Kroatië niet zwart-wit bekijken PZC Vlucht van schoonzoons kan einde Saddam Hussein zijn I De nuances van CDA'er Van Velzen over de oorlog in de Krajina: Italië in de greep van golf verkrachtingen Rawagedeh-doofpot SP 1 door Wilfred Scholten Hij ontkent inmiddels dat hij president Tudjman van Kroatië een paar maanden gele den nog 'mijn vriend" heeft ge noemd. „Belachelijk. Dat heeft de pers ervan gemaakt". Maar hartelijke betrekkingen onder houdt de christen-democrati sche Europarlementariër Wim van Velzen wel met de overwin naar in de slag om de Krajina. Vijf maanden geleden sprak Van Velzen nog met de president, die hem beloofde niet met geweld maar uitsluitend „met diploma tieke middelen en op vreedzame wijze een oplossing te vinden voor Krajina", aldus Van Velzen toentertijd. Voor de oud-voorzitter van het CDA was die verzekering be langrijk om de buitenwacht te overtuigen van de 'goede trouw' van Tudjman en zijn Kroatische Democratische Unie (KDUt. In woord en geschrift heeft Van Velzen sinds maart dit jaar geij verd voor de erkenning van de KDU als fatsoenlijke christen democratische partij. Als het aan hem ligt mag de katholieke KDU lid worden van de Euro pese Unie van Christen-demo craten (EUCD), waarvan Van Velzen vice-voorzitter is. In sep tember wordt over de toetreding van de KDU beslist. Niet iedereen is van dit stand punt gecharmeerd. Gewezen wordt op het communistische én eng-nationalistische verle den van Tudjman en zijn tra wanten. De autoritaire presi dent laat weinig ruimte aan de oppositie en de pers. De moor den van fascistische Kroaten tij dens de Tweede Wereldoorlog worden door hem gebagatelli seerd. Zijn partij schijnt boven dien goed aan de oorlog te ver dienen. Van Velzen roemde in maart ook de diplomatieke activiteiten van KDU-minister van buiten landse zaken Granic, die 'moe dig' waren en 'westerse onder steuning behoefde'. Het ge bruikte geweld tegen de Ser viërs in Krajina wordt door de zelfde minister nu onomwonden verdedigd. Van Velzen: „Ik heb hem echter onlangs nog een fax gestuurd waarin ik mijn be zorgdheid uit over de op gang ge komen vluchtelingenstroom na de oorlog om de Krajina". Van Velzen toont zich enkele da gen na de 'blitz-krieg' mild en zeer genuanceerd over zijn ka tholieke vrienden in Kroatië. De beloftes van Tudjman geen oorlog te beginnen zijn niets waard gebleken. Van Velzen: „Uiteraard ben ook ik teleurgesteld dat Kroatië de kwestie-Krajina niet aan de on derhandelingstafel heeft opge lost". De vreédzame oplossing is er niet gekomen. „We kennen inmiddels de tus senliggende feiten. De enclave Bihac stond onder druk en kon elk moment worden ingenomen door de Serviërs. De aanval op de Krajina heeft dat verhoed. Zo zijn er een reeks van feiten die in ogenschouw moeten worden ge nomen". s U verdedigt de aanval? „Ik vind het niet te verdedigen Italië wil harder optreden tegen seksueel geweld te gen vrouwen en meisjes. Premier Lamberto Dini heeft donderdag aangekon digd dat het parlement met een na het zomerreces een nieuwe wet tegen seksuele misdrijven zal behandelen. „Zo kan het niet 'verder gaan", verklaarde de be windsman naar aanleiding van de dagelijkse berichten over verkrachtingen deze zo mer. De Osservatore Ro mano, de krant van het Vati- caan, had het overeen nachtmerrie die het gevolg is van „de groeiende decaden tie in de samenleving". In mei diende een groep vrouwelijke parlementariërs uit alle fracties van de Ka mer van Afgevaardigden daartoe een wetsontwerp in. De huidige maximumstraf van zeven jaar wordt daarin verdubbeld. Er is brede steun voor het wetsontwerp dat nu bij de kamercommis sie voor justitie ligt. Italië werd donderdag op nieuw opgeschrikt door vijf verkrachtingszaken waar van de staatstelevisie RAI melding maakte. Eerder deze week kwam naar buiten dat in het Sici- liaanse dorp Cagliano Castelferrato twee verstan delijk gehandicapte meisjes door hun ouders werden ge dwongen tot prostitutie. De meesten van de zeker zes klanten waren boven de ze ventig. Vrijwel het hele dorp zou.van de misdadige prak tijken op de hoogte zijn ge weest. Het zomerse uitgaansleven wordt getraumatiseerd door een golf van 'Saturday-Night- geweld', zoals het wordt ge noemd in de Italiaanse pers. Jonge vrouwen worden bij het verlaten van discothe ken door bendes in auto's ge sleurd, ontvoerd en ver kracht. Psychologen en andere des kundigen hebben de Ita liaanse media ervan be schuldigd met hun sensatie verhalen het seksueel ge weld aan te wakkeren. Ook de reclamewereld krijgt er van langs. Allerlei produk- ten, van wodka tot motoro lie, worden aangeprezen met behulp van naakte vrouwen. Verontwaardiging regeert in de krantenartikelen en de te levisie-journaals. Sensatie zucht en- komkommertijd zijn debet aan de enorme aandacht, maai- een feit is dat het aantal aangiften van seksuele misdrijven - en het aantal aangiften is iets an ders dan het aantal gepleeg de misdrijven - sterk toe neemt in Italië. In 1993 en 1994 waren er rond de 870, een toename van 26 procent vergeleken met de jaren er voor. Noord-Italië is met 451 aan giften koploper, maar dit zegt waarschijnlijk meer over de geëmancipeerdheid van de vrouwen die vergele ken met hun sexegenoten in Zuid-Italië minder angst hebben om naar de politie te stappen. De laatste gevallen tonen aan dat in het zuiden seksueel geweld dikwijls binnen de familie plaats vindt en de daders kunnen rekenen op het zwijgen van het slachtoffer maar ook op de 'omerta' van de omge ving. De machocultuur zit in de beklaagdenbaak, maar ook de politici, die tot op heden er niet in zijn geslaagd een nieuwe wet tegen seksueel geweld te produceren. In de huidige wet, die nog stamt uit de fascistische periode, wordt niet gesproken van een delict tegen de persoon maar tegen de publieke mo raal. een concept dat borg staat voor relatief zeer gerin ge straffen. Vorige maand, toen 87 vrou welijke parlementariërs af komstig uit alle politieke partijen de handen ineens loegen. leek de aanname van een nieuwe, op moderne leest geschoeide wet onder handbereik. Maar door ob structie van de ex-fascisti sche partij Nationale Allian tie en Berlusconi's Forza Ita lia belandde alles op de be kende lange baan. In het progressieve kamp is de verbittering groot. Livia Turco, lid van de ex-commu nistische partij PDS en een van de bekendste voorvecht sters van een nieuwe wet, noemt de gang van zaken 'schandalig'. „Italië is het enige Westerse land dat zich bij de VN-conferentie in Pe king over de vrouw moet pre senteren met een midde leeuwse wetgeving. De enor me lijst van seksuele misdrij ven ten opzichte van vrou wen en kinderen moet niet alleen verontwaardiging op leveren, aldus Turco. wat de Kroaten hebben gedaan. Maar een ander aspect, dat in het totaalbeeld mee moeten worden gewogen, is dat de VN sommige bevolkingsgroepen veilige gebieden garandeerde. We weten allemaal wat daar van terecht is gekomen. De situatie moet in totaliteit worden beke ken. Als Bihac was gevallen, zou dat een bedreiging van Kroatië hebben betekend". Familie - Kan het lidmaatschap van de partij van Tudjman in de Euro pese christen-democratie nu wel doorgaan? „U moet twee dingen goed on derscheiden. Voor de toetreding moet een partij aan drie belang rijke voorwaarden voldoen. De partij moet vertegenwoordigers in het parlement hebben, een- programma hebben op basis van christen-democratische uit gangspunten - en dat hebben ze sinds twee jaar - en de partij dient de eenwording van Europa te onderschrijven. Aan al deze voorwaarden voldoet de KDU". „Het tweede aspect dat meege wogen moet worden is de poli tieke situatie van het moment. Daar is uit en te na over gespro ken in de EUCD. maai- daar ga ik niet over. Op dit moment kun nen ze vanwege de specifieke omstandigheden geen lid wor den. Maar of dat straks wel kan, zal in september blijken. Ik ga ze niet beoordelen op de laatste drie dagen, je moet het totaal beeld bekijken. Op grond daar van besluit de EUCD Maar wat vindt u? Na al het ge weld, de vluchtelingen en het platbranden van de dorpen is het toch niet moeilijk om een ad vies te geven? Na een korte stilte: „Je moet de regering van Kroatië en de partij wel goed uit elkaar houden. Dat zijn twee verschillende dingen". U blijft intensief contact onder houden? „Ongeacht of ze lid worden, be horen ze tot de familie der chris ten-democraten. Dat betekent dat we ze mogen aanspreken op wat er gebeurt. Aan de andere kant hebben de Kroaten ook de Serviërs al enige tijd geleden aangeboden om negen steden lo kale autonomie te geven. Dat is afgewezen. Ook zijn er 350.000 Kroaten weggejaagd in 1991. Drie jaar Servische propaganda heeft er in Krajina toe geleid dat de bevolking is gaan vluchten voor de Kroaten. Dat maakt het beoordelen van de situatie zo lastig. Het is heel riskant om het zwart-wit te bekijken." Minder mild Vooraanstaande partijgenoten van Van Velzen zijn aanzienlijk minder mild in hun oordeel. Vice- voorzitter Van Laarhoven: „Wij zijn tegen het lidmaatschap van de KDU. Daarvoor zijn de ont wikkelingen in die partij nog te negatief. De oorlog bevestigt ons standpunt nog eens". En het Tweede Kamerlid Hillen: „Ik zie geen enkele reden die partij toe te laten. Zeker door de oorlog kunnen ze het voorlopig vergeten. Eerst moet het regime aan onze normen voldoen". van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal Het overlopen naar Jordanië van twee schoonzoons van Saddam Hussein, onder wie de op één na machtigste man in Irak, betekent de zwaarste slag voor het regime sinds de verlo ren Golfoorlog van 1991. Jor daanse en Israëlische commen tatoren menen dat de actie het einde kan inluiden van Sad dams regering. In Jordanië houdt men er rekening mee dat Amman nu het centrum wordt van de oppositie tegen de Iraak- se dictator. Samen met de broers Al-Majid is namelijk 'een groot aantal officieren' over de westgrens gevlucht, zoals de Jordaanse premier Abdelkarim Kabariti donderdag officieel bekendmaakte. Luitenant-generaal Hussein Ka- mel Hassan al-Majib en zijn broer Saddam zijn getrouwd met dochters van president Sad dam Husssein. Ze zijn afkomstig uit de Al-Majid clan in Tikrit, de geboorteplaats van president Saddam Hussein. Hussein Ka- mel Hassans vrouw is Saddams lievelingsdochter. Raghda. De twee broers en hun echtgeno tes zijn afgelopen dinsdag in het geheim ontvangen door koning Hussein. Ze lichtten hem in over de situatie in hun vaderland en vroegen om politiek asyl, het geen hun donderdag officieel is verleend. Onder de andere offi cieren die naar Jordanië zijn ge komen. is majoor Izedin Mo hammed Hassan, een neef van de Kamel Hassans. Dat beves tigt de chaos die is uitgebroken in het zo lang door nepotisme ge schraagde Iraakse regime. Militaire opbouw Hussein Kamel Hassan al-Majid was tot begin deze week minis ter van industrie en, belangrij ker nog. hoofd van de Militaire Industrialisatie Commissie (MIC). Hij was de man achter de opbouw van Iraaks militaire ap paraat in de jaren tachtig, en na de Golfoorlog van 1991 leidde hij de reconstructie. Een van zijn ta ken was daarna het onderhou den van contacten met de VN- vertegenwoordigers die toezicht uitoefenden op de ontmanteling van de Iraakse oorlogsmachine. Bij de VN stond hij bekend als tamelijk coöperatief. Husseins broer Saddam was comman dant van de lijfwacht van de Iraakse president. De Iraakse pers heeft nog niets gemeld van het overlopen van de officieren. Wel verspreidde het officiële persagentschap INA donderdag het bericht dat Hussein al-Majid niet langer mi nister van industrie en hoofd van de MIC is. De Iraakse rege ringskrant 'Babel' kwam afgelo pen woensdag met een bericht dat vermoedens over chaos aan de Iraakse top lijkt te bevesti gen. De voormalige minister van binnenlandse zaken, Saddams halfbroer Watban Ibrahim al- Hassan, zou gewond zijn geraakt aan een been toen een familielid diens machinepistool leeg schoot. De laatste zou daarmee hebben willen vieren dat de Iraans-Iraakse oorlog zeven jaar geleden ten einde kwam. 'Babel' schreef dat dit bericht de lezers niet kon worden onthouden om dat het anders verkeerd zou wor den uitgelegd door 'zieke jagers', een verwijzing naar Iraks vijan den. Oppositie Commentator Saleh al-Qallab, van het Jordaanse dagblad 'Ad- Dustour', meent dat de officie ren die deze week in Amman zijn aangekomen, daar een 'realisti sche oppositie' gaan vormen te gen het regime in Bagdad. Sad dam heeft volgens hem de laat ste fase bereikt in zijn 'liquidatie- politiek', die zich nu richt tegen zijn naaste familie. In mei heeft de Iraakse president zijn half broer ontslagen als minister van binnenlandse zaken en vorige maand dwong hij minister van defensie Ali Hassan al-Majid ontslag te nemen. Al-Qallab wijst er verder op dat de asylverlening de totale ineen storting van de Jordaans-Iraak- se relaties betekent. Jordanië heeft tijdens de Golfoorlog ge weigerd de kant van de Westers- Arabische coalitie te kiezen. 'Ik denk dat dit Saddams einde in luidt'. schrijft Al-Qallab. 'De cir kel die hem beschermde, is ver broken en alleen zijn zoons Uday en Qusay zijn hem trouw geble ven. Maar ik wil niet uitsluiten dat zelfs die uiteindelijk slacht offer zullen worden van de liqui datie, want het regime brokkelt van binnen uit af. Volgens onbe vestigde berichten is Uday don derdag naar Jordanië gereisd voor besprekingen met koning Hussein. Shockerend Ook in Israël ziet men de laatste ontwikkelingen in Irak als een zware slag voor Saddam Hus sein. Dr. Amatsia Baram, Irak- door Marja Boonstra en Joost van den Hooff De Nederlandse majoor die verantwoordelijk was voor de standrechtelijke executie van ruim 400 inwoners van het Westjavaanse dorp Rawagedeh in december 1947 is niet ver volgd. De procureur-generaal in het voormalige Nederlands-In- dië, Felderhof, zag daartoe geen aanleiding. Dit blijkt uit een brief van 29 juli 1948 van Felderhof aan leger commandant luitenant-gene raal Spoor. Deze had een week daarvoor de procureur-generaal het dossier over de affaire toege stuurd en hem om zijn oordeel Spoor schrijft 22 juli 1948: 'Ik zit er nogal mee in: strafrechtelijk is de man aansprakelijk en volgt er bij behandeling door de Krijgs raad onherroepelijk een veroor deling, welke hem zijn carrière kost. Aan de andere kant is men van Krijgsraadzijde geneigd de zaak maar liever niet te vervol gen omdat de omstandigheden waaronder een en ander is ge schied deze vervolging 'achteraf betrokkene wel in een veel on gunstiger daglicht stellen dan de feitelijke toestand, toen het geschiedde. Majoor X (de naam is doorgestreept, red.) heeft in derdaad vreemd gehandeld, vooral achteraf, doch zijn korps commandant overste XX (naam opnieuw onleesbaar gemaakt, red.) niet minder, wanneer men het dossier beziet.' 'Ik zou gaarne jouw oordeel heb ben in deze zaak', zo vervolgt Spoor, 'want het is wel zeer een voudig nu tot vervolging te be slissen, doch ik vraag mij af of daarmede de zaak en de rechtvaardigheid wel zijn ge diend. Ik verkeer zelf in twijfel en ben eveneens geneigd tot depo neren (hij bedoelde 'seponeren', red.), uiteraard met toepassing van bepaalde correctieve maat regelen.' Afkeuring Felderhof antwoordt Spoor dat ook hij de voorkeur geeft aan se ponering 'nu blijkbaar iedere vreemde inmenging en belang stelling is verdwenen'. Dat neemt volgens de procureur-ge neraal niet weg dat de gedragin gen van de majoor, hoewel 'op zichzelf begrijpelijk en verklaar baar, niettemin afkeuring be hoeven omdat hij niet in een ab solute dwangpositie verkeerde zoals indertijd kapitein Wester ling toen het land onbestuur baar was en alle normaal gezag was weggevallen'. Aan zijn advies aan Spoor om de majoor niet te vervolgen laat Felderhof voorafgaan dat dat moet gelden in het geval de ma joor 'zich niet aan excessen zoals mishandelingen heeft schuldig gemaakt'. Wat er werkelijk ge beurd was, wist Felderhof niet. Zelfs Spoor moet maar van en kele executies hebben geweten. Volgens een met de hand ge schreven verslag van een zekere B„ gedateerd 27 juli 1948 (dat zich evenals de briefwisseling tussen Felderhof en Spoor be vindt in het Algemeen Rijksar chief), hebben Nederlandse mili tairen op 9 december 1947 in Ra wagedeh 'een groep van plusmi nus 12 man' geëxecuteerd, waar na later op de dag nog eens 'een groep van 7 a 10 personen' even eens zonder vorm van proces is neergeschoten. Kampong De in 1969 verschenen Excessen- nota heeft het ook over de execu tie van 'in totaal ongeveer 20 ge vangenen'. Executies die, aldus de nota. 'na een aanvankelijke ontkenning van Nederlandse zij de' werden uitgevoerd 'hoewel geen wapens in de kampong waren aangetroffen en aan Ne derlandse zijde geen doden of ge wonden vielen'. De nota citeert verder een rapport van waarnemingsteam van de 'Cc missie van Goede Diensti waaruit blijkt dat de tegen wagedeh gerichte actie in tot 150 Indonesiërs het leven ht gekost. Zoals deze week bekend w vertellen ooggetuigen in de cumentaire 'De excessen Rawagedeh'. die dinsdag RTL-5 wordt uitgezonden, de Nederlandse soldaten dorpelingen in koelen bl< hebben vermoord, uit frustn over hun falen om de Indon sche nationalist Lukas Kusts op te sporen. De majoor en mannen vermoedden dat Ki rio, bijgenaamd 'De tijger West-Java', zich met zijn guei la-eenheid in Rawagedeh verschanst. Toen verhoren de dorpelingen niets opleven gingen de Nederlanders tot executies over. In 1948 en «TJ1 kwamen zij terug en schoten i ilac eens 35 respectievelijk 17 do: l»o lingen dood. Kustario leeft c rigens nog steeds. i M net ilijl Iral Eeltlaag In zijn verslag van 27 juli lèani meldt de eerdergenoemde B iet Rawagedeh een kampong 'van waaruit regelmatig schietingen plaatsvinden', ojriei december 1947, 's ochtends zes uur. wordt het dorp inge ten. 'Men is toen met een tri van 35 man onder luiten XXX (naam onleesbaar. nK voorwaarts gegaan'. Tu% acht en negen uur worden, a! B„ de eerste 'plusminus 12 r ter plaatse geëxecuteerd', r gens hem 'zijn in alle gevallet nodige waarborgen genoE dat men geen 'goede' elemer, in de executies betrok. Alles en xecuteerde personen haai ,e| lange haren, geen dikke eelt] aiu op handen en voeten. 1 slotte is nog een groep van 7i' personen geëxecuteerd die handen van sergeant XX] (naam onleesbaar, red.) was vallen. Deze laatste executie, volg B. bijgewoond door een inlan ir0( getuige, is, zo meldt hij, 'eig ran lijk het 'ongeluk' voor (na l0nc onleesbaar, red.) gewordt Want: 'Nadat hij in overlegb roor overste XX (naam onleesba )r:._ eerst alles had ontkend teg tatf over de Commissie van Giv;en Diensten is, met medewetem (naam onleesbaar) het Mei jjke randum van 3 januari op jen maakt. Vervolgens heeft een deling van de Commissie ipNU Goede Diensten een ondera ter plaatse gehouden en toet (naam niet goed leesbaar), ran een goede beurt wou mal n toni :ag :<io 'NL ''tien iet met zijn getuige op de prop|en gekomen.' Bmeent echter dat 'deze zaïi zekere zin (is) te vergelijkeni het optreden van kapitein terling in Zuid-Celebes. Kf men dit optreden goed dan men (naam onleesbaar)™ lijk kunnen laten 'hang Mijns inziens is (naam onli baar) stellig geen cowdie maar in het wilde weg slacfa fers maakt. Ik heb stellig de druk dat (naam onleesb; een man is die gemeend heef de gegeven omstandighe» niets anders te kunnen'. 'Het is nu eenmaal een harde waarin harde maatregelen tt ten worden genomen', aldus 'Ik geloof dat ik in gelijke standigheden niet anders handeld zou hebben. Gaat: dit soort lieden niet op mee genloze wijze te lijf, dan is leed niet te overzien. Wijf den eigenlijk nooit een Conn sie van Goede Diensten me- aanvaarden. Nu zitten we me stukken. Als de legercomc dant kans ziet de zaak af tec buiten de Krijgsraad om en tegenover de Commissie Goede Diensten weet te ve.' woorden, heb ik daar - na rijf raad - geen bezwaar tegen.' En aldus geschiedde. Saddams schoonzoon luitenant-generaal Hussein Kamel Hassan al-Majib die samen met anderen naar Jordanië vluchtte. foto Reuters deskundige van de Universiteit van Haifa, spreekt van een 'ern stige bedreiging' voor het re gime. „Dit is buitengewoon be langrijk. ik zou haast zeggen shockerend, want Hussein Ka mel Hassan was in Irak de op één na belangrijkste man", ver telde hij de Israëlische radio. „Sinds afgelopen mei is Irak in de greep van onzekerheid en in stabiliteit. Het begon met de op stand van een stam die tot dan toe Saddam steunde en het ging door met een serie merkwaar dige ontslagen onder belangrij ke mensen, van wie velen familie van de president waren. De over gelopen broers hadden waar schijnlijk de indruk dat Saddam hen niet langer vertrouwde en in Irak betekent dat dat je leven gevaar loopt". Baram wilde zich niet wagen aan een toekomstvoorspelling. „Maar laat ik zeggen dat sinds het einde van de Golfoorlog, in februari 1991, en de daaropvol gende opstand van de Koerden en de shi'iten, het regime van Saddam Hussein niet zo'n crisis heeft meegemaakt. Die crisis is mede het gevolg van het gevoel in Irak dat de Verenigde Staten onder geen beding de sancties zullen opheffen voor Saddam van het toneel is verdwenen". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijde' kantooruren en uitsluitend mas' dag- t/m vrijdagavond van 20.3C tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75. automatische afschrijving 85.90. franco per post 110,00, per maand 30,50. automatische afschrij ving 30,00. jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333.50; jaarabonnement franco per pos: 440.00: losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdao 2.25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25.35; ingezonder mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle adverlentiepnjz? exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B' Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC De vluchtelingenstroom na het Kroatische offensief in de Krajina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2