Kroatië trekt 100.000 man samen Bekentenis drie verdachten verkrachtingsdrama Alanya JFusie Brabantse kranten ophanden 4 WEKEN Vader van Steffi Graf j n Brühl gearresteerd IJsselmeer vies door dode vis Sluiting asielopvang in Terneuzen kost 35 mensen hun baan TOERIS TEN DAG EN Spanning rond Krajina om te snijden Nederlanders mogelijk weg uit Zagreb Rover moet elf jaar na vrijspraak toch boeten Gft-afvalbak stinkt VOOR 14,25 JA, ik wil: Wat koeler I Maximum temperatuur 26 graden- Zonnig, vrijwel geen bewolking. De noordoostelijke wind is matig. De tem- peratuur vannacht is 15 graden. 238e jaargang no. 181 l Donderdag 3 augustus 1995 i.osse nummers 1,50 %S£A WINKELCENTRUM O-a. VLISSINGEN V°y°"en °lo\vris 9°°ch elaar "araoke organiseert: 4, 11 en 18 augustus „{an onze correspondent Gertsen e30EDAPEST - De spanning ,L-ond Krajina is woensdag ver- Ier opgelopen. Het Kroatische Regeringsleger en de naar af scheiding van Kroatië streven- je Krajina-Serviérs gingen Joor met het samentrekken van Troepen in en rond de omstre- jen regio. De Verenigde Naties ichatten dat Kroatië 100.000 gevechtsklaar houdt. )e tegenpartij zou 50.000 man -*p de been hebben gebracht. Ne- lerlanders in de Kroatische ïoofdstad Zagreb wordt gead viseerd zich op een eventueel lertrek voor te bereiden. (vertegenwoordigers van de Kroatische regering en van de Krajina-Serviërs overleggen Vandaag in Genève onder voor zitterschap van VN-bemidde- a&ar Thorvald Stoltenberg. Dat eperaad is waarschijnlijk de laat ste kans om een grootschalige oorlog te voorkomen. De kans dat het overleg slaagt, lijkt klein. Kroatië eist dat de Serviërs in Krajina. die sinds 1991 bijna eenderde van het Kroatische grondgebied bezet houden, zich onderwerpen aan het gezag van Zagreb in ruil voor een zekere mate van autonomie. De Krajina-Serviërs, die naar een eigen staat en op termijn naar aansluiting bij Groot-Ser- vië streven, voelen daar niets voor. Als het overleg mislukt zal Kroa tië waarschijnlijk een groot of fensief op meerdere fronten te gen de Krajina-Serviërs lance ren. Kroatische troepen hebben de afgelopen dagen op vier ver schillende plaatsen rond Kra jina posities ingenomen en be dreigen de 'hoofdstad' van Kra jina, Knin. Kroatië heeft het verlies van Krajina nooit geaccepteerd. Alle pogingen die de VN de afgelopen LONDEN (AFP) - Een rechter heeft Anthony White bevolen de verzekeraar van de onderneming Brinks's Mat ruim 40 miljoen gulden te betalen, hoewel hij elf jaar geleden werd vrijgesproken van de grootste goudroof in de Britse ge schiedenis. Dat bericht de Engelse krant The Times. Het goud werd in 1983 gestolen uit de kluis van Brink's-Mat op de Londense luchthaven Heathrow. De rechter was het met de verzekeraar eens dat de rijkdom die White en zijn vrouw na zijn vrijspraak etaleerden „niet op een eerlijke manier kon zijn verworven en slechts het gevolg- van een zware misdaad kon zijn". Daarom oordeelde de rech ter dat de Whites hun woning in Londen, hun landgoed in Spanje, hun sieraden en hun andere bezittingen slechts met behulp van de verkoop van de gestolen goudstaven konden hebben aangeschaft. ■an onze correspondent 'eter van Nuijsenburg ()ONN - De vader van de Duitse ennisster Steffi Graf is giste- en in zijn woonplaats Brühl [earresteerd. Peter Graf werd 'olgens de woordvoerder van e officier van justitie in Mann- leim aangehouden om vlucht- logingen en het verduisteren belastend materiaal te roorkomen. )e voormalige tweedehands-au- ohandelaar wordt er van ver lacht de belasting voor tiental- if en miljoenen te hebben ontdo- eken. Ook tegen zijn dochter (oopt momenteel een onderzoek regens belastingontduiking, fori ge maand werd bekend dat ie fiscale opsporingsdienst al in huiszoeking had verricht in diverse Graf-woningen en in beslag had genomen. 1 let doorgaans goed ingelichte veekblad Der Spiegel onthulde ade afgelopen weken in een serie Artikelen de vaak ondoorgron- lelijke financiële handel en vandel van wat in de Duitse pers de Graf-clan wordt genoemd. Graf zou volgens Dei- Peter en Heidi Graf. vier jaar ondernam om via be middeling tot een oplossing te komen, liepen op niets uit. Presi dent Tudjman heeft herhaalde lijk duidelijk gemaakt dat zijn geduld opraakt. De Kroaten lijken, gesterkt dooi de militaire successen van de af gelopen weken, vertrouwen te Spiegel via soms zeer gecompli ceerde, maar soms ook zeer sim pele nethoden - Graf liet spon sorgelden bijvoorbeeld cash in een bar uitkeren - de belasting dienst haai- toekomende bedra gen hebben onthouden. Daarbij was ook een in Amsterdan ge vestigd bureau betrokken, het inmiddels geliquideerde Sun- park Sports. De kort aangebon den Graf heeft altijd ontkend buiten het boekje te zijn gegaan en noemde het onderzoek het re sultaat van een 'hetze-campag ne'. Hoewel wordt aangenomen dat de nummer 1 op de wereldrang lijst niet op de hoogte is geweest van wat haar vader heeft uitge broed, wordt ook zij aansprake lijk gesteld. Haar handtekening stond namelijk onder afrekenin gen en andere documenten. De affaire schijnt de door rug blessures toch al gekwelde Steffi Graf zo te hebben aangegrepen, dat zij serieus overweegt een punt te zetten achter haar car rière. Een loopbaan die haar en haar familie in de loop der jaren naar schatting ruim 100 miljoen gulden rijker heeft gemaakt. hebben in de mogelijkheid Kra jina voor het invallen van de winter te heroveren. Onafhanke lijke militaire deskundigen voorspellen echter dat de Kroa- tisch Serviërs zich tot het uiter ste zullen verdedigen en voor zien een langdurige strijd rond Krajina. Gevaar Het gevaar bestaat bovendien dat Servië zich opnieuw in het conflict zal mengen. De leiders van de Bosnische en Kroatische Serviërs hebben de Servische president Milosevic dinsdag ge vraagd om steun tegen. Officieel heeft. Milosevic de banden met de Kroatische en Bosnische Ser viërs verbroken, maar achter de schermen ontvangen die nog al tijd steun vanuit Belgrado. Zagreb In Zagreb werkzame en wonen de Nederlanders moeten zich voorbereiden op een eventueel vertrek. De plaatselijke verte genwoordiger van Nederland in de Kroatische hoofdstad heeft dit geschreven aan de ongèveer 50 landgenoten die zich daar be vinden. Een woordvoerder van buiten landse zaken beklemtoont dat de boodschap geen oproep tot evacuatie is. Hoewel de toestand in Zagreb en omgeving door het ministerie al enige tijd als 'on veilig' wordt gekenschetst, hoe ven de Nederlanders ter plaatse niet direct hun biezen te pakken. De betrokkenen zijn vooral werkzaam in het bedrijfsleven en de hulpverlening, met name voor de Verenigde Naties. Al langer geldt voor Nederlan ders het advies niet naar Zagreb en een groot deel van het land af te reizen. Wel veilig zijn de eilan den voor de kust, Istriè en het gebied ten noorden van Zagreb. Medewerkers van de haven in Medemblik scheppen de dode vis zo veel mogelijk weg omdat de stank anders ondraaglijk wordt. foto ANP WIERINGEN (ANP) - Burgemeester W. Omta van Wieringermeer heeft woensdag het zwem men langs de IJsselmeerkust in zijn gemeente ontraden. Zwemmers kunnen volgens de ge meente ziek worden als gevolg van de grote hoeveelheden dode vis en blauwe alg langs de oevers. Volgens metingen van de provincie Noord-Hol land is het IJsselmeerwater nog voldoende schoon om in te zwemmen. De provincie vindt een zwem verbod daarom nog onnodig. Maar zij laat het aan de gemeenten over een eigen be leid te voeren. Bij langer aanhoudende warmte kan de waterkwaliteit mogelijk verslechteren, aldus de provincie. Ook de politie iangs de Noordhollandse IJsselmeerkust laat het aan de eigen inzichten van zwemmers over of zij al dan niet te water gaan. „Maar door alle rotten de troep die de oostenwind naar de kust drijft, ziet er hier en daar wel erg smerig uit", aldus een woordvoerder. Pool zou in door nazi's gemaakte zeep handelen GDANSK (RTR) - De Poolse jus titie is woensdag in de haven stad Gdansk een onderzoek be gonnen naar de verkoop van zeep die uit menselijk vet zou zijn gemaakt. De Duitse nazi's zouden de zeep in de Tweede Wereldoorlog van lichaamsvet van gevangenen hebben ge maakt. Plaatselijke kranten meldden deze week dat twee van dergelij ke stukken zeep te koop waren op de vlooienmarkt van Gdansk. Het dagblad Dziennik Baltycki bracht een gesprek met de verkoper, die beweerde dat de stukken zeep echt waren. Ze zijn verpakt in papier met het teken RJF. een handelsmerk uit de oorlogstijd. De zeep is volgens de handelaar gemaakt in het na zi-concentratiekamp Stutthoff in de buurt van Gdansk. Bij historici bestaat geen eens gezindheid over de vraag of na zi's uit lichamen van joden, ver zetsstrijders en andere gedeti neerden zeep maakten. van onze correspondente Jessica Lutz ALANYA - Drie van de vier Turkse mannen tegen wie in de badplaats Alanya een rechts zaak loopt op beschuldiging van verkrachting en moord op drie Nederlandse en een Russi sche vrouw, hebben gisteren be kend. De enige minderjarige verdachte heeft toegegeven de Hilversumse Marijke van Dijk vermoord te hebben. Alle drie wezen ze de 25-jarige Hakan aan als degene die hen had aangezet tot de misdaden en later tot het intrekken van hun verklarin gen. Hakan zou uitgeweest zijn op het geld van de toeristen, omdat hij wilde trouwen. Als 'beloning' voor him medeplichtigheid mochten de anderen hun lusten botvieren. Daaraan deed Hakan zelf ook mee. Hij heeft de afgelo pen twee weken doorgebracht in een psychiatrische kliniek in Is tanbul. waar vastgesteld wordt of hij al dan niet toerekenings vatbaar was. Over zijn geestes gesteldheid is nog niets bekend gemaakt. Hij blijft echter iedere betrokkenheid ontkennen. Tijdens zijn afwezigheid zijn de andere drie tot inkeer gekomen en besloten ze de waarheid te vertellen, aldus hun relaas. Uit medisch onderzoek is geble ken dat een van de verdachten inderdaad minderjarig is, zoals hij beweerde. De ander vecht de ROOSENDAAL (GPD) - Uitgeversconcern VNU koopt het Brabants Nieuwsblad. De overname zal leiden tot een integratie van Bra- jjbants Nieuwsblad in Roosendaal met dagblad De Stem in Breda. xfBeide bladen moeten vrijwel zeker samensmelten tot één krant voor heel West-Brabant, met een oplage van 160.000 exemplaren, .be overname is gistermiddag wereldkundig gemaakt door de be- trokken uitgeversconcerns VNU in Haarlem en Dagbladunie in Rot- aj terdam. Brabants Nieuwsblad behoort sinds 1979 tot de Dagbladu- nie. De bekendmaking zorgde voor grote commotie onder het 190- koppige personeel van Brabants Nieuwsblad. De redactie eist dat de zelfstandigheid van de krant binnen VNU gewaarborgd blijft. Voor ondernemingsraad en de redactie zijn gedwongen ontslagen onbe spreekbaar. Voor de redactie moet het 'kennelijke voornemen tot opheffing' voor dinsdag van tafel. Gebeurt dat niet. dan sluit zij ac ties. met steun van de journalistenbond NVJ. niet uit. pagina 2: Wegener aast op rest NDU pagina 3: Brabants Nieuwsblad naar VNU conclusie dat hij negentien is aan. Agressief De zeventienjarige Ali. die be kende de moord op Marijke van Dijk gepleegd te hebben, is de gene door een van de overleven de vrouwen. Hanneke Adri- chem. tijdens de vorige rechts zitting op 6 juli werd beschreven als 'de meest agressieve kloot zak die ik in mijn leven heb ge zien'. Tegen hem kan gezien zijn leeftijd niet de doodstraf geëist worden. Ali verklaarde Marijke de mes steken toegediend te hebben terwijl Hakan haar vasthield, maar zei onder invloed geweest te zijn van de alcohol die ze alle maal samen, de vrouwen incluis, gedronken zouden hebben. De twee vrouwen die het drama overleefden, Hanneke Adrichem en Suzanne Kranenburg, heb ben niet gezien wie precies de moord op hun vriendin gepleegd heeft. De verdachten gaven de ver krachtingen toe, maar ontken den dat zij de vrouwen ook mis handeld hebben. „Een klap. meer niet", aldus Ali. De ver dachten schetsten zichzelf als slachtoffer van de oudere Ha kan, die hen ook bedreigde. Wat betreft de poging tot moord op de twee overlevende vrouwen schoven ze elkaar de schuld toe. De verdachten verklaarden dat zij hun slachtoffers niet in een ra vijn hebben gegooid, maar aan de kant van de weg achtergela ten te hebben, waarna de vrou wen zelf naar beneden gerold zouden zijn. Beestachtig De advocaten eisen vier maal de doodstraf tegen ieder van de ver dachten op grond van de feiten dat zij meer dan een persoon ver moord hebben; dat zij gepro beerd hebben de bewijzen te ver duisteren; dat ze hun slachtof fers op beestachtige wijze ver moord hebben (de Russische vrouw is eerst door Hakan met een schroevendraaier bewerkt, daarna met een mes, en uitein delijk met stenen doodgeslagen, de Nederlandse is na diverse messteken in de lever en nieren levend in de afgrond gegooid): tot slot omdat ze de vrouwen met voorbedachte rade ont voerd hebben met tevens als doel hen te beroven. Een uitspraak wordt nog niet verwacht op de volgende zitting van 31 augustus. De groene gft-cojüainer zorgt voor toenemende ergernis. Nu het tro pische weer aanhoudt, klagen er steeds meer mensen over de stank, de maden en de vliegen in hun bak. Gemeentehuizen in Zeeland worden de laatste dagen met boze telefoontjes overspoeld. Sommige bellers dreigen zelfs de rotzooi voor het stadhuis 1 C neer te kieperen. H v Heerenveen uitgeschakeld Heerenveen is gisteravond uit geschakeld voor een plaatsje in de voorronde van het toernooi om de UEFA Cup. De Friese ere- divisionist struikelde in de Inter- toto-compelilie over de laatste horde, die Bordeaux heette. De Fransen, bij wie Ri chard Wilschge uit- "T blonk, wonnert met 2-0. I wmKÜCW Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. van onze verslaggever TERNEUZEN - Door de slui ting van het asielzoekerscen trum Terneuzen in september gaan 35 arbeidsplaatsen verlo ren. Het personeel dat momen teel nog zorg draagt voor de cir ca 190 bewoners - van keuken hulp tot maatschappelijk bege leider - kan niet in andere cen tra in het land aan werk worden geholpen. Alleen directeur N. Berentsen zal door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) elders worden ingezet. Het verdwijnen van het centrum uit Terneuzen heeft volgens di recteur Berentsen ook nogal wat gevolgen voor plaatselijke leve ranciers zoals bakkers en sla gers. Zij betreurt het overigens dat de gemeente bij het streven naar een zo spoedig mogelijke sluiting van het centrum de ge volgen voor de werkgelegenheid buiten beschouwing heeft gela ten. ..We spreken toch over 35 ar beidsplaatsen en het zijn alle maal mensen die goed werk heb ben verricht en die zondermeer een prima taak zouden kunnen vervullen in andere zorginstel lingen of huizen van bewaring, maar ja, dergelijke functies zijn natuurlijk in Zeeuws-Vlaancle- ren niet voorhanden. Het zal dan ook moeilijk worden voor de be trokken mensen om een soortge lijke andere baan te vinden." Leeg De bedoeling is dat het aentrum op 31 augustus leeg wordt opge leverd aan de eigenaar, de Chur chill Beheergroep. De bewoners worden de komende vier weken overgebracht naar andere cen tra in het land. Berentsen: ..We streven er naar om per dag tien asielzoekers uit Terneuzen te plaatsen in opvangcentra in an dere gemeenten. We hebben ie mand vrijgemaakt voor het zoe ken naar plaatsen en dat is - ze ker in de zomer - een heel kar wei, omdat veel noodopvang- voorzieningen nu gebruikt wor den door toeristen. Niettemin ga ik ervan uit dat we voor het eind van augustus iedereen geplaatst krijgen." Als de 190 nog in Terneuzen ver toevende vluchtelingen aan een ander onderdak zijn geholpen, resteert het COA nog een maand om het opvangcentrum te ont mantelen. De spulletjes die door de rijksdienst zijn binnen- en aangebracht ten gerieve van de tijdelijke bewoners, zullen wor den verwijderd en de apparte menten en het hoteldeel worden volledig opgeknapt. De goederen - meubels, tv's en dergelijke - worden overge bracht naar een centrale opslag plaats in Mijdrecht. Berentsen gaat er van uit dat veel van de goederen uiteindelijk weer een plekje zullen krijgen in een nieuwe opvangcentrum dat in november in Waddinxveen wordt geopend. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant III 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1