In vier jaar tijd naar 40 mensen Waarom wij mensen mogen PZC achtergrond snelheidscontrole redactie denkwijzer Ali Brom concurreert vooral op kwaliteit en in europa het weer in zeeland ZATERDAG 15 JULI 1995 4 Hoog water Vandaag Lagedruk boven Schotland trekt opvullend naar het noor den en boven Zuid-Frankrijk bouwt een rug van hogedruk op. Deze ontwikkelingen kunnen echter niet voorkomen dat een kleine storing zich tussen deze tioee systemen doonoringt en ons in de avond en nacht zal pas seren. In de ochtend merken we daar nog vrij weinig van en is het vrij zonnig, in de middag komt van het zuidwesten uit meer bewolking opzetten en dan neemt ook de kans op een bui toe, de kans op onweer tijdens deze buien is vrij klein. Aanvan kelijk is de wind zuidivestelijk en meest matig, in de loop van de dag krimpt hij geleidelijk naar meer zuidelijke richting. De ma ximum temperatuur zal door de zuidioestelijke stroming niet veel hoger komen dan een graad of 20, komende nacht zal het door de aanwezige beioolking en wind een graad op 17 worden. Nautisch bericht Wind: zuidwest 3-4, kust 4-5 Beaufortkrimpend zuid-zuid- west; zicht: goed, in neerslag matig; temperatuur kushvater: 19 graden; afwijking waterstan den: een geringe verlaging; max. golfhoogte monding Schei- des: rond driekioart meter. Vooruitzichten Voor morgen (zondag): Perioden met zon, kleine kans op een bui. Matige zuidwesten wind, maxi mum temperatuur ongeveer 21 graden, minimum 's nachts rond 16 graden. Voor maandag tot en met woensdag: Perioden met zon, aj en toe meer bewolking en kans op een enkele bui. Maxima rond 21 graden, minima rond 17 gra den. uur cm uur ca Zaterdag, 15 juli Vlissingen 04.35 263 16.58 24! Terneuzen 04.53 289 17.18 27; Bath 05.58 342 18.26 32!' Roompot-buiten 04.30 201 16.50 ig Zierikzee 06.40 182 18.55 15 Yerseke 06.50 192 19.10 17; Philipsdam-West 07.05 201 19.25 1® Zondag, 16 juli Vlissingen 05.22 257 17.46 24! Terneuzen 05.39 282 18.06 26! Bath 06.46 337 19.09 31! Roompot-buiten 05.15 195 17.40 171 Zierikzee 07.25 179 19.40 IK Yerseke 07.35 189 19.50 17j Philipsdam-West 07.50 198 20.05 ij; Maandag, 17 juli Vlissingen 06.10 245 18.35 2Ji Terneuzen 06.27 270 18.56 25! Bath 07.33 325 19.56 3(f Roompot-buiten 06.05 185 18.30 IK Zierikzee 08.05 173 20.15 15: Yerseke 08.15 183 20.30 16 Philipsdam-West 08.30 190 20.40 IJ uur cm uur ct Zaterdag, 15 juli Vlissingen 10.59 192 23.37 21 Terneuzen 11.27 205 Bath 00.26 278 12.35 25 Roompot-buiten 10.45 127 23.20 17 Zierikzee 00.15 164 12.30 12 Yerseke 00.10 169 12.2512 Philipsdam-West 00.05 171 12.25 li Zondag, 16 juli Vlissingen 11.42 185 Terneuzen 00.05 251 12.13 15 Bath 01.12 277 13.17 22 Roompot-buiten 11.35 122 Zierikzee 01.10 168 13.20 12 Yerseke 01.05 171 13.15 11 Philipsdam-West 00.55 173 13.10 1] Maandag, 17 juli Vlissingen 00.19 230 12.26 li Terneuzen 00.47 244 12.55 li Bath 01.56 2 72 14.00 27 Roompot-buiten 00.00 168 12.20 11 Zierikzee 01.55 169 14.00 11 Yerseke 01.50 173 13.55 1! Philipsdam-West 01.45 174 13.55 1! ZON EN MAAN 16 juli Zon op 05.39 onder 211 Maan op 23.32 onder 10.: ZON EN MAAN 17 juli Zon op 05.40 onder 21.5 Maan op 23.56 onder 12.1 CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, AJ. Snel, M. van Zuilen. NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; A.J. Snel; H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; I.M. Dekker; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (Ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen. Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; J.P.H. Noot; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; A.F. Schreurs; W.M.J. Verstuyf. Beeld: D. Hafkenscheid; J. B. Siwabessy. Documentatie: C.Flipse; L. van der Horn; R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A. Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); A. Bloemendaal (Tel Aviv); H.B. Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome): W. Bunschoten (Paramaribo); R. Hellïnga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.A.M. de Bruijn (Washington); J.W.M. Gertsen (Boedapest); REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: 01184 - 84000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel 01100 - 31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: 01150 - 94457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: 01110- 15380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press International (UPIi, Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Denk eens aan de mensen om u heen, in uw huisgezinfamilie, buurt of op uw werk. Hoeveel van hen mag u echt, en waar om? Zijn er onder hen die u als zulke bijzon dere mensen beschouwt, dat u het een voor recht vindt in hun nabijheid te kunnen toe ven? Tegen hoeveel van die mensen hebt u ooit gezegd dat u ze mag of als bijzonder be schouwt? En waarom hebt u dat zo zelden gezegd? Er zijn maar weinig vragen die ons zo vaak en zo intens bezighouden als de vraag wat anderen van ons vinden, of ze ons wel mogen of niet, en als de daarbij behoren de vraag: hoe ons zo te gedragen dat de per soon naast ons in bed, tegenover ons aan ta fel, of aan de andere kant van de vergader zaal, ons aardiger gaat vinden, ons meer gaat mogen? Wat maakt dat andere mensen ons mogen en wij hun? In How to Win Friends and to Influence People', een van de meest ver kochte boeken van deze eeuw, geeft Dale Carnegie daarvoor het volgende bedriege- lijk simpele advies: 'als je wil dat mensen je mogen, wees aardig, doe alsof je hun mag, veins belangstelling voor de dingen waar voor zij belangstelling hebben, wees royaal met complimenten, en heb het voornamelijk over de dingen waarin je het met hen eens bent'. Is dit inderdaad een effectieve strate gie? Het antwoord luidt: tot op zekere hoog te 'ja'. Beginfase Tenminste in de beginfase van een kennis makingsproces of een relatie. Een hele serie psychologische onderzoeken toont aan dat wij mensen die zich aardig jegens ons gedra gen daarom meestal ook aardig vinden zelfs als we weten dat het voornamelijk uit beleefdheid is). Mensen die het met ons eens zijn, mogen we meer dan mensen die het met ons oneens zijn. Mensen die zich tegenover ons coöperatief opstellen, mogen we meer dan mensen die met ons in competitie gaan. En mensen die ons prijzen hebben we liever dan mensen die kritiek op ons hebben, enzo voorts. Elliot Aronson vat in zijn boek Het Sociale Dier al deze factoren van wederzijdse aan trekkingskracht kernachtig samen met de stelling: ive mogen mensen wier gedrag ons een maximale opbrengst oplevert tegen mi nimale kosten. Deze kosten-baten theorie van sociale aantrekkelijkheid verklaart in derdaad waarom bijvoorbeeld een manager die uit twee secretaresses kan kiezenmeest al de knapste van de twee kiest - dagelijks tegen een aantrekkelijk uiterlijk aan kun nen kijken is een esthetisch voordeel 'dat ge woonlijk niets extra's hoeft te kosten'. Bevestiging De theorie verklaart ook waarom we men sen met dezelfde opvattingen als wijzelf heb ben direct al bij de eerste ontmoeting mo gen: zij leveren ons zonder dat het iets kost een bevestiging van onze eigen opvattingen - ze helpen ons te geloven dat onze opvattin gen inderdaad 'de correcte' zijn. De theorie verklaart ook waarom we ie mand die coöperatief is, aardiger vinden dan iemand die competitief is: iemand die coöperatief is geeft ons hulp, luistert naar onze ideeëndoet suggesties en neemt een deel van het werk voor zijn rekening. Alle maal voordelen die we bij iemand die com petitief is ingesteld, moeten missen. Maar de kosten-baten theorie heeft ook zijn beper kingen. Hoewel we graag geprezen worden en de neiging hebben degene die ons prijst te mogen, moeten we niet het idee hebben dat we op een overdreven of onverdiende ma nier lof toegezwaaid krijgen of dat we gema nipuleerd worden. Als het vermoeden be staat dat degene die de lof uitdeelt daarmee op de eerste plaats zelf een bepaald voordeel probeert te behalen, dan mogen we hem juist minder dan als hij gewoon zijn mond had ge houden. Met andere woorden, hel uitdelen van complimenten of vleierijen leidt wel er gens maar niet overal naar toe. Hetzelfde geldt voor coöperatief gedrag. Mensen die overdreven behulpzaam zijn, ons overladen met gunsten, maar vermoedelijk een verbor gen agenda hebben, verliezen sterk aan aantrekkelijkheid. Een volslagen vreemde, die terwijl we onze auto open maken, op ons toekomt en zegt 'laat mij u even helpen instappen', de deur voor ons openhoudt, vervolgens achter ons sluit en blijft wuiven totdat we uit het gezicht zijn, stijgt bepaald niet op onze 'moog'lad- der. Een student die zijn docent vlak voor een tentamen een groot cadeau aanbiedt, ondergaat hetzelfde lot. Kortom. Dale Car negie's advies is niet altijd zinnig. Onder be paalde omstandigheden is het beter voor ie mand om zijn mond dicht of zijn handen in zijn zakken te houden, wil hij onze sympa thie of achting niet bijvoorbaat verspelen. Onderzoek heeft ook aangetoond dat er een belangrijke kern van waarheid schuilt in de uitspraak die een van 's werelds grootste romanschrijvers, Leo Tolstoi, in 1869 deed: „we mogen anderen niet zozeer vanwege het goede dat zij ons gedaan hebben, als zoel vanioege het goede dat wij aan hen gedaan hebben". Als iemand ons vraagt of ive hem een speciale gunst willen doen en we doen dat vervolgens, dan neemt de mate waarin we die persoon mogen toe. De reden daar van is dat ivij psychologisch zo in elkaar zit ten dat we onze gedragingen voor onszelj moeten verklaren, moeten rechtvaardigen. Als wij iemand met veel moeite geholpen hebben, en vervolgejis onszelf de vraag stel len waarom we die ander geholpen hebben, dan is een van de meest voor de handliggen de antivoorden dat die ander het verdiende om geholpen te worden, of dat hij een zoda nig ivaardevolle, aardige of bijzondere per soon is, dat 10e ojis terecht voor hem hebben ingespannen. Kortom, iemand helpen bete kent doorgaans iemand meer gaan mogen, aardiger gaan vinden. Dit opmerkelijke ver schijnsel is, mijns inziens, op zich al voldoen de reden waarom Nederland en de VN hun humanitaire missie in het voormalig Joego slavië moeten voortzetten. Er zijn in vergelijking met 3 jaar geleden in middels vele tienduizenden mensen meer in de wereld, zowel blauwhelmen als andere hulpverleners, die de Bosnische moslims en andere slachtoffers van het geweld daar als (mede)mens zijn gaan mogen, aardig en be langrijk zijn gaan vinden, enkel en alleen omdat ze hen zijn gaan moetenhelpen. Stoppen met de missie betekent niet alleen troepen en materieel terugtrekken, het bete kent ook onze genegenheid terugtrekken. Het betekent medemensen afboeken, min der waardevol, minder bijzonder gaan vin den. Blijven helpen, ook al zijn de offers soms in derdaad heel groot en triest, betekent ons zelf ertoe brengen een hele grote groep men sen te blijven mogen, bijzonder te blijven vin den. De veronderstelling dat in ieder mens iets bijzonders schuilgaat, iets dat zonder nadere voorwaarden vooraf bescherming, zorg, sympathie verdient is naar mijn me ning de basis van onze wereldgemeenschap, zoals het volgende verhaal treffend illu streert. Klooster Er was eens een klooster hoog in de bergen dat over de hele wereld bekend ivas. De mon nikken waren er vroom, de studenten en thousiast en gewone mensen kwamen er vanuit alle windstreken bidden en medite ren. Totdat er zich geleidelijk een verande ring voltrok. Er kwamen steeds minder stu denten, en ook steeds minder gewone men sen. De monnikken raakten ontmoedigd en somber. Diep bezorgd besloot de overste van het klooster op een dag op zoek te gaan naar het waarom van deze ontwikkeling. Op zijn zoektocht kwam hij een goeroe tegen aan wie hij het hele verhaal vertelde en vroeg: „is het vanwege onze eigen zonden dat het ons nu zo vergaat?" „Ja", antwoordde de goeroe, „vanioege de zonde van onoplet tendheid. Een van jullie is een heel bijzonder mens, een heilige vermomd als monnik, maar dat is jullie allemaal ontgaan." „Een heilige onder ons?", reageerde de overste. „Maar wie dan? Ieder van ons heeft zijn fouten, zijn gebreken. Wordt een heilige niet verondersteld volmaakt te zijn? Of is dat juist een deel van zijn vermomming? Maar loie dan? Terug in het klooster riep de overste de mon nikken bijeen en vertelde ze wat de goeroe gezegd had. De monnikken reageerden aan vankelijk vol ongeloof en begonnen zich ver volgens driftig af te vragen ivie van hen het kon zijn. Maar omdat zij het antiooord op die vraag schuldig moesten blijven, begonnen ze elkaar met nieuwe ogen te bekijken. „Je weet maar nooit", dachten ze als ze naar een collega naast zich keken, „of hij het mis schien is. Laat ik hem voor alle zekerheid maar aardig en respectvol behandelen." Spoedig stroomden de studenten weer toe, kwamen de gewone mensen weer mediteren en kreeg het klooster zijn oude faam terug. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Finland: Zonnige perioden, maar in het noorden eerst nog wolkenvelden. Droog. Maxima circa 22 graden; in het noorden lagere temperaturen. Noorwegen: In het zuiden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer. In het noorden droog en vrij zonnig weer. Middagtemperatuur tus sen 19 en 23 graden. Zweden: In het zuiden half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het noorden droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Denemarken: Af en toe zon, maar vooral zondag ook enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en vooral enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima van 17 graden in west-Schotland en west-Ierland tot 22 in Engeland. België en Luxemburg: Wisse lend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook bewolking en van tijd tot tijd enkele regen- of on weersbuien. Maxima tussen 23 en 27 graden, aan de Bretonse en Normandische kusten 19 gra den. Portugal: Droog en veel zon, maar langs de Costa Verde ook enkele wolkenvelden en moge lijk wat lichte regen of motregen. Middagtemperatuur aan zee uit eenlopend van 21 graden aan de Costa Verde tot 30 graden in de Algarve. In het zuidoosten maxi ma 33 graden. Madeira: Droog en veel zon. Ge leidelijk meer wind. Middagtem peratuur 26 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook nu en dan wol kenvelden en voornamelijk in Galicie kans op wat regen. Mid dagtemperatuur aan de Costa's in het oosten en zuiden 30 gra den, landinwaarts circa 35 gra den. Aan de kusten in het noord westen maxima 22 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Warm met maxima tus sen 28 en 34 graden. Marokko: Westkust; droog en veel zon. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 26 en 32 gra den. Landinwaarts maxima o[ lopend tot boven 40 graden. Tunesië: Droog, veel zon ene warm met maxima vlak aanzc tussen 30 en 35 graden, landi; waarts tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de kuste van de Middellandse Zee ore wegend zonnig en maxima graden. Vooral in de westéi gelegen departementen me wolkenvelden, maar op de mei te plaatsen droog. Middagles peratuur 26 graden, zondag het westen enkele graden lage Mallorca en Ibiza: Droog, vei zon en warm met een middaf temperatuur van 32 graden. Italië: Veel zon, maar vooral® 01 lokaal een onweersbui, met ni me in de bergen in het noords Zeer warm met maxima tusss 29 en 34 graden. Malta: Zonnig. Middagtempes tuur 32 graden. Griekenland en Kreta: Zon® voornamelijk op het vasteland) middags en 's avonds ook state wolken en een lokale bui. Op de Egeische Zee af en t« jj| nogal wat wind. Middagten^ ratuur van 29 graden op r" landen in de Egeische Zee!" circa 33 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Droog 6 veel zon. Middagtemperat® vlak aan zee op veel graden. Duitsland: Af en toe zon, cd van tijd tot tijd enkele regen- onweersbuien. Van het uit geleidelijk minder warm zondag maxima van 22 pads in het noordwesten tot 1 Berlijn. Zwitserland: Af en toe maar ook enkele regen- oft weersbuien. In Wallis, Tessine Engadin droger en meer zet Middagtemperatuur van 24 gs den in het noorden tot 28 inf zuiden. Oostenrijk: half tot zwaar- wolkt en enkele stevige rege^ onweersbuien. Zondag mend buiig en wat meer Middagtemperatuur 27 gradea Polen: Van tijd tot tijd zon.» enkele regen- of onweersbui Middagtemperatuur 26 gratis Tsjechië en Slowakije: VanH> tot tijd zon, ook enkele regen onweersbuien. MiddagtemP8* tuur 28 graden. Hongarije: Zonnige pen°®* afgewisseld door enkele re?* of onweersbuien. Maxima graden. De politie kondigt voor het weekeinde de v les aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel - vice versa Rene Diekstra HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek. ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen Nederland is een iverknemersland. We zijn lie ver een grote knecht dan een kleine baas. Op elke 1000 inwoners telt ons land 28 onderne mingen. In andere landen van de Europese Unie zijn dat er gemiddeld 49. Maar ive zijn met een heuse inhaalslag bezig. Tot grote vreugde van het 'paarse' kabinet, want elke onderne mer is op z'n minst één werkloze minder. In zes jaar tijd groeide het aantal startende onderne mers van 25.300 in 1987 naar 35.700 in 1993. Wie zijn deze nieuwe ondernemers en wat bezielt ze? door Margreet Vermeulen Als ze mij midden in de nacht opbellen voor een haastklus dan zeg ik: 'Prima. We komen eraan'. Ja toch? Zo hoort het, anders kun je geen goed be drijf op poten wilt zetten. In 1991 begon de Marokkaanse schoonmaker Ali Brom (40) een eenmansbedrijf - onder de be schermende paraplu van het Buitenlanders Starters Cen trum (BSC). Hij investeerde een ton in een eenvoudig kantoortje, een computer, een telefoon, wat tapijtreinigers, schrobmachines en een assortiment schoon maakartikelen. Vier jaar later heeft hij maar liefst veertig men sen in dienst. En daar blijft het niet bij, want Ali hoopt binnen kort rayonkantoren te openen in Rotterdam en Amsterdam. „Mijn geheim? Je moet voor 200 procent achter je bedrijf staan. Dan ga je nooit kapot." Het verhaal van Ali is het ver haal van een uitzonderlijk suc cesvolle starter. Snelgroeiende bedrijven als die van Ali worden door het ministerie van econo mische zaken liefkozend gazel len genoemd, omdat ze zoveel nieuw werk scheppen. Van de 850.000 nieuwe banen die het particuliere bedrijfsleven tussen 1990 en 1993 creeerde, komt naar schatting éénderde voor reke ning van de gazellen. „Bij het succes van de gazellen speelt de factor ondernemer schap een cruciale rol", schrijft minister Wijers van Economi sche Zaken in de nota 'Werk door ondernemen'. Gazellen zijn volgens hem flexibel, leveren kwaliteit, weten precies waai- de markt behoefte aan heeft en zijn voortdurend bezig met het ver beteren van het produktiepro- ces. Ali voldoet inderdaad aan al de ze kenmerken. „Het onderne men zit me in het bloed", zo vat hij zijn kwaliteiten met een be scheiden glimlach samen. „Maar ik ben natuurlijk veel fle- - xibeler dan een groot schoon maakbedrijf met 300 werkne mers. Als die midden in de nacht worden gebeld voor een spoedklus. bijvoorbeeld bij een waterschade of na een brand, dan zeggen ze: bel morgen maar terug. Maar het allerbelangrijk ste is nog dat je goed contact hebt met je klanten. Wij krijgen de sleutels van kantoren, scho len en fabrieken. Je leert hoe je het alarmsysteem kimt in- en uitschakelen. Dus willen ze een betrouwbaar bedrijf hebben." Van de grote en bekende schoonmaakbedrijven in ons land met- honderden personeels leden in dienst is Ali 'niet zo ka pot'. „Ze ontduiken de schoon- maak-cao, met het personeel wordt geschoven alsof het balen meel zijn en soms worden men sen voor een bepaalde klus hele maal niet uitbetaald." Ali, die 12 jaar als schoonmaker bij een groot bedrijf heeft gewerkt, put uit een'rijke ervaring. Hij concurreert niet zozeer op de prijs als wel op de kwaliteit. „Ik ga zelf nog vaak mee. Ik maak nog steeds ook zelf schoon en on dertussen controleer ik hoe het werk gedaan wordt. Nieuwe per soneelsleden worden pas defini tief aangenomen nadat ze een weekje proef hebben gedraaid." „Weetje, als je als buitenlander één keer de fout in gaat, dan is het voor altijd mis. Dat doet wel een beetje zeer. Er wordt méér op je gelet. Er wordt twee keer gekeken of je 't werk wel goed doet. Maai- dat hindert niet. Als je een goede ondernemer bent dan zorg je dat je beter bent dan een ander." Tien minuutjes Het aantal allochtone onderne mers is tussen 1986 en 1992 ver dubbeld van 13.000 tot 26.000. Ali behoort tot het halve procen tje allochtone ondernemers dat 10 of meer mensen in dienst heb ben. En hij is een van de weinige allochtone ondernemers die zich niet richt op zijn landgenoten, maar de Nederlandse markt be speelt. Voor de Marokkaanse gemeen schap in Utrecht heeft Ah dan ook een voorbeeldfunctie. „Ja, dat denk ik wel. Er komen nogal eens landgenoten mij om advies vragen als ze ook voor zichzelf willen beginnen. Het gaat goed met Brom, dus dat trekt. Ik maak altijd wel tien minuutjes vrij. Als je menselijk bent en goed voor iedereen wil zijn dan moetje dat wel doen." De meeste vragen die Brom krijgt, gaan over de belastingen. „Men is zo bang voor de belastin gen, hè? Maar ik zeg altijd: als je niks verdient dan hoef je ook geen belasting te betalen." Ali Brom, met zwabber: „Als je als buitenlander een keer in de fout gaat, is het voorgoed mis." foto GPD ceTTS, bewolkt regen zonnig /V hagel <^2k> snbeuw TpS. onweer opklaringen v warmtefroi windrichting =5= koufront lagedruk H hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4