Duizenden Bosniërs vermoord Het extraatje van Boursin. Grote drukte bij Sail 95 Ministerie vraagt Dutchbatters om foto's Srebrenica 4 WEKEN Saddams dochters duchten uit Irak BRISTOL U. CZ. REKEN DAAR MAAR OP. S imerikaanse VN-ambassadeur over vermeend massagraf Srebrenica: Misstappen kosten sprintster Torrence de gouden medaille Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch Patiënten mogelijk blijvend blind door spoelvloeistof staaroperatie kunst cultuur Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,25 JA, ik wil: Warm weer Temperatuur 30 graden. De oostelijke wind is zwak tot matig. Zonnig, in de avond toenemende bewolking, maar voorlopig blijft het droog. ORGVERZEK 38e jaargang no. 188 frijdag 11 .augustus 1995 osse nummers 1,50 ACHTER DEHOUTUINF.NPOSTBUS5041,4330 KA MIDDELBURG. TEI.F.FOOK 01 ISO - 37RI0 ■S HEÈR F.LSDORPWF.G 12. POSTBUS 10. 4460 AA GOESTELEFOON 01100 - 39555 ASHINGTON/DEN HAAG [ipD) - De Bosnische Serviërs ebben na hun verovering van rebenica, vorige maand, mo- •lijk 2700 mannelijke inwo- >rs van die stad vermoord. Dit jiMadeleine Albright, de Ame- kaanse ambassadeur bij de erenigde Naties, donderdag in VN-Veiligheidsraad. Zij mnde donderdag de foto's van massagraven zouden zijn. irbiielk van deze graven zouden 1600 mensen begraven liggen, aar concrete bewijzen kon Al- 6j right niet geven. esident Bill Clinton zei don- ■rdag dat naarstig gezocht oet worden naar diplomatieke Hajplossingen voor de oorlog in „We moeten profiteren H4nhet feit dat alle partijen hun situatie opnieuw aan het herzien zijn". De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Tony Lake en onderminister van buiten landse zaken Peter Tarnoff voer den donderdag in Londen over leg met topambtenaren van de ministeries van buitenlandse za ken en defensie. Ze zullen ook Bonn en Parijs aandoen. In het nieuwe Amerikaanse vre desplan zou 60 procent van Bos nië toevallen aan de Bosnische Serviërs en 40 procent aan de moslims en Kroatische Bos niërs. Onder het vredesplan van de Internationale Contactgroep was dat respectievelijk 49 en 51 procent. Momenteel hebben de Serviërs 70 procent in handen. De overige 30 procent wordt be heerst door de moslims. De laat- GOTEBORG (ANP) - De Amerikaanse Gwen Torrence is donderdag na het behalen van de wereldtitel op 200 meter, haar tweede na het goud op de sprint, gediskwalificeerd. Torrence werd gediskwalificeerd omdat ze in het begin van de race enkele stappen buiten haar eigen baan had gelopen. Torrence raasde in een fantastische tijd naar goud en vierde vlak na de finish haar overwinning uitbundig. Er ging echter een zindering door het stadion, toen op het scorebord de offi ciële uitslag van de-20'0 meter verscheen: 1. Ottey, 2. Priva- lova. 3. Maltsjoegina. Torrence DQ, gediskwalificeerd. Terwijl een woedende Gwen Torrence op de vlucht sloeg, voelde Merlene Ottey genoegdoening ten opzichte van de Amerikanen. Twee jaar geleden, op het WK te Stuttgart, be sliste de fotofinish na de 100 meter in het voordeel van De- vers. Nog altijd vindt de Jamaicaanse dat die gouden medail le eigenlijk om haar schouders had moéten hangen. zie verder 23 en 25 MMAN (AP) - Jordanië heeft frijolitiek asiel verleend aan twee ochters van de Iraakse leider addam Hussein, hun echtgeno- n en „een groot aantal" lege- fficieren, heeft de Jordaanse inister van buitenlandse za- Abdul-Karim Kabariti don- irdag bekend gemaakt. ïii van de naar Jordanië uitge- eken schoonzoons van Sad- im, die tevens broers van el- Y fij 'an Aardenne 65) overleden IORDRECHT (ANP) - In zijn oonplaats Dordrecht is don derdag op 65-jarige leeftijd oud- linister van economische en en oud-informateur Van lardenne overleden. Hij leed al eruime tijd aan een spierziek- op 10 maart 1930 geboren jtifen Aardenne was van 1977 tot 181 en van 1982 tot 1986 minis- ïvan economische zaken voor VVD. In die laatste periode as hij in het eerste kabinet- Ubbers tevens vice-premier. Aardenne was van 1971 tot 177 en van 1981 tot 1982 lid van 'Tweede Kamer. Bij de laatste abinetsformatie trad hij op als formateur met PvdA'er De nes en D66'er Vis. pagina 3: Gijs de cijferaar kaar en neven van Saddam zijn, is Hussein Kamel al-Majid. Hij is inmiddels door Saddam Hus sein ontslagen als minister van industrie en hoofd van het Iraak se wapenprogramma, zo werd donderdag in Irak bekendge maakt. De Amerikaanse president Bill Clinton verklaarde donderdag dat de VS Jordanië zullen be schermen tegen iedere vergel dingsactie van Irak wegens het verleende asiel. Clinton zei dat hij de situatie telefonisch met de Jordaanse koning Hussein had besproken. Vorige maand werd de neef van de twee broers, generaal-majoor Ali Hassan al-Majid, ontslagen als minister van defensie. Al met al lijkt het er op dat de al-Majid- clan, die via Saddams vader met de Iraakse leider verwant is, macht verloren heeft aan de zo nen en halfbroers van Saddam. De Al-Majids vormden lange tijd een steunpilaar van Saddams regime. De zonen van Saddam worden beschouwd als haviken op het Iraakse politieke toneel. Ze zijn ervan overtuigd dat diplomatie niets oplevert als het erom gaat de strenge sancties die de VN- Veiligheidsraad tegen Irak heeft afgekondigd opgeheven te krij gen. Het is niet duidelijk of een verschuiving van de macht in Bagdad tot nieuwe confronta ties met de VN of de VS zal lei den. zie ook pagina 2 sen zouden de onverdedigbare enclaves en het veilige gebied rond Gorazde moeten afstaan. Ook president Jeltsin heeft een vijf punten tellend vredesplan gelanceerd. Na het bezoek aan Moskou van de Servische presi dent Milosevic kondigde Jeltsin aan dat Moskou eenzijdig het in ternationale embargo tegenrest- Joegoslavië (Servië en Montene gro) opheft als de Veiligheids raad dat niet doet. Jeltsin is ook bereid een direct gesprek te organiseren tussen de Servische. Kroatische en Bosni sche presidenten. Een poging van Jeltsin om een dialoog tus sen Tudjman en Milosevic op gang te brengen, mislukte om dat de Kroatische president wei gerde naar Moskou te komen als niet ook de Bosnische president Izetbegovic aanwezig zou zijn. De gisteren door Albright gepre senteerde foto's zijn van enkele grote stukken land aan de rand van Srebenica, waarvan alleen zichtbaar is dat de grond is om gewoeld. Ook zijn er sporen van vrachtwagens. Volgens getuigen zouden het massagraven zijn, maar op de foto's zijn geen slachtoffers te zien. Een bejaar de getuige zou Amerikaanse on derzoekers in Bosnië hebben verteld dat moslim-vluchtelin gen door de Serviërs in rijen wa ren opgesteld en vervolgens met machinegeweren geëxecuteerd. Van zesduizend mannen en jon- AMSTERDAM-Met de Parade of Sail tussen IJmuiden en Amsterdam is gisteren het vijfjaar lijkse Sail-evenement van start gegaan. De deelnemende schepen voeren, begeleid door vele pleziervaartuigen, van IJmuiden naar Amsterdam. Op de foto ontmoeten de Nederlandse drie mastbark Europa en de replica van De Batavia elkaar op het IJ in Amsterdam. De Parade of Sail werd aanschouwd door honderdduizenden mensen die langs het Noordzeekanaal een plekje hadden gezocht. De verkeerschaos rond IJmuiden en Amsterdam was groot. foto Herman Pieterse/ANP zie ook pagina 3 Het extraatje van Boursin? Du vin, na tuurlijk! Als u nu twee pakjes van 150 gram Boursin koopt (doet er niet toe welke soort) dan maakt u kans op 1 van de 1200 wijn-waardebonnen van f 7.50. Voorwaarden en deelnameformulier vindt u in de Boursin-folder in de winkel. Boursin knoflook 70+, Q A Q pakje 150 gram JVtff Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 augustus a.i HüMOHnnBi HAARLEM (GPD) - Bij elf pa tiënten die in het Spaarne Zie kenhuis zijn geopereerd wegens staar is het hoornvlies troebel geworden". Zes van de voorna melijk oudere oogpatiënten lo pen de kans blijvend blind te worden. Bij de overigen is in middels 'spontaan' herstel op getreden. De blindheid 'is vermoedelijk veroorzaakt door een bij de ope raties gebruikte spoelvloeistof. Deze is geproduceerd door de Stichting Apotheek der Haar lemse Ziekenhuizen. De Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid onder zoekt de zaak. P. Lens, regionaal inspecteur voor Noord-Holland, bestempelt het voorval als 'ern stig'. „De verdenking rust op de spoelvloeistof. Er is nagegaan of er iets mis was in het ziekenhuis. Het had kunnen zijn dat daar bij voorbeeld een infectie was opge treden. Maar de operaties zijn op twee lokaties in Haarlem en in Heemstede onder verschillen de omstandigheden verricht", aldus Lens. Volgens de inspecteur hebben soortgelijke voorvallen met de vloeistof zich niet eerder voorge daan in Nederlandse ziekenhui zen. Directeur J. Witteveen van Jongetje schiet nichtje (8) dood LONDEN (DPA) - Voor de ogen van haar ouders is een achtjarig meisje in Noord-Engeland tij dens het spelen door haar twee jaar oudere neef met een lucht buks doodgeschoten. De kogel trof Margaret McEwan in het hart. Het meisje overleed in het ziekenhuis. De politie in Bedworth (in het graafschap Warwickshire) deelde dat don derdag mee. De twee kinderen speelden woensdag in een kamer waar ook de ouders waren. Blijkbaar heeft niemand zich gerealiseerd dat het oude wapen (een BSA sportsman van het kaliber 0,22) nog geladen was. De jonge schutter was volgens de politie dermate geschokt dat hij nog niet is verhoord. gens is sinds de verovering van Srebenica niets meer vernomen. Albright eiste van de Serviërs dat internationale mensenrech tenorganisaties toegang krijgen tot Srebenica en Zepa om de si tuatie daar te kunnen opnemen. Krajina Voor de gevluchte Krajina-Ser- viërs is het nog spitsroeden lo pen. Bij het doortrekken van Kroatisch gebied op weg naai' het door Serviërs beheerste deel van Bosnië worden hun lang zaam rijdende voertuigen met stenen bekogeld. Hier en daar zijn mensen uit hun auto's ge sleurd en in elkaar geslagen ter wijl de Kroatische politie werk loos toezag. De VN hebben bij de Kroatische regering geklaagd over de agressie tegenover de Kr aj ina-Serviërs De Servische regering wil een deel van de 40.000 Servische vluchtelingen die inmiddels zijn aangekomen in klein-Joegosla vië huisvesten in de provincie Kosovo, De Albanese inwoners vormen daar de meerderheid. Dat leidt in het gebied ongetwij feld tot nieuwe spanningen. Die begonnen toen Servië de auto nome status van Kosovo ophiel en het gebied bij Servië inlijfde. De blauwhelmen in de door Kroatië veroverde gebieden zul len binnen enkele dagen worden teruggetrokken, zo maakte VN- gezant Akashi donderdag be kend. Het wachten is op schepen om hun materieel af te voeren. Vijftig Nederlandse mariniers van de snelle-reactiemacht heb ben toestemming gekregen van de Bosnische regering om de Bosnisch-Kroatische grens ovei te steken en zich te voegen bij een Britse eenheid bij Kiseljak. ten westen van de hoofdstad Sa rajevo. Spaanse politie zoekt Nederlandse eigenaar hasjboot VALENCIA (ANP) - De Spaanse politie is op jacht naar de Neder landse eigenaar van het zeil jacht Bagatele. De douane nam dinsdag op het schip bijna 2,5 ton hasj in beslag. Dat gebeurde 90 zeemijlen voor de kust, tussen Valencia en Alicante. Daarbij werden de drie Spaanse beman ningsleden gearresteerd. (Advertentie) Peugeot 306 XT Motor 1600 in|./90 pk Bouwjaar Juni 1994 Km stand 24.000 Kleur D.groen met. Extra's Stuurbekr.. Electr. schuif- kanteldak, Ëlëctr.ramen, Centr. deurvergr. Prijs 30.750,- Peugeot 205 CTi Cabriolet Motor 1900 inj. Bouwjaar Mei 1988 Km stand 78.000 Kleur D.grijs met. Extra's Stuurbekr., Lichtmet. velgen Electr.ramen, Prijs 17.750,- Peugeot 405 GR Break Motor 1600 Tnj./90 pk Bouwjaar Nov. 1992 Km stand 34.000 Kleur D.groen met. Extra's Stuurbekr., Electr.ramen. Centr. deurvergr. Prijs 31.750,- het Spaarne Ziekenhuis zegt over informatie te beschikken die op het tegendeel wijst. „Dat hebben die ziekenhuizen alleen niet naar buiten gebracht. Als dat wel was gebeurd, had dit in cident bij ons kunnen worden voorkomen." De elf patiënten zijn in juli ge opereerd. In die maand onder gingen circa honderd patiënten een staaroperatie. De oogartsen constateerde bij controles de vertroebeling van het hoorn vlies. Uit intern onderzoek bleek dat de directe oorzaak niet bij het ziekenhuis gezocht moest worden, maar bij det door de Stichting Apotheker der Haar lemse Ziekenhuizen verstrekte spoelvloeistof. Het herstel van vijf van de elf ge troffen patiënten is 'spontaan' verlopen. „Er is blijkbaar een na tuurlijke reactie van het li chaam van sommige patiënten opgetreden die de vervuiling van het hoornvlies heeft aange pakt. We hopen dat dat ook zo bij de anderen gaat, Maar dat is afhankelijk van hun weer standsvermogen", aldus de zie kenhuis-directeur. official Peugeot Dealer pta goes Advertentiej CITROËN EUROCAS ION LIJN 010-4472002 Leonardo da Vinci was niet alleen schilder maar ook ingenieur en uitvinder. Tot zijn meest spraakmakende 'machines' horen hijskra nen, tanks, mitrailleurs, en zelfs auto's, vliegtuigen en helikopters. Het Leonardo-Museum in Vind bevat modellen gebaseerd op de te keningen van de meester. Verder in de bijlage Kunst O Cultuur: Milo Anstadt over zijn jeugd voor de oorlog de zeven hoofdzonden gedichten van Elisabeth Eybers essays van Stefan Hertmans %de intieme band met schrijvers van een fondsredacteur filmfestival Utrecht thrillers Andres zingt nog steeds Zuidafrikaanse kunst theaterfestival het raadsel van de fla menco de vader van Maire, Ciaran en Enya Gebroeders Flint spelen Bingo kunst in Vleeshal en Watertoren Nigel Hawthorne uit-agenda, exposities en filmwijzer. Resultaat Dow fors omhoog Dow Benelux is duidelijk uit het dal gekropen: de winst over 1994 bedroeg 134 miljoen tegen 1 mil joen in het jaar daarvoor. Vol gens de raad van bestuur zijn de resultaten vooral te danken aan het economisch herstel in West- Europa en de produc tiviteitsverbeteringen Q bij Dow. w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,10,11 en 13; Kunstencultuur: 15, 16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van defensie vraagt de Dutchbat-militairen foto's be schikbaar te stellen die mogelij ke Servische oorlogsmisdaden tegen de bevolking van Srebre nica bevatten. Het verzoek maakt deel uit van de uitgebreide ondervraging van de Dutchbatters naar aan leiding van de Bosnisch-Servi- sche overrompeling van de mos lim-enclave. De foto's die tot op heden zijn ingeleverd hebben geen bewijsmateriaal opgele verd, aldus een woordvoerder donderdag. De belangstelling voor extra beeldmateriaal is toegenomen omdat Defensie bij de ontwikke ling van twee rolletjes met daar op mogelijk bewijzen voor Servi sche wandaden tegenslag heeft ondervonden. Een rolletje raak te onklaar door een technische fout bij het ontwikkelen, het an dere rolletje bevatte onduidelij ke, maar wel bruikbare opna mes. Het ministerie vraagt al sinds het begin van de uitgebreide on dervragingsronde of Dutchbat ters mogelijk belastende foto's bezitten. „Momenteel wordt al les wat de jQngens weten gein- expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte •3-01184-24000 ventariseerd", zo zegt een" woordvoerder. Dutchbat-militairen zijn tot nu met twee nieuwe rolletjes op de proppen gekomen, maar daar staat niets op wat met oorlogs- misdaden te maken heeft. De fensie sluit evenwel niet uit dat de komende weken bruikbaar bewijsmateriaal opduikt. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: LEDER BALLERINA in zwart en blauw. Maten 36 - 42. Normaal 34.95 Bristolprijs 27.50 T/m zaterdag MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1