Laken vol nachtelijke geheimen PZC Aannemer blijft provincie bestoken over aanleg WOV Nieuw bedrijf in Hulst goed voor arbeidsplaatsen f V\ St. Ignatiusgroep 50 jaar actief Rechter buigt zich over perikelen rond ULV-vliegveldje zeeland 11 lezers schrijven 199 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt NISSE - De wereld van de nacht heeft altijd tot de verbeelding gesproken. In mythen en sagen komen 's nachts dode dingen tot leven en onschuldige wezens krijgen plotseling de ijzing wekkendste eigenschappen. Van wat je niet ziet kun je nog makkelijk gelo ven dat het niet bestaat, maar wat je, in het donker, maar half ziet, krijgt meteen enorme proporties. Geen wonder dat niet weinig mensen bang zijn voor vleermuizen, uilen en nachtvlinders. Die mensen weten niet wat ze missen, vindt Wilco Jacobusse, in wiens ade ren het bloed van de ware onderzoe ker stroomt. Ondanks zijn jeugdige leeftijd, twaalf jaar, weet hij net zoveel van nachtvlinders als zijn vader Chiel, die bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap werkt. Wilco heeft er dan ook al menig uur met de lamp en het laken opzitten. Iedere avond tijdens de schoolvakanties wordt er bij de fa milie Jacobusse een laken gespannen waarboven een speciale vanglamp wordt aangestoken. Wilco, zijn broer Gert en vader Chiel registreren alles wat er op het laken landt: Behalve muggen ook zeer veel verschillende soorten nachtvlinders, dikwijls en kele honderden exemplaren. 'De meeste kennen ze direct bij hun La tijnse en Nederlandse namen en een enkeling zoeken ze op in een paar dik ke, geïllustreerde pillen. Om ook anderen deelachtig te maken van hun opwindende liefhebberij, hebben ze voor één keer het laken te gen het huis van de verslaggeefster ge spannen. De tuin moet van half elf 's avonds tot vijf uur 's ochtens zijn nachtelijke geheimen prijsgeven. Dat de tuin lichtjes verwaarloosd is en rijk aan onkruid, geeft niks en dat er geen gif of kunstmest in is toegepast, maakt de vangpartij juist veelbelo vend. Want nachtvlinders houden, net als hun collega's van de dagploeg, helemaal niet van gif en kunstmest. Daglichtimpuls Dat het Brandnetelkapje, in beide be staande soorten, als eerste op het la ken gedetermineerd kan worden, zegt genoeg over de staat van onderhoud van de tuin. Vrijwel meteen ook maakt het brandnetelmotje zijn op wachting. Het zijn vrij algemene soor ten, die Wilco al uit de verte herkent. Voor andere schiet hij als een snoek in de bosjes omdat ook daar het licht van de lamp schijnt. Nachtvlinders horen overdag te slapen en hebben daarvoor een soort mechaniek in hun zenuwstelsel. Zodra ze daglicht zien, of iets wat daarop lijkt, krijgen ze een zogenaamde daglichtimpuls. Dat be- Wilco Jacobusse doende met lamp en laken. tekent stilzitten en wachten tot het ücht weer uitgaat. De familie Jaco busse maakt daar handig gebruik van. Zonder de vlinders te hoeven doodmaken, inventariseren ze hele stukken van Zeeland. De meeste vlin ders krijgen hun juiste naam direct op het laken, andere gaan even in een potje. Een enkeling moet mee naar huis voor een nadere beschouwing en als het dan gewóón niet lukt om ze te determineren, mogen ze even in de koelkast om een winterslaap te sug gereren. Alle beestjes gaan weer vro lijk terug de natuur in. In de rommelige tuin van de verslag geefster blijken zich prachtige gele hagedoornvlinders, haarbossen en zelfs een hyena schuil te houden. De meeste roofvlinders hebben namen van roofdieren. Je hoeft niet raar op te kijken als je tijgers, beren en hermelij nen in je tuin hebt. Ook wordt duide lijk waar die rare gleuven in de appels vandaan komen. Bij de appelbladrol ler in het vlinderboek staat zelfs een afbeelding van de vruchtschade die hij veroorzaakt: precies helzelfde als in de goudrenetten aan de boom. De schuldige zit trillend op het laken tot zijn daglichtimpuls hem gebiedt stil te zitten. Processierups Rond middernacht is de opwinding plotseling groot. Wilco heeft een pro- cessierupsvlinder in een potje. In de boeken staat deze soort, waarvan de rupsen zich soms in een processie van wel honderd meter lang voortbewe gen, nog als 'in Nederland uitgestor ven' aangemerkt. Maar in Noord-Bra bant ontstond twee jaar geleden grote opschudding omdat er weer enkele werden gevangen. De vlinderwereld was erg verbaasd toen de familie Jaco busse er vorig jaar één ving in de Een denkooi in Sint Philipsland en nu zit ten ze ook al op Zuid—beveland. Wil co had er in 's Gravenpolder al een paar en nu in Nisse weer eentje. Latei- tijdens de vangpartij zullen er nog meer volgen. Voor wie denkt dat alles wat 's nachts rondfladdert tot de categorie motten behoort, ligt er nog een groot terrein van kennis braak. Bij het laken note ren we uilen, kameeltjes, waaronder een knoepert die luistert naar de naam wapendrager, spanners, de nachtvlinders die ook in rust hun ach tervleugels laten zien, lichtmotten en foto DirkJan Gjeltema bladrollers. Pijlstaarten zitten er deze keer niet bij. Vroeg Als de familie Jacobusse op huis aan gaat - het is tenslotte al een poosje bedtijd - wordt de verslaggeefster op het hart gedrukt vroeg uit de veren te komen om de vogels weg te jagen. Het zou anders best eens kunnen dat het hele laken 's ochtends is leeggesmuld. Daar zit ze dus. om vijf uur in de och tend, voor het laken met een kop kof fie. De verzameling, die inmiddels is aangevuld, moet worden bewaakt tot halfnegen, als de deskundigen weer zullen opduiken. Nadat Wilco en Chiel - even wakker en geestdriftig als de avond tevoren - ruim veertig soorten hebben gedeter mineerd, wordt het laken uitgeschud. De vlinders verdwijnen schielijk naar hun schuilplaatsen om daar hun dag- lichtimpuls te gehoorzamen. De ver slaggeefster, alles behalve een och tendmens, voelt met hen mee. ian onze verslaggever 1IDDELBURG - De Combina- ie Westerschelde blijft gs van Zeeland hinderlijk volgen, nu ij niet in de gelegenheid is de festerschelde Oever Verbin- ling aan te leggen. Dinsdag rolfen de provincie en verte- [enwoordigers van de aanne mer elkaar voor de commissie foor de bezwaarschriften in het iliddelburgse provinciehuis, lie commissie moet uitmaken ofhet terecht is dat gs weigeren ïn aantal rapporten en andere stukken over de WOV aan de Combinatie Westerschelde te i'erstrekken. Iliswaar wilde de advocate van de aannemer, mr M. L. N. Niemöller, op de zitting niet zeg gen waarom haar cliënt deze WOV stukken wil hebben, maar het is bekend dat de combinatie overweegt een schadeclaim bij de provincie in te dienen. Als voorbereiding daarop worden momenteel bij de Haagse recht bank getuigenverhoren gehou den. Vertegenwoordiger J. H. de Jong van de aannemingscombi natie ontkende dinsdag na de zitting in Middelburg echter een relatie tussen het opvragen van de WO V-stukken en de getui genverhoren. Mede omdat het dinsdag een openbare zitting was wilde de advocate het achterste van haar jjnonze verslaggever IULST - Het transportbedrijf 'ander Berg bv uit Duiven gaat a Hulst een nieuwe vestiging |üwen. De onderneming heeft P het terrein aan de Australië- een perceel van vijfduizend ïei'kante meter gekocht, met optie voor uitbreiding van Wg eens een halve hectare. recteur H. van der Berg ver acht dat de nieuwbouw van kantoor, kantine, bedrijfs- foning en opslagplaats binnen ©halfjaar vijf nieuwe arbeids- 'aatsen kan opleveren. Binnen n termijn van vier jaar (de af- sproken periode voor de optie) tdt mogelijk een verdubbeling f1 het aantal medewerkers in Est plaats. pt transportbedrijf heeft 28 onsen in dienst. Sinds enkele ren vervoert Van der Berg voor n opdrachtgever in Brussel Mzuurgas van Hydro-Agri in nskil naai- diverse bestem den in de Benelux en sinds rt ook naar Frankrijk en En- aland. De keuze voor een vaste Jvalbasis in Zeeuws-Vlaande- I viel op Hulst, vanwege de jrstige infrastructuur zoals de hijheid van de Expresweg net F de grens. hize wagens kwamen altijd al ds Hulst en (eetcafé) De „-4!Uw in Kapellebrug. Hulst had °°n onze voorkeur vanwege de gezelligheid van die stad en omgeving", aldus Van der Berg. Anders dan bij het touwtrekken rond Neckermann in Sint-Jan steen en CTS-Chemicals in Hulst is Van der Berg geen vesti gingssubsidie aangeboden, laat burgemeester A. Kessen weten. Wel is de transportonderneming een gunstige betalingsregeling aangeboden voor de aankoop van de gronden. Hulst kreeg zo'n twee maanden geleden lucht van de plannen van het Gelderse bedrijf en nam meteen contact op met de direc tie. Kessen: „We waren er als eer ste bij en gezien het prettige ver loop van de onderhandelingen, hebben we het in snel tempo tot een gunstig resultaat kunnen af ronden." De verwachting is dat de bedrijfsgebouwen eind dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Het vervoer van gevaarlijke stof fen is één tak van Van der Berg. Daarnaast beschikt de onderne ming ook over verhuis- en tank wagens. Hulst is na Duiven en Arnhem de derde vestiging van het bedrijf. Koolzuur wordt on der meer gebruikt in bier, fris drank en brandblussers. Daar naast is toepassing van het gas in tuinkassen (ter bevordering van het groeiproces) en als diep gevroren blokjes ten behoeve van koeling van levensmidde len, in opmars. tong niet laten zien, maakte ze na de zitting duidelijk. Daarmee blijft de tactiek ten aanzien van de schadeclaim nog even in het ongewisse en probeert de combi natie het provinciebestuur on der druk te zetten. De stukken die de aannemer wil"' hebben zijn statenstukken en andere voorstellen aan provin ciale staten, de rapportage over de selectie van de aannemings combinaties, de eindrapportage van de beoordeling van de offer tes, een nadere beschouwing en eindbeoordeling van de offertes, een risico analyse van de Tech nische Universiteit van Delft en een vervolg daarop en resulta ten van de bodemonderzoeken. Verder is de aannemer geïnte resseerd in (concept.)overeen- komsten over de prijsaanbie- ding en enkele zogenaamde tus- sencontracten die de provincie en de aannemer die de WOV wel mag bouwen, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, zijn aangegaan. Vertrouwelijk Een deel van deze stukken heeft de provincie aan de aannemer gestuurd, maar niet alle omdat er ook vertrouwelijke papieren tussenzitten die nog van belang zijn voor de onderhandelingen die de provincie nog over de tun nel moet voeren. Verder is, zoals de Wet openbaarheid van be stuur ook toelaat, een deel van de informatie in samenvatting verstuurd. Mevrouw Niemöller was daar niet tevreden mee. Ze wilde dat de bezwaarschriften commissie controleert of die sa menvattingen, onder meer in de vorm van statenvoorstellen, wel correct zijn. De vertegenwoor digster van gs, J. C. van Nieu- wenhuijze van het bureau voor lichting, wees er op dat die stuk ken wel volledig moeten zijn, omdat provinciale staten op ba sis daarvan een beslissing ne men over de aanleg van de Wes- terscheldetunnel. Ook commissielid mr A. J. Peeck was wel nieuwsgierig waarom de Combinatie Wester schelde de stukken wilde heb ben. Maar hij kreeg geen ant woord. Dat was volgens Niemöl ler niet aan de orde. Het gaat vol gens haar om het principe wel of niet openbaar maken. Daar moet de commissie over advise ren. Op een vraag van de com missie gaf De Jong wel toe dat er de laatste tijd geen directe con tacten meer zijn tussen de aan nemingscombinatie en de pro vincie. Over ongeveer een maand doet de commissie een uitspraak. Een opname van de St. Ignatiusgroep uit Sluis in vroeger jaren. repro Charles Strijd van onze verslaggever SLUIS - De scouts van de St. Ignatiusgroep in Sluis vieren hun vijftigjarig jubileum in het weekeinde van 8, 9 en 10 september met een uitge breid activiteitenprogram ma. Dat omvat onder meer een disco, een receptie en een feestavond met de Night- flyers. De organisatoren van de festiviteiten willen ook de oud-leden bij de jubileumvie ring betrekken en hopen on der meer dat voormalige scouts, begeleiders en be stuurders foto's, dia's en an der materiaal leveren voor hel inrichten van een ten toonstelling. Secretaris Wim Eggermont van de Sluisse scoutinggroep geeft aan dat oprichter J. P. van Horck de huidige scouts attent heeft gemaakt op het vijftigjarig jubileum. Egger mont: „Van Horck bracht in 1945 als jongen van een jaar of zestien samen met enkele an dere jongeren een bezoek aan Engeland. En tijdens die reis kwamen ze ook in aanraking met een scoutingvereniging uit Chorley." Kort na de terugkeer van Van Horck uit Engeland werd in Sluis de scoutinggroep opge richt. Een kamertje in het toenmalige parochiehuis werd de thuisbasis voor de scouts. En net als in zoveel an dere dorpen en stadjes in Zeeuws-Vlaanderen leverde de katholieke kerk de eerste leider van de toenmalige jon- gensgroep. „In de jaren daarna groeide onze vereniging uit tot een bloeiende club voor jongens en rpeisjes tussen de 7 en 18 jaar", stelt Eggermont. „En in 1970. nu precies 25 jaar gele den, werd de vereniging offi cieel ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel en fa brieken in Terneuzen en kre gen we een vast dagelijks stichtingsbestuur. Anton Ohms is al 25 jaar voorzitter van dat bestuur." De Sluisse scoutinggroep heeft op dit moment zo'n vijf tig jeugdleden die verdeeld zijn over twee leeftijdsgroe pen. Zes vrijwilligers begelei den de kinderen elke week in het bos van Bambilië of assis teren bij de diverse activitei ten die de jongeren in groeps verband uitvoeren. Eggermont: „We zijn op dit moment een gezonde vereni ging en als gevolg daarvan hebben we voor de kinderen van 7 tot 11 jaar een ledenstop moeten invoeren. In ons scou- tinggebouw naast de katho lieke school in de Brugstraat kunnen we niet al teveel men sen kwijt." Blokhut Voor de nabije toekomst heb ben de scouts nog één duide lijke wens en dat is een eigen blokhut in een weiland. „Onze huidige accommodatie in het centrum van Sluis is voor in de winter ideaal, want we kunnen er een heleboel activi teiten doen", zegt Eggermont. ..Probleem is alleen dat we er niet buiten aan de slag kun nen en daarom willen we zo graag een blokhut." Eggermont geeft aan dat de scouts voor het organiseren van de festiviteiten en het uit geven van een boekwerkje met foto's over de geschiede nis van de St. Ignatiusgroep veel financiële steun hebben ontvangen van de Sluisse middenstand. Eggermont: „Het boekje ligt op dit mo mentbij de drukker en we zijn aan het onderzoeken of we het huis-aan-huïs kunnen ver spreiden." Passagiers uur 'vast' op veerboot VLISSINGEN - Automobilisten hebben dinsdagmiddag onge veer een uur moeten wachten aan boord van de veerboot Prin ses Juliana, omdat de brug in de veerhaven van Vlissingen niet functioneerde. Voetgangers en fietsers konden wel van boord. De storing aan de brug deed zich voor omstreeks kwart voor drie, op het moment dat de Prinses Juliana in Vlissingen wilde afmeren. Ten gevolge van het ongemak ontstond in zowel Vlis singen als Breskens eenachttijd van ruim één uur. Ook dinsdagmorgen was er sprake van een wachttijd van een uur op Vlissingen-Breskens. Grote drukte was de oorzaak. Gedwongen rit met overvallers WAARDE - Onder bedreiging met een mes hebben twee perso nen op de parkeerplaats bij pompstation Waarde langs de A58 een 19-jarige automobilist overvallen en gedwongen naar Mid delburg te rijden. De 19-jarige Vlissinger stond met zijn rode Rover geparkeerd toen één van de mannen hem maandagmid dag om drie uur het mes voorhield. Vervolgens stapten de over vallers in de auto. Onderweg dwongen de twee de automobilist zijn portemonnee af te geven. Achter het NS-statin in Middelburg verlieten de overvallers de wagen en namen vervolgens de benen via het daar gelegen tunneltje. De politie is nog op zoek naar getuigen. Eén van de daders heeft een lengte van zo'n twee meter, heeft lang rood haar en droeg een ringetje in zijn linkeroor. Schoenendief trekt mes in winkel GOES - Twee schoenendieven hebben maandag om vier uur een winkelier in Goes met een mes bedreigd. De bjfsleider van de zaak aan de Lange Vorststraat betrapte de mannen bij het stelen van een paar schoenen en trachtte hen het schoeisel af handig te maken, Toen hij hen vervolgens wilde beletten de zaak te verlaten, trok één van de daders een mes. Vervolgens wisten de mannen te ontkomen. De politie zoekt getuigen in deze zaak. De ene man heeft ge kruld zwart haar, een tenger figuur, is ongeveer 1.80 meter lang en is een jaar of 25. De ander heeft eveneens donker haar en meet zo'n 1.65 meter. Het gaat volgens de politie om mensen die uit Noord-Afrika afkomstig zijn. Provincie uit bestuur Delta Expo NEELTJE-JANS - De provincie trekt zich per september terug uit het bestuur van Delta Expo. Dit betekent dat bestuurslid D. van Gorkum zal opstappen. Aanleiding hiervoor is een 'her oriëntatie op bepaalde beleidsterreinen' van het provinciale takenpakket. Omdat Delta Expo binnenkort gaat uitbreiden, zal Van Gorkum als waarnemer nog enige tijd de bestuursver gaderingen bijwonen. Varkens winnen het van rozen DEN HAAG - C. L. J. Noordermeer uit Kats mag zijn varkens houderij aan de Zuidlangeweg uitbreiden met honderd var kens. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft de vergunning goedgekeurd die het gemeen tebestuur voor de uitbreiding verleende. Dit tot spijt van zijn buurman, rozenkweker L. Plass, die de veehouderij nu reeds onaanvaardbaar vindt stinken. Plass had de kwestie bij de Raad van State aangekaart. Vorige week tij dens de hoorzitting bij de Raad van State zegde de vertegen woordiger van Noordermeer toe dat bekeken zal worden ofhet stankprobleem aangepakt kan worden door een hogere pijp op de afzuiginstallatie van de varkenshouderij te plaatsen, van onze verslaggever BROUWERSHAVEN/MIDDEL BURG - Het college van Brou wershaven heeft nooit een 'har de' toezegging gedaan naar de club voor ultra lichte vliegtui gen (ulv's) dat een vliegveld aan de Zuidernieuwlandvveg in Brouwershaven mag worden ingericht. Dit zei advocaat mr U. T. Hoekstra - die het college van Brouwershaven ter zijde staat - dinsdag in Middelburg waar het kort- geding tussen vliegclub en college diende. Hoekstra: „Gaat de gemeente wèl akkoord, dan loopt het plan toch stuk bij de provincie." De leden van de vliegclub zijn naar de rechter gestapt omdat de gemeente Brouwershaven hen het landen en opstijgen met de toestellen verbood. Deze han delingen zijn volgens de ge meente in strijd met de agrari sche bestemming van het ter rein. Omdat de leden deson danks hebben aangegeven te zullen vliegen, heeft het college bestuursdwang aangezegd. Op elke overtreding staat een boete van vijfhonderd gulden. Overi gens merkte president T. Dam- steegt op dat bestuursdwang een dwangsom uitsluit: ,,'t Kan niet alle twee." Volgens Hoek stra zou het de gemeente gaan om laatstgenoemde sanctie. C.J. Kuiper betoogde dat de club 'zeker levensvatbaar' is. De rechtszaak moet eveneens uit wijzen of toestemming van de rijksluchtvaartdienst doorslag gevend is voor het inrichten van het vliegveld. De uitslag van de zaak wordt vandaag, woensdag, verwacht. Deze rubriek Is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven, oproepen, gedichten en anonieme Inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden, De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorres pondeerd. Verboden Tijd In 1986 verklaarde het college van Brouwershaven zich nog in principe bereid om het bestem mingsplan te wijzigen. Latei- werd van dit standpunt afge stapt. Volgens Hoekstra is in middels zoveel tijd verlopen dat een ongewijzigde opstelling niet meer kan worden verwacht. Hij verwees hierbij nadrukkelijk naai- de provincie, die zich altijd al tegen ulv's heeft verzet. Af gevaardigde P. Ventevogel on derstreepte dit dinsdag nog eens: „In Brouwershaven kan geen ulv-terrein worden inge richt omdat Schouwen-Duive- land is omringd door wettelijk verplichte stïltegebieden." Advocaat mr J. Wouters van de vliegclub meende dat de ge meente zich van haar slechtste kant heeft laten zien. „Deze han delwijze is geniepig." Volgens hem geeft het bestemmingsplan geen enkele aanleiding om be stuursdwang toe te passen. „De vliegclub moet maar gissen naai de juiste grondslag." Ook vond Wouters het 'nergens op slaan' dat de loods op het vliegveld eventueel - met bestuursdwang - kan worden gesloopt, dit om dat het stallen van vliegtuigen niet strookt met de agrarische bestemming. „Dat gebouw staat er al zes jaar met toestemming van de gemeente." De vliegclub werd ondersteund door een delegatie van de Rijks luchtvaartdienst. Woordvoerder „Nu komen er volgens de ar cheologe nog te vaak mensen op eigen houtje de slikken op, wat overigens niet mag", lezen we in het artikel 'Kasteelresten verder bloot' in de PZC 5-8-'95. Onder getekende behoorde vrijdag 4-8 tot die 'eigen houtje mensen' die door de archeologe vermanend werden toegesproken. Wij, de plaatselijke bevolking van Waarde, komen vanaf onze jeugd in dat gebied spelen, zwemmen en nu wandelen. Wij genoten van de natuur en hopen dat die zo blijft voor de genera ties na ons. Nu na eeuwen de res ten van het drama dat zich daar heeft afgespeeld weer van onder het slik vandaan komen, mogen wij er dus niet meer komen kij ken. De toegang tot het aangren zende schor is de dorpelingen al jaren geleden ontzegd. Dit ver bod gaat door 'kapitein Vreene- goor' uitgebreid worden. De pro vinciaal archeologe verdedigt 'haar' gebied met veel inzet: wegblijven Waardenaren, het is nu van ons. De bordjes 'verbo den toegang' liggen klaar - een bezoekerscentrum staat op het verlanglijstje. Maar wij kunnen het niet helpen dat zij veel te laat is, dat honderden niet-Waar- denaren daar met metaaldetec tors van alles opgegraven heb ben. Ik wil gewoon vrij kunnen wan delen en kijken met mijn dorsp- genoten. Het is juist de drama tiek die ons aanspreekt: het moeten wijken voor het water. Het belerende toontje van de provinciaal archeologe klinkt hoog tegenover generaties plaatselijke bevolking: hautain en elitair, het getuigt niet van gevoel voor plaatselijke geschie denis en cultuur. M. P. van Weele Kerkweg 45A V/aarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 19