is nog waakhond Voor de ontzag I I ÜCOLIJN PZC zeeland Terneuzen eert eeuwelingen N. Millenaar en L. Witte I CDA-statenleden schrikken van bedrijfssubsidies Seksueel misbruik zet hulpinstanties zwaar onder druk Twee weken en rijontzegging voor dronken automobilist STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK Andere beveiligingsmaatregelen. „Rolluiken en roldeuren vormen het grootste lachertje wat er is. Er zit al tijd speling in. Je kan er gewoon een schroevedraaier tussen zetten." Voor het opsporingsapparaat is het van be lang inzicht te krijgen in de werkwijze, de modus operandi. Om het de recherche extra moeilijk te maken wordt er voortdurend veran dering gebracht in het werkpatroon. En met het fenomeen van de sporen wordt ook vindingrijk omgesprongen. „Meestal hebben we twee maten te grote schoenen bij ons", meldt een van de geïnterviewde inbrekers. „Vin den ze afdrukken dan klopt dat qua bewijs niet met onze eigen schoen maat." Bewakingsdiensten worden niet als afschrikwekkend ervaren. „Die rijden gewoon rondjes. Als je bin nen bent heb je er geen last van." Het inbrekersgilde heeft wel ontzag voor waakhonden. „Ten eerste zie je die beesten niet aankomen en als ze er zijn gaan ze tekeer als een blikken em mer." Ideeen om waakhonden uit te schakelen varieren van verdovings spuiten tot het confronteren van de waakhond met pitbulls of loopse te ven. Het toverwoord voor het terug dringen van inbraken bij bedrijven komt van de daders zelf: permanente bewaking. „Dat geeft een schrikeffect. Elektronica is leuk maar heeft een be paalde tijd nodig om door te dringen bij bepaalde mensen die vaak tever weg zitten." van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Uit een bedrijfs- loods aan de Singelweg in Axel is ge reedschap gestolen. Bij een inbraak op het terrein van de suikerwarenfa- briek Verduyn bv in Breskens is een hoeveelheid afvalsnoep buitge maakt. De eigenaar van een kunst mesthandel in Westdorpe mist na een inbraak een fax. een draagbare tele foon en een computer. Bij een inslui ping in een bedrijfspand aan de Kle- verskerkseweg in Middelburg zijn twee portofoons gestolen. Een bedrijf in Hulst ontdekte de vermissing van een kraanvork. Van een bedrijfster rein aan het Kleverskerkse Jaagpad in Middelburg zijn een kostbare hy draulische schaar en enkele honder den kilo's aan aluminium en roest vrij staal gestolen. Met een vaste regelmaat verschijnt dit soort berichten in de krant. Voor grijpgrage lieden vormen bedrijven een aanlokkelijk doelwit. De objecten liggen vaak wat afgelegen buiten de bewoonde wereld, zodat de sociale controle ver te zoeken is. Bovendien maken de bedrijven het de inbrekers niet bijster moeilijk. Hoewel de mees te ondernemingen mechanische, elek tronische of elektrotechnische maat regelen hebben getroffen, toont een enquête onder bijna vierhonderd be drijven die ongewenst bezoek kregen, aan dat die beveiliging in veel geval len te wensen overlaat. Over inbraak in bedrijven en de moge lijkheden om die te voorkomen is nog maar weinig bekend. Het ontbreekt aan een systematische, wetenschap pelijke kennis op dit terrein. Daar heeft het wetenschappelij k onderzoek en documentatiecentrum van het mi nisterie van justitie nu wat aan ge daan. En waar kun je nu beter je licht opsteken dan bij de populatie be- drijfsinbrekers zelf. Ruim tachtig zijn er geïnterviewd. Uit de daarbij verkre gen informatie ontrolt het beeld, dat bedrijfsinbrekers hun zaakjes goed voorbereiden. Het merendeel gaat planmatig tewerk. „Je zoekt eerst he lers die alles kunnen afnemen", brengt een van de geïnterviewden de aanpak onder woorden. „Want zonder plan ben je nergens, maar zonder he lers ben je ook nergens". Veel tips In veel gevallen fungeert een (ex- Iwerknemer als informatiebron. Ci taat uit een interview: „We hebben zo veel tips dat je op het laatst moet zeg gen: 'Jongens, we moeten even wach ten'." De tips variëren van: daar en daar staat altijd een raampje open tot het doorgeven van schema's wanneer de bewakingsdienst langs rijdt. Som- teveel op te vallen pikken daders nog wel eens eerst een bedrijfsauto, om vervolgens in alle rust op het bedrijfs terrein een vrachtwagentje vol te stoppen. Ook worden auto's wel met bepaalde stickers beplakt zodat het erop lijkt dat er gelegitimeerd spullen worden ingeladen. Alarminstallaties vormen nauwelijks een onoverkomelijke barrière. Ge luidsbronnen als kastjes en toeters worden met vloeibaar isolatieschuim volgespoten, zodat het alarm niet meer is te horen. Een paar keer achter elkaar doelbewust alarm veroorzaken is ook een truc. Politie en bewaking komen dan telkens voor niks, stellen vast dat het weer eens vals alarm is en dat er kennelijk ergens een storing moet zitten. „Als dan het alarm is af gezet kunnen we onze slag slaan." Ook met een stil alarm in de vorm van een telefoon die bij de politie of de be wakingsdienst begint te rinkelen we ten de bedrijfsinbrekers wel weg. Ze stappen brutaalweg een gemeente huis binnen, vragen telecominforma- tie op, met stroomlèidingen, zorgen dat ze een tentje van de PTT te pak ken krijgen en gaan gewoon midden op de dag ergens een putje graven en knippen de telefoonkabel door. m Speciale hekken, schrikdraad, alarm, bewaking en andere maatregelen kunnen de meeste inbrekers niet meer af schrikken om een bezoek te brengen aan bedrijven. foto Ruben Oreel mige inbrekers leggen voor het verza melen van informatie een buitenge wone inventiviteit aan de dag, geven zich uit voor ambtenaar en vragen bij het gemeentelijk archief tekeningen op, proberen als sollicitant ergens bin nen te komen en geven daar de ogen goed de kost of ze trekken een net pak aan en doen zich voor als vertegen woordiger. Met alle details wordt rekening ge houden. Zegt er een: „Je legt wat pa pieren op de achterbank van je auto. koffertje misschien, telefoon in de auto, hoeft niet aangesloten te zijn, het gaat om de aanblik." Over de keu zes van de objecten lopen de opvattin gen uiteen. De een kijkt naar de lig ging en via hoeveel wegen je er weg kunt komen. Een ander dringt liever oude panden binnen ('je kunt daar vaak deuren flipperen') en er zijn ook inbrekers die zich laten leiden door hun gevoel. „Als het gevoel niet goed is, dan ga ik niet naar binnen. Het is een soort klok van binnen." Om niet ZATERDAG 15 JULI 1995 1 3 Fransen betrapt met soft drugs THOLEN - Drie Fransen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in Tholen aangehouden omdat zij te veel soft drugs bij zich hadden. Volgens de politie ging het om cannabis en plak ken hasj. „Het was duidelijk meer dan voor eigen gebruik", zegt een politiewoordvoerder. Om wat voor hoeveelheden het precies ging, kon hij echter niet vertellen. Tijdens een routine-controle werd het drietal (allen twintigers) in de auto aangehouden. Dit gebeurde om 4.00 uur aan de Ten Ankerweg. De drugs lagen onder de bestuurdersstoel. De man nen hadden geen paspoorten bij zich. De drugs zijn in beslag genomen en de drie konden na verhoor en het opmaken van proces-verbaal hun weg vervolgen. Onbekende verwisselt fietswiel AXEL - Een zestienjarige jongen uit Terneuzen werd donder dag in Axel geconfronteerd met een merkwaardige diefstal. De jongen had zijn fiets gestald bij het zwembad in Axel. Toen hij naar huis wilde, merkte hij dat het voorwiel van zijn fiets was gestolen. De dief wilde het ongemak voor de jongen kennelijk niet al te groot maken. Hij had er namelijk een oud wiel voor in de plaats gemonteerd. Dieven actief in Terneuzen TERNEUZEN - Uit een pand van de Delta Nutsbedrijven aan de mr F. J. Haarmanweg in Terneuzen werd in de nacht van donderdag op vrijdag een kluis weggehaald. De bewaking ont dekte vrijdagochtend rond kwart over zeven dat er was inge broken. De schade binnen was aanzienlijk. Het is niet precies bekend wat er weg is en hoeveel de schade bedraagt. Een zonnecentrum/schoonheidssalon/kapsalon aan de Diep- enbrockstraat in Terneuzen werd die nacht eveneens bezocht door inbrekers. Uit de winkel werd een klein bedrag aan geld gestolen. Een achttienjarige man uit Terneuzen deed vrijdag aangifte van diefstal van zijn bromfiets. De brommer stond afgesloten onder aan de fiat in de Larixstraat in Terneuzen. Uit tuin aan de Lange Kerkstraat in Terneuzen werd vrijdag een draagbare telefoon gestolen. De bewoonster had de tele foon op een tafel in de tuin laten liggen. Vrachtwagen ramt slagbomen TERNEUZEN/HULST - Een vrachtwagen raakte donderdag avond zwaar beschadigd toen de 26-jarige chauffeur van deze wagen uit Maldegem bij de brug van Sluiskil door rood licht reed. De slagbomen kwamen op dat moment omlaag en ver nielden zijn voorruit. De slagbomen werden volledig vernield en ook de rechtervoorzijde van de vrachtwagen liep schade op. Voor de brug botsten donderdagmiddag om half vijf ook twee personenauto's op elkaar. Een 22-jarige bestuurder uit Goes zag te laat dat een 24-jarige automobilist uit IJzendijke voor de file voor de brug stopte en botste achterop de auto de IJzendij- kenaar. De auto's werden behoorlijk beschadigd. Een 69-jarige vrouw uit Antwerpen werd donderdagnacht om twaalf uur verblind door een tegemoetkomende auto op de Ab- daalseweg. De vrouw, die van Axel richting Hulst reed. raakte van de weg en reed tegen een lantaarnpaal. De auto en licht mast werden geheel vernield. van onze verslaggever MIDDELBURG - De CDA-sta tenleden L. Nederhoed-Zijlstra en J. Huisman pleiten voor een spoedvergadering van de com missie economie als gedepu teerde staten vinden dat de pro vincie bedrijven geldbedragen moet toestoppen om ze in Zee land te houden of te halen. Een 'subsidiecompetitie' tussen Vlaanderen en Zeeland is - ook in het kader van de Euregionale samenwerking - ongewenst, vinden de CDA'ers, die hopen dat gs dat met hen eens is. en Huisman zijn ge schrokken van het bericht dat tiet Hulster postorderbedrijf •N'eckermann 2,7 miljoen heeft losgepeuterd bij verschillende Zeeuwse instanties. De gemeen te Hulst, de provincie en Regio- Bestuur Arbeidsvoorzie ningen boden dit bedrag (inclu sief Europese subsidie) als com pensatie voor een Belgische in- vesteringspremie van een kleine ®ven miljoen gulden. De twee statenleden hebben intussen be grepen dat de Vlaamse subsidie toezeggingen niet zo hard zijn en stellen gs daarom een aantal vragen. Zo willen ze weten of er daadwer kelijke, door de provincie geveri fieerde, Vlaamse toezeggingen aan Neckermann zijn gedaan. Ook vragen Huisman en Neder- hoed of gs op de hoogte zijn van de financiële positie van Necker mann. De CDA'ers willen weten of gedeputeerde D. Bruinooge vier ton als provinciale bijdrage heeft toegezegd, waar de hoogte van dat bedrag op is gebaseerd en of Bruinooge met zijn collega collegeleden overleg heeft ge voerd. De twee CDA-statenleden gaan er vanuit dat 'gelet op de recente ontwikkelingen' voor provin ciale subsidie thans geen aanlei ding bestaat. Mochten gs dat standpunt onverhoopt niet de len. dan verzoeken de twee vra genstellers om op korte termijn de commissie economie bijel- kaar te roepen voor een bespre king van het subsidiebeleid. Vjjn onze verslaggever MIDDELBURG - Twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en een ontzegging van °e rijbevoegdheid voor 15 maanden waarvan tien voor waardelijk. Dat legde de poli- trechter in Middelburg vrij- °aSop aan een 30-jarige man uit Scrooskerke. De man moet bo vendien een alcohol-verkeers- oorsus volgen en verplicht con- fc' houden met de reclasse- Hij kreeg de straf omdat J"1 °P 13 mei 1995 bij een con- op het Plein 1940 in Mid- olburg bijna vijf keer de toege stane hoeveelheid alcohol in a)n adem had: 1085 in plaats van 220 ugi. ^rechter, mr M. Zomer, volgde ^armee de suggestie van de ad- ^caat van de man. Die pleitte *-oor minder gevangenisstraf ?even - de officier had vier we- onwaarvan twee voorwaarde- Seëist - en de nadruk te leg- - n°P intrekking van het rijbe- Js-Daar pakt u hem op", zei ^advocaat, mr K. P. T. G. Flos. ns Flos moest meer reke ning worden gehouden met de persoon. „Hij heeft een heel be perkte interesse. Zijn vrijetijds besteding bestaat vooral uit een rondje Walcheren of een rondje Boulevard." Dienstverlening werd door de advocaat en de man zelf afgewe zen. „We zijn tot de conclusie ge komen dat het voor hemzelf goed is als hij eens de gevange nis in gaat", zei Flos. De man stemde daar zelf mee in en was zich bewust van zijn probleem. Hij is al twee keer eerder zijn rij bewijs kwijt geweest wegens het rijden onder invloed. van een medewerker TERNEUZEN - Met een open auto werd mevrouw N. Mille naar vrijdag naar zorgcen trum 'Bachten Dieke' in Ter neuzen gebracht. Daar vierde ze haar honderdste verjaar dag. „Dat ik dit nog mag mee maken: een mens van hon derd in een sportauto", zei ze lachend. Ook tijdens de recep tie toonde de krasse Terneu- zense dat ze nog een behoor lijk woordje weet mee te pra ten. Veel mensen kennen mevrouw Millenaar als hoedenmaak ster. Samen met haar zuster maakte ze jarenlang fraaie hoofddeksels. „Ik ben daar mee begonnen toen ik acht tien jaar oud was. En heb dat tot ver in de zeventiger jaren gedaan. Dat was leuk werk. Ik heb geleefd in voor- en tegen spoed. Er zijn veel aangename herinneringen. Altijd heb ik tegen iedereen gezegd: wees trouw aan je familie, aan je huis en aan je land." Mevrouw Millenaar woont al tachtig jaar in de Lange Kerk straat in Terneuzen. Ze is niet van plan om naar het verzor gingstehuis te verhuizen. Hoe wel ze alleen woont, heeft ze over aanloop niet te klagen. Visite hoeft zich bij haar niet te vervelen; de honderdjarige weet altijd boeiende verhalen en gedichten te vertellen. In haar woning heeft mevrouw Millenaar geen televisie. Daar houdt ze niet van. Wel leest ze iedere dag trouw de krant met een loep. Ze is nog steeds be trokken bij het nieuws. In de afgelopen jaren zag ze de maatschappij veranderen en heeft een duidelijke mening over politiek en andere zaken. Een hoogtepunt van haar ver jaardag was het bezoek van burgemeester R. Barbé en zijn echtgenote. Ziek De burgemeester bracht even eens een bezoek aan de heer L. Witte. Hij is vandaag (zater dag) honderd jaar geworden en woont in zorgcentrum 'Bachten Dieke'. Eigenlijk was het de bedoeling dat er een re ceptie zou worden gehouden. De laatste weken is zijn ge zondheidstoestand echter achteruit gegaan. Daarom wordt de verjaardag op een la ter tijdstip gevierd. Ook de heer Witte heeft een bewogen tijd achter zich. Hij werd in Axel geboren en heeft lange tijd in de landbouw gewerkt, waarbij hij vooral in het vlas werkzaam was. Later werkte hij veel samen met zijn zoon Ko. Zijn loopbaan sloot Witte af met het bouwrijp maken van het terrein waar eens de oesterputten waren. Nu hij in 'Bachten Dieke' woont, kijkt hij nog wel eens met weemoed naar de locatie waar nu een woonwijk is. Ter gelegenheid van het eeuw feest heeft zoon Ko de stam boom van de familie uitgeplo zen tot het jaar 1500. Dat over zicht werd trots aan de jarige overhandigd. Ondanks zijn leeftijd is de heer Witte nog be wust met de zaken van alledag bezig en staat in het zorgcen trum bekend als een attente van onze verslaggever MIDDELBURG - Er zit in Zee land nog te weinig schot in de hulp aan slachtoffers van seksu eel misbruik. Vooral de poel van ellende die voortkomt uit incest (seksueel misbruik van kinderen binnen het gezin) laat zich moeilijk dempen. Het regent plannen om de slachtoffers deugdelijk op te vangen en ze te helpen hun dik wijls ernstige trauma's te ver werken. Maar uitvoering van al die, elkaar soms beconcurreren de initiatieven, kost handenvol geld. Er woedt dan ook een felle strijd om schaarse centen. Ondertussen vallen de slachtof fers van seksueel geweld, zowel vrouwen als kinderen, veelal nog tussen wal en schip. Dat beeld doemt op uit de mist van be leidsvisies en rapporten waar mee de uiteenlopende plannen makers onontbeerlijke subsi dies proberen binnen te halen. Het provinciebestuur heeft de afgelopen jaren nogal wat geld gestoken in projecten die de vele hulpinstanties tot samenwer king moeten brengen. Ook is geïnvesteerd in initiatieven die er op zijn gericht seksueel mis bruik zo vroeg mogelijk te sig naleren. Mede daardoor komt steeds meer schrijnend leed aan de oppervlakte. Ieder jaar op nieuw melden de instanties een 'schrikbarende' stijging van meldingen en hulpverzoeken. Zoveel instanties voelen zich ge roepen daar. vaak los van el kaar. op in te spelen dat subsi diegevers het slagveld niet meer kunnen overzien. Bestuurders en ambtenaren in het provinciehuis hebben inmid dels aangekondigd orde te wil len scheppen in de chaos. „Nog nooit is in het algemeen een spe cifiek beleid geformuleerd", schrijven ze in een notitie aan de statencommissie welzijn. Hoe wel de aanpak van incest de af gelopen jaren op meerdere fron ten is geintensiveeEd, ziet het provinciebestuur 'nog aller minst aanleiding tot tevreden heid'. Vooral de hulp aan vol wassenen die (ooit) seksueel zijn misbruikt, is ontoereikend. De brief aan de statencommissie signaleert maar liefst veertien 'knelpunten'. Opvanghuizen waar specialisti sche hulp kan worden geboden ontbreken, met als gevolg dat veel vrouwen en kinderen ade quate hulp ontberen. De tradi tionele geestelijke gezondheids zorg, waaronder het psychia trisch ziekenhuis en de RIAGG, mist voldoende opvangmoge lijkheden en deskundigheid. Datzelfde geldt voor de tehui- zensector AZZ) en de jeugdzorg. Doorverwijzing naar andere in stellingen. zoals de FIOM en de individuele hulpverlening, blijft achterwege. De FIOM sukkelt bovendien met een wachtlijst. Wil hulp aan slachtoffers van seksueel misbruik vruchten af werpen, dan is vaak van door slaggevend belang dat rekening wordt gehouden met hun leefwe reld. Dat is in Zeeland veelal niet mogelijk. Zo zijn de instanties niet in staat de hulp af te stem men op de leefwereld van alloch tonen. belijdend christenen of verstandelijk gehandicapten. Overigens voelt het provinciebe stuur er voorlopig niets voor geld te steken in aparte opvang huizen voor dergelijke 'doelgroe pen'. Zo is deze week een subsi dieverzoek van de hand gewezen van 'Geknakt Riet', dat in Mid delburg een christelijk opvang huis wil beginnen voor vrouwe lijke slachtoffers van seksueel misbruik. Een plan van de stich ting Agogische Zorg Zeeland, dat een algemeen opvanghuis wil beginnen met zes plaatsen voor volwassenen en vier voor jeugdigen, maakt meer kans. Het is met dit al opvallend dat hulpinstanties, noch subsidiege vers ook maar het geringste idee hebben van de mate waarin sek sueel misbruik in Zeeland voor komt. Zelfs ontbreekt een be trouwbaar* registratiesysteem dat het aantal hulpaanvragen in beeld brengt. De twee officiële meldpunten, het Bureau Ver trouwensartsen en de Kinderbe scherming. boekten afgelopen jaar respectievelijk 119 en 45 nieuwe gevallen van seksueel misbruik van kinderen, maar vermoeden dat daarmee slechts 'het topje van de ijsberg' in beeld is. Advertentie beveiliging 24-uurs meldkamer-service Inbraak •Toegangscontrole •Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking Overval Terreinbeveiliging 01100-13720 GOES/KLOETINGE Mevrouw N. Millenaar: vol boeiende verhalen en gedichten. foto Charles strijd De heer L. Witte: nog altijd bezig met het nieuws van alledag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13