Boze buurman vergalt kinderpret Op zoek naar harmonie PZC Boete voor foute opgave banksaldo voor bijstand Het gaat ons altijd om de combinatie van fluit en gitaar Man moet 15 mill schadevergoeding betalen na ontucht Uit geldnood stelende asielzoeker beboet Als we het ontbijt moeten verzorgen is het al vroeg reveille S zeeland 10 Rillandse jeugd moet na klachten vakantiedorpverhuizen Opslag splijtstofstaven kunst Geen extra geld provincie voor podiumkunsten WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 van onze verslaggever RILLAND-Tientallen Rilland- se kinderen moesten dinsdag onverhoopt hun 'vakantiedorp', compleet met vele zelfgemaak te hutten, op een grasveldje in de Stationsbuurt afbreken. Ze hadden nog tot eind deze week van hun, door de buurt georga niseerde, vakantiepret willen genieten. Maar buurman J. van Hoorn kon er niet meer tegen. „En niet alleen vanwege de her rie", zegt hij. „Ze voetballen bijvoorbeeld ook tegen m'n schutting. Die gaat daarvan kapot. En er lag allerlei hout van hen in mijn tuin. Maar de druppel was wel dat ik bijna een keiharde onrijpe appel tegen 'm'n kanus kreeg. Toen ben ik opgestaan, over de heg gestapt en heb ik ze weggestuurd. Ze zijn te ver gegaan. Bovendien heb ben ze de buurt van tevoren niet goed ingelicht dat ze zouden ko men." Vervolgens stapte Van Hoorn, gewapend met de appels 'als be wijsmateriaal'. naar het ge meentebestuur van Kruiningen. Dat hoorde zijn verhaal aan en slot V t pagina 9 „Niemand gaat zo maar met een container van 20 a 25 ton aan de haal. We zullen wel wat moeten doen aan elektronische beveili ging en aan de organisatie van onze beveiligingsdienst." Gebruikte splijtstofstaven uit de kernenergiecentrales Bors- sele en Dodewaard gaan naar Cap la Hague in Frankrijk. In de opwerkingsfabriek die daar staat wordt nog bruikbaar ura nium eruit gehaald. Dat gebeurt ook met plutonium, dat door het kernsplitsingsproces ontstaat. De splijtstofstaven uit de reac tor in Petten ondergaan zo'n be werking niet. Codee: „Dat is een heel ander type reactor met een andere soort splijtstof. Het ura nium dat daar wordt gebruikt is veel hoger verrijkt. Een kerncen trale is bedoeld om zoveel moge lijk energie te produceren. In Petten gaat het erom zoveel mo gelijk neutronen te maken voor onderzoeksdoeleinden. De opslag van hoog-radioactief materiaal in de loodsen voor af val met een lagere straling spoort niet met de vergunning die Covra op grond van de Ker nenergiewet heeft. Daarom is een wijziging van de vergunning in voorbereiding. Zo'n wijziging loopt al omdat Covra, in tegenstelling tot wat aanvankelijk de bedoeling was, niet twee maar één opslagloods voor hoog-radioactief afval wil bouwen. De opslagcapaciteit voor dit soort afval kan voorlo pig beperkt blijven omdat er op dit moment geen zicht is op de bouw van nieuwe kerncentrales in Nederland. besloot een ander plekje voor de kinderen te zoeken. Dat werd ge vonden aan de overkant van het spoor, op het terrein van een voormalig plantencentrum. Gis teren werd met tegenzin ver huisd. Burgemeester A. Verbree: „De gemeente heeft de activiteiten op de oude plek goedgekeurd. Ontstaat er dan enige animosi teit in de buurt, dan kun je zeg gen 'zoek het maar uit' of je neemt als gemeente je verant woordelijkheden. Dat laatste hebben we gedaan - hoe verve lend het ook is - en zonder ver der een mening over de zaak uit te spreken." Intriest De tuin van Van Hoorn grenst aan het grasveld waar de kinde ren al vanaf vorige week vrijdag hun vakantiedagen doorbren gen. H. Koelen, één van de orga nisatoren, is helemaal niet blij met de opstelling van Van Hoorn. „Het is intriest dat één drammer het voor tientallen kinderen weet te vergallen", zegt Koelen. Overdreven herrie zou absoluut niet worden gemaakt ('we heb ben bijvoorbeeld niet eens mu ziek') en wat de appel betreft die over het hoofd varn de buurman zeilde: dat gebeurde pas nadat hij was begonnen, vertelt Koe len. „Van Hoorn begon de kinde ren weg te treiteren. En hij heeft zelf ook met appels staan gooi en. Maar dat heeft hij er aan nie mand bij verteld, natuurlijk. Er is ook niet met die man te pra ten. Dan krijgt hij een rood waas voor zijn ogen." van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft een 29-jarige man uit Breda veroor deeld tot 1500 gulden boete en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf voor bij standsfraude. De man had in 1991 in de gemeente Veere bij stand aangevraagd. Op zijn aan vraagformulier vermeldde hij keurig de saldi van een aantal bankrekeningen. Daaruit bleek dat hij net aan de grens van het vrijgelaten vermogen zat, dat destijds 8350 gulden was. Hij verzweeg dat hij nog 8000 gul den op een andere rekening had staan. Hij had dat geld eerst moeten opsouperen voordat hij in aan merking voor een uitkering van de sociale dienst kwam. De so ciale dienst berekende dat bruto 12.000 gulden ten onrechte werd uitgekeerd. Zijn advocaat hield het op 3500 gulden bruto. Het exacte bedrag moet in een terug vorderingsprocedure worden vastgesteld. Officier van justitie mr M. W. Hemelaar eiste vier we ken gevangenisstraf voor de val se opgave. Politierechter mr M. Zomer vond dat de man het maar in zijn portemonnee moest voelen en legde daarom de boete en een voorwaardelijke gevan genisstraf op. van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Het re pertoire van gitarist Marco Kreiken en fluitist Leendert de Jonge omspant ruim drie eeu wen klassieke muziek. Ze spe len composities uit de barok, stukken uit het begin van de ne gentiende eeuw - de bloeitijd van de klassieke gitaarmuziek - en hedendaags werk dat op de grens van klassiek en avant gar de balanceert. „Het zijn niet al tijd de Beethovens en Mozarts die het belangrijkst zijn", zegt Kreiken. „Wij kiezen vaak voor componisten die nauwelijks worden gespeeld. De klassieke muziek die wij spelen kan op windend zijn of rustig en komt uit alle hoeken van de wereld. Dat maakt het voor ons interes sant, niet het aureooltje dat die muziek vaak meekrijgt." Ze zijn allebei opgegroeid in Vlissingen. gaven een tijdje les aan de Zeeuwse Muziekschool, maar wonen inmiddels niet meer in Zeeland. Kreiken stu deerde gitaar aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag, De Jonge bekwaamde zich aan het Amsterdamse Sweelinck Conservatorium in het fluitspel. Beiden geven ze les en spelen ze in verschillende en sembles. De Jonge maakte ge ruime tijd deel uit van het Delta Expositie in Hulst van werk van J. Mathus HULST - In de centrale hal van het Hulster stadskantoor wordt van maandag 14 tot en met vrij dag 25 augustus een overzichts tentoonstelling gehouden van het werk van de Brusselse kun stenares J. Mathus. De expositie wordt vrijdagavond officieel geopend door cultuurwethou der J. Weemaes en burgemees ter A. Kessen. De tentoonstelling omvat schil derijen in olieverf en aquarellen. Mathus heeft, een voorliefde voor stillevens, landschappen en por tretten. In 1978 exposeerde de Brusselse (die regelmatig resi deert in haar vakantiewoning in het Oost-Zeeuws-Vlaamse Paal) al eerder in Hulst. Haar creaties zijn op werkdagen te bezichtigen van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16.30 uur. Op 14, 16 en 18 augustus is Mathus 's mid dags zelf in het stadskantoor aanwezig om uitleg te geven over haar werk. Ensemble en speelt tegenwoor dig in het bekende Asko Ensem ble, een gezelschap dat zich voornamelijk richt op heden daagse muziek. Onder de naam Kreiken De Jonge treedt, het duo sinds een j aar of zes met veel succes in heel Nederland op. Vanavond staan ze in Retran- chement. Kreiken: „Ik kende Leendert van de Zeeuwse Muziekschool. Na 1975 zijn we elkaar uit het oog verloren. Een aantal jaren gele den belde ik hem op met het voorstel om samen eens wat te gaan spelen. Het klikte meteen, om het maar eens populair te zeggen. Het is moeilijk te zeggen waar dat precies aan ligt. Ik denk dat we elkaar aanvoelen, omdat we dezelfde achtergrond hebben en uit dezelfde streek ko men. We hebben dezelfde men taliteit en een vergelijkbaar ge voel voor humor." Bij een duo dat klassieke muziek speelt, denken de meeste men sen meteen aan viool en piano. Daarvoor is enorm veel muziek geschreven, maar voor gitaar en fluit net zo goed. vertelt Krei ken. „Wij gaan graag op zoek naar minder bekende componis ten die wel aandacht verdienen. In de loop der jaren hebben we een gigantisch oeuvre verza meld. We snuffelen dat het een lieve lust is in de grote muziekbi bliotheken in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Daarbij gaat het ons niet om solistische werken, maar altijd om de com binatie van fluit en gitaar." „Wij zijn er bij concerten niet op uit onze eigen virtuositeit te etaleren. Dat is heel gevaarlijk, al is de verleiding natuurlijk groot omdat je daaraan jaren hebt gewerkt. Het gaat ons om het programma als geheel, om de opbouw. Net als elke pro grammeur zoeken we naar een mooie spanningsboog." Kreiken De Jonge laten graag zien dat de klassieke muziek wijd verbreid is en lang niet. a! tijd zwaar op de hand hoeft te zijn. „Ik kom zelf uit de popwe reld", zegt Kreiken. „Die is heel leuk. maar heeft toch echt zijn beperkingen. Vrijwel alles is En gels of Amerikaans georiën teerd Wij spelen muziek uit Skandinavië, Tjechië. Zuid- Amerika en Japan. Die veelzij digheid maakt het voor mij inte ressant." Kreiken De Jonge treden van avond, woensdag, op in de N.H.Kerk in Retranchement, onder meer met composities van Hotteterre, Costa, Ravel, Villa Lobos en PiazoUa. van onze verslaggever KLOETINGE - Wat ze met el kaar gemeen hebben is dat ze aan een nieuw leven zijn be gonnen. De acht kunstenaars die deel uitmaken van de Heemsteedse kunstenaars groep Creavant zijn allen rond de vijftig jaar oud. Toen enkele jaren geleden hun kin deren de deur uit waren, be sloten ze gezamenlijk iets voor zichzelf te gaan doen. Ze begonnen met schilderen en beeldhouwen, of pakten die bezigheden na een onderbre king van enkele decennia weer op. „We waren allemaal aan een nieuwe uitdaging toe", zegt Albert Röllich. In de expositieruimte van de stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) is werk te zien van zes leden van de groep Creavant. De naam van de groep is te herleiden tot de woorden crea tief en avant garde. Het eerste begrip spreekt voor zich, het tweede verwijst zowel naar een richting in de kunst van deze eeuw als naar de mentali teit van de groep. Volgens Röllich sluiten de kunstenaars in hun werk aan bij de post-expressionisten. „We werken met ons hart naar buiten toe. Met een grote verf streek proberen we ons uit te drukken. We willen dat wat we voelen en zien direct op het doek brengen." Willem de Kooning. Karei Appel. Luce- bert en vooral Jan Sierhuis hebben invloed uitgeoefend op de schilders van Creavant, overigens niet zozeer in hun streven naar abstractie als wel in hun kleur- en verfgebruik. Maar avant garde staat ook voor het nieuwe begin. „We hebben allemaal al een leven achter ons", verklaart Röllich. „Het is belangrijk dat wij op onze leeftijd aan een nieuwe fase zijn begonnen. In de kunst zoeken we aansluiting bij de avant garde. De chaos van het expressionisme dient als uit gangspunt en van daaruit gaan we op zoek naar een nieuwe harmonie. Voor ons ei gen leven geldt, hetzelfde." Dat betekent dat de acht kun stenaars van Creavant meer doen dan alleen samen schil deren of beeldhouwen. Ze ko men wekelijks bij elkaar om el- kaars werk te bediscussiëren, maar ook om over de wereld- 'Moeder met twee kinderen' v Loekie Hesselt van Dinter. foto Pieter Honhoff politiek te praten, of over het milieu of de godsdienst. Door deze bijeenkomsten en geza menlijke uitstapjes zijn de banden nauw aangehaald en dat heeft geresulteerd in een verwantschap die van de schil derijen is af te lezen. Zonder uitzondering maken ze figuratief werk met een nei ging tot abstractie en een uit bundig kleurgebruik. Röllich en Loekie Hesselt van Dinter schilderen in felle tinten, het werk van Mieke R. Jagt, Marie- José Gosset en Jonna Smit is zachter. „Alleen Jos van den Bel is plotseling natuurgebie den gaan schilderen", vertelt Röllich. „Hij valt een beetje uit de toon. maar we brengen hem er wel weer bij. Hij vond het Schotse landschap dat hij onlangs bezocht zo mooi dat hij het op papier móest zet ten." In Kloetinge zijn een kleine dertig werken van de schilders van Creavant te zien. De expositie bij de PZZ is tpt stand gekomen op initiatief van Röllich, die als bestuurder van het Psychiatrisch Cen trum Amsterdam regelmatig contact heeft met de Zeeuwse instelling. Dertig jaar geleden schilderde hij veel in de uiterst realistische traditie van de Amerikaanse Famous Artist School. Toen hij enkele jaren geleden het penseel weer op nam, koos hij bewust voor meer abstractie. „Destijds schilderde ik nauwkeurige portretten. Dat verleer je niet. maar het was koel werk. Ik heb er meer emotie in gelegd. Het hoeft niet per se te lijken. Toch blijft harmonie belangrijk. Die probeer ik nu in de kleurcom- positie tot uitdrukking te brengen." Schilderwerk van de kunstenaars groep Creavant. thn 29 september bij de stichting PZZ aan de Oost- molemveg in Kloetinge. van onze verslaggever TERNEUZEN - De vijf Zeeuwse centrumgemeenten hoeven niet te rekenen op extra geld van de provincie voor subsidiëring van po diumkunsten. In een brief aan burgemeester en wethouders van Terneuzen laten gedeputeerde staten weten niet van plan te zijn het budget voor 'eenmalige activiteiten van (mede-)provineiaal be lang' toe te voegen aan het structurele budget voor podiumkunsten in de convenantgemeenten. B en w van Terneuzen hadden de kwestie aanhangig gemaakt naar aanleiding van de subsidieperikelen rond het jaarlijkse grote blues festival in de Scheldestad. Het succesvolle muziekfestijn is niet op genomen in het convenant dat de provincie met. de Zeeuwse cen trumgemeenten heeft afgesloten voor de periode 1994 tot en met 1997. Volgens de overeenkomst krijgen de grote vijf jaarlijks een bedrag UTRECHT (GPD) - Een 40-ja- rige inwoner van Hoogland (ge meente Amersfoort) moet 15.000 gulden betalen aan een man die hij in de jaren tachtig, toen bei den nog in Middelburg woon den. seksueel heeft misbruikt. Dat heeft president mr L. Schu- man van de Utrechtse recht bank dinsdag bepaald. Een soortgelijke eis van een broer van het slachtoffer is door de Utrechtse rechtbankpresident afgewezen. De advocaat van de twee broers, G. van Driem, had twee weken geleden in kort geding 60.000 gulden van de Hooglander geëist, als voorschot op een be drag van bijna drie ton aan smartegeld, dat Van Driem in een bodemprocedure wil afdwin gen. Rechtbankpresident mr Schu- man acht het betalen van een forse schadevergoeding aan de ene - nu 25-jarige - broer op z'n plaats. Het is volgens de rechter duidelijk dat de man geestelijke problemen aan de ontucht heeft overgehouden en dat hij kosten heeft moeten maken om die te verhelpen. Voor het sexueel mis bruiken van deze destijds nog minderjarige man (de aff; speelde zich midden jaren ts tig in Middelburg af) werd Hooglander in maart door rechtbank in Middelburg oordeeld tot 180 uur dienstve ning en vier maanden voorwi delijke gevangenisstraf. Van tucht met de twee jaar jong broer, die sinds zijn dertie; zou zijn misbruikt, werd de n door de Middelburgse re< bank vrijgesproken. Daar hoeft deze op korte termijn g geld te verwachten. Tegen uitspraken van de Middelbur rechtbank heeft overigens zo het Openbaar Ministerie verdachte beroep aangeteke: De Hooglander, die van Midi burg naar Hoogland is verht nadat de zaak was gaan rol houdt vol dat hij onschuldig Hij heeft wel toegegeven sext betrekkingen met minder; gen te hebben gehad, maar: het nooit hebben aangelegd: kinderen jonger dan zestien ja Volgens advocaat Van Dn evenwel heeft hij zich dest; niet alleen vergrepen aan twee (nu in Amsterdam woe de) broers, maar aan nog kinderen. van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft een asielzoeker uit het voormalige Joegoslavië veroordeeld tot een boete van 60 gulden en vier we ken voorwaardelijke gevange nisstraf voor twee diefstallen. Hij stal op de markt in Middel burg een watermeloen, een krop sla en twee komkommers. Een politieman die hem kende zag hem de spullen in een plastic tas stoppen. In een bouwmarkt nam hij een radio weg, maar toen hij met een winkelwagen de kassa passeerde ging er een alarm af. „We hadden geen geld", voerde hij als excuus aan. De man had beide keren een vriend bij zich die hem assisteer de bij de diefstallen. In de bouw markt opende een verkoper de vitrine waarin de radio stond. Zijn maat leidde de verkoper af door druk op hem in te praten, zodat de dief het apparaat onge merkt kon wegnemen. Officier van justitie mr M. W. He melaar wees de man erop dat dit soort diefstallen tot gevolg heb ben dat andere asielzoekers er ook op worden aangekeken. De man voerde aan dat dertig gulden zakgeld per week heel weinig is om rond te komen. Hij Australische scouts te gast in Terneuzen TERNEUZEN - Een groep van 38 scouts uit Australië verblijft van vrijdag 11 tot en met maan dag 14 augustus bij gastgezin nen in Terneuzen. De scouts zijn enkele weken in Nederland voor de Wereld Jam boree in Dronten en reizen na af loop op uitnodiging van de com missie Home Hospitality naar Terneuzen. De scouts worden op zaterdag 12 augustus om 10.00 uur in het gemeentehuis ontvan gen door wethouder P. Hame link. In de namiddag maken ze een vaartocht met sleepboten op de Westerschelde. woont met zijn vrouw en kinderen al veertien maande een asielzoekerscentrum. De ficier eiste met het oog op weinige zakgeld een boete zestig gulden met daarm twee weken voorwaardelijk, man is al vaker met justitie politie in aanraking gewees! den waarom politierechter M. Zomer een langere voorwi delijke gevangenisstraf ople dan was geëist. Alsnog zitten na verzaken van werkstraf van een medewerkster MIDDELBURG - Een 25-jai Middelburger, die onlangs 140 uur dienstverlening \i veroordeeld voor diefstallen inbraken, moet alsnog i maanden gevangenisstraf zitten omdat hij het op dei dat hij met zijn onbetaalde beid zou beginnen, liet afwel Hij belde even na negen uu morgens de coordinator die f verlening met de mededel dat hij verhinderd was oir> hij zijn uitkering bij de sot 1 dienst moest regelen. De coó J nator liet hem terstond w dat hij helemaal niet meert de té komen. De man had, nog voordat hj coördinator op het kantooi de reclassering had gebeld., fonisch contact gehad metdi ciale dienst. Officier van jus \'t mr M. W. Hemelaar vond da: |jn man gewoon naar zijn pre r0| had moeten gaan. Daar zo: en zeker de gelegenheid gekfi le| hebben om contact met df ciale dienst op te nemen. D( vocaat van de Middelburger E. G. M. Smit, pleitte ervoor cliënt alsnog gelegenheid ft ven om de dienstverlening ln verrichten. ,.U had zorgvuló |ul moeten zijn", vond polities 'or ter mr M. Zomer. Zij gaf geer. hoor aan het verzoek raadsman. van 480.000 gulden te verdelen ten bate van reguliere podium-activi teiten. De provincie hanteert daarnaast een beperkt budget voor in het oog lopende eenmalige podiumprestaties. In verband met de overgangssituatie waren gs dit jaar nog bereid het bluesfestival met een bijdrage van 5.000 gulden tegemoet te komen. De volgende edities moet de gemeente zelf maar zien hoeveel ze over heeft voor dit doel, lieten gs eind februari al weten. B en w reageerden gepikeerd op deze, naar hun mening, 'verkapte bezuiniging' en vroegen samenvoeging van beide budgetten. Uit het antwoord dat gs dinsdag lieten uitgaan, wordt duidelijk dat ze dat niet van plan zijn. Ze willen de incidentele pot behouden voor activi teiten buiten de convenant-gemeenten. Ondanks dat het bluesfesti val niet in het convenant is opgenomen, merken gs het feest wel aan als een jaarlijks terugkerende gebeurtenis en dus te betalen uit de reguliere pot. Een echte scout moet veelzij dig zijn en daar hoort ook kleren wassen bij. Gisteren heb ik dat maar eens in praktijk ge bracht en xoat kleren in een sopje uitgespoeld. Ze ruiken nu weer fris, alleen: echt schoon zijn ze nog niet. De pretvlekken zitten er nog in. dagboek jamboree Andere klusjes zijn afwassen en eten halen voor het ontbijt, de lunch of het avondeten. Vooral als ive het ontbijt moeten verzor gen, is het al vroeg reveille - om zes uur. En dan staat de afwas van de vorige avond er ook nog. dus zijn ive wel een dik uur bezig met schrobben. Gelukkig neemt de leiding steeds meer kar weitjes over of helpt tenminste mee als ive corvee hebben. De media zitten trouwens wel bo- venop de jamboree, zeg. Hele da gen lopen journalisten rond om scouts te intervieicen en a raploegen filmen de subkaan en de activiteiten, zoals gis'i op de Plaza. Omroep Zeek: |p een paar dagen geleden ooi weest, maar daar heb ik niet gesproken. k)U Dinsdag zijn we in het G:fci Development Village geu= reg Daar moesten we het leven je, een vluchteling naspelen !n door het leger werd achten0? Dus kruipen tenvijl landn.' ontploften en zo. Nee, ik vont Kre niet zo leuk, een beetje J ac Maar ik kreeg daar wel dei En ste stempel die ik nodig ho: on een Jamboree Fried En Award te krijgen. Die At aj een badge, krijg je pas als e En ven stempels op je kaart isj en die van het Global Den ine ment Village ivas dus de M an De beveiliging op het kad ul: rein is goed geregeld. Ik veii et gisteren al iets over de Eii ler tent. maar er is ook een ft re reebrandweer en een ft n korps. De brandiveer heb i* niet uit zien rukken, de JX ui rijdt wel voortdurend roti iin fietsen - het kampterrein>rt mers autovrij - maar vam la stal heb ik ook niks gel» tv Brandiveer auto's en ziekei n gens mogen natuurlijk m het terrein rijden en voorb ib: kenivagens kom je zo om M vet wel ergens tegen. Tja, het ft hier hard aan toe. ing Stephan Vel# au EW De bouwertjes van het vakantiedorp staan er bedrukt bij na de boodschap dat ze moeten verkassen. foto's Pieter Honhoff •p overgebracht naar het Met vereende krachten worden de hutjes en andere spullen uit het vakantied» nieuwe terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 10