Ploeg Rominger niet goed genoeg 'B reukink: elk jaar een beetje minder ,PZ 9 Ardennen-offensief Berzin begint in Normandië Ontbijtrestaurant \ploei loegleider Lefèvere: het draaide niet, het was nooit één geheel Tussentijden ploegentijdrit vals plat uitslagen Boardman twijfelt aan WK van onze verslaggever Peter Ouwerkerk RLENCON - Het uiteindelijke verlies op Miguel Indurain be droeg maar 34 seconden, alles zins te overzien voor Tony Ro minger. Wat is de waarde van een halve minuut achterstand, na vier dagen, in het algemeen passement? „De Tour is pas in Parijs beslist," sprak Mapei/GB- ploegleider Patrick Lefèvere. Maar het was een Zoetemelk- zucht, die meer ontgoocheling verried dan de inhoud aangaf. (Vant wat was Rominger Indu- fain graag voorgebleven in het klassement... Al was het maar Jén tel. Zeker zondag in de tijd rit Huy-Seraing. Dat hij dan na Indurain had kunnen starten, >en referentie, een mikpunt had tehad... Daarom was het niet de tijd die lelde, gisteren in de 67 km ploe gentijdrit van Mayenne naar Mencon, maar veel meer de psy chologie van dat verlies. Mapei pas gedeeld vierde afgeklokt, ge lijk met MG, 34 seconden achter Banesto, 58 seconden achter On ce en 1.33 min achter de perfecte winnaars van Gewiss, de ploeg- Berzin. Duivels Alsof er duivels in zijn voetspoor dansen, Tony Rominger leeft op voet van oorlog met het Franse uurwerk. In Giro en Vuelta treft hem nooit iets, maar in geen Tour-tijdrit blijft.hem misfor tuin bespaard. Zelfs de ene keer dat hij won, twee jaar terug in Monthlery, kreeg hij een lekke band. En toen het materiaal hem niet in de steek liet, rond Lac de Madine '93, werd hij gege seld door een hoosbui. 5800 meter stond er op de teller van Lefevere, toen Rominger zijn hand opstak. Lege voor band. De Mapei-mix van Spaan se klimmers, Italiaanse rouleurs en Belgische hardrijders was be wust rustig begonnen, maar met het nieuwe wiel kwam daar een halve minuut vertraging bij. Lefèvere: „We hadden even de indruk dat we wat van de achter stand op Gewiss konden terug nemen, maar het draaide niet, het vloeide niet in elkaar over, het was nooit één geheel. In de bergen rijden Mauléon en Escar- tin de Belgen eraf, op het vlakke komen zij niet mee. Zo laat de anderhalve minuut op de win naar zich verklaren." Rominger mag dan werelduur recordhouder zijn, in een ploe gentijdrit telt dat niet zo zwaar. Een uurrecord rijd je op de baan, en ook al loopt de weg nog zo geolied, het heeft geen zin in je eentje de machine van achttien benen uit elkaar te trekken. „Het is simpel," concludeerde Lefèvere, „we waren niet goed genoeg, kwamen op de anderen te kort. Anderhalve minuut op de winnaar, daar kun je niet naast kijken." Zwaardfïets Miguel Indurain nam met tevre denheid kennis van het betrek kelijke échec van zijn op papier grootste concurrent. Op zijn 'es pada', zijn zwaardfïets die hij in tegenstelling tot de proloog nu wel durfde gebruiken, leidde In durain het Banesto-'koor' zoals technisch leider Echavarri dat graag ziet. „Alles was op elkaar afgestemd. Vorig jaar moesten we vrezen voor het lot van Gonzalez Ar- rieta, maar dit keer kon hij tot vlak voor de finish bijblijven. En Davy was. als nieuweling, ont zettend bang voor dit werk, maar hij ontpopte zich als een van de besten." Indurain pakte de cijfers en con cludeerde dat het goed was: in gecalculeerd te overzien verlies versus Zulle/Jalabert (24 secon den), winst op Rominger en Bug- no (34 seconden), winst op Viren- que (1.22 minuut), winst op Pan- tani (2.12 minuut). Niet zo spec taculair als zondag wellicht in de individuele confrontatie, maar opnieuw goed voor een 'helikop ter-view' vanaf de troon. Banesto moest de tweede plaats in de dagrangschikking in de slotkilometers alleen afstaan aan ONCE. Dat een wat slappe start had, maar de gele trui van Laurent Jalabert keurig door de tweede helft heen loodste. Het had er op tweederde van de koers overigens nog wel veel van weg, dat Jalabert zijn leidersha bijt al na één dag zou moeten af staan. Aan Ivan Gotti, om pre cies te zijn, de beste droge pro loogrijder van Gewiss, die in zijn vijf profjaren nog nooit een koers had gewonnen, maar die zich nu vrolijk liet meedrijven op het vliegende tapijt van Berzin en de zijnen. Acht seconden kwam Gotti te kort voor wat de meest verba zingwekkende metamorfose in zijn carrière had kunnen zijn. Maar de Tour bleef dat nogal de tonerende leiderschap (geluk kig) bespaard. De multiraciale ploeg van Manoio Saiz hield het tempo strak en de kapers net op voldoende afstand. „Dat we weer niet gewonnen hebben is jammer," zei Saiz, „maar geen teleurstelling, laat staan een obsessie. Het belang rijkste is dat we geen pech heb ben gehad, dat we niet op ach terstand zijn gereden. Vorig jaar stonden we er beroerder voor. met Jalabert in het ziekenhuis en slechts een elfde tijd." Ploeg 22,3 tm 42 km eindtijd 1. Gewiss 24.48 1) 45.16 1) 1.13.10 2. ONCE 25.11 4) 45.51 2) 1.13.45 3. Banesto 25.08 3) 46.06 3) 1.14.09 4. Mapei 25.48 (13) 46.34 6) 1.14.43 5. MG 25.04 2) 46.13 4) 1.14.44 6. Motorola 25.30 6) 46.30 5) 1.15.09 7. Festina 25.31 7) 46.37 7) 1.15.31 8. Lampre 25.28 5) 46.47 8) 1.15.37 9. Castorama 25.50 (15) 47.06 (11) 1.15.42 10. Novell 26.09 (17) 47.17 (13) 1.16.01 11. Brescialat 25.46 (10) 47.22 (14) 1.16.06 12. Polti 25.42 9) 47.05 (10) 1.16.19 13. Carrera 25.46 (10) 47.06 (11) 1.16.21 14. Telekom/ZG 25.48 (13) 47.22 (14) 1.16.25 15. Mercatone 25.32 8) 47.02 (9) 1.16.28 16. AKI 25.45 (12) 47.49 (17) 1.17.36 17. TVM/Polis 26.34 (18) 48.54 (19) 1.17.56 18. GAN 25.52 (16) 47.31 (16) 1.18.00 19. Kelme 26.37 (19) 48.49 (18) 1.18.11 20. Chazal 26.50 (21) 48.54 (19) 1.18.22 21. Lotto 26.41 (20) 48.58 (21) 1.19.03 'k hoop in een of andere rit een keer heel kort te zitten ï'kh in onze verslaggever overt van Veen ,0ULAY - Once, waar is Once? ploeg is spoorloos tussen Vi- en Mayenne. Hotel Ibis, zegt Tourgids. „Nee, meneer ze vertrokken" Vertrokken? imorgen nog? Waarheen? ober van Ibis weet het. laar ik mag het eigenlijk niet ;gen. Once wil met rust gela- worden, vlak voor de be- igrijke ploegentijdrit." daar, verscholen tussen het oen, niet ver - maar ver genoeg 'an de rumoerige schijnwereld de Tour is, daar schittert het el tussen het groen. Prachtige tsen tussen weelderig gebla- rte. Fantastische lokatie, kchtige residentie, mooie am: La Marjolaine. labert heeft de gele trui nog it aan, Zülle zegt dat hij zich ed voelt en dat hij dat nog wel Haten merken en de baas, Ma- lo Saiz drinkt een pils en kijkt rwonderd op naar de vreem- ling. „Hoe komt u hier?" Met auto. ik Breukink is ontspannen, j voelt zich goed bij Once, dat ih de luxe permitteert zich af zonderen. „Dat zullen niet alle )egen doen, je moet het maar nnen, want dit betaalt de )eg zelf. Het is typisch Once, oisch Saiz. Ik vind het wel lek- r, je leeft rustiger naar het be- ïgrijke moment toe, je bent ïn uit die gekte. En je zit dich- bij de start." kunt aan hem zien dat de ik van de ketel is. Minder sa- minder verantwoordelijk heid. Ontspannen blik, zelfs vlak voor de ploegentijdrit. Hij is geen kopman, zelfs geen scha- duwkopman, hij is gewoon een goed betaald werkpaard gewor den. Laat Nederland niet den ken dat ze hem voor het klasse ment gaan zien. „Dat is afgelo pen. Het wordt al twee jaar min der. Dat merkje. Je kunt bergop niet meer met de besten mee." Boodschap Hij is pas 31, drie jaar jonger bij voorbeeld dan Tony Rominger, die in deze Tour nog een echte klapper wil maken. Hij heeft ook een boodschap aan het thuis front, Erik Breukink. Om af te zijn van te hooggespannen ver wachtingen. „Laten de mensen alsjeblieft niet denken dat ik bij de eerste tien in het klassement ga rijden. Die tijd is voorbij. Echt voorbij. Ik begrijp wel dat men sen dat zo willen zien, omdat er in Nederland niemand anders is. maar ik zal heus wel eens op ach terstand binnenkomen. Alleen hoop ik in een of andere rit ook nog eens een keer heel kort te zit ten." Hoe snel kan het gaan. Hoe snel kan het bergafwaarts gaan. In '91, de beruchte intralipid-af- faire, het was eigenlijk het laat ste jaar dat Erik Breukink nog echte kansen had op een goed klassement. Hij was al zuinig op z'n lichaam, daarna werd hij er nog zuiniger op. „Dat spul was op zich niet zo erg, maai' de ma nier waarop het werd gebruikt, bewaard, was onprofessioneel." Nog zevende in '92, uitgevallen in '93, 29e in '94. Een sterke te ruggang in salaris vanaf dit jaar. Maar niemand die medelijden met Erik Breukink hoeft te heb ben. Of je rijk bent of steenrijk, je kunt maar één biefstuk tegelijk eten. „Precies." Maar wat er met Breukink gaat gebeuren, weet niemand. De ver standhouding tussen beide par tijen lijkt goéd, ondanks het feit dat Once dit seizoen de clausule in Breukink's contract niet ge stand heeft gedaan. De renner weet het zelf ook nog niet. Hij weet alleen een ding. dat het ein de van z'n carrière niet ver weg meer is. „Zodra je kinderen krijgt, ga je dingen anders zien." Merkwaardig Tevreden is hij niet. over z'n ere lijst. Daar ontbreekt de winst in een grote rittenkoers. Vierde in de Giro, derde in de Giro, tweede LONDEN (RTR) - Chris Boardman peemt. alleen deel aan de wereldkampioenschappen wielrennen als hij geheel fit is. De Engelsman die zaterdag door een val in de proloog van de Ron de van Frankrijk een enkel en een arm brak. werd in Londen geopereerd. Boardman is tweevoudig wereldkampioen op de onderdelen achtervolging en tijdrijden. Of hij begin oktober in Colombia zijn titels kan verdedigen, is hoogst twijfelachtig. Boardman denkt nog een week in het ziekenhuis te moeten blijven en dan nog zes weken nodig te hebben om zijn linker been opnieuw te kunnen belasten. „En dan nog eens twee we ken om weer te gaan trainen en nog eens drie weken om aan de hoogte te wennen", aldus de 26-jarige wielrenner uit de GAN- ploeg. „Ik ga alleen naar Colombia als ik denk te kunnen win nen. niet slechts om deel te nemen." Rommers in Duitse wielerkoers RILLAND - Amateurwielrenner Michel Rommers van de Ero tic Discount Centre-ploeg is gisteren door bondscoach Her man Snoeijink alsnog opgeroepen voor de wielerkoers Rijn land-Palts. De wielrenner uit de formatie van ploegleider Ri- nus Verboom, krijgt op deze manier een extra kans zich te be wijzen met als inzet een plaats in de WK-selectie.'Het wereld kampioenschap vindt eind augustus plaats. Hoewel de proloog van deze toonaangevende amateurkoers gisteren al werd verreden, kan de 22-jarige coureur vandaag iwoensdag) gewoon starten in deze tien dagen durende ama teurkoers. De ouverture van Rijnland-Palts wordt alleen verre den om te beslissen wie in de eerste etappe in de leiderstrui van start mag gaan. Voor EDC-leider Verboom was het nieuws een aardige opsteker. „De selectie van Rommers is toch een bewijs dat hij goed bezig is. Als hij in deze tien dagen erg goed rijdt, zit er voor hem misschien ook nog een selectie voor het wereld kampioenschap in." Ronde van Rijnland-Palts, amateurs Landau Proloog, criterium 1 Rich (Dui). 2 De Jongh (Nedi. 3. Wrolich (Oos), 4. Wadecki (Pol), 5. Voigt (Dui). Arbitragezaken op dezelfde dag ZEIST (GPD) - De arbitragezaken die Roda JC en Willem II hebben aangevraagd bij de KNVB voor behandeling van de transfers van Iwan naar Feyenoord en Laros naar Vitesse die nen op dezelfde dag. De Pool Iwan koos twee weken geleden tot woede van Roda JC onverwacht voor Feyenoord. De Rotter dammers zijn bereid twee miljoen gulden voor de rechterspits te betalen. Roda JC verlangt vijf miljoen omdat Iwan in de ogen van het Limburgse bestuur verlenging van diens contract was overeengekomen. Willem II wil de kwestie Laros aan de kaak stellen, omdat het bestuur van de Tilburgse eredivisio- nist meent dat de speler te laat heeft laten weten voor Vitesse te kiezen. Vitesse is bereid 1,6 miljoen gulden te betalen voor de Jong Oranje-international, Willem II vindt dat ontoereikend. Roda en Vitesse zijn het eens KERKRADE (ANP) - Roda JC en Vitesse zijn het eens over de transfer van Raymond Atteveld van Kerkrade naar Arnhem. De 28-jarige voetballer speelde één seizoen bij Roda, dat als tweede eindigde in de eredivisie. Hij verhuist voor drie jaar naar Vitesse. Afgezien van Heerenveen en FC Groningen, die meedoen aan de Intertoto-competitie, is Roda de eerste club uit de hoogste klasse die begint met de training voor het nieuwe seizoen. Dat gebeurt vandaag. De Nigeriaan Baban- gida. die op vakantie was in zijn vaderland, heeft gebeld met de mededeling dat hij zich in de loop van vandaag in Kerkrade meldt en mee zal trainen.. Hij is de enige Roda-JC'er die zijn contract nog niet heeft verlengd. Aanvaller Richard Roelofsen, die het persoonlijk eens is met Roda, zal niet meedoen. Met MVV is nog altijd overleg over de transfersom. Erik Breukink kort na de finish van Once in de ploegentijdrit. „Laten de mensen alsjeblieft niet denken dat ik bij de eerste tien in het klassement ga rijden." foto ANP in de Giro ('88), derde in de Tour ('90): eigenlijk was Erik Breu kink al op z'n 26ste op z'n top. Daarna al ging het allengs min der. Een merkwaardig verloop, een onbevredigende neergaande lijn ook. Vindt Breukink zelf ook. „Ik had toch ooit de Vuelta, Giro of Tour moeten winnen." Hoe ver Erik Breukink over z'n hoogtepunt heen is, blijkt die dag. In de ploegentijdrit rijdt hij achter Stephens en voor gele trui-dragen Jalabert. En Breu kink heeft het moeilijk, want als hij van kop komt en achteraan aanpikt, trekt Jalabert door. Een echte sprinter, explosief en vol wilskracht. Want die gele trui, die wil Jalabert vasthou den. En Breukink moet verzaken, één keer, twee keer. Hij moet z'n beurt overslaan. Schreeuwen dat het zachter moet, doet hij niet. Daar heeft hij de kracht niet voor. Ze rijden hem weer eens het snot voor de ogen. Maar nu zijn het z'n ploeggenoten die dat doen. Hij is niet de zwakste schakel, maar er zijn betere. En als de lijdensweg is voltooid, Once tweede is geworden, Jala bert net in het geel is gebleven en Breukink het snot van zijn ge zicht heeft geveegd, dan komt hij tot de ontdekking dat hij veertiende in het klassement staat. Dat is een tijd geleden, zo'n positie. Maar laten de men sen er alsjeblieft geen verkeerde conclusies aan verbinden. Want Erik moet vanaf vandaag ge woon werken voor de gele trui. Die van Jalabert of Zülle wel te verstaan. Door Peter Ouwerkerk De Tour is eindelijk op ioeg, weg uit Bretagne, en de eerste indrukken van de avondproloog en de ver late aankomsten zijn ver werkt, geanalyseerd en op geslagen in het geheugen. De renners hebben het er tot nog toe niet moeilijk mee ge had. De kijkcijfers blijken enorm, en daar gaat het uit eindelijk allemaal om. Want: de Tour op prime-ti me, dat interesseert be staande en mogelijk nieuwe sponsors. Elke Touretappe die om drie. vier uur in de finish- plaats arriveert trekt slechts kinderen, bejaarden en werklozen. De geldschie ters zitten hartje middag nog op kantoor of staan in de file, slechts met autora dio en zaktelefoon onder handbereik. Dat schiet dus niet op. Europa Cup-wed strijden spelen ze toch ook niet in de middag, vindt bij voorbeeld ook Peter Post. Feit is dat de etappes dit jaar allemaal later zijn ge pland dan in het recente verleden. Iedereenvindt dat wel fijn. Behalve het 'personeel', de soigneurs en de mecaniciens, die hun renners later 'op tafel' krij gen, later met het reinigen en verzorgen van het race materiaal kunnen begin nen. Toch haakt het latertje in op een gedachte, die in de jaren zeventig ook al eens werd geopenbaard door het toen malige directie-duo Lévitan iGoddet. Ook die filosofeer den er ooit rustig op los. Een beklimming van l'Alpe d'Huez tegen de klok van achten, dat zou toch prach tig zijn Maar hoe tevreden hun op volger Jean-Marie Leblanc c.s. ook is over de avondpro loog. het onweer van Saint- Brieuc ten spijt, deze Tour directeur heeft plechtig be loofd nooit en te nimmer te zullen uitwijken naar de avondschemer. Op een hoogst enkele uitzondering na. Als oud-dagblad journalist zegt hij met name de noden van die categorie volgers te onderkennen. Dagelijkse fi nishes om acht, negen uur betekent dat de dagelijkse berichtgeving over de Tour in de kranten danig in het gedrang zou komen. En zo is het ook. Fijn van Le blanc. vindt menige ridder van pen en blocnote, lap-top leverancier, of inktkoelie, zoals de Belgische verslag gevers zichzelf nog wel eens ivillen noemen. Want zo kunnen de gastronomen on der de bytes-schrijvers ten minste blijven blind varen op de diner-restaurants van de Guide Michelin. Als het iedere avond acht uur finish werd zou het hoog tijd wor den voor ook een sterren- en vorkjesversie van Frank- rijks beste ontbijtrestau- rants. ;Van onze verslaggever (Peter Ouwerkerk J ALENCON (GPD) - Evgeni Berzin dus. Hij is de youngster op wie aller hoop vanaf nu is gevestigd. De hoop van de uitdaging van Miguel Indu- ■p rain. Indurain kijkt voorlopig weer °P al zijn serieuze tegenstanders 'Tp neCr' alleen 25-jarige Rus uit Vy- horg is hem gisteren boven het hoofd gestegen. Niet veel, in het klassement slechts 23 sec, maar de onverschrok- - ihenheid van de blonde Rus haalt vele speculaties overhoop. Berzin debuteert in de Tour, en weet zich enig kopman van de gelouterde, vorig jaar soms dominerende Gewiss- [Ploeg. Hij profiteerde gisteren tussen Mayenne en Alencon ten volle van de kwaliteit, klasse en ervaring van Em- manuele Bombini's blauwe trein. Jon geren als Berzin en Colombo onder de vleugels meegezogen door routiniers als Bontempi, Cenghialta, Bottaro en Riis. Het gaat er in een ploegentijdrit niet alleen om of je een goed tijdrijder bent, het telt vooral of je kunt hardrij den, anderhalf uur lang tegen het ma ximum aan; zonder je ploegmaats ka pot te beuken. Gewiss/Ballan bleek daarin gisteren superieur. Hun moyenne van 54.930 km/u over de 67 km was het hoogste gemiddelde per ploeg ooit gereden in de Tour. Ruim 700 m harder dan de Carrera's deden in Berlijn 1987 op een asfalt-circuit. Berzin begon gisteren zijn persconfe rentie met een groot compliment aan zijn ploeg. Hij heeft kennelijk geleerd van zijn foute opmerkingen aan het eind van de Giro 1994, toen hij beweer de dat hij ook zonder zijn ploegmaats Indurain wel had verslagen. Het ver oorzaakte een conflict met zijn hel pers, waarvan de sporen nu nog zicht baar zijn. Ribbreuken Het kwam eigenlijk wel goed uit. dat Oegroemov door zijn ribbreuken niet in staat was de Tour te rijden. Het was ook niet slecht dat Furlan op het Ita liaans kampioenschap ten val kwam en van een Tourstart moest afzien. Want hoe Bombini en de andere lei ders ook op Berzin inpraatten, met een verhouding als die van Berzin met Oegroemov/Furlan win je nooit een Tour. De aldus ontstane homogeniteit was gisteren een schoolvoorbeeld van hoe het wel moet. En dat belooft wat voor de rest van de Tour. Het komt zelden voor dat debutanten een hoofdrol spe len in het eindklassement, maar de aanvaller Berzin zal een welkome uit dager zijn in de ritten die komen. Za terdag al. in de Luik-Bastenaken- Luik-finale naar Luik, stad waar hij vorig jaar zijn grootste eendagstriomf vierde. Berzin is dit jaar vooral 'geprogram meerd' voor de Tour. In de Giro kwam hij tegen Rominger nog te kort, vooral in de tijdritten (verlies van 3.58 min. op een negatieve eindbalans van 4.13). Maar zijn laatste dagen waren zijn sterkste. Het leverde hem de tweede plaats op achter Rominger het kreeg een voortzetting in de Bicicleta Vas- ca, die hij won. Het 'kleine genie', wordt hij genoemd. Hij moet er om lachen. „Het zal moei lijk zijn als debutant rrtet succes de strijd aan te gaan met renners die al zeven tot tien Tour-ervaringen achter de rug hebben. Maar zo'n overwinning als deze geeft een ploeg een enorme kick." De gevestigde orde wacht dit week eind wellicht een Ardennen-offensief, dat gisteren al een begin kreeg in Nor mandië. Dammen Minsk. Interland Wit-Rusland - Ne derland. Derde wedstrijd: Baljakin - Scholma 1-1, Gantwarg - Wiersma 1-1. Watoe- tin - Wesselink 1-1, Presman - Meijer 0- 2, Boelatov - Arjan van Leeuwen 1-1. Voronitsj - Thijssen 2-0, Sjoelman Van der Pal 1-1, Nosevitsj - Heusdens 0-2, Swizinski - Cock van Leeuwen 1- IValiuk - Van der Kooij 1-1Uitslag 9- II. Stand na drie wedstrijden: 32-28. Sportprijsvragen Toto 26 Eerste prijs 6 winnaars elk f. 1034,60. tweede prijs: 96 winnaars f. 21,80. der de prijs. 844 winnaars f 6.20 Lucky 10 van dinsdag 4 juli. 7-9-11-15-21-22-28-29-35-38-39- 44 - 49 - 55 - 56 - 62 - 65 - 68 - 71 - 77 (onder voorbehoud), Voetbal Stedum. oefenduel: Selectie ama teurs regio - FC Groningen 2-4 (0-2). Doelpunten Groningen: Koeman. Gorré, Huizingh en Bombarda. Volleybal Belo Horizonte (Bra). World League, finale, eerste dag. Italië - Zuid-Korea 3-1 15-4 12-15 15-7 15-9). Wielrennen Ahus (Zwe). Criterium: 1. Van de Akker (Ned) 52 km in 1.10.42.2. Talen (Ned) 0.27,3. Wickolit (Zwei 0.33,12. Akkermans (Ned) 1.20. Zeilen Sète. Profs, matchracen om de Brut Cup. Eerste ronde: Heiner (Ned) wint van Henriksen (Deni, kwartfinale: Pacé (Frai wint van Heiner, halve finale: Pacé wint van Peponnet (Frai, Baird (VSti wint van Gilmour Aus). Finale vandaag. foto GPD Patrick Lefèvere houdt moed. „De Tour is pas in Parijs beslist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17