Je kunt niet elke dag controleren PZC zeeland donderdag 17 augustus 1995 13 T elefoonstoringen treffen Walcheren en Z-Vlaanderen Aasgebrek bedreigt sportvisserij Oud-burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen overleden lezers schrijven Ruimte voor expansie havens nodig MIDDELBURG - Veel eerder dan verwacht moet in Zeeland worden nagedacht over de manier waarop de behoefte aan nieuwe zeehaven- en ndustriegebieden kan worden vervuld. Volgens gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, economiei breekt over vijf a tien jaar het moment, aan waarop beslissin gen moeten worden genomen om te voorkomen dat Zeeland tien jaar later neen moet verkopen. Tot voor enkele jaren is ervan uitgegaan dat in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone en in Vlissingen-Oost tot het jaar 2040 voldoende ruimte beschikbaar zou zijn. Bruinooge vertelde woensdag in de statencommissie economie dat de ontwikke lingen op dit moment veel sneller gaan ,.Er is sprake van een enorme drukte aan het loket", zei hij. „We moeten er dan ook rekening mee houden dat we ver vóór 2040 zijn uitverkocht." Gevarieerde overtredingen VLISSINGEN - In de nacht van dinsdag op woensdag heeft het Zomerteam Walcheren een controle op alcoholgebruik en op illegale recreatie controle op Walcheren uitgevoerd Het zomerteam hield 23 bestuurders aan voor een blaastest. Twee automobilisten werden meegenomen naar het politiebu reau voor verdere onderzoek. Een zestigjarige bestuurder uit Vogelenzang werd op de Spuistraat in Vlissingen aangehou den voor een alcoholcontrole. Hij blies 260 microgram alcohol per liter uitgeblazen lucht. Deze automobilist bleek ook niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hem werd een transactie aangeboden van 320 gulden. Een Duitse automobilist reed in Gjpskerke met een snelheid van 110 kilometer per uur waar een limietsnelheid geldt van 80 kilometer per uur. De Duitser betaalde ter plekke 200 gulden. Later in de nacht kregen tien illegale recreanten aan de Schelp- weg in Domburg een procesverbaal. Zeven van de tien wild- kampeerders lagen in personenauto's te slapen. De kampeer ders werden doorverwezen naar diverse campings op Walche ren. Kleding buit bij snelkraak GOES - Dieven maakten in de nacht van dinsdag op woensdag een partij kleding buit ter waarde van enkele duizenden gul dens bij een snelkraak in Goes. De dieven verschaften zich toe gang tot de zaak aan de Korte Kerkstraat door enkele terraste gels door de etalageruit te gooien. Illegalen van zeeschip gehaald VLISSINGEN - Tijdens een paspoortcontrole heeft de mare chaussee woensdagochtend twee ongewenste vreemdelingen aangetroffen aan boord van een zeeschip. Het schip, dat onder Roemeense vlag vaart, lag afgemeerd aan de Containerkade in Vlissingen-Oost. De twee Roemenen. 33 en 51 jaar oud. bleken ongewenste vreemdelingen te zijn voor de landen die zijn aangesloten bij het Schengenverdrag. Behalve Nederland zijn dat België. Lu xemburg. Duitsland. Frankrijk, Spanje en Portugal. Beide mannen is de inreis in Nederland geweigerd. Zij blijven aan boord van het schip, dat deze week Nederland verlaat. Kuikendiefstal uit baldadigheid NOORDWELLE - Vermoedelijk uit baldadigheid zijn vijf kui kens gestolen uit een ren in Noordwelle. Nadat de eigenares de diefstal had gesignaleerd, waarschuwde ze de politie die met een een onderzoek instelde op een camping in de buurt. Maar de negen weken oude kuikens, die overigens niet geschikt zou den zijn voor consumptie, werden daar niet gevonden. De poli tie denkt dat de daders de dieren in de vrije natuur hebben losgelaten. van onze verslaggever Dat was wel het geval in Midden- TERNEUZEN - Delen van Z«™s-Vlaanderen. In het ge- Zeeuws-Vlaanderen en Walohe- bled, Waar de aIs ren hadden woensdagochtend eerfte, v'e,r alJfe,rs 0115 hebben, te kampen met twee Ifeonder- al het telefoonverkeer dne lijke leiefoonstoringen in de k™?rt,er u,t' Tussendoor bleek eentrales van Goes en Breda. bellen even mogelijk, maar de Op Walcheren w aren tussen 6.30 oprekken werden daarop net en 10.45 uur bedrijven, scholen z0 afgebroken Het en overheidsinstanties die ge- fUVelvolBens L,eahof P"ur bruik maken van het nieuwe toevallig samen met de proble- ISDN-netwerk onbereikbaar. In nen °,p Walcheren en had mets Zeeuws-Vlaanderen viel van 10 |™aken,n de stonng ln het tot 10.45 uur al het telefoonver- ISDN-systeem. keer uit. De precieze toedracht De centrale computer in Goes kon gisteren nog niet worden constateerde in midden-Zeeuws- achterhaald. Vlaanderen een kink in de kabel De problemen op Walcheren de- en begon daarop automatisch den zich voor op de telefonische een herstart-procedure. Leuhof: snelweg tussen Middelburg en „Toen bleek dat het nog niet soe- Breda. Abonnees van PTT-Tele- pel liep. hebben we de hele boel com met de netnummers 01180. handmatig opnieuw op gang ge- 01184 en 01188 konden alleen bracht. Bij dat proces valt niet te nog maar lokaal bellen. Deze voorkomen dat telefoonge- storing trof, aldus woordvoerder sprekken plotseling worden af- H. Leuhof, alleen bedrijven en gebroken," instellingen die gebruik maken Waarom de software van de van het zogeheten ISDN-sys- computer op hol sloeg, kon Leu- teem. hof nog niet aangeven. Zeeuws- Het Integrated Services Digital Vlaanderen kampte de afgelo- Network bestaat uit een hoog- pen maanden al twee keer eer waardige telefoonlijn waarop, der met een langdurige telefoon naast het telefoontoestel, aan- storing. In één geval werd geop- sluiting van meerdere communi- perd dat een actie van het post- catievormen mogelijk is. Daar- orderbedrijfNeckermann in Ter- bij valt te denken aan een com- neuzen de mogelijke boosdoener puter, fax en beeldtelefoon. Par- was door overbelasting van het ticulieren bellen via een gewone netwerk. De exacte oorzaak lijn en hadden volgens Leuhof werd tot op heden niet gevon- van de storing dus geen last. den. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen ot commentaren. De reactiestijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst, Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Condoom Ineke ZijdervelcïHPZC 5-8) meldt is niet zo groot: ongeveer 10% dat alle aandacht voor veilig van de bevolking. Een stijging vrijen en condoomgebruik ver- van het condoomgebruik bin- geefs is: 'het helpt niks'. Echter. nen deze laatste groep zal dus de SOA Stichting zet zich in geen dramatische stijging kun- voor preventie van seksueel nen veroorzaken in de verkoop- overdraagbare aandoeningen en cijfers van de condoomfabri- boekt goede resultaten. kant. En zeker niet als het con- r-.™ _f;doom als anticonceptiemiddel L„„P voorlichting te binnen de met een vaste kunnen geven wordt voortdu- relatie daalt vanwege meer pü. rend onderzoek gedaan. Zo we- gebruik! ten we dat mensen met wisselen- de partners steeds vaker con- „1 f gebruik door met-monogamen bruikte slechts 9% van de niet- li... wèl gevolgen. Het aantal ge- monogamen altijd een con- slachtsziekten dat iaarliiks doom In 1QQ4 ie Hit m-t. 'von siacnisziekien aat jaarlijks doom. In 1994 is dit 51%.'Een voorkomt, stijgt niet meer. Go- v2nT„oTB J ld°elgroep norroe en syfilis komen de laat van de campagnes. Steeds meer ste jaren steeds minder k r d<! P" 311an; ™or. We kunnen dus zeggen dat °aarmee verl,est de aandacht voor condooms wel tT*^°n' t T, OTa?" ""Pf het "VP' SOA Stich- gerschp te voorkomen. Maar als ,in„ bi) d „jtvoerine van haar preventiemiddel voor SOA wint het condoom dus wel degelijk om narigheld te voorkomJn. fs dat niks? terrein. Ongeveer 80% van de Nederlan- Lilian Kolker ders heeft een vaste relatie en Stichting vrijt daarbuiten niet met ande- Kaap Hoomdreef 60 ren. De groep niet-monogamen Utrecht door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Bijna gewurgd bij het spelen. Talrijke ouders zijn waar schijnlijk geschrokken van het be richt over het vierjarige jongetje uit Middelburg dat maandag ernstig ge wond is geraakt op een klimtoren/ glijbaan in de Meanderhof. Van het betreffende speeltoestel is overigens niets meer te zien. Op verzoek van geëmotioneerde buurtbewoners heeft de gemeente het speelobject op geruimd. De buurt wil niet meer aan het ongeluk herinnerd worden. Maandagmiddag bleef de kleuter bij het spelen achter een draad hangen die door spelende kinderen aan het klimtoestel was bevestigd. Net op tijd kon het jongetje door omwonenden worden bevrijd. Woensdag lag hij nog steeds in kritieke toestand in het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Het ongeluk komt net op een moment dat de veiligheid van speeltuinen en speelterreinen volop in de belangstel ling staat. Begin dit jaar gaven de Stichting Consument en Veiligheid en de overkoepelende organisatie van speeltuinen Nuso een boekje uit met richtlijnen voor het ontwerp, de aan leg en het beheer van speelvoorzienin- gen. Het is de bedoeling dat deze richtlijnen ooit gaan gelden in heel Europa. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is in de weer met het the ma. In juni nam de Middelburgse bur gemeester mr Chr. G. J. Rutten, als voorzitter van de commissie veilig heid, een rapport in ontvangst over de veiligheid van speelterreinen en open vaarwater. Het advies van de commis sie aan de gemeenten moet nog ko men. „Het is dan ook diep treurig dat een dergelijk ongeluk net in Middel burg is gebeurd", is de eerste reactie van Rutten. In de gaten Uit getuigenverklaringen bleek dat de draad al enkele dagen aan het toestel hing. Rutten betreurt het dat omwo nenden die het gevaarlijke touw za gen hangen het niet hebben verwij derd of de gemeente of politie hebben gewaarschuwd. „Bij openbare speel- gelegenheden is het belangrijk dat ou ders en buurtbewoners de boel in de gaten houden. Er kunnen gevaarlijke situaties ontstaan, door bij voorbeeld jeugdigen die speeltoestellen los schroeven. Er gebeuren nu eenmaal dingen die de gemeente niet kan voor zien." Dezelfde mening-heeft ook Ton Thie- bosch, beleidsmedewerker welzijn bij de gemeente Vlissingen. „Ouders en buurtbewoners hebben ook een ver antwoordelijkheid. Ze horen verder te kijken dan hun tuinhek. Ze kunnen onmogelijk van hun gemeente ver- van onze verslag gever TERNEUZEN Oud-burge meester van Terneuzen Carolus Ockeloen is woensdagmorgen op zeventigjarige leeftijd over leden in zijn woonplaats IJmui- den. De PvdA'er Ockeloen was van 16 augustus 1976 tot 1 okto ber 1989 burgemeester van de Scheldestad. Hij stond als be stuurder midden tussen de men sen en was een pleitbezorger van de industriële ontwikke ling van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Ockeloen werd op 3 september 1924 geboren in Amsterdam. Voordat hij naar Terneuzen kwam was hij onder meer vak bondsbestuurder en wethouder en loco-burgemeester van Vel- sen. In het begin van zijn ambts periode moesten de Zeeuws-Vla mingen nogal wennen aan het Amsterdamse accent van de burgemeester en zijn manier van besturen. Ockeloen hield geen afstand en dronk gezellig in het café een biertje met de Terneu- zenaars. Hij was een groot to neelliefhebber. Tijdens de vie ring van de vierhonderdste ver jaardag van Terneuzen stond Ockeloen zelf ook op de planken. Hij hechtte veel belang aan een goede relatie met Gent en pleit te al lang voordat anderen dat deden voor de uitbreiding van de Axelse Vlakte. Bovendien haalde Ockeloen de bedrijven Broomchemie en Engelhard naar Terneuzen. Provinciehuis Op het provinciehuis in Middel burg trok de burgemeester re gelmatig aan de bel. Hij vond dat de provinciebestuurders veel te Walchers dachten en Ter neuzen niet zagen zitten. Toch stak de toenmalige commissaris van de konigïn Boertien met een gehuurd bootje de Westerschel- de over om Ockeloen de versier selen op te spelden, die horen bij de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. In oktober 1989 ging Ockeloen met pensioen. Bij zijn afscheid kreeg hij de erepenning van de gemeente Terneuzen uitgereikt. De huidige burgemeester van Terneuzen. R. Barbé. werkte als wethouder een aantal jaren sa men met Ockeloen. „Het is tra gisch dat de oud-burgemeester op relatief jonge leeftijd overle den is", aldus Barbé. „Ik heb veel van hem geleerd. Ockeloen was een markante persoonlijk heid die heel goed kon commu niceren en het talent had om ver schillende groepen dichter bij el kaar te brengen." stellen in fabrieken zijn gemaakt. Jaap Vermeer van de Stichting Im puls in Middelburg vertelt dat met na me in Zeeland veel zelfgemaakte toe stellen staan waarop geen enkele con trole is uitgevoerd. Het is de bedoeling dat in de toekomst alle eigenaren van speelvoorzieningen, zowel horeca-ex- ploitanten, als gemeenten en speel tuinverenigingen, zich moeten hou den aan de wettelijke kwaliteitseisen en jaarlijks worden gecontroleerd. „Veel ongelukken hebben betrekking op slecht onderhoud. Wij adviseren de toestellen minstens een keer per jaar na te lopen op gebreken zoals loszit tende onderdelen, losgedraaide moe ren, een slechte verankering of een slechte ophanging van de schom mels". aldus Vermeer. De instanties die bij Impuls advies vragen over de inrichting van speeltuinen krijgen al lang te horen dat de wettelijke richtlij nen in aantocht zijn. Maar het ziet er naar uit het wetsontwerp weer op de lange baan wordt geschoven. foto Lex de Meester Hoeveel ongelukken er gebeuren op speelterreinen en in speeltuinen in Nederland is niet bekend. Beleidsme dewerker Thiebosch is er van over tuigd dat het er veel meer zijn dan ou ders denken. „Hoeveel kinderen ko men niet thuis met een splinter in de hand of met de tanden door de lippen en kneuzingen omdat ze zijn gevallen op een stuk grond waar eigenlijk rub beren tegels horen te liggen? Je komt er nooit achter omdat de ongelukken niet worden geregistreerd, niet door de huisarts, niet door het ziekenhuis en niet door de politie." Voor hem is het overigens geen reden om zijn kinderen angstvallig thuis te houden. „Natuurlijk sjouwen onze kinderen rond in de omgeving. En je probeert er als ouder enig toezicht op te houden. Of we sturen ze naar de speeltuin op het Meiveld, die is spiks plinternieuw en voldoet aan alle voor waarden. Daar kan echt niets gebeu ren." Een kleuter gaat van de glijbaan af op een speeltuin in Middelburg. I rolus Ockeloen omenssteun ampeerboer IVattel terecht jn onze verslaggever wachten dat alle toestellen dagelijks worden gecontroleerd." Als ambtenaar is hij belast met diver se projecten over kinderen en veilig heid. Zo heeft de gemeente Vlissingen de Stichting Veiligheid en Consument een onderzoek laten doen naar de vei ligheid van speeltuinen en speelterrei nen in Vlissingen. Binnenkort zal de eindrapportage van de stichting be kend worden. Thiebosch verwacht dat de klachten van ouders voorna melijk betrekking hebben op honde- poep. spuiten of de afscherming van de speeltuinen. Zelfheeft hij, als inwoner van Middel burg en vader van jonge kinderen, er varing met speeltoestellen in- de Zeeuwse hoofdstad. „Als ik rondkijk houd ik soms mijn hart vast", merkt hij op. Hij doelt onder andere op speel toestellen met een verkeerde onder grond. In de omgeving van hoge speel toestellen horen zand of houtsnippers te liggen, zodat de kinderen zacht val len. Burgemeester Rutten geeft toe dat enkele oudere speelterreinen nog moeten worden getoetst op de beken de euvels zoals de ondergrond en de conditie van de toestellen. Dit is wordt een van de onderdelen bij het uitwerken van het rapport. Europese fabrikanten van speeltoe stellen stellen zelf strenge veiligheids eisen aan hun produkten. Maar een van de problemen is dat niet alle toe- ®N HAAG - De Oostkapelse wdbouwer en kampeerboer L. lattel heeft recht op een tijde- ijke inkomenssteun van maxi mal 6200 gulden per jaar gedu wde vijfjaar van het ministe- ie van Landbouw, Natuurbe- ieer en Visserij. Dat heeft het M '°"ege van Beroep voor het Be- #ijfsleven bepaald. Het CBB rnietigt daarmee een beslis- "g van het ministerie, dat attel de inkomenssteun had evveigerd. De Oostkappelaar daartegen bij het CBB in - beroep. II 'attel deed in 1993 een beroep II flde EG-regeling tijdelijke in- 31 :°rienssteun, die bedoeld is ak- ïrbouwers te helpen zich aan te jassen aan de nieuwe situatie op k landbouwmarkt. Om daar- dr°°r in aanmerking te komen. Wet minstens tien procent van [■t inkomen uit landbouwacti- rteiten komen. J® daaraan te voldoen, kan het ministerie een speciale bereke- Wg hanteren, maar het doet walleen in 'schrijnende geval- jjQ'. Volgens het ministerie is «t op Wattel niet van toepas- ®g- Het CBB oordeelt echter -w dat onvoldoende grond is 31 de tijdelijke inkomenssteun Weigeren. De schepen van sportvisboot-exploitant Moerland dreigen door de aasschaarste aan de kant te moeten blijven, foto DirkJan Gjeltema van onze verslaggeefster THOLEN - De sportvisbedrij- ven in Zeeland dreigen ern stig in de problemen te komen doordat de zagerkwekerij Topsy Baits in Wilhemina- dorp, de belangrijkste leve rancier van aas, een leve ringsstop heeft afgekondigd. Topsy Baits kan door de warmte niet meer voldoende zagers produceren om aan de vraag te voldoen. „Zonder aas kunnen wij wel inpakken", zegt P. Moerland van sport- visbedrijf De Zwervers in Tholen. „Ik overdrijf niet als ik zeg dat dit de Zeeuwse be drijven de kop kan kosten." Moerland vaart al dertig jaar met sportvissers op de Ooster- schelde. Met twee schepen in de vaart, de Zwerver 1 en de Zwei-ver 3. brengt hij jaarlijks duizenden sportvissers op goede visstekken. Voordat de Oosterschelde natuurgebied werd. had Moerland vijf be- roepsspitters in dienst om zijn klanten van aas te voorzien. Sinds in het Oosterscheldege- bied nog maar op tien afgeba kende plekken mag worden gespit door particuliere en be- roepsspitters. werkt er voor Moerland nog maar één spit- ter. Het grootste deel van het aas komt van Topsy Baits, die in Wilhelminadorp zagers kweekt. Volgens J. Meijering van Top sy Baits, is het weer de schul dige. „Bij hoge temperaturen groeien de zagers niet. We heb ben nu een groeiachterstand van zeker vijf weken. Het spul dat we hebben zitten, is ge woon te klein. Er is weinig aan te doen. Vorig jaar hebben we hetzelfde probleem gehad maar toen konden we het nog oplossen. We hebben toen wel nagedacht over maatregelen. Die vergden dusdanige inves teringen dat ze niet haaibaai- bleken. Zulke extreem warme zomers heb je doorgaans hoog uit eens in de tien jaar." Meije ring heeft, om zijn klanten niet helemaal in de steek te hoeven laten, tweehonderd kilo slik- zagertjes uit Frankrijk geïm porteerd. Riskant Voor Moerland lost dat weinig op. „Die zagertjes zijn zo klein datje er niet zomaar mee kunt vissen op alles. Bovendien is het een riskante oplossing voor een probleem dat door de overheid geschapen is en door diezelfde overheid op een net te, milieuvriendelijke manier zou kunnen worden opgelost. Met import van buitenlands aas loop je het risico opnieuw een parasiet in de Oosterschel de te introduceren en dat ter wijl alleen maar een apart spit- vak voor de beroepsspitters zou hoeven worden aangewe zen om alle problemen op te lossen. De beroepsspitters proberen dat al jaren voor el kaar te krijgen maar het lukt niet. Ze moeten op dezelfde vakken spitten als de sport- spitters en het is bekend dat er. door natuurlijke oorzaken, weinig aas zit." Ook een andere leverancier, Lobbezoo uit Rilland, kan vol gens Moerland geen soelaas bieden. „Met de machinale aasgraverij valt aan de enor me vraag van het ogenblik ook niet te voldoen. Lobbezoo heeft al verlenging van zijn graaftijd aangevraagd omdat hij niet voldoende kan leveren. De beroepsspitters willen ove rigens met dat bedrijf geen za ken doen omdat ze de graaf- vergunning als een van over heidswege gestimuleerde kar telvorming beschouwen. Blijft dus het feit dat de sportvisbe- drijven zonder zagers zitten terwijl de schepen tot ver in de tijd zijn volgeboekt. Maar zon der aas kan ik mijn boten net zo goed afgemeerd laten lig gen. Dan wordt er niet ver diend." Als het aan Moerland ligt. komt er op korte termijn een tijdelijke oplossing in de vorm van een apart spitvak voor be roepsspitters. Maar veel hoop heeft hij er niet op. B. Bouma van het consulentschap Na tuur, Bos. Landschap en Fauna (NBLF) van het minis terie van LNV. bevestigt die wanhoop. „Wij hebben hier nog geen enkel signaal gekre gen over schaarste in de aas voorziening. Je zou toch den ken dat de beroepsspitters de zeeaas-commissie, waarin ze zitting hebben, wel bijeen zou den roepen als de nood zo hoog is. Bij mijn weten is dat nog niet gebeurd. Voordat we over een oplossing gaan denken zal toch eerst het probleem aan het licht moeten komen." Voor Moerland is de zeeaas- commissie wel het laatste or gaan waarop hij zijn hoop zou vestigen. „Wij worden daar. als beroepsmensen, voortdu rend weggestemd. De belan gen zijn zo verschillend. Het lijkt wel of een economisch be lang niet mag als er een milieu belang aan te pas komt. Maar wij willen ook het milieube lang in de Oosterschelde die nen. Graag zelfs, we verdienen er per slot van rekening onze boterham aan. Voor zolang het duurt, tenminste", aldus Moerland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13