Vraagtekens bij akkoord Japan Vlinisters leggen met ontslag politieke lot in handen Jeltsin PZC Gans onder zeil Dat is lachen! PAAUWE Israël en PLO niet op tijd klaar Duitsland heeft na tien jaar soebatten nieuwe abortuswet Veel Conservatieven krijgen lobby-bezoek Major èn Redwood Kamer Zuid-Afrika wil tot 14de week abortus vrijgeven Fonds voor met hiv besmette patiënten buitenland ÏU beducht voor geheime clausules onder Amerikaanse druk VRIJDAG 30 JUNI 1995 iUSSEL (RTR/AFP/DPA/ *IP) - De Europese Commissie ;eft donderdag uiterst terug- lüdend gereageerd op de han- ilsovereenkomst die de Ver- ligde Staten en Japan een dag rder hadden gesloten. Eerst >n en dan geloven, zo luidt de vatting van EU-commissaris or handel Leon Brittan. Commissie is blij dat de over- akomst steunt op een multila- raal kader. Maar de Commis- is door het verleden achter- chtig geworden, zo stelde de lordvoerder van Brittan. Con- ete voorbeelden uit het verle- n gaf hij evenwel niet. ussel vreest dat in het ak- tord onder druk van de Ameri- nen geheime clausules zijn jenomen. Brittan zal erop ezien dat alle ondernemingen, niet alleen de Amerikaanse, n de ruimere opening van de panse markt profiteren. Jlijkt bij de toepassing van het ikoord dat sprake is van discri- inatie, dan kan de Europese lie naar de Wereldhandelsor- nisatie (WTO) stappen." aldus woordvoerder. De Japanse nis ter van handel, Ryutaro ïshimoto, had kort na het be- ïken van het akkoord onder- •eept dat dit geen bilaterale ereenkomst betreft, maar dat iereen van de voordelen zal ïfiteren, belangrijkste delen uit het koord zijn inmiddels in Brus sel bekend. Vandaag zal de Ja panse vice-minister van handel Yoshihiro Sakamoto de over eenkomst in Brussel toelichten. Donderdag werden meer bijzon derheden over het akkoord be kendgemaakt. Tokyo beklem toonde dat de Japanse regering geen toezeggingen heeft gedaan over concrete aantallen. De Ja panse autoproducenten zijn zelf met plannen naar voren geko men. Harde afspraken over aan tallen vormde een van de groot ste struikelblokken in het over leg. Washington houdt vol dat in de overeenkomst voorwaarden zijn opgenomen aan de hand waarvan bekeken kan worden of de Japanners zich houden aan het akkoord. Als de doelstellin gen niet worden gehaald, dan kunnen de Amerikanen de Ja panse regering daarop niet aan spreken. De omzet van de Amerikaanse auto-industrie zal door de ho gere verkoop van onderdelen aan Japanse fabrikanten in de VS over drie jaar met 6,75 mil jard dollar groeien. De Japanse fabrikanten zullen het bedrag wel besteden in hun eigen vesti gingen die in de VS staan. Nog eens 2.25 miljard dollar zullen Japanse producenten besteden voor de aankoop van Ameri kaanse onderdelen in eigen land. Momenteel besteden Ja panse afnemers ongeveer 19 mil jard dollar aan Amerikaanse auto-onderdelen per jaar. Tokyo zal de drie grote Ameri kaanse autofabrikanten, Gene ral Motors. Ford en Chrysler rui mere toegang tot zijn markt ge- eertig jaar oor schoten p Witte Huis ASHINGTON (RTR) - Een chter in Washington lieeft •ancesco Duran donderdag tot eertig jaar gevangenisstraf eroordeeld. Duran beschoot orig jaar oktober met een auto- atisch wapen het Witte Huis een poging president Clinton vermoorden. De aanklager ad levenslang tegen de 27-ja- ge medewerker van een hotel t Security, in de staat Colo- geëist. uran haalde op 29 oktober vo- :jaar een in China vervaardigd mi-automatisch geweer onder regenjas te voorschijn en hoot ongeveer dertig keer op :t Witte Huis en het omliggen- terrein. Niemand raakte ge- ond. In Ramallah op de Westelijke Jordaanoever kwam het gisteren tot rellen tussen Palestijnse jongeren en Israëlische grenswachten. foto EPA TEL AVIV/CAIRO (AP) - Israël en de PLO zijn er donderdag tijdens de laatste ronde in de onderhandelingen over uitbrei ding van de Palestijnse autonomie niet in geslaagd alle me ningsverschillen bij te leggen. In Tel Aviv liet de Israëlische minister van milieu en een van de hoofdonderhandelaars. Yossi Sarid, weten te verwachten dat een akkoord medio juli rond zal zijn. Volgende week zullen een aantal overeenkomsten die tijdens de onderhandelingen zijn be reikt bekend worden gemaakt, aldus Sarid. „En tegen half juli kan de hele zaak rond zijn", meende Sarid. Meer dan 3.000 Palestijnse gevangenen houden een hongersta king om druk uit te oefenen op Israel. Ook zijn er bijna dagelijks betogingen in steden op de Westoever, waarbij het veelal tot bot singen komt met het Israëlische leger. Volgens de Israëlische ra dio komen honderden Palestijnen vrij als het akkoord getekend is, en zal een tweede groep worden vrijgelaten voor de Palestijnse verkiezingen, naar verwachting einde dit jaar ven. Washington rekent erop dat volgend jaar tweehonderd Ja panse dealers Amerikaanse wa gens aanbieden. Bij de eeuwwis seling moet dat aantal zijn toe genomen tot duizend. Verder staat in de verklaring dat de Japanse autofabrikanten hun produktie in de VS zullen uitbreiden van 2.1 miljoen stuks tot 2.65 miljoen. Dat komt neer op een toeneming van ongeveer een kwart in de komende drie jaar. Investeringen Verder willen Japanse autocon cerns hun investeringen in Noord-Amerika sterk uitbrei den. Daarmee waren ze al ge ruime tijd bezig om de nadelige gevolgen van de hoge koers van de yen te omzeilen. Ze zullen ge zien de lage koers van de dollar vanuit Noord-Amerika vooral meer willen exporteren. Noord-Amerika is voor de Ja panners ook interessant omdat Canada, de VS en Mexico het vrijhandelsblok NAFTA hebben gevormd. Toyota mikt op een produktieverhoging in Noord- Amerika van 735.000 auto's vo rig jaar tot 1,1 miljoen stuks over driejaar. Honda heeft een verho ging van 610.00 tot 720.000 voor ogen, zie ook pagina 6 Verbod elf landen op dumpen in zee van booreilanden BRUSSEL (AP) - Elf Europese landen, waaronder Nederland en Belgie. hebben donderdag een verbod ingesteld op het dumpen van oude booreilanden in zee. Groot-Brittannië en Noorwegen zijn tegen, maar verwacht wordt dat ze zich bij het verbod zullen aansluiten, wanneer het in augustus van kracht wordt. Milieuorganisatie Greenpeace juichte het verbod toe. Green peace leidde twee weken gele den de succesvolle protesten te gen Shell, dat het afgedankte olieplatform Brent Spar in de Atlantische Oceaan tot zinken wilde brengen. Behalve door Nederland en Bel gië werd het verbod ingesteld door Duitsland, Frankrijk. De nemarken, Finland. Zweden. IJsland, Ierland, Portugal en Spanje. olitiek lot ministers in handen Jeltsin an onze correspondent lans Hoogendijk I0SKOU - Twee van de be- angrijkste Russische minis- Gratsjov van defensie en erin van binnenlandse zaken, lebben donderdag hun poli- ieke lot in handen gelegd van resident Boris Jeltsin. Ook de linister voor nationaliteiten, igorov, en het hoofd van de ge- eime dienst met de rang van linister, Stepasjin, hebben vol- parlementsvoorzitter oebkin hun portefeuilles ter eschikking gesteld. De vier nachtsministers' verklaarden Hen de verantwoordelijkheid pzich te nemen voor het bloe dige gijzelingsdrama ruim een week geleden in de Zuidrussi- sche stad Boedjonnovsk. Dit gebeurde tijdens de met veel spanning tegemoet geziene ver gadering van de Russische Na tionale Veiligheidsraad donder dag in Moskou. Het is nog ondui delijk of Jeltsin zijn vertrouwe lingen daadwerkelijk zal ont slaan. Vermoedelijk wil hij pas een besluit bekend maken na de laatste zittingsdag van het par lement op 20 juli. Bronnen in het Kremlin vermoedden donder dagavond dat hij Jerin en Ste pasjin wel zou willen laten val len, maai- Gratsjov beslist niet. Diverse parlementsleden, voor op de rechts-extremistische Vla- van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse Bonds dag heeft donderdag met ruime meerderheid een abortuswet aangenomen. Daarmee, is een einde geko men aan een conflict dat de Duitse politiek meer dan 10 jaar heeft beheerst en als de 'strijd om paragraaf 12' be rucht is geworden. Voor het voorstel, een com promis tussen de regering en de grootste oppositiepartij SPD. stemden 486 afgevaar digden, terwijl 145 tegen stemden en 21 zich van stem ming onthielden. De parlementariërs waren bij deze 'vrije kwestie' vrij hun eigen overtuiging te vol gen. De minister voor jeugd- en familie-aangelegenhe den. Claudia Nolte. stemde tegen. De streng katholieke minister (28) meent dat het ongeboren leven door de wet omvoldoende wordt be schermd. Volgens de wet wordt een vrouw die binnen drie maan den abortus laat plegen, niet vervolgd wanneer er aan een aantal voorwaarden is vol daan. De belangrijkste is dat de vrouw een deskundige hulp verlener moet raadplegen over haar stap. De vrouw hoeft tijdens dit consult haar naam niet te noemen, zodat ze niet bangt hoeft te zijn voor eventuele sancties. De hulpverlener moet haar er van zien te overtuigen dat zij de zwangerschap moet voortzetten en wijzen op de mogelijkheden op (finan ciële) steun. Hij/zij mag de vrouw echter niet haar/zijn mening opdringen. Dat houdt in dat de vrouw uitein delijk beslist. Tijdens het debat onder streepten afgevaardigden die tot dusver een liberalere abortuswet hadden afgewe zen. het belang van de con sultatieprocedure. Door het aangedringen op voortzet ting van de zwangerschap in die procedure, werd het hen mogelijk gemaakt de wet te steunen. Afgevaardigden die aanvan kelijk een verder gaande li beralisering wilden, berie pen zich op het alleenbeslis singsrecht van de vrouw om akkoord te gaan met de wet, dimir Zjirinovski. hadden het donderdag over een politiek spel dat de gemoederen in de Doema. het parlement, moet sussen. Ook liberale afgevaardigden hadden hun twijfels over de op rechtheid van het verpakte ont slagaanbod van de omstreden bewindslieden. Hun stap heeft Jeltsin in ieder geval wel enige speelruimte ge geven in het conflict met het par lement. Morgen willen de af gevaardigden beslissen over de toekomst van de regering-Tsjer- nomyrdin. Het parlement had in eerste instantie het vertrek van de regering geëist, maar liet la ter doorschemeren genoegen te nemen met het vertrek van deze bewindslieden, die direct reke ning en verantwoording aan Jeltsin afleggen. De parlementa riërs stellen hen niet alleen ver antwoordelijk voor het gijze lingsdrama. waarbij 121 doden vielen, maar ook voor de oorlog in Tsjetsjenië. Jeltsin had bij het begin van de vergadering van de Nationale Veiligheidsraad scherpe kritiek geuit op het veiligheidsappa raat. „Vandaag moeten we be slissen wie verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Boed- jonnvosk. Moreel, fysiek en poli tiek heeft ons land grote schade geleden. De speciale eenheden hebben aan de Russen en aan de hele wereld laten zien hoe slecht zij dit soort gecompliceerde pro blemen kunnen oplossen", zei de Russische president. Hij voegde daaraan toe dat zeer duidelijk lering uit het gijze lingsdrama moet worden ge trokken. „Het belangrijkste is Rokende patiënt veroorzaakt ziekenhuisbrand REGENSBURG (AP) - In het Evangelisch Ziekenhuis in de Duitse plaats Regensburg is donderdagochtend vroeg brand uitgebroken, klaarblijkelijk doordat een van de patiënten met een brandende sigaret in bed in slaap gevallen was. De rokende patient (63) en zijn 85-jarige kamergenoot kwamen in de vlammen om het leven, een nachtzuster liep zware brawon- den op. Alle overige 107 patiën ten en tien baby's moesten geë vacueerd worden. De schade aan het pas opgeknapte zieken huis loopt in de miljoenen mar ken. dat er snel maatregelen worden getroffen om terroristische acti viteiten in Tsjetsjenië en in Rus land te voorkomen. Verder zal het werk van de veiligheidsdien sten radicaal verbeterd moeten worden", aldus Jeltsin. Jeltsin onderstreepte dat het ge vaar levensgroot is dat andere terroristen zullen proberen de Russische staat te chanteren, nu de Tsjetsjeense rebellenleider Basajev na de gijzeling in Boed jonnovsk voor zichzelf en zijn aanhangers een vrijgeleide kreeg in ruil voor het leven van de meer dan 1000 gijzelaars. „Be paalde Tsjetsjeense comman danten, geïnspireerd door de ac tie van Basajev. weigeren nu deel te nemen aan het proces om de vrede in Tsjetsjenië te her stellen", aldus Jeltsin. De presi dent zei verder dat hervatting van de onderhandelingen, die Basajev met zijn gijzelingsactie had afgedwongen, de juiste weg is. Hij waarschuwde er echter nadrukkelijk voor dat Moskou nooit de belangen van de Russi sche minderheden in de deelre publieken uit het oog zal verlie zen. BERLIJN - Een gans krijgt via een glazen masker verdo ving toegediend om hem rustig te houden tijdens een nieuwe vorm van inwendig onderzoek. Een Berlijns insti tuut ontwikkelde in samenwerking met het Berlijnse Tier- park een onderzoeksmethode met geluidsgolven. foto Reu ters Als je nu in de uitverkoop bij Paauwe koopt, dan heb je dat prachtige bankstel, die mooie stoel, die tafel, die eetkamer, de slaapkamer van je dromen, het wandmeubel. of de kast die je altijd al wilde hebben... voor tientjes of honderdjes goedkoper! Moet je eens kijken hoe dat voordeel oploopt als je toevallig juist nu een heel liuis moet inrichten! 2o veel, dat le 12000m2 showroom Stw*' ,\Y- et j\t'ti^ bi) jsl Marconistraat 15. 01100-20840 Britse zonnebader zont zich dood LONDEN (RTR) - Een Britse man heeft zichzelf tijdens het zonnebaden op een afgelegen strand doodgebakken. De veertiger, slechts gekleed in een korte broek en schoenen, was doodziek aangetroffen op een afgelegen naaktstrand bij Hastings in Zuid-Engeland. Tijdens het transport naar het zie kenhuis overleed hij. De politie vermoedt dat de man is gestor ven aan een ernstige zonnebrand. Er waren geen aanwijzingen voor verdachte omstandigheden, Alzheimer-gen ontdekt NEW YORK (AP) - Een internationale groep wetenschappers heeft een gen geïdentificeerd dat de veroorzaker is van een zeer agressieve vorm van Alzheimer. De ziekte, die mensen van in de dertig kan treffen, is overigens zeer zeldzaam. Beschreven gevallen beperken zich tot leden van ongeveer honderd fami lies in de hele wereld. Normaal treedt Alzheimer pas op na het 65ste levensjaar. De verwachting is dat het nu gevonden gen onderzoekers meer zal kunnen vertellen over de ziekte Alzhei mer in het algemeen. Wetenschappers uit de VS. Canada. Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië hebben meegewerkt aan het onderzoek, dat beschreven staat in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Nieuwe bevelhebber leger Suriname PARAMARIBO (GPDi - Kolonel Glenn Sedney wordt de nieuwe bevelhebber van het Nationaal Leger van Suriname. Hij volgt kolonel Arthy Gorrë op. die de afgelopen twee jaar de leiding had over de Surinaamse strijdkrachten. Sedney heeft geen slechte naam. Hij behoort niet tot de coupplegers van 1980. Evenmin was hij betrokken bij de 'decembermoorden' Sedney volgde een officiersopleiding in Nederland. In 1980 kreeg hij zijn diploma van het Opleidingscentrum voor Officie ren te Breda. Hij was lange tijd bijzonder actiefin de internatio nale militaire sportorganisatie CISM. Jospin leider Franse socialisten MARNE-LA-VALLE (RTRi - De 57-jarige Lionel Jospin heeft donderdag erin toegestemd het leiderschap van de Franse so cialistische partij op zich te nemen. Dat is vernomen uit bron nen in de partij. Jospins besluit lijkt een einde te maken aan de interne discus sies in de partij over wie secretaris-generaal Henri Emmanuelli zou opvolgen. Het leiderschap geeft Jospin de mogelijkheid be langrijke hervormingen binnen de partij door te voeren, zodat de SP een aantrekkelijke keuze kan zijn voor de Franse kiezer bij de parlementsverkiezingen van 1998. LONDEN (RTR/ANP)-In Groot- Rrilluiyiic is donderdag offi cieel de strijd om de leiding van de Conservatieve partij begon nen. Premier Major en zijn uit dager Redwood voeren hun campagne op voor de stemming van volgende weedinsdag. Major erkende voor de BBC-ra- dio voor het eerst dat zijn over winning „niet zeker is". Maar hij zei te rekenen op een „knappe en duidelijke meerderheid" voor zijn terugkeer aan de top van de partij. Toen de kandidaatstelling don derdag op het middaguur sloot was Redwood, een voorman van de rechtervleugel die de Britse integratie in Europa wil stop pen, zoals verwacht de enige uit dager van Major Maar andere, meer prominente kabinetsmi nisters wachten volgens geruch ten op tekenen van zwakte in de steun voor Major tijdens de eer ste stemronde om zich te men gen in de strijd om de hoogste baan in de Britse politiek. Major en Redwood hebben dezer dagen talloze ontmoetingen met Conservatieve afgevaardigden om zich van hun steun te verze keren. Major gaf zichzelf donder dag een belangrijke steun in de rug met een overtuigend optre den tijdens het vragenuurtje in het Lagerhuis. De premier, wie vaak het verwijt krijgt grijs en humorloos te zijn, deed zowel Conservatieve als Labour-af- gevaardigden schudden van het lachen met een reeks kwinksla gen en handige replieken. Over zijn uitdager wilde de pre mier niets zeggen. „Ik heb ge noeg van deze eindeloze specu laties", zei hij. „Absurdeen bela chelijke debatten over personen hebben de Britse politiek lang genoeg belast. Ik ben in elk ge val de betere om de partij weer bijeen te brengen." Van een door Redwood geëist openbaar debat over de Euro pese gezamenlijke munt. zei Ma jor niet te willen weten. „Leuk geprobeerd, maar nee." De rechtsconservatieve, aan Ox ford afgestudeerde doctor in de filosofie staat een felle anti-Eu- ropese koers voor: „Brussel moet enkele slapende honden niet wekken en begrijpen dat je een herdershond en een Engelse bulldog niet kunt kruisen zei Redwood in Londen over de Eu ropese munt. van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - Een voorname lijk uit ANC-afgevaardigden bestaande meerderheid van het Zuidafrikaanse parlement wil dat abortus tot de 14de week zonder beperkingen wordt toe gestaan. In speciale gevallen moet een zwangerschapsonder breking tot de 24ste week moge lijk zijn. Dat heeft een speciale parlementaire commissie aan bevolen aan het ministerie van gezondheidszorg. De bestaande wet uit 1975 ademt de christelijke geest van de apartheidsregering en staat abortus alleen maar toe in het geval van verkrachting, incest of een geestelijke of lichamelijke afwijking van het kind. De wetgeving leidt er toe dat in Zuid-Afrika jaarlijks een groot aantal illegale abortussen plaatsvindt. Hoeveel het er pre cies zijn, is onduidelijk, maar volgens sommige schattingen gaat het om 250.000 illegaal afge broken zwangerschappen per jaar. Sommige ziekenhuizen be handelen wekelijks meer dan honderd vrouwen voor de gevol gen van dergelijke achterkamer praktijken. Veelal gaat het daarbij om zwar te meisjes. Vooral in de towns hips bij de grote steden is het aantal buitenechtelijke zwan gerschappen heel hoog. Voorbe hoedmiddelen zijn. vooral bij mannen, niet populair omdat het bijgeloof bestaat dat ze de potentie aantasten. Kerkelijke organisaties hebben zich de afgelopen weken fel ver zet tegen verandering van de wet. Ze worden daarin gesteund door de Nationale Partij en de kleine Afrikaanse Christelijke Democratische' Partij, die abor tus onder alle omstandigheden, ook bij verkrachting en incest, verboden wil zien. De NP heeft aangekondigd een liberalisering van de wet desnoods bij het Con stitutionele Hof te zullen aan vechten. BONN (RTR/AFP) - Het Duitse parlement heeft donderdag de vorming van een schadefonds goedgekeurd voor 1900 mensen die begin jaren tachtig met het aids-virus zijn besmet via niet gecontroleerd bloed. De Duitse regering stond onder druk om het geld ter beschik king te stellen nadat in 1993 aan het licht kwam dat bedrijven, om geld te besparen, bijna tien jaar lang hadden nagelaten bloeddonors en voorraden bloed te controleren op hiv-besmet- ting, die tot aids kan leiden. Het fonds van 275 miljoen gul den is vooral bedoeld voor he- mofilie-patiënten die besmet raakten voordat het testen van bloedprodukten op hiv in 1985 verplicht werd gesteld. Zij die voor 1988 besmet raakten krijgen een maandelijkse bij drage van 1600 gulden, en diege nen die aids hebben opgelopen krijgen 3300 gulden per maand. Nabestaanden van de 600 slachtoffers die aan aids zijn ge storven krijgen een maandelijk se vergoeding van 1100 gulden tot 25-jarige leeftijd. Wie ouder dan 25 jaar is krijgt deze vergoe ding gedurende vijfjaar. De Duitse overheid en de deel staten hebben 170 miljoen bijge dragen aan het fonds, de rest van het geld is grotendeels afkom stig van de farmaceutische in dustrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5