Zepa vrijwel in handen Serviërs Protest tegen kernproef bij receptie Franse ambassade IsA SPRINT F WOV-beslissing blijft uit Hulpacties voor vluchtelingen komen op gang 4 WEKEN EK van 2000 in Lage Landen Kok nog gekrenkt Treinverkeer door bliksem ontregeld uw foto's veilig bij de echte fotoservice STANDAARD PRINT va f Moslims onder erbarmelijke omstandigheden in Tuzla opgevangen steeds reportage 29 t/m 35 mamm VOOR 14,25 Later enkele buien Perioden met zon, later op de dag van het zuidioesten uit meer bewolking en kans op buien. Matige, langs de kust vrij krachtige zuidwesten wind. Maxi mum temperatuur 20 graden. 238e jaargang no. 165 Zaterdag 15 juli 1995 Losse nummers 2,25 9x13 cm niet in 1 uur service GENÉVE (ANP) - De voetbalbonden van Ne derland en België hebben gisteren in Genève officieel te horen gekregen dat ze de Europese titelstrijd van 2000 samen mogen houden. Het is de eerste keer dat twee landen gezamen lijk zorgdragen voor de eindronde. Aan het toernooi, dat van 10 juni tot 2 juli 2000 wordt gehouden, doen zestien landen mee. Neder land en België zijn automatisch geplaatst. De Lage Landen als centrum van de voetbalwe reld. De voetbalbobo's hieven gisteren in Ge nève nog maar eens het glas op het officieel bin nenhalen van het EK, een sportevenement zonder weerga. In stilte hopen de organiseren de landen op een finale tussen Oranje en de Ro de Duivels op 2 juli. Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem zijn de waarschijnlijke Nederlandse speelplaatsen. In België zijn Brussel, Charleroi en/of Luik, Brugge aangewe- zen- zie ook pagina 27 van onze verslaggever DEN HAAG/MIDDELBURG - Het kabinet heeft vrijdag op nieuw geen besluit genomen over de aanleg van de Wester- schelde Oeververbinding (WOV). De ministerraad nam kennis van het voorstel van de ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en Zalm (Finan ciën), maar vond dat te sum mier om de knoop al definitief door te hakken. Dat gebeurt nu waarschijnlijk direct na het zo merreces, half augustus. Minister Jorritsma toonde zich na afloop van de ministerraad overigens optimistisch over de eindbeslissing. „Zeeland hoeft zich niet ongerust te maken", zei ze. Gedeputeerde Hennekeij heeft ook geen enkele reden om te twijfelen aan een goede uit komst. Hij had 's morgens, toen nij contact had met Jorritsma, al begrepen dat het kabinet vooral meer informatie wilde over de opzet van de nog op te richten exploitatiemaatschappij, een samenwerkingsverband van Rijk, provincie en particuliere investeerders. Hennekeij: ..Het licht staat eigenlijk al op groen, alleen de details moeten nog worden uitgewerkt." zie ook pagina's 2 en 11 DEN HAAG/SREBRENICA/PA- RIJS/LONDEN (GPD/ANP) - De Bosnische Serviërs hebben vrijdag een grootscheeps offen sief geopend tegen het iets zuidelijker dan Srebrenica ge legen stadje Zepa. Daarmee lijkt de door de Verenigde Na ties gevreesde domino-theorie in Oost-Bosnië bewaarheid te worden: de Serviërs nemen geen genoegen met de verover ing van Srebrenica alleen, maar willen ook Zepa inlijven. De Serviërs hebben de moslim strijders en VN-militairen in de derde 'veilige zone', Gorazde, in middels ook een ultimatum ge steld. In Zepa zitten 12.000 men sen opeengepakt, in Gorazde 60.000. Navo-vliegtuigen vlogen -over Zepa, nadat de Serviërs kort na 14.00 uur gistermiddag het vuur openden met artillerie en ver schillende huizen in brand scho ten. Aan het begin van de avond meldden Navo-kringen in Brus sel dat de waarnemingsposten van de Oekraïners „bijna alle maal" waren gevallen. De Serviërs stelden vrijdag ook een ultimatum aan de militairen DEN HAAG (GPD) - Premier Kok toonde zich vrijdag nog steeds nijdig over de suggestie van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken De Charette dat de Nederlandse blauwhel men zich onvoldoende hebben verzet tegen de Serviërs en 'me deplichtig' zijn aan etnische zuiveringen. De diplomatieke ruzie is wel bijgelegd nadat de Fransen de uitlatingen van De Charette gisteren relativeer den. De opmerkingen van de Franse minister zouden op het geringe .verzet van de VN-macht (Unpro- lori in zijn algemeenheid hebben geslagen. „Maar aangezien de Unprofor-soldaten in Srebrenica allemaal Nederlanders zijn, is er nogal wat hersengymnastiek no dig om dat verschil te ontdek ten", aldus een cynische Kok gisteren op de persconferentie naafloop van de ministerraad. «Kok noemde de Franse uitleg '•niet erg overtuigend". Toch tilde hij ze „de ruimte geven om van mening te veranderen". [Mocht er evenwel een kwade geur blijven hangen door de op merkingen van De Charette dan zal hij zich daar vierkant tegen blijven verzetten, aldus Kok. on# ?e Premier toonde zich gisteren r.ffi' "eel. wat minder soepel dan de ministers Van Mierlo en Voor- d-hoeve eerder op de dag. Van Mierlo die donderdag woedend ae Franse ambassadeur op het JJiatje riep, zei gisteren dat de op een misverstand berust- fm ??incass 'franknj opo** (Advertentie) INTERNATIONAL Bedrijfsadviseurs advies CE-markering van het Bosnische regeringsle ger in het nog iets zuidelijker ge legen Gorazde om hun wapens neer te leggen. Woordvoerders van de UNHCR in Genève waarschuwden dat de Servische opmars zou kunnen uitlopen op de „ergst mogelijke humanitaire nachtmerrie" als beide enclaves zouden vallen. In de onder de voet gelopen en- bleven moslims. Commandant clave Srebrenica maakten de Karremans eiste in onderhande- Nederlandse blauwhelmen hun lingen met de Serviërs dat de on- vertrek uit Potocari afhankelijk geveer 90 gewonde achterblij- van het lot van de nog achterge- vers ofwel aan het Rode Kruis worden overgedragen, ofwel worden vrijgelaten. Ook wil Karremans niet weg gaan zonder zijn wapens en ma terieel. Belangrijker is echter dat de commandant de Neder landse soldaten die door de Ser viërs in gijzeling worden gehou den niet in de steek wil laten. Na dat ook de laatste Nederlandse VN-observatiepost vrijdag was ingenomen, steeg hun aantal van 55 naar 64. Minister Voorhoeve van defen sie zei vrijdag te hopen dat de blauwhelmen „de komende da gen uit de enclave kunnen ver trekken. Hij sprak van een moei lijke situatie, waarbij de stress onder de Nederlanders de laatse dagen hoog was opgelopen. Intussen spelen zich op de lucht haven van Tuzla hartverscheu rende taferelen af. De Verenigde Naties en organisaties als Art sen zonder Grenzen hebben hun handen vol aan de opvang van de vele duizenden radeloze en uitgehongerde ouderen, vrou wen en kinderen uit Srebrenica. Er is een groot gebrek aan voed sel, tenten en medische hulp. De slot zie pagina 5 kolom 1 Advertentie Een Keniase VN-militair in het VN-hoofdkwartier in Potocari geeft met hulp van een Nederlandse blauwhelm een oude rioslim-vrouw wat te drinken. Zij wachtte samen met haar man op transport naar Kladanj in het moslim-gedeeltè van Bosnië waar inmiddels zo'n 35.000 mensen naar toe zijn gedeporteerd. foto Reuters DEN HAAG (ANP) - Met een groot spandoek met „Stop Fran se kernproeven nu" en 24 als slachtoffers van radioactieve straling vermomde actievoer ders heeft Greenpeace vrijdag een stille protestactie gehouden voor de residentie van de Fran se ambassadeur Daniel Ber nard. Daar werd de receptie ter gelegenheid van de Franse na tionale feestdag Quatorze Juil- let gehouden. De actievoerders, die protesteer den tegen het besluit van presi dent Chirac de Franse kernproe ven in de Stille Zuidzee in sep tember te hervatten, toonden fo to's van slachtoffers van de stra ling. gaan op een oproep van Green peace de receptie op de Franse ambassade te boycotten. De aanwezigheid van staatssecre taris Patijn was het antwoord op de vraag wie de Nederlandse re gering zou vertegenwoordigen. Een vraag die vooral werd ge steld na de controverse die don derdag was ontstaan door uit spraken van de Franse minister van buitenlandse zaken De Cha- Wijn Kok benadrukte wel dat Neder- teid bereid blijft samen met de fransen na te denken over hoe bet nu verder moet. Zo'n botsing Koet in volwassen verhoudin gen kunnen, aldus Kok. De Ne derlandse regering heeft ook een m forse reactie teruggegeven. Tiet is afwachten hoe dat wordt De relatie met ijk - die toch al onder fanning staat - hoeft er volgens K°k niet nog meer onder te lij- Bij de ambtswoning protesteer de ook een tiental leden van GroenLinks tegen de kernproe ven. Zij goten Franse wijn over de stoep voor de ambassade. Fractielid Rabbae ging even naar binnen om de ambassadeur „als symbolische geste" een fles Australische wijn aan te bieden en uiting te geven aan de be zorgdheid van GroenLinks over de schadelijke effecten van de kernproeven. Tot een boycot van Franse produkten wil GroenLinks het echter niet la ten kpmen. Ook Pax Christi kwam een pro testbrief bij de ambassadeur af leveren. „Het kernproevenpro- gramma kan alleen van beteke nis voor de Franse regering zijn als die bereid is zijn kernwapens te gebruiken, politiek of mili tair", aldus de brief van mgr. Van Luyn, de voorzitter van Pax Christi Nederland. „Uw besluit weerspiegelt de aanvaarding van het gebruik van kernwa pens, in een nieuw tijdperk dat zo verschilt van het tijdperk van de Koude Oorlog." Kok Premier Kok had eerder deze week gezegd niet te zullen in- rette over de rol van de Neder landse blauwhelmen in Srebre nica. Maar gevraagd hoe hij de, overi gens verder grote, opkomst op de receptie beoordeelde, ant woordde ambassadeur Bernard: „Vorig jaar was er geen enkele minister aanwezig, dus dit jaar hebben we (hij doelde op de aan wezigheid van Patijn) een voor uitgang van 100 procent ge boekt." De CDA'er De Hoop Scheffer, die als een van de weinige parle mentariërs aanwezig was, vond het niet logisch een land dat Den Haag onlangs nog als een van de twee belangrijkste landen voor Nederland heeft genoemd, bij het eerste meningsverschil te boycotten. pagina 5: Chirac zet door VANDAAG OPENING (11.00 uur, Oranjedijk met gratis 'kennisbonnen') De gezelligste kermis van Zeeland met 30 attracties! Open op: zaterdag 15 juli zondag 16 juli maandag 17 juli dinsdag 18 juli woensdag 19 juli donderdag 20 juli vrijdag 21 juli zaterdag 22 juli zondag 23 juli 10.00-24.00 13.00-24.00 10.00-24.00 10.00-24.00 10.00-24.00 10.00-01.00 10.00-24.00 10.00-24.00 13.00-24.00 In de binnenstad: Bellamypark, Nieuwendijk en De Ruyterpleïn. donderdag groots vuurwerk! Rabbae van GroenLinks en een andere demonstrant gieten als pro test Franse wijn op straat uit. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Zwaar onweer heeft vrijdag het trein verkeer in grote delen van het land ontregeld. Door tiental len blikseminslagen reden treinen op een groot aantal tra jecten niet volgens het spoorboekje. De grootste problemen deden zich 's ochtends voor in het westen en midden van het land. De vertraging liep daar op tot een half uur. Tussen Harderwijk en 't Harde was helemaal geen treinver keer mogelijk. De NS zetten bussen in. Ook tussen Leiden en Schiphol zetten de Spoorwegen ter ondersteuning van het ontregelde treinverkeer bussen in. Reizigers moesten in som mige gevallen vaker overstappen. De problemen verschoven in de loop van de dag van het wes ten in noordoostelijke richting. In de loop van de middag wa ren de meeste storingen verholpen. Alleen op enkele lijnen in het noorden en oosten van het land hadden de treinen nog vertraging. Ook het wegverkeer had last van het slechte weer. Hier en daar ontstonden kleine aanrijdingen. Was de ochtendspits de afgelopen dagen met slechts een handvol kleine files vrij rustig, vrijdagochtend was het aanzienlijk drukker op de we gen. In totaal stonden er tien files met een totale lengte van ruim 40 kilometer. Er is een hausse in de golfsport. Meer dan vijftig miljoen mensen in de wereld doen het, in ons land zo'n 80.000. Zeeland kreeg er vijf nieuwe banen bij in tien jaar tijd. Ligt half Nederla nd straks bedekt onder een keurige groene laag, of is de grootste golf-klapper achter de rug? Verder in de bijlage Reportage: Ad Latjes doet weer in vliegtickets onenigheid in Urk over nieuwe visafslag interview met de laat ste ontdekkingsreiziger van Nederland, de 94-jarige antropoloog Paul Julien het eerste paarse jaar was een ramp voor minister Ritzen het nut van kernproeven tante Truus terug naar het pa radijs in Aberfoyle een krankzinnige mengeling van schoonheid en gruwelijkheden in Vietnam de oorzaken van busongelukken het is stil geworden rond het Artillerie Schietkamp (ASKin 't Har de. Jalabert Laurent Jalabert heeft de deur naar de eindzege in de Tour van 1995 toch weer op een kier van een paar millimeter gezet. 'Jaja' won gisteren op de Franse natio nale feestdag, na 198 km voorop te hebben gereden, de twaalfde Touretappe in Mende. Hij klom naar de derde plaats in het algemeen klas- OC sement. w WÊÊÊÊÊÊÊB Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5 en 7; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15 en 17; Vrije tijd: 19, 20, 21, 22 en 23; Sport: 25, 26 en 27; Reportage: 29, 30,31,32, 33 en 35. DEN HAAG (ANP) - In Neder land komen de hulpacties voor de vluchtelingen uit Srebrenica op gang. De organisatie Mensen in Nood zendt vandaag vanaf Schiphol een vliegtuig met 2000 veldbedden en 8000 dekens naar Split. Vandaar worden de hulp goederen naar Tuzla getrans porteerd. De Stichting Vluchte lingen, waarin een groot aantal hulporganisaties samenwer ken, start met een nationale ac tie voor hulp aan de vluchtelin gen en roept de bevolking op een gift te storten op giro 999. Mensen in Nood meldt dat de be hoefte aan onderdak voor de vluchtelingen op dit moment het meest urgent is. Volgende week vertrekt het volgende transport van de organisatie vanaf Schiphol. Dan neemt een vliegtuig melkpoeder en kinder- voedsel mee. Mensen in Nood koopt tarwebloem, suiker, zeep en waspoeder aan om de voed selvoorraden in het gebied ver- der aan te vullen. De Stichting Vluchtelingen zegt dat schoon water nauwelijks voorhanden is en dat met name baby's en jonge kinderen aan dy senterie lijden. Bovendien drei gen door het ontbreken van vol doende water infecties op grote schaal. Met het oog op de vluchtelingen stroom uit Srebrenica is minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) naar Bosnië ver trokken. Pronk wil zich op de hoogte stel len van de humanitaire noodsi tuatie. Hij zal overleg voeren met de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en particu liere hulporganisaties. Pronk brengt onder meer een be zoek aan de stad Tuzla, die in handen is van de moslims. De VN-organisatie voor de vluchte lingen en andere hulpverleners vangen momenteel op het nabij gelegen vliegveld duizenden vluchtelingen uit Srebrenica op. Het ministerie van defensie heeft laten weten dat de Neder landse luchtmacht van maan dag af een Hercules-transport vliegtuig inzet voor het vervoer van hulpgoederen naar Bosnië. Europees commissaris Emma Bonino vertrok vrijdagavond naar Bosnië om te bezien wat de Europese Unie nog verder kan doen voor de vluchtelingen uit Srebrenica. Ze wil maandag aan de Europese ministers van bui tenlandse zaken, die dan bijeen zijn in Brussel, rapporteren over de humanitaire situatie in het gebied. Ze sprak vrijdag van een dramatische situatie en wees op het gevaar dat een nieuwe vluch- telingenstroom van 10.000 tot 15.000 mensen op gang komt uit de enclave Zepa, die ook onder vuur van de Bosnische Serviërs ligt. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) tJA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor/14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat snellen 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1