Generale wint race om CLBN Getuigen: bewaarders verkopen gedetineerden zelfs explosieven PZC Vuilnisdienst Utrecht traint in de Ardennen Bemanning van skütsje te water Straathandel in kaarten North Sea Verlicht eigenbelang geschrapt uit nota buitenlands beleid CDA wil haast maken met studiebeurs voor student onder de 18 Te mooie Martha naar ander korps binnenland Belgische bank neemt Nederlandse tak Credit Lyonnais over UTRECHT (GPD) - De mede werkers van de Utrechtse Rei- nigings- en Havendienst gaan na de zomer drie dagen naar de Belgische Ardennen om daar voorbereid te worden op de naderende verzelfstandiging. De gemeentelijke dienst heeft voor het uitstapje 486.000 gul den op de begroting gezet. CDA-fractievoorzitter E. Haitsma in de Utrechtse ge meenteraad informeerde don derdagavond met de nodige verbazing waar dat nou precies goed voor was. Het door de rei nigingsdienst als outdoor-eve- nement opgevoerde begro tingsonderdeel leek hem toch wel wat veel op een doodge woon personeels-uitje. „Ik heb eens zitten rekenen", zei Haits ma, „en ik kom uit op een be drag van zes of zeven miljoen gulden als alle gemeentelijke diensten zoiets zouden doen." Van ambtelijke zijde kwam als antwoord dat de reis is bedacht in het kader van de verzelfstan diging. De ambtenaren van nu worden dan werknemers van een particuliere firma die in af val doet. Die veranderingen vereisen een intensieve bege leiding en bewustwording van het personeel. Voor de drie da gen in de Ardennen zijn acht groepen van 40 personen gese lecteerd. Zij gaan actief aan de gang met houding, gedrag en samenwerking. Per persoon komt dat neer op 1.000 gulden voor onder andere voorberei ding, transport, verblijf en na zorg. En terwijl zij weg zijn, moet er ander personeel ingehuurd worden om de werkzaamheden in Utrecht uit te voeren. Ook dat kost geld. ROTTERDAM (GPD) - De Bel gische Generale Bank (GB) neemt Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) over. Dat hebben het Franse moederbe drijf Crédit Lyonnais SA van CLBN en GB gisteren in een ge zamenlijke verklaring bekend gemaakt. Met de verkoop van de Nederlandse CL-dochter zou tussen de 1,1 en 1,3 miljard gul den gemoeid zijn. Volgens drs. F.A.J. Dinkgreve, algemeen secretaris van de in Rotterdam gevestigde CLBN, is er tussen de Generale Bank en het zwaar verlieslijdende CL een principe-overeenkomst geslo ten, die de basis moet vormen voor een af te sluiten akkoord. „De onderhandelingen zijn zo danig gevorderd dat de ver wachting gerechtvaardigd is dat een overeenkomst kan worden bereikt," staat in de verklaring te lezen. Op welke termijn er een definitief akkoord zal zijn, is niet duidelijk. Werkgelegenheid Dinkgreve gaat er van uit dat de 2650 arbeidsplaatsen van CLBN behouden zullen kunnen blij ven. „Ons beleid wordt voortge zet." stelt de algemeen secreta- Zomercollectie nu halve prijs Wolstraat 72,Vlissingen - —0er haalde gedurende net lange vraaggesprek herhaal delijk uit naar de pers. Van de Sote stroom publikaties over de jWsdaadbestrijding klopt vol- haar niet veel. Geen vervolging extreem-rechtse Partij F AP fWHEM (ANP) - Justitie zal einmei opgerichte extreem- echtse Fundamentalistische arbeiders Partij (FAP) niet "rafrechtelijk vervolgen. De Wsofficier van justitie in Arn- kem, mr. S. Buist, heeft dat vrij- '"Worgen gezegd. ^Arnhemmer C. Kusters <ex- £86) is voorzitter van de FAP. e Partij wil dat Nederland een naar Libisch voor- wordt. In het partijpro- anuna Manifesto staan allerlei 'feme standpunten, zoals her deren van de doodstraf. ris van CLBN, die opmerkt dat er sprake is geweest van een 'clo se finish' tussen de Generale Bank en Fortis, de andere se rieuze kandidaat die op de Rot terdamse bank aasde. Welke ar gumenten voor het Franse moe derbedrijf bij de uiteindelijke keuze de doorslag hebben gege ven, is bij Dinkgreve niet be kend. Hij ontkent dat de Neder lands/Belgische bankverzeke- STAVOREN - In Stavoren is gisteren het skütsjesilen van start gegaan. De deelnemers hadden behoorlijk last van de stevige wind op het IJsselmeer waardoor een van de sktsjes omsloeg. De bemanningen van de oude Friese vrachtschepen binden tot en met 4 augustus de strijd met elkaar aan. foto Vincent Boon/ANP raar Fortis vorige maand een be duidend lager bedrag voor CLBN geboden zou hebben dan de Generale Bank. De komende tijd wordt overleg gevoerd met de vakbonden en de onderne mingsraad. Feestje Bestuurder H. Westerhof van de Dienstenbond FNV is tevreden met de uitkomst. „Het was giste ren le quatorze juillet, de veer tiende juli. Dat is een feestdag in Frankrijk. Nou voor ons is het ook een beetje feest, wij hebben een kadootje gekregen." Wester hof zegt blij te zijn met het ge schenk, omdat in zijn ogen CLBN met de Generale Bank als moeder beter uit is dan met de andere kandidaat Fortis, waar onder de VSB valt. „Met een groeiend bedrijf als de VSB zou den er dubbele bezettingen drei gen. En dus gevaar voor de werk gelegenheid. Nu heb ik goede hoop dat de banen van de 2650 personeelsleden bij CLBN ge handhaafd kunnen blijven." Volgens de vakbondsbestuurder is de overname door de Generale Bank geen verrassing. „Er werd al onderhandeld op basis van ex clusiviteit. En na de Franse ver kiezingen werd duidelijk dat het mes in het Franse moederbedrijf Crédit Lyonnais SA zou moeten Er moest niet minder dan vijftig miljard Franse francs (zo'n ze ventien miljard gulden) bij aan steun. Het van de hand doen van de Nederlandse dochter lag voor dus de hand," zegt Westerhof. De bestuurder van de Diensten bond FNV, die volgende week overleg voert met vertegenwoor digers van de Belgische bank, heeft al een naam voor het nieuwe bankbedrijf in gedach ten: de Generale Bank Neder land. Zorgen rond nieuwe haring IJMUIDEN (GPD) - De Neder landse haringhandelaren ma ken zich zorgen over de slechte aanvoer van haring dit jaar. Als trend doorzet, komt de voorraadvorming in gevaar, zo wordt gevreesd. De handelaren zijn bang dat de voorraad haring niet toereikend is voor de rest van het jaar. De is groot dat over enkele maanden de klant tevergeefs om maatjesharing vraagt. De haringhandelaren kopen al enkele jaren hun haring in Deen se vissershavens. De Hollandse Nieuwe wordt vervolgens naar Nederland vervoerd. In de be trekkelijk korte periode van de maatjesharing - eind mei tot eind juli - bouwen de handelaren een voorraad op voor het hele jaar. De haring wordt in vriesve men opgeslagen. Het is niet dui delijk aan te geven waarom de aanvoer van haring nu minder is dan voorheen. Sorgdrager niet in voor partijleider DEN HAAG (ANP) - D66-minis- tcr Sorgdrager (Justitie) heeft .er„absoluut geen behoefte aan" ^an Mierlo bij de volgende ka merverkiezingen in 1998 op te volgen als partijleider. Zij zei vrijdag in een 3,5 uur durend ra dio-interview met de VPRO geen rasechte politica te voelen. Toch hield de 47-jarige juriste in slag om de arm. „Ik zeg nooit maar ik streef er niet Sorgdrager verklaarde veel moeite te hebben met dot draaien en het niet altijd rwht-door-zee-zijn" van politici. •Zo wil ik nooit worden." Oscar Peterson veegt het zweet van z'n gezicht tijdens zijn optreden gisteravond in het Congresge bouw in Den Haag. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG (ANP) - „Wanted: Tickets. Reward: 50,-." De 20ste editie van het North Sea Jazz Festival in Den Haag zorgde vrijdagavond niet al leen voor muzikale primeurs. Voor het eerst in de historie van het festijn smeekten tien tallen muziekliefhebbers aan de poorten van het Congresge bouw om een kaartje. Maar de 22.000 tickets waren allang uitverkocht. En dat is opvallend, omdat de vrijdag traditioneel de „rustig ste" avond is. Met optredens van Oscar Peterson, de Neder landse Laura Fygi en The Jazz Passengers ging het jazzfeest van start. Duizend artiesten op vijftien podia. Drie dagen lang. Pure jazz vult de helft- van het programma. Blues-, funk- en fusionliefhebbers komen ook ruimschoots aan hun trekken. De organisatie schrijft de grote belangstelling toe aan het op treden van zangeres Neneh Cherry, vooral populair onder jongeren. Toch overheersten de jongeren niet op de eerste avond. Ook alle kaarten voor zondagavond waren op de ope ningsavond al weg. Alleen voor vandaag is er nog ruimte. Op twaalf plekken tegelijk barstten vrijdag aan het begin van de avond de decibellen los. Terwijl honderden bezoekers van buiten de stad hun slaap plaatsen voor de nacht bij de speciale balies nog stonden te' regelen, klonken uit de kelder de eerste noten van het Dutch Jazz Orchestra. De in smoking gestoken kleine bigband van Jerry van Rooijen had speciaal voor deze North Sea-editie ge kozen voor composities van Billy Strayhorn. Op het programma van de ope ningsavond stond ook een op treden van Birdwinnaar Ernst Reijseger, een cellist uit de voorhoede van de Europese jazz. Hij kreeg de prijs van Chan Parker, de weduwe van de legendarische Charlie „Bird" Parker. Morgen treedt de andere Bird winnaar. Toots Thielemans op. zie ook pagina 15 AMSTERDAM (GPD) - Bewaar ders van de Bijlmerbajes smok kelen naast drank en drugs ook wapens, explosieven en andere hulpmiddelen voor ontsnap pingspogingen naar binnen. Vermogende gedetineerden worden ongevraagd hand- en spandiensten aangeboden. Dat hebben drie getuigen in de strafzaak tegen een drugsbaron vorige week tegenover de Am sterdamse rechter-commissaris verklaard. Vorig jaar zomer werd justitie opgeschrikt door twee uitbraak- pogingen in de Bijlmerbajes waarbij de kneedbare springstof semtex werd gebruikt. Bij één poging was de drugsbaron be trokken. Van semtex zijn slechts kleine hoeveelheden nodig om zware explosies te veroorzaken. Zo is de veronderstelling dat het Pan Am-toestel dat enige jaren geleden boven Lockerbie crash te, met 100 gram semtex is opge blazen. Semtex wordt gemaakt in Tsjechië, waar het in de mijn bouw wordt gebruikt Justitie wenst over de misstan den zoals die uit de getuigenver horen blijkt, geen commentaar te geven. „Deze zaak is onder de rechter," aldus een woordvoer ster. De WD-fractie in de Twee de Kamer heeft er inmiddels vra gen over gesteld. De verklarin gen van vorige week zijn voor de advocaat van Cees H.. mr. P. Doedens, aanleiding nog meer bewaarders te willen horen. Bedrijvigheid Het relaas van een van de getui gen, een 48-jarige gedetineerde electriciën, die in juli 1994 pro beerde te ontsnappen, maakt gewag van grote bedrijvigheid onder Bijlmer-bewaarders. De man heeft tegen de rechter-com missaris gezegd dat een bewaar der hem semtex bracht, alsmede een ontstekingsmechanisme. Volgens de gedetineerde maak te deze bewaarder, waarvan hij de naam niet wil noemen, deel uit van „een hele kliek". Citaat uit het verhoor: „Ik ben in De Schans (een van de Bijlmer torens, red.) door twee bewaar ders, onafhankelijk van elkaar, benaderd met de vraag of ze mij ergens mee konden helpen. 'We kunnen je een wapen leveren of semtex'. Ik vroeg de bewaarder wat semtex was. Ook heeft hij mij gedemonstreerd hoe ik er mee om moest gaan. Hij waar schuwde mij dat het gevaarlijk spul was en dat ik er voorzichtig mee moest zijn". Twee weken voor de ontsnap ping leverde de bewaarder tegen betaling van 25.000 gulden - ge regeld door een vriend van de electriciën buiten de gevangenis - semtex in een pakje shag. De gevangene werd uitgelegd dat hij de semtex op een stuk karton moest smeren en tegen het raam plakken. De ontsnapping mis lukte doordat de man hij in plaats van een aanbevolen gro te, een kleine ruit als doelwit nam. Die ruit hield stand. Een andere bewaarder bood de gedetineerde drugs en alcoholi sche drank aan. Hij kocht voor de prijs van 50 gulden wodka die de bewaarder verpakt in een shampoo-fles bezorgde. Ook een andere gevangene kent de hand- en spandiensten van bewaarders. Hij ging niet op de aanbiedingen in uit angst voor een strenger gevangenisregime na een mislukte ontsnapping. Ook wal hij tegenover de rechter commissaris niet meer gegevens verstrekken, omdat hij bang is voor problemen met „andere mensen". Of de man daarmee mede-gedetineerden of bewaar ders bedoelt, maakt hij niet dui delijk. Wel zegt hij: „U moet be grijpen dat ik nog tot het jaar 2000 moet zitten". De verhoren van vorige week maken onderdeel uit van een strafrechtelijke procedure tegen de drugsbaron, die vorig jaar eveneens met semtex uit de Bijl merbajes te ontsnappen. Een be waarder werd daar destijds voor aangehouden, maar onlangs vilj gesproken van de verden king dat hij de spullen voor de, overigens mislukte, ontsnap ping leverde. Het openbaar mi nisterie is tegen die vrijspraak in beroep gegaan. De gedetineerde electriciën zei vorige week dat deze bewaaar- der niet een van zijn 'helpers' is geweest. De twee getuigende ge detineerden hadden ook niet de zelfde leveranciers. Een 34-jarige bewaarder die eveneens als getuige werd ge hoord, verklaarde over de drugs baron: „Het was algemeen be kend dat hij de baas was in het paviljoen, ook al gedroeg hij zich niet zo. Hij liet regelmatig geld overschrijven op rekeningen van gedetineerden. Dat waren bedragen van 25, 100 en soms wel een paar honderd gulden". De bewaarder heeft tegenover de politie destijds het verband gelegd tussen de drugsbaron en zijn nu vrijgesproken collega. De collega liep altijd met een sport tas met spullen en zat in de han del van ongeregelde goederen, aldus de bewaarder. Ook had hij een rijschool. „Later heb ik me pas gerealiseerd dat hij rare din gen deed". ZATERDAG 15 JULI 1995 Recherche vindt 156 kilo cocaïne ROTTERDAM (GPD) - De Rivierpolitie stelt een onderzoek in naar de herkomst van 156 kilo cocaine, die werd gevonden bij een schrootverwerkend bedrijf in de Rotterdamse haven. De hard drugs zaten verpakt in sporttassen in een container die uit Colombia afkomstig was. De recherche werd gewaarschuwd dat er verdachte voorwer pen zaten in de container. De cocaïne is dezelfde dag nog ver brand. Het onderzoek door de Rivierpolitie heeft nog geen con creet resultaat opgeleverd. Nederland naar Expo '98 DEN HAAG ANP) - De ministerraad heeft besloten dat Neder land deelneemt aan de wereldtentoonstelling Expo '98. die van mei 1998 tot september van dat jaar in Lissabon wordt gehou den. Historisch uitgangspunt van de tentoonstelling in Lissabon is de ontdekkingsreis van Vasco da Gama die in 1498 via Kaap de Goede Hoop naar India leidde. Tegen deze achtergrond heb ben de Portugese organisatoren de wereldtentoonstelling het thema „The Oceans a Heritage for the Future" meegegeven. De expositie moet de betekenis van de wereldzeeën voor het bestaan en het welzijn van de mens zo veelzijdig en duidelijk mogelijk belichten. Douane vindt nijlpaardskelet ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse douane heeft deze week een partij apeschedels, vier jakhalskoppen en het skelet van een nijlpaard in beslag genomen. De resten zaten verstopt tussen legale goederen in een contai ner die op 10 juli in de Rotterdamse haven arriveerde. De con tainer kwam uit Zimbabwe en had Noord-Amerika als eindbe stemming. De douane heeft de lading in beslaggenomen op grond van de Wet bedreigde uitheemse diersoorten. Gestolen zwerfkei terecht SINT JOOST (ANP) - De duizend kilo zware zwerfkei die afge lopen week op de Bokkeriejers-wandelroute in Sint Joost in Midden-Limburg werd ontvreemd, is terecht. Vrijdagochtend vroeg vond de politie de steen een paar honderd meter van de oorspronkelijke locatie. De politie vermoedt dat de daders waarschijnlijk zijn ge schrokken van de publiciteit rond het verdwijnen van de steen en hem daarom hebben terugbezorgd. Onderzoek verhuis-wensen DEN HAAG (GPD) - Ruim 250.000 huurders willen verhuizen omdat ze ontevreden zijn over het huis of de buurt. Zo'n 400.000 huurders zoeken een groter of juist een kleinere woning. De ontevreden huurders zijn vooral te vinden in de vooroorlog se en vroeg-naoorlogse wijken in de steden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid (EIB). Volgens het EIB kan een goed toewijzingsbeleid in 60 procent van de gevallen tot een oplossing leiden. De overige 250.000 zaken betreft huizen die niet gewild zijn omdat ze slecht zijn of de buurt onaantrekkelijk wordt gevonden. Daar is renovatie nodig en buurtbeheer, bijvoorbeeld het aanstellen van huismeesters. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft de herijkingsnota van minister Van Mierlo (buiten landse zaken) grondig herschre ven, hoewel er vorige week al een 'akkoord op hoofdlijnen' over was bereikt. Geschrokken van de overwegend negatieve perscommentaren heeft de mi nisterraad het begrip 'verlicht eigenbelang' geschrapt uit de nota over het toekomstige bui tenlandse beleid. Hoewel de herijkingsnota pas begin september naar de Twee de Kamer wordt gestuurd, maakte premier Kok duidelijk dat de afgelopen dagen een paar bakens zijn verzet. Uit de eerste concept-nota steeg teveel de geur van economisch-materieel gewin op, zo vond de minister raad. Vooral het begrip verlicht eigenbelang - een stokpaardje van Bolkestein - kan aanleiding geven tot misverstanden, aldus de premier. Kok: „Het verlicht eigenbelang kan de indruk geven dat bij het buitenlands beleid vooral de economisch baat voorop staat. Maar het gaat ook om de vraag hoe in de internationale verhou dingen een stabiliteitsbeleid vorm krijgt. Ook het milieu is op het snijvlak van economie en po litiek belangrijk". DEN HAAG (ANP) - Het CDA- kamerlid Lansink wil dat stu denten aan hogescholen en uni versiteiten die jonger zijn dan 18 jaar al met ingang van 1 ja nuari 1996 in aanmerking ko men voor studiefinanciering. Dat is negen maanden eerder dan in de voorstellen van minis ter Ritzen (onderwijs). Lansink heeft daartoe een initiatief wetsontwerp opgesteld en voor advies naar de Raad van State gestuurd. Het plan om de bijna 6000 stu denten in het hoger onderwijs die jonger zijn dan 18 jaar recht op studiefinanciering te geven, maakt deel uit van het wetsvoor stel tot invoering van de presta tiebeurs. In het regeerakkoord was afgesproken dat dat wets voorstel komend studiejaar van kracht zou worden, maar de Eer ste Kamer hield dat begin juni tegen. Ritzen zal het wetsvoor stel opnieuw bij de Kamer indie nen, maar nu met de invoerings datum van 1 september 1996. Lansink wil het onderdeel van het wetsvoorstel dat jongere stu denten recht geeft op studiefi nanciering loskoppelen van het wetsvoorstel voor de prestatie beurs. „In de Kamer bestaat al jaren brede steun voor het idee, dus de afhandeling kan snel ge beuren. Waarom zou je die maat regel dan niet zo snel mogelijk in werking laten treden?", aldus Lansink, die zich wel fel blijft verzetten tegen de invoering van de prestatiebeurs. Ritzen is echter tegen een snelle invoering van het recht op stu diefinanciering voor jonge stu denten omdat hem dat extra geld kost. „Een deel van de voor stellen levert geld op, een ander deel kost geld. Intensiveringen en besparingen zijn aan elkaar verbonden. Daar zijn afspraken over gemaakt in het regeerak koord", aldus een woordvoerder van de minister. Het kabinet kondigde in dat re geerakkoord aan het recht op studiefinanciering niet te laten afhangen van de leeftijd, maar van het soort onderwijs dat een student volgt. Zo wordt ook de studiefinanciering voor scholie ren van 18 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs in 1997 ver vangen door een tegemoetko ming in de studiekosten. ROTTERDAM (GPD) - Mar tha Wesenhagen, de Rotter damse politiesurveillante die werd afgewezen bij het politiekorps Rotterdam- Rijnmond omdat ze te sexy zou zijn. had gisteren een sollicitatiegesprek bij een ander groot korps. De ex-po- litiesurveillante wil nog niet bekend maken om welk korps het gaat. Martha Wesenhagen kwam de afgelopen dagen uitge breid in het nieuws, omdat ze 'niet paste binnen de be drijfscultuur van de politie'. Martha zegt het 'klasse' en 'ontzettend sympathiek' te vinden dat zij is uitgenodigd door het betreffende korps, maar weet nog niet of ze op een eventueel aanbod in gaat. „Als ik weer bij de poli tie zou kunnen, betekent dat wel een stukje zekerheid voor me, maar er is zo veel gebeurd, dat ik niet weet of ik nog terug wil."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3