niet tevreden Rijksambtenaren PZC Potvis-skelet in Emmen asieltoeristen uit Oost-Europa blijven weg ^Molukse kerken maar nauwere amenwerking Kabinet wil voortaan tijdslimiet deelname VN -vredesoperaties Huwelijksprimeur Den Haag Rijwielvierdaagse trekt 27.000 fietsers ^intratuin binnenland Minister Dijkstal moet met nieuwe toezeggingen voor cao komen Verlies van 120 banen bij ministerie van onderwijs Roelof Stalknecht overleden Groeneveld Opticiens WOENSDAG 5 JULI 1995 KLM-vliegers achter akkoord BADHOEVEDORP (ANP) - De leden van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) hebben dinsdag unaniem ingestemd met het anderhalve week geleden gesloten akkoord met de KLM. De weg is nu vrij voor verder herstel van vertrou wen. aldus VNV-president Benno Baksteen. De ledenraad, het belangrijkste besluitvormende orgaan binnen de vereniging, heeft zich zonder problemen achter het akkoord geschaard. De KLM streeft naar een verlaging van de vliegerskosten met 25 tot 30 procent. De discussie daarover zal worden geleid door twee bemiddelaars. Thermometer voortaan in oor HEERENVEEN (GPD) - In het ziekenhuis De Tjongerschans in Heerenveen krijgen alle patiënten de thermometer voortaan niet meer in de mond of in de anus, maar in het oor. Een proef op enkele afdelingen leerde dat zowel verplegers als patiënten enthousiast waren over de nieuwe meetmethode. De oorther mometer heeft een ingebouwd lensje dat. voorzien van een be- schermhoesje, twee seconden in het oor wordt gehouden. Door middel van infrarode straling meet het lensje de temperatuur van het trommelvlies. Die meting levert een zeer betrouwbaar resultaat op, omdat het trommelvlies de bloedtoevoer deelt met de hypothalamus, het orgaan in de hersenen dat onder meer de lichaamstemperatuur regelt. Duwboot gezonken AMSTERDAM <ANP> - In de Amsterdamse Nieuwe Houtha ven is in de nacht van maandag op dinsdag de duwboot Dol phin gezonken. De vier opvarenden zijn gered en bleven onge deerd. Het ongeluk met de duwboot gebeurde bij het ophalen van een gevonden anker. De boom van de kraan schoot daarbij door de borging en zwaaide met het zware anker tot twaalf me ter naast het schip. Hierdoor kapseisde de boot en zonk vrijwel onmiddellijk. Twee opvarenden sloegen overboord, de schip per kon zichzelf uit de stuurhut bevrijden. Een matroos zat nog in het vooronder, maar kon worden gered door opvarenden van het zeeschip Lindenborg. De gezonken Dolphin zal snel wor den geborgen. Ontsnapte gevangene aangehouden HULSHORST (ANP) - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in Hulshorst een man aangehouden die in het weekeinde was ontsnapt uit het huis van bewaring in Zwolle. De 20-jarige man werd ontdekt, in een caravan op een camping. Volgens de politiewoordvoerder verliep de aanhouding zonder problemen. Naar de tweede voortvluchtige wordt nog gezocht. DEN HAAG (GPD) - Nederland se deelname aan vredesopera ties moet voortaan aan een dui delijke termijn worden gebon den. Na het verstrijken van die termijn wordt de bijdrage beëindigd. Met dit nieuwe crite rium voor de uitzending van blauwhelmen zijn de ministers Van Mierlo (buitenlandse za ken) en Voorhoeve (defensie) te gemoet gekomen aan kritiek van VVD-leider Bolkestein. Bolkestein hekelde vorige maand op een partijcongres van de VVD de 'blanco cheque' die drie jaar geleden voor de deel name aan de VN-vredesoperatie in Bosnië was afgegeven. Vol gens de VVD-leider had het vo rige kabinet er wijs aan gedaan de deelname voor bijvoorbeeld maximaal drie jaar toe te zeg gen, waarna een ander land de Nederlandse taken zou moeten overnemen. Bolkesteins oproep komend j aar alsnog de aftocht te blazen, viel bij de coalitiepart ners PvdA en D66 in verkeerde aarde. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijven Van Mierlo en Voorhoeve nu dat 'iedere toezeg ging van deelname aan een in ternationale operatie' voortaan een termijn moet bevatten. Ook moet overbelasting van delen van de krijgsmacht als gevolg van vredesoperaties worden voorkomen. Verder eisen beide ministers dat vredesoperatie zich kenmerken door een con crete militaire opdracht, haal bare politieke doelen en heldere bevelslijnen. Met name op deze punten mankeert het bij de VN- operatie in Bosnië. Bolkestein krijgt niet z'n zin bij zijn oproep het Nederlandse ei genbelang centraler te stellen, ook bij de uitzending van mili tairen. In hun notitie houden Van Mierlo en Voorhoeve de mo gelijkheid open dat militairen worden uitgezonden louter ter bevordering van de internatio nale rechtsorde, of omdat solida riteit met een andere lidstaat dat vergt. ZOETERMEER (ANP) - Bij het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen ver dwijnen de komende drie jaar 120 van de ruim 1800 arbeids plaatsen. Gedwongen ontsla gen zijn niet uitgesloten. Secre taris-generaal Meijerink heeft de ambtenaren van het departe ment dinsdag over de plannen ingelicht. Het ministerie van OCW moet de komende jaren jaarlijks tot een bedrag van ruim 40 miljoen gulden bezuinigen, als gevolg van afspraken in het regeerak koord. Omdat het departement al eerder op inkoopkosten en het inhuren van externe deskundi gen heeft bezuinigd, zag minis ter Ritzen zich genoodzaakt om een deel van de arbeidsplaatsen te schrappen. De banen verdwijnen bij de ves tigingen van het ministerie in Zoetermeer en Rijswijk, en bij de Onderwijsinpectie. Scholen zul len er geen nadelen van onder vinden. aldus Ritzen. Welke ar beidsplaatsen precies verdwij nen staat nog niet vqst. De direc teuren moeten daarvoor ko mend najaar voorstellen doen. Het ministerie heeft een zoge noemd tranferpunt ingericht, dat werknemers begeleidt van wie de arbeidsplaatsen verdwij nen. GRONINGEN (ANP) - De pianist Roelof' Stalknecht is dins dagmiddag in zijn woonplaats Groningen overleden. Stal knecht was 68 jaar. Roelof Stalknecht genoot nationaal en internationaal grote bekendheid als veelzijdig pianist. Hij speelde lichte muziek, jazz en licht klassiek. Na de hbs studeerde hij piano en mu ziekleer. In 1950 werd hij beroepspianist. Hij begon zijn car rière in het orkest van de legendarische Benny Behr, dat vlak na de oorlog in zijn geboorteplaats Groningen optrad. Later speelde hij inYiet Miller-sextet. Ook trad hij vaak op in onder meer Duitsland, waar hij een eigen programma had bij de Amerikaanse legerzender American Forces Network. Grote bekendheid kreeg Stalknecht door zijn optredens in de tv-quiz van Theo Eerdmans, de Corry Brokken-shows en als vaste begeleider van Seth Gaaikema. Voor zijn eerste lang speelplaat kreeg hij in 1960 de eerste Edison voor instrumen tale lichte muziek. Zijn laatste cd My Foolish Heart kwam anderhalfjaar geleden uit. Advertentie voor vaste, lage prijzen vanaf 149,-. Ga snel kijken, want op is op! De beste 2oak voor je GOES, Lange Vorsistraac 106. MIDDELBURG, Lange Delft 24. OOSTBURG, Burchcstraat 13. TERNEUZEN (Meinhardc Groeneveld), Noordstraat 37. VLISSINGEN, Lange Zelke 93 EMMEN - De laatste botten zijn rechtgezet: het Noorder Dierenpark in Emmen heeft er een bezienswaardigheid bij. In een expositieruimte is het ruim 14 meter lange skelet van de vorig jaar november tussen Ameland en Terschelling aangespoelde potvis stukje voor stukje her bouwd. Vanaf 13 juli is het geraamte voor het publiek te bezichtigen. foto Peter Wassing/ANP 3zEVENAAR (ANP) - De jonge eiS!Oosteuropeanen die vorig jaar jngin groten getale naar Nederland voor enkele weken blijven deze zomer Dat verklaart directeur R. wBaljon van het Aanmeldcen- struin voor asielzoekers in Zeve- „De 24-uurs procedure is gfiyoldoende bekend geworden om de jonge toeristen af te Schrikken", aldus Baljon. jij^omer vorig jaar meldden zich t5o'n 250 tieners en twintigers per a[j.iveek bij de diverse bureau's van zultp vreemdelingenpolitie met het verzoek om politiek asiel. In werkelijkheid wilden zij enkele weken gratis kost en inwoning plus zakgeld. Dat was mogelijk omdat het toen nog een week of vier duurde voordat een asiel zoeker zijn „intake-gesprek" met een justitieambtenaar kreeg. De Immigratie- en Naturalisa tiediensten van het ministerie van justitie startten de actie Rugzak, waarin de jonge geluks zoekers binnen 24 uur een eerste gehoor kregen. In vrijwel alle ge vallen vielen zij onmiddellijk door de mand en werden terug- 'EN BOSCH (ANP) - De Moluk- kerken uit Indonesië en Ne- lerland willen meer samenwer ken. „Hoe kunnen we voor el- t jaar dienstbaar zijn", zo vatte e Is. J. Rutumalessy de gesprek ken samen die delegaties uit en Nederland tot en met san-baandag met elkaar voeren. .30 Rutumalessy is voorzitter van d Ie Molukse Evangelische Kerk pIM) in Nederland. I*et officiële doel van dit tegen bezoek is het regelen van een of- he Jciële relatie tussen de Molukse er frotestantse Kerk (GPM) op pnbon en de uit haar voortge- tomen Molukse kerken in Ne- ferland, de GIM en de Noodge- peente van de Molukse Protes- pntse Kerk in Nederland pGPMB). Daartoe is dit voor- lan- aar het nodige voorwerk vericht lag fjdens het bezoek van de Neder- clu- andse Molukkers aan Jakarta p Ambon. ia een overeenkomst met de In- onesische Raad van Kerken 'erden de GIM en de NGPMB evrijd van hun status van doch- )rkerk. Dit maakte de weg vrij oor een relatie op basis van ge- jkwaardigheid. Het is de be- oeling dat die overeenkomst laandag wordt gesloten, taar behalve dit. formele aspect aan de gesprekken over de con- it B.V. rete vormgeving van de verkla- ng van Jakarta. GPM-voorzit- ;r ds. A. Soplantila noemde 'bsdag in Den Bosch drie as- ecten. De ontwikkeling van de theologische leer in een verschil lende omgeving; financiële on dersteuning en toerusting van gemeenteleden en predikanten. In een voorgelezen toespraak van ds. B. Makahena van de NGPMB werd de situatie van de Molukkers in Nederland ge schetst. Hij beschreef daarbij de mythe van de oorsprong van het eiland Ambon, dat was wegge dreven van het moedereiland Ceram. Na de Tweede Wereldoorlog ont stond een tweede wegdrijven. Tegen hun wil werden jonge mensen op transport gezet om in een vreemd land te gaan wonen. Het eilandgevoel loopt als een rode draad door het denken en handelen van de Molukkers, al dus Makahena. Als nauwere sa menwerking tussen de Molukse kerken zou uitblijven, zou er sprake zijn van een derde weg drijven. Opmerkelijk In een begroetingswoord noem de ds. K. Hekman namens de Hervormde en Gereformeerde Kerken het opmerkelijk dat de gesprekken vallen in het jaar waarin het volk van Indonesië vijftig jaar onafhankelijkheid herdenkt. Hij erkende dat de Nederlandse kerken hun Molukse broeders en zusters pas na twintig jaar ont dekten. „Zij zijn op onze weg ge komen. Wij wisten eerst geen raad met hen en hun politieke idealen." gestuurd naai- het land van her komst. Sinds oktober vorig jaar doorlo pen alle asielzoekers een 24-uurs procedure in de Aanmeldcentra in Zevenaar, Rijsbergen en op Schiphol. „Die selectie is blijk baar zodanig bekend, dat de jon ge toeristen dit jaar afzien van een reisje Nederland", aldus Bal- jon. Uit het jaarverslag over 1994 van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), dat dins dag openbaar is gemaakt, blijkt dat de instelling van de aan meldcentra tot effect heeft ge had dat één op de zes asielzoe kers niet wordt doorgestuurd naar een opvang- en onderzoeks centrum. De COA concludeert dat de in stroom in de opvangcentra „kwalitatief verbetert en kwan titatief vermindert". En dan zijn de effecten van de Wet veilige landen van herkomst en de Wet veilige derde landen bij de schif ting van kansloze en kansrijke asielzoekers nog niet meegeteld. Die wetgeving trad pas dit jaar in werking. Terugsturen De wet Veilige landen van her komst geeft de mogelijkheid asielzoekers uit bepaalde veilige landen niet tot de asielproce dure toe te laten. De Wet Veilige derde landen maakt het moge lijk mensen, die op hun vlucht in een veilig derde (niet het land van herkomst) land verbleven, terug te sturen naar dat land om daar een asielproceudre te star ten. De IND kon nog geen in zicht geven in het effect van de twee nieuwe wetten dit jaar. Uit het verslag blijkt verder dat de capaciteit van het aantal op vangplaatsen voor asielzoekers in 1994 toenam van 25.655 naar 31.889 plaatsen (waarvan 4619 noodopvangplaatsen). Dat was nodig om de 52.000 asielzoekers die naar Nederland kwamen on der te brengen. (In 1993; 38.000) De kosten bedroegen in 1994 1,2 miljard gulden, tegenover 445 miljoen het jaar ervoor. Staatssecretaris Schmitz van justitie schat de instroom van asielzoekers dit jaar op grond van het effect van de aanmeld centra en de nieuwe wetgeving op 35.000. Het eerste kwartaal voldeed aan de verwachtingen. Toen vroegen 8000 buitenlan ders asiel aan. Dat is de helft van het aantal in dezelfde periode van 1994. Het ministerie van jus titie laat weten dat de halfjaar cijfers voor dit jaar binnenkort worden bekendgemaakt. DEN HAAG - In het brandnieuwe, witte stadhuis van Den Haag poseert het eerste bruidspaar voor de fotograaf. Burgemeester Havermans voltrok gisteren persoonlijk dit huwelijk tussen Livia de Metzen Ernst Detering. fotoToussaintKluiters/ANP CMHF (hogere ambtenaren) liet een „nee, tenzij" horen. De twee andere bonden. CFO en CRP, hadden het akkoord al eerder af gewezen. Formeel komt er geen nieuwe cao als drie van de vier bonden nee zeggen. De kans be staat echter dat Dijkstal van daag nog aan de voorwaarden van AbvaKabo en CMHF tege moet komt. De groepsraad van de Abva Kabo, waarin de leden zijn verte genwoordigd, stemde op hoofd lijnen in met het akkoord van medio juni. Zij wensen echter meer zekerheid over de werkge legenheid bij komende reorgani saties. Dijkstal moet wat de Ab vaKabo betreft een duidelijker verplichting tot herplaatsing op zich nemen. Een woordvoerder van de bond wilde niet spreken van een absolute werkgelegen- heidsgarantie. „Maar het mag allemaal wel iets concreter dan dat het nu is geformuleerd", zei hij. „Onze mensen wensen wat duidelijkere en afdwingbare af spraken." Het akkoord, dat loopt tot april 1997, voorziet in een teruggang van de werkweek van 38 naar ge middeld 36 uur. Naar verwach ting zijn daardoor gedwongen ontslagen in de komende jaren niet nodig. Het probleem van de CMHF-leden is dat niet hard ge noeg is geformuleerd dat werk nemers zelf invloed krijgen op de vorm van de adv. Zij eisen een „onvervreemdbaar recht" op 24 adv-dagen. Werknemers moeten zelf kunnen kiezen of zij die op nemen in de vorm van een vier daagse werkweek of de dagen kunnen sparen om bij voorbeeld eerder met vut of pensioen te kunnen gaan. De CMHF wil verder dat de voor ziene herstructurering van de salarissen eerder wordt doorge voerd. Die is nu voorzien voor 1 januari 1997. In het nieuwe stel sel gaan rijksambtenaren er mi nimaal 250 gulden bruto (een malig) op vooruit. Voor veel CMHF-leden leidt de herstruc turering echter tot een structu rele verbetering van het salaris. De bezwaren van de CFO spit sten zich evenzeer toe op de werkgelegenheid. De CNV-bond wil een keiharde garantie dat er gedurende de contractperiode geen gedwongen ontslagen zul len vallen. De ambtenaren van de Centrale voor Rijkspersoneel (een bond van het Ambtenaren- centrum) vonden de loonsverho ging te gering. DEN HAAG (ANP) - De tot standkoming van een nieuwe i[ collectieve arbeidsovereen- Q komst voor de circa 112.000 rijksambtenaren hangt aan een zijden draadje. Als minister Dijkstal van binnenlandse za- ken vandaag in het overleg met de ambtenarenbonden niet met nieuwe toezeggingen komt, dan riskeert hij een groot arbeids conflict. De grootste bond bij het Rijk, de AbvaKabo, sprak dinsdag een ja, mits" uit over het akkoord tussen Dijkstal en de bonden van 19 juni. De achterban van de ASSEN (GPD) - Zo'n 27.000 deelnemers, evenveel als vorig e: jaar, gaan dinsdag van start bij ie; de dertigste aflevering van de lis Drentse Rijwielvierdaagse. Tot en met gisteren waren er ruim 22.000 aanmeldingen. - net aantal buitenlandse deelne mers ligt nu op bijna tachtig. Al- I ie pogingen ten spijt om dat aan- tal te verhogen, lukt het nog ['steeds niet in het buitenland te scoren. Assen scoort traditiegetrouw weer het hoogst als startplaats. Daar willen 11.000 enthousiaste lingen gaan rijden. In Emmen en Hoogeveen zijn er 4000 aanmel- dingen binnen,in Meppel 3.000. voorzitter Cor Heegstra rekent erop dat er op de laatste dag nog veel aanmeldingen komen. In schrijven is mogelijk tot en met dinsdagmorgen half elf. „Het zijn grote aantallen, maar dat hoeft niemand af te schrik ken. We laten maximaal 3.000 rijders op een route toe. Er zijn 25 routes per dag, dus dat is geen probleem", zegt Heegstra. Ten opzichte van vorig jaar is er wel een wijziging. De route van 150 kilometer die in Assen op het programma stond, is geschrapt. „Voor deze proef was er te weinig belangstelling. De mensen von den dat kennelijk toch wat te ver". Assen heeft nu de tachtig kilometer weer op het program ma gezet. KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623. HET GROENE WARENHUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3