Bouw kerncentrale nog in beeld Leger doodde 400 Indonesiërs in 1947 Het extraatje van Mars en... Doek valt voor demonstratieteam Nieuwe vragen rond document Dutchbat Waarborgen voor veiligheid Serviërs 4 WEKEN !6 aAtJsUsf/j Rijk verplicht Borsele er in bestemmingsplan rekening mee te houden - Hoog-radioactief afval in 1998 naar Zeeland GROTE MARKT (centrum) VOOR 14,25 JA, ik wil: m?3,99 nu 2.69 1.35 Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Opnieuw zomers Zonnige perioden, droog. De noord oosten wind is meest matig, aan zee af en toe vrij krachtig. Temperatuur 25 graden, aan zee iets koeler. 38e jaargang no. 186 Woensdag 9 augustus 1995 roekE 0SSe nummers 1.50 •ethen in/Lef n-Beli i'ens/B 6-1, :gaa peveli /E: 5-1 'eraai rselat iDijk sn-Rc ïmal 'elde .ns-Va 1. H( /ervaf nheet laat u uw KANTOORTUIN 'ntwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojekterib». 01 100 15395 óók voor parlikuteren! ROTTERDAM (GPD) - Minis ter Voorhoeve van defensie moet snel opheldering ver schaffen over de documenten die soldaten van Dutchbat in de voormalige moslim-en clave Srebrenica onder druk van de Serviërs hebben onder tekend. Tweede-Kamerlid Blaauw (WD) denkt dat aan een van de documenten na onderteke- ning een zinsnede is toege voegd, mogelijk om te voorko men dat Dutchbat later be schuldigd zou worden van het tolereren van oorlogsmisda den. Blaauw wil vooral meer weten over de overeenkomst die in Srebrenica is gesloten tussen Dutchbat, de Bosnisch-Servi- sche generaal Mladic en mos limvertegenwoordiger Mand- zic over de deportaties in de voormalige enclave. In dat stuk - aan Nederlandse kant ondertekend door majoor Franken omdat zijn baas Kar- remans ziek was - staat dat de deportaties correct zijn uitge voerd. Daaraan voegde Fran ken toe: „Vr zover het de kon vooien betreft die daadwerke lijk door de VN-troepen zijn .be geleid". Die aanvulling is niet geparafeerd door de vertegen woordigers van moslim- en Bosnisch-Servische zijde. De toevoeging is in strijd met een andere zinsnede, namelijk dat alle vluchtelingen onder toe zicht van de VN naar elders zijn overgebracht. In een ander stuk hebben volgens het mili taire blad 'OpLinie' getuigen van de dood van de Nederland se soldaat Van Rensen een Ser vische verklaring ondertekend waarin staat dat deze is gedoo door moslims. Hoewel dat strookt met de waarnemingen van Dutchbat. verbaast het D66-kamerlid Hoekema dat Voorhoeve van deze verklaring net zo min op de hoogte was als van het door Franken ondertekende docu ment. T i onze verslaggeefster tte 6 Lnthei ckaeiHEINKENSZAND - De gemeen- iJol e ^orse'e moet 'n nieuwe erl°an!iestemminssp,an voor het doegebied de mogelijkheid >an een tweede kerncentrale 3troo' adrukkelijk openhouden. Dat 'outö ceft het ministerie van Econo- k/ErPnische Zaken (EZ) vorige week edongen in een gesprek met de (fkaei 'orse'se wethouder drs P. J. was vorige week donderdag één van de punten waarover Vol- laard met ambtenaren van EZ heeft gesproken. De wethouder ontkende na afloop van het ge sprek dat er was gepraat over een tweede kerncentrale en wil de geen commentaar geven. De Borselse burgemeester ir J. L. M. Mandos deed dat dins dag wel. Hoewel Mandos spreekt over 'slechts een kwestie van for mulering', geeft hij toe dat de ge meente nu gaat bekijken hoe de tekst van het bestemmingsplan kan worden aangepast aan de 'ollaard. EZ wil dat de gemeen- in het bestemmingsplan ver rijst naar het zogenoemde le/Bo raarborgingsbeleid, wat erop eerkomt dat het Rijk de optie (meer) kernenergie wil openhouden. ,hf, let ontwerp-bestemmingsplan eehaven- en Industriegebied loe heeft afgelopen voorjaar ter e Voo izage gelegen. Belanghebben- fski en konden toen hun mening ver het plan geven. De gemeen- e Borsele kreeg vijf reacties bin- en, waaronder één van het mi- isterie van Economische Za- en. Dat vindt dat de gemeente iet waarborgingsbeleid moet loemen in het plan. Zo geeft iorsele aan dat de optie voor en tweede kerncentrale open- lijft. )e reactie van het ministerie hoiiï Iets kan mee n trein door kanaaltunnel mvf 'ARIJS (DPA/AFP) - Fietsers iajV( mnnen vanaf morgen ook ge- teg iruik maken van de spoorweg- v0( unnel onder Het Kanaal tussen 'rankrijk en Engeland. Dat heeft exploitant Eurotunnel dinsdag meegedeeld. g0; Eurotunnel rekent niet op mas- istas sale belangstelling. De shuttle- jreinen gaan een speciale mini- diti lus vervoeren die plaats biedt twaalf fietsers en hun rijwie len. De bus gaat voorlopig drie- naai per dag op de trein in beide ichtingen. Een enkele reis kost ,39 gulden en een retour het dub- lele. - - 1 t T.v (v- llffi De Grashoppers tijdens het afscheid bij Soesterberg. SOESTERBERG (GPD) „Alles is eindig, ook u". Met die woor den luidde overste Maurits Botma, directeur van het militair luchtvaartmuseum in Soesterberg, gistermiddag het einde in van het beroemde Nederlandse helikopter-demonstratieteam The Grasshoppers. Tegelijkertijd verwelkomde hij een nieuw museumstuk: de Al pha 465, het toestel waarin de commandant van The Grasshop pers tijdens alle Europese vliegshows heeft gevlogen. De Sprink hanen, het visitekaartje van de luchtmacht, hebben hun 25-jarig jubileum niet gehaald. Na 23 jaar wordt het team opgedoekt. De fensie heeft het helikopter-type waarmee The Grasshoppers vlo gen, de Alouette III, afgeschaft. De toestellen, die sinds 1963 zijn gebruikt, voldoen niet meer aan de moderne eisen. De nieuwe helikoptervloot telt straks 30 Apaches, 13 Chinooks, 17 Cougars en 28 Bölkows. wens van EZ. Volgens de burge meester is Vollaard niet met lege handen uit het overleg terugge komen. „We hebben afgespro ken dat Economische Zaken de gemeente tijdig laat weten wat er gebeurt op het gebied van kernenergie en hoe één en ander in zo'n geval geregeld gaat wor den." Na aanpassing van de tekst krijgt de Borselse gemeen teraad komend najaar de gele genheid het plan goed te keuren. Het vorige bestemmingsplan voor het Sloegebied is nooit vol ledig goedgekeurd door Rijk en provincie. In tegenstelling tot het nieuwe plan, verbood de ver sie uit 1982 de bouw van een tweede kerncentrale. Onvoldoende Het huidige ontwerp-bestem mingsplan zegt over deze kwes tie: 'Het kernenergiebeleid is rijksbeleid. Om die reden kan de lokale overheid er weinig in vloed op uitoefenen'. Maar deze formulering was voor Economi sche Zaken blijkbaar onvol doende. Overigens heeft het hui dige kabinet geen plannen voor de bouw van een tweede kern centrale. Wegenwacht maakte in juli overuren DEN HAAG (GPD) - Juli 1995 is de drukste maand geweest in de geschiedenis van de Wegen wacht. De afgelopen maand heeft de Wegenwacht 75.940 ge strande auto's weer op weg ge holpen. Dat is ruim 12.000 meer dan nor maal. Het hoge aantal pechge- vallen werd vooral veroorzaakt door de langdurige warmte. De hitte zorgde voor extreme druk te op de Nederlandse wegen. Ook langs de kustplaatsen kwa men extra meldingen van pech vogels binnen. Twee a drie jaar vóór de bouw van een speciale loods voor hoog- radioactief afval gaat Covra in Borssele al gebruikte splijtstofstaven met een hoog stralingsniveau opslaan. Het verwerkings- en opslag centrum voor radioactief afval wil vanaf 199S tijdelijk bestraalde splijtstofstaven uit de onderzoeksreactor in Petten onderbrengen in een van de loodsen voor laag- en middelactief materiaal. De staven worden verpakt in zware stalen transportcontainers, die de straling volgens Covra-directeur Codee in belangrijke mate afschermen. Het gaat om ongeveer tienruim 20 ton zware, containers van 2 bij 2 me ter. Covra bereidt een aanvraag voor een wijziging van haar Kernenergiewetvergunning voor die onder meer deze Q tijdelijke opslag mogelijk moet maken. w Gebreselassie niet te stoppen Niets of niemand was gisteren op de 10.000 meter van het WK atletiek in Göteborg opgewas sen tegen de Ethiopiër Gebrese lassie. De ivereldrecordhouder rekende af met een pact van twee Marokkanen en drie Ke- nianen, vooral dankzij een ongelooflijk snelle 1 C laatste 200 meter. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. HAAG/HILVERSUM ANP) - Nederlandse militairen hebben in december 1947 in het Indonesische Rawagedeh zeker vierhonderd mensen geëxecu- l. Dat meldde RTL Nieuws ,jj dinsdagavond. Tot nog toe werd aangenomen dat een Ne derlandse legereenheid in de Westjavaanse plaats niet meer dan 20 mensen terechtstelde. Dat cijfer komt ook voor in de Excessennota van 1969, waarin Nederlandse wandaden tijdens de politionele acties zijn onder zocht. Nederlandse militairen door zochten in 1947 in de nacht van 8 op 9 december Rawagedeh, ten noordwesten van Jakarta, op zoek naar de Indonesische na tionalist Lukas Kustario. Toen de speurtocht niets opleverde executeerden ze 431 inwoners. De namen van de slachtoffers staan in een gedenksteen op de dodenakker van Rawagedeh. Daarop staan ook de 52 namen van de mensen die bij de stra fexpedities van 1948 en 1950 zijn gedood. RTL deed onderzoek in Rawage deh voor een documentaire. In- donesië-kenner professor J an Bank noemt in de film de ge beurtenis een exces. Bank denkt dat er twee redenen zijn waarom Rawagedeh nauwe lijks aandacht kreeg. „Op de eer ste plaats viel het samen met een ander exces, de Bondo Roso- affaire. Daarnaast was het zo, dat op het Amerikaanse marine schip Renville een diplomatiek akkoord in de maak was (tussen de Nederlanders en de nationa listen) en die Amerikaanse amb tenaren van buitenlandse zaken deze dingen liever niet naar bui ten wilden brengen." Volgens Bank is juridische vervolging niet meer mogelijk omdat de zaak eind jaren veertig is gese poneerd. Minister van buitenlandse za ken Van Mierlo was dinsdag niet bereikbaar voor commentaar. Hij vergezelt koningin Beatrix bij het staatsbezoek aan Indone sië van 21 tot 31 augustus. In april plaatste Van Mierlo vraag tekens bij de politionele acties in toenmalig Nederlands Indië. Maar in plaats van het aanbie den van verontschuldigingen is het volgens hem beter om de In donesische autoriteiten duide lijk het gevoel te geven dat Ne- Omzeil de files tijdens SAIL Amsterdam (10 t/m 14 augustus) en profiteer van een uniek aanbod. De SAIL Kaart. Voor maar f 6,- exclusief te koop bij een treinreis naar SAIL Amsterdam. (Ook voor NS kaarthouders.) De SAILKaart geeft u o.a. recht op: Gratis openbaar vervoer in Amsterdam. 3/ Retourkaartje pont op het SAIL-terrein Boekje met kortingscouponnen voor de leukste uitstapjes in Amsterdam (geldig t/m 17 september 1995). 40% korting voor elke 2e persoon bij uw volgende treinreis. Uw SAIL+Kaart Haal de gratis aktiefolder bij het NS-loket. VERNIEUWDE KERMIS >NGOES VOOR HET EERST WEER OP DE VAN 11 t/m 16 augustus!! NU OOK OP ZONDAG GEOPEND!!! VUURWERK woensdag 16 augustus om 22.00 uur vanaf de Markt te zien derland de toekomstige relatie met Jakarta meer inhoud wil ge ven. Ook voor D66. WD. CDA en PvdA hoeven de vele doden in Rawagedeh niet te leiden tot ex cuses. Het kamerlid Blaauw (VVD) liet weten „diep ge schokt" te zijn over het Neder landse optreden. Net als Roet hof (D66) vindt hij dat grondig moet worden onderzocht wat er precies is gebeurd en wie op dracht tot de executies heeft ge geven. Beide kamerleden vra gen zich ook af waarom de ge beurtenis in de doofpot is ge stopt." DEN HAAG (GPD) - De VN heeft dinsdag met de Kroaten en Ser viërs een akkoord bereikt over de veiligheid van de Serviërs die de door de Kroaten herover de Krajina zijn ontvlucht. Op weg naar het Servische deel van Bosnië zijn deze mensen klem komen te zitten tussen de strijdende partijen en worden beschoten. De Bosnische rege ring staat niet achter het ak koord. Na het Kroatische offen sief in de Krajina is de grootste stroom vluchtelingen sinds het uitbreken van de oorlog op gang gekomen. Gisteren woedden nog hevige huis-aan-huisgevechten tussen samenwerkende Kroatische en Bosnische eenheden en Krajina- Serviërs in de grensplaats Dvor. De weg waarlangs de vluchtelin gen moeten, loopt door dit stad je. In totaal zijn volgens de VN in Bosnië zo'n 120.000 mensen van Servische afkomst op de vlucht. Ook bij het op 60 kilometer ten zuiden gelegen Topusko zijn de wegen verstopt met vluchtelin gen die kampen met autopech of geen benzine meer hebben. De UNHCR is onderweg met 90.000 liter benzine en diesel. Volgens VN-woordvoerder Kris Janows- ki zijn deze mensen beschoten door Bosnische dan wel Kroati sche troepen. De Bosnische president Alija Izetbegovic en zijn minister van buitenlandse zaken Mohammed Advertentie Sacirbey hebben dinsdag in de Kroatische hoofdstad Zagreb overleg gevoerd met president Franjo Tudjman. Doel van de reis was uit te vinden wat er waar is van aanhoudende ge ruchten dat Tudjman met zijn Servische ambtgenoot Milose vic afspraken heeft gemaakt over een toekomstige opdeling van Bosnië tussen Servië en Kroatië. zie ook pagina 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) "J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Nu de historische scheepvaarttijden deze week in Amsterdam weer herleven, hebben wij een uniek scheepvaartspel voor ieder een van 6 tot 86 jaar. Het heet "Het Verboden Wrak" en kost slechts f 2.95 bij aankoop van 4 actie-artikelen, o.a.: Mars, Milky Way of Twix mini's, r3.59 Maandag 14 augustus SPECIALE MIDDAG VOOR GEHANDICAPTEN zak 375 gram Opal Fruits ijs, div. smaken, pak 3 stuks Uncle Ben's sauzen, div. smaken, pot 350 gram Kitekat, div. smaken, blik 400 gram 1M Zie de actievoorwaarden en overige aanbiedingen in onze winkel. 32.0&95 Aanbiedingen gelden t/m 12 augustus as_ Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1