Oranjeplein moet plein worden Feenstra's laatste restauratie PZC Kampeerterrein mag uitbreiden ondanks protest Provinciegeld voor dorpsvernieuwing Bram de Visser wint ringrijden Domburg Filters beschermen kostbare wandkleden Trapveldje al voor officiële opening doelwit vandalen Disk: minima straks de dupe van beleid gemeente Vlissingen Gevangenisstraf voor karatetrap na voetbalavondje College Vlissingen tegen komst van een grote supermarkt zeeland Stedebouwkundig bureau werkt structuuradvies Veere uit WOENSDAG 5 JULI 1995 van onze verslaggeefster VEERE - Het Oranjeplein in Veere moet een echt plein wor den. De gemeente wil al' van de enige kale vlakte in het stadje die nu nog wordt gebruikt als parkeerplaats. In het Struc tuuradvies Oranjeplein, dat on langs door de gemeenteraad is aangenomen, wordt gepleit voor een snelle uitvoering van de invulling van het plein. De planvorming en zo mogelijk de uitvoering moeten gelijk op gaan met de bouw van een nieu we supermarkt op het Oranje plein. Dankzij de plannen van de firma Goedbloed/Van der Hoofd voor de bouw van een nieuwe super markt op het Oranjeplein is de herinrichting van het Oranje plein in een stroomversnelling- geraakt. Vanwege de bouw van de supermarkt heeft het college van b en w het stedebouwkundig bureau Rothuizen-van Doorn-'t Hooft opdracht gegeven om in samenwerking met de monu mentencommissie een struc tuuradvies uit te werken. In deze notitie worden de randvoor waarden genoemd waaraan de invulling moet voldoen. De firma Goedbloed, die nu is gevestigd aan de Markt, wil op het plein een nieuwe super markt bouwen. Gedacht wordt van onze verslaggever -•MIDDELBURG - De provincie - verleent volgend jaar subsidie uit het stads- en dorpsvernieu wingsfonds voor vier herinrich tingsprojecten op Walcheren. Het gaat om de Wagenaarstraat in Veere, het Kerkplein in Big- gekerke, de Molenweg in Oost- kapelle en de Rijsoordselaan/ Burgemeester Bosselaarstraat in Aagtekerke. Ter versterking van de woon functie van de Wagenaarstraat in Veere wordt daar éénrich tingsverkeer ingesteld, komt er aan weerszijden van de straat een voetpad en wordt de rijbaan herbestraat. De provincie steunt dit project met ruim 134.000 gul den. In Biggekerke maakt het door gaand verkeer nu nog gebruik van het hele Kerkplein. Dat gaat 'veranderen. In de toekomst wor- 'den auto's in twee richtingen via de oost- en zuidzijde van het plein geleid. De noord- en west- zijde worden verkeersluw ge- maakt. Voor het herinrichtings plan, waarbij rekening wordt ge houden met het historisch ka rakter van het Kerkplein, komt 133.750 gulden provinciale sub sidie beschikbaar. De Molenweg in Oostkapelle maakt onderdeel uit van de doorgaande verbinding Oostka- van een medewerker DOMBURG - Bram de Visser is winnaar geworden van de jaar lijkse wedstrijd ringrijden tij dens de Domburgse kermis. Hij was de enige van de 23 deelne mers die 30 van de 30 ringen stak. Ook in de kamp om de wis selbekers bleek Bram de sterk ste: hij won de eerste beker na een spannende kamp met zijn broer Simon die de tweede be ker wist te winnen. In de pollepelkamp werd Bram echter verslagen door zijn neef Chris de Visser die de 14mm ring stak. 's Morgens werd er gestre den om de bekers voor de onge- giiwden. Robert Jan Provoost ffon de eerste beker voor Ramon Vader die de tweede beker won. Het mooist versierde paard was van Arjan Provoost. Uitslag na 30 beurten: l.Bram de Vis ser 30; 2,Rene Provoost 29; 3.Chris de Visser 28; 4.Ramon Vader 27; i.Robert Jan Provoost 27; 6.Simon le Visser 26; 7.Jaap Brand 25; 1-Marcel Provoost 24: 9.Ko Brand 24; lO.Hans van Eijzeren 22; ll.Krijn Passenier 21; 12.Wilco van Eijzeren 18; 13.Arjan Provoost 18; 14.Richard Bimmel 18; 15.Wim Provoost 18. Sekeruitslag: l.Bram de Visser, l.Simon de Visser, 3.Ramon Vader, GChris de Visser, 5.Jaap Brand, i.Robert Jan Provoost, 7.Marcel Pro- toost. Serooskerke 3e sjezenrijders van de afdeling Japinge kwamen zaterdag in jetie in Serooskerke. De veras- iende winnaars werden Nicolet- ■e en vader Bram Francke, zij itaken 99 van de 102 te steken ingen. Ook de pollepel was een >rooi voor dit koppel, litslag na 102 ringen: l.Nicolette/ kam Francke 99; 2.Gerrit v.d IriesbAngelina Francke 98: Andre/ 'aulien Meyers 97; 4.Krijn Coppool- jfiC0/Petra Blaas 97: 5.Adrie/Natasja rerhage 91; 6.Ab Paauwe/Marlies bbse 89: 7.Adrie/Nel Volkers 87; Jan/Alice Gideonse 85; 9.Jo Won- Dergem/FloorOttenhof 82; lO.Krijn/ ioos Coppoolse 75; 11.Paul vd Broe- .e/Marjolein de Voogd 64; Lieneke teijnierse/Ellen Jacobsen 60. toutelande )e sjezenrijders uit Zoutelande n Meliskerke hielden zaterdag ma^n sjezendemonstratie in 't ^ustlicht in Zoutelande. Win aars werden Bianca met haar O ader Lou Clarisse die 84 van de ji ringen wisten te steken, 'itslagen: 1 Bianca/Lou Clarisse 84; jfogelique/Jos Duvekot 80; 3.Diana fisseAVim Duvekot 79; 4. Anita Bras- "W/Edward Dingemanse 76. ■Christel Francke/Jan Melis 75; Helma van Balen/Wil Wouters 65. •AHkie/Töon Matthijsse 64: •Marjan Clarisse/Lou Vos 62; 9.Nel/ Janse 61, lO.Knna Louws/Piet passer 57; l l.Ineke Verweij/Job Wis- °0; 12.Judith vd Voort/Ronnie troo 46. aan een winkel met daarboven appartementen. De meest voor de hand liggende locatie voor het gebouw is volgens de opstel lers van de notitie op de hoek van de Kraanstraat. Om van het Oranjeplein een echt plein te maken wordt gedacht aan het realiseren van een 'gevelwand' waarin de supermarkt een on derdeel wordt. Ook de leegte tussen de Oudestraat en de To- renwal moet worden opgevuld met woningen. Er ontstaan twee pleintjes. Het al aanwezige pleintje voor de Campveerse to ren en het Oranjeplein. Molenwal De schets gaat uit van in totaal twintig a vijfentwintig nieuwe woningen op het Oranjeplein. Hiervoor moeten wel 100 van de 170 parkeerplaatsen wijken. Ook de Molenwal moet worden aangepakt- Een mogelijkheid is het opmetselen van de Molen wal. Maar een meerderheid van de commissieleden volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer gaf al aan dat de dijk moet blijven zoals hij is. Een alternatief is het verkeer tussen de bestaande bomen door te lei den, zodat de historische en na tuurlijke elementen bewaard blijven. Wie het stedebouwkundig plan pelle-Grijpskerke. De fietsvoor- zieningen worden daar verbe terd, er worden verkeersdrem pels gelegd en het wegdek wordt geasfalteerd. De provincie steekt in dit plan bijna 185.000 gulden in 1996 en hetzelfde be drag in 1997. In Aagtekerke omvat de herin richting van de Rijsoordselaan/ Burgemeester Bosselaarstraat; vernieuwing riolering, asfalte ring, aanleg snelheidsremmers, aanleg en verbetering fietspad en aanpassing voetpad. De pro vinciale bijdrage is vastgesteld op 221.250 gulden. Juniorkamer steunt kinderen BRUINISSE - De Juniorkamer Schouwen Duiveland gaat ter ondersteuning van het Steun punt Voorlichting" Kindermis handeling tijdens twee evene menten stands inrichten om geld in te zamelen. Tijdens de visserijdagen in Brui- nisse zaterdag 15 juli en dinsdag 8 augustus tijdens een toeristen dag in Zierikzee wordt er voor stands gezorgd. Daar kan het publiek met een prikblok en een grabbelton prijzen winnen. Kin deren kunnen zich bij de stands van de Juniorkamer gratis laten schminken. De voorzetramen in de burgerzaal vanhet stadhuis zijn overdag nauwelijks zichtbaar. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Speciale voorzetramen moeten de kostbare wandtapijten en oude schilderijen van de gemeente Middelburg beschermen. De op maat gemaakte filters zijn vervaardigd van een kunststof die de schadelijke uv-stralen tegenhoudt. Bij wijze van proef is begin dit jaar een voorzetraam geplaatst in de burgerzaal van het stadhuis waar meerdere wandkleden hangen. Dinsdag heeft het college van burgemeester en wethouders ingestemd met de aanschaf van tien van dergelijke schermen ter waarde van 40.000 gulden. Een paar jaar geleden heeft de gemeente meerdere wandkleden la ten restaureren met subsidie van het Rijk. Aan deze subsidie waren ook eisen verbonden met betrekking tot de conservering van de doe ken. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm verwacht dat de gemeente ook nog in aanmerking komt voor een subsidiebijdrage voor de aanschaf van de voorzetramen. Het voorstel van het college wordt in augustus behandeld door de gemeenteraad. Agenda ZRV: 8 juli Ringrijden: Meliskerke 07.45-17.30 uur; Aag tekerke 07.30-17.00 uur; Veere 08.00-17.00 uur; Sjezenrijden Souburg (Lekstraat) 13.00-17.00 uur. Ringrijden in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Ringrijders- vereniging In Galop uit Arne muiden hield zaterdag een ring- rijwedstrijd. Er werden 38 beurten gereden. Uitslagen: 1 Henk Houterman, 36 ringen; 2 Patrick Houterman, 31; 3 Johan Baas. 30; 4 Piet Meijer, 29: 5 Linda Zijl, 28; 6 Steef de Rijke, 26; 7 Adrie van Belzen, 25; S Jacco Maljers. 25; 9 Jan Maljers. 22; 10 Marjan Pleij- te, 22; 11 Jan Crucq, 20; 12 Hanuel Kramer. 18; 13 Jorien Houterman, 17; 14 Patricia Snoek, 17: 15 Bianca Snoek, 15. Bekers, Arnemuiden: 1 Jan Maljers; 2 Jacco Maljers; 3 Adrie van Belzen; 4 Hanuel Kramer; 5 Matty Pleyte; 6 Koos Janse. Bekers, gastrijders: 1 Johan Baas; 2 Henk Houterman. 3 Patrick Houterman; 4 Piet Meijer; 5 Lein de Kraker; 6 Linda Zijl. Polle pel: Henk Houterman. Beker dag klassement: Henk Houterman. Zomerconcert mi y-* n* 111 000 ~\7i" Oostkapelle Opknapper voor voormalige bakkerij in Vlissingen OOSTKAPELLE - De musici Leen de Broekert (piano) en Fe- renc Hutyra (fluit) geven van avond. woensdag, een gezamen lijk zomeravondconcert in de Hervormde kerk in Oostkapelle. Het concert wordt georgani seerd door de plaatselijke Her vormde Gemeente en Gerefor meerde Kerk en is bedoeld voor toeristen en andere belangstel lenden. De aanvang is om 20.00 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - „Nou, ik zou de rest ook maar platgooien", kreeg de Vlissinger A. Feenstra deze week te horen van een pas sant. Feenstra is bezig met de restauratie van een monumen taal pand op de hoek van de Le pelstraat en de Sint Jacobspas- sage in Vlissingen. De opmer king sneed hem door zijn ziel. „Nou, u hebt er ook geen ver- van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - De vandalen wisten wel raad met het nieuw aangelegde trapveld aan de Noordweg in Westkapelle. Het grasveld was nog maar net ge reed of ze sloegen toe. De afras tering werd doorgeknipt. De ge meente Westkapelle is 'hele maal niet blij' met deze vernie ling, zegt F. R. Streng hoofd Al gemene Zaken. Het veld is op initiatief van het gemeentebe stuur aangelegd voor de jeugd omdat zij nergens in het dorp 'een balletje kon trappen'. Het terrein van 5000 vierkante meter is afgescheiden met hou ten palen, draad en gaas. De in gang is ongeveer halverwege het veld. De recreanten bereikten het trapveld via de naastgelegen sloot. Zij knipten afrastering door om zich toegang tot het ter rein te verschaffen. Ook werd de slootkant in brand gestoken. Als de brand niet tijdig was ontdekt, zou de nieuwe afrastering afge brand zijn. Streng; ..We nemen deze daad^ zeer serieus. Als we een nieuwe speelgelegenheid neerzetten en er wordt op deze wijze mee om gegaan. dan gaat het wel heel snel ter ziele. De garantie voor een goede staat van speelgele- genheden kan niet meer worden gegeven." Streng waarschuwt: ..Bij vernielingen of vandalisme doen we aangifte bij de politie." De kapotte afrastering is inmid dels gerepareerd „Maar dat doen we maar een keer. Als ze weer dingen aan het veld stuk maken, gaan we dat niet weer herstellen." Deze week wordt de laatste hand aan het trapveld gelegd. De goals worden één de zer dagen vastgemaakt en dan kan het veld echt in gebruik wor den genomen. stand van, heb ik hem toege voegd. Ja, het is toch ook niet leuk als je werk zo wordt afge kraakt. Dan word ik een beetje boos hoor." Feenstra is juist zo trots op zijn werk. want hij heeft al heel wat bijzonderheden ontdekt in de voormalige bakkerij. Dit is het enige huis in Vlissingen dat nog een zogenoemd pothuis heeft, een lage uitbouw aan het oor spronkelijke pand, meldt hij trots. „En er zit een originele ze- ventiende-eeuwse spiltrap in. die ik koste wat kost wil behou den." Het pand stamt volgens Feen stra uit 1640/1650 en is waar schijnlijk gebouwd door iemand met een 'kleine portemonnee'. „In de dakspanten zitten gaten met houten pennen. Dat heb ik in al die jaren echter nog nooit gezien. Toen heb ik eens nage dacht en ik vermoed dat het ou de krommers - flauw gebogen balken - zijn van schepen, twee dehands materiaal dus. Boven dien is de fundering heel slecht, waardoor de muren verzakt zijn." Feenstra wil al het originele ma- mag gaan uitwerken is nog niet bekend. Tijdens de commissie vergadering werd geopperd om een prijsvraag voor architecten uit te schrijven. Maar gevreesd wordt dat architecten komen met opvallende plannen, terwijl de raad bebouwing wil die har monieert met de omgeving. De firma Goedbloed/Van der Hoofd heeft inmiddels al een architect ingeschakeld voor de nieuwe su permarkt. Het uit het midden van de zeventiende eeuw daterende pand op de hoek Lepelstraat-Sint Jacobspassage wordt grondig gerestaureerd. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Ook Disk, de Dienst in de industriële samen leving vanwege de kerken, in Vlissingen heeft zich in de dis cussie gemengd over het uitke- ringsbeleid van Vlissingen. Het gemeentebestuur besloot on langs het tijdstip waarop de uit keringen worden betaald elke maand met enkele dagen te ver schuiven. Dat is het gevolg van de nieuwe Algemene Bijstands wet die bepaalt dat de uitkering achteraf betaald moet worden. Disk heeft de indruk dat mini ma in Vlissingen nog verder op achterstand komen te staan. In een eerder stadium klaagden de Cliëntenraad, een adviesor gaan van de sociale dienst, en de FNV hun nood bij het gemeente bestuur. De vakbeweging wilde voor de bestaande gevallen het betalingstijdstip handhaven. De Algemene Bijstandswet biedt namelijk die mogelijkheid. Volgens Disk. die een brief stuurde naar de gemeente Vlis singen. komen uitkeringsge rechtigden door het nieuwe uit- keringsbeleid in de problemen. Het verlenen van een voorschot is geen oplossing. Disk dringt evenals de FNV aan op maatre gelen voor de huidige uitke ringsgerechtigden. „Verder wil len wij erop aandringen dat in uw besprekingen over deze zaak respectvolle en zorgvuldige be woordingen worden gebruikt. Het gaat hier niet om etentjes en dergelijke luxe zaken, maar om noodzakelijke kosten voor een minimaal menswaardig be staan." Verder vraagt Disk zich af of de gemeente in het kader van de so ciale vernieuwing het minima beleid al ter hand heeft geno men. „Bedoeling van dit beleid leek ons het opheffen en voorko men van sociale achterstand en het stimuleren van de ontplooi ingsmogelijkheden bij de mini ma." Disk stelt vast dat de mini ma nog verder op achterstand komen te staan. „Hierbij willen wij aantekenen dat individuele kwijtscheldingen van een ande re orde zijn dan een structureel minimabeleid." van onze verslaggever MIDDELBURG - Kampeerter rein Valkenisse mag uitbreiden in zuidelijke richting. Gedepu teerde staten hebben de bezwa ren van Staatbosbeheer, de Zeeuwse Milieufederatie en omwonenden dinsdag onge grond verklaard. Het dagelijks provinciebestuur verleent le vens goedkeuring aan een wijzi ging van het bestemmingsplan. Naar verwachting stappen de omwonenden nu naar de Raad van State. De exploitant van het kampeer terrein probeert al enige jaren zijn terrein met 1,4 hectare te vergroten tot 6,4 hectare. Tege lijk wil hij het aantal vaste standplaatsen terugbrengen om zo meer toeristische standplaat sen te krijgen. Uitbreiding naar het noorden lag het meest voor de hand. maar omdat de grond eigenaar daar weigerde te verko pen, kozen de campinghouder en de gemeente voor uitbreiding naar het zuiden. Staatsbosbeheer en de ZMF zijn bezorgd om de landschappelijke inpassing van het kanmeerter- rein. Gedeputeerde staten stel len daar tegenover dat in het Streekplan Zeeland duidelijk aangegeven staat dat in een re creatieconcentratiegebied via een bestemmingsplan een harde begrenzing moet worden aange legd, Rond het terrein komt een groenstrook van tien tot vijftien meter. Het bestemmingsplan zorgt ervoor dat het open karak ter van het agrarisch gebied blijft bestaan. Bebouwing in het gebied tussen camping en wei land is verder uitgesloten. Het stuk grond waarop de cam ping wil uitbreiden, heeft vol gens gedeputeerde staten geen natuurwetenschappelijke waar de. Extra druk op het bos- en duingebied wordt overigens be perkt door daling van het aantal standplaatsen en een interne ontsluiting van de uitbreiding. Aan de ZMF schrijft het dage lijks provinciebestuur dat op de uitbreiding alleen toeristisch kamperen is toegestaan. Buiten het zomerseizoen is het terrein leeg. De sanitaire voorzieningen komen op het bestaande kam peerterrein. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 27-jarige Vlissinger bij verstek veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor poging tot toebrengen van zwaar letsel. Hij gaf 10 juli vorig jaar bij een vechtpartij in zijn woonplaats een man een karatetrap in het gezicht waardoor bij het slacht offer een tand afbrak. Een 28-jarige man, destijds ook wonend in Vlissingen, deelde een soortgelijke trap uit aan een ander slachtoffer, maar die kwam niet aan. Hij kreeg drie weken voorwaardelijk, duizend gulden boete en tenuitvoerleg ging van 400 gulden boete van een vorig vonnis opgelegd. Het tweetal had de avond die er aan voorafging in een café naar de wedstrijd Brazilië-Nederland gekeken. Beiden hadden veel ge dronken. Zij raakten na midder nacht in de Arbeidsstraat slaags met een groepje jongelui. Zij werden kort na het incident op gepakt en herkend door één van de slachtoffers en diens zus. De 28-jarige man viel op door zijn opvallend geschminkte gezicht en zijn oranje broek. Zijn advocaat mr A. J. van Iwaarden hechtte weinig waar de aan die kenmerken; „Half Ne derland was toen voetbalmal loot en die avond liepen veel mensen zo rond." Hij vroeg vrij spraak voor zijn cliënt. De 28-ja- rige bad zich al twee keer eerder schuldig gemaakt aan geweld pleging. De 27-jarige had op dat gebied ook al het één en ander op zijn kerfstok. De officier van justitie vond de rol van laatstge noemde veel kwalijker dan die van zijn 28-jarige maat. Politie rechter mr M. Zomer vond de eis tegen de 27-jarige 'eigenlijk te licht', maar week er niet van af. teriaal hergebruiken. Van de on geveer tienduizend steentjes - gele en rode IJsselstenen - die nu in zijn garage liggen, wordt een nieuwe buitenmuur opge trokken. Ook krijgen de kozij nen hun diefijzers terug, die als versteviging in het rookkanaal van de schoorsteen werden ge vonden. „Ik wil het historisch zo verantwoord mogelijk opbou wen. zonder al te veel fanta sieën." In de loop der jaren heeft Feen stra al ongeveer vijftien gebou wen gerestaureerd. Met als hoogtepunten het slot van Baar land en de drie identieke huizen die nu het Plein Vierwinden op sieren. Het pand op de hoek van de Lepelstraat stond al lang op zijn lijstje. In december 1994 kon hij het ko pen en Feenstra hoopt op 1 de cember klaar te zijn. Het wordt zijn laatste project, zegt hij. tot opluchting van zijn vrouw. „Het zijn avonturen tot en met, maar ze kosten heel wat zweet. Dit jaar word ik 65, dus het wordt tijd om ermee op te houden." Het centrum van Vlissingen is er door Feenstra in elk geval een stukje mooier op geworden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen wil niet dat er een grote supermarkt van de Vendex Food Group komt aan de Ilogeweg. Vendex diende vorig jaar een verzoek in om op het terrein van de voormalige school aan de Hogeweg een ba- sismarkt te mogen bouwen. Het college vreest echter dat zo'n supermarkt - met een beperkt assortiment maar tegen lage prijzen - tot verkeersoverlast zal leiden in de omgeving van de Ilogeweg. Bovendien zou volgens b en w een dergelijke winkel tot verschraling van het aanbod van kleinere winkeliers kunnen leiden. Het college vindt de straten in het Vlissingse middengebied niet geschikt voor de te ver wachten hoeveelheid auto's. „Een basismarkt moet het heb ben van de lage prijzen en dat leidt tot een grote toestroom van auto's", legt een woordvoerder van de gemeente uit. „Boven dien moet het middengebied toch al autoluwer worden." Voor het college speelde volgens hem ook mee dat het aantal winkels in die wijk de laatste jaren toch al is teruggelopen en een grote supermarkt zou dat proces ver ergeren. Een kleinere dagmarkt - een soort buurtsuper - was voor het college wel aanvaardbaar, maar het kon daarover met de Vendex Food Group niet tot overeen- stemming komen. Er zijn nog geen nieuwe plannen voor het terrein. Autopuzzelrit - mag De Bevelanden' houdt woensdag 19 juli een puzzelrit voor automobi listen in de omgeving van Kam perland. Aan de rit kunnen zo wel leden als niet-leden mee doen. Er kan gereden worden in de B-klasse voor beginners en in de A-klasse voor gevorderden. De inschrijving voor de tocht is van 18.30 tot 19.30 uur in het Ca- sembroothuis in Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15