Help, het zwembad verzuipt! PZC Zomer in Zeeland Bloemdijken thema van natuurjaar 1995 Fiom houdt pleidooi voor herinvoering regels bijverdienste zeeland 13 J 19$ ZATERDAG 29 JULI 1995 Van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt HEINKENSZ AND - Kom op, we gaan naar het zwembad! Pak even de bad tassen, de handdoeken en vergeet niet het kleed om op te zitten. We heb ben nog appels, een paar flessen drin ken en hier stop ik twee rollen kaak jes. De zonnebrandolie moet ook mee, want onze Jan verbrandt anders le- 0fil vend. Hebben we alles? Dan zijn we weg. Op zo'n manier gaan nog maar weinig mensen een dagje zwemmen. Het zwembad, in zijn vertrouwde vorm, bestaat nog maar op een paar plaat- sen in Zeeland. De afgelopen tien jaar r-j heeft het zwemparadijs het zwembad m j verdrongen. Zonnebrandolie heb je in I 20 n overdekte inrichting niet- nodig en een kleed om op te zitten evenmin met al die stoelen. Eten en drinken kunnen ook wel worden thuisgelaten want het consumeren van meege brachte eetwaren wordt meestal niet echt op prijs gesteld. De atmosfeer in het paradijs wordt doorgaans bepaald door een mengeling van chloor- en frietlucht. Maar ze zijn er nog wel, die ouder wetse openluchtbaden. en steeds meer mensen vinden de weg terug. Toch worden ze voortdurend in hun voortbestaan bedreigd omdat ge tei meentelij ke overheden, die ze in de ver|e. meeste gevallen betalen, aanhikken teiijke tegen de exploitatielasten. Met een scheef oog naar de winsten van som mige zwemparadijzen, neigen veel be- pioeri stuurders naar meer luxe. Langere glijbanen, overkapping, sauna, zonne banken en bubbelbaden en als dat ikkincj niet kan, sluiting. 3,^ Investeren Stelleplas in Heinkenszand is zo'n i zwembad waar de gemeente al jaren gginq weinig in heeft durven investeren. Het wordt beheerd door Sportfondsen en j het mag uitsluitend openblijven om dat de waterkwaliteit goed is. De tech- nische voorzieningen en de kleedgele genheden zijn echter verouderd. Vol gens sommige bestuurders heeft het bad alleen overlevingskansen als er in luxe recreatievoorzieningen wordt geïnvesteerd. Anderen houden het lie- ver zoals het is. Steef van der Helm, chef bij Sport fondsen Borsèle, zwaait voor het laat ste seizoen de scepter in het zwembad. Hij gaat in de VUT. „Het zou me enorm aan het hart gaan als ze het zwembad laten verloederen. Op dit moment is Sportfondsen met een on derzoek bezig. Daar moet uitkomen wat er moet gebeuren en wat het gaat kosten. Zelf ben ik een voorstander van de middenweg. Je moet hier geen toeters en bellen gaan maken als bub- De geneugten van het ouderwetse openluchtbad mogen niet verdwijnen. belbaden en golfslag. Modernisering van de technische installaties, een verwarmde kleedgelegenheid en een plaats waar je koffie kunt drinken is genoeg." Van der Helm wijst met nadruk op de tarieven. Een abonnement voor Stel leplas, dat 20 weken open is, kost vijf tig gulden. Zeg maar 2,50 gulden per week. Een los kaartje kost 3,50 gulden. In de overdekte zwemparadijzen zijn abonnementen meestal niet mogelijk, hooguit meerbadenkaarten waarbij de prijs varieert van vijf tot meer dan vijftien'gulden per bad. „Ik ben mis schien een ouderwetse vent, maar ik vind dat een gemeentebestuur de plicht heeft om te zorgen dat inwoners voor een betaalbare prijs kunnen zwemmen. Ieder dorp in de gemeente Borsele heeft een voetbalveld en twee tennisbanen. Eén zwembad voor vijf tien dorpen is gewoon noodzakelijk. Al was het alleen maar om al die kleine Borselaartjes te leren zem- men." Ook het zwemonderricht in het open luchtbad onderscheidt zich van dat in de overdekte baden, al was het alleen maar door de prijs. Voor tien of twaalf lessen in een overdekt bad betalen ou ders al gauw 50 tot 70 gulden. In Stel leplas kopen ouders een abonnement en een leskaart voor nog geen hon derd gulden. In vijftig lessen halen de meeste kinderen hun diploma. „Daar komt dan bij dat kinderen hier niet alleen komen om te lessen. Om dat ze een abonnement hebben, kun nen ze de hele dag, desnoods zeven da gen in de week, komen zwemmen en spelen. Op die manier blijft zwemmen leuk. Als je voor een halfuur zwemles jezelf moet uitkleden en daarna on middellijk weer aankleden over je stroeve, natte lijf. is er veel minder lol aan." Volgens Van der Helm moet ook de so ciale functie van het zwembad serieus genomen worden. „Het is toch een ontmoetingsplaats. Van kinderen tij dens de zwemles, van ouders langs de kant, van jongeren die hier binnenko- ,men, meteen naar de verste uithoek van de ligweide lopen en die ik dan de hele dag niet meer zie en van clubjes ouderen die hier 's ochtens vroeg hun baantjes komen trekken." De activiteiten die Stelleplas door het foto Willem Mieras seizoen heen op touw zet. zijn. behalve op promotie van de zwemsport. juist op die sociale functie gericht: een nachtmarathon, een zwemvierdaagse en een kampeernacht voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. De overtuiging dat een openlucht zwembad als Stelleplas bestaans recht en toekomst heeft, heeft bij Van der Helm nimmer gewankeld, maar wordt toch verstrekt door de ontwik kelingen van de laatste jaren. „We zit ten elk jaar rond de vijftigduizend be zoekers en ook uit omliggende ge meenten komen steeds meer mensen naar Stelleplas. Nu de nieuwigheid van die zwemparadijzen er een beetje af is. blijken openluchtzwembaden plotseling een schaars artikel. En ge heel tegen de wetten van schaarste en overvloed in. zijn ze nog goedkoper ook. Het is te hopen dat een meerder heid van het gemeentebestuur zich dat op tijd realiseert." van onze verslaggever VLISSINGEN - Jaren geleden liet een inwoonster van Kort- gene een button maken met daarop de tekst: 'Ik ben geen toerist, ik woon hier'. Ze wilde daarmee aangeven dat ze het beu was in haar eigen dorp door sikkeneurig winkelpersoneel in de Duitse taal aangesproken te worden. De jaarlijkse vloed- stroom van toeristen die Zee land in juli en augustus over spoelt, levert weliswaar veel mensen een dik belegde boter ham op maar gaat gepaard met heel wat ergernis en ellende. Zo is in de Zeeuwse centra vaak geen parkeerplaats te vinden. Prachtig voor die stadjes, maar frusterend voor iemand die ge woon zijn werk wil doen. De openingsfrequentie van brug gen is momenteel op zijn hoog tepunt en levert regelmatig dik ke files op. Volgepropte sluizen braken het ene na het andere jachtje uit. Wie dezer dagen van Goes naar Zierikzee vice versa rijdt zonder minimaal twee maal te moeten wachten voor de bruggen van de Zandkreek- dam en de Zeelandbrug mag de hemel op zijn blote knieën dan ken. En dan de bergen afval die de toerist achterlaat. Het is in Re- nesse al jaren zo dat de reini gingsdienst op zondagmorgen in alle vroegte de straten moet ontdoen van frietbakjes, glas scherven en bierblikjes die de discogangers de nacht tevoren hebben laten slingeren. In die zelfde gemeente wordt veel geld uitgetrokken om op de kilome ters lange stranden de troep op te ruimen, die als het allemaal een beetje meezit in de talrijke afvalbakken is gedeponeerd. Wrie zo gelukkig is op de vrije za terdagmorgen een parkeer- plaatsje te bemachtigen in een van de Zeeuwse stadscentra heeft nog slechts de eerste hob bel genomen. Daarna volgen nog de drukke winkelstraten en de lange rijen voor de kassa en het sukkeltempo om de stad weer uit te komen. Ze zijn er nog wel. de plekken in Zeeland waar nieuwsgierig wordt opgekeken als een cara van of een auto met een buiten lands kenteken passeert. De mensen die daar wonen zijn te benijden. foto's Dirk-Jan Gjeltema Drugshandel in gesloten koffieshop TERNEUZEN - De politie viel vrijdag de op last van burge meester en wethouders gesloten koffieshop Horizon in de Nieuwstraat in Terneuzen binnen. Het vermoeden bestond dat er opnieuw vanuit het pand werd gedeald. De politie hield een 23-jarige man uit Terneuzen aan. In het pand werd acht ons hasj en een aanzienlijke hoeveelheid geld aangetroffen. Dit is in beslag genomen. De bewoner van het pand. de 23-jarige man. is ingesloten en wordt na verhoor naar huis gestuurd. Bedreiging met vuurwapen RETRANCHEMENT - Twee mannen van 22 en 17 jaar deden vrijdag aangifte dat zij met een vuurwapen zijn bedreigd. De bedreiging gebeurde op de parking bij een camping aan de Ka- naalweg in Retranchement. Een van hen kreeg een vuurwapen in de maag gedrukt. Vervolgens drukte de tot nu toe onbeken de dader de andere man het vuurwapen tegen het hoofd. Uit het onderzoek op de camping bleek dat er diezelfde nacht ie mand op de camping was gesignaleerd met een voorwerp dat op het vuurwapen leek. De politie stelt een onderzoek naar de dader in. Crossers vernielen bouwland SLUISKIL - Illegale crossers hebben een stuk land aan de Lan ge Blikstraat in Sluiskil vernield. De eigenaar van de grond met graszaad, een zestigjarige man uit Terneuzen. ontdekte de vernielingen aan het terrein vrijdag. Het stuk land was kenne lijk als cross-terrein gebruikt. Surfer beroofd van materialen VROUWENPOLDER - Terwijl een 24-jarige man uit Vlissin- gen donderdagmiddag in Vrouwenpolder aan het surfen was. nam een dief zijn surfzeil. -vin en -hoes mee. De surfer had die spullen op de kant. bij de Vrouwenpolderseweg. achtergelaten bij zijn fiets. De dief sloeg zijn slag tussen 11.00 en 16.00 uur. De waard van de spullen bedraagt ongeveer 1450 gulden. Brand in asielzoekerscentrum MIDDELBURG - Een brandende sigarettepeuk die van de rand van een asbak op een hoofdkussen was gevallen, veroor zaakte vr ijdag rond 16.40 uur brand in het asielzoekerscentrum aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. De automatische brandmeldinstallatie ging af. waarna het personeel zelf de brand kon blussen. Eén personeelslid raakte daarbij gewond aan zijn hand. toen hij met zijn portofoon een raam insloeg. Hij kreeg glasscherven in zijn arm en moest naar het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De brandweer heeft het gebouw nog wel moeten ventileren om alle koolmonoxyde en rook eruit te krijgen. De kamer heeft forse schade opgelopen. Plaatsvervangend brandweercom mandant K. J. Hamelink schat de schade op ongeveer vijfdui zend gulden. HEINKENSZAND - Waar dient een dijk voor? Om te beginnen om het water te keren. Vervol gens kunnen ze dienst doen als ondergrond voor een weg of spoorlijn en de naluur komt in de regel op de laatste plaats. Niet in de Zak van Zuid-Beve land. Daar is het lang geleden dat de oude polderdijken een waterkerende functie hadden en ook als verbindingswegen zijn er maar enkele belangrijk. Natuur en recreatie zijn inmid dels de voornaamste functies van de dijken op Zuid-Beve land, die dan ook het predikaat bloemdijken hebben gekregen. Paradijselijk voor fietsers en wandelaars en uiterst belangrijk F* CL \995 urbesc voor sommige zeldzame plan ten, insekten, vlinders en vogels, die op de langgerekte dijklicha- men de verbinding tussen leef gebieden kunnen vinden die noodzakelijk is om te overleven. Niets past beter in de doelstel ling van het Natuurbescher mingsjaar 1995 dan de bloemdij ken. Het thema is immers na tuur buiten de natuurgebieden. Hoewel enkele dijken wel als na tuurreservaat worden beheerd, zijn de meeste bloemdijken ge woon deel van het openbaai- we gennet. Een fijnmazig net omdat de polders tussen de voormalige eilanden die Zuid-Beveland vor men, bij kleine stukjes en beetjes zijn ingepolderd Daar door is het coulissenlandschap ontstaan met achter iedere dijk met bomen een andere dijk met bomen. Natuurmonumenten vestigt in augustus de aandacht op de bloemdijken. Er is een speciale fietsroute samengesteld waar mee de fietser over een afstand van 22 kilometer kennis kan ma ken met alle aspecten van het kleinschalige polderland. In een folder, die van 5 tot en met 30 au gustus klaarligt in de Schaaps kooi tussen Heinkenszand en Nisse, wordt behalve de route ook de ontstaansgeschiedenis van het landschap beschreven. Ieder weekeinde is er op zater dag een gratis excursie vanuit de Schaapskooi. Op 5 en 19 au gustus trekken belangstellen den wandelend over de dijken onder leiding van een gids en op 12 en 26 augustus gaan ze op de fiets. De gezelschappen vertrek ken om 10.00 uur. Natuurmonumenten, die een deel van de bloemdijken in be heer heeft, heeft jaarlijks veel werk aan het onderhoud. Om de dijken bloemrijk te houden, moet er ieder jaar worden ge maaid om dominante groeiers als braam en brandnetel kort te houden. De hulp van de Zeeuwse Schaapskudde is daarbij van on schatbare waarde. De schapen, die de bloemdijken systema tisch afgrazen, zorgen ervoor dat de grond op de dijkhellingen schraal blijft, waardoor diverse zeldzame planten een kans krij gen. Fietsers en deelnemers aan de excursies hebben een goede kans de schaapskudde tegen te MIDDELBURG-De bijverdien stenregeling voor mensen met een bijstandsuitkering zou, voor wat betreft eenouderge zinnen met opgeroeiende kinde ren, weer ingevoerd moeten worden. Dat schrijft de Stich ting Fiom in een brief aan de Zeeuwse gemeenteraden. De regeling, die eind 1994 werd afgeschaft, stond mensen met een bijstandsuitkering in veel gevallen toe een kwart van hun bijverdiensten in eigen zak te houden tot een maximum van 250 gulden per maand. Eenou dergezinnen mochten daarnaast sowieso 85 gulden van bijver diend geld behouden. In afwachting van nieuw, dooi de gemeenten zelf vast te stellen beleid, passen nog maar enkele gemeenten de oude regeling toe. Volgens het Fiom doen alle ge meenten er goed aan de regeling weer in te voeren, in ieder geval voor eenoudergezinnen met kin deren tot 12 jaar. Zowel de eenoudergezinnen als de gemeenten hebben daar baat bij. benadrukt het Fiom. De re geling prikkelt namelijk de ou der om eigen inkomen te venver ven en de gemeente hoeft min der bijstand te verlenen. Im mers. minstens 75 procent van de bijverdiensten kan op de uit kering in mindering worden ge bracht. In de huidige praktijk wordt er op aangestuurd de regeling te vervangen door een eenmalige beloning voor bijstand-ontvan gers die een baantje bemachti gen. Maar eenoudergezinnen met opgeroeiende kinderen heb ben daar vaak niets aan, schrijft het Fiom. Die zijn vanwege de zorgtaken meestal niet in staat er een baan op na te houden. Ook part-time werk zou voor die categorie niet voor het grijpen liggen, omdat het opleidingsni veau van deze groep over het al gemeen laag is. ^U~FT-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35