Akkergrond niet ontpolderd Hoe honingzoet proeft een belegen Revolution? Vrijspraak door fout Voor kwart miljoen extra onderhoud aan dubbeldeksboot Hoger omroepgeld voor regionale tv Genoeg woningen voor asielzoekers Provinciebestuur komt landbouw eindje tegemoet mijmeringen zeeuwse almanak Enquêteur zeeland WOENSDAG 5 JULI 1995 Van onze verslaggever tlIDDELBURG - Hel gaat de rovincie een stapje te ver land- ouvvgrond te ontpol deren ter jmpensatie voor het verlies an natuur door de verdieping van de Westerschelde. Volgens gedeputeerde staten moet voor dal probleem allereerst buiten dijks een oplossing worden ge zocht. Gs antwoorden dit in reactie op protestbrieven van het bestuur ■«van de landbouwmaatschappij _JMO en van het kringbestuur Zeeuws-Vlaanderen van dezelf de organisatie. De ZMO is fel ge kant tegen ontpoldering. 'Het (ijkt erop', aldus het Zeeuws- (flaamse kringbestuur in een brief aan de provincie, 'dat de landbouw het vuilnisvat is voor |e industrie.' (foorstellen tot ontpoldering njn onder die noemer te plaat- jen. vindt het kringbestuur, om- lat de verdere verdieping van de jfesterschelde noodzakelijk jvordt geacht voor de haven van Antwerpen. Een ander voor beeld daarvan is, naar de me- jing van de ZMO, het plan om ien opslagplaats voor verontrei- ïigd slib te maken in de Koegor- jpolder bij Terneuzen. De land bouwgronden die verloren gaan, worden niet gecompenseerd. Het landelijk ZMO-bestuur heeft erop gewezen dat de land bouwsector loyaal heeft meege werkt aan de opstelling van het Zeeuwse Natuurbeleidsplan. Veel landbouwers hadden moeite met dat beleidsplan. Zij zijn uiteindelijk overstag ge gaan, omdat de discussie over natuurbehoud en natuuront wikkeling daarmee zou zijn ge sloten. De ZMO is dan ook on aangenaam door de voorstellen tot ontpoldering. Gedeputeerde staten vinden dat niet zo'n sterk argument. Na tuurbeleidsplan en ontpolde ring hebben niets met elkaar te maken. Het één is bedoeld om een ecologische hoofdstructuur te ontwikkelen. Het ander heeft tot doel de negatieve milieu-ef fecten van de verdieping te com penseren, zoals dat ook gebeurt bij de aanleg van industrieterrei nen en wegen. Buitendijks Toch komt het dagelijks provin ciebestuur de landbouwmaat schappij iets tegemoet. „Wij zijn het met u eens", melden gs, „dat het voor de hand ligt om bij com pensatie-maatregelen in het ka der van de verdieping allereerst te kijken naar de mogelijkheden in het buitendijkse gebied. De meest directe negatieve effecten van de verdieping zullen immers daar optreden". Aan de andere kant willen gs echter 'geen en kele optie' uitsluiten. Welke milieumaatregelen er ge troffen kunnen worden in het ka der van de Westerschelde-ver- dieping wordt nog bestudeerd door Heidemij in opdracht van Rijkswaterstaat. Een idee is ont poldering van landbouwgrond, om daar schorren van te maken. 'an een medewerkster 1IDDELBURG - Een 32-jarige Hissinger, die dinsdag voor een loging tot diefstal voor de poli- ierechter in Middelburg stond, ;erliet de strafzaal met een for- uinlijke vrijspraak. Bij het ge- ileegde delict ging het niet om en poging maar om een vol- ooide diefstal, constateerde aadsman mr E. G. M. Smit. )e verdachte had 17 oktober vo- ig jaar samen met een 21-jarige naat uit Vlissingen een ruit van een electronicazaak aan de Rot terdamse kaai ingegooid. Zij haalden twee metaaldetectoren uit de winkel weg en zetten die alvast op straat om ze later mee te nemen. In dit stadium werden zij betrapt. Omdat de goederen al uit de winkel waren wegge haald, was er sprake van dief stal, maar dat was niet ten laste gelegd. Als de dieven de spullen in de winkel hadden klaargezet toen zij gestoord werden bij hun bezigheden, zouden zij voor de 'poging tot' veroordeeld zijn. van onze verslaggever HENGSTDIJK - Niet alle bazen zijn even gek op hun huisdie ren, zeker niet in de vakantietijd. Heel wat honden kunnen daar - aan een touw aan een stevige boom - van meeblaffen. Geit Belletje heeft echter niets te klagen. Als de 13-jarige Coen Kar- remans uit Walsoorden op vakantie gaat, mag Belletje ook de hort op. Mee naar Frankrijk is een beetje moeilijk, maar bij de mini-camping van boer Verbrugge aan het Vogelfort bij Hengst dijk is het voor een geit ook heel gezellig mekkeren. De reis naar het vakantie-adres is misschien nog wel mooier. In een open landauer achter een door de trapkracht van Coen aangedreven skelter dwars door de groene long van Zeeuws-Vlaanderen. De twee vrolijk klingelende belletjes aan de hals van het 4-jarige hoefdier jubelen het bijna uit. Zo'n uitstapje is dan ook niet veel huisgeiten gegeven. foto Charles Strijd door Willem van Dam De Man van het Winkeltje boft maar. Zie hem daar zitten. Tus sen al die spullen waaraan de geur van de jaren zestig kleeft. De Man van het Winkeltje beschikt over veertigduizend langspeelplaten. Natuurlijk heeft-ie Stones en Beatles in zijn bakken. Maar ook Captain Beefheart, Frank Zappa, Jefferson Airplane, Jimi Hendrix, Doors, Velvet Underground en al die anderen die zich het best lieten draaien in wolken van wiet en wierook op kamertjes waar visnetten hingen, matrassen op de vloer lagen en druipkaarsen in Chiantiflessen stonden. De Man van het Winkeltje zit nog steeds midden in de jaren zestig. Hij wel. Tussen jukeboxen die de patattent de den swingen; 2 platen 1 kwartje, 10 pla ten 1 gulden - L2 geeft 'You keep me hanging on' van The Vanilla Fudge. Tussen oude televisietoestellen waar op eens een blote Phil Bloom ver scheen die het kuise vaderland deed blozen nadat zij haar krantje had laten zakken. Tussen draagbare transistortjes die je meenam naai- het strand waar goed kope wijn en lauw bier rondgingen, Hitweek werd gelezen en Boudewijn de Groot zong: Je danst en vrijt de hele tijd tenvijlje in een broodje bijt. Je giet jenever in je kop want anders dronk je pa het op. Maar van die lading alcohol geraak je spoedig overvol. Dan loopt de toestand uit de hand en blijf je liggen op het strand. Tussen plastic pick-upjes die op batte rijen liepen en die bij het leeggeraken daarvan Bob Dylan nóg fraaier lieten janken over 'Maggie's Farm'. En dan de affiches. Mooi hè?, zegt de Man van het Winkeltje. Kijk daar op de muur. Daar heeft-ie er eentje hangen waarop een optreden ('groots', 'freak out', 'flo wer power') van Gröup 69 wordt aan gekondigd; toegang: één riks. De Man van het Winkeltje heeft in zijn etalage soms een Tomos staan, of - nog beter - een Puch; brommers met van die hoge sturen, die van niemand iemand maakten. Wie zich zo een Puch kon veroorloven, wist zich opgenomen in de Kaste van de Kikkers. Wie daar toe behoorde keek met grote hooghar tigheid neer op de berijders van ordi naire buikschuivers als daar waren de Benelli en Kreitler. Begeerlijk Hoe begeerlijk waren de meisjes met een Puch? Zéér begeerlijk. Zij waren slechts met weinigen en alleen te 'ver sieren' door jongens met een Puch. Puchmeisjes waren onbereikbaar voor de simpele Solex- of Berini-bezitter, ook al had-ie, in een wanhopige poging er toch bij te horen, een hoog stuur op z'n 'eitje' gemonteerd. De Klant van het Winkeltje bezat zo'n 'eitje' met hoog stuur. Gefinancierd via de bezorging van een weekblad, dat een brede verspreiding maar wei nig waardering kende. Zó weinig, dat de Klant van het Winkeltje onbekom merd elke donderdag z'n hele krante tas bij de lompenhandelaar kon ledi gen zonder dat dit tot noemenswaar dige klachten der abonnees leidde. Dat gaf veel gemak én - veel belangrij ker - dubbele inkomsten: bezorgloon en een paar piek aan oud papier. Ondanks dit schandelijke gedrag ver wierf de Klant van het Winkeltje zich nimmer een Puch. Dus ook geen Puch- meisje. Wél eentje op een Mobylette. En daar is-ie nog steeds mee. De Klant van het Winkeltje boft maar. Jaaarenlang op zoek geweest naar een gave Revolution, de eerste lp van Q'65. Vroeger wel gehad natuurlijk. Maar gejat op een feestje of geruild tegen eentje van The Pretty Things of Living Blues: weet hij nog veel? En zie, daar ligt-ie te glimmen, bovenop één van die stapels zoveelste-hands langspeel platen in dat winkeltje aan de Middel burgse Gortstraat. Kost vijfentwintig gulden, zegt De Man van het Winkel tje. Da's een koopje, zegt hij. want een gave 'Q' doet tegenwoordig met ge mak vijf tientjes. The girls are fighting for me But ev'ry time I take one They're indisposed, poor old me This is my life of sadness This is the life I live De Man die toen een Eitje bereed en het Meisje dat destijds op een Moby lette ging zijn er zéér verrukt mee. Hun kinderen niet. Die roepen, net als hun grootouders toen: kan die herrie niet wat zachter? Neen. zeggen de Man van het Eitje en het Meisje van de Mobylette. Q'65 móet met de volumeknop op acht. Da's alles wat nog van hun opstandige opvattingen resteert. Die van de 'Q' waren niet echt goed, wisten niet eens wat ze zongen, kenden slechts weinig akkoorden, Maai- móói dat het klinkt. De Man van het Winkeltje boft maar. De Klant van het Winkeltje ook. Gemaal Prommelsluis, Kerk- werve. foto PieterHonhoff Water wordt gekeerd èn beheerd In Zeeland wordt het water niet alleen gekeerd, maar ook beheerd. Een zaak van wikken en wegen. Ervoor zorgen dat er noch teveel, noch te weinig wa ter aanwezig is. Vroeger werden grote hoeveelheden water zo snel mogelijk weggepompt naar zee. Tegenwoordig is er steeds meer vraag naar zoet water van goede kwaliteit, voor onder meer landbouw en industrie. En natuurgebieden moeten wor den behoed voor verdroging. Daarom wordt het waterpeil nu in kleine gebieden zoveel moge lijk afhankelijk van de wensen geregeld. Niet eenvoudig, want landbouw, natuur, recreatie, be volking en bedrijven denken vaak verschillend over de hoog te van het polderpeil. Het water beheer is in handen van de wa terschappen - nu nog zeven, straks twee. Ze beschikken over gemalen, uitwateringssluizen en stuwen en over een fijnmazig stelsel van sloten en waterlo pen. De lengte van dat stelsel is ruim tien miljoen strekkende meters: 3.400 kilometer in Zeeuws-Vlaanderen en 6.700 ki lometer in overig Zeeland. Deze watergangen worden periodiek gedolven en schoongemaakt. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Aan de dubbel dekker Prins Willem Alexander moet voor 250.000 gulden extra onderhoud worden gepleegd, omdat de binnenzijde van het scheepsvlak door bacteriën is aangetast. Hetzelfde euvel kwam eerder dit jaar aan het licht bij de enkeldekker Prinses Margriet en de dubbeldekker Prinses Christina. Het conserveringsprobleem met de Prins Willem Alexander wordt eind dit jaar tegelijkertijd met een grote onderhoudsbeurt aangepakt. De dubbeldekker die tussen Kruiningen en Perk- polder vaart, wordt tevens aan gepast aan de jongste veilig heidseisen van de scheepvaart inspectie. Met de hele operatie is een bedrag gemoeid van vier miljoen gulden. De werkzaamheden aan de Prins Willem Alexander stonden bij de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) eigenlijk voor 1996 op de planning. Het karwei is naar eind 1995 verschoven, omdat de PSD vanaf 1 januari 1996 niet meer over een reserve boot kan beschikken. De enkel dekker Prinses Margiet moet om veiligheidsredenen uit de vaart. Zonder reserveschip zou er een uurdienst gevaren moeten wor den op Kruiningen-Perkpolder. Scheldepoort De PSD laat zoals gebruikelijk de Prins Willem Alexander bij de Vlissingse reparatiewerf Schel depoort in dok gaan. Volgens di recteur mr D F. Vos is het geen wet van Meden en Perzen dat de PSD met Scheldepoort in zee gaat. „Wij houden ook de tarie ven van andere reparatiewerven in de gaten, maar tot nu toe is Scheldepoort de beste oplos sing. Onze eigen mensen hoeven niet zover te reizen en we kun nen onze schepen gemakkelijk verhalen naar onze werkplaat sen in Vlissingen. Dat scheelt ons liggeld." De werkplaatsen en het kantoor van de PSD aan de Prins Hen- drikweg in Vlissingen zullen dit jaar en in 1996 een face-lift on dergaan voor anderhalf miljoen gulden. Jarenlang is weinig aan de gebouwen gebeurd, omdat de provincie ervan uitging dat de Westerschelde Oeververbinding WOV) in 1995 klaar zou zijn. Die datum is opgeschoven naar 2002 en zolang willen gedeputeerde staten de PSD-werknemers niet in matig onderhouden, verou derde gebouwen laten werken. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur is bereid het omroeptientje tot veertien gul den te verhogen om de komst van regionale televisie in Zee land mogelijk te maken. Zoals gemeld werken de gezamenlij ke regionale omroepen met de NOS aan een overeenkomst om met ingang van 1996 één uur re gionale televisie uit te zenden op Nederland 1. Omroep Zee land is daartoe op zijn vroegst in 1997 in staat. De eerste tijd kan kan de regionale televisie nog uit de landelijke omroep middelen worden betaald, maar op termijn (éen of twee jaar) zal de burger moeten mee betalen. Op het ogenblik bedragen de ex ploitatiekosten van Omroep Zeeland jaarlijks ongeveer 4,2 miljoen gulden. Daarvan wordt 1,8 miljoen gulden opgebracht door de Zeeuwse bevolking via het zogenaamde omroeptientje. Dat is niet genoeg om ook regio nale televisie van te betalen. Ge deputeerde staten zijn van me ning dat ook de overheidsbud getten in Zeeland met toerei kend zijn om daaruit een pu blieke regionale televisiezender te bekostigen. Zeeland wordt reeds geconfronteerd met een fikse korting op het provincie fonds. Bovendien is het onge wenst dat de provinciale over heid een directe financiële rela tie aangaat met een publiciteits medium. Nederland 1 Dat de regionale omroep via een venster op Nederland 1 provin ciale televisie gaat maken, ligt voorlopig het meest voor de hand. Andere varianten, zoals samenwerking met uitgevers, botsen op wettelijke verboden. En een overeenkomst van de omroep met de kabelmaat schappij zou voor de Zeeuwse in woners vermoedelijk duurder zijn dan de verhoging van de om roepbijdrage. In Overijssel be taalt de bevolking aan de kabel exploitant zes gulden extra voor regionale televisie. In Zeeland zou dat bedrag hoger uitvallen, omdat er minder mensen wonen. MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten in de laatste helft van dit jaar in totaal 321 erkende buitenlandse vluchte lingen aan een woning helpen. Dat geeft nagenoeg geen proble men, verwacht het dagelijks provinciebestuur. AlleenNoord- Beveland dat de komende maanden zeven vluchtelingen moet herbergen, heeft aangege ven moeilijk aan die opdracht te kunnen voldoen. Maar de afgelopen jaren is geble ken dat meerdere gemeenten hun verantwoordelijkheid uit de weg gaan. Westerschouwen had de afgelopen twee jaar in totaal 14 toegelaten vluchtelingen aan een woning moeten helpen, maai- deed dat niet. Andere ge meenten voerden hun taak van vorig jaar nog niet helemaal uit. Zo heeft Hulst nog maar dertien van de 26 toegewezen vluchte lingen opgevangen. Middelburg nog maar 44 van de 80 en Goes 44 van de 61. Duiveland moest acht vluchtelingen helpen, maar kwam nog niet verder dan een. Daar staat tegenover dat veel anderen gemeenten meer vluch telingen aan een woning hielpen dan was opgedragen. Dat blijkt uit een overzicht van het provinciebestuur. Sinds 1 ju ni is de provincie belast met het toezicht op de huisvesting van vluchtelingen, en zijn de ge meenten wettelijk verplicht bui tenlandse vluchtelingen te huis vesten. Ieder kwartaal wordt vastgesteld hoeveel er in een ge meente aan een woning moeten worden geholpen. Hoe meer inwoners een gemeen te telt. hoe meer vluchtelingen moeten worden toegelaten. Zo heeft de grootste Zeeuwse ge meente, Vlissingen. nu opdracht om binnen een halfjaar 36 erken de vluchtelingen aan woonruim te te helpen. De kleinste ge meenten, Bruinisse, Midden- schouwen en Westkapelle. moe ten binnen een half jaar ieder drie vluchtelingen huisvesten. Het overkomt u vast ook toel eens. Sta je net onder de doh- che, gaat de bel: een heer op de stoep die in opdracht van de een of andere tandpasta fabrikant informeert welk merk gebruikt. Dat zijn iveinig vreugdevolle momen ten. Deze week trok zo'n enquê teur langs de Zeeuwse deu ren teneinde de Stem des Volks te peilen over aller hande belangwekkende maatschappelijke kivesties. Op één van de adressen werd open gedaan door een man in kamerjas die de en quêteur met groot wantrou wen bekeek. De ondervrager koos voor de subtiele bena dering, plakte z'n vriende lijkste glimlach op en sprak op geruststellende toon: V/eest u maar niet bang. ik ben niet van de Jehova's, hoor'. Dat pakte averechts uil „Ik toevallig wel", bitste de man in kamerjas hevig ge kwetst. En met een dreun viel de deur in het slot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9