Major wint slag om leiderschap Politie op vingers gekeken Het extraatje van Huggies. Opnieuw gifgas in Tokyo Oor-bacterie in meren en plassen Lichtkogel belandt in bad Arnemuiden 4 WEKEN Leeftijd niet te wijzigen Voorsprong Britse premier op uitdager Redwood groter dan verwacht PI Brenda Schultz uit de race VOOR 14,25 Rustig weer Wolkenvelden afgeioisseld door perio den met zonzwakke tot matige wind uit zuidioest, later zwak veranderlijk. Middagtemperatuur 19 graden. 238e jaargang no. 156 Woensdag 5 juli 1995 Losse nummers 1,50 at u uw - GROENE RUIMTE Ontwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojektem 01100 15395 óók voor partikuhwen! ARNEMUIDEN - Een onbekende schutter heeft dinsdagmiddag een lichtkogel afgevuurd die terechtkwam in het water van het gemeentelijk zwembad aan de Koningin Julianalaan in Arne muiden. Op het moment dat het gloeiend hete projectiel in het water vloog, zwommen ongeveer vijftien mensen in het bad. Niemand werd geraakt. Van welke plaats de kogel is afgevuurd, is niet be kend. Buurtonderzoek leverder niets op. Het projectiel, met een lengte van vijfentwintig centimeter en een diameter van onge veer drie centimeter, is door de technische recherche voor nader onderzoek overgedragen aan de Explosieven Opruimingsdienst. De politie vermoedt dat de kogel is afgevuurd met een seinpi- stooL De regiopolitie Walcheren is nog op zoek naar getuigen. ZAANDAM (GPD) - De ge meente Zaanstad hoeft de leef tijd van de Zaandamse E. Kalk- hoven-Epon niet te wijzigen. Volgens het bevolkingsregister is zij 73 jaar oud, maar zelf be weert ze twaalf jaar jonger te zijn. De Raad van State vindt haar bewijsvoering te dun. De gegevens van het bevolkingsre gister zijn gebaseerd op een hu welijksakte, die Kalkhoven inle verde toen ze vanuit Indonesië naar Nederland kwam. Een onder meer door haai- over gelegde geboorteverklaring, in 1982 afgegeven door het dorps hoofd van Jayamekar in Indone sië. acht de Raad niet doorslag gevend. {van onze correspondent iHans Geleijnse wLONDEN - John Major is dins- Inwdag herkozen als leider van de 3./Britse Conservatieve partij en 2 blijft daardoor premier. Een op- ln;'geluchte Major noemde de over- ^/winning op zijn uitdager, ex-mi- in'jnister John Redwood, 'duide- i_. {lijk en overtuigend' en kondig- 6 3,(de aan vandaag zijn regering te OTzullen wijzigen. i-6'övei' Majors lot werd gisteren beslist door de 329 leden tellen- P:de Conservatieve fractie in het Van hen stemden 218 Major, 89 steunden Red- t-ViWood, 8 onthielden zich van en 12 maakten hun -1 .{formulier ongeldig. Major wees meteen op, dat deze overwin- Dl'hing met tweederde meerder- Viel de grootste is die een Con leider ooit heeft be en ook groter dan de 60 uiiprocent die oppositieleider Blair l diiaalde bij zijn verkiezing tot rmpartijleider. e ï)e uitslag is flatteuzer voor Ma rlor dan veel van zijn politieke vrienden hadden voorspeld. Ma- lor, die samen met zijn vrouw Norma thuis in Downingstreet 10 het resultaat had afgewacht, riep de partij op de eenheid te herstellen teneinde met succes Labour te kunnen bevechten in de verkiezingen van 1997. Major prees zijn verslagen rivaal als een 'politieke zwaargewicht', een compliment dat meteen diende om zijn overwinning meer glans te geven. Redwood volstond met een korte verkla ring in het park voor het parle mentsgebouw - waar zich hon derden belangstellenden had den verzameld - en wenste Major geluk met zijn overwinning. Redwood herhaalde echter niet wat hij tijdens de campagne zei, namelijk dat de partij zich na de ze verkiezing eendrachtig achter de gekozen leider zou moeten scharen. Redwood heeft Major de afgelopen weken afgeschil derd als een besluiteloos man, onder wiens leiding de Tories on afwendbaar afstevenen op een verkiezingsnederlaag. Verlies van 275 banen bij {■postkantoren e^EN HAAG (ANP) - Postkanto ren BV gaat de komende vijf g/aar 399 van de 771 eigen vesti omzetten in franchise- en postagentschap- Sjijen. Dit gaat gepaard met een ÜMerlies van 275 banen. Dat kan 1 %orden opgevangen door na- |n jiurlijk verloop en verdergaan- 1S (fje arbeidstijdverkorting. nJe directie van Postkantoren nneiV heeft dit dinsdag de 6200 me- itekëwerkers laten weten. Er gaan •d(ïj Postkantoren BV 925 ar beidsplaatsen verloren. Daar- 2 {jan gaan er ongeveer 650 over 41{aar de ffanchise-vestigingen en e postagentschappen, deze ierknemers veranderen dus van ferkgever. Iet totale aantal vestigingen - igen postkantoren, franchise- ndernemingen en postagent- Jhappen - blijft ongeveer 2200, Postkantoren BV. De ver vloeit voort uit de op- van de geldautomaat en lieden het elektronisch betalings verkeer, waardoor het werk in de zwiptkantoren afneemt, j eniet totale aantal vestigingen is 158 i de voorbije jaren al met onge- lt bf?er 330 teruggebracht, jtiepdat dit keer het totale aantal "stigingen gelijk blijft, ver- tcht de woordvoerder van istkantoren BV geen proble- fen. Met de vakbonden wordt september gesproken over jn sociaal plan, aldus CFO-be- Alfred Lohman. Voor 5 CFO weegt zwaar dat de vanerknemers die van werkgever enigSranderen er niet op achteruit n biifogen gaan. inflj Mrt.» John Major en echtgenote Norma laten zich na de overwinning voor de ambtswoning Downingstreet 10 fotograferen. foto Andrew Winnning/EPA DEN HAAG (ANP) - De politie ministers Dijkstal (Binnen landse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) roepen een „inspec tie" in het leven die toezicht gaat houden op de kwaliteit van het werk van politiekorpsen. Dat schrijven zij dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. Dijkstal geeft daarmee uitvoe ring aan het idee dat hij tijdens Olieplatforms LONDEN - In de komende twin tig tot dertig jaar zullen in de Britse en Noorse sector van de Noordzee meer dan veertig olie platforms moeten worden ge sloopt. Dat gaat ruim 17 miljard dollar (ruim f 26 miljard) kosten, zo heeft het adviesbureau Arthur Andersen uitgerekend. De ont manteling van de Brent Spar kost 75 miljoen dollar (f 116 mil joen). de nieuwjaarsuitspraak van de hoofdcommissarissen begin dit jaar opperde. De ministers hebben afspraken gemaakt met het Korpsbeheer dersberaad, het Hoofdofficieren beraad en de Raad van Hoofd commissarissen over de inspec tie. De reorganisatie van het po litiebestel is volgens de minis ters de aanleiding voor de aan dacht voor kwaliteitszorg bij de politie. Doel van de reorganisa tie was door schaalvergroting de kwaliteit van de politiezorg te verbeteren en de doelmatigheid te vergroten. De inspectie moet die verbeteringen in de toe komst gaan meten. De korpsen zelf richten een kwa liteitsbureau op dat de korpsen zal ondersteunen bij de kwali teitsverbetering van het werk. Het bureau helpt bij opleidingen en het ontwikkelen van metho den voor kwaliteitszorg. Daar naast zal het bureau de organi satie op zich nemen van de ex terne beoordeling van het werk van de politie. Die beoordeling gaat plaatshebben in de vorm van visitaties. Om de zoveel tijd krijgen de korpsen bezoek van een com missie die is samengesteld uit gekwalificeerde politiemensen, aangevuld met deskundigen van buiten de politie. Deze com missies zullen een oordeel over de kwaliteit van het politiewerk geven en zo nodig aanbevelin gen doen. De ministers onderstrepen in hun brief dat een volledig func tioneren van het stelsel van kwa liteitszorg bij de politie op korte termijn niet is te verwachten. Er varingen met vergelijkbare stel sels. zoals bij het hoger onder wijs. laten zien dat hiermee al gauw enige jaren zijn gemoeid. TOKYO (RTR/DPA) - Opnieuw hebben zich in de Japanse hoofdstad Tokyo incidenten voorgedaan met giftige gassen. In twee gevallen betrof het het dodelijke cyanide. Slechts vier mensen raakten licht gewond. Drie reizigers moesten naar het ziekenhuis nadat zij bij de hoofd ingang van het spoorwegstation Shinjuku in het centrum van To kyo vreemde dampen hadden ingeademd. Zij klaagden over keelpijn. Eerder vond de politie in de on dergrondse van de Japanse hoofdstad een pakje met twee stoffen die bij samenvoeging het dodelijke gif natriumcyanide vormen. Het pakje ter grootte van een broodtrommeltje lag in een afva lemmer in het damestoilet van het station Kayabacho in het centrum van de Japanse hoofd stad. Het bevatte twee zakjes met de gevaarlijke stoffen, een vloeistof, een ontsteker en een tijdklok. De politie zei dat na vermenging voldoende cyanide zou zijn vrijgekomen om onge veer 9.000 mensen te doden. Een soortgelijke gifgasontsteker trof de politie aan in het toilet van het station Shinjuku. het drukste metrostation van de stad. Er lekte een kleine hoeveel heid. De politie meldde de situa tie snel onder controle te hebben gekregen. Een man is, op eigen gelegenheid, naar het zieken huis gegaan. Hij bleek niets te mankeren. Huggies luiers, diverse maten. 1 "70Q pak J&&T ±/.W Huggies Newborn luiers, ^10.99 jiggies luiers zijn niet alleen extra !ed en -deze week- extra voor- er zit nog een extra extraatje Een Albert Heijn-cadeaucheque maar liefst tien gulden bij aan- t wuf P van ^yee Pakken K|ik naar "actiesticker op de verpakking!" ditiej rfxjUjc, ^'■teze week alleen bij Albert Heijn. Crl Wia Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 juli a s. en zolang de voorraad strekt. En: bij twee pakken Huggies luiers of twee pakken Huggies Newborn luiers een Albert Heijn-cadeau- cheque van tien gulden.* "Of f 5.- retour op uw bank- of giro-rekening VEENDAM (GPD) Het zwemmen in plassen en meren kan tot oorpijn en hui dirritatie leiden. Dit komt door een 'oor bacterie' die bij een watertemperatuur van boven de 20 graden actief wordt. De GGD's in de provincie Groningen heb ben als eerste gezondheidsdiensten in Ne derland de huisartsen per brief hiervan op de hoogte gesteld. Vooral kleine kinderen en mensen die al oorklachten hebben, als mede suikerpatiënten lopen veel risico. Binnenkort zullen ook artsen elders in het land zo'n brief krijgen van hun GGD. Ze worden daarin gevraagd melding te ma ken van patiënten met oorontsteking. De GGD's in Groningen wijzen de artsen op de hoge temperaturen van plassen en meren die momenteel heersen. Er kunnen daarom de komende weken patiënten met oorklachten komen. De GGD's willen, in geval van meldingen, waarschuwingsbor den bij de betreffende plassen laten plaat sen. De eerste klachten van de genoemde oor aandoeningen ontstonden vorig jaar tij dens de warme zomer. Honderden mensen klaagden toen over oorpijn na het zwem men in open water. Het water was echter niet vervuild. Het RIVM zocht in opdracht van de inspectie voor de volksgezondheid naai- de veroorzaker van de oorpijn. De ge noemde bacterie bleek de boosdoener. Directeur Henk Kruisselbrink van de Oostgroninger GGD zegt dat zwemmers zich niet kunnen wapenen tegen de bacte rie. Zwemmen met oordopjes in of een badmuts op voorkomt een ontsteking niet. De klachten beginnen met jeuk en pijn aan de oren. Behandeling is mogelijk met een zalf. Na enkele dagen is de patiënt weer beter. Het was gisteren nog niet duide lijk of het eenderde deel van de fractie dat zich achter Red woods rechtse politieke lijn op stelt. zich bij deze verloren ver kiezing zal neerleggen. Dat Ma jor en vooraanstaande Tories hier niet gerust op zijn bewezen bezweringsformules als 'de zaak is nu afgesloten' en 'de partij moet zich nu verenigd opstellen voor het echte gevecht, tegen Labour'. Gisteren werd verwacht dat Ma jor vandaag wijzigingen in het kabinet doorvoert die ook de rechtervleugel van de partij enigszins tevreden kunnen stel len. Een van de geruchten was dat een van de door rechts meest gehate politici, de pro-Europese minister van handel en industrie Michael Heseltine buitenlandse zaken krijgt als opvolger van Douglas Hurd die eerder zijn ontslag aankondigde. Oppositieleider Tony Blair zei gisteren dat Major verzwakt uit de strijd is gekomen. Eenderde van zijn fractie steunt hem niet, aldus Blair, die verzuimde te vermelden dat 90 procent van de Conservatieve kiesdistricten - die niet mee mochten stemmen - achter Major stond. zie ook pagina 2. Berzin is nu de eerste uitdager van Indurain ALENCON (GPD) - Miguel In durain deelde gisteren in de ploegentijdrit van de Tour een tik uit aan Tony Rominger, maar kreeg er in de persoon van Evgeni Berzin wel een onver schrokken concurrent bij. Berzin, de 25-jarige Rus, vorig jaar al eens Indurain de baas in de Giro, won met zijn Gewiss- ploeg de collectieve strijd tegen de klok in een recordmoyenne voor de Tour. Nog nooit is er in een ploegentijdrit harder gere den dan 54.930 km/u gemiddeld. De gele trui van Laurent Jala- bert hing aan een zijden draad, dreigde te worden overgenomen door de volslagen onbekende Gewiss-Italiaan Ivan Gotti. Maai- het slotakkord van de ON- CE-ploeg was van voldoende kracht om Jalabert 8 sec voor sprong te laten. Het tijdverlies van Rominger op Indurain werd deels veroorzaakt door een lekke band van de Zwitser, na 5800 m tijdrit. „Maai de ploeg draaide ook niet goed." erkende Mapei-ploegleider Pa trick Lefevere. zie ook pagina 15 Veldhoven geeft huishoudens honderd piek VELDHOVEN (ANP) - Een meer derheid in de Veldhovense ge meenteraad heeft er dinsdag avond mee ingestemd alle huis houdens honderd gulden te ge ven. Het daarvoor benodigde bedrag wordt in mindering ge bracht op het positieve resul taat van de gemeente-rekening over 1994. Veldhoven heeft volgens een woordvoerder vorig jaar geld overgehouden onder meer om dat de ambtenaren bedrijfsmati ger hebben gewerkt en omdat de kosten van de reiniging goedko per uitvielen. Brenda Schultz is in de kwartfinale van het grastoernooi van Wim bledon uitgeschakeld. De tennisster uit Heemstede kreeg met 6-4 en 7- 6 klop van Arantxa Sanchez-Vicario. die als tweede is geplaatst. Schultz iverd echter niet weggespeeld. Ze had min beide sets op 4-3 een break voorsprong, maar de angst om te winnen werkte verlammend. Mijn eerste opslag liep niet onder druk", gaf 1 TP 2e eerlijk toe. Groenbeheer Dreischor is dinsdag als eerste plaats in Zeeland onderschei den door de promotiegroep Gif- vrij Groenbeheer. Na Dreischor zullen Noordgouwe, Renesse en Burgh-Haamstede worden on derscheiden. Ook voor Vlissin- gen en Hulst zijn aan vragen binnengeko- 1 1 men. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17. België in de greep van vermissing twee achtjarige meisjes Europese landen bekendheid aan de vermissing te geven. Zo zijn via vrachtwagenchauffeurs en vakantiegangers opsporings berichten verspreid. De Britse BBC en de Italiaanse RAI toon den foto's van de meisjes op de beeldbuis. BRUSSEL (ANP) - De vermoe delijke ontvoering van twee achtjarige meisjes houdt België al tien dagen in spanning. De ouders van beide vriendin netjes deden dinsdagavond via de televisie een dramatische op roep aan de vermeende ontvoer ders om de kinderen vrij te la ten. Julie Lejeune en Melissa Russo verdwenen zaterdag 24 juni uit hun woonplaats Grace-Hologne, in de buurt van Luik. Melissa's moeder gaf ze 's middags om half zes toestemming buiten te spe len. Sindsdien heeft niemand ze meer gezien. Zoekactie Een dagenlange zoekactie in de omgeving van Luik leverde niets op. Ook een speurtocht naar een rode auto met lekke band, die langs de snelweg was gezien met twee meisjes als inzittenden, liep dood. De verspreiding van duizenden affiches met foto's van de twee meisjes had even min resultaat. Een kort moment van hoop gaf een tip van twee toiletdames van een tankstation langs de snelweg Oostende-Brussel. Zij zouden de twee meisjes hebben gezien in gezelschap van een man en een vrouw. Een groot scheepse zoekactie bij de bad plaats Oostende was het gevolg. Die werd echter stopgezet nadat een onschuldig echtpaar zich meldde bij de politie, vergezeld van hun dochtertjes. De toilet dames bleken de meisjes te heb ben aangezien voor Julie en Me lissa. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Wanhopig Totaal wanhopig richtten de ou ders van de meisjes zich dins dagavond via de televisie tot de vermeende ontvoerders. „Sinds bijna twee weken leven we in angst en onzekerheid. Daar kun nen we niet langer mee leven. Wie u ook bent, waar u zich ook bevindt, wij smeken u onze kin deren terug te geven", aldus de vader van Melissa. De moeder van Jülie probeerde haar doch ter moed in te spreken. „Julie, mijn liefje, ik heb nooit genoeg gezegd dat ik van je hou. We hou den van je. we wachten op je en hopen van harte je weldra terug te zien." Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Oproep Ondanks de oproep wijst tot dusver niets op een ontvoerings zaak. Kennissen van de families proberen inmiddels in tal van 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1