De straat op voor een vaste baan Oranjezon waterwingebied af PZC Langer openhouden sluis lijkt goed voor visintrek Bezwaren tegen uitwerking van streekplan WOY En natuurlijk ging er weer een en ander mis zeeland 11 :S 12 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 >pB van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Oh, oh, oh... wat is het vandaag: de dag toch 'blauw' op straat. Parkeerwachters, honden- wachters, stadswachten - pardon, te genwoordig gaan ze als toezichthou ders door het leven - en dan heb je na tuurlijk de onvermijdelijke politie en marechaussee. In Terneuzen heb ben ze al die controleurs hard nodig, al was het alleen maar om de binnen stadbewoners in hun angst voor drugsoverlast een beetje een veiliger gevoel te geven. Maar de toezichthou ders doen meer. Ze zwermen uit over heel Zeeuws-Vlaanderen. Alleen Oostburg doet niet mee. Dus in het overdrukke kustgebied van die ge meente hoeft de regiopolitie, die toch al te kampen heeft met onderbezet ting, niet te rekenen op een extra steuntje in de rug van de oplettende toezichthouders. En dat ze fanatiek zijn staat vast. Via hun (slecht) betaalde baan als toe zichthouder pogen ze immers door te stromen naar een mooie vaste baan. Neem de vijf stadswachten, die tot voor kort in Terneuzen mee deden aan het eerste project in Terneuzen. Ze konden stuk voor stuk aan de slag: de een bij een particuliere bewakings dienst, de anderen bij Rijkswater staat, het gevangeniswezen of als par- keercontroleur. „Daar doe je het tpch voor", zegt Jim van Hurck (21) uit Axel. Briefing AT ou, dat was het dan. De jam- Li boree zit erop, over een [kwartier - het is nu donderdag- 1 kwart voor zeven - moet ik me klaarmaken voor de slui tingsceremonie en daarna is het 'gedaan met de pret. Morgen kom ik nog een keer terug met een dagboek over de reis terug naar Zeeland, maar dat is echt het laatste stukje. Hij krijgt dagelijks om een uur of ne gen z'n briefing in het kantoor van al die 'wachters' aan De Blokken in Ter neuzen. De ene dag loopt hij met een collega rond in de binnenstad van Terneuzen, de andere dag doet hij z'n werk in Sluis. „We werken vooral pre ventief. Als mensen ons zien, weten ze dat het safe is. Tja, we hebben natuur lijk geen opsporingsbevoegdheid dus we zijn altijd afhankelijk van hulp van de politie al komt daar misschien in de nabije toekomst verandering in. Maar dat preventieve is al heel be langrijk. Je moet je niet enkel be schouwen als 'de ogen en de oren' van de poütie of de overheid, maar je assis teert ook hondenwachters en p arkeer- controleurs. Zie je iets, dan geef je het door. Denk daarbij ook maai' aan het waarschuwen van winkelende men sen in bijvoorbeeld de binnenstad van Sluis. Dat ze moeten oppassen voor tasjesdieven of zakkenrollers, dat hun auto slecht is afgesloten. Ik las laatst in de krant over zo'n politie-preventie- team op Walcheren, dat probeert auto kraken te voorkomen, maar eigenlijk doen wij dat al lang. Door een kaartje onder de ruitenwisser te stoppen bij voorbeeld. Ach man, je komt zo'n Stadswachten, pardon: toezichthouders, surveillerend op de Herengracht in Terneuzen. hoop slordigheid tegen. Ik kan me voorstellen dat de politie daar nauwe lijks nog op kan letten en dan denk ik dat wij een aardig hulpje zijn." Zeeland telt zevenendertig toezicht houders, verdeeld over drie projekten: Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelanden. Ze draaien mee in het landelijkprojekt Werk in Bewaking, dat in totaal vierhonderd werklozen uitzicht biedt op een vaste baan. Goedkoop perfect, al wordt er landelijk inder daad wel gepraat over bezuinigingen op al die projecten. Tja, ik denk dat er op een bepaald moment wel een einde wordt gemaakt aan die subsidie stroom. Hoewel... als je het omrekent is die drie miljoen die het hier kost na tuurlijk heel weinig. Als je - met de uren die de mensen draaien - échte lo nen zou moeten uitbetalen, zou het wel even wat duurder uitpakken." Aansprekpunt Op 1 juni volgend jaar eindigt het hui dige project, maai- voor die tijd hoopt coördinator Peter Smolders, die in Zeeuws-Vlaanderen de zaken regelt, alle toezichthouders - het zijn er in de regio veertien - aan een vaste baan te hebben geholpen. „Doel is werk wat er niet was te genereren. Dus nieuw werk creëren. Kijk bijvoorbeeld naar het houden van toezicht op de nieuwe parkeergarage hier aan De Blokken. Dat is nieuw werk; we doen dat vanuit ons kantoor met videocamera's. De mensen die bij ons werken, staan on der contract bij Start. De hele zaak wordt verder gefinancierd door Ar beidsvoorziening, Werk in Bewaking, de gemeenten, de provincie en ook de politie. Eigenlijk loopt het allemaal Smolders is ervan overtuigd dat de toezichthouders een onmisbaar on derdeel van 'het blauw in de straat' zijn geworden. Een aanspreekpunt, voor 'de burger'. Jim van Hurck: „Als ze zien dat we een drugsgebruiker uit de Noordstraat in Terneuzen wegstu ren, is dat prima reclame. Maar we let ten ook op andere zaken. Drugspan den, die zijn gesloten, controleren... Milieuzaken... Neem die leegstaande Te. dagboek jamboree Even vertellen wat ik donder dag allemaal heb gedaan. Eén activiteit eigenlijk maar, Mn bike hike: veertig kilometer nl)' fietsen. Om half acht moest ik ,p Maar zijn, maar ik mocht pas cm half negen weg. Samen met ten vriend zijn we door de omge ving van het jamboreeterrein ge- ftetst en moesten langs vijf pos ten. Bij één van die posten moes- revn 'e,i we over een hindernisbaan yden. Er was ook tijd om een kasteel te bezoeken. De naam er van beji ik vergeten. 'Natuurlijk ging er weer het één tn ander mis. Bij mijn vriend schoot een spaak uit het iviel en ik knalde legen een paaltje. Niks kapot of gebroken, gelukkig. Om drie uur kwamen we terug en ten motorboot van de marine 11 07is over het water naar het kajnp. Dat ding ging lekker hard, zeg. Van de laatste dagen maakt ie dereen flink gebruik om nog wat dingen te ruilen. In de swoptent heb ik een t-shirt geruild en een Fins scoutingpetje gekregen. Dat ding ziet eruit als een blau- we badmuts. Woejisdagavond jnoest ik trou wens nog oefenen voor de slui ting. Ik moet weer een vlag dra gen en ive lopen allemaal in de vorm van een ster door de are na. Chili geeft dan een presenta tie, want daar ivordt over vier jaar de Wereld Jamboree gehou den. We moeten ook met fakkels lopen en er wordt een fakkel overgedragen aa?i Chili. Vrijdag gaat iedereen weer naar huis. Een hoop buitenlandse groepen hebben hun tenten don derdag al afgebroken, dus die zullen wél in de open lucht sla pen. Ik zou tenminste niet weten waar ze anders heen moeten. Wij kruipen nog lekker in onze tent en breken de boel 's morgens pas af. Ik denk dat we rond tioee uur weg gaan. Het is xvel leuk ge weest, ik ben flink moe. Tot mor gen, voor mijn laatste dagboek je. Stephan Veldman Vlissinger (39) breekt been bij bedrijfsongeval MIDDELBURG - Een 39-jarige Vlissinger heeft donderdagoch tend bij een bedrijfsongeval een been gebroken. De man kreeg bij een bedrijf aan de Kleverskerk- seweg in Middelburg een losge schoten roldeur op zijn been. Hij werd ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. van-onze verslaggever VROUWENPOLDER - Wat Vlissingen heeft, moet Middelburg ook hebben, dachten de be stuurders van de Zeeuwse hoofdstad eind vorige eeuw. Vlis singen had sinds 1884 een openbare waterlei ding, Middelburg van af 1892 ook. Het water haalden zij respectie velijk uit de duinen bij Biggekerke en bij Vrouwenpolder. Nu, ruim honderd jaar la ter, is aan de waterwin ning op Walcheren een einde gekomen en krij gen beide steden hun water uit West-Bra bant. In 1980 stopte de water winning in Biggekerke en in juli van dit jaar draaide Delta Nutsbe drijven de kraan voor de waterwinning in de Vrouwenpolderse dui nen dicht. Het water wingebied Oranjezon wordt een reserve-win- plaats en Biggekerke, dat de afgelopen tien jaar voor reservewin ning werd gebruikt, wordt afgestoten. Oranjezon is behalve een waterwingebied ook een prachtig na tuurgebied, waar lief hebbers vele uren kun nen wandelen. Om niet te verdwalen, is de Na- Het waterwingebied in de Vrouwenpolderse duinen. luchtfoto Ruben Oreel tuurgids Oranjezon - verkrijgbaar bij de plaatselijke VW - een handige gids. Deltan is bovendien vergevor derd met het inrichten van een garage als ex positieruimte. Waar schijnlijk is die tegen het einde van dit. jaar klaar. De expositie zal de geschiedenis van foto Peter Nicolai woningen van de woningbouwvereni ging in de binnenstad; die controleren we op krakers." Maar ook een simpele fietser in een winkelstraat wordt aangesproken. En die vrouw, die de weg kwijt is, kan ook bij de dames en heren terecht. Smol ders: „We buigen ons binnenkort over een nieuwe structuur voor al die 'wachters' en toezichthouders in Zee land. Kijk. we zijn geen politie, maar die steken we wél een handje toe. De politie heeft immers geen tijd meer voor al die preventieve dingen en klei nere administratieve rompslomp zo als een simpel winkeldiefstalletje. Je moet elkaar natuurlijk niet in de wie len rijden, maar ik weet intussen wel dat de burger behoefte heeft aan 'lo pend en fietsend blauw op straat' dat ook gewoon aanspreekbaar is. En niet snel even een surveillancewagen, die passeert." Oranjezon, van het be heer en de gang van het water, van bron naar kraan, laten zien. van onze vlissingen - Het langer openhouden van de Brouwers- in het voorjaar lijkt een Positief effect te hebben op de visintrek in het Grevelingen- Peer. Nadat in 1994 de sluis yoor het eerst tot eind mei, in Plaats van eind april, open- ptond, zijn in het bekken grote aantallen nuljarige schollen aangetroffen. Oudere schollen jater er echter veel minder dan JJens onderzoeken in 1982 en l 4. Zelfs met de grote aantal- en hele jonge schol, is het totale aantal aanzienlijk afgenomen. Ook de totale biomassa van schol in de Grevelingen nam ten opzichte van 1988 met tien pro cent af. Adviesbureau Waardenburg voor ecologie en milieu onder zocht in opdracht van Rijkswa terstaat Zeeland in augustus en september vorig jaar de visstand in het Grevelingenmeer met de zelfde methoden als bij eerdere onderzoeken in 1982 en 1988 wer den gehanteerd. Bij die twee stu dies werd alleen gekeken naar bodemvissen. In 1994 betrokken de onderzoekers ook de vissen die vrij rondzwemmen in hun waarnemingen. Ook van deze soorten - koornaarvis. haring en met name sprot - werden vooral erg prille exemplaren aangetrof fen. De driedoornige stekel baars, een visje dat bij de vorige onderzoeken nog in grote aan tallen aanwezig was in de zee grasvelden van de Grevelingen. heeft met het verdwijnen van het zeegras het toneel nagenoeg verlaten. Paaigronden Dat oudere vissen in veel minder grote aantallen aanwezig zijn dan hun jongere familie, hoeft niet alleen aan de verbeterde in trek te liggen. Het is ook moge lijk dat de oudere vissen in het najaar- proberen weg te komen om de paaigronden in de Noord zee op te zoeken of dat de vogels in de Grevelingen liever grote happen nemen en de oudere vis sen wegvangen. Bij de standvissen - vissen die hun hele levenscyclus in de Gre velingen doorbrengen, voorna melijk grondels - is in het alge meen een toename waargeno men, De onderzoekers zijn er bij de brakwatergrondel wel van uitgegaan dat een vertekend beeld is opgetreden. Deze visjes vertoeven bij voorkeur op diep ten van minder dan een meter en zoeken hun voedsel tussen de stenen beschoeiingen. De onder zoekers konden met hun boom korren niet op minder dan een meter diepte vissen. Veranderingen Behalve het langer openhouden van de Brouwerssluis. hebben ook veranderingen in het gebied zelf invloed op de wijzigingen in de visfauna. Het verdwijnen van planten als zeegras en Japans bessenwier, waarvan vroeger uitgestrekte velden een aantrek kelijk biotoop vormden voor platvissen, heeft gevolgen, ook voor de grondels. In de plaats van die zachte ondergrond heb ben schelpdieren, met name muiltjes, een hardere onder grond achtergelaten, waarop de grondels hun eieren afzetten. De grote aantallen jonge visjes geven een indicatie voor het be lang van het Grevelingenmeer als kinderkamer. Het langer openhouden van de sluis kan dat belang versterken. De on derzoekers zouden nader onder zoek willen instellen naar de in vloed van de vissluis op de vis stand. De vissluis, hoewel gering van afmeting, staat het hele jaar- open. Vrouw in eigen huis overvallen DOMBURG - Een gemaskerde en gewapende man is woens dagnacht een woning aan de Roosjesweg in Domburg binnen gedrongen. Hij bedreigde de bewoonster, die net naar bed wil de gaan, met het wapen. Toch wist de vrouw te ontkomen en zoveel herrie te maken dat de buren werden gewaarschuwd. De overvaller, een blanke man van 30 a 35 jaar, nam daarop de benen. Duo stichtte brand in duinen CADZAND-BAD - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft woensdagavond in Cadzand twee jongens van 17 en 19 jaar uit Hees en Herpen aanggehouden. Het tweetal had eerder in de badplaats brand gesticht in een duinvak nabij Boulevard de Wielingen. In een mum van tijd brandde het helmgras in het duingebied over een breedte van honderd meter af. De brandweer van Cad zand en Oostburg moest drie bluswagens inzetten om de brand te beteugelen. Op aanwijzingen van getuigen kon de politie de brandstichters aanhouden. Hoe groot de schade is, was don derdag nog niet exact bekend. Tegen het duo is proces-verbaal opgemaakt. Jongen betrapt bij intrappen deur CADZAND-BAD - De politie hield donderdagochtend om zes uur in Cadzand-Bad een 16-jarige vandaal uit Philippine aan. De jongen werd door surveillerende agenten betrapt op het in trappen van een deur van een tankstation op Boulevard de Wielingen in het badplaatsje. Een tweede jongen, die niet kon worden achterhaald door de agenten, koos het hazepad toen het alarm door de schoppen geactiveerd werd. De aangehouden jongen kreeg een boete van 90 gulden. Zee-land-kamp scouts afgesloten VEERE - Het eerste van de twee scoutkampen die de afgelo pen week in Nederland werd gehouden, het Zee-land-kamp, is donderdag afgesloten, De zevenhonderd scouts die tien dagen aan het Veerse Meer bivakkeerden, hebben hun tenten afge broken en zijn huiswaarts gekeerd. Terug naar België. Duits land, Engeland of hlin Zeeuwse plaats van herkomst. „We kunnen terugkijken op een zeer geslaagd kamp", zegt Teun van Elsacker. De open dag op zondag 6 augustus werd druk bezocht en het jubileumboek vond gretig aftrek. „Heel leuk was maandag ook de reis naar de jamboree in Dronten, alleen had iedereen daar echt het gevoel 'gast' te zijn, Vrijdag heerste veel meer het jamboreegevoel, toen scouts uit Dronten in Zeeland waren en er onderling echt contact was." Zwartrijder trapt deuk in bus ZIERIKZEE -Tegen een 19-jarige jongen uit-Yerseke is woens dagmiddag proces-verbaal opgemaakt omdat hij zich lastig gedroeg tijdens en na een busrit op weg naar Zierikzee. Hij moest in Zierikzee uitstappen omdat hij geen geldig plaatsbe wijs had. Hierop trapte de jongen een deuk in de bus. Communicatie scheepvaart voldoet VLISSINGEN - Het gebakkelei over de communicatie in de scheepvaart op en om de Westerschelde lijkt definitief voorbij. Binnenvaartschippers, scheepvaartbegeleiders op de wal èn ook loodsen zijn tevreden over de eind vorig jaar doorgevoerde nieuwe regels. Ze blijven gehandhaafd. De wijziging van eind 1994 betrof alleen het gebied Hansweert- Terneuzen en had tot doel de veiligheid van met name de bin nenvaart te verbeteren. De verandering vormde het sluitstuk van de speurtocht naar een 'ideaal' communicatiesysteem voor de Westerschelde. Ten westen van de lijn Hoedekensker- ke/Ossenisse moet alle scheepvaart op marifoonkanaal 3 blij ven communiceren en ten oosten daarvan op kanaal 65. van onze verslaggever MIDDELBURG - Van de in to taal veertien organisaties en in stanties die hebben gereageerd op de ontwerp-streekplan-af- wijking 'Westerschelde Oever verbinding' wijzen alleen het Landbouwschap, de stichting Leefbaar Zeeland en de werk groep 'Ellewoutsdijk zegt Nee tegen de WOV' het plan af. In en kele andere reacties worden wel kritische kanttekeningen gezet, maar is geen sprake van een echte afwijzing. De Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft geen goed woord over voor de wijzigingen van het tracé van de weg die op ZuidLBeveland naar de tunnel voert. Het is een onaanvaardbare aantasting van de belangen van de boeren in het gebied. Daar staat volgens het Landbouwschap tegenover, dat de natuurbelangen onevenredig worden bevoordeeld. Deze extra natuurcompensatie wordt dan ook afgewezen. Verder vraagt het Landbouw schap zich af wat het nut is van een uitgebreide en zorgvuldige voorbereidingsprocedure, in dien zo'n procedure zonder enige vorm van inspraak ter zij de wordt geschoven, Over de wij ziging van het tracé is geen en kel overleg gevoerd met het schap, zo wordt opgemerkt, ter wijl die wijziging van wezenlijke invloed is op de belangen van de agrariërs in het gebied. Ook worden vraagtekens gezet bij de introductie van het indus trieterrein Sloepoort in samen hang met het aan te leggen Sloe- bos. Als de WOV niet doorgaat, gaan dan ook het Sloebos en Sloepoort niet door, wil het Landbouwschap weten. Onduidelijk De stichting Leefbaar Zeeland en de Ellewoutsdijkse werk groep hebben een serie bezwa ren tegen de ontwerp-streek- planwijziging. Een deel van die bedenkingen is al in een eerder stadium in de .inspraak kenbaar gemaakt. Verder wordt nog eens gewezen op de onduidelijkheid en ondoorzichtigheid van de procedures die door elkaar heen lopen. Eigenlijk is nauwelijks nog sprake van een milieu effect rapportage (mer). maar van een serie deelrapporten die in een reeks van jaren zijn uitgebracht en samen een mer vormen. Ver der ontbreekt volgens de stich ting nog steeds een zogenaamde tunnel-mer. Het argument van de provincie dat het verleggen van het tol- plein richting Sloegebied nau welijks een verslechtering is. omdat de omgeving daar toch al minder interessant is, deelt de stichting niet. Zo'n 25 jaar gele den bestond het gebied nog uit schorren en landbouwgronden met karakteristieke boerderij en. Een verdere aantasting wijst de stichting dan ook af. Verder blijft bij de werkgroep en de stichting de vrees bestaan dat ooit nog eens de midden-Zee land route vanaf Goes naar de Westerscheldetunnel wordt doorgetrokken. Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieu Federatie vragen aan dacht voor de positie van Het Blikken Weitje nabij Terneuzen. De gemeente Terneuzen pleit voor ondertunneling van de goe derenspoorlijn naar het DOW- terrein. Delta Nutsbedrijven wijst op problemen die kunnen ontstaan op plaatsen waar bo vengrondse hoogspanningslei dingen worden gekruist. Het stadsbestuur van Gent vindt dat de aanlanding van de tunnel bij Terneuzen geen belemme ring mag zijn voor een nieuwe zeesluis en pleit voor een tunnel nabij Sluiskil. De Gasunie vraagt aandacht voor een lei ding die zij nog wil leggen. A. Nieuwenhuijse uit Borssele geeft aan dat een van de wegen een probleem vormt voor zijn boerenbedrijf en doet enkele suggesties om dat knelpunt op te lossen. Monumentenzorg, de Rijks luchtvaartdienst, de federatie van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland en het pro vinciebestuur van Oost-Vlaan- deren hebben geen problemen met de ontwerp-streekplanaf- wijking. Motorrijdster ernstig gewond bij Ellemeet ELLEMEET - Een 43-jarige Duitse vrouw is woensdag avond zwaar gewond geraakt toen ze met haar motor in de sloot naast de Schelpweg bij El lemeet belandde. Het slachtoffer brak beide ar men en enkele ribben. Ook aan haar knieën raakte ze gewond. De vrouw is opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Zierik zee. De politie vermoedt dat het slachtoffer het voertuig niet on der controle had. Wandeling - De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt woensdag 16 •augustus in samenwerking' met de VW Domburg-Oostkapelle een zomeravondwandeling in waterwingebied Oranjezon. De wandeling begint om 19.00 uur bij het parkeerterrein Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 31