Chirac zet kernproeven door Wetenschap vindt nieuwe natuurkundige toestand PZC Tegenaanval van Tamil-rebellen in noorden Sri Lanka Zepa vrijwel in handen Serviërs Extreem-linkse Turken gijzelen groep toeristen O Veel doden bij overstroming in Turkije Japanse Aum-sekte in geldproblemen buitenland Wereldwijd protesten op Franse nationale feestdag Nederlands echtpaar in Paramaribo zwaar gewond bij roofoverval SECURITY Li'/ingsioneiveg 42 ZATERDAG 15 JULI 1995 PARIJS/CANBERRA (AFP/ RTR/AFP) - De beslissing de kernproeven op het Franse ko raaleiland Mururoa te hervat ten, is onherroepelijk. Presi dent Chirac heeft vrijdag tij dens een persconferentie zijn voornemen herhaald om zeven of acht kernproeven in de Stille Zuidzee te houden vóór de Fransen in september 1996 een internationaal verdrag onder tekenen dat een definitief einde inluidt van dergelijke nucleaire testen. Volgens Chirac hebben zowel ci viele als militaire deskundigen hem bij zijn aantreden in mei ge zegd dat de kernproeven nood zakelijk zijn om de veiligheid van het Franse nucleaire arse naal te garanderen. De proeven zijn temeer nodig om een nieuwe atoomkop voor de Franse onder zeeërs te voltooien en om simu latietechnieken voor de compu ter te ontwikkelen, aldus de pre sident. Chirac vertelde dat wetenschap pers zijn uitgenodigd om naai- de tesüokatie in Frans Polynesië te komen om ter plaatse te con stateren dat de proeven geen ge vaar voor de omgeving vormen. De viering van de 14e juli, de na tionale feestdag van Frankrijk, verliep vrijwel als gebruikelijk. Afgezien van enkele kleine geï soleerde acties tegen de kern proeven vertoonde de militaire parade in de Franse hoofdstad Parijs hetzelfde beeld als in voorgaande jaren. Frankrijk vormde daarmee een schril contrast met acties in an dere Europese landen tegen de Franse plannen. In Australië en Nieuw-Zeeland hielden actie voerders protestmarsen en lu dieke in een poging Chirac tot inkeer te brengen. Recepties De Franse ambassadeurs over de hele wereld geconfronteerd met protesten tegen de hervat ting van de kernproeven in de Stille Zuidzee. Protesten die va rieerden van het boycotten van recepties op de Franse ambassa des, ter gelegenheid van de 14e juli, tot acties van vredes- en mi lieubewegingen. Tegenstanders van de voor sep tember aangekondigde onder grondse proeven op het koraal eiland Mururoa verstoorden vooral in landen in Azië en in de Stille Oceaan de feestdag. In Australië marcheerden dui zenden mensen naar een con gresgebouw in de hoofdstad Canberra, waar de Franse am bassadeur gastheer was bij een lunch ter viering van Bastille- dag. De actievoerders confron teerden de feestgangers vanach ter een politiecordon met pos ters en leuzen. Ambassadeur Gi- rard, die eerder in een persconfe rentie de Franse kernproeven verdedigde, verliet het gebouw voordat de demonstranten arri veerden. Girard zou later op de dag uit handen van een parle mentslid een petitie ontvangen, ondertekend door 100.000 tegen standers van de proeven. „De reactie tegen Frankrijk en de Fransen is een beetje buiten proporties. Soms vraag ik me af, of we een oorlog hebben afge kondigd of dat we een oorlog te gen Australië voeren", aldus de ambassadeur tegen journalis ten. Eerder had minister Bob McMullen (Buitenlandse Zaken) aangekondigd dat de regering haar aanwezigheid op de recep tie van de Franse ambassade tot een minimum zou beperken. Boycot Het luidste protest klonk later op de dag in Sidney waar 10.000 Australiërs, onder wie vertegen woordigers van kerken en poli tieke partijen, naar het Franse consulaat togen. Australische vakbonden boycotten Franse schepen en vliegtuigen. Toestel len die in Sidney een tussenlan ding maakten, kregen geen brandstof en werden niet schoongemaakt. Ook Nieuw-Zeeland had bij de Franse ambassade een politie macht op de been gebracht om het uit de hand lopen van de pro testen het hoofd te bieden. Maar ook hier verliep het protest vreedzaam. Het ergste wat de genodigden stond te wachten, was met protestkreten te wor den begroet of met eieren te wor den bekogeld. Voor de ingang moesten ze paardevijgen trotse ren. Premier Jim Bolger en zijn regering boycotten de lunch die de Franse ambassadeur aan bood. Ook de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Fidji- en Samoa-eilanden lieten verstek gaan. Wellington heeft gedreigd Frankrijk voor het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag te dagen om hervatting van de kernproeven te voorko men. Australië zal zich bij een dergelijke actie aansluiten. In Tokyo kondigde de milieube weging Greenpeace acties aan die tot het begin van de proeven zullen voortduren. In Taiwan lanceerden zes milieu-organisa ties een boycot van Franse pro- dukten. In het Franse overzeese gebiedsdeel Tahiti wachtten ac tievoerders demonstratief in de hoofstad Papeete op de komst van het Greenpeace-schip Rain bow Warrior, die van Mururoa terugkeert. Europa In de Europese landen namen actiegroepen het voortouw bij de protesten. In Zwitserland haalde de politie vier activisten van het dak van de Franse am bassade. Ze maakten deel uit van een groep van honderd de monstranten. De leider van één van de Ierse oppositiepartijen. De Rossa. or ganiseerde een alternatieve ont vangst voor genodigden van de receptie op de Franse ambas sade. De linkse politicus nodig de hen uit een uur lang op zijn kosten te eten en te drinken in een hotel in Dublin. „14 juli is een belangrijke dag die moet worden gevierd. Het was een keerpunt in de geschiedenis,' niet alleen voor Frankrijk maar voor de hele wereld", aldus moti veerde De Rossa zijn actie. De Ierse premier Bruton en de lei ders van de meeste politieke partijen weigerden naar de re ceptie van de Fransen te gaan. In Parijs inspecteerde Chirac vrijdagochtend de troepen voor hij een militaire parade Van meer dan 4000 soldaten op de Champs Elysées bijwoonde. Voor het militair vertoon op de dag waarop tijdens de Franse revolutie in 1789 de Bastille-gevangenis werd bestormd, nodigde de president 4000 jongeren uit heel Frankrijk uit. De autoreiten namen veiligheidsmaatregelen om te voorkomen dat acties van Greenpeace de plechtigheden zouden verstoren. foto E PA iC(# COLOMBO (AP) - Voor het eerst sinds het Srilankaanse leger vijf dagen geleden een offensief tegen hen begon hebben de Ta mil-rebellen vrijdag een grote tegenaanval ingezet. Ten minste 600 rebellen vielen bij zonsopgang troepen aan in de buurt van Alavetti en Sandi- i. plaatsen in het noorden van Sri Lanka die zendag kort het begin van het offensief door het leger werden veroverd. Het leger maakte melding van zeker 45 doden en 100 gewonden onder de regeringstroepen en zei dat er ook veel slachtoffers on der de rebellen waren. De Tamil-rebellen haalden vrij- ook een gevechtsvliegtuig "eer dat bezig was stellingen van de rebellen te bombarderen. De piloot werd daarbij gedood, aldus het leger. Ook de politie was vrijdag het doelwit van de rebellen. Bij een aanval op een politiebureau in Talawai in het district Battic a- loa kwamen vijf politiemensen t leven en raakten er vijf Sewond. Honderdduizenden Tamil-bur- zijn sinds zondag voor het leger op de vlucht geslagen en bobben hun toevlucht gezocht vluchtelingencentra, kerken, tempels en scholen. „Ze ver- Plaatsten zich met tractoren, os- s^agens en fietsen. De mensen badden niets bij zich. ze probeer den enkel de gevechten te ont vluchten", zei Annappa Jeyaku- mar, een priester die vier dagen geleden Jaffna-stad ontvluchtte en nu in de hoofdstad Colombo verblijft. Volgens hem zijn de be schietingen zondag begonnen. „Soms kon je iedere minuut een granaat horen", zei hij. De vluchtelingenstroom is zo groot dat sommige kampen bor den hebben neergezet waarin ze zeggen niet meer vluchtelingen op te kunnen nemen. Volgens de regering waren bij het legerof- fensief tot vrijdag 30 soldaten en zeker elf rebellen gedood en 130 soldaten gewond geraakt. Over slachtoffers onder de burgers werd niet gerept. Het leger was vrijdag de stad Jaffna, het bolwerk van de rebel len, op zes kilometer genaderd. De rebellen vroegen daarop om versterking uit het 300 kilometer ten zuidoosten van Jaffna gele gen Batticaloa. De Tamil Tijgers vechten sinds twaalf jaar voor een Tamil-thuis land in het noorden en oosten van Sri Lanka. Ze zeggen te wor den achtergesteld bij de Singha lese meerderheid, die het voor het zeggen heeft in leger en rege ring. Een in januari tot stand ge komen bestand werd in april door de rebellen opgezegd. Ook vredesonderhandelingen met de regering werden door de rebel len afgebroken. Een boom en een telefooncel staan in een meterdikke modderlaag in het Anatolische stadje Isparta. 1 SENIRKENT (AP) - Reddingswerkers hebben vrijdag meer lichamen geborgen na een overstroming waarbij 200 huizen in de Zuidturkse plaats Senirkent onder modder en water verdwenen. Het doden tal staat nu op 45, zei gouverneur Ertu- grul Dokuzoglu. Zeker 15 mensen worden vermist. Hevige regenval veroorzaakte een grond verschuiving waardoor woonhuizen aan de voet van een heuvel bedolven werden met modder en stenen. Op sommige hui zen lag een laag modder van twee meter dik. Veertig mensen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen, meldde de televisie. Een 55-jarige vrouw werd vrij dag, vijftien uur na de ramp, levend uit haar met modder bedekte huis gehaald. Elders in Turkije zijn afgelopen week veer tien mensen omgekomen bij de ernstigste overstromingen in het land in meer dan zes decennia Senirkent ligt op 400 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad Ankara. s|otvan pagina 1 j®orme vluchtelingenstroom zo onverwachts op gang niemand er op voorbereid *as- De UNHCR vreest dat de .os in Tuzla nog verder toe- •^mt als ook Zepa valt. Falen Jtet offensief van de Bosnische rviërs heeft de westerse bond- TOten die samenwerken in ROFOR-verband in opper- f verwarring gebracht. De di- ^®atieke activiteiten concen- 5^rden zich op de Franse op- -P snel militaire actie te on- Jtemen, De Franse president irac ging gisteren zelfs zo ver IjJ^steise houding te vergelij- met de verzoeningspolitiek ■_e ride jaren dertig ten aanzien 'ride opkomende nazi's aan de dag werd gelegd. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken zei dat Frankrijk desnoods op ei gen houtje actie onderneemt om bijvoorbeeld het beleg van Sara jevo te doorbreken. De meeste westerse landen vin den de Franse voorstellen om in Bosnië tot militaire actie over te gaan onrealistisch. Maar wat dan wèl zou moeten gebeuren werd niet duidelijk. Het Nederlandse kabinet ver klaarde gisteren geen gehoor te willen geven aan de Franse op roep snel militaire actie te on dernemen. „Wij hebben nog geen enkele militaire deskun dige gesproken die meent dat een dergelijke operatie haalbaar is", aldus minister Voorhoeve van defensie. BOULDER, COLORADO (RTR) - Stoffen konden zich tot nog toe in drie vormen voordoen: vast, vloeibaar en gasvormig. Amerikaanse natuurkundigen hebben echter een vierde toe stand weten te creëren door ato men in het laboratorium tot een nieuwe minimum-temperatuur af te koelen. De nieuwe materie heeft de naam Bose-Einstein condensaat meegekregen. Albert Einstein voorspelde de nieuwe natuurkundige toestand al tientallen jaren geleden maar wetenschappers konden er tot dusver geen vinger achter krij gen. Maai- de fysici Carl Wieman en Eric Cornell van de universi teit van Boulder, Colorado me nen haar nu te hebben gevon den: „Ze heeft totaal andere ei genschappen dan welke materie dan ook", zei Wieman. De wetenschappers aarzelen om toepassingen van de vondst te voorspellen, maar zeiden dat het waarschijnlijk zal helpen bij standaardmetingen, zoals het bepalen van afstanden en vast stellen van de tijd. waarvoor fij ne metingen van atomen nodig zijn. De atomen werden afgekoeld tot een temperatuur die 300 maal la ger ligt dan ooit eerder is be reikt. Zelfs de meest afgelegen gebieden in het heelal zijn nog een miljard maal warmer. Dit wegens de achtergrond-straling daterend van de oerknal. „Deze toestand zou nergens in het universum natuurlijk kun nen bestaan. Dus is wat in ons lab aanwezig is, het enige dat er van bestaat", zei Cornell, die werkt voor het ijk-instituut van het Amerikaanse ministerie van handel. De atomen van een element ge naamd rubidium werden op 5 ju ni afgekoeld tot 170/miljardste deel van een graad boven het ab solute nulpunt. Daardoor con denseerden zij in een „supera toom" dat zich als eenheid ge draagt. De nieuwe toestand, ge naamd Bose-Einstein conden saat. is zo dicht en zo koud dat Dronken niet-moslims gegeseld ABU DHABI (AFP) - Niet-moslims die in de Verenigde Arabi sche Emiraten wonen en dronken van de openbare weg worden gehaald, lopen in het vervolg het risico dat ze tot geseling wor den veroordeeld. Dit staat donderdag in de krant Al-Bayan die een besluit van het hooggerechtshof van de emiraten publi ceert. Volgens de krant benadrukte het hooggerechtshof dat niet- moslims alcohol kunnen drinken in de hotels en alcoholische drank kunnen kopen in winkels die daar een vergunning voor hebben. Maar ze moeten volgens de islamitische wet worden gestraft als ze in het openbaar dronken zijn. PKK ontvoert Japanse toerist ANKARA (AP) - Rebellen van de separatistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) hebben vrijdag in het zuidoosten van Turkije een Japanse toerist ontvoerd, heeft het Turkse persbu reau Anatolia gemeld. De rebellen hadden in de vroege ochtenduren in de buurt van het stadje Baykan een weg afgezet die een verbinding vormt tussen de provincies Siirt en Bitlis en een passagiersbus tot stoppen gedwongen. De PKK-strijders vroegen de passagiers geld voor de Koerdi sche zaak en namen een passagier - een Japanse toerist - mee. De PKK. die al sinds 1984 een gewapende strijd levert voor een onafhankelijk Koerdistan in het zuidoosten van Turkije, heeft de afgelopen vier jaar minstens tien toeristen ontvoerd. Deze gijzelaars werden allen steeds na een paar weken weer vrijgela ten. Coup-plegers Nigeria veroordeeld LAGOS (RTR) - Een militaire rechtbank in Nigeria heeft vrij dag veertig mensen veroordeeld wegens hun aandeel in een mislukte staatsgreep. Die coup moest in maart dit jaar het be wind van de militaire leider Sani Abacha omverwerpen. Onder de veroordeelden zijn zowel militairen als burgers. Ex-president Olusegun Obasanjo is naar verluidt veroordeeld tot 25 jaar cel. Het geheime proces is zwaar bekritiseerd door buitenlandse regeringen en mensenrechtengroepen. Acht ver dachten zijn vrijgelaten. Een Nigeriaanse mensenrechtenorganisatie verklaarde don derdag dat in Nigeria sinds 1976 zeker 117 mensen zijn geëxe cuteerd wegens vermeende betrokkenheid bij couppogingen. Het Afrikaanse land verkeert in een verscherpte politieke cri sis sinds de militaire machthebbers de presidentsverkiezingen in 1993 ongeldig verklaarden. DHKP-C-leden die donderdag waren aangehouden na de bezet ting van het partijbureau van de Beweging voor een Nieuwe De mocratie (YHP) Tevens eisten zij dat de Turkse politie niet meer moordt en martelt. De politie had geprobeerd uit een helikopter commando's te laten afdalen op de toren. Door harde wind bleek dat niet moge lijk. De actie werd gadegeslagen door honderden kijklustigen. Uiteindelijk gaven de actievoer ders zich vrijwillig over. De toren, die in de Byzantijnse tijd in de wijk Galata op de Euro pese oever van de Bosporus is gebouwd, is een belangrijke toe ristenattractie. Vanaf het dak van de toren heeft men een mooi uitzicht over Istanbul, de Gou den Hoorn en de Bosporus. ISTANBUL (AFP/RTR/DPA) - Extreem-linkse activisten, ge wapend met molotov-cocktails en stokken, hebben vrijdag twee uur lang de Galata-toren in de Turkse stad Istanbul bezet en een dertigtal mensen gegij zeld. De actie is zonder geweld geëindigd. Onder de gegijzel den waren ook zestien buiten landse toeristen. De actie is uitgevoerd door een tiental militante leden van het Revolutionaire Front voor de Bevrijding van het Volk (DHKP- C). Dat is de nieuwe naam van Dev-Sol, een verboden extreem linkse groep die een stadsguer- rilla tegen het Turkse bewind voert. De actievoerders rolden span doeken uit op de toren waarop de vrijlating werd geëist van PARAMARIBO (GPD) - De Ne derlandse politiecommissaris J. van Straten en diens echtge note zijn donderdag zwaar ge wond geraakt bij een roofover val in de dierentuin van Para maribo. Beide slachtoffers zijn met spoed behandeld in het Academisch Ziekenhuis. Zij waren gisteren buiten levensge vaar. De politieman, die werkt bij jus titie op Aruba, was met zijn ge zin op vakantie in Suriname. Het echtpaar wilde met zijn vier kinderen de dierentuin bezoe ken. Bij de ingang vroegen zij twee mannen waar de kaartjes werden verkocht. Een van de mannen trok plotseling een pi stool en eiste geld. Op het mo ment dat het slachtoffer zijn por temonnee wilde pakken losten de overvallers enkele schoten. De man werd getroffen in de buik. zijn echtgenote in de borst. Zonder zich verder om de buit te bekommeren, verdwenen de overvallers in het bos naast de dierentuin. de atomen bijna tot stilstand ko men. Het resultaat van het on derzoek wordt op 14 juli gepubli ceerd in het vaktijdschrift Scien ce. Het absolute nulpunt, - 273,15 graden celsius, is het hypotheti sche punt waar materie geen be weging en geen warmte meer vertoont. Dat een nieuwe materie zou kun nen worden geschapen voorspel de Einstein zeventig jaar gele den, voortbouwend op het werk van de Indiase fysicus Satyen- dra Nath Bose. Wetenschappers hebben getracht die lage tempe ratuur te bereiken sinds de tech nologie dit vijftien jaar geleden mogelijk maakte. TOKYO (AFP) - De Aum Shinri Kyo-sekte in Japan heeft de leden opgedragen deeltijdbanen te zoeken om geld bijeen te brengen voor de verdediging van haar lei ders. Die zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens betrokkenheid bij de aanval met gifgas in de on dergrondse van Tokyo, waarbij in maart elf mensen omkwamen en meer dan 5000 mensen gewond raak ten. Dat hebben politiefunc tionarissen tegen het Japan se dagblad Asahi Shimbun gezegd. De politie denkt dat de sekte het geld ook nodig heeft om de nog voortvluchtige lei ders te onderhouden. De in structie aan de leden om werk buiten de sekte te zoe ken. is een maand geleden verspreid. Sindsdien hebben mannelijke Aum-leden werk gevonden bij bouwonderne mingen. Vrouwen werken nu in snackbars. Sommigen zouden zeker 200.000 yen (ongeveer 3500 gulden) moe ten binnenbrengen. Sinds de aanslag in de on dergrondse heeft de sekte geen wervingskracht meer en krijgt zij geen giften meer. Die waren de belangrijkste bron van inkomsten. In To kyo heeft de sekte 36 van haar 42 bureaus ontruimd. De sekte, die zegt in Japan 10.000 leden te hebben, is nog niet verboden, maar er is een juridische procedure op gang gebracht om haar de status van godsdienstige or ganisatie te ontnemen. Dan kan de organisatie geen aan spraak meer op belasting vrijdom maken. Advertentie Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in üw regio gevestigd INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERASYSTEMEN COMMUNICATIESYSTEMEN MELDKAMERFAC. VAREL ZEELAND B V. 4460 AS Goes 4462 GL Goes Teteloor. D! 100 12033 Te'eia. 01100-32998

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5