PZC Vluchteling zelf betrekken bij hulp doorbreekt apathie Gevechtsrantsoenen hangen VN-soldaten mijlenver strot uit buitenland ZATERDAG 15 JULI 1995 door Marieke de Vries DEN HAAG - Mensen die alles ondergaan. Dorst hebben, maar het niet op kunnen brengen om in de rij te gaan staan voor drin ken. Dagen niet gegeten hebben en geen poging meer doen om aan eten te komen. Mensen die na een vreselijke tocht uit Sre brenica op de grond gaan zitten in een vluchtelingenkamp en lijdzaam afwachten, wat er ver der gaat gebeuren. Vluchtelin gen die verdwaasd uit hun ogen kijken. De apathie van veel vluchtelin gen uit Screbenica kan Anita Janssen van Artsen zonder Grenzen (AzG) zich goed voor stellen. Zelf werkte ze in het ka der van noodhulp in vluchten- lingenkampen in onder meer Zaïre en Ruanda. „De weggevoerde moslims heb ben alles achter moeten laten. Ze konden bijna niets meene men. Familieleden en kennissen zijn gewond geraakt. Mannen af gevoerd en in de chaos zijn ze misschien hun man, hun moeder uit het oog verloren. Ze hebben de afgelopen weken in enorme angst geleefd. Wat gaat er ge beuren? Het is niet vreemd dat deze mensen in een shocktoe stand terechtkomen", zegt Jans sen. Artsen zonder Grenzen wil pro beren om vluchtelingen in grote psychische nood die hulp te bie den die zij nodig hebben. Makke lijk is het evenwel niet. Water „De eerste periode draait alles om basiszorg. Water is vanaf het eerste moment het allerbelang rijkste. Waar in de wereld je ook zit. de watervoorziening moet al tijd als eerste worden verzorgd. Voedsel, medische verzorging en onderdak volgen op een tweede plaats. Het duurt een tijd voor dat een kamp zó functioneert, dat je je kan richten op de psy chische problemen van de men sen". aldus Janssen. Een van de manieren om de apa thie van de mensen te doorbre ken is door hen te betrekken bij het dagelijkse leven in het kamp. Hulpverleners kunnen het werk nooit alleen aan en heb ben dus ook altijd hulp van de vluchtelingen nodig. „Niet ie dereen is natuurlijk in een shocktoestand. Er zijn altijd mensen die graag willen helpen en dat ook prima kunnen", zegt Janssen. Sleutelfiguren uit de oude sa menleving kunnen ook een be langrijke bijdrage leveren. Jans sen weet uit eigen ervaring dat deze mensen vanzelf komen „bo vendrijven" „In Afrika heb ik meegemaakt dat de stamoudste weer beslissingen neemt en za ken voor zijn mensen gaat rege len. Rond Tuzla zal het zelfde ge beuren. Het zijn vaak mensen die in de gewone samenleving iets hoger in de hiërarchie staan. Dat kan de burgemeester zijn, de dokter of een gemeenteraads lid." Ook worden vluchtelingen ge vraagd om op te letten op men sen met wie het echt niet goed gaat. In Afrika zag Janssen in een vluchtelingenkamp een to neelstuk dat was bedoeld om mensen uit hun isolement te ha len. Het ging over een vrouw die al dagenlang wezenloos voor zich uit zat te staren. Toen het ging regenen, deed ze niets. Ze bleef zitten en probeerde ner gens te schuilen. Ze nam ner gens deel aan. Mensen stelden voor om een paar kinderen bij haar in de buurt te laten spelen en daar reageerde ze uiteindelijk op. En ze begon te praten. Haar man was ze kwijt en ze kende niemand in het kamp. Hygiëne Artsen zonder Grenzen werkt in vluchtelingenkampen bij het opzetten van gezondheidszorg altijd samen met mensen uit de bevolking die iets weten van ziekte of hygiëne. De ervaring van AzG is dat zij makkelijk ge traind kunnen worden in het herkennen van ziekten, de zie ken er uit kunnen pikken en naar medische posten kunnen brengen. Problemen op het mentale vlak zijn volgens Janssen een stuk ge compliceerder om op te lossen. Zij kosten ook veel tijd. Artsen zonder Grenzen wil proberen naast directe noodhulp daar in de toekomst meer aandacht aan te besteden, zodat ook mensen die geestelijke hulp nodig heb ben, kunnen worden geholpen. (ANP) door Jacques Cats VLISSINGEN - „Het is triest dat onze jongens in Bosnië maan den op gevechtsrantsoenen moeten leven. Als je die rant soenen zolang achtereen krijgt voorgezet, gaan ze je echt de strot uithangen. Qua calorieën, vitaminen, eiwitten en koolhy draten is het wel verantwoord voedsel. Alleen is de variatie verdomd slecht". Intendance-overste Fred Zeg waard maakt zich zorgen over de voeding van de Nederlandse blauwhelmen. Hij is adviseur voor de voeding van de krijgs macht in zowel de garnizoenen als te velde. Zegwaard betreurt het in ernstige mate niets in de pap te kunnen brokkelen, want de maaltijdverstrekking valt on der verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties. Maar als pre sident van het Internationaal Militair Culinair Comité pro beert hij daar toch enigszins vat op te krijgen. Volgens de overste worden er naarstig pogingen ge daan vers voedsel naar het front te krijgen. „Het is er wel maar het komt er niet. Voedsel wordt tegengehouden of in beslag ge nomen. En ter plekke zijn er wei nig ingrediënten te koop. Dus is men aangewezen op blikvoeding en die is van nature gewoon niet lekker". Pannekoeken Zegwaard had onlangs nog tele fonisch contact met Nederland se blauwhelmen in Bosnië. „Die hadden niks anders dan ge vechtsrantsoenen. IkTieb toen gezegd: Heb je water? En heb je bloem? Ja? Dan kun je in ieder geval nog pannekoeken bak ken". De luitenant-kolonel stelt het nog eens duidelijk. Voor de ge vechtskracht van de mannen zijn twee zaken heel erg belang rijk: goede voeding en juiste kle ding. „Pas dan gaan ze vechten". De krijgsmacht heeft inmiddels besloten in te haken op de lande lijke campagne 'Tafelen in Ne derland', waarbij maandelijks streekgerechten van telkens weer een andere provincie op de kaart worden gezet in enkele honderden Nederlandse restau rants en bedrijfs- en instellings keukens. Met de vorming van een beroepsleger in zicht, wil de krijgsmacht de variatie in het voedingspatroon opwaarderen. „Daar hebben we in het verleden te weinig aandacht aan be steed", bekent de overste. Daardoor was het weinig verras send wat er werd uitgeserveerd in de door de soldaten met 'vreetschuur' aangeduide eet- ruimten. Op dinsdag had je stee vast erwtensoep en je kon er ver gif op innemen dat er op woens dag nasi op de kaart stond. Zeg waard: „Dan was er een keer hutspot en vervolgens werd er nog een keer bonen uit blik door heen geramd, plus een stuk rundvlees. Daarmee was de va riatie van de week op". Keukenbrigades Het beroepsleger zal straks wor den geconfronteerd met keuken brigades die intensiever omgaan met de beschikbare produkten en het niet al te karige budget van twaalf gulden per persoon per dag. „Daar kun je aardig mee uit de voeten als je een beetje wijs inkoopt", meent Zegwaard. De kwaliteit van de militaire keukenprinsen is over het alge meen uitstekend. Nu nog wat sleutelen aan de techniek en de presentatie. Lichtend voorbeeld voor de militaire koks is het ei gen culinaire team dat onlangs wereldkampioen is geworden. Luitenant-kolonel Zegwaard deed dezer dagen bij de opening van de Zeeland-maand in het kader van de campagne 'Tafelen in Neder land' inspiratie op voor het brengen van meer variatie in de voe ding van de krijgsmacht. Het internationaal bekroond koksteam van de Nederlandse krijgsmacht bereidt op 24 augustus op hel agrarische bedrijf van de familie Van Nieuwenhuyze in Kloetinge een lunch op basis van produkten van het Zeeuwse land en het om ringende water. Een moslim ondersteunt in Potocari zijn oude neef terwijl ze wachten om op transport gesteld te worden naar Kladanj. foto Reuters Twee kinderen zitten in een truck die hen vanuit Potocari naar Kladanj moet brengen. Hun gezichten spreken boekdelen, foto Reuters Vluchtelingen uit Srebrenica treuren in Tuzla om hun mannen en vaders die door de Bosnische Serviërs voor 'verhoor' naar Bratunac zijn afgevoerd, foto Reuters Een Nederlandse blauwhelm staat op wacht bij vrouwen, kinde ren en oudere mannen die staan te wachten om afgevoerd te worden naar Kladanj. foto Reuters Een moeder slaapt met haar twee kinderen onder een deken in de open lucht op het vliegveld van Tuzla waar zij door de Bosni sche Serviërs naar toe is getransporteerd. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 7