De kritische noot is er nog steeds We gaan back to the roots PZC Harry Slinger vrije tijd 23 puzzelen Oplossing Oplossing puzzel vrijdag Horizontaal Verticaal postzegels ZATERDAG 15 JULI 1995 Drukwerk heeft nogal indruk gemaakt. De groep bestaat al sinds 1990 niet meer. Maar wie weet dat? Harry Slinger zingt immers nog steeds. Net heeft hij weer een nieuwe cd uitgebracht ('Naar je hart'). De single daarvan, 'Zandaan', leek de afgelopen weken nog harder te stijgen dan de temperatuur. En hoeveel mensen zouden weten dat dit toch echt een project van Slinger solo is? Harry Slinger begrijpt wel dat veel mensen niet weten dat hij solo werkt. „De platen van Druk werk worden ook nog volop ge draaid. En ja, als zanger bepaal je heel erg het geluid van een groep. De mensen zouden het zelfde reageren als Benny Joling opeens op de solotoer zou gaan. Dan zou er ook worden gezegd: Normaal be staat nog." Het is de vraag of dat zo is. Slinger drukte nogal z'n stempel op de groep. „Dat is waar, mijn stemkleur is nogal, eh, bijzonder. Daarom word ik ook nooit geïmiteerd in Play- backshows. En dat vind ik heel goed. Die shows... wat heb je er nou aan om een ander na te doen? Wat kan je daar nou zelf bij winnen? Dat mensen vinden datje zo op ie mand lijkt? Nou, uit ben je. „Het gekke is wel dat ik nu van ra diopresentatoren zelf het verwijt krijg dat ik op het succes van ande ren teer. Ze doelen daarmee op be kende melodieën die ik heb ge bruikt en waarop ik een eigen tekst heb gemaakt. 'Zandaan' is bijvoor beeld geschreven op de melodie van 'Mr. Sandman'. 'Moest je nou zonodig een melodie van Emmy- lou Harris gebruiken?' vragen ze dan. Waarmee ze zelf ook in de fout gaan, want dat liedje stamt uit de jaren vijftig. Het is in ieder geval volstrekt geen nieuw liedje van Emmylou geweest. Kritisch „Maar afgezien daarvan: wat is er tegen om bestaande melodieëen te gebruiken. Als ik bepaalde muziek hoor, dan krijg ik daar ideeën bij en dan maak ik een compleet nieuwe tekst. En ik ben heel kritisch, hoor. Ik krijg wel eens teksten van ande ren toegestuurd. En dan heb ik een kwaliteitsnorm. Als ik zo'n tekst lees, hoor ik de pest in te krijgen. Dan hoor ik kwaad te worden, om dat ik het niet heb geschreven. Krijg ik dat gevoel niet, dan weet ik dat ik die tekst terzijde kan schuiven." Hij schrijft dus weer. „Weer? Ik ben nooit opgehouden met schrijven. Alleen, het is, zoals dat heet een paar jaar rustig rond mijn persoon geweest. Dat is maar Harry Slinger: „Je wordt gedwongen jezelf te vernieuwen en om, wat ook belangrijk is, eerlijk te blijven." foto GPD betrekkelijk natuurlijk. Alleen, het is in Nederland nu eenmaal zo dat als je even geen platen maakt, mensen denken dat je helemaal niets meer doet. Wel is het zo datje bekendheid localer wordt. Maar dan doet de mondreclame zijn werk en dan trekje dus van de ene localiteit naar de andere. „Landelijk sta je wat minder in de schijnwerpers, 'tls een typisch Ne derlands verschijnsel. Ik geloof niet dat Mireille Matthieu de laat ste jaren nog veel heeft gedaan, maar ze wordt nog steeds be schouwd als een ster. Tja, dat is Frankrijk, hè. Maar ik klaag niet. Jezelf steeds weer moeten bewij zen houdt je spits. Eerlijk „Je wordt gedwongen jezelf te ver nieuwen en om, wat ook belangrijk is, eerlijk te blijven. Er wordt ge zegd dat ik in mijn teksten milder ben geworden. Dat is wel zo, denk ik. Althans: ik ben wat relativeren- der geworden, 't Zal met de leeftijd te maken hebben. Ik word binnen kort 46. „Ik denk dat het niet goed zou zijn als ik nu nog dezelfde teksten zou schrijven als in 1975 toen we met Drukwerk ons eerste succes had den en al gauw hoog in de hitlijsten stonden met nummers zoals 'Je loog tegen mij' en 'Schijn een lichie op mij'. Toen was ik net sociaal werker-af. Ik werkte met jongeren in Amsterdam, had lang haar. M'n meningen waren veel scherper. „Maar ik heb de kritische toets niet laten varen. Zo bedacht ik vo rig jaar een paar dingen toen we die watersnood hadden. Wat wer den er een televisieshows georga niseerd en wat kon je daar alle maal niet winnen. Ik heb mensen bij de televisie zien huilen. Ja, weet je waarom: om de meneer of me vrouw die de auto won. En zo kwam ik op de zin: 'Als je huilt bij de buis, zal het water blijven stij gen.' Want stel je je nou eens voor dat ik bij die huilende televisiekij ker zou aankloppen voor hulp. Zouden de tranen dan ook zo rijke lijk vloeien? Springsteen „Relativerender: dat is het woord. Een ander voorbeeld. Ik heb jaren lang een bloedhekel gehad aan Duitsers. Totdat ik bedacht: waar om eigenlijk? Ten eerste is er een heel nieuwe generatie Duitse men sen die er niets aan kan doen wat er is gebeurd. En ten tweede: als je niet kan vergeven, verbeter je niets. Erger nog: als je niet kan ver geven, ben je zelf niet echt vrij. Dat is de strekking van het liedje 'Be vrijdingsdag' dat op de nieuwe cd staat. Ik ben nogal verknocht aan dat nummer. De muziek is van Bruce Springsteen... ik zeg het er maar vast bij." Met de komst van de nieuwe cd is het niet uitgesloten dat de bekend >- heid van Slinger van locaal weer helemaal nationaal wordt. Harde kans dat hij weer voor meer optre dens wordt gevraagd. „Dat is al het geval. En ik ben heel blij wanneer ik dan de band Island kan meenemen, waarmee ik ook op de cd heb gewerkt. Ik wil heel graag aan het publiek laten zien dat we in Nederland fantastische muzikanten hebben. Ik ben trots op ze. Ik heb wel eerder een solo-cd gemaakt, maar vanwege de kosten gebeurde de begeleiding veelal op synthesizers. Er zijn mensen die dat niet erg vinden, maar mij hin derde het. En ik ben blij dat ik zo ver ben gekomen dat ik met zo'n prachtband mag werken. „En wat betreft het werken op het podium breng ik zelf ook nog veel recent opgedane ervaring mee. Ik heb de afgelopen jaren toneelge- speeld, heb gewerkt met mensen zoals Nelly Frijda en Gees Linnen- bank. Zij hebben me op niet mis te verstane wijze geleerd op het to neel ruimte voor anderen te laten. „Zo blijf je leren. Het is heel wat an ders dan halsoverkop populair te zijn en voor je het weet met een zes- deurs Mercedes van hot naar her te worden gesleept. 'Dat is succes', zeiden ze toen. Maar weet je wat echt succes is: dat ik hier na vijf tienjaar nog steeds zit en dat ik er op deze manier zit." Els Smit We gaan back to the roots. Ie der mens heeft een 'life-cir- cle', in een golfbeweging. Zelf was ik in de jaren zestig actief in beatclubs en beatgroepen. God, toen was ik achttien. We worden oud. Klere, wat een mooie tijd. Met Cuby the Blizzards aan top." Henk Aa (47), als directeur van diergeneesmiddelenfabri kant Beaphar, in Raalte wel 'vlooienkoning' genoemd, wil als hoofdsponsor veertigers weer la ten genieten van blueskoning Cuby. In theaters. Terwijl de zan ger met muziek en in beeld door de tijd wandelt. De vergelijking met de Rolling Stones dringt zich op. Ook zij rei zen met hun Voodoo Lounge- toernee door de - bewogen - tijd. Anders dan Jagggercs, is Mus- kee alias Cuby qua lichaamsom vang in tijd gegroeid. „Harry moet niet gaan lijnen. Dat hoort niet bij hem. Hij is een rocker uit Drente. Dat straalt-ie ook uit. Stones, dat is een andere filoso fie. Harry is moeders' mooiste niet. Daar gaat het niet om, wel om muziek. Perfect ingespeeld is Harry met zijn band, hun muziek klinkt als een huis." Aa gaat zelf ook terug in de tijd. In de roemruchte jaren zestig zorgde hij voor de eerste rockmis in zijn woon- en geboorteplaats Raalte. Met de band Rhy-be- blues (rhytmn. beat en blues). Henk was oprichter, manager en financier. „Langharig tuig in de kerk, dat was toen heel wat." Later kwam contact met Cuby. „Ik was toen actief bij Blues Di mension in Zwolle. Drie leden stapten over naar Cuby the Blizzards. Blues Dimension was passé. Zelf had ik een bandje met een jongen, die daarna drummer werd bij Cuby. Uit die periode ken ik Muskee. We kwamen vaak in een kroeg in Assen." Een wederopstandïngvanCuby the Blizzards? „Nee, Harry is al tijd doorgegaan. Kort geleden is- ie 54 geworden. Contact met jeugd heeft de zanger nog steeds. Wel raakt Muskee oude fans Henk Aa vindt de huidig generatie netjes in vergelijking met hippies en rockers van toen. foto GPD kwijt. Met een optreden in Para- diso bereik je die niet meer. Daar gaan de meeste veertigers niet meer naar toe. Ik wel." Taboes Theaters in Nederland krijgen straks dus de Beaphar Blues Night. Is zo'n entourage niet af schrikwekkend voor ouwe hip pies en -rockers die zo'n hekel hadden aan establishment? „Nee joh, veel hippies en rockers van toen rijden in keurige Golf jes. Ze zijn keurige huisvaders geworden met kinderen." Opve rend zegt Aa, zelf ook huisvader: „Maar de huidige generatie is wel heel netjes. Braaf. Terwijl de we reld liberaler is. Vandaag kun je alles zijn, veroorzaakt door het hippie-tijdperk. Taboes bestaan niet meer." Bloemenkinderen van toen straks dus in het als burgerlijk versleten theater. „Daar kan Muskee door het leven switchen. Met alle muziekstijlen. Veerti gers zullen dat prachtig vinden, denk ik. Zo heropen je een markt. Zelf ben ik niet alleen sponsor, maar ook fervent bluesliefheb ber. Het moet verantwoord en van niveau zijn, stijlvol. Kortom, een mooi stukkie theater. Met ze ker negentig tot vijfenenegentig procent muziek. Tegelijk moet op de achtergrond het tijdsbeeld weergegeven worden op videos- creens of zo." Aa wil de zaak grondig aanpak ken. Er komt een autobiografie over Harry Muskee. geschreven door zijn borrelvriend Johan Derksen. maar ook een cd. Daar voor wil hij beroemdheden strik ken als John Mayall, Eric Clap ton en Joe Cocker. Is dat niet te hoog gegrepen? Aa. op zijn 32ste directeur van Bea phar (wereldwijd actief) en ooit mede-organisator van de roem ruchte Raalte-motorraces (in de tijd van 'Jumpin' Jack Middel burg en 'Witte Reus' Wil Hartog). kijkt verbaasd. „Waarom zou ik dat niet voor elkaar kunnen krij gen?" Henk ten Klooster Schrijf uitsluitend het gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Vermeldt uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: A. Vroonland, Ligusterstraat 4 te 's Gravenpolder (WV-bon van 50,de drie VW-bonnen van 25,gaan naar: N. de Voogd-Koene, G. v.d. Veenstraat 20 te Middelburg; C. Boeckhout, Willemsweg 4 te Schoondijke en M.A.A. Fieman, Binnenhof 4 te Koudekerke. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. bal 1 etera abeel ader- se n t i me n t i 1 i a s a n t i snel ni obe at ewankel g e n e t d e 1 i entroetel asekrani g rietirode ielrumome a f t a me d a 1 1. Gebeurtenis; 6. beroep; 12. makker; 13. verharde huid: 14. voegwoord; 16. huidsmeer; 18. en: 19. klaar; 20. speelgoed: 22. 1 warme drank; 24. Eng. bier: 25. stuk; 26. reeks; 27. rad; 28. hou ding; 30. plezier; 32. tennisterm: 33. bergruimte: 34. huisdier: 36. kostuum: 37. muzieknoot: 39. Europeaan: 43. bevallig; 45. ber gen; 47. steensoort; 48. zeepwa ter: 50. bijbelse naam; 51. filo soof; 54. koffer; 56. zangstuk; 57. vuil; 60. deel v.e. klok; 64. kraan; 65. vreemde munt; 67. Eng. tel woord; 68. naamloos; 70. totaal der ontvangen entreegelden; 72. edelsteen: 74. muzieknoot: 76. deel v.e. schip: 77. stuf; 78. voor zetsel; 79. huid; 81. mondstuk; 83. vlaktemaat; 84. sierplant; 85. ruim; 87. schildknaap; 88. kle dingstuk; 89. medelijden; 91. on derricht; 92. voorzetsel; 93. mo gelijkheid; 94. reservoir; 96. le- gerrang; 97. verbinding; 98. Eu ropeaan; 100. knip; 101, vlees soort. 1. Sportterrein; 2. voorzetsel; 3. knaagdier; 4. dikwijls; 5. kaar- tenboek; 7. strijdgewoel (Fr.): 8. scherprechter; 9. indien; 10. cou rant (afk.): 11. balspel; 15. ja- cobsladder op een baggermo len; 17. beklemd; 18. niveau; 19. voordat; 21. vod; 23. waan; 24. verhoogde toon; 29. wapen schouwing: 31. Noordameri kaans land: 35. vat: 36. hoofd deksel; 38. schoon: 40. wandver siering; 41. loofboom: 42. grond soort; 44. vazal: 46. bestanddeel: 49. schande; 52. voertuig: 53. vis; 54. beroep: 55. watering: 57. vol hardend; 58. heldendicht: 59. al daar (Lat.); 61. docent; 62. grap: 63. onderwijzer; 65. familielid; 66. tijdperk; 69. loofboom; 71. akelig: 73. baljuw: 75. visuil; 78. toetsinstrument; 80. haarkrul; 81. opening; 82. kampeerartikel; 83. vis; 85. troep; 86. godin v.d. jacht; 89. verrichting; 90. kne vel; 93. vaatwerk; 95. hutje; 97. neon (scheik.); 99. zonnegod. reclametekenaar orionalabamadra matigtalramadan etereerrovereta morelkrijgergras aversiekortelas telkensvrijseine eregastatlaston regeltalpaatoom initiatiefritme eiervladringend agioolreidonsai dinnrigakorancc indienodeongetij egoengnelleapen oosterse talen. Op de zegel He breeuwse, Arabische en Kyrilli- sche hoofdletters en Chinese te kens. Het Belgische uitgifteprogram ma 1996 telt tien emissiedata en op die dagen zullen zeventien emissies in roulatie worden ge bracht, waarvan er één zelfs nog zeer twijfelachtig is en wel de Euro- palia-Turkije-zegel (4 maart) in verband met financiële proble men. Stel dat de uitgifte van die ze gel wel doorgaat, dan zullen in de loop van 1996 31 zegels, twee vel letjes met 1, een velletje met 9 en een boekje met 6 zegels, totaal 48 zegels worden uitgegeven. Het programma ziet er als volgt uit: 19 februari. Promotie van de fi latelie, net als dit jaar musea (2x 16+4 ff. en ëen velletje met één ze gel van 34+6 fr.); 4 maart, zegel tweeling met Luxemburg: Théo van Rysselberghe (letter A, 16 fr.); Europalia (16 fr.); 1 april. Dag van de Postzegel met kunstenaar-post zegelontwerper Oscar Bonnevalle (16 fr.); natuur, insekten (boekje met 6 zegels van 16 fr.); 6 mei, Eu ropa, beroemde Belgische vrou wen (16 en 30 fr.); 10 juni, toerisme (2x 16 fr.); Brussel, hart van Europa (4x 16 fr.); 1 juli, Olympische Zo merspelen in Atlanta (2x 16+4 fr. ën velletje met 34+6 ff.-zegel); 100 jaar autoraces Spa, geschiedenis Formule 1 (4x 16 ft-.); 2 september, Belgische kunstwerken in het bui tenland (13. 16 en 30 fr.); Geschie denis (2x 16 fr.); 7 oktober, Jeugdfi latelie, de stripfiguur Chlorophyle (16 fr.); 150 jaar bestaan van Armo- naque dè Mons (16 fr.); 28 oktober. Muziek Literatuur, met o.a. Paul van Ostaijen (4x 16 fr.); 18 novem ber, Solidariteit. 50 jaar UNICEF (16+4 fr.) en Kerst en Nieuwjaar, Kerstmarkt op de Grote Zavel te Brussel (9x 13 ft-, in een velletje). kunstserie. Twee zegels van 16 frank, beide met een oplage van 6 miljoen, met het werk 'Sauvage- mont Maransart. van de in 1927 ge boren Pierre Alechinsky en 'Télé- gram-style' van Pol Mara 1920). METIER DE LA FORET Voor deze 48 zegels zal in totaal 834 frank moeten worden neergeteld, of omgerekend in Nederlandse munt ca. 45.-. Nederland kost dit jaar 68.- en dan is nog geen reke ning gehouden met het mogelijk nog te verschijnen verrassings-vel- letje van 7.-. Op 6 juni heeft België het program ma '95 verder afgewerkt met een In de tweede helft van de 19de eeuw ontstond in Europa als reac tie tegen de heersende classicisti sche traditie een nieuwe kunst stroming met vele namen: modern style, Jugendstil, Sezessionstil. Stile Liberty, Modernisimo en Art Nouveau. De serie 'toerisme' van dit jaar die 26 juni verscheen is ge heel gewijd aan Art Nouveau. Op drie zegels van elk 16 frank (alle met een oplage van 6 miljoen) staan gevels afgebeeld: het Cau- chiehuis in Etterbeek/Brussel van Paul Cauchie (1875-1952), het huis 'De vijf werelddelen' in Antwer pen. van Frans Smet-Verhas (1851- 1925) en de voorgevel van het huis 'rue du Vieux Mayer 38' in Luik van Paul Jaspar (1859-1945). FRANKRIJK 'Marianne van Gandon' staat afgebeeld op laatst besproken Franse zegel 'Dag van de postzegel', die 6 maart ver scheen. Op 10 maart werd '50 jaar ondernemingsraden' herdacht met een 2,80 fr.-zegel waarop een zandloper. Daarna volgden in maart nog drie herdenkingszegels: 13 maart, 100 jaar hogeschool voor elektrotechniek, waarde: 3.70 fr., afbeeldingen: een paraboolanten ne. een microchip, een TGV en een satelliet: 27 maart, een 3.70 fr.-por- tretzegel ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van de schrij ver Jean Giono (1895-1970) en eveneens 27 maart, zegel van 2.80 ff., naar aanleiding van het 200-ja- rig bestaan van het Instituut voor Op 28 maart werd een zegel aan het uitgifteprogramma '95 toege voegd. Omdat de laatste lancering van de Ariane-raket gelukte werd een 2,80 fr.-zegel uitgegeven met hetzelfde motief en in dezelfde kleuren als de Europa-zegel 1991. Alleen het bovenste deel van de ze gel is gewijzigd (Espace et Guyane Ariane) en natuurlijk de waarde. Bovendien is het aantal rondvlie gende vlinders van drie naar vijf gestegen. De staalindustrie van Lotharingen werd 3 april in het zonnetje gezet dpor de uitgifte van een 2,80 gr.-ze- gel, waarop symbolische voorstel lingen. Hetzelfde geldt voor de bos bouw in de Ardennen. Een in bruin uitgevoerde houtsnede siert een 4,40 fr.-zegel die 2 mei uitkwam. Eveneens 2 mei verschenen de Franse Europa-zegels 'vrede en vrijheid'. Op de zegels in waarden van 2.80 en 3,70 franc de jaartallen 1945 en 1995, de woorden 'paix' en 'liberté', prikkeldraad, een zwaard, een olijftak en de sterren van de EG. NB. In de volgende rubriek meer over Frankrijk, o.a. een nieuwe semi-permanente serie. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23