punt Terrein van De Belt wordt mogelijk een speeltuintje roeristentarief blijft heikel Bossenburgh toegankelijker door sloop van tien woningen GroenLinks wil minder besloten vergaderingen Ouders fel gekant tegen verdeelmodel 'Leeuwen-scholen Nw- en St Joosland weer in de race om aanleg geluidswal 'rooijenspark in Middelburg moet een chique wijk' worden zeeland woensdag9augustus 1995 b» A \temmen staken in raad Domburg over omstreden verhoging van onze verslaggever VLISSINGEN - De sloop van tien woningen in de Vlis- singse wijk Bossenburgh moet een einde maken aan het 'doolhof-gevoel' dat veel be zoekers van de wijk ervaren. De straten Walenburg en Boetselaersburg w"orden met elkaar verbonden door tien huizen aan de Sterkenburg neer te halen. Met deze door braak ontstaat een oost-west verbinding. De gemeente Vlissingen wil hiervoor 250.000 gulden neertellen. De Vlissingse woningbouw vereniging WV is in april be gonnen met de grootscheepse renovatie van 234 woningen in Bossenburgh. Het gaat om wo ningen die VVV twee jaar gele den voor een bedrag van 16,5 miljoen gulden heeft overge nomen van Basco. De ingrij pende opknapbeurt van de huizen kost WV nog eens 7.4 miljoen gulden. Vier jaar gele den heeft WV al de overige 198 woningen in Bossenburgh gerenoveerd. De gemeente Vlissingen acht het 'van essentieel belang' dat aansluitend op de renovatie ook het openbaar gebied in de wijk wordt verbeterd. Behalve de verkeerssituatie zijn het groen en de openbare verlich ting aan verbetering toe. Daarmee kan, zo schrijven burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeen teraad, 'het onduidelijke en anonieme karakter' van de wijk worden doorbroken. In totaal wil het college de ko mende jaren een miljoen gul den investeren in Bossen burgh. Sloopkosten Omdat de sloop van de tien ge stapelde woningen aan de Sterkenburg ook bijdraagt aan de verbetering van het openbaar gebied, vindt het college het 'redelijk' dat de ge meente een bijdrage in de sloopkosten (700.000 gulden) geeft. Na overleg met de VVV is een bijdrage van 300.000 gul den overeengekomen. Daarbij heeft het college be dongen dat VW de vrijko mende grond, waarop waar schijnlijk drie koopwoningen worden gebouwd, voor het symbolische bedrag van één gulden overdraagt aan de ge meente, inclusief een schone- grondverklaring. Verder ver plicht de woningbouwvereni ging zich in te zetten voor de verkoop van een aantal be staande en eventueel toekom stige woningen in de wiik. van onze verslaggever MIDDELBURG - In toenemen de mate zijn de vergaderingen van de raadscommissie stads ontwikkeling van de gemeente Middelburg besloten. De ge meenteraadsfractie van Groen Links in Middelburg schrijft dit in een brief aan deze commissie. De fractie, bestaande uit J. Goetheer, VV. Ardon en A. Ize- boud, meldt niet meer deel te nemen aan vergaderingen die niet vooraf aangekondigd en publiekelijk toegankelijk zijn. Volgens de raadsfractie mag slechts bij hoge uitzondering een besloten vergadering plaats hebben; namelijk als het ge meentelijk belang groot genoeg is. „Er is al eens een besloten ver gadering geweest met justitie, politie en de gemeenten Vlissin gen en Middelburg, over het te volgen softdrugsbeleid", aldus Izeboud van GroenLinks. ,.In zo'n geval kan ik me voorstellen dat het besloten moet gebeuren. Of als de privacy van burgers in gevaar komt. Maar dat is zelden het geval." GroenLinks somt in haai- brief drie voorkomende vergade- ringsvormen op: de voorlichten de vergadering (puur informa tief), de bijzondere vergadering (zonder vooraankondiging en in- spreekrecht) en de besloten ver gadering (zonder aankondiging en publiek). Wethouder J. C. van Dijk-Sturm noemt het standpunt van GroenLinks 'een beetje over trokken'. „Het valt wel mee met. die besloten vergaderingen. Per soonlijk vind ik dat het mogelijk moet zijn om in een vroegtijdig stadium over bepaalde kwesties intern te overleggen met de ge meenteraad." Volgens Van Dijk-Sturm vervaagt daarbij de grens tussen een reguliere com missievergadering en informeel overleg niet. GroenLinks .is van mening dat dit wel het geval is. Izeboud: „Ook bij informatieve vergaderingen worden menin gen van raadsleden gepeild." GroenLinks signaleert het ver schijnsel van de besloten verga deringen alleen bij de commissie stadsontwikkeling. Volgens Ize boud ligt dat aan het aanbod van onderwerpen. „Op het ge bied van stadsontwikkeling ge beurt een heleboel. De herinrich ting van de Markt is een goed voorbeeld." Van Dijk-Sturm wacht voorlo pig de behandeling van de brief in de commissie algemene en be stuurlijke zaken af. Deze open bare vergadering vindt, dinsdag 29 augustus plaats. „Als dan blijkt dat ook de andere fracties moeite hebben met de huidige gang van zaken, zullen we die moeten veranderen. Ik heb het in mijn fractie (VVD) nage vraagd, maar daar leefden deze gevoelens niet. Ik vind het jam mer dat GroenLinks het zo ziet." MIDDELBURG - Het college van b en w van Middelburg houdt vast aan het verdeelmo del voor leerlingen van basis school De Leeuwenburch over de drie dependances-Leeuwen berg, Leeuwenheuvel en Leeu- wenbos. Een aantal ouders heeft zich, verenigd in de Ver ontruste Ouders van de Boom- enburch, meermalen uitgespro ken tegen het verdeelmodel, omdat hun kinderen in het nieu we schooljaar een langere en ge vaarlijkere weg naar school moeten afleggen dan nu. De Boomenburch gaat na de fusie als de Leeuwenberg op in de Leeuwenburch. Het college voorstel komt donderdag 10 au gustus in de commissie maat schappelijke zaken aan de orde. Voor de verdeling van de leerlin gen over de dependances is een twee-cirkelmodel ontwikkeld. De criteria bij de vferdeling zijn de flexibele plaatsing over de ge bouwen, een kleine afstand tus sen huis en school en kinderen uit één gezin gaan naar dezelfde school. Volgens de ouders zijn deze criteria echter niet juist ge hanteerd. Kinderen uit het over- lapgebied moeten met ingang van het nieuwe schooljaar bij voorbeeld als groep naar de Zuidburch en moeten dan de Statenlaan oversteken, een lan gere en gevaarlijkere weg dan naai- de Boomenburch. Volgens het Middelburgse colle ge is de Boomenburch nu echter al te klein en gaan twee groepen reeds naar de Zuidburch. Op die school is bovendien nog genoeg ruimte voor extra leerlingen. Verder wordt het onderwijs zo ingericht dat het niet uitmaakt welke school de kinderen bezoe ken, stelt het college. De aanwe zigheid van allochtone kinderen met een leerachterstand zal de prestaties van de anderen even min negatief beïnvloeden, aldus het gemeentebestuur. Op de Boomenburch zal ongeveer drie procent van de leerlingen alloch toon zijn, op de andere twee scholen is één op de vier alloch toon. Het college voert daarnaast aan dat het voorstel voor de verde ling is gemaakt door het cluster platform, waarin ook ouders na mens de medezeggenschapsra den en onderwijsgevenden zit ting hadden. Volgens de ouders uit het overlapgebied zijn zij echter niet. persoonlijk vertegen woordigd in de medezeggen schapsraad en heeft die boven dien hun belangen niet of onvol doende behartigd. Tegen de beslissing over de ver deling van de leerlingen kunnen de ouders zelfs helemaal geen bezwaar aantekenen, staat in een ambtelijk advies van de dienst maatschappelijke zaken aan het college, omdat het een interne schoolorganisatorische kwestie betreft. De commissie bezwaar- en beroepschriften kon het bezwaarschrift daarom niet behandelen. De commissie maatschappelijke zaken verga dert om 19.30 uur. Ringrijders in Colijnsplaat COLIJNPLAAT - Niet de ring- rijversvereniging Nieuw- en Sint-Joosland, maar de ringrij ders van 'In Galop' uit Arnemui- den komen vrijdag in actie tij dens de visserij dagen in Colijns plaat. De organisatie van de vis- serijdagen heeft abusievelijk de naam van de Nieuwlandse ver eniging in haar programma ver meld. van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een geluidswal aan de A58, waardoor de geluidhinder af neemt en dorpsuitbreiding mo gelijk wordt. De wijkvereni- ging Nieuw- en Sint Joosland heeft een brief gestuurd aan de gemeente Middelburg, waarin de A58 langs Nieuw- en Sint Joosland als alternatieve loca tie wordt genoemd voor de aan leg van een geluidswal van licht verontreinigde grond. De ge meente Middelburg zit in haar maag met bijna duizend kubie ke meter verontreinigde grond, die vrijkomt bij de herinrich ting van de kaaien, dit najaar. Omdat de kosten voor stort van de grond op de vuilnisstort plaats Midden-Zeeland de pan uitrijzen, heeft de gemeente al ternatieven gezocht. Op twee lo caties binnen de gemeentegren zen wil de gemeente geluidswal len aanleggen; op een gebied tussen de Kruisweg en de Laan der Verenigde Naties en in het nieuwbouwplan Veerse Poort. Bij de Voorborch kan een lager gelegen terrein met. de grond worden opgevuld in verband met het nieuw aan te leggen zwembad. De wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland heeft nu met de geluidswal op de A58 een vierde alternatief aangebo den. Als er een geluidswal langs de snelweg verschijnt, wordt het volgens secretaris van de wijk vereniging W. P. Staat mogelijk werk te maken van de geplande dorpsuitbreiding. „Tot nu toe was de geluidsoverlast daarvoor steeds een sta-in-de-weg." A. J. Pekaar, technisch beleids medewerker van de sectie stads ontwikkeling van de gemeente, wijst de suggestie van de wijk vereniging niet bij voorbaat af. „Eerst kijken we naar onze drie locaties, daarna is Nieuw- en Sint Joosland een mogelijk heid." Hij verwacht na toekom stige werkzaamheden in de stad nog meer verontreinigde grond 'in de aanbieding te kunnen doen'. De grond langs de A58 is eigen dom van de provincie, die echter ook beslist over de locaties in Middelburg. Als de provincie de locaties goedkeurt, krijgen deze voorrang boven Nieuw- en Sint Joosland. Desondanks reageert Staat verheugd op het gemeen telijke standpunt. „Er zit in ie der geval beweging in. In decem ber werd een door de raadsfrac tie van GroenLinks gedaan ver zoek om een geluidswal nog af gewezen." Met de sloop van tien woningen aan de Sterkenburg hoopt de gemeente Vlissingen het 'doolhof-gevoel' in de wijk Bossenburgh op telossen. foto Lex de Meester nonze verslaggever 1DDELBURG - Een experi- entele aanpak moet ervoor rgen dat de nieuwbouwwijk ooijenspark in Middelburg n hoogwaardige en samen- uigende architectuur krijgt, er architecten hebben de op- acht gekregen om ieder onge- er tien woningen te ontwer- n, Vervolgens moeten zij, sa- en met een aannemer, probe- n klanten te werven onder de indidaten voor een woning in ooijenspark. De 35 a 40 huizen e op deze manier centraal in mieuwe wijk zullen verrijzen, ipalen de eisen die worden ge- tldbij de uitgifte van de ande kavels. ooijenspark, voorheen als arenbeek IV aangeduid, moet 0 wat chiquere wijk worden li noordoosten van het be- aande Klarenbeek. De bouw fan is ook een opmaat naar de twikkeling van de wijk Veer- poort, waar tussen de 650 en 1 woningen worden gebouwd, ooijenspark biedt ruimte voor geveer negentig vrijstaande halfvrijstaande huizen. Aan- 'kelijk zou het om vrije kavels an, maai- bij nader inzien wil gemeente proberen de tegen ging met de 'projectmatige' [wikkeling van Veersepoort nuanceren'. !r architecten zijn gevraagd n gedachten te laten gaan if de invulling van het mid- igebied van Prooijenspark, ar vooral halfvrijstaande wo- !gen komen. Iedere architect twerpt een 'cluster' van circa 'woningen, waarbij de vier 'werpers uitvoerig overleg tfen om de samenhang te onen garanderen. De archi- 'en brengen hun ideeën, orcien van een prijskaartje, 'er bij een aannemer/ontwik aar naar keuze. ama moeten kopers worden 'orven onder de kandidaten r een woning, die inmiddels leruime tijd op een wachtlijst an. De kandidaat-kopers Wen in overleg met de arehi- l nog individuele aanpassin- 1 aan de ontwerpen aanbren- Pas als de architect en de Werners overeenstemming wen bereikt met een koper, koopt de gemeente de betref- te grond. ijk-gezicht de meest beeldbepalende s®\ nabij een toekomstige Sluitingsweg vanaf de Brig- nseweg, is de Amsterdamse wtect Herman Hertzberger raagd. Hij is ook verantwoor delijk voor het aanzien van de wijk Veersepoort. Het ontweip van Hertzberger voor Prooijens park moet 'het gezicht van de wijk' worden. Voor de overige drie clusters zijn inmiddels drie gevestigde Zeeuwse architec tenbureaus bereid gevonden. Welke dat zijn is nog niet be kend. De bedoeling is dat de architec ten eind dit jaar of anders begin volgend jaar hun ideeën presen teren. Daarna kunnen de onder handelingen met belangstellen den beginnen. Als de precieze in vulling van het middengebied bekend is, kan de gemeente de eerste vrije kavels aan de rand van Prooijenspark uitgeven. Daarbij worden, in overleg met de architecten van het midden gebied, eisen gesteld aan de kleurstelling en materiaal van de te bouwen huizen. De ge meente Middelburg wil deze be perking compenseren door een aantal vrije kavels in te passen in het plan Veersepoort. Tuinfeest bij Der Boede KOUDEKERKE - Verpleeg- en reactiveringscentrum Der Boe- de in Koudekerke houdt zater dag 19 augustus van 12.30 tot 17.00 uur zijn jaarlijkse tuin feest op het terrein aan de Ter Poorteweg. De rolstoelvereniging van Der Boede opent het feest en danst aan het begin van de middag aan de achterzijde van de Villa. Verder biedt het tuinfeest een ambachtenmarkt en demon straties van de Vlissingse jeugd brandweer en jeu de boules-ver- eniging Boules Plesant. De Kou- dekerkse ringrijdersvereniging houdt er die dag haar laatste of ficiële wedstrijd van dit seizoen. Tijdens het tuinfeest zijn er mu zikale optredens van de accor deonvereniging Accordeola, In- ter Scaldis Pipes and Drums, Jan G„ amusementsorkest Me lody Makers en Hammond-orga nist Frans Kasander. Auto gestolen GOES - Een aan de Goese Oost- wal geparkeerde personenauto is dinsdagavond gestolen. De wagen, een lichtblauwe Volks wagen Golf van het type Man hattan met kenteken XJ-72-DK, is eigendom van een inwoonster van Goes. De diefstal moet vol gens de politie zijn gepleegd tus sen 21.00 en 21.20 uur. Met interesse worden de eerste sloopwerkzaamheden aan basisschool DeBelt bekeken door jonge omwonenden. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - De voorma lige basisschool De Belt aan het Koopmansvoetpad in Oost-Sou burg wordt gesloopt. Het aan nemingsbedrijf Sagro uit 's Heerenlioek is deze week begon nen met de sloopwerkzaamhe den. Alle houten gebouwen van de school op dit terrein worden weggehaald, bericht K. van We zel van sectie Communicatie van de gemeente Vlissingen. De werkzaamheden zullen onge veer twee wéken in beslag ne men. Het sloopmateriaal wordt met vrachtauto's afgevoerd via de Diezestraat en de Lekstraat. De sloop van De Belt is een ge volg van de fusie tussen basis scholen in het nieuwe school jaar. De basisscholen De Belt en de H. K. van Duijvenvoorde zul len in september opgaan in één basischool De Mozaïk, die ge vestigd wordt in de Donge- straat. De gemeente Vlissingen wil het vrijkomende terrein aan het Koopmansvoetpad inrichten tot een speelplaats voor kinde ren. Vandaag, woensdag, voert Wethouder L. C. Poppe-De Looff met de Speeltuinvereniging Oost-Souburg de eerste bespre king over deze optie. Verrassing Voor de Oostsouburgse Speel tuinvereniging komt het voor stel van de gemeente als een 'complete verrassing', vertelt verenigingsvoorzitter J. Knol. MIDDELBURG Wijkbemiddelaars - De twee bemiddelaars van het Wij- kondersteuningspunt- (WOP) in Middelburg hebben geen dage lijks spreekuur van 9 tot 12 uur, zoals gisteren gemeld. In plaats daarvan kunnen bewoners van af 21 augustus op dinsdag- en donderdagmiddag van 13.30 tot 16,30 uur terecht in het Zuider baken aan de Rentmeesterlaan. Al een jaar voert de vereniging besprekingen met de gemeente over de inrichting van een speel tuin op het braakliggend terrein aan de Molenweg in Oost-Sou burg. „Dit komt er nu ineens tus sen". zegt de voorzitter. Knol vindt het 'vreemd' dat de ge meente nu pas met het voorstel komt, omdat zij al veel eerder wist dat dit terrein vrij komt na de fusies van de basisscholen. Het terrein aan de Molenweg krijgt vooralsnog de voorkeur van de speeltuinvereniging. „Het staat midden in een woon wijk en er zijn speelse elementen op die plek waar je je fantasie op los kunt laten." Knol ziet wel licht ook voordelen in het terrein aan het Koopmansvoetpad. „Maar we moeten ons daarop eerst oriënteren." De gemeente ziet het liefst dat op de voormalige vuilnisbelt, waaraan de basischool De Belt zijn naam ontleende, een speel tuin wordt ingericht. „Het hek werk staat er al en de nutsvoor ziening is aanwezig. De gemeen te heeft bovendien een recreatie ve bestemming voor deze plek aangewezen. Dus de herinrich ting van deze plaats kan al heel snel gebeuren", aldus Van We zel. De gemeente Vlissingen voor ziet bovendien problemen bij de bestemmingswijziging van het braakliggend terrein aan de Mo lenweg. „Dan wordt het voorstel volgens de procedure van het gmeentelijke bestemmingsplan behandeld en hebben de buurt bewoners ook inspraak. In het verleden zagen sommige omwo nenden niets in een speeltuin op deze plek." Jeu de boules - Club Jeu de Boules (pétanque) Middelburg houdt vanavond, woensdag, een jeu de boulestoernooi op het strand bij paviljoen Oase in Domburg. Er kan vanaf 18.30 uur ter plaatse worden inge schreven. Het toernooi begint om 19.00 uur. Spelmateriaal is zonodig in beperkte mate aan wezig. nonze verslaggever jiVlBURG - De gemeenteraad n Domburg heeft dinsdag- on<l de knoop rond de omstre- n verhoging van de toeristen- lasting nog niet kunnen door- kken. Na bijna tweeënhalf r discussiëren staakten de mmen: vijf vóór en vijf te- n, Het raadslid J. Zwemer is in verband met vakantie af- izig. Zijn partij, de Christelij- Groepering, schaarde zich nder veel moeite achter het Hegevoorstel de toeristenbe- iting volgend jaar met een bbeltje te verhogen, imerkelijk tijdens het debat sde rol van PvdA'er J. Geldof. j hamerde erop dat de Dom- rgse ondernemers zo snel mo- jjk duidelijkheid willen heb- n over de hoogte van de tarie- n in 1996. Geldof wilde dan k dat de gemeenteraad dins- gavond een keuze zou maken: het collegevoorstel öf het orstel van het CDA om alleen toeristenbelasting voor de mpings in 1996 te verhogen, n 1,35 naar 1,60 gulden. Om- thet voorstel van het CDA het lange na niet haalde, stemde ldof vóór de algehele verho- igmet een dubbeltje en werd definitieve beslissing met een land uitgesteld. it college acht een verhoging n de toeristenbelasting met aribisch feest Domburg MBURG - Het optreden van i Zuidamerikaanse brass- nd met vijfendertig muzikan- i en dansers vormt het hoog- iunt van een Caribische ond in Domburg. Woensdag- ond 16 augustus wordt in de dplaats voor de tweede keer i Caribisch festival gehou- n.Dit jaar is gekozen vooreen legentocht met Zuidameri- anse muziek. t festival wordt om 19.00 uur ipend door de brassband, die ,20.30 uur een ronde door het tp maakt. Daarna zullen in it cafés en restaurants diver- bands spelen. In Theatercafé hoentje is er om 22.30 uur een lbo-dansshow, die om 23.30 r wordt herhaald in de Sta dsstraat. De avond wordt ge- ancierd door de deelnemende reca-ondernemers en de eve- nentencommissie Domburg tief. tien cent (naar 1,45 gulden voor campings en 1,95 voor hotels en dergelijke) onvermijdelijk. Aan de ene kant is dat geld nodig om noodzakelijke investeringen te kunnen uitvoeren. Aan de ande re kant zijn b en w onlangs ge confronteerd met opnieuw te genvallende exploitatiecijfers van vakantiepark Hof Dom burg. Het tekort over het eerste halfjaar is 770.000 gulden hoger uitgevallen dan verwacht. Over het gehele jaar 1995 is al een te kort van 2,5 miljoen g-ulden ge raamd. Op last van gedeputeer de staten moet Domburg die ex tra tekorten binnen de eigen be groting opvangen. Onverteerbaar Voor L, van der Hoest (D66) was die tegenvaller onverteerbaar. „Ik kan me niet voorstellen dat dat extra tekort op 31 december van dit jaar nog steeds 770.000 gulden is. Stel dat we naar een miljoen gaan of nog hoger, zet ten we de sluizen dan niet wa genwijd open? Hoe gaat het col lege dat gat vullen, zonder het beleidsstandpunt te wijzigen dat de eigen bewoners daarvoor niet mogen opdraaien?" Met WD'er P. Overmeen was Van der Hoest van mening dat een af gewogen oordeel over de verho ging van de toeristenbelasting alleen mogelijk is in een discus sie over de totale begroting. Wethouder A. W. P. M. Vermeu len (PvdA) toonde zich voorzich tig optimistisch over het tweede halljaar van Hof Domburg. „Het extra tekort over het eerste half jaar is voor tachtig a negentig procent te wijten aan een dalen de omzet. De kosten heeft men nu juist redelijk in de hand. In juli en ook deze maand is de om zet juist boven verwachting en dat is hopelijk een goede buffer voor de periode september-de- cember." Vermeulen gaf ook aan dat het college voor het blok staat met de Hof Domburg-tegenvaller. „Maar we hadden nu ook kun nen doen of onze neus bloedt en zeggen; dat zien we later wel. We hebben onze kop juist niet in het zand gestoken. Wat het tweede halfjaar brengt is koffiedik kij ken, maar zeker is dat de toeris tenbelasting met ten minste een dubbeltje omhoog moet. Dat is het minimum. Om nu te zeggen 'ik weet niets dus ik doe maar niets' is ook niet goed." D66, VVD en CDA stemden niettemin tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13