Twijfel over Bosnië-missie groeit Rainbow Warrior naar Mururoa Brand in auto's bij Ierse rellen Israël en PLO dicht bij akkoord Dat is lachen! Fransen opnieuw slaags met Serviërs PAAUWE buitenland 5 Aantal voorstanders Nederlandse deelname VN-macht daalt snel Gingrich geen Presidentskandidaat e heeft zó V( WOENSDAG 5 JULI 1995 BELFAST (RTR/ANP) - De rellen die maandag uitbraken in de Noordierse hoofdstad Belfast, hebben zich 's nachts uitgebreid tot de steden Newry, Coalis- land, Armagh en Dungannon. Demon strerende katholieken koelden hun woede op tientallen voertuigen, die in brand werden gestoken. Hun woede was maandag gewekt door het besluit van de Britse minister van Noord ierse zaken, Patrick Mayhew, om de Brit se soldaat Lee William Clegg vrij te laten. Clegg was in 1993 tot levenslang veroor deeld wegens moord op een jonge katho lieke vrouw. De onrust dreigt het tien maanden oude vredesproces in Noord-Ierland te versto ren. De Britse premier Major riep de be volking op kalm te blijven en zei dat de inspanningen voor de vrede zullen door gaan. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, waarschuwde dat het besluit ern stige gevolgen kan hebben voor de vrede. De 27-jarige soldaat schoot in september 1990 de 17-jarige Karen Reilly dood. Ze was passagier in een gestolen auto. De chauffeur van de auto negeerde een stop teken bij een militaire controlepost. De rechtbank oordeelde dat Clegg fout han delde door te blijven schieten toen de auto al was gepasseerd. Minister Mayhew wees er in een verkla ring op dat de rechtbank indertijd al meende dat Clegg niet wegens moord, maar wegens doodslag had moeten wor den vervolgd. WASHINGTON (AP) - De leider van de Republikeinse meer derheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Newt Gingrich, overweegt zich in het geval van een „politiek va cuüm" kandidaat te stellen voor de presidentsnominatie van zijn partij. Gingrich deed de uitspraak maandag in het pro gramma ..Larry King Live" op CNN. De politicus zei in decem ber te zullen beslissen. Gingrich liet in het midden wat hij met „vacuüm" bedoelt. Het wegdek in west-Belfast lag na de nachtelijke rellen bezaaid met uigebrande autowrakken. foto Reuters PEETE/DEN HAAG (AP P) - Met een dek vol bloemen -onder gezang van sympathi eën heeft het Greenpeace- ;iip Rainbow Warrior II van- Papeete koers gezet naar 'iruroa, voor een nieuwe mis- rtegen de ondergrondse kern- ;»even die Frankrijk daar we- :'°m wil gaan uitvoeren. schip zal drie of vier dagen dig hebben om de 1.000 küo- 'ter naar het testgebied af te ■gen. Frankrijk wil in septem- jjfmet de proeven beginnen. ;t de nieuwe missie wil Green- iice twee dingen bereiken, zei brdvoerster Stephanie Mills: -.internationale publieke opi- .1 mobiliseren tegen de Franse 'nproeven en. eenmaal bij ruroa aangekomen, de proe- zelf verhinderen. ;t er gaat gebeuren als de Snbow Warrior ter plaatse is Agekomen is nog onduidelijk, f gaan nu nog niet verklap- i wat onze plannen zijn", zei ls. wijl het vlaggeschip van ienpeace in de haven van Pa- te op Tahiti was afgemeerd. itroler.n steeds een aantal Franse jineschepen in de buurt en •s zei dat het haai- zou verba als de Rainbow Warrior niet e AlSdt geschaduwd. ,recliFranse autoriteiten hebben ïover. 12-mijlszone rond hun test- 'ied tot verboden gebied ver klaard en Mills zei dat een ander decreet de marine bevoegdheid geeft elk schip dat er toch bin nenvaart te enteren. De premier van Nieuw-Zeeland, Jim Bolger, heeft maandag gezegd dat Frankrijk er „zeer onverstan dig" aan zou doen de Rainwbow Warrior aan te vallen. Voor de reis heeft de Rainbow Warrior 31 personen aan boord genomen en voedsel voor twee maanden. Mills zei dat de plaat selijke bevolking enorme hoe veelheden voedsel had aange dragen. Daarnaast hadden zij schip en opvarenden grote mo rele steun gegeven, zei Mills, waardoor iedereen aan boord in een opperbeste stemming ver keerde. Boycot Een grote meerderheid van de Nederlanders staat positief te genover een boycot van Franse produkten als protest tegen het besluit van president Chirac om weer kernproeven te houden. Uit een onderzoek van het bureau Telepanel Amsterdam, verbon den aan de Universiteit van Am sterdam. blijkt dat 66 procent van de ondervraagden een boy cot een goede zaak vindt. Van de ondervraagden zegt 27 procent zeker mee te doen en 34 procent zal dat waarschijnlijk gaan doen. 17 Procent is negatief over een boycot. Een evengroot percentage had geen mening. Het onderzoek van Telepanel is gehouden naar aanleiding van een oproep vorige week van der tig vredesorganisaties om geen Franse wijn meer te kopen als protest tegen de hervatting van de kernproeven op Mururoa in de Stille Oceaan. In ons land bestaat weinig be grip voor het Franse besluit. Slechts 2 procent steunt het, ter wijl 88 procent er tegen is. Over het effect van een boycot is men overigens sceptisch. Niet meer dan 17 procent denkt dat de Franse regering als gevolg van een boycot van Franse produk ten haar standpunt over de kernproeven zal herzien. GAZA (RTR/AFP/ANP) - Israël en de PLO zullen zich tot het uiterste inspannen om voor 25 juli de details uit te werken van een akkoord over de uitbreiding van Palestijns zelfbestuur. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en PLO- leider Yasser Arafat maakten dinsdag be kend een akkoord op de meeste hoofdlijnen te hebben bereikt. De ondertekening is vastgesteld op 25 juli en niet op 17 juli zoals de VS eerder hadden voorgesteld. Peres en Arafat gaven na afloop van hun be spreking geen details. „We zijn knap dicht bij een akkoord", aldus Peres. Arafat: „We hopen dat we iets concreets in onze handen hebben. En zeer snel zowel een akkoord heb ben als het eens zijn over terugtrekking van overleg werd voorgelezen biedt weinig hoop dat er nu wel duidelijke afspraken zijn ge maakt. Het resultaat bleek vooral een nieuwe datum voor ondertekening waar beide partijen zich op hebben vastgelegd. Of de ondertekeningsceremonie in Washington zal plaatshebben, zoals de VS eerder heeft voorgesteld, is nog onduidelijk. Israël wil zijn leger in een eerste fase terug trekken uit Jenin, Nablus. Tulkarm en Qal- qilya. Uit veiligheidsoverwegingen zullen Rammalah en Bethlehem in een later sta dium volgen. Israël wil de controle over He- bron houden en eist recht op toegang tot de gebieden met Palestijns bestuur. De PLO wil een eind aan de Israëlische aanwezigheid in alle honderden Palestijnse plaatsen. het Israëlische leger en daarna Palestijnse verkiezingen." Hij voegde er aan toe de Is raëlische behoefte aan veiligheid en bestrij ding van terrorisme te zullen respecteren. De bespreking in Arafats hoofdkwartier in de Gazastrook was een hervatting van het gesprek tussen beide leiders dat in de nacht van zaterdag op zondag eindigde. Arafat en Peres gingen toen pas om 05.00 uur in de ochtend zonder enig vruchtbaar resultaat uit elkaar, ondanks het verstrijken van de 1 juli-deadline. Struikelblok vormde de aan leg van wegen voor de 130.000 Israëlische ko lonisten op de Westelijke Jordaanoever die hen een veilige doorgang moet bieden langs de Palestijnse bevolkingscentra. De verklaring die dinsdag na afloop van het Tien jaar cel toeristen-berovers LYON (AFP) - Twee mannen die tijdens de zomer van 1993 de autosnelwegen in het zuiden van Frankrijk onveilig maakten door vakantiegangers te beroven, zijn maandag in Lyon tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een derde verdachte kreeg vijfjaar celstraf. De rechter achtte de twee mannen. 23 en 24 jaar oud. schuldig aan zestien gewa pende berovingen. Het tweetal was al bij de politie bekend in verband met autodiefstallen. Met de arrestatie van de mannen loste de politie een reeks van twintig aanvallen op automobilisten uit Nederland. Duitsland. Zwitserland, Marokko en Spanje grotendeels op. De berovin gen vonden plaats op de autosnelweg Parijs-Marseille. Zuid-Korea onderzoekt corruptie SEOUL (RTR) - Openbare aanklagers in Zuid-Korea zijn be gonnen met het verhoren van functionarissen die bouwvergun ningen en andere beoordelingen hebben afgegeven voor het warenhuis in Seoul dat zes dagen geleden is ingestort. Ze gaan na of de functionarissen een oogje hebben toegeknepen toen ze moesten nagaan of de bouwers de voorschriften naleefden. Reddingswerkers hebben inmiddels bulldozers en kranen in gezet om zich een weg door het puin te banen. De meesten hel pers hebben de hoop opgegeven nog overlevenden aan te tref fen. Het officiële dodental bedraagt vooralsnog 110. Bijna 400 mensen worden vermist, onder wie drie buitenlanders: een Fransman, een Amerikaan en een Taiwanees. Eerste hoorzitting Berlusconi MILAAN (AFP) - In Milaan heeft dinsdagochtend de eerste hoorzitting plaatsgehad om te bepalen of ex-premier Silvio Berlusconi zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie. De me diamagnaat woonde de zitting achter gesloten deuren niet bij. De hoorzitting is na korte tijd geschorst tot na de zomervakan tie. De aanklagers van de operatie Mani Pulite (Schone Han den) verwijten Berlusconi dat bedrijven van zijn holding Finin- vest steekpenningen hebben betaald aan de Guardia di Finan- za. de Italiaanse fiscale recherche, in ruil voor minder strenge controles. Mondadori, Mediolanum, Videotime en het abonnee- tv-station Telepiü zouden van 1989 tot 1991 in totaal 355.000.000 lire (335.000 gulden) aan steekpenningen hebben betaald. Snuifautomaat ruikt drugs BONN (GPDi - Duitse onderzoekers hebben op verzoek van het bondsministerie voor onderwijs, wetenschappen, onder zoek en techniek, een apparaat ontwikkeld dat op afstand drugs kan waarnemen. De Duitse overheid ziet de detector als waardevolle aanvulling op de drugsspeurhond. Het apparaat kan de aanwezigheid van slechts enkele drugsmoleculen in de omgevingslucht al waarnemen. Bovendien is een apparaat ontwikkeld dat bij mensen op eenvoudige wijze kan vaststel len of zij drugs hebben gebruikt of ermee in aanraking zijn ge weest. De detector, die zo groot is als een ballpoint, kan al een miljardste gram heroine, cocaïne of canabis ontdekken. Turkse generaal krijgt kritiek ANKARA (AFP/RTR) - Een Turkse generaal, de tweede man van de Turkse strijdkrachten, heeft met enkele opmerkingen over de noodzaak om het recht op vrije meningsuiting te beteu gelen, in zijn eigen land een hevige polemiek ontketend. Gene raal Ahmet Qörekgi haalde zich de woede van liberale politici op de hals met zijn verzekering afgelopen weekeinde dat het leger niets voelt voor intrekking van artikel 8 van de antiter reurwet. Op basis van die bepaling zijn tientallen mensen ver oordeeld tot gevangenisstraffen. Het schrappen van het artikel maakt deel uit van een pakket hervormingen van premier Qil- ler. SARAJEVO/ZAGREB (RTR/ AFP) - De VN-blauwhelmen bij Sarajevo die al dagenlang on der vuur van de Bosnische Ser viërs liggen, grepen dinsdag voor de derde achtereenvolgen de dag naar zware wapens om een aanval op een hulpkonvooi af te slaan. De troepen van Ka radzic proberen uit alle macht de weg via de berg Igman, de enige route, naar de belegerde Bosnische hoofdstad die zij nog niet in handen hebben, te ver overen. De VN. onder grote druk van de Bosnische regering en het Inter nationale Rode Kruis die be ducht zijn voor een schrijnend voedseltekort in Sarajevo, zijn niet van zins de konvooien te staken. De bescherming van de konvooien is een steeds hachelij ker onderneming voor de blauw helmen. Dinsdag raakten twee Franse VN-soldaten die een hulpkon vooi begeleidden gewond bij een aanval van de Bosnische Ser viërs met machinegeweren en luchtafweergeschut. Eén van de Franse soldaten was er ernstig aan toe. De Fransen beant woordden de aanval op het kon vooi van zeven auto's met een 120-millimeter-kanon en anti- tankgranaten. Het konvooi slaagde er in het vliegveld van Sarajevo te bereiken. Luitenant-kolonel Gérard Du bois verwacht dat de Bosnische Serviërs op elk toekomstig kon vooi zullen schieten. ..Het ant woord van de VN zal van hetzelf de niveau blijven als dat van de agressor. Het Internationale Rode Kruis waarschuwde voor een dreigend voedseltekort in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Als de ge bruikelijke voedselhulp niet snel op gang komt, zijn de voor raden binnen twee weken uitge put en wordt de situatie kritiek, aldus het Rode Kruis. De hulp organisatie startte dinsdag met het uitdelen van de laatste voed selpakketten aan 8.000 inwoners die het meest hebben te lijden van het nijpend gebrek aan voedsel. Op het vliegveld van Split in Kroatië kwamen dinsdag ne gentig Amerikaanse soldaten aan. Deze logistieke troepen die nen ter ondersteuning van Brit se militairen die deel uitmaken van de interventiemacht. De NAVO heeft inmiddels plannen goedgèkeurd voor een eventuele terugtrekking van de VN-blauw helmen in Bosnië. mogelijk over te dragen aan Oe kraïne. Tenslotte wil defensie spoedig duidelijkheid krijgen over de plaats waar de Limburg se Jagers terecht komen. Een compagnie van de Jagers gaat naar Simin Han. dat staat al vast, en de andere eenheden waarschijnlijk in Centraal-Bos- nië. Piloten van Sabena liever naar de KLM BRUSSEL (ANP) - De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena kampt met een tekort aan piloten. Het gebrek aan vliegers wordt voornamelijk veroor zaakt door uitbreiding en inten sivering van de Europese vluch ten. Maar daarnaast blijkt ook de KLM voor jonge piloten een aantrekkelijk alternatief te vormen. Volgens Sabena-woordvoerder Yves Panneels is de maatschap pij hard bezig zich een plaats te veiwerven op de Europese markt. In de eerste zes maanden van dit jaar nam het luchtver voer op Europese bestemmin gen met ruim 21 procent toe, ver geleken met dezelfde periode in 1994, ofwel met 350.000 passa giers. Deze groeistuip heeft ge leid tot een grotere vraag naar piloten dan waaraan de eigen vliegschool kan voldoen. Het vertrek van vliegers noemt Panneels een normaal verschijn sel bij deze zeer mobiele werkne mers. Van een uittocht naar de KLM is volgens hem geen spra ke. Er zijn zes piloten vertrokken op een bestand van 480 vliegers. Sabena, dat onlangs een samen werkingsovereenkomst sloot met Swissair, vult het tekort voorlopig op met werkloze vliegers uit Portugal en uitzend krachten uit Frankrijk. Advertentiei HAAG (ANP) - Steeds !.oeer mensen twijfelen of Ne derland nog langer deel moet demen aan de VN-vredesmacht -di het voormalig Joegoslavië, riet aantal voorstanders van jfieelneming neemt af, zo blijkt li jt een steekproef waarvan de Stichting Maatschappij en 3 krijgsmacht (SMK) dinsdag de 3;esultaten bekendmaakte. )ind 1994 vroeg 21 procent van Ie ondervraagden zich af of Ne- (erland wel mee moet blijven %en aan de vredesoperatie, nu dat gestegen tot 34 procent, (et aantal voorstanders van is gedaald van 68 eind 1993. tot 54 procent vorig jaar naar 41 procent Het aantal uitgesproken te is eind vorig jaar en feu gelijk gebleven, 26 procent, olje opvattingen van mannen en lopen uiteen; mannen e'jjn vaker voor „blijven" dan de erje smk ondervroeg vorige •eek 709 Nederlanders van jaar en ouder. De steek proef kwam vlak na de vrijlating an de drie gegijzelde Neder- indse waarnemers in Bosnië en Botsing twee hi touringcars j in Wales: 75 gewonden BANGOR (AP) - Bij een i botsing tussen twee tou- I- ringcars met Ameri kaanse tieners in Wales I zijn dinsdag alle 73 pas sagiers en beide chauf feurs gewond geraakt. Het ongeluk deed zich voor in het centrum van Bangor. Beide bussen re den bij motregen een steile weg af. De tweede bus reed in op de voorste bus, aldus de politie. De meeste tieners, 14- en 15- jarigen uit St. Louis, i0,Pennsylvania en Hous ton, Texas, liepen shock en snijwonden op. Zes werden ernstig, maar - niet levensgevaarlijk, verwond. Ook een van de chauffeurs was er ernstig aan toe. na de oproep van VVD-leider Bolkestein dat Nederland zijn militairen uit het voormalig Joe goslavië moet terugtrekken. De steun voor het huidige VN- beleid neemt scherp af. Van de ondervraagden vindt 20 procent dat de VN door moet gaan met de huidige politieke en militaire druk, tegen 30 procent in decem ber. Achtentwintig procent is voor grootschalig militair ingrij pen (in december 25 procent), en 33 procent vindt dat de VN zich moet terugtrekken en de partij en het zelf moet laten uitvechten (was 31 procent). De SMK con cludeert dat bij almaar uitblij vende resultaten en helemaal bij een verslechtering van de situa tie de voorstanders van terug trekking de meerderheid zullen gaan vormen. Minister Voorhoeve van defen sie zegt in een reactie begrip te hebben voor de ongerustheid van veel mensen over het werk van de VN in ex-Joegoslavië. Hij wijst er op dat „verreweg het grootste deel van de Nederlan ders het eens blijft met onze deelname aan de VN-missie". Pal Defensie staat pal achter de Ne derlandse blauwhelmen in het voormalig Joegoslavië en diege nen die op het punt staan naar de regio te vertrekken. Zij ver geet de militairen die in de mos limenclave Srebrenica op aflos sing wachten, zeker niet. Dat schrijft de bevelhebber van de landmacht, luitenant-generaal H. Couzy, in een brief aan de fa milieleden van de militairen. Hij verzekert hen dat defensie er alles aan doet om Dutchbat 3, dat nu nog in Srebrenica zit, af te lossen. De VN-vredesmacht in Bosnië, de landmacht, de chef-defensies taf en minister Voorhoeve „zijn onafgebroken in touw geweest" om te bereiken dat Nederland zijn de taken aan een ander land kan overgedragen en om aflos sing van de militairen te realise ren, aldus de bevelhebber. Hij vraagt er begrip voor dat de fensie de familieleden niet altijd alle informatie kan geven die zij vragen. De militairen zijn inge zet in een land „waar wij afhan kelijk zijn van strijdende partij en met een volstrekt onvoorspel baar gedrag". Daardoor is de da tum waarop blauwhelmen ver trekken of terugkeren niet altijd zeker. Couzy wijst er nog eens op dat n Papeete bij het vetrek van het Greenpeace-schip naar het atol Mururoa. Als je nu in de uitverkoop bij Paauwe koopt, dan heb je dat prachtige bankstel, die mooie stoel, die tafel, die eetkamer, de slaapkamer van je dromen, het wandmeubel. of de kast die je altijd al wilde hebben... voor tientjes of •honderdjes goedkoper! Moet je eens kijken hoe dat voordeel oploopt als je toevallig juist nu een heel huis moet inrichten! s? faautye j, •eel, dat ie b,7 Ls/ 12000m2 showroom Marconistraat 15, 01100-20840 het situatiecentrum van de landmacht 24 uur per dag klaar staat om vragen te beantwoor den. Met de maandag verstuur de brief lijkt de bevelheber de kritiek te willen beantwoorden van familieleden diedefensie de afgelopen dagen in de media ver weten te weinig informatie te ge ven. De bevelhebber zet nog eens op een rijtje wat er de komende we ken gaat gebeuren. Nederland zal proberen de troepen in Sre brenica zoveel mogelijk op de oorspronkelijke datum af te los sen door militairen van het 42e pantserinfanteriebataljon (Lim burgse Jagers). Als het vertek van manschappen uit Srebre nica vertraging oploopt omdat de Bosnische Serviërs geen toe stemming geven voor hun door tocht, dan wacht defensie ook met het uitzenden van de aflos sing. Daarnaast werkt Nederland er hard aan om de taken van Ne derland in Srebrenica zo snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5