rankrijk blokkeert procesgang VIJF DAGEN SPETTEREND SPEKTAKEL Zjirinovski als bemiddelaar naar voormalig Joegoslavië PZC (echtse activisten leggen rerkeer in delen Israël lam wear a condom 10- 14 AUGUSTUS buitenland Spanjaard mag niet in leger door kale schedel He uw Zeeland voor openen oude rechtszaak over kernproeven Anti-aidsposter met foto van paus Johannes Paulus II De zoete wraak van Franjo Tudjman Archeologen vinden op bodem Oostzee resten Zweedse vloot WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 MADRID (AP) - Kaalheid hoeft niet per se op een ziekte te duiden en is geen vermin king, zegt een jonge Spanjaard die tot vier keer toe tevergeefs heeft geprobeerd in het leger te komen, maar naar zijn zeg gen steeds wegens zijn gladde schedel werd afgewezen. Een woordvoerder van defen- zei dinsdag dat 21-jarige Francisco Galindo niet is afge wezen op grond van een uiter lijk verschijnsel als kaalheid, maar op puur medische gron den. Volgens het leger heeft Galindo een huidziekte, waar door hij ongeschikt is als be roepssoldaat, temeer omdat het leger bang is voor besmet tingen. Hoezo ongeschikt? Lichamelij ke en psychologische onder zoeken doorstond hij goed en bij het vervullen van zijn negen maanden durende dienstplicht bleek zijn kaalheid - Galindo's hoofd is zo glad als een biljart bal - geen enkel bezwaar. Ook kon Galindo een dokters verklaring overleggen, opge steld tijdens zijn dienstplicht door een legerarts, waarin stond dat hij lijdt aan alopecia, oftewel: kaalheid, een fysieke gesteldheid die niet wordt ver oorzaakt door een ziekte en niet besmettelijk is. Toch bleef het leger hem afwij zen en werd er een nieuw argu ment aan de afwijzing toege- voegd: Galindo was zichtbaar misvormd. „Bedoelen ze te zeg gen dat half Spanje misvormd is?", zei Galindo vanuit zijn woonplaats Valencia. Galindo. wiens haar vier jaar geleden be gon uit te vallen, gaat bij het ministerie van defensie en de. burgerrechtbank in beroep ^ELLINGTON (RTR) - Nieuw- i löi|eland daagt Frankrijk voor 1 11;» Internationaal Gerechtshof ien Haag om hervatting van j Franse kernproeven in de 11e Oceaan te voorkomen, islralië overweegt zich bij dit iliatief te voegen. Frankrijk 21! eft gezegd de procesgang te Hen blokkeren. regering in Wellington wil '^noude zaak uit 1973 herope- n. Toen protesteerde zowel euw-Zeeland als Australië bij hof tegen bovengrondse 2g; rnproeven door Frankrijk. Pa- erkent sinds 1974 niet langer bevoegdheid van het Interna- Gerechtshof als de zaak kwestie te maken heeft met de nationale verdediging. Volgens deskundigen is de enige moge lijkheid die nu nog overblijft de oude zaak bij dat rechtscollege te heropenen in plaats van het aanspannen van een nieuwe pro cedure. De Nieuwzeelandse premier Bol- ger gaf toe dat de juridische mo gelijkheden voor zijn land niet sterk zijn, maar dat de voor naamste beweegreden het win nen van tijd is. „Dit is een optie die voor ons open staat. We zul len die aangrijpen en kijken hoe ver die ons brengt", aldus Bol- ger. De premier hoopt dat de Franse president Chirac alsnog over weegt de serie van acht onder- S willen amas-leider itwijzen !W YORK (AP) - De VS zijn uitwijzingsprocedure be- men tegen een Hamas-leider in Israël is aangeklaagd we- is terrorisme, zo heeft een ordvoerder van de Immigra- a Naturalisatiedienst IS) gisteren gezegd, lusa Abu Marzuk, die veertien r in de VS heeft gewoond, rd 25 juli op het vliegveld van li York aangehouden, omdat op een lijst stond van mensen van terrorisme wórden ver- iht, Een week geleden vaar- |de een Israëlische rechtbank arrestatiebevel uit tegen irzuk, een 45-jarige zaken- in. Hij zou een politieke leider de militante groep Harnas Igens Israel gaf Marzuk het rel voor aanvallen op Israëli- le militairen en burgers en hij iin'de geld naar de Westelijke rdaanoever dat door Hamas is kans bruikt om wapens te kopen, g er, op Noel Barrier (1) van Tahiti en Vladimir Popov uit Rusland protesteren in het Japanse Nagasaki, waar vandaag vijftig jaar geleden de tweede atoombom viel, tegen de voorgenomen Franse kernproeven in de Stille Zuidzee. foto Reuters grondse kernproeven op het atol Mururoa af te gelasten. De eer ste test staat voor september ge pland. Het is niet de eerste keer dat de regering van Nieuw-Zeeland met 3,5 miljoen inwoners en een beperkte diplomatieke invloed zich tegen nucleaire voorne mens van een grootmacht ver zet. De regering van David Lan ge boycotte in het midden van de jaren tachtig schepen die met nucleaire wapens en aangedre ven door kernenergie de haven van Wellington aandeden. Lan ge haalde zo de woede van de VS op zijn hals, maar bereikte ook dat Wellington werd uitgesloten van een militair verdrag met Au stralië. Twee partijen Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat het de gang naar het Internatio naal Gerechtshof niet zal ma ken. „En om een kwestie voor te leggen aan het hof zijn twee par tijen nodig." Volgens een woord voerder is het overduidelijk dat Parijs „voor 100 procent in zijn recht staat". Hij zei dat de uit spraken van Bolger meer voor de eigen achterban in Nieuw- Zeeland waren bedoeld. „De Nieuwzeelandse regering weet heel goed dat het Internationaal Gerechtshof slechts kan worden ingeschakeld als hierover over eenstemming bestaat tussen de partijen. Zo'n overeenkomst is er niet." Hij verwelkomde het feit dat de Franse verzekeringsmaatschap pij AXA SA dinsdag bekend maakte de op een na grootste verzekeringsonderneming in Australië, National Mutual Life, te gaan overnemen. De woord voerder zag hierin een teken dat de oproep voor een boycot de Franse economische belangen niet daadwerkelijk schaden. 1,11 or onze correspondent Ad Bloemendaal !L AVIV - Een paar duizend aanhangers van de ihtse actiegroep 'Dit is Ons Land' hebben dins- gavond gezorgd voor chaos op de Israëlische egen. In Jeruzalem bezetten ze tegen de avond- ils drukke kruispunten, waarna kilometerslan- files ontstonden. De toegangsweg naar het in- rnalionale vliegveld Ben-Gurion bij Tel Aviv J o1' oest tijdelijk worden afgesloten nadat betogers barricades met autobanden in brand hadden njr- stoken. De politie verrichtte vijftig arrestaties w enkele actievoerders raakten licht gewond. it is Ons Land', gevormd door kolonisten en hun mpathisanten binnen Israël, heeft zich ten doel )erio steld de uitbreiding van Palestijns zelfbestuur erstf ide Westelijke Jordaanoever te voorkomen. Ge- m-fi aagd of de groep met de blokkade van wegen het ibliek niet tegen zich in het harnas jaagt, ant- lordde een van de activisten: „Helaas is het no- mensen wakker te schudden. We delen inuifefletten uit aan automobilisten, voorzover de hei ütie ons dat toestaat. Mensen die in dit zoge- amde vredesproces geloven, zullen het vast niet vinden een uur in een opstopping te staan, zo dat ze rustig kunnen lezen wat wij ervan vinden". Politiecommandant Assaf Hefetz zei dinsdag avond dat het moedwillig blokkeren van wegen een misdaad is en dat opgepakte betogers voor de rechter zullen worden gebracht. Premier Jitschak.Rabin sprak dinsdagavond voor de tweede maal binnen een week met een delegatie van de kolonistenbeweging. Volgens een vertegen woordiger van de kolonisten heeft de premier be loofd dat een speciale commissie zal onderzoeken of het mogelijk is meer te bouwen in een aantal ne derzettingen, om de natuurlijke aanwas van de be volking op te vangen. Doorbraak Minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en PLO-voorzitter Jasser Arafat hebben dinsdag avond in het Egyptische vakantieoord Taba hun pogingen hervat een doorbraak te bereiken in het vastgelopen overleg over uitbreiding van het Pale stijnse zelfbestuur op de Westelijke Jordaanover. De Palestijnse delegatie maakte dinsdagavond duidelijk dat Peres en Arafat nog ver van een ak koord zijn verwijderd. Het moeilijkst oplosbare probleem blijft het beheer van de waterbronnen op de Westelijke Jordaanoever. BRITISH SAFETY COUNCIL NATIONAL CONDOM WEEK NATIONAL SAFETY CENTRE, CHANCELLORS ROAD. LONDON W6 9f van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De Russische ultra rechtse leider Vladimir Zjiri- novski vertrekt eind deze week naar ex-Joegoslavië om ie bemiddelen tussen de strij dende partijen. Dat verklaar de de leider van zijn partijcen trale, generaal Viktor Filatov, dinsdagmiddag in Moskou te genover het Russische persbu reau Interfax. Volgens Filatov had de Kroati sche ambassadeur in Moskou Zjirinovski uitgenodigd als een soort bemiddelaar op te tre den. De ambassadeur bevestig de dit later: „Indien iemand in staat is te helpen het conflict te beëindigen, waarom zou je die kans dan voorbij laten gaan? Afgezien daarvan, Zjirinovski's Partij heeft 13 procent van de parlementszetels en kan dus invloed uitoefenen in het parle ment". De extremist was dinsdag naar de Kroatische ambassade ge gaan om een boodschap van zijn Liberaal Democratische Partij te overhandigen, waarin de Kroatische acties worden omschreven als 'een onbeheer ste, gewelddadige en barbaar se genocide'. Zjirinovski heeft volgens zijn partijbureau ook een uitnodi ging van de leider van de Bos nische Serviërs, Karadzic. Ge sprekken met de Servische pre-' sident Milosevic worden voor bereid. Intussen wordt in Moskou ach ter de schermen hard gewerkt aan de uitvoering van het plan van de Russische president Jeltsin om de Kroatische presi dent Tudjman en zijn Servi sche collega Milosevic naai- de Russische hoofdstad te krij gen. Een wapenstilstand in heel ex-Joegoslavië is het doel van Jeltsin. Dat verklaarde een hoge Russische diplomaat dinsdag tegenover het persbu reau Interfax. Hij zei dat het plan van Jeltsin geen scheuring zal betekenen binnen de Internationale Con tactgroep, waarvan behalve Rusland ook de VS, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië deel uitmaken. „We zijn van plan onze westerse partners te raadplegen over alle belangrij ke delen van het mogelijke overleg", aldus de zegsman. Een aantal parlementsleden, onder wie Zjirinovski, de com munist Iljukhin en de fractie leiders van twee democrati sche partijen, wollen de leider van de Bosnische Serviërs, Ka radzic, uitnodigen om het Rus sische parlement, de Doema, toe te spreken. In de commentaren in de mees te Russische kranten is weinig lof te vinden voor het beleid dat Jeltsin en zijn minister van bui tenlandse zaken Kozyrev tot nu toe hebben gevoerd. Het wordt vaag, onsamenhangend en niet-consistent genoemd. Het verst gaat de officiële leger- krant Krazjnaja Zvezda. „Alle pogingen van Moskou om de Serviërs te steunen, terwijl op hetzelfde moment ruzie met de westerse partners vermeden moest worden, hebben er toe geleid dat Moskou niet langer serieus wordt genomen", aldus de krant. Totale oorlog Volgens de Krasnaja Zvezda heeft het Westen steeds met twee maten gemeten en zijn de Serviërs en Moskou daar het slachtoffer van. Het resultaat is volgens de commentator dat in ex-Joegoslavië alle betrokken partijen de hoop op een vreed zame regeling hebben opgege ven. „Hoe lang kan de Servi sche president Milosevic de druk van de publieke opinie om in te grijpen nog weer staan? Er dreigt een totale oor log uit te breken in het hart van Europa", aldus de Krasnaja Zvezda. Gewone pas ex-gevangene Indonesië JAKARTA (RTR) - De Indonesische regering maakt deze maand een start met de verwijdering van de toevoeging 'ET' op de identiteitskaarten van 1,3 miljoen ex-politieke gevangenen. De Indonesische minister van politieke en veiligheidszaken, Susilo Sudarman. zei na afloop van een extra ministerraad dat de maatregel geenszins betekent dat de Indonesische regering de ex-politieke gevangenen uit het oog verliest. „We blijven alert op het latente gevaar van communisme", al dus Sudarman. Vogels leven dank zij visafval TEXEL (GPD) - Vissers en vogels op zee liggen elkaar niet zo. Beide zijn vaak uit op hetzelfde produkt. Toch hoeven de vo gels niet al te hard te klagen, zo blijkt uit onderzoek van vogel deskundigen van zes instituten uit Nederland. Duitsland, De nemarken, Noorwegen en Schotland. Van de bijvangst, die in de Noordzee wordt teruggeworpen, kunnen tussen de 2.5 mil joen en 3,5 miljoen zeevogels leven. In het onderzoeksrapport dat de vogeldeskundigen voor het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel opstelden, staat dat alleen al aan bijvangst de vissers op de Noordzee jaarlijks 120.000 ton rondvis, 200.000 ton platvis en 180.000 ton aan ongewervelde diertjes overboord zetten. Daar komt nog zo'n 70.000 ton aan snij afval bij. Israëliër spioneerde voor Arabieren TEL AVIV (GPD) - In Jeruzalem is een geheime rechtszaak aan de gang tegen een Israëlische burger, die wordt verdacht van spionage voor een Arabisch land. Volgens een in Londen verschijnend Arabisch weekblad, Al-Wassat, is dat land Libië. De Israëliër, Herzl Rath, zou twee maanden geleden door de Mossad zijn ontvoerd, kort nadat hij vanuit Oostenrijk was aangekomen in Turkije. Sinds die tijd zou hij in voorarrest heb ben gezeten. De Israëlische radio meldde gistermorgen, dat de 31-jarige Rath niet is ontvoerd, maar in zijn woonplaats Jeru zalem is aangehouden op verdenking van spionage en het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Rath ontkent de be schuldigingen. LONDEN (RTR/ANP) - De organisatoren van een anti-aidscampagne in Groot-Brit- tannië trekken een omstreden affiche met de foto van paus Johannes Paulus II na he vige protesten van rooms-katholieke zijde terug. Dat maakte de medische liefdadigheidsin stelling British Safety Council dinsdag be kend. Op het gewraakte affiche staat onder de foto van de paus „Elfde gebod: Gij zult altijd een condoom gebruiken". De RK- Kerk heeft zich altijd tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen verzet. De Britse Reclame Code Commissie ver oordeelde het gebruik van de foto van de paus als strijdig met de goede smaak en be ledigend voor rooms-katholieken. van onze verslaggever Hans Gertsen ZAGREB - Voor de Kroati sche president en opperbe velhebber Franjo Tudjman (72) zijn het waarschijnlijk de mooiste dagen van zijn leven. In een bliksemoffen- sief heeft zijn leger een ein de gemaakt aan de rebellie van de Krajina-Serviërs die bijna vier jaar heeft ge duurd. De schande van het najaar van 1991, toen de Krajina- Serviërs met aanzienlijke steun van het door Serviërs gedomineerde Joegoslavi sche leger bijna dertig pro cent van het Kroatische grondgebied bezetten, is vrijwel uitgewist. Boven Knin, de middeleeuwse stad waar tal van Kroatische ko ningen zijn gekroond, wap pert de Kroatische vlag weer. Het enige gebied dat de Kroaten nog niet hebben heroverd, is Oost-Slavonië, maar dat is, zo menen de eu forische Kroaten nu, slechts een kwestie van tijd. Het zou nog wel eens waar kunnen zijn ook. Tudjman is er in amper vier jaar tijd in geslaagd de slecht bewapende en opge leide milities die in 1991 nog geen partij waren voor de Serviërs en het Joegoslavi sche leger, om te vormen tot een modern, goed uitgerust en getraind leger. Een leger dat bovendien blaakt van zelfvertrouwen na de twee succesvolle bliksemcam- pagnes tegen de Krajina- Serviërs. Dank zij zijn leger heeft Franjo Tudjman zijn positie zowel op binnenlands als op regionaal niveau en vooral binnen het voormalige Joe goslavië aanzienlijk weten te versterken. Binnen Kroatië had Tudjman al een stevige positie verworven. De voor malig communist die zich in de jaren zeventig tot natio nalist omschoolde, was voor veel Kroaten al de 'vader des vaderlands' omdat Tudjman Kroatië uit de Joegoslavi sche federatie naar de onaf hankelijkheid voerde. Maai de bezetting van de Krajina is altijd een smet op zijn bla zoen geweest en een voort durende bron van kritiek. Luis in de pels Met name vanuit de rechts- nationalistische vleugel van zijn partij, de HDZ (Christen- Democratische Unie) is Tudjman in het verleden vaak aangewreven, dat hij het Krajina-probleem niet voortvarend genoeg zou aanpakken. Met. die 'luis in de pels' heeft Tudjman nu definitief afgerekend. VQor- lopig kan hij in Kroatië zeil geen kwaad meer doen en hij wordt gezien als een held. Ook op regionaal niveau heeft Tudjman zijn positie fors versterkt. De eeuwige Servische rivalen zijn door Tudjmans leger stevig op hun nummer gezet. „We heb ben de mythe van de Servi sche onoverwinnelijkheid voor eens en voor altijd door geprikt", zo zei een triomfan telijke minister van defensie, Gojko Susak, gisteren tij dens een persconferentie in Zagreb. Dat is geen pure bluf. De 'sterke man' van het voor malige Joegoslavië, de Ser vische president Milosevic, overigens net als Tudjman een tot het nationalisme be keerde ex-communist, weet nu dat hij danig rekening dient te houden met het Kroatië van Franjo Tudj man en diens leger. Tito's erfenis Het zou er wel eens toe kun nen leiden dat het totaal ge stagneerde vredesproces in het voormalige Joegoslavië in een stroomversnelling raakt. Dat hoopt de interna tionale gemeenschap, maar in de Bosnische hoofdstad Sarajevo wordt dat perspec tief met argwaan en vrees te gemoet gezien. Meer dan ooit vreest de Bosnische re gering dat Milosevic en Tudjman de met veel bloed besmeurde erfenis van Tito, inclusief de schamele resten van Bosnië-Hercegovina, nu broederlijk zullen gaan de len. Het zou niet de eerste keer zijn dat de sluwe vos Tudj man zijn moslim-bondgeno ten in de steek laat, Franjo Tudjman, de historicus en ex-generaal uit het Joegosla- vische leger, is namelijk even opportunistisch als sluw. Milosevic mag van Tudjman zijn 'Groot-Servië' hebben, mits de Kroatische Krajina daar maar geen deel van uitmaakt. Zeker als Franjo aan een dergelijke koehandel 'en passant' een 'Groot-Kroatië' overhoudt. ROME (DPA) - Italiaanse en Russische archeologen hebben op de bodem van de Oostzee de restanten van meer dan vijftig oorlogsschepen van de Zweedse koning Gustaal' III (1746-1837) gevonden. Russische oorlogsschepen brachten de Zweedse vloot in 1790 in de slag van Viborg tot zinken. Deze slag besliste over de controle over de Oostzee. Vol gens leden van de expeditie gis teren in Rome geldt de vondst ten noordwesten van Sint-Pe- tersburg als een sensationele ontdekking. Bij duikwerkzaamheden op 25 meter diepte is onder meer een bijna volledig intact fregat met 64 kanonnen gezien. De wrak ken zijn door het koude en rela tief zoutarme water in het ge bied goed bewaard gebleven. De Italiaanse leider van de expedi tie, Orlando Pandolfi. dringt aan op een snelle berging van de schepen. „Nu moet het vlug gaan, anders kapen piraten de buit voor onze neus weg", zegt Pandolfi. INGiè£)BANK - ZEEHAVEN AMSTERDAM - KvK GHB ATV- eis: GÏÏE2Z] POSTBANK X X X 'AIL95AMSTERDAM HET SAIL PROGRAMMA MAGAZINE IS VERKRIJGBAAR BIJ HET POSTKANTOOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5