Opslag splijtstofstaven al in '98 Pensiongasten horen na dertig jaar bij de familie Graanoogst op grootvaders manier e "ovra wil hoog-radioactief spul opbergen in loods voor gewoon kernafval de vaste vakantiestek Commissie: afzet van groente èn fruit binnen één veiling onhaalbaar Diefstal van 19 schapen uit weiland zeeuwse almanak Schooltas 19! PZC zeeland WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 )RSSELE - De Centrale orga- satie voor radioactief afval ovra in Borssele wil vanaf tijdelijk hoog-radioactief ateriaal opslaan in loodsen ie zijn bestemd voor afval met n lager stralingsniveau. Het it om bestraalde splijtstof- aven uit de onderzoeksreac- van het Gemeenschappelijk Intrum voor Onderzoek van Europese Unie in Petten. De laven worden uiteindelijk op slagen in een speciaal ge- luw voor hoog radioactief al- al dat Covra omstreeks de emvwisseling gereed wil heb- et onderzoekscentrum in Pet- han- wij Autodieven ia tip gepakt OUTELANDE - Na een tip van en wakkere burger kon de poli dinsdagochtend vroeg om en voor zes in Zoutelande wee autodieven arresteren. De ree jongemannen, 17 en 18 ar, uit Prinsenbeek bekenden Westkapelle een auto te heb- m gestolen en daarmee een WB-paal te hebben geramd de Middelburgsestraat in oudekerke. De auto kon na de itsing niet meer rijden en erd door de twee op de plek sonheils achtergelaten. die bekentenis volgden nog idere, waaronder de poging tot efstal van een auto bij de orthal in Koudekerke. Daar 'rden ze echter gestoord en ze lichtten richting Zoutelande. ort voor Zoutelande stalen ze n fiets -en op dat vehikel wer- n ze ook aangehouden. In ■stkapelle hadden de twee nog probeerd een andere wagen te ;len. Van die auto werd een it ingeslagen, maar de diefstal islukte. Beiden zijn in verzeke- ig gesteld. onze verslaggever ten was gewend het hoog radioactief afval uit zijn reactor naar de Verenigde Staten te ver schepen. De Amerikanen ont vangen dit soort transporten evenwel niet langer met open ar men. Zo kostte het de techni sche universiteit in Delft vorig jaar grote moeite bestraalde splijtstofstaven uit haar onder zoeksreactor in Amerika aan land te krijgen. Reden voor het centrum in Petten om te zien naar een andere mogelijkheid om het radioactieve afval kwijt te raken. Daarbij is de keus gevallen op Covra. Dat lag ook voor de hand, omdat het hoog-radioactief ma teriaal uit Petten toch al naar Borssele komt zodra het gebouw voor dit soort afval gereed is. Volgens directeur dr H. D. K. Codee van Covra kan het afval uit Petten op een veilige manier tijdelijk worden opgeslagen. Dat moet gebeuren in.de zware sta len containers van ongeveer 2 bij 2 meter, waarin bestraalde splijtstofstaven plegen te wor den getransporteerd. Codee: „Als die containers ge schikt zijn om dit materiaal te vervoeren, dan kun je het er ook zonder bezwaar enige tijd in be waren. De containers vormen een zodanige afscherming voor de straling, dat aan de buiten kant niet meer straling valt te meten dan bij een vat met in be ton gegoten laag- en middel- radioactief afval." Daarom kun nen de containers met het Pet- tense afval in de opslagloodsen voor laag- en middel-radioactief afval worden neergezet. Tot 1998 kan het onderzoekcen trum in Petten zelf met de be straalde splijtstofstaven uit de voeten. Codee gaat ervan uit dat tussen dat jaar en het tijdstip waarop het opslaggebouw voor hoog-radioactief afval gereed is ongeveer tien containers zullen worden geplaatst. Speciale be veiligingsvoorzieningen zijn daarvoor niet nodig. Codee: slot zie pagina 10 kolom 1 van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Op een graanveld bij Burgh-IIaam- stede werden bezoekers dinsdagmiddag- en avond een paar de cennia mee teruggenomen in de lijd. Op het programma stond een óogstdemonstratie zoals die rond 1930 werd gehouden. De belangstelling was overweldigend. Volgens de kaartjes verko per waren een uur na aanvang al meer dan duizend mensen zijn tafeltje gepasseerd. Bij een handvol demonstraties kon het publiek even proeven aan het verleden. Zo waren er twee zelfbinders aan het werk. Deze werktuigen, elk voortgetrokken door drie Zeeuwse trekpaarden, maaiden het graan en bonden het tot schoven. Deze schoven wer den vervolgens door in kiel gestoken vrijwilligers op een authen tieke boerenwagen geladen en afgevoerd. Verder draaide een paard rondjes om een ros waardoor een-hekelmachine werd aan gedreven. Daarnaast werd op ouderwetse wijze een deel van het perceel aan de Luchtenburghseweg omgeploegd. foto PieterHonhoff van onze verslaggever René Schrier Ze hadden al eens zitten rekenen, de heer en mevrouw Buis uit IJ- muiden. Toen ze voor het eerst naar Burgh-Haamstede kwamen was hun dochter ongeveer zeven jaar. Nu is ze 31, dus dat moet toch wel dertig jaar geleden geweest zijn. En al die tijd in hetzelfde pension van de familie Van der Maas. De laatste tien jaar komt de zuster van mevrouw Buis, mevrouw Vcrduijn, ook mee. „Je gaat een beetje bij de familie ho ren. Het is echt heel gezellig. Met oud en nieuw sturen we elkaar een kaartje en mevrouw Van der Maas belt wel eens. Je bent altijd weer blij als je el kaar ziet", vertelt mevrouw Buis. Zo'n dertig j aar geleden besloot het ge zin eens richting Zeeland te trekken. Via de VW kwamen ze terecht in het pension van de familie Van der Maas in Burgh-Haamstede. „Een beter adres is er niet, werd gezegd en ik moet zeggen dat ze gelijk hadden", laat een enthou siaste heer Buis weten. Ja, ze horen wel eens dat het weinig avontuurlijk is om dertig jaar lang voor de vakantie naar hetzelfde plekje te trekken. Ze komen ook al ongeveer even lang ëlk jaar- op Texel. Zij: „In IJ- muiden is geen strand, dus daarom hebben we het ergens anders gezocht. Daar komt bij datje met al die ontslui tingen van Schouwen-Duiveland van de laatste jaren, steeds meer mogelijk heden hebt voor een uitstapje. Goes, Middelburg en Vlissingen, je bent er zo. Je kunt overal naai- toe en dat doen we dan ook regelmatig. Ook al komen we hier al zo lang, soms hebben we in de vakantie gewoon niet genoeg tijd om alle plannetjes die we hadden uit te voeren. Zo hebben we pas een tocht met zo'n oude zeilboot gemaakt. Die stond al zo lang op het programma, maar het kwam er steeds maar niet van. Hartstikke leuk." Verder zijn ze ze veel op het strand te vinden. Dat wil zeggen als ze de hoge trap bij de rotonde - gekscherend wordt wel over de 'trap der zuchten' gesproken - over kunnen komen. Het liefst zitten ze dan in de buurt van een paviljoen. Om af en toe eens wat te kunnen drinken. Is het weer wat min der dan trekt de familie Buis het bos in of bezoekt het stadje Zierikzee. Buis had een technisch beroep en be leefde veel plezier aan de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschel- demonding, die hij als het ware onder zijn ogen zag groeien. Ze namen dan ook graag deel aan de excursies naar het project. „Je kunt eigenlijk alle kan ten op in Zeeland", constateren ze vol daan. In de loop der jaren hebben ze heel wat zien veranderen rond Burgh-Haam stede. ,Toen we hier pas kwamen ston den er overal boomgaarden. Achter het pension kon je zo over het polder landschap kijken. In de loop van de ja- van onze verslaggever KAPELLE - De afzet van fruit moet niet binnen het samen werkingsverband van veilin gen Zuid-West Nederland wor den gecombineerd met de afzet van groenten. Om fruit op de markt te brengen moet een aparte organisatie worden op gezet onder een afzonderlijke directie en bestuur. Die aanbe velingen van de commissie Lu- teijn dienen een groep Zeeuwse fruittelers als munitie in hun strijd tegen integratie van de fruitafzet binnen het samen werkingsverband. Volgens de commissie levert het samen brengen van de afzet van groen te en fruit geen extra toegevoeg de waarde op. Met haar aanbevelingen gaat de commissie frontaal in tegen de plannen van de besturen van vijf veilingen, die- in Zuid-West Ne derland willen fuseren. Het gaat om de Coöperatie Holland-Zee land met vestigingen in Baren- drecht en Kapelle, de veiling Breda, De Kring in Bleiswijk, Westland in Peldijk en Utrecht. In het komend halQaar zullen bestuur en management, van de ZWN via huiskamergesprekken de leden van de veilingen probe ren te overtuigen van de nood zaak tot fusie. Een groep Zeeuwse fruittelers verzet zich al geruime tijd tegen de plannen voor fusie, waarbij de belangen van de fruittelers zou den worden ondergesneeuwd. De groep wist voor elkaar te krij gen dat de een commissie onder leiding van voorzitter D. Luteijn van Cebeco Handelsraad de plannen tegen het licht zou hou den. Het bestuur van de veiling Holland-Zeeland en de veront ruste fruittelers wezen in de commissie elk twee leden aan. Gevolgen De commissie is tot de slotsom gekomen dat een fusie van de veilingen in Barendrecht en Ka pelle niet moet worden nage streefd. De financiële gevolgen zouden aanzienlijk zijn: min stens 1.500 per hectare. Vol gens het commissielid S. C. Rij laarsdam, oud-directeur van de CZAV, zou men op die manier het risico lopen dat fruittelers de veilingvereniging verlaten om direct zaken te doen met de markt. Rijlaarsdam: „Dat zou zeer schadelijk zijn. Naai' het oordeel van onze commissie moet de afzet van fruit niet al leen apart worden georgani seerd maar moet dat ook gebeu ren via een landelijke concentra tie van het fruitaanbod. Als mensen afhaken, wordt het voortbestaan van de veiling in Kapelle bedreigd en de kans op die landelijke concentratie wordt ook kleiner. Die is onder meer nodig om een goede ex portbegeleiding op poten te zet ten, een zaak waar men in België al veel verder is dan bij ons. Wij menen dat je voor de toekomst moet denken aan een centrale afzet met decentraal een aantal logistieke centra." Inkopers De commissie Luteijn is tijdens haar studie tot de slotsom geko men dat de inkopers van de be langrijkste marktpartijen groenten en fruit als geheel apar te produkten behandelen. Vaak zijn andere personen verant woordelijk voor de inkoop van groente dan wel fruit. Ook bij de telers is er geen affiniteit tussen producenten van groente en fruit. Groente is een dagpro- dukt. fruit kan worden bewaard. Rijlaarsdam: „Nederland heeft met de appelrassen Elstar en Jo nagold en met het pereras Con ference goede produkten in han den maar men verzuimt die op een goede manier tot waarde te brengen. De bestaande veilings tructuur is achterhaald en gaat aan democratisering ten onder. Èr is onvoldende scheiding tus sen bestuur en management. Een manco is ook dat bij de hele discussie over de fusie ZWN energie verspild wordt die men beter kan gebruiken om een goede structuur te krijgen. De huiskamergesprekken die men nu met telers wil voeren, dat is gewoon onzin." RILLAND - Uit een weiland aan de Eerste Hogewaarddwarsweg in Rilland zijn 19 schapen gesto len. De politie vermoedt, gezien het aantal schapen, dat de die ren in een vrachtwagen zijn mee genomen. De gestolen schapen vertegenwoordigen een geza- -f- menlijke waaide van bijna 2800 gulden. De eigenaar uit Ossen- drecht is niet verzekerd. De dief stal is volgens de politie ge pleegd tussen zondag 6 en dins dag 8 augustus. Automobilist uit Goes volledig mis GOES - Te veel gedronken, geen geldig rijbewijs én een ontzegging van de rijbevoegd heid en toch in een onverzeker de en niet-gekeurde auto de weg opgaan: dit deed een 34-jarige Goesenaar in de nacht van maandag op dinsdag. Om 00.45 uur hield de politie de man in De Spinne in Goes aan. De agenten wisten dat de 34-ja- rige geen rijbevoegdheid had. De auto bleef na de aanhouding van de man op het politiebureau en de 34-jarige is na verhoor met een rijverbod en een dagvaar ding naar huis gestuurd. Rechercheteam moordzaak in Terneuzen niet opnieuw in actie cent van de reacties had te ma ken met. de wurgstokjes die in de uitzending werden getoond. De ze wurgstokjes waren gevonden in het drugspand waar de man was vermoord. De overige tele foontjes hadden direct betrek king op de moordzaak in Ter- neuzen. Een woordvoerder van de Zeeuwse politie verklaart dat ér na het uitzenden van de herha ling van het programma op dins dagmiddag vijf nieuwe reacties waren binnengekomen. „Ze had den allemaal betrekking op de wurgstokjes en er was één tip bij die de paar rechercheurs die nog steeds met de zaak bezig zijn gaan onderzoeken." van onze verslaggever TERNEUZEN - Het recherche team dat de zaak van de in juni vermoorde Terneuzenaar A. el Baghadi onderzocht, wordt niet opnieuw geactiveerd. De be handeling van de moordzaak in het Avro-programma Opspo ring Verzocht leverde wel en kele bruikbare tips op, maar ze zijn voor de Zeeuwse politie geen aanleiding om het dertig man sterke rechercheteam nieuw leven in te blazen. Na de uitzending maandag in Opsporing Verzocht reageerden bijna tachtig mensen op de moordzaak. Ruim tachtig pro- Roos verhuist van het basis onderwijs naar het voortge zet onderwijs. Gewichtige stap. En een dure. Want het voorgezet ondehoijs vergt behalve veel inspanning ook veel nieuwe schoolspul- len. Gisteren ging Roos samen met haar moeder de stad in. Roos met een vracht aan wensen, haar moeder met een welgevulde portemon nee. Het was heel gezellig. Tot Roos halt hield voor de eta lage van een winkel ivaar schooltassen worden ver kocht. De toekomstige brugsmurf ivees begerig naar een modieuze rugtas in een actueel kleurtje. Die moest ze hebben. Haar moe der bestudeerde misprij zend het prijskaartje dat een bedrag van 120 gulden vermeldde en schudde ver volgens vastberaden het hoofd. Komt niks van in. zei ze, véél te duur. Nee, voor Roos moest er een ouderwetse, degelijke schooltas komen, net zo een tje als haar moeder vroeger had gehad. En aldus ge schiedde, daar moeders wil vaak nog wet is. Roos boos, haar moeder nog bozer. Want die werd bij het afrekenen door de verkoper lelijk verrast: da's dan 250 gulden, mevrouw. Gezelligheid en een gemoedelijke sfeer in pension Van der Maas in Burgh-Haamstede. Van links naar rechts J. van der Maas, A. Verduijn, J. D. Buis en J.Buis-Verduijn. foto PieterHonhoff. De telefooncentrale aan de Van de Spiegelstraat in Goes. foto Ruben Oreel Het telefonisch hart van Zeeland /n de telefooncentrale aan de Van de Spiegelstraat te Goes 1 komen alle Zeeuwse lijnen sa- j men. Het telefonisch hart van Zeeland. De centrale staat er al jaren, maar er wordt voortdu rend van alles aan gemoderni seerd. Zo werd de afgelopen vijj jaar omgeschakeld van ana loog naar digitaal telefoonver keer. Er kivam een zogenaamde ISDN-centrale bij. die de moge lijkheid biedt dezelfde lijn voor j telefoon- en dataverkeer te ge bruiken. Ook grote huis-tele- foonautomateji konden daar- door aangesloten worden en de centrale werd sneller. Het beeld van dames die een wirwar van draden aan elkaar knoopten is al lang verdwenen. I Aan het doorverbinden van de ongeveer 200.000 Zeeuwse tele- j foon-abonnees komt geen mens meer te pas. Alleen als er een storing is gaan de monteurs naar de centrale. Een van de bela?igrijkste appa- 1 raten in de telefooncentrale is de koeling. Wordt het binnen warmer dan 35 graden Celsius, dan kan de apparatuur kuren krijgen. Daarom ivordt de tem peratuur nauwkeurig op peil gehouden. Indien nodig voeden noodstroom-aggregaten de air conditioning. ren is alles volgebouwd. Te vol eigen lijk. Maar je ziet het overal. Ook op Te xel. Dat is wel jammer. Ze bouwen het te dicht op elkaar." Ondanks hun jarenlange aanwezig heid kennen ze eigenlijk maai' weinig mensen in Burgh-Haamstede. Ze ko men tijdens hun verblijf vooral toeris ten tegen en slechts een enkele 'echte' inwoner. Tocht blijven ze dankzij me vrouw Van der Maas op de hoogte van het wel en wee van het gebied. Zij ver telt graag en veel over allerlei weder waardigheden. „Aanvankelijk kwa men we maai' één week, maai- dat was niet lang genoeg om alle verhalen aan te horen. Daarom komen we nu twee weken", merkt de 75-jarige Buis la chend op. Bijverdienste Van der Maas en zijn vrouw begonnen het pension ongeveer drie decennia ge leden om de kosten van de nieuwbouw van het huis te bestrijden. Als een soort bijverdienste. Dat groeide, voor al dankzij de inspanningen van me vrouw Van der Maas, uit tot een vol waardig pension. Later verrezen er zelfs achter in de tuin drie huisjes waarin ook gasten ondergebracht kunnen worden. Tegenwoordig wordt alles, in verband met de leeftijd, weer wat afgebouwd. De gastheer en gast vrouw willen het wat rustiger aan gaan doen. Van der Maas: „Kijk, als het seizoen voorbij is wrijf je in je handen en denk je: dat hebben we weer gehad. Dan ga je alles schoonmaken en voor je het weet is het Oud en Nieuw. Je begint weer met de voorbereidingen en je gaat al weer uitkijken naar de eerste gasten. En dan ben je weer blij als je je vaste klanten ziet komen. Naai' zo'n moment kijkje toch weer uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9