Mobiliteitsplan moet uitgevoerd Alleen het kraanwater stroomt Zeebrugge vol windjammers Sinds jaren weer geboorte zeehond in Oosterschelde fcMO wil af van het verbod tot uitrijden est in september Zorg over besteding van subsidiegeld in Zeeuws-Vlaanderen GE Gewonden bij reeks )otsingen in de mist zeeuwse Kop almanak Waterstaat: Westerschouws project mag niet stuk lopen op geld xhtpaar in ïoes thuis vervallen i Tegen de achtendertig loopt hij, die man uit Ovezande en hij levert al wielrennend met succes strijd tegen het verval dat komt met het I klimmen der jaren. Veel collega's op het Vlis- E singse kantoor waar hij hel I lied van de arbeid zingt, be- I nijden hem om zijn strak fi- j guur en jeugdig voorkomen, i Ze verraden vaak ongewild hoe afgunstig ze zijn door letterlijk dan wel figuurlijk te wijzen op een zwakke plek: de man is namelijk progressief kalend. Hij heeft daar intussen iets op gevonden. Als weinig fijnzinnige opmerkingen ivorden gemaakt over bad mutsen of als op een andere ruwe manier ivordt gerefe reerd aan de blootheid van zijn schedel, heeft hij een trots en afdoend antivoord: Jij bent dus ook al-jaloers op mijn waterbësptqontie douchekop." PZC zeeland DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 on onze verslaggever HDDELBURG - Het mobili- eitsplan Westerschouwen is jjzonder en biedt een unieke plossing voor het terugdrin- van het recreatieverkeer: at moet doorgaan. En de jong- le financiële strubbelingen ten pijt, verwacht Rijkswater- taat-medewerker ir L. P. M. an de Korput dat het plan kan lorden uitgevoerd, an de Korput hecht zeer aan et mobiliteitsplan Wester- :houwen. Recreatieverkeer is Zeeland en eigenlijk langs de iele Nederlandse (en ook laamse) kust één van de groot te problemen. Veel autobe stuurders willen het liefst hun uto tot op het strand rijden, net als gevolg dat de wegen laar de kust overvol raken. En zijn gigantische parkeervoor- eningen nodig. Ie leefbaarheid van dorpen en ecreatiegebieden komt door die overstelpende drukte in het ge drang. Voor de gemeente Wes terschouwen was dat reden al in 1992 een mobiliteitsplan te ma ken. met als hoofddoelstelling: verbetering van het woon- en leefklimaat door het stroomlij nen van het recreatieverkeer. De gemeente Westerschouwen heeft steun verworven voor haar mobiliteitsplan, bij de provincie en het Rijk, maar ook bij recrea tie- en horeca-ondernemers. „Dat maakt het plan ook zo bij zonder", verklaart Van de Kor put van Rijkswaterstaat. „Het wordt breed gedragen, alhoewel bijvoorbeeld het autoverkeer uit de kernen zal worden geweerd." Waarschuwing Ondanks het brede draagvlak dreigt het eerste onderdeel en daarmee het hele mobiliteits plan voortijdig te sneuvelen. De Westerschouwse wethouder ir C. W. Veerhoek liet die waar schuwing maandag duidelijk horen in een provinciale staten commissie. De eerste fase bestaat uit de aan leg van een transferium bij Re- nesse, met parkeerruimte voor negenhonderd auto's. Inzitten den moeten vervolgens per shuttle-bus of fiets verder naar het strand of naar het dorp. Bij het transferium is een rotonde voorzien, om het grote verkeers aanbod te kunnen verwerken. Totale kosten: circa zes miljoen gulden. Op de financiering dreigt het plan nu vast te lopen. Er zit een gat in de ontwerp-begroting van 400.000 gulden. En de provincie noch de gemeente Westerschou wen zijn bereid dat te dichten. Zij vinden van zichzelf dat zij al genoeg bijdragen. „Op een bedrag van 400.000 gul den mag zo'n project toch niet afketsen", reageert Rijkswater- staat-medewerker Van de Kor put, zonder een toezegging te (kunnen) doen. Het Rijk is al de grootste subsidiegever. Het sub sidieert de helft van de kosten. Van de Korput wil in elk geval niet wanhopen. „Ik zie nog steeds mogelijkheden er geza menlijk uit te komen." Als hij het over 'mogelijkheden' heeft, doelt Van de Korput op provincie en Rijk. „De gemeente Westerschouwen zit al aan de top van haar kunnen." Wat be treft de provincie spreekt hij over 'politieke wil'. Gedeputeer de J. I. Hennekeij heeft in de sta tencommissie aangetoond die wil niet te hebben. Westerschou wen krijgt al veel geld naar zijn oordeel. In het Regionaal Verkeer- en Vervoerplan (RWP) heeft de provincie overigens wel aange geven extra aandacht te willen besteden aan de groei van het re creatieverkeer. dat in de zomer vijftig procent van het autover keer op de Zeeuwse wegen uit maakt. Het mobiliteitsplan Wes terschouwen is in dat verband geprezen. „En terecht", stelt Van de Korput. „Als dat plan slaagt, verbetert de kwaliteit van het recreatieve produkt. An dere recreatie-gemeenten vol gen dan vanzelf." in onze verslaggever [AGENINGEN - De landbouw- ;anisatie Zuid Midden Oost ;0) vindt dat het uitrijver- odvoor dierlijke mest in de he- maand september van dit ur moet vervallen. Boeren die ettejun grasland en in een aantal evallen hun akkerland moeten emesten, komen door de ex- reem lange droogte in moei- jkkeden. ezijnin een groot aantal geval- nog niet in staat geweest ge- :g mest op hun land te bren- i om de najaarsgroei veilig te lellen. De rijksoverheid heeft eerder dit jaar beslist dat voor de hele maand september een uitrij ver bod voor mest geldt. Als aan die maatregel onder de huidige om standigheden wordt vastgehou den komen veehouders volgens de ZMO in de problemen. De zo- mergroei van gewassen die als veevoer dienen, is flink achter gebleven. Voor de najaarsgroei is bemesting van belang. De ZMO heeft de landelijke or ganisatie LTO Nederland ge vraagd zich sterk te maken om het verbod van de baan te krij gen. Eén van de deelnemende schepen aan de zeilmanifestatie in Zeebrugge is de Amerigo Vespucci. foto Charles Strijd van een medewerker ZEEBRUGGE - De eerste dag van 'Zee-Brugge '95' heeft dui zenden Belgen en toeristen op de been gebracht. De binnen komst van de vloot van de Cutty Sark Tall Ships Races zorgde voor een behoorlijke verkeersopstopping richting de haven. Het Sail-achtige evenement duurt tot en met zondag en wordt gehouden ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de haven van Zeebrugge. Zo'n twee miljoen bezoekers worden er de komende dagen verwacht. Voor de organisatie reden genoeg om het nodige aan mankracht op de been te brengen. Veel politie en par keerwachters moeten ervoor zorgen dat Zeebrugge na het weekeinde kan terugkijken op een geslaagd evenement. Woensdag kwam het spekta kel moeizaam op gang. Op sommige plaatsen werd nog druk gebouwd aan feesttenten en terrassen en het publiek zocht aarzelend een weg tus sen de kranen en treinwagons. Iedereen had hetzelfde doel: de binnenkomst van de soms enorme zeilschepen nabij de Nieuwzeelandse Kaai van het Noordelijk Insteekdok. Sommige van de schepen wa: ren eerder deze week al vanuit Amsterdam naar de jubileren de haven gekomen. Andere moesten woensdagmiddag ge duldig wachten op een sleep boot. Om geen verkeerschaos te veroorzaken vanwege te lang geopende bruggen wer den de pronkstukken mond jesmaat naar hun plek ge bracht. Daar werd de vloot windjam mers verwelkomd door het pu bliek. Dat gebeurde ook bij de honderdnegen meter lange Dar Mlodzizy. Een groot deel van de bemanning van dit driemastvolschip uit Polen stond in vol ornaat op het dek, terwijl de slepers het gevaarte naar de aanlegplaats dirigeer den. Verschillende zeilsche pen waren opengesteld voor bezoekers en dat zorgde voor lange rijen wachtenden. Por tugal had een kleine boot ge stuurd met een grote bood schap. Het vaartuig was vol geplakt met affiches waarop Sail'98 in Lissabon alvast werd aangekondigd. Het evenement lokt ook fana tiekelingen, mensen die gewa pend met een verrekijker veel Sail-evenementen bezoeken. Terwijl de kade volliep met be zoekers ging enkele meters verder het werk in de haven onverstoord verder. Daardoor gebeurde het meerdere malen dat een kraan een grote con tainer over de hoofden van het publiek tilde. In het informatiecentrum dat tijdelijk is gevestigd in een marineschip weet men zeker dat Zee-Brugge '95 een groot succes wordt. „Het is grootser dan Sail Amsterdam. Er ko men hier meer schepen en wij verwachten een record aantal bezoekers", werd daar zonder enige aarzeling meegedeeld. Pagina 14: kans op tweede Sail Vlissingen van orize verslaggever MIDDELBURG - Binnen de sta ten van Zeeland bestaat be zorgdheid over de besteding van subsidies in Zeeuws-Vlaan- deren. Volgens F. H. van Kol- lum (GroenLinks) is onduide lijk op welke manier gelden uit Europese steunprogramma's als 5B en Interreg en uit het re gionaal ontwikkelingspro gramma voor Zeeuws-Vlaande- ren worden gebruikt. Van Kollum sprak donderdag in de statencommissie over 'een keten van BV-tjes', waardoor 'veel geld onder het maaiveld verdwijnt'. Hij noemde in dit verband de Stichting Groede, die in het dorp Groede bezig is met de ontwikkeling van een museumstraat. Het GroenLinks-statenlid kreeg bijval van P. M. Woudstra (Delta Anders) en D. Eveleens (PvdA), die eveneens signalen hadden ontvangen dat er iets niet in de haak is met de aanwending van subsidiegeld. Woudstra merkte op dat 'er dingen gebeuren die niet fris zijn'. Volgens Eveleens hoeft er niet meteen sprake te. zijn van misbruik of fraude, maar kan het ook zijn dat geld onoordeelkundig of verkeerd wordt besteed. Het drietal vroeg gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA. eco nomie en financien) te onderzoe ken of de subsidiegelden in Zeeuws-Vlaanderen wel worden gebruikt voor het doel waarvoor ze zijn bestemd. Van Kollum zei eventueel genoegen te zullen ne men met een vertrouwelijk ant woord. Daarmee baarcle hij enig opzien, omdat hij doorgaans consequent eist dat alle zaken die het provinciaal bestuur aan gaan. in het openbaar worden besproken. Projectcoördinator en lobbyist namens de Zeeuws-Vlaamse ge meente A. de Feijter reageerde gisteravond desgevraagd vol on geloof op de opmerkingen van de drie statenleden. „Ik sta werkelijk met m'n oren te klap peren. Ik zou niet weten waar dit soort lieden hun kennis vandaan halen", aldus de oud-wethouder van de gemeente Oostburg. Met de drie miljoen gulden sub sidie die voor 1994 in het kader van het ROP Zeeuws-Vlaande ren werd uitbetaald, zijn nage noeg alle planprojecten gereali seerd, stelt de Feijter. „Ook de museale Slijkstraat in Groede. Het winkeltje is open, het pop pentheater draait, de ambachte lijke werkplaats doet mee en het café is in uitvoering. Het enige dat van de ROP-gelden nog een beetje boven water hangt, is het bezoekerscentrum bij Het Ver dronken Land van Saeftinge." Van de projecten die met de Brusselse 5B-gelden zijn opge zet, zijn de meeste volgens De Feijter eveneens in uitvoering genomen. Hij benadrukt dat de subsidies pas worden uitge keerd wanneer de daadwerkelij ke realisatie een feit is. Een stuurgroep met vertegenwoordi gers van de gemeenten, provin cie en het Rijk is belast met de controle. „Dus dat er ergens, hoe dan ook, iets aan de strijkstok blijft hangen, lijkt mij vrij on waarschijnlijk", reageert De Feijter. „Ik ben zelf een project. Als ze daar op doelen..." van onze verslaggeefster GOES - Voor het eerst sinds ve le jaren is in de Oosterschelde een zeehondje geboren. Mede werkers van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij zagen de pup voor het eerst eind juni, toen het dier nog maar pas geboren was. On danks de vreugde over deze mijlpaal, besloot het ministerie niet meteen beschuit met muis jes uit te delen, omdat gevreesd werd voor een toenemende druk van nieuwsgierige re creanten. De voorspoedige geboorte wordt toegeschreven aan het beleid dat de afgelopen vijf jaar in de Oosterschelde is gevoerd. Af hankelijk van de omstandighe den voor zeehonden wordt een strenge betredingsregeling ge hanteerd. Plaatsen die voor zee honden niet interessant zijn, zijn gewoon toegankelijk. Waai- zee honden zich maar af en toe op houden, hebben mensen be perkt toegang en op de platen die ideaal zijn voor drachtige en zogende zeehonden, zoals de Roggeplaat, mag nooit iemand komen. Drachtige zeehonden zijn in het vooijaar tot ongeveer juni en ju li, als de jonkies geboren wor den, erg gevoelig voor verstoring en stress. Sinds de zoogperiode is de jonge zeehond nog verschillende ma len afwisselend in de Ooster schelde en in de Voordelta gesig naleerd. De afgelopen twee we ken werd de pup niet meer ge zien. maar dat hoeft volgens P. Remijnse van LNV niet tot onge rustheid te leiden. De zeehonden in de Zeeuwse delta trekken graag een beetje op en neer tus sen de Oosterschelde. de Voor delta en de Westerschelde. Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie reageert minder geestdriftig op de blijde tijding dan men zou verwachten. Ook hij is vanzelfsprekend blij met de resultaten van beperkende maatregelen die de natuur in kwetsbare gebieden ontzien, maar had die in de Oosterschel de toch liever op vogels gericht slot zie pagina 14 kolom 1 .jiji an onze verslaggevers ERSEKE - Twee inwoners un Rilland raakten woensdag- Wend zwaar gewond bij een erkeersongeval in de Olzende- tussen Yerseke en Oost- ijk. Een derde slachtoffer, ïeneens afkomstig uit Rilland, ;p verwondingen op aan het »ofd. De drie bij het ongeluk etrokken voertuigen, een trek- er en twee personenauto's, aakten zwaar beschadigd, let ongeluk gebeurde even over ehten 's ochtends op een B-weg mistig weer. Een persone- auto met daarin een echtpaar iet twee kinderen uit Rilland ed tegen een trekker die na rde uit tegengestelde richting. bestuurder van de persone- ïto en zijn vrouw werden bei met botbreuken aan armen benen opgenomen in het zie- 'rnis te Goes. Hun kinderen ten met de schrik vrij. chauffeur van de trekker "ongedeerd en stapte uit om gewonden te helpen. Het vol le moment botste een an- auto afkomstig uit de rich- iOostdijk tegen de stilstaan- trekker. De 25-jarige bestuur- uit Rilland liep verwondin- nop aan het hoofd. 26-jarige man uit Hoek Ate tijdens de mist in de ïht van dinsdag op woensdag macht over het stuur kwijt in adstraat. De auto kwam in ®ES - Onder bedreiging van "i vuurwapen is woensdag- Wend een echtpaar in de Pinne in Goes overvallen. De fervaller drong de woning van [l echtpaar binnen en dwong een klein geldbedrag af te ïTen. Het is de tweede keer "men korte tijd dat in de Spin- eeen gewapende overval is ge- 'eegd. Enkele weken terug ge arde dat al bij een Rabobank- 'iaal in die wijk. "derzocht wordt of er een ver- l"d bestaat tussen beide za- De politie is nog op zoek de man die gisteren het ^■mpaar beroofde. Het zou gaan ^•iemand van 30 a 35 jaar met ^Bjfengte van 1.70 meter, tenger 0 stuur en een getinte Wskleur. Toen hij de overval ^de (omstreeks tien uur) *Shij een donkere broek, een m shirt en een honkbalpet. 'fntuele getuigen wordt ver- dit contact op te nemen met ■Politie. Zeehondje van één week oud met moeder. Voor het eerst sinds vele jaren werd in juni in de Oosterschelde ook een zeehondje geboren. fotoarchief PZC een sloot terecht. De bestuurder en zijn passagiere raakten licht gewond. Bij Philippine wilde woensdagmorgen vroeg een Aardenburgse autorijder een voor hem uit de mist opdoemen de kraan ontwijken en botste te gen een tegemoetkomende auto. Die wagen raakte in de sloot en de drie inzittenden uit Koe wacht liepen lichte verwondin gen op. Ook elders in het zuidwesten zijn woensdag in de mist ver keersongelukken gebeurd. De ernstige daarvan waren twee kettingbotsingen ten zuiden van Breda, waarbij elf personenau to's en twee vrachtwagens be trokken waren. Er vielen vier lichtgewonden. Bij het Helle gatsplein waren veertien auto's betrokken bij vijf aanrijdingen; daar werd niemand werd ge wond. kun je gewoon heen kijken", al dus van Greevenbroek. En de wegen, hoe staat het daarmee „Een brok ellende. Het kost enorm veel tijd de ge volgen van de droogte te bestrij den", zucht J. R. Riemens van bureau Beheer en Behoud afde ling infrastructuur van de pro vincie. Met de gewone asfaltwe gen valt het allemaal wel mee. maar de wegen met oppervlak tebehandeling - waarbij er steentjes op een teerlaag zijn aangebracht - kampen met pro blemen. „Daar is flink wat trammelant mee. Door de warmte wordt de teer soepel -zweten noemen wij dat- en laten de steentjes los.", legt Riemens uit. „Als dit blijft plakken aan de wielen, trekje zo een stuk weg mee. Sommige de len zijn helemaal zwart gere den." Ook de tegelpaden onder vinden veel hinder van de droog te. „De tegels komen los te lig gen doordat de ondergrond uit droogt. Om de drie dagen strooi en wij er zand over en vegen dit in. Dan liggen ze weer drie dagen vast. Eén regenbuitje zou ge noeg zijn", zegt Riemens som ber. Er wordt ook een stuk meer ge dronken door de droogte. „Het waterverbruik is 20 procent ho ger dan een maand geleden en toen zaten we al hoog", ver klaart ir H. de Kraa van Delta Nutsbedrijven nv. Het afgelopen weekend was het piekweekend van dit jaar. „Er ging 205.000 kub water per dag doorheen, terwijl het gemiddelde bij de 160.000 kub ligt." Kan het waterbedrijf deze grote vraag naar water wel aan „We blijven doorgaan, zo lang we het volhouden. Tot nu toe gaat het goed. We hebben al leen wat problemen gehad met de druk. Achter op het eiland op Overvlakkee. Tholen en Schou wen Duiveland, komt er dan minder uit de kraan." Beregening De stand van het oppervlakte water in Zeeland zakt gestaag. In de beheersgebieden van de waterschappen Noord- en Zuid- Beveland en De Drie Ambach ten (midden Zeeuws-Vlaande ren) geldt sinds 2 augustus een beregeningsverbod. De water schappen hebben dit verbod in gesteld omdat door de langdu rige droogte een tekort aan op pervlaktewater dreigt te ont staan. „We hebben moeite het peil te handhaven. Er is gewoon tekort water. En wat er niet is, kun je ook niet maken", vat M. van de Pas van waterschap De Drie Ambachten de problemen samen. Op Walcheren valt het mee met de gevolgen van het droge weer. „De polderpeilen in de verdroog de gebieden aan de rand van Walcheren staan wel erg laag. Daar is ook sprake van afstro ming naar het lagere middenge bied", verklaart H. Willems van waterschap Walcheren. Er is echter geen sprake van extreme toestanden. 'Nog niet', aldus Willems, want het weer bepaalt de afloop van het droogte-avon tuur. De langdurige droogte trekt diepe voren in bijvoorbeeld de Koude- kerkse inlaag op Schouwen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De bladeren in de Zeeuwse bossen knisperen onder de voeten. Voor aardappe len en bieten dreigt een slechte oogst. Het veld van de voetbal vereniging om de hoek is tot ver boden gebied uitgeroepen. We gen kreunen. En het (kraan)wa- ter vloeit rijkelijk. Zeeland is in de greep van de droogte. „Weersverwachting voor van daag. Zonnig en warm. Middag- temperatuur rond de 24 graden. Droog. Neerslagverwachting voor vanmiddag, vanavond en morgen 0 millimeter." Het band je van de KNMI regio zuidwest- Nederland windt er geen doekjes om. Het is droog in Zeeland. Sterker nog: de afgelopen zés weken heeft het nauwelijks gere gend. Bomen Hoe staat het eigenlijk met de bomen Houden zij het nog een beetje uit in deze superhete en vooral droge zomer „Nog niets alarmerends", meldt P. Van Greevenbroek van het regiokan toor Zeeland van staatsbosbe heer. En het knisperen onder de voe ten dan „Ja. de bomen gooien wel wat eerder hun bladeren er af. Maar dit is meer zelfbescher ming want daardoor verdampen ze minder en hebben ze minder vocht nodig", legt hij uit. „De vroege bladval is niet schadelijk voor de Zeeuwse bomen. Vol gend jaar zijn ze weer in orde. Het is wel een beetje een lelijk gezicht, door sommige bomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11