{Baangarantie persfusie Brabant Gijs de cijferaar werd nog lang achtervolgd door RSV-affaire PZC Televisiespot roken en kauwgom taboe Prins De Bourbon bezoekt graf voorvader Parade of Sail is geregelde chaos Geld gehandicapten in gat begroting Verdachte Leidse balpenmoord zit al twee maanden vast binnenland De Stem werft abonnees tijdens staking Brabants Nieuwsblad VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code Com missie heeft een een klacht van de kauwgomfabrikanten Leaf Holland en Wrigley tegen een tv-spotje en een affiche van het Bureau Voorlichting Tabak gegrond verklaard. De fabrikanten vinden dat in het spotje en op de affiche ten on rechte roken op een lijn wordt gesteld met kauwgom kau wen. In het spotje rookt een jonge vrouw in een treincoupé een si garet. Twee jonge kauwgom- kauwers komen binnen. Een jongen blaast een grote bel, de rookster blaast kringetjes. De bel klapt uit elkaar en ze la chen. In beeld verschijnt de tekst „Kauwgum? Roken? Ook dat lossen we samen wel op. Genieten moet mogen", Dat de spot het denkbeeld van tolerantie zou overbrengen, vindt de commissie niet uit de reclame spreken. De vrouw.be vindt zich immers in een ro kerscoupe en de kauwgum kau- wers maken niet de indruk niet- rokende tegenstanders te zijn die zich intolerant tonen en het gedrag van de vrouw afwijzen. Volgens de RCC is de overheer sende boodschap: het roken van een sigaret is genieten en wordt openbaar aangeprezen. De commissie concludeert dat er sprake is van verboden tv-re- clame voor een tabaksprodukt. Ook het affiche dat de tabaks industrie verspreid heeft, kan volgens de RCC niet door de beugel. Daarop stond een op somming van zaken (waaron der kauwgom, knoflook, neu riën en roken). Volgens de RCC is het affiche misleidend, om dat roken met de andere zaken op één lijn worden gesteld. De adverteerder negeert waarom een belangrijk deel van het pu bliek roken onwenselijk vindt, namelijk de schadelijke gevol gen voor de gezondheid. De RCC beveelt de adverteer der aan de reclame onmiddel lijk te stoppen. Het Bureau Voorlichting Tabak beslist bin nen een week of het in beroep gaat tegen de uitspraak. tot. n ilIJMEGEN (ANP) - VNU Dag- iladengroep zal niemand ge- Iwongen ontslaan bij de fusie het Brabants Nieuwsblad met De Stem. Het plan tot sa- uenvoeging van deze kranten ilijft evenwel onverkort ge- li i| landhaafd. Werknemers van (iet Brabants Nieuwsblad, gis- eren niet verschenen, zijn boos jp De Stem. Deze concurrent 0 vierf gisteren abonnees in West- irabant. )irecteur E. Penninx van VNU ,I( Dagbladengroep meldde don- lerdag aan de betrokken vak bonden dat de fusie niet tot ont- zal leiden. Dat liet secre- aris I. Brakman van de Neder- andse Vereniging voor Journa- Isten weten. PNU verwacht dat door de sa- nenvoeging van de twee Bra- |er iantse kranten enkele tiental- e= en banen verdwijnen. Het con wilde aanvankelijk geen geven dat mensen als jevolg hiervan niet zouden wor- len ontslagen. Nu denkt VNU de iroblemen via natuurlijk ver- oop en herplaatsingen binnen iet concern te kunnen oplossen, 3lo_ ildus Brakman. an /oor de NVJ gaat de toezegging eic ran VNU niet ver genoeg. De lond eist dat heet Brabants lieuwsblad als krant blijft Voortbestaan. Ook noemde sba jrakman het een „wrange con- itering" dat er arbeidsplaat verloren gaan op het mo ment dat een krant van het „ene Olijke concern wordt-overgeno- °f nen door het andere rijke con- lern". 'NU wil na de fusie van De Stem ahet Brabants Nieuwsblad een .kwalitatief hoogwaardige" irant maken in West-Brabant, iet gebied waar beide dagbla- °p|en verschijnen. Met het samen- roegen van redacties en admini stratieve diensten, zoals adver tentie-afdelingen, bespaart de uitgever kosten. VNU kan zo ge makkelijker investeren in een nieuwe drukfabriek in Breda, vermoedt Brakman. De samenvoeging van de twee ti tels stuit vooral op groot verzet bij het in Roosendaal gevestigde Brabants Nieuwsblad. Donder dag verscheen er geen krant als gevolg van een 24-uursstaking, die op woensdagmiddag was in gezet. Het personeel heeft een nieuw ultimatum gesteld waarin het eist dat het Brabants DELFT - Prins Charles de Bourbon en zijn vrouw legden donderdag een krans bij het graf van de voorvader van prins Charles, Louis Charles XVII, die In Delft begraven ligt. Ter gelegenheid van dit bezoek werd een requiem opgedragen in de St. Hippolytus- kapel, waar Louis Charles 10 augustus 1845, gisteren precies 150 jaar geleden, ter aarde is besteld. foto AN P Nieuwsblad niet wordt samen gevoegd met De Stem. Nieuwe acties zijn in voorbereiding, In middels heeft de krant 1200 handtekeningen verzameld te gen opheffing. Het personeel van VNU-krant De Stem vindt de samenvoeging van beide bedrijven „bedrijfse conomisch een zeer goede zaak". Over het samenvoegen van de twee dagbladtitels is het stand punt nog niet bepaald. Ophef fing of wijziging van titels is voor de ondernemingsraad van De Stem een zaak die pas na gede gen onderzoek en overleg aan de orde kan komen. „Dat de direc tie daarnaar streeft, is duide lijk", zo stelde or-voorzitter R, Kloeg van De Stem. NVJ-secretaris Brakman wil voor afloop van het ultimatum (dinsdag 12.00 uur) crisisberaad met de directies van VNU en Dagbladunie. De journalisten- bond dringt daarbij opnieuw aan op correcte naleving van het redactiestatuut. Daarin is vast gesteld dat dagbladuitgevers eerst met de redactieraad en de hoofdredactie moeten overleg gen, voordat tot samenvoeging- van titels kan worden besloten. „Het is hartstikke klaar dat de geest en letter van het statuut volstrekt zijn genegeerd", aldus Brakman. Ondanks de beoogde samenvoe ging gaat de concurrentiestrijd tussen De Stem en het Brabants Nieuwsblad onverminderd voort. Terwijl het personeel van het Brabants Nieuwsblad staak te, wierf De Stem een abonnees in Roosendaal, Bergen op Zoom en Fijnaart. Het actiecomité van het Brabants Nieuwsblad was verontwaardigd over de handel wijze van De Stem. „Oncolle giaal en hoogst onfatsoenlijk", zo luidde het oordeel. DEN HAAG (ANP) - De terug keer van Gijs van Aardenne naar politiek Den Haag, in de zomer van 1994, was van korte duur. Als informateur legde hij een basis voor de vorming van een paarse coalitie. Mi nister kon hij echter niet meer worden, ook al wilden zowel zijn politiek leider Bolkestein als PvdA-leider Kok hem wel op Financiën. Wel was hem nog het lidmaat schap van de Eerste Kamer gegund waar hij een paar maanden geleden werd geïn stalleerd. Donderdag overleed de op 18 maart 1930 geboren Gijsbert Michiel Vredenrijk van Aardenne aan de gevolgen van de spierziekte. ALS (Amyotrofische Laterale Scle rose). Velen beschouwden zijn be noeming vorige zomer tot in formateur naast PvdA'er De Vries en Vis (D66) als een eer herstel voor de voormalig mi nister van economische zaken. In 1986 beleefde hij als 'aange schoten wild' zijn politieke na dagen. Bolkestein wilde Van Aardenne als informateur, omdat die de 'rechtse' sceptici ervan zou kunnen overtuigen dat de WD het paarse avon tuur maar eens aan moest dur ven. Een 'draagvlakverbreder' heette dat toen in politiek bar- goens. De eerste informatiepoging mislukte, maar de inspannin gen van Van Aardenne droe gen zeker bij tot de vorming- van de ongekende combinatie PvdA, VVD en D66. De oud minister zelf vond het in elk geval een mooie toegift op zijn eerdere twee ervaringen tij dens kabinetsformaties. Hij was er echt trots op dat hij in 1994 de tweede WD-informa- teur in de geschiedenis was, na Stikker in 1951. Overheidssteun Als zijn terugkeer in Den Haag- een eerherstel was, dan kwam dat wel laat. De dramatische afloop van zijn ministerschap tijdens het eerste kabinet- Lubbers kleefde Van Aarden de nog lang aan. Hij zal zonder twijfel de geschiedenis ingaan als de man die het bedrijfsle ven ruimhartig van overheids steun voorzag. Die bijna onge limiteerde steun, en wel aan het RSV-concern, was tenslot te ook de strop om zijn poli tieke nek. Van Aardenne kwam in 1984 onder vuur te liggen toen de Parlementaire enquêtecom Van Aardenne tijdens de regeringsverklaring op 25 november 1982 in de Tweede Kamer, foto ANP missie die de ondergang van het zwaar gesubsidieerde scheepvaartconcern onder zocht. concludeerde dat de mi nister van economische zaken de Tweede Kamer niet hele maal juist had voorgelicht. Van Aardenne, die zelf vond dat hij geen fouten had ge maakt, besloot ondanks die kritiek aan te blijven. Vanaf dat moment was hij echter aangeschoten wild en zijn poli tieke rol leek voorgoed uitge speeld. Nog tijdens de verkie zingscampagne van 1994 ver klaarde WD-leider Bolke stein dat naar zijn mening Van Aardenne wegens zijn rol in het RSV-debacle had moeten aftreden. Jaren na de affaire beriep Van Aardenne zich als verdediging achteraf op het feit dat over heidssteun aan bedrijven in die jaren werd beschouwd als een volstrekt normale manier om werkgelegenheid te behou den. Het was de „geest van de tijd" en zowel vanuit de sa menleving als uit de Tweede Kamer was de druk op het ka binet erg groot om noodlijden de bedrijven te redden. In een interview in 1993 zei hij: „Ik werd door de meerderheid van de Kamer tot het geve'n van overheidssteun gedwongen. Terwijl ik bij mezelf dacht: het kost bakkenvol geld en bete kent voor het bedrijf alleen maar uitstel van executie". Voor welke problemen een groot bedrijf kan komen te staan was Van Aardenne goed bekend. Zelf was Gijs voorbe stemd voor een carrière bin nen het in de jaren vijftig nog bloeiende familiebedrijf Penn Bauduin in Dordrecht. Hij werkte er van 1957 tot 1970, waarvan- de laatste drie jaar als algemeen directeur. Een te lage inschrijving op een pro ject deed het metaalbedrijf de das om en in 1969 heeft de fa milie het. noodgedwongen, verkocht. Werkkracht Van Aardenne was, toen hij in 1986 de ministersportefeuille van economische zaken over droeg aan zijn opvolger Rudolf de Korte, in twee kabinetten minister van economische za ken geweest voor de VVD. Eerst in het kabinet Van Agt/ Wiegel, daarna onder Lubbers- I. Daarvoor had hij zes jaar lang zijn partij trouw gediend als kamerlid en als gemeente raadslid in zijn woonplaats Dordrecht waar hij van 1970 tot 1972 bovendien wethouder was. Partijlid was hij al vanaf zijn 27e. In die eerste parlementaire ja ren leek Van Aardenne be paald geen politicus-in-op- komst. Zijn bijdragen aan het debat werden saai, fantasie loos en voorspelbaar ge noemd. Zijn werkkracht bleek echter al snel fenomenaal en dat was de reden dat zijn ster snel steeg. Door zijn grote fei tenkennis kreeg hij al snel de bijnaam „Gijs de cijferaar". Tijdens zijn werk als kamerlid vervulde Van Aardenne een reeks nevenfuncties, zoals voorzitter van het gemeente ziekenhuis van Dordrecht, van de VW Zuid-Holland en van de werkgroep privatise ring staatsloterij. Commissa riaten bekleedde hij bij bedrij ven als DSM, Electron beheer, Philip Morris en Drukkerij Tulp. Na 1986 verdeelde hij zijn aandacht over instanties als het college voor zieken huisvoorzieningen en het in stituut voor vliegtuigontwik keling. De ziekte van Van Aardenne trof hem juist in de zomer van 1994, toen hij zijn terugkeer in de politiek leek te beleven. In een vraaggesprek vergeleek hij de strijd tegen het lichame lijk verval met zijn houding in de politiek. „Ik ga het gevecht aan door zo gewoon mogelijk te doen. Dat is altijd mijn le venshouding geweest. Een beetje stoïcijns." AMSTERDAM (GPD) - „He, daar heb je Rick! Ri-hi- hick!" Op één van de duizen den schepen op het Noord zeekanaal wordt „uitgere kend Rick" herkend; hij be vindt zich aan boord van één van de langszij varende partyschepen. Een uitge breide zwaaipartij volgt, overstemd door een orkaan van stoomfluiten. De 'Pa rade of Sail' van IJmuiden naar Amsterdam kan niet meer stuk. Een min of meer georgani seerde chaos op het water is de passage van de honderd grote zeilschepen die feeste lijk worden ingehaald voor Sail Amsterdam, editie 1995. Onder een strak blauwe lucht speelt zich op het wa ter een spektakel af, dat zich slechts één keer in de vijf jaar voordoet. Voorop vaart het VOC-schip 'Amsterdam', dat bij gebrek aan een gunstige wind wordt getrokken door moderne ge motoriseerde sleepboten. Aan boord bevinden zich naast de vele officials ook nog dertig gewone Amster dammers. Een tripje gewon nen met een prijsvraag, uit geschreven door de gemeen te Amsterdam. In de verte wordt het tweede konvooi voorafgegaan door de VOC-replica 'Batavia'. Daar tussen door krioelt het met van alles wat maar kan varen. Luxe plezierjachten, kotters, tjalken, piepkleine motorbootjes en wherry's die tussen het gewemel door even een snel sprintje trek ken. Met bloemen versierde sleepboten die deelnemen aan het aquacorso, geven kleur aan het geheel. Actie voerders van Greenpeace voorzien de schepen van gele vlaggen: 'Stop nuclear- tes ting', Panne Er kan ook nog wel eens iets mis gaan. In een piepkleine rubberboot zit een moeder met haar twee kinderen. De motor is uitgevallen. Stuur loos drijft ze tussen de zeewaardige schepen, Wan hopig probeert de vrouw met roeispanen haar bootje te manoeuvreren. Een eindje verderop wordt een aanva ring op het nippertje voorko men. Aan de oevers hebben vele tienduizenden een plekje ge vonden om het schouwspel gade te slaan. Ze hebben zich geïnstalleerd met ten ten, campers, parasols en soms complete terrassen. „Aanvaringen? Ach, het zijn meer aandrijvingen", zegt kapitein Chris van Doorn van de raderstoomboot 'De Nederlander'. „Het is een kwestie van langzaam varen en manoevreren.Gelukkig gaat het allemaal niet zo snel." Aan boord van zijn party schip ontvangen burge meester Patijn en zijn wet houders een paar honderd gasten. Voorzien van de bij na verplichte Sail-stropdas, geniet Patijn zichtbaar van de parade die opstoomt naar het IJ. „Vijf jaar geleden heb ik ook als gast meegevaren. Nooit gedacht dat ik hier nu zou staan als burgemeester. Draaiboek De chaos op het water lijkt voor de buitenstaander er ger dan die is. De vloot die meevaart in de 'Parade of Sail' moet zich houden aan de richtlijnen van het Cap tains Handbook. Daarin staat precies aangegeven welke boten meevaren met één van de tallships. 'De Ne derlander' vaart op met de Nederlandse driemastschoe ner 'Eendracht'. Een tweede party-schip, de 'Frisian Queen' die doet denken aan een Mississipi-boot, flan keert eveneens dit tallship. Van Doorn: „Bij het veer Buitenhuis moeten we wachten op het tallship 'Ale xander von Humboldt". Ach, 't valt allemaal wel mee. Je moet alleen wat letten op die hele kleine bootjes" en hij geeft nog eens een flinke ruk aan zijn stoomfluit. Het draaiboek blijkt toch minder feilloos dan Van Doorn dacht. De 'Alexander von Humboldt' zit ver weg in het tweede konvooi en het wachten daarop duurt te lang. Het schip zal verder op eigen koers moeten varen. Later op de dag zal Sail-di- recteur B. Iieppener nog trots melden dat aan de 'Pa rade of Sail' achtduizend schepen meededen. Alleen al in Amsterdam is de pa rade gadegeslagen door een half miljoen bezoekers. Een veelvoud van dat aantal wil de kijken vanaf de oevers van het Noordzeekanaal, hetgeen leidde tot files op de autowegen van recordleng te: 40 kilometer. Tabaksreclame weg uit bioscoop HILVERSUM (GPD) - De tabaksreclames in de bioscoop ver dwijnen per 1 januari 1996. Het Voorlichtingsbureau Shag en Sigaretten heeft hierover overeenstemming met de overheid bereikt. De bioscopen raken daardoor 20 tot 30 procent van hun inkomsten kwijt. De overheid heeft met de Tabaksbranche een code opgesteld over vrijwillige beperking van reclame. Reclame was al verbo den tijdens middagvoorstellingen in bioscopen. W. H. Roelofs van het Voorlichtingsbureau Shag en Sigaretten vindt het verbod eigenlijk wel goed. „Het is beter dan een to taal verbod. De overheid wil het aantal rokers terugbrengen. Maar het aantal rokers is zo stabiel dat een verbod op de bio scoopreclame niet voor een daling zorgt. De tabaksindustrie zal dus geen verlies lijden." Beregeningsverbod in Overijssel ENSCHEDE (ANP) - Het Waterschap Regge en Dinkel heeft voor een groot deel van Twente een beregeningsverbod afge kondigd. Aanleiding is het warme zomerweer en het uitblijven van regen. De maatregel treft vooral boeren rond Enschede en Almelo. Het waterschap sluit niet uit dat het verbod volgende week een groter gebied zal treffen. Het verbod treft vandaag nog voor een klein deel van Twente, Vanaf morgen treft de maatregel ongeveer 340 (20 procent) van alle vergunninghouders. Het gaat voornamelijk om agrariërs, maar ook op sportvelden mag geen water uit beken en sloten worden gesproeid. Drie miljoen voor stadswachten DEN HAAG (ANP) - Voor de uitbreiding van het aantal stads wachten heeft staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) drie miljoen gulden uitgetrokken. Zijn ministerie maakte gisteren bekend dat gemeenten die niet onder de zoge noemde Melkert-banenregeling vallen, een beroep kunnen doen op het extraatje. Kohnstamm wil meer stadswachten, omdat die de veiligheid op straat verhogen en omdat de werk gelegenheid toeneemt door de uitbreiding. Voor de positie van stadswacht komen alleen mensen in aanmerking die langdurig zonder werk zitten. Het bedrag van drie miljoen gulden is voor de rest van dit jaar en voor 1996. In enkele tientallen steden werken al stadswachten. Burgers bewaken Wezeper kazerne WEZEP (GPD) - De Prinses Margrietkazeme in Wezep heeft uit pure noodzaak burgerpersoneel, gecharterd bij de Neder landse Veiligheidsdienst (NVD), in moeten zetten voor de be waking van het complex. Deze maatregel is volgens kazerne commandant kolonel P.C. Reinhoudt genomen „vanwege de vakantieperiode en het afvloeien van nagenoeg alle in de ka zerne gelegerde dienstplichtigen". Voor de Margrietkazerne is het de eerste keer dat burgerpersoneel wordt ingezet voor het wachtlopen. „Toch komt het bij Defensie wel vaker voor", zegt Reinhoudt. Volgens hem blijven de NVD'ers nog zo'n drie maanden controles op de toegangspoorten uitvoeren. Politieke hulp voor De Boer DEN HAAG (GPD) - PvdA-minister De Boer van VROM krijgt politieke assistentie. De bewindsvrouw vindt dat ze haar imago moet verbeteren. Door haar geringe populariteit en de kritiek op haai- functioneren vanuit de milieubeweging heeft De Boer het predikaat 'zwak' gekregen. Om dat beeld te veran deren, heeft De Boer twee Pvd A-adviseurs aangetrokken. Henk Bakker - oud-fractiesecretaris van de PvdA in de Twee de Kamer en Dick Benschop - vroeger persoonlijk mede werker van Den Uyl gaan haar bijstaan. Bakker werkt al op het ministerie van Vrom en gaat full-time als 'oog en oor' voor de minister werken. Dick Benschop heeft een eigen public af fairs adviesbureau in Amsterdam. Hij komt een dag in de week. HARDENBERG (ANP) - De ge meente Hardenberg gaat 400.000 gulden uit het gehandi capten-reservefonds aanwen den om een begrotingsgat te dichten. Organisaties voor ge handicapten in Hardenberg, verenigd in het platform De Helpende Hand, hebben woe dend gereageerd op het besluit van de gemeenteraad. Volgens het gemeentebestuur gaat het om een eenmalige noodgreep. Het platform eist dat de reserves worden gebruikt om de voorzieningen voor gehandi capten te verbeteren. Het spreekt van oneigenlijk gebruik van het fonds. Verantwoordelijk wethouder Muller erkent dat het besluit geen schoonheidsprijs verdient. „Er zat geld in het fonds, omdat we erg sober met de door het Rijk beschikbare financiële uit kering zijn omgesprongen. Dat hebben we gedaan, omdat we niet wisten wat er op ons af zou komen. Bovendien is er slechts sporadisch een beroep gedaan op de beschikbaar gestelde fi nanciële middelen." De wethouder geeft toe dat er nog voldoende knelpunten zijn die om een bijdrage uit het fonds schreeuwen. Vooral het collec tieve vervoer voor gehandicap ten komt in Hardenberg niet uit de verf. LEIDEN (GPD) - Justitie houdt al twee maanden een man uit Leiden in hechtenis, die wordt verdacht van de moord op zijn 53-jarige moeder. Het gaat om een Leidse student, die zijn moeder in 1991 om het leven zou hebben gebracht door een bal pen door haar pupil te duwen. De zaak, die onder de naam 'de balpenmoord' landelijke be kendheid kreeg, lijkt daarmee dichter bij een oplossing dan ooit. De aanhouding van een ver dachte is gistermiddag beves tigd door officier van justitie S. Horstink. De advocate van de verdachte, mr. B. Ficq, wil geen enkel commentaar geven 'in het belang' van haar„cliënt. De 53-jarige Leidse werd eind mei 1991 door haar zoon dood in haar woning aangetroffen. Ze was een aantal dagen eerder overleden. In eerste instantie dacht de politie aan een ongeval. Er waren namelijk geen verwon dingen aan het lichaam en er werden ook geen sporen van een inbraak aangetroffen. De ge meente-arts wilde echter geen verklaring van natuurlijk over lijden afgeven, omdat de vrouw enkele kleine wondjes in het ge laat had. Bij de lijkschouwing werd in haar pupil een gaatje ge constateerd, afkomstig zo bleek later van een Bic-balpen die door het oog was gedrukt. De balpen was via haar oog in haar hersenen terecht gekomen en ■veroorzaakte de dood. een schadevergoeding. Ook de Nationale Ombudsman oordeel de dat de Leidse politie in deze zaak fouten had gemaakt. Het onderzoek is echter nooit stopgezet. Ruim twee maanden geleden kwamen er nieuwe fei ten boven tafel. Een medewer ker van een school verklaarde dat hij de zoon vlak voor de dood van zijn moeder had horen spre ken over het plegen van de per fecte moord. Bovendien kwam de politie erachter dat de jongen had geprobeerd een balpen weg te schieten met een luchtdrukpi stool. Collega-studenten van de Leidenaar werden verhoord en hij werd aangehouden. Justitie kan, met instemming van de raadkamer van de recht bank, een verdachte maximaal 102 dagen in hechtenis houden. Daarna moet hij worden vrijge laten of gedagvaard. Kort geding De zoon behoorde direct tot het rijtje verdachten, evenals zijn vader. Het onderzoek liep echter vast en de familie spande een kort geding aan tegen de politie en justitie, omdat ze onheus zou den zijn behandeld. De familie won het kort geding, kreeg zelfs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3