111SICllLE ZEEUWSE COURAN Kroaten schermen Dubrovnik af Ereschulden boos op Kok Maasdam meert af in Maasstad Beraad over cao politie muurvast 4 WEKEN 1L nieuul in Goes msw Nieuw offensief om stad te vrijwaren van Servische beschietingen euP*1 Onderzoekers vinden resten van vroegste voorouder mensen Echtgenote Saddam zou in Jordanië zijn Zeehondje in Oosterschelde VOOR 14,25 Perioden met zon Perioden met zon, af en toe bewolking. De noordoosten ivind is matig, aan zee 's middags vrij krachtig. Maximum temperatuur rond 26 graden. 238e jaargang no. 193 iSponderdag 17 augustus 1995 osse nummers 1,50 bruidsmode1 opening 2 sept - Voorstad 3 Goes tel. 0113 223648 vat ffers kwsioEDAPEST (GPD) - De Ver- nigde Naties maken zich zor- over een nieuw Kroatisch iffensief, bedoeld om de haven- ZeRitad Dubrovnik te vrijwaren rlilla; ran Servische artilleriebe- )e tl ichietingen. De Kroaten hebben ens meer dan 3000 manschappen naar de omgeving van de zuide- Vilei-west op A58 ioor Beveland na ruzie om meisje van onze verslaggever t/De GOES-Een ruzie om een meisje ontaardde in de nacht van dins- lag op woensdag in een wild- vest achtervolging op de A58. Panaf Heinkenszand tot Wouw probeerde een 18-jarige inwo- Iovu^ ner van Goes met zijn sportauto m fj le auto van een 18-jarige inwo- arer ner van Geldrop van de weg te Re? Irukken. n de! )e politie kreeg even na midder- iacht de melding van het wild- rest-tafereel op de A58. Het luk- e niet de bestuurders bij Bergen yan. ip Zoom tot stoppen te dwin- )th ;en. De man uit Geldrop schud- De 1 ie zijn belager bij Wouw af toen a Ai lij moest tanken. De Goesenaar dat niet in de gaten en reed wekend door tot Moerdijk waar ij inzag dat zijn gedrag niet jKels if001" de beuëel kon. Hij keerde •Lam1 Im en reed terug naar Goes waar 3,it lij zich op het politiebureau Dek neldde. De man uit Geldrop had Stee: ntussen vanuit Wouw al telefo- lisch aangifte gedaan. Voordat de achtervolging op de begon, waren de kempha- en reeds slaags geraakt bij de jtonde te Heinkenszand. De >agen van de inwoner van Gel- rop werd daarbij bewerkt met en plastic buis. lijke havenstad gestuurd. Du brovnik is sinds het weekeinde onder vuur genomen door de Bosnische Serviërs. „We kun nen een intensivering van de strijd verwachten", aldus de speciale VN-gezant in ex-Joego- slavië Akashi. Volgens de VN concentreert Kroatië troepen en materieel voor een aanval op het door de Serviërs gecontroleerde Bosni sche plaatsje Trebinje. Doel hiervan zou zijn de Servische ar tillerie terug te dringen buiten bereik van Dubrovnik. De Kroatische commandant Cervenko dreigde gisteren terug te slaan als de beschietingen van Dubrovnik voortduren. „Als er geen andere oplossing is zullen we ons leger inzetten", verklaar de ook de burgemeester van Du brovnik. „We hebben geen keus, we moeten onze bevolking be schermen". De Kroaten zetten gisteren hun offensief tegen de Bosnische Ser viërs in het westen van Bosnië voort. Volgens VN-bronnen ruk ken ongeveer 2500 Kroatische en Bosnisch-Kroatische solda ten met tanks, artillerie en ra ketwerpers op naar het stadje Dvar. Het onafhankelijke Servi sche persbureau Beta meldde dat de Kroaten door de Servi sche linies waren gebroken, maar dat werd later ontkend door de Bosnisch-Servische lei der Karadzic. Vredesregeling Met de verovering van Dvar zou den de Kroaten steeds meer greep krijgen op West-Bosnië. Vorige maand werd de stad Bo- sanko Grahovo ingenomen, en na Dvar zou Bosanski Petrov aan de beurt zijn. de laatste Westbosnische stad die dan nog in Servische handen is. De Bos nisch-Kroatische leider Kresi- mir Zubak liet weten het offen sief niet te zullen staken zolang de Serviërs niet akkoord gaan met een vredesregeling. Die zeg gen wel te willen praten, 'maar niet onder bedreiging van ge weld'. aldus Karadzic. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Hol brooke sprak met de Kroatische regering over het nieuwe Ameri kaanse vredesvoorstel, dat naar verluidt voorziet in een opdeling van Bosnië in 60 procent Ser visch en 40 procent moslim/ Kroatisch gebied. De Kroati sche minister van buitenlandse zaken Mate Granic verklaarde na afloop dat Kroatië 'volledig zal meewerken'. Eerder had Holbrooke de Bosni sche minister van buitenlandse zaken Mohamed Sacirbey inge licht. Volgens Sacirbey verlan gen de Amerikanen niet dat de Bosnische regering de moslim enclave Gorazde in het oorsten opgeeft, zoals eerder deze week werd gespeculeerd. Holbrooke bevestigde dit later. Flexibel EU-bemiddelaar Carl Bildt ver trok gisteren naar Sarajevo voor besprekingen met de Bosnische president Izetbegovic en pre mier Silajdzic. Radovan Karad zic bevestigde gisteren dat de Bosnisch-Servische functiona rissen dinsdag in het geheim een ontmoeting met Bildt hadden gehad, vermoedelijk om over een vredesregeling te praten. Karadzic zei gisteren dat de Bos nische Serviërs zich 'flexibel' zullen opstellen bij de gesprek ken over een vredesregeling. Op weg naar Sarajevo werd een. panterswagen met de Neder landse EU-commissaris Hans van den Broek en de Spaanse minister van buitenlandse za ken Javier Solano, die in Bildts delegatie meereizen, beschoten. Er vielen geen gewonden. In Banja Luka ging ondertussen de uittocht door van de Kroaten en moslims uit de stad. Volgens de Servische autoriteiten wor den zij 'geëvacueerd' om plaats te maken voor de duizenden Ser vische vluchtelingen uit de Kra- jina. Zo'n 1000 mensen staken de grens tussen Kroatië en Ser visch Bosnië over. pagina 2: vredeskansen Cotter vergaan ia breuk giek ïeliu: s/He IEN OEVER (GPD) - De viskot- a der erWieringen 15 Pieter Cornelis gisteren aan het eind van de f liddag gezonken op ongeveer ,5 kilometer uit de kust van het I/Var. len luitse eiland Helgoland. De •artê; ier opvarenden, de schipper Vink rit Zoutkamp en drie beman- De Z lingsleden uit Den Oever, zijn net een helikopter gered, iet schip raakte in moeilijkhe- len nadat een giek, waar twee rare netten aan hingen, was ge- napt. Daardoor helde de WR 15 terk over naar de kant waar de letten hingen, waarna het schip :apseisde en zonk. De beman- ring kon zich in twee reddings- 'lotten in veiligheid te brengen. !en helikopter van de Duitse sparine pikte de Nederlanders zee op. De zeelui werden Jivergevlogen naar een zieken- luis in Helgoland. Zij zijn onge- ROTTERDAM - Rotterdam mocht gisteren voor het eerst in 22 jaar weer een schip van de Holland America Lijn begroeten. De reder verliet in 1971, tot groot verdriet van de stad. Rotterdam en vestigde zich in Amerika. Het immense crui seschip Maasdam van de HAL meerde gisteren af aan de Parkkade in Rotterdam en vanaf dat moment namen duizenden belangstellenden de gelegenheid te baat om zich aan het zeekasteel met z'n 1350 passagiers te vergapen. Rotterdam doet z'n uiterste best een groter deel van de groeiende cruisemarkt naar de Maasstad te halen. foto Paul Stolk/ANP lgii va ;ft ii Je vi kiloc ;ess ligde 38 lgMi uten DUt :uw« igen, held: helde helde Wid helde Wiel ink Zee de las' ompi e Te iter! e t« Zott ter elliB erd VI aE oege: nsU de: thu de rbij. ïwse nigf werd LONDEN (RTR) - Weten schappers maken vandaag bekend in Kenya resten te hebben gevonden van een nieuwe soort voorouder van de mens. De voorouder heeft de naam Australopithecus anamensis gekregen. Die lijkt op een kruising tussen twee andere vroege mensen: de Ardipithecus ramidus en de Australopithecus afa- rensis, beter bekend als Lu cy. Sporen van de eerste zijn vo rig jaar gevonden. Zij wer den tot nu toe beschouwd als de ontbrekende schakel in de evolutie van de mens. Uit een gevonden scheen been maken wetenschap pers op dat Australopithe cus anamensis rechtop liep. Dat betekent dat de voorou der van de mens minstens een half miljoen jaar eerder dan tot dusver werd aange nomen rechtop liep, zo blijkt nit het rapport over de vondst in het wetenschappe lijke blad Nature. Maeve Leakey van het Na tionaal Museum van Kenya die aan het onderzoek mee werkte, zegt dat de ontdek king aantoont dat rechtop staan en tweevoetigheid al meer dan vier miljoen jaar geleden voorkwamen. Vol gens haar is het nog niet dui delijk of het wezen een direc te voorouder is van de mens. „De boven- en onderkaak zijn aapachtig en het li chaam mensachtig", aldus Leakey. Er zal meer kunnen worden gezegd indien ook de rest van de schedel wordt ge vonden. De huidige vond sten zijn tussen de 3,9 en 4,2 miljoen jaar oud. De vondst 20 jaar geleden van de 3,2 miljoen jaar oude Lucy betekende een revolu tie in de tot dan toe heersen de opvatting dat de mens van de apen afstamt. Volgens Leakey wijst alles er op dat Australopithecus anamensis een voorouder zou kunnen zijn van Lucy. Leakeys echtgenoot Ri chard Leakey heeft een boek geschreven waarin hij stelt dat er tussen de drie en ze ven miljoen jaar geleden minstens zes soorten voor ouders van de mens beston den in het oosten van Afrika. De jongste vondst zou daar mee in overeenstemming zijn. De antropoloog Peter An drews van het Natuurhisto risch Museum in Londen gaat ervan uit dat het gaat om een vroege mens. „Als wij het vandaag zouden zien rondlopen zou het op een aap lijken. Wij zouden ons hebben afgevraagd: Waar om loopt deze aap de hele tijd op twee benen?". Geen steun voor pogingen om smartegeld te krijgen van Japan DEN HAAG (GPD/ANP) - De Stichting Japanse Ereschulden (JES) is woedend op Wim Kok. De minister-president heeft ge zegd dat hij geen aanleiding ziet terug te komen op het nee van vorige kabinetten op verzoeken bij Japan aan te dringen op het betalen van smartegeld. Voorzitter S. Lapré wijst erop dat het vorige kabinet <Lub- bers-Kok) morele steun heeft toegezegd aan de JES. „Premier Kok toont met zijn woorden zich volledig te distantiëren van de activiteiten van de JES". Lapré vindt dit 'diep treurig', ook al omdat de Britse premier John Major de Japanse regering heeft doen weten dat hij de activitei ten van de Britse slachtoffers steunt. De Japanse premier Murayama bood dinsdag in het openbaar excuses aan voor het leed dat zijn land heeft aangericht in de jaren dertig en veertig. De Indi sche gemeenschap in Nederland had gehoopt dat dit voor de re gering in Den Haag reden zou zijn openlijke steun te gaan ver lenen aan de activiteiten van de JES. Maar Kok voelde daar niets voor, liet hij dinsdag voor de NOS-televisie blijken. „Dat boek is en blijft gesloten". Voorzitter Lapré is des te bozer op Kok. omdat deze zijn woor den sprak in het Congresgebouw in Den Haag. onmiddellijk na af loop van de grote plechtigheid bij het monument voor de Ne derlandse slachtoffers van de Ja panners in Azië. „Juist op de herdenkingsdag van de Indische gemeenschap", aldus Lapré. Zijn stichting is vastbesloten door te gaan met haar acties tot dat Japan aan de nabestaanden van de Nederlandse slachtoffers een flinke betaling heeft gedaan. Politionele acties Het Amsterdamse advocaten kantoor Van der Kroft heeft woensdag bevestigd zich in te willen zetten voor Indonesiërs die materiële of immateriële schade hebben geleden tijdens de politionele acties in voorma lig Nederlands-Indië. Vanuit de Tweede Kamer is echter terug houdend gereageerd op het idee van een schadeloosstelling door de Nederlandse staat. De kamerleden Blaauw van de WD en Roethof van D66 wijzen erop dat de actie van het advo catenkantoor een privaatrech telijke zaak is. Blaauw is terug houdend over eisen tot schade loosstelling: „als wij aan Indone siërs zouden betalen, betekent dat dan ook dat er schadeloos stelling moet komen voor vrou wen en kinderen die in de kam pen hebben gezeten?" PvdA-woordvoerster Dijksma vindt het vreemd om na vijftig jaar nog met een eis tot schade vergoeding te komen. Het kan toor houdt mensen in Indonesië een worst voor, terwijl niet eens duidelijk is zij ooit geld zullen zien. aldus Dijksma. Zij vraagt zich bovendien af of de eventue le slachtoffers in Indonesië na al die tijd wel behoefte hebben aan een proces. Het is zinniger om uit te zoeken wat er destijds in Indonesië precies is gebeurd, zo dat de jongere generaties in Ne derland daar lering uit kunnen trekken. Het ministerie van buitenlandse zaken ziet in dit stadium, nu er sprake is van een aankondiging van het advocatenkantoor, geen aanleiding voor een reactie. AMMAN (AFP/RTR) - Er bestaat onduidelijk heid over de aanwezigheid van de vrouw van de Iraakse dictator Saddam Hussein, Sajida, in Jordanië. Zij zou daar dinsdagavond zijn aangekomen om te proberen haar twee doch ters te spreken. Die dochters, Rahda en Rana, vluchtten vorige week met hun echtgenoten, respectievelijk Hussein Kamel Hassan en Saddam Kamel Hassan, uit Irak. Aanvankelijk zeiden Jordaanse functionaris sen dat Saddams echtgenote in Jordanië was gearriveerd. Later werd dat ontkend. Ook de Iraakse ambassade, waar zij zou logeren, sprak het bericht tegen. De twee overgelopen mannen zijn behalve schoonzonen ook verre neven van de dictator. Zij bekleedden hoge vertrouwensfuncties in Irak. Vanuit Jordanië zeiden ze nu het regime omver te willen werpen. De clan van de presi dent vertoont steeds minder samenhang. Bag dad betitelde de twee overgelopen schoonzo nen als walgelijke insekten. Saddam Hussein heeft meerdere echtgenotes en vijf kinderen uit zijn eerste huwelijk in 1963 met Sajida Khairallah Tulfah: twee zoons en drie dochters. Hij huwde zijn tweede vrouw. Samira, in de jaren tachtig. Hij zou vorig jaar volgens onbevestigde berichten met een derde vrouw, Nidal, zijn getrouwd. Ajax moest gisteren diep gaan om de Super Cup te veroveren. De Amsterdammers wonnen de wedstrijd van een sterk Feye- noord pas m de verlenging. Pe ter Bosz tackelde de net in het veld gekomen Reuser in de zes tien meterwaarna Patrick Klui- vert (foto) de wedstrijd vanaf elf meter beslis- *1 "J te: 2-1. I Soebandrio naar huis De vroegere Indonesische vice- premier Soebandrio is woens dag uit de gevangenis Cipinang in Jakarta ontslagen. Hij zat sinds de mislukte coup van 1965 gevangen. Soebandrio is vrijge laten ter gelegenheid van de viering van de C onafhankelijkheid. w Deze zomer is er voor het eerst sinds jaren weer een zeehond geboren in de Oosterschelde. Waarschijnlijk is dit heuglijke feit te danken aan de strenge betredingsregeling, ivaarmee mensen van favo riete zeehond-stekjes ivorden geweerd. Om pottekijkers Q weg te houden is de geboorte aanvankelijk stilgehouden. w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19. DEN HAAG (GPD) - De politie bonden houden hun actiemate riaal nog even in de kast. Dins dag dreigden ze nog het overleg met minister Dijkstal van bin nenlandse zaken over een vier daagse werkweek voor de poli tie te boycotten. Maar gisteren ging het overleg met de be windsman gewoon door. Er werd zelfs een vervolgafspraak gemaakt. Wel liggen de standpunten nog ver uit elkaar. De politiebonden willen maximaal een cao-af spraak voor twee jaar meteen 36- urige werkweek plus een loon stijging van 1,5 procent per 1 april 1995 en 2 procent per 1 april volgend jaar. Ook willen ze van af 1995 een structurele einde jaarsuitkering van een half pro cent. De minister wil een cao voor drie jaar. 0,5 procent salarisverho ging per 1 oktober 1996 en 1997 en een vierdaagse werkweek van 32 uur. In ruil daarvoor moet er flexibeler gewerkt worden en gaat de onregelmatigheidstoe slag omlaag. Verder wil de be windsman een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd met één jaar. Als voorschot op het komende gesprek gaf minister Dijkstal al vast toe dat hij „aan handen ge bonden is" en „weinig financiële speelruimte heeft". H. van Duijn, voorzitter van de Neder landse Politiebond (NPB), ver klaarde mede namens zijn col lega P. Kruizinga van de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP), niet erg optimistisch te zijn over de uitkomst van de ko- Poging drugs te smokkelen in koffers kinderen KOPENHAGEN (GPD) - De Deense politie heeft twee man nen en een echtpaar, allen af komstig uit Arnhem en omge ving, aangehouden op verden king van smokkel van amfeta mine. De drugs werden gevon den in de bagage van de twee dochters van het echtpaar. De kinderen zijn respectievelijk zes en negen jaar oud. In twee auto's werd tien kilo am fetamine aangetroffen. De ver dachten, in de leeftijd van 32 tot 45 jaar. werden aangehouden vlak nadat zij de Duits-Deense grens waren gepasseerd. In deze zaak zijn ook drie Denen, twee mannen en een vrouw, aange houden. mende ontmoeting. „De minis ter is ons geen millimeter tege moet gekomen. We proberen het nog één keer en anders gaan de koppen tegen elkaar." De acties die de politiebonden in gedachten hebben zijn volgens Van Duijn publieksvriendelijk, maar wel heel spectaculair. „Ze zullen zeker op CNN worden uit gezonden." (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- 'J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant f 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1