Euro-keuken zonder Haagse kok PZC Wankelende Gonzalez moet nieuwe volgelingen EU-machine op gang brengen PZC Uitstel of Afstel Moerman-academie tegen kwakzalvers Deense sekte Tvind zoekt in Nederland opinie ZATERDAG 15 JULI1995 2 Er zal nog een bittere pil geslikt moe ten worden als premier Kok volgend jaar aan de onderhandelingen begint over het nieuwe Europese Verdrag (Maastricht-II). De uitbreiding van de Unie tot maximaal dertig lidstaten be tekent onontkoombaar dat Neder land fors aan invloed verliest. „Mis schien hebben ive straks geen eigen kok meer in de keuken", voorziet staatssecretaris Michiel Patijn van buitenlandse zaken. Toch is hij niet rouwig. door Paul Koopman In de VIP-room van de Luchthaven Schiphol, net terug van een bezoek aan Straatsburg, wordt de staatsse cretaris van buitenlandse zaken op eens fel. De vraag was wat een land als Nederland nog te betekenen heeft in een Europese Unie van straks mo gelijk dertig lidstaten. Zal het toefje Hollandaisesaus in die mengelmoes van invloeden nog wel te proeven zijn? „Kom zeg", klinkt het bijna ver ontwaardigd. „We kunnen natuurlijk ook terugkeren naar de Benelux, waar het ooit mee begon. Dan hebben we veel invloed, maar regelen we weinig. Is dat wat u wilt?" Donderdag stuurden Patijn en minis ter Van Mierlo een notitie naai- de Tweede Kamer. Vooruitlopend op de toetreding van Centraal- en Oosteuro- pese landen bogen de bewindslieden zich over de mogelijke gevolgen van deze schoksgewijze uitbreiding. Is Eu ropa nog wel bestuurbaar met zo'n grote club landen, luidde de centrale vraag. Het antwoord van Patijn en Van Mierlo. grof samengevat: „Nee, tenzij we een behoorlijke veer laten". Onder het kopje 'Institutionele her vorming van de Europese Unie' wordt het slagveld pijnlijk precies in kaart gebracht. Nederland moet er rekening mee houden dat het zijn commissaris in de Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de Unie - kwijtraakt, aldus de nota. Nederland zal minder vaak het voorzitterschap van de Unie kunnen bekleden, het aantal Neder landse Europarlementariërs zal ver minderen. Hetzelfde geldt voor het re latieve gewicht aan stemmen in de Europese raden. Het is een beschei denheid die ingegeven is door het be sef dat er grenzen zijn aan de groei. Patijn verklaart: „Om te voorkomen dat de Unie onwerkbaar wordt, kun je de regels die eind jaren vijftig golden niet meer lijnrecht blijven toepassen. Een Europese Commissie bijvoor beeld met ruim dertig leden, is een probleem. Hoe geef je al die commis sarissen een zinvolle portefeuille? De keus is dus: of er ontstaat in de com Patijn: afscheid van de koddebeierschaal. missie een soort kernkabinet, met daar omheen een aantal commissaris sen zonder portefeuille, of een aantal landen heeft een periode lang geen ei gen commissaris. Bij die keus weegt voor ons de kwaliteit van het bestuur het zwaarst. Misschien hebben we straks dus geen eigen kok meer in de keuken". Het verlies aan Nederlandse invloed ligt Patijn niet loodzwaar op de maag. Daarvoor acht hij het belang van het weer opnemen in de Europese familie van de Centraal- en Oosteuropese lan den te groot. Zonder deze uitbreiding wordt volgens hem de welvaartskloof in Europa nooit gedicht en kunnen de jonge democratieën daar gaan wanke len. Dat zijn politiek-strategische overwegingen die bij de bakker op de hoek misschien niet leven. Maar toch: „Het alternatief is dat we het pro bleem van rondzwervende Roemeen se jongetjes en Russische hoeren eeu wig bij ons houden. Bovendien zijn er legio zaken - milieuvervuiling, migra tie - die niet meer op koddebeierni veau zijn op te lossen. De koddebeier mag voor de burger sympathieker ogen, maar hij is niet meer van deze tijd". foto GPD Over de burger gesproken: die lijkt op Europa uitgekeken. Voor het verzet tegen de dumping van de Brent Spar richt hij zic.h tot. Greenpeace, niet tot het Europees Parlement, 's Avonds bij het Journaal ziet hij hoe machteloos. Europa in Bosnië is. Zijn volksverte genwoordigers in Straatsburg kent hij nog steeds niet en wat de raden uit spoken begrijpt hij niet. Bij de jongste Europese verkiezingen kwam circa 35 procent opdagen. Is het dan niet wat overmoedig in een notitie aan de Ka mer te pleiten voor verdere Europese integratie? Deze opsomming bevalt Patijn niet. „Europa heeft beperkte doelen en be voegdheden. De dumping van de Brent Spar is geen zaak voor Europa. Met Bosnië heeft de Unie als zodanig ook vrijwel niets te maken. Sinds de val van de Muur hebben ambitieuze politici en commentatoren de ver wachtingen over wat de Unie aankan veel te hoog opgeschroefd. Dan is de teleurstelling natuurlijk ingebak ken". Of de Nederlandse kiezer nog wel naai1 de stembus te slepen is als de Unie straks dertig lidstaten telt, noemt Pa tijn een „moeilijk te beantwoorden ge wetensvraag". Voorzichtig: „Ik denk dat het opkomstpercentage ook dan niet veel hoger zal zijn dan 35 procent. Het probleem is dat men niet de illusie heeft datje met zo'n stem in een Euro pees Parlement van straks misschien 700 leden, van wie Nederland zo'n vier procent levert, grote invloed uitoe fent". Kerngroep De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid voorspelde onlangs dat Europa de schaalvergroting niet zal kunnen doorstaan. Onvermijde lijk ontstaat er een 'kerngroep' van landen die op talloze terreinen het voortouw neemt. Aansluiting van Ne derland bij zo'n kerngroep vraagt ech ter ook een prijs - Nederland zou zich minder eigengereid kunnen opstellen bij zaken als het asiel- en drugsbeleid. Volgens columnist en hoogleraar Pim Fortuyn is daarmee weer eens bewe zen dat de WRR een oer-conservatief college is. Is de liberaal Patijn het mis schien eens met de WRR? „Nee hoor", zegt hij blijmoedig. „Het probleem is niet het Nederlandse drugsbeleid. Het- probleem is dat alle Europese landen een drugsprobleem hebben. Frankrijk in het bijzonder. Dat heeft, ook te maken met het Fran se drugsbeleid, de sociale verhoudin gen daar en ontspoorde jongeren. Waarom denkt iedereen dat alle drugs uit Nederland komen? Dat is niet om dat ons drugsbeleid laks is, maar om dat. er in Rotterdam elk jaar 4,5 mil joen containers worden overgeladen die we niet allemaal kunnen uitkam men". Fijntjes wijst Patijn op het in de Duit se stad Kiel gelanceerde plan om soft drugs via de apotheek te verstrekken. „Een andere manier om softdrugs uit de sfeer van de criminaliteit te halen", zegt hij. Maar de Franse president is woedend op Nederland, niet op de Duitsers. Sussend: „Moeten we zeggen: o jee, Frankrijk is boos, nu moet ons beleid om? Nee, de Franse boosheid is op zichzelf onvoldoende reden om in te binden". Het kabinet gaat vrolijk vakantie vieren en laat Zee land in onzekerheid achter. Een definitief beslui! over een Westerschelde Oeververbinding is doorge schoven tot na de zomerpauze. Weliswaar hebben de ministers Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en Zalm van Financiën (beiden WD) overeenstemming bereikt over een globaal plan voor financiering en exploitatie van de WOV, maar de ministerraad vindt dat te magei om een beslissing te kunnen nemen. De twee bewinds lieden moeten het plan nader uitwerken en mogen het dan nog eens over doen. Met name Vrouwe Jorritsma probeert dit zoveelste uitstel te verkopen als een tief signaal. Volgens haar gaat het bij de uitwerking 'meer over de vorm dan over de inhoud'. Ze kan zich moeilijk anders dan zonnig opstellen. Tijdens recent overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft ferm aangekondigd zélf de touwtjes in handen te nemen en te zorgen voor een definitief en positief WOV-besluit, nog vóór de vakantie. Dat is dus mislukt, al is het miniem lichtpuntje dat minister Zalm haar wil steunen alhoewel - wat dat precies betekent blijft vooralsnog duister. In het vorige kabinet stond de minister van Ft nanciën - genaamd Wim Kok - ook welwillend tegen over aanleg van een WOV, maar werkte hij niet écht met aan een finale beslissing. Die bewindsman is thans Mi nister-President en heeft aan zuinigheid niets ingeboet De Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij (ook VVD) toon natuurlijk begrip voor het uitstel-besluit. Hij ontleen zijn vreugde aan het feit dat de ministerraad (nog) nie heeft gezegd: wij zien niks in een WOV. Ook Henneke; kan moeilijk anders. Net als partijgenote Jorritsm heeft hij politiek gewicht en aanzien in het vermaledijd WOV-project- gestort. Het moet en het zal. Zijn verzeke ring dat vóór 1 juli (1995) de definitieve beslissing ove de WOV genomen wordt, is achterhaald. Niemand kijk daar vreemd van op. De aannemers krijgen gelijk: z voorspelden uitstel van tenminste drie maanden. Déj Vu: het definitieve besluit naakt en wordt weer steld. Vanaf 1956 in het Politieke Theater. Elke keeree apotheose, elke keer terug-naar-af. Op deze weinig g> loofwaardige manier wordt inmiddels bijna 40 jaar me een Westerschelde Oeververbinding omgesprongen. Onder de Zeeuwse bevolking neemt de scepsis ove noodzaak en nut van een WOV gestaag toe. Met elk ui: stel groeit de twijfel. Is het een wonder? Wie draai straks via tolgelden en andere heffingen - zie Zeelanó brug - op voor de tekorten? De hoogte van tolgeld ligt boven-modaal. Een redelijk alternatief in de vorm va: een Liefkenshoektunnel wint aan populariteit. Het een acceptabele route, zeker nu de Vlamingen zorge voor duidelijke verwijzingen en naadloze aansluitingei Voorbeeld: het opruimen van gevaarlijke obstakels o de zuidelijke Zoomweg. Zo'n tunnel in combinatie me een efficiënte veerdienst Vlissingen-Breskens is ruit voldoende - het betoog klinkt steeds luider. Het uitsti van de ministerraad kan wel eens een politieke manoei vre zijn om na de vakantie, Windgekust Zonverbram tot afstel te geraken. Menige Zeeuw zal daar niet rouwi om zijn. door Carine Neefjes Als een patiënt met een kleine tumor in z'n darm bij mij komt, zal ik nooit zeg gen: 'Ga maar naar een Moer manarts en dan komt het wel goed'. De Moermantherapie is slechts een aanvulling op de be handeling van reguliere artsen, aldus Simon de Graaf, oncoloog (kankerspecialist) en radio-the rapeut. De Graaf is lid van een commis sie die ervoor heeft gezorgd dat in september de eerste 'Moer man-academie' in ons land van start gaat. De opleiding duurt twee jaar en is met name be stemd voor artsen. De Moermantherapie, bedacht door de inmiddels overleden arts Cornelis Moerman, gaat er vanuit dat kanker een stoornis in de stofwisseling is. Een streng dieet, dat wordt aangevuld met essentiële stoffen als vitaminen, mineralen en ijzer, kan er soms voor zorgen dat een patiënt ge neest of in ieder geval een betere lichamelijke conditie krijgt. Vanaf september kunnen artsen dus officieel les krijgen in de 'leer van dokter Moerman'. Ze leren een dieet samenstellen, moeten patiënten analyseren om te be kijken welke stoffen ze nodig hebben en er wordt veel aan dacht besteed aan de persoonlij ke begeleiding van kankerpa tiënten. De Moermanartsen in spe krijgen ook les in reguliere kankertherapieën. Leerlingen die slagen voor de mondelinge en schriftelijke examens, krijgen na twee jaar het 'certificaat Moermanarts'. De academie is vooral bedoeld om malafide kwakzalvers uit te bannen. Nu zijn er zo'n vijftig mensen die zich Moermanarts noemen, maar ze zijn lang niet allemaal bekwaam. In principe kan namelijk iedereen een bord je 'Moermanarts' op de deur spij keren. De arts schrijft bij wijze van spreken een 'bietesapje' voor zonder dat hij de kankerpa tiënt gericht behandelt. Moermnavereniging zal straks de geslaagde kandidaten regi streren. Op die manier kunnen patiënten de deskundigheid van de alternatieve arts controleren. Verketterd De Graaf noemt de oprichting van de 'Moerman-academie' een „doorbraak", want die eigenzin nige Vlaardingse dokter is jaren lang verketterd door reguliere artsen. Moerman werd niet se rieus genomen, omdat zijn theo rie nooit wetenschappelijk is be wezen. De Graaf: „Ik heb daar lak aan. In de gewone geneeskunst wordt het effect van een behandeling of medicijn ook lang niet altijd we tenschappelijk onderbouwd. Neem de aspirine; die kwam be gin deze eeuw op de markt. Pas in de jaren zestig kwamen we er achter dat een patiënt die voor het eerst een aspirine slikt, een maagbloeding kan krijgen. Dat was een complete verrassing, maar niemand deed er moeilijk over". De Graaf is nog steeds één van de weinige reguliere artsen die in de Moermantherapie gelooft. Volgens hem staat tachtig pro cent van zijn collega's cynisch tegenover deze behandeling. Ook de inmiddels gepensioneer de oncoloog zelf had aanvanke lijk zijn bedenkingen. „Ik heb patiënten gehad die niets van de reguliere genees kunst wilden weten en per se uit sluitend een Moermantherapie wilden volgen. Later kwamen ze in een zeer slechte conditie bij mij terug. Ik ben toen hoogstper soonlijk naar Cornelis Moerman gestapt. Stelde hem voor om een onderzoek te doen naar zijn be handeling. Maar Moerman wei-, gerde, het was een eigenzinnige man. Hij zei: 'Het kankerpro bleem is opgelost, we hoeven geen onderzoek meer te doen". Genezen Oncoloog De Graaf was het daar niet mee eens. Jaren later deed hij op verzoek van Van der Reij- den, de toenmalige staatssecre taris voor volksgezondheid, een onderzoek bij kankerpatiënten die de Moermantherapie had den gevolgd. Van de 200 patiën ten waren er 35 genezen. Het rap port viel in goede aarde, juist omdat de onderzoekers zich te rughoudend opstelden. Ze concludeerden dat de Moer mantherapie doorgaans niet ge paard gaat met spectaculaire successen en dat de methode niet geschikt is voor patiënten bij wie de tumoren zich zeer snel ontwikkelen. Bovendien werden Moermanartsen gewaarschuwd dat het niet verstandig was om patiënten een reguliere therapie te ontraden. Volgens De Graaf is de Moerman therapie onder andere geschikt voor patiënten die min of meer zijn opgegeven. „Ik heb wel eens een vitaminepreparaat aan een patiënt gegeven die er zeer slecht aan toe was. Binnen een week had hij een veel betere con ditie. Veel reguliere artsen we ten dat zoiets werkt, maar ma ken er geen gebruik van. Hope lijk kan de academie ertoe bij dragen dat reguliere en alterna tieve artsen voortaan bereid zijn om van elkaar te leren". van onze correspondent in Brussel Peter de Vries Honderden vissersboten lig gen stil in de havens, de wijnboeren zien de verkoopcij fers van de Rioja gestaag dalen, de werkloosheid heeft een re cordhoogte van 20 procent be reikt en de tomatentelers kla gen steen en been over de con currentie uit Marokko. Tien jaar na de feestelijke intrede in de Europese Unie, zit Spanje met een stevige Europese kater. Liefst veertig procent van de bevolking verwacht geen enkel heil meer uit Brussel. Uitgerekend in die kwetsbare gemoedstoestand heeft Spanje op 1 juli het roulerende voorzit terschap op zich genomen van de Europese Unie. De agenda is bomvol. Maai- in Brussel wordt er rekening mee gehouden dat de positie van premier Gonzalez te wankel is om de Europese ma chinerie weer op gang te krijgen. „Alsjeblieft, bespaar ons verkie zingen", bad een Euro-diplo maat onlangs al hardop. Achter de gesloten deuren van Brussel wordt weliswaar vaker ge schamperd over de traagheid van democratische procedures, maar de verzuchting had dit keer een goede reden. Het land dat de honderden vergaderin gen van diplomaten en minis ters voorzit, drukt immers een nadrukkelijkk stempel op de richting van de Unie. Voor de na tionale premiers biedt het EU- voorzitterschap echter vooral een uitgelezen kans zich als staatsman op het wereldtoneel te manifesteren. Daardoor weet Brussel zich steeds vaker gegij zeld door lokale perikelen. Steuntje Onder Felipe Gonzalez, de Spaanse socialist die al sinds 1982 aan de macht is. zal zijn per soonlijk prestige ook de inzet worden. Hij heeft een steuntje in de rug hard nodig. Het. lot. van zijn door schandalen geteisterde minderheidsregering is afhanke lijk van de grillen van de Cate- laanse nationalisten. Hun leider Pujol dwong Gonzalez twee we ken geleden al tot het ontslag van twee topministers. Zij kre gen de verantwoordelijkheid in de schoenen geschoven voor een afluisterschandaal, waarbij zelfs de telefoongesprekken van Ko ning Juan Carlos werden afge tapt. Voor het Spaanse volk is de vroegere 'Dios' (God) Gonzalez zo diep gevallen, dat vervroegde verkiezingen onvermijdelijk door Jolande van der Graaf De Deense organisatie Tvind, die in eigen land be kend staat als een sekte en ver dacht wordt van grootschalige fraude, recruteert in steeds toe nemende mate op universitei ten, hogescholen en multicul turele bijeenkomsten in ons land studenten voor niet erken de opleidingen en ontwikke lingswerk. Met grote regelmaat melden zich verontruste stu denten en ouders. Dit voorjaar beklaagden Nederlandse oud studenten van Tvind zich, ook in de PZC, over 'grove uitbui ting en geestelijke terreur' tij dens hun 'opleidingen' in Dene marken. Eerder gestelde kamervragen aan vijf verschillende ministe ries hebben, tot grote teleurstel ling en woede van Tweede Ka merleden niets opgeleverd. Maar PvdA'er Peter van Heemst wil de verantwoordelijke mini ters opnieuw om informatie vn gen. Dit na recente onthulling; in Denemarken. Tvind bestaat grofweg uit inste lingen met scholen over de he wereld en hulporganisaties Humana en UFF die in heelB ropa kleding voor het goede do inzamelen, maai' bijna alle ding doorverkopen. De fins: ciële stromen leiden steeds we naar belastingparadijzen als Cayman Eilanden en Curasao. In Nederland zamelt Tvind Humana in zo'n zeshonderd meenten kleding in. Het CBFb vestigde enkele maanden gel den dat de meeste kleding won doorverkocht aan Tvind-bedii ven. In Denemarken loopt een ontie zoek naai' de financiële hand en wandel van Tvind. Nede landse en Deense Europart mentariërs willen in Europe verband actie ondernemen. zijn. Brussel hoopt dat de Madri- leense regering zijn lot rekt tot begin volgend jaar, wanneer het Spaanse EU-voorzitterschap af gelopen is. Maar of dat lukt, is twijfelachtig. De conservatieve oppositie heeft de campagne echter nu al geopend, met de voorspelling 'Gonzalez is niet in staat Spanje te regeren, laat staan Europa'. Werkbriefje Brussel ziet de verkiezingsshow die het Spaanse voorzitterschap dreigt te worden met een menge ling van zorg en gewenning tege moet. De Duitsers, die geduren de het najaar van '94 de regie voerden, waren in gedachten vooral bij hun eigen Bondsdag verkiezingen. En de Fransen ga ven de EU dit voorjaar zelfs zes weken gedwongen vrijaf om zich op de race om hun president schap te storten. „Europa speelt de tweede viool, na de binnen landse politiek", constateerde de socialistische Europarlemen tariër Green deze week dan ook. Het Europese werkbriefje dat Spanje heeft gepubliceerd, staat daardoor vol met niet afgemaak te thema's. Vaak gaat het om niet tot de verbeelding spreken de onderwerpen. Maar Madrid ontbreekt het evenmin aan 'dro men' en ambities, zo verklaarde minister van buitenlandse za ken Solana woensdag in het Eu ropees Parlement. De lastigste kluif wordt de voor bereiding van de onderhandelin gen over de herziening van Maastricht, een schimmig en taai onderwerp dat de kiezer nauwelijks kan beroeren. Met het oog op de eigen publieke opi nie wil Spanje bovendien het handelsakkoord vernieuwen tussen de EU en het Cuba van Fidel Castro, al voelen de andere EU-landen voor dat stokpaardje weinig tot niets. Zuidflank Spanje wil vooral geschiedenis schrijven met een grote confe rentie, in november in Barce lona, waar de Noordafrikaanse landen rond de Middellandse Zee fikse financiële steun krij gen. Dat moet 'dè gebeurtenis van het Spaanse voorzitter schap worden', kondigde Solana woensdag aan. Het Middelland se Zee-gebied noemde hij 'ge opolitiek bijzonder belangrijk'. Maar de belangstelling wordt ook ingegeven door de strategi sche calculatie dat Madrid zich zo als leider van de zuidflank van de EU kan manifesteren. Welbegrepen eigenbelang speelt daarnaast een even grote rol: Spanje vreest de toestroom van economische vluchtelingen, het oprukkend moslimfundamenta lisme in Afrika en een stortvloed aan goedkope vis en landbouw- produkten uit landen als Marok ko. Met miljardensteun moet die dreiging worden afgekocht. Tweede hoofdpunt voor Gonza lez wordt de voorbereiding van de invoering van de Europese eenheidsmunt. Spanje lijkt die boot in 1999 te missen, omdat het door de torenhoge werkloos heid en overheidstekorten en de economische neergang niet mee kan in de 'kopgroep'. Maar Gon zalez zal zeker proberen aan te haken en mee willen praten als in december de naam voor de eenheidsmunt wordt bedacht. Krediet Gonzalez zal een succes hard no dig hebben om de in toenemen de mate Eurosceptische Span jaarden te overtuigen van het succes van zijn Eurogese poli tiek. De Brusselse miljarden- steun, waarmee talloze werken als autosnelwegen zijn uitge voerd, heeft niet kunnen verhel pen dat de ooit euforische stem ming op het Iberisch schierei land ten nadele van de EU is om geslagen. Spanje voelde zich onder meer geïsoleerd en onbegrepen in de recente visoorlog met Canada. „Europa is niet de oorzaak van onze problemen, maar een mid del om ze op te lossen", blijft Gonzalez er in hameren. De opi niepeilingen wijzen echter uit dat hij tegen dovemansoren praat. De andere EU-landen zullen de belegerde socialistische premier de komende maanden ruimhar tig de nodige manoevreerruimte gunnen. Hoewel Gonzalez de laatste tijd steeds vaker dwars lag binnen de EU, geldt hij in de ogen van mensen als Helmut Kohl nog altijd als één van de beste leerlingen van de klas. En iedereen weet dat het internatio naal aanzien zo'n beetje de laat ste reddingsboeien is waaraan 'El One' zich nog vastklampt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zienkzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75, automatische afschrijving 85,90. franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00. auto matische afschrijving 333,50. jaarabonnement franco per pos: 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2.25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijs exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courante Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas. Een jaar geleden blokkeei'den Spaanse vissers de Baskische haven Hondarribia uit protest tegen vol gens hen illegale vangsten door Franse schepen. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2