WOV-huiswerk ministers niet af Als manusje-van-alles aan de slag met verfspuitbus Van Gelder in forum Jakarta tijdens bezoek van koningin Zonnesteekweken bij telefoonwinkel: oude types in de aanbieding Auto-Lease Zuid West bv zeeuwse almanak Geboeid I' Kabinet wenst uitwerking plan Financiering mogelijk in augustus rond vakantiebaantje Tuk tuk tuft door Veere PZC zeeland ZATERDAG 15 JULI 1995 van onze verslaggever MIDDELBURG - Hoe war mer hoe beter. Bij de Prima- foonwinkel in de Lange Delft in het Middelburgse centrum worden meer tele foons verkocht naarmate de buitentemperatuur stijgt. Ten tijde van verzengende hitte staat de winkel vol klanten, terwijl een lekker kuiltje in het Zeeuwse strand een logischer en aan genamer verblijfplaats zou zijn. De zonnesteekweken, een reclame-actie van PPT- Telecom, veroorzaakt de run van de vele hittebesten dige telefoonliefhebbers. De zonnesteekweken, die drie weken duren en waar van er al twee achter de rug zijn, werken als volgt: de temperatuur op de thermo meter bepaalt het kortings percentage op verschillende produkten. Bij twintig gra den is een aantal telefoonty pes met twintig procent kor ting te koop. bij dertig gra den komt daar dus nog tien procent bij. Het kwik be paalt uw korting, zoals staat geschreven op grote borden in de winkel. De Homevox is in Middel burg uitverkocht, maar kan nog wel worden bijbesteld. Met de Florida is het afgelo pen. Op is op. Verkoopster Solange Volwerk is niet ver rast door de grote belang stelling. „Het is net als op de braderie, daar komen men sen ook af op toestellen met afschuwelijke kleuren, die twee tientjes zijn afgeprijsd. Normaal kijkt niemand er naar, maar nu vechten ze er bijna om." Waardeloos Volwerk had liever wat be tere toestellen in de aanbie ding gezien. „Nu gaat het om een soort opruiming, van oude types. Ik zou het leuker vinden als bijvoorbeeld de Orlando ook in de aanbie ding kwam." In plaats van de draadloze Orlando werd de kwalitatief mindere - en eveneens draadloze - Flo rida uitgekozen door PTT- Telecom. „Een waardeloos toestel. Normaal verkoop ik ze nooit, maar nu zijn ze al sinds maandag uitverkocht. We hadden er ongeveer vijf entwintig in voorraad. Nog steeds vragen mensen er om, maar tevergeefs." Klanten die de afgelopen twee weken naar de Florida vroegen, werden wel voorge licht. „Je vertelt ze dat het een verouderd model is en dat er veel ruis in zit. Toch willen de meeste mensen 'm per se hebben, om de lage prijs. Maar ik weet nu al dat de helft terugkomt." Teleur gestelde klanten worden geattendeerd op de Orlando, die helaas wel wat duurder is. „Bij twintig graden is het verschil in prijs tussen die twee kleiner, dan kim je mensen nog wel eens overha len het betere toestel te ne men. Bij dertig graden lukt dat niet meer." Fax Volwerk kijkt zelf niet elke dag op de thermometer om de korting te bepalen. „Dat krijgen we iedere morgen via de fax binnen. De korting geldt per dag in het hele land." Een reisje maken naar warmer oorden loont dus niet de moeite. Dat klanten speciaal voor de primafoon- actie naar de stad komen, is volgens de verkoopster dui delijk. „Afgelopen zaterdag stond het hier tot vijf uur 's middags bomvol, terwijl in de rest van de stad niemand te bekennen was." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse commissaris van de koningin, drs W. T. van Gelder, heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan het Forum In- donesië-Nederland. Dat forum stelt zich ten doel via uitwisse ling van kennis en ervaring de relatie tussen Indonesië en Ne derland te versterken. Van Van Gelder wordt vooral een in breng verwacht op het gebied van milieu, waterbeheer en na tuurbescherming. Het forum komt dinsdag 22 en woensdag 23 augustus in Jakar ta bijeen ter gelegenheid van het staatsbezoek van koningin Bea trix aan Indonesië. De vorstin zal het forumoverleg bijwonen. De kennisuitwisseling die (de stichting) Forum Nederland-In- donesië nastreeft, moet onder meer via een uitgebreid stage programma gestalte krijgen. Commissaris Van Gelder is voorzitter van een commissie die zorg moet dragen voor de plaatsing van Indonesische sta giairs bij Nederlandse bedrijven en instanties. Van Gelder heeft Indonesië le ren kennen in de tijd dat hij in opdracht van de Verenigde Na ties een studie verrichtte naar het scheepvaartverkeer in Zuid- Oost-Azië. Op het ogenblik is hij als voorzitter van de nationale drinkwatervoorziening VEWIN betrokken bij de samenwerking tussen een tiental Nederlandse en Indonesische drinkwaterbe drijven. Bulkcarrier op drift TERNEUZEN - Na een hevige onweersbui is een Noorse bulk carrier die in de put van Terneu- zen voor anker lag, vrijdagavond omstreeks kwart voor negen op drift geraakt en vervolgens vast gelopen. Het sleepbedrijf Mul traship kwam met vier sleepbo ten in actie om het schip, de Bo- nafontairt, weer vlot te trekken. Postbus 57, 4460 AB Goes Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes Telefoon 01100-27700 voor een pasklaar lease-plan Over Ward, gaat het, een Vlaming die vele jaren woonachtig was in Amster dam, een aardige Neder landse vrouiv ontmoette en neerstreek in Breskens. Voor zijn werk en hobby gaat hij regelmatig met de pont over. De vaartocht boeit hem matig en daarom, neemt hij, om de tijd te ver drijven, lectuur mee. Daar in ivas hij laatst zeer ver diept. Zo erg dat hij niet in de gaten had dat de pont in de Breskense veerhaven stil lag. Ook de oproep dat er nog een blauive auto met een Belgisch kenteken op het bovendek stond ontging hem. De veerboot iverd op- nieuio geladen en daar stond de auto van Ward, als een vreemde eend in de bijt tegen de rijrichting in. Ook hij vond het een vreemd gezicht toen hij (een beetje laat) in de gaten kreeg wat er aan de hand was. De spe culaties omtrent de inhoud van zijn lectuur waren ook niet van de lucht. van onze verslaggever den haag/middelburg - Het kabinet beslist op z'n vroegst in augustus over de fi nanciering en exploitatie van de Westerschelde Oeververbin ding (WOV). De ministerraad wil meer informatie over de uit eindelijke opzet van een op te richten tunnelmaatschappij, waarin naast het Rijk en de pro vincie ook particuliere inves teerders deelnemen. Het voor stel van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en haar collega Zalm van Financiën werd voor kennisgeving aange nomen. De twee moeten straks met meer uitgewerkte plannen komen. Een kabinetsbeslissing werd dus, nadat dat vorige week ook al was gebeurd, opnieuw voor uitgeschoven. De ministerraad kan in verband met de vakantie de knoop niet eerder doorhak ken dan op de eerstvolgende ka binetsvergadering, op 18 augus tus. Gedeputeerde J. Hennekeij laat zich, verzekerde hij vrijdag avond, zeker niet uit het veld slaan door het uitstel. „Natuur lijk had ik het liefst gehad dat het besluit nog voor de vakantie van het kabinet was genomen, maar het zij zo. Ik heb er wel be grip voor, wantje kunt eigenlijk niet verwachten dat de ministe ries in een paar weken tijd een opzetje voor publiek-private fi nanciering rondbreien, terwijl wij zelf jaren bezig zijn geweest met het bestuderen van de mo gelijkheden tot private financie ring. In 'Den Haag' is in elk geval sprake van een totale omme zwaai in het rijksbeleid." Kok Minister Jorritsma en later - tij dens zijn wekelijkse persconfe rentie - ook premier Kok - maak ten duidelijk dat Zeeland geen reden tot pessimisme heeft. Juist door het feit dat Jorritsma minister Zalm aan haar zijde door Pascalle Cappetti Je zou ze 'Marietjes-van-alles' kun nen noemen, de vakantiewerkers Marjolein Agterhuis en Renee van Sabben, maar van meneer Van Dale hoeft dat niet zo nodig. Die zegt dat een manusje-van-alles onzijdig is. Volgens de omschrijving in het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal is dat iemand die van alle markten thuis is en die allerlei bezigheden bij de hand heeft. Dat slaat aardig op de ze twee klusjesvrouwen. Marjolein en Renee zijn schilder, schoonmaker, sorteerder en inpakker tegelijk. Hun vaders werken bij de verpak kingsbedrijven Elocoat en Elopak in Temeuzen. Kinderen van werknemers hebben een streepje voor op personeel dat het uitzendbureau selecteert. Een kwestie van een formulier laten invul len en de dochters kunnen in de vakan tie aan de slag bij de kartonnage- of melkpakkenfabriek. De zestienjarige Marjolein (havo-5-leerling in Goes) en de zeventienjarige Renee (havo-5-leer- ling in Temeuzen) zijn voor drie weken onder de pannen bij het magazijn van Elocoat aan de Osloweg. Daar werkt ook de negentienjarige Maureen Benjaminsz (mbo-agogisch werk). Zij is voor negen weken admini stratieve kracht en verzorgt in die functie de laadlijsten en -instructies voor de vrachtwagenchauffeurs. Hoofd expeditie Peter Jonkman, die de vakantiewerkers onder zijn hoede heeft, zucht. Het valt niet mee om de 'kinders' te begeleiden. „Je kan ze niet te lang alleen laten. Een scholier lapt de regels nog weieens aan de laars. Maar ik kan moeilijk de hele dag hun hand vasthouden." Daarom mogen de vakantiewerkers onder geen beding in de produktiehal en op het laadperron komen. De fabriek is verboden terrein, want Elocoat staat hier niet in voor hun veiligheid. Streng Aan het huishoudelijk reglement wordt dan ook streng de hand gehou den. De vakantiewerkers kennen de regels uit hun hoofd. Als de meisjes in de magazijnhal bezig zijn, wordt hun werkterrein met pionnen afgezet. Ver plicht. Want de af en aan rijdende hef truckchauffeurs, die voorrang hebben op de lopende werknemers, zouden hen weieens over het hoofd kunnen zien. Dat er nu drie meisjes bij Elocoat werken, is toevallig. Over twee weken krijgt Jonkman twee jongens. Hij heeft alvast een klus bedacht waarvoor de 'meiden' fysiek niet sterk genoeg zijn. De 'uit de kluiten gewassen kerels' 'mogen' straks de helblauwe golfpla ten fabriek afsoppen. Jonkman ver heugt zich er al op. Marjolein en Renee krijgen de wat lichtere taken. „Nou, dat valt wel mee hoor", grinniken ze. „Hij laat ons af en toe flink zweten." Hoewel het, zo vin den ze zelf, een relaxed baantje is, is lanterfanten er niet bij. Er moet wel ge werkt worden voor de tweehonderd gulden per week. Trouwens, als je niet doorwerkt, gaan de dagen wel erg langzaam. Marjolein Agterhuis, Maureen Benjaminsz en Renee van Sabben (vlnr) voorzien de parkeerplaats van een 'P'. foto Charles Strijd Het loon is wel wat minder dan Marjo lein twee jaar terug in de droogbloe- menoogst kreeg, maar toen stond ze tot haar enkels 'in de blubber'. „Dat nooit meer", verzucht ze. Ook Renee voelde er weinig voor 'om rode bessen te gaan plukken'. Het duo heeft de afgelopen dagen bij na niets anders gedaan dan gele fijnen op de magazijnvloer schilderen. De heftruckchauffeurs weten zo precies uit welk vak ze de enorme rollen kar ton moeten halen. Op de korte broe ken van de meisjes zitten inmiddels dikke vegen gele verf. „We kunnen geen geel meer zien", zegt Renee. Woensdag moesten ze maar eens met witte verf aan de slag, vond Jonkman. Uit een stuk karton hebben ze de letter P geknipt. De P van parkeren moet op de vrachtwagenparkeerplaats worden geschilderd. Als de fotograaf vraagt om dat in zijn aanwezigheid te doen, grijpen de twee naar de spuitbus en beginnen lukraak te spuiten. Maureen houdt het papier vast. „Oh, oh", zegt Jonkman (met een gezicht van 'wat zijn jullie toch klunzen „Je moet de spuitbus wel een minuut of vijf schudden. Anders krijg je bruine vlekken." En, als de één de ander onderkliedert: „Met deze wind ga je toch niet in de straal van de ander zitten Fabriekshal Deze week is het flink puffen in de niet van airconditioning voorziene fa briekshal. Maar buiten is het helemaal erg. Om te voorkomen dat Renee en Marjolein 'in.de Croma bruingebak ken werden' gaf Jonkman ze de op dracht om onder de luifel het bruik bare restmateriaal van het waardeloze materiaal te scheiden en de stellingen van vuil en stof te ontdoen. Om vier uur kunnen de vakantiewer kers naar huis. heeft gevonden, zit een positief besluit van de ministerraad er straks zeker in, Financieel lijkt de zaak rond te komen. Het bete kent dat de provincie straks jaarlijks vier miljoen in de WOV stopt en het Rijk 54 miljoen. Daarnaast wordt tol geheven. Na 30 jaar moet de tunnel tolvrij worden. Premier Kok sprak vrij dagavond van een 'intentie verklaring' omdat Jorritsma en Zalm nog niet met uitgewerkte voorstellen konden komen. „De contouren van de financiële con structie zijn aangegeven; het wachten is nu op de volledige uitwerking", aldus Kok. Jorritsma: „We denken er écht uit te komen. Er is sprake van hele positieve signalen. Er is na tuurlijk wel veel geld mee ge moeid en daarom wil de minis terraad eerst dat uitgwerkte voorstel. Maar het ziet er alle maal heel vertrouwenwekkend uit." Een paar weken geleden be sloot Jorritsma dat de overheid (Rijk en provincie) de aanleg en exploitatie van de WOV in eigen handen moesten nemen. Aannemers Dat gebeurde op het moment dat bleek dat de aannemerscom binatie Middelplaat Wester schelde de risico's (of toch een deel daarvan) van de private fi nanciering bij de overheid wilde deponeren. Op dat moment oor deelde Jorritsma dat de over heid dan ook best de financie ring en exploitatie voor eigen re kening kon nemen. Gedeputeerde staten spraken vrijdagavond de verwachting uit dat het kabinet de voorstel len van Jorritsma en Zalm direct na het zomerreces zal overne men. Ze hopen ook dat de plano logische (beroeps)procedures rond de bestemmingsplannen van Temeuzen en Borsele èn de streekplanwijziging van de pro vincie nu snel kunnen worden af gerond. Loopt alles nu verder op rol letjes, dan zou in 1997 kunnen worden begonnen met de aanleg van de tunnel: twee tunnelbui zen met ieder twee rijstroken en met tweebaans-toevoerwegen, die na 10 tot 15 jaar eventueel kunnen worden verdubbeld. van onze verslaggever VEERE - In Bangkok is de tuk tuk (spreek uit toek toek) een vertrouwde verschijning in het straatbeeld, voor de inwoners van Veere is het even wen nen. H. W. Vroom van Marina Veere bv kocht onlangs een originele tuk tuk van een importeur uit Almelo om het toe ristenstadje te promoten. Sindsdien rijdt het autootje met of zonder passa giers door de smalle straatjes van het eeuwenoude centrum. Vroom las over de tuk tuk in een groot, landelijk ochtendblad. Hij werd direct gegrepen door de uitstraling van het vervoermiddel. Het eerste proefmodel viel niet meteen in goede aarde. „Dat ding stonk en maakte lawaai, maar het nieuwe model is een stuk fijner: hij maakt bijna geen geluid en heeft een heel fijn motortje. De eerste keer reed ik met de tuk tuk over de boulevard van Vlissingen. Ik was er meteen kapot van, zo héérlijk als de wind naar bin nen waaide." Sindsdien kunnen gasten van Marina Veere bv voor een schappe lijk prijsje van en naar de jachthaven gebracht worden. Te huur voor bruilof ten en partijen is de tuk tuk ook. Mét chauffeur. „Het wagentje is te teer om er Jan en Alleman in te laten rijden." foto Ruben Oreel De treurbeuk zorgt voor z'n eigen schaduw De beuk offagus kent in Ne derland maar één inheem se soort: de fagus sylvatica. De veel voorkomende rode beuk en de treurbeuk zijn echter als gecultiveerde soorten al eeu wen in het landschap aanwe zig. En hoeEen beuk die de ■ruimte heeft, kan makkelijk 40 meter hoog, evenzo breed en eeuwen oud worden. Omdat beuken langzaam groeien en snoei goed verdra gen, worden ze sinds de Middel- eeuwen als haagbomen toege past. Rondom kerkhoven tref fen we in Zeeland vaak oude brede hagen van rode en groene beuken aan. De gladdegrijze stam van de beuk is gevoelig voor zonne brand. De boom zorgt met zijn lage, aan de uiteinden neer hangende takken voor zijn ei gen beschaduwing. Valt die plotseling weg, dan kan dat de boom het leven kosten. De grootste treurbeuk van Ne derland is te vinden op de be graafplaats te Heinkenszand. Een bijzonder fraaie, oude. ro de beuk vervangt de kerk op het kerkhofje in Eversdijk bij Kapelle. Begraafplaats Heinkenszand. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 37