Van zeehondjes tot Brent Spar PZC achtergrond Vertrek luchtmacht Nederland slag voor inwoners Duits dorp het weer in zeeland Eric Heijselaar enige activist uit Nederland op olieplatform Officier krijgt zware dobber aan vervolgen hasjcontainerhandel snelheidscontrole en in europa Vandaag De grond snakt naar water maar ook de komende dagen blijft het droog. Wel gaat de tem peratuur ivat omlaag. Dit droge zomerse weer hebben wij te dan ken aan een rug van hogelucht- druk behorende bij een hoge- drukgebied, nu met centrum zuid van IJsland gelegen. Deze rug neemt langzaam in beteke nis af maar zorgt vandaag op nieuw voor zonnig en ivarm weer. De maximumlemperatiLur wordt plaatselijk 29 graden, aan zee blijft het kwik bij 24 graden steken. De oosten, later noord oosten ivind is zwak. 1-2. van middag bij wind van zee neemt hij toe naar naar matig. 3-4 Beaufort. Vanavond en van nacht is het vrijwel onbewolkt en daalt het kzvik. naar 14 graden. Aan zee enkele graden hoger. Vooruitzichten Voor het weekeinde: De rug van liogeluchtdruk neemt verder in betekenis af, vanuit het noorden komt een koufroiit dicht in de buurt van Zeeland stil te liggen. Vanuit het zuiden nadert een on weersstoring. De temperaturen overdag tussen 20 en 23 graden. De noordoost tot noorden ivind is meest matig, 3-4 Beaufort. Zonnige perioden, afgeioisseld door stapelwolken. Minima tus sen 12 en 15 graden. Voor maandag en dinsdag: De temperaturen overdag om streeks 20 graden, minima 's nachts tussen 12 en 15 graden. Zonnige perioden met stapel wolken en de buienkans neemt geleidelijk toe. De wind draait naar noord tot noordwest en is meest matig. Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 30 juni Vlissingen 04.17 225 16.37 220 Terneuzen 04.37 252 16.57 247 Balh 05.36 300 17.57 292 Roompot-buiten 04.20 172 16.40 164 Zierikzee 06.00 168 18 15 161 Yerseke 06.10 175 18.25 167 Philipsdam-West 06.25 178 18.40 170 Zaterdag 1 juli Vlissingen 04.52 226 17.11 *215 Terneuzen 05.07 253 17.26 2421 Bath 06.09 301 18 29 2861 Roompot-buiten 04.55 173 17.10 160! Zierikzee 06.40 169 18.50 158 Yerseke 06.50 176 19 00 163 Phïlipsdam-West 07 00 180 19.20 165 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 30 juni Vlissingen 10.36 182 23 06 205 Terneuzen 11.00 193 23 32 216' Bath 12 02 217 Roompot-buiten 10 30 129 23.00 154 Zierikzee 11 50 132 Yerseke 11.55 137 Philipsdam-West 12.00 141 Zaterdag 1 juli Vlissingen 11.05 178 23.39 2041 Terneuzen 11.39 190 Bath 00 32 238 12.41 2141 Roompot-buiten 11.10 126 23.35 154 Zierikzee 00.25 160 12.35 1301 Yerseke 00.25 165 12.35 135, Philipsdam-West 00.25 168 12.45 138 Nautisch bericht wind: oost, vanmiddag noord oost tot noord. 1-3. toenemend 3-4 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur zeewater: 16 gra den; afwijking waterstanden: geringe verlagingen; maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve meter of minder. ZON EN MAAN 1 juli Zon op 05.24 onder 22.02 Maan op 09.08 onder 23.24 VRIJDAG 30 JUNI 1995 door Jan Vriend Een denkertje. Op school al. Twaalf jaar was Eric Heijselaar toen hij in de buurt, in Wormerveer, met kaarten langs de deuren ging. Allemaal voor de zeehondjes. „Ik had de Greenpeace-ac- ties op de televisie gezien. Die rubber bootjes met idealisten die streden voor de natuur. Zij waren de grote voorbeel den." Nu is Eric Heijselaar 23 jaar. Als enige Nederlandse actievoerder bracht hij vorige week vijf dagen door op het olieplatform Brent Spar. Gade geslagen door de hele wereld. En door nieuwe generaties 12-jarigen. In zijn Amsterdamse zolderkamer staan een paar krukken. Souvenirtjes van Shell, noemt Heijselaar ze. „Bij het landen met de helikopter op de Brent Spar. ben ik nogal hard op mijn enkels terechtgekomen. Er zit. een scheurtje in een hielbot. Aan boord heb ik het zelf wat behandeld. Het gaat nu wel weer." De roes van de overwinning werkt als pijnstiller. „Dat we zo'n grote multina tional op de knieën hebben gekregen, maakt alles goed. Bij mij was het geloof er altijd al. Nu is ook het geloof van de buitenwereld in Greenpeace gegroeid. Geen oliemaatschappij zal het nu nog in zijn hoofd halen om een platform te dumpen." „Als ik 80 ben, zal ik dit zeker als één van de betere jaren van mijn leven zien. Hoe of wat precies kan ik nog niet zeg gen, maar de ervaring heeft mijn leven veranderd en verrijkt. Maar het gaat natuurlijk niet om mij. Ik vind het ei genlijk veel belangrijker als de Brent Spar een keerpunt zal blijken in de op stelling van grote concerns ten opzichte van het milieu." Doener Hoe het denkertje een doener werd. Zorgen over de wapenwedloop en de milieuvervuiling brachten het denken op gang. Eric Heijselaar vond dat er dingen anders moesten. De school krant was het podium. Meedoen aan de vredesdemonstratie in Amsterdam een uitlaatklep. Het doen begon tijdens de vakanties met pa en ma, naar Zwitserland en Oos tenrijk. „Mijn ouders wilden wandelen in de bergen. Mijn tweelingbroer en ik genoten van de natuur, maar zagen meer in het bergbeklimmen dan het lo pen. Een jaar of twaalf geleden zijn we begonnen met alpinistencursussen." Eenmaal op kamers, in Amsterdam, diende zich een baantje aan in een sportzaak. Spullen verkopen aan col lega-bergbeklimmers om zijn studie journalistiek te kurtnen bekostigen. „Daar kwamen op een dag een paar En gelse Greenpeace-medewerkers binnen om materiaal te bestellen. Ik vroeg ze waarom ze geen Nederlandse alpinisten aan boord waren gedropt, legden we on ze slaapzakken in een soort werkruim te. Ze lagen er net of de waterkanonnen van Shell spoten de ramen daar kapot. Keiharde stralen, waren dat. Zo krach tig dat ze een heel keukenblok dwars door de muur sloegen. Zo'n agressie van de tegenpartij hadden we bij eerdere ac ties nog nooit gehad." „Ze wilden ons er koste wat kost afheb ben. Die waterstralen bleven maar spuiten. In de meeste ruimtes van het platform stond het water tot je knieën. Slapen deden we in een bemannings- verblijf dat we eerst hadden leegge- hoosd. En maar duimen dat ze er op die blusboten niet achter zouden komen, waar dat precies was. Anders hadden ze daar de straal ook op gezet." Chocola „Slapen deden we wanneer we moe wa ren. Omdat het daar in deze tijd van het jaar nauwelijks donker wordt, gingen de dag en de nacht voor ons heel vreemd in elkaar over. Daardoor zakten we mentaal ook af en toe in. Steeds maar het geluid van die waterstralen. Steeds maar die natte kleren. Door be zig te blijven, probeer je dat inzakken uit. de weg te gaan. Door voortdurend op elkaar letten en actief te blijven, kom je de tijd door. In die vijf dagen was er tussen die Engelse alpinist en mij een perfect evenwicht ontstaan. Aan een half woord hadden we genoeg." Een radioverbinding met de Green- peace-schepen was hun enige contact met de buitenwereld. Die portofoon bracht ook het nieuws dat Shell 'om' was. „Toen zagen we ook de waterka nonnen om beurten naar beneden gaan en wisten we het zeker: we hebben ge wonnen." Gezond verstand Hij een held? „Mijn vrienden en mijn ouders zijn best trots op me, maar ik heb het natuurlijk niet alleen gedaan. Ik zat toevallig op dat platform. De Duitsers en Engelsen die besloten geen Shell te tanken, die hebben een min stens zo'n belangrijk aandeel gehad. Het was naar mijn idee ook niet zo zeer een overwinning van Greenpeace. Het is vooral de overwinning geweest van het gezond verstand." Zondag, na thuiskomst in Nederland, kwam hij hinkend bij het ziekenhuis aan. Of ze even naar zijn enkels wilden kijken. Maandag terugkomen, luidde aanvankelijk het advies. „Maar wat was er eigenlijk met die enkels ge beurd?" informeerden een paar witte jassen nog even. „Ik zei dat ik uit een helikopter was gesprongen. Toen ke ken ze me wat langer aan. En zagen ze ook mijn Greenpeace T-shirt. Ik kon meteen terecht bij de foto-afdeling." Oké, geen held. Maar toch een beetje een heldenbehandeling. foto Emiel van Lint ken hou je het niet vol. Je staat in de kou of je hangt twaalf uur aan zo'n schoorsteen. Dat doe je niet alleen om dat het leuk is. Dan moet er uiteindelijk ook resultaat zijn." Doorweekt Een resultaat zoals vorige week, daar droomden ze alleenmaar van, de Greenpeace-alpinisten. Want jazeker, ook hij heeft getwijfeld, vorige week, tij dens die vijf kletsnatte dagen in zijn doorweekte klimmerspak. Die dagen die hij alleen, met een Engelse mede-ac tivist, vijftig meter boven de golven op het ijzeren geraamte meedobberde. „Mijn kleren leken niet droog te willen worden. Zodra we door een helikopter inzetten. Later belden ze me om te vra gen of ik wat voelde voor een actie." Schoorsteen Ja dus. En het bleef niet bij die ene keer. Er was het afsluiten van een verbran dingsoven in België, acties in Zwitser land, blokkades in Engeland en de spectaculaire demonstratie bij de Am sterdamse Hemwegcentrale. Daar hing Eric Heijselaar aan een 180 meter hoge schoorsteenpijp. Hij vertelt over de sterke band die 'klimmers' onder elkaar hebben. De ge zamenlijke risico's, de afhankelijkheid van elkaax* en het 'samen overleven' schept vriendschappen die op huwelij ken lijken. „Dat klimmen heeft mijn le ven bepaald. De klimmers zijn mijn bes te vrienden." Net als een klauterpartij in de bergen, wordt ook elke Greenpeace-actie uitge breid van te voren doorgepraat. „Avonden lang zit je bij elkaar. In ge dachten ga je stap voor stap door zo'n procedure heen. Je bagage pak je tal loze keren in en uit en je tast samen het gevaar en de risico's af. Voor alle vragen zoek je een antwoord. Voor elke zwakke plek probeer je een alternatief te beden ken. De avond voor de helikopter-drop ping op de Brent Spar hebben we een video bekeken waarop je keer op keer ziet hoe zoiets mis gaat." „De eerste keer doe je aan zo'n actie mee voor de kick, maar met alleen kie Eric Heijselaar: „Het was %'ooral een overwinning van het gezond verstand." door Cees van der Laan Officier van justitie R. van der Velde in Assen zal een zware dobber krijgen om aan te tonen dat de verkoop van com pleet ingerichte containers voor het kweken van mari huana uitlokking van een straf baar feit is. Het tweemans be drijfje G P Containerbouw in Emmen timmert met deze kweekcontainers aan de weg. De Drentenaren Gert en Peter, zoals ze zichzelf noemen, kwa men tijdens „het roken van een joint" op het idee mobiele, high tech ruimten te ontwikkelen voor de marihuanakweek. Voor een bedrag van tussen de 25.000 a 30.000 gulden kan er een geheel ingerichte container bij ze wor den aangeschaft. Slechts om de tien dagen hoeft men water en brandstof bij te vullen. Voor de rest regelt de geïnstalleerde ap paratuur in de volledig geïso leerde en geluiddichte container alles zelf. Met zes oogsten per jaar is de investering zo terug verdiend, vertelden ze. Officier Van der Velde kondigde daarop aan. naar aanleiding van berichten in de krant, te onder zoeken of de twee eigenaren zich schuldig maken aan een straf baar feit. In dit geval uitlokking van een misdrijf op grond van ar tikel 47 van het Wetboek van Strafrecht. Gezien de wat onhandige uit spraken van het tweetal is daar in beginsel alle aanleiding toe. Door de containers aan te prij zen voor de nederwietteelt, laadt het tweetal op z'n minst de ver denking op zich mee te werken of mogelijkheden te creëren voor de nog steeds verboden ma- rihuanateelt. Maar juridisch ligt dit een stuk gecompliceerder. Artikel 47 (deelneming aan strafbare fei ten) lid 2 zegt dat iemand straf baar is als hij of zij door het ver schaffen van gelegenheid, mid delen of inlichtingen het feit op zettelijk uitlokt. Het strafbare feit moet overigens wel zijn ge pleegd. Valkuil Als Peter en Gert eerst juridisch advies hadden ingewonnen van advocaten of in de cannabis- branche actieve adviseurs, dan hadden zij deze valkuil eenvou dig kunnen omzeilen. In Neder land is immers een groeiend aan tal 'growshops' actief, dat appa ratuur, mest, bestrijdingsmid delen literatuur en technologie verkoopt aan de kleine en grote wietkweker. Bovendien zijn er allerlei toeleveringsbedrijven ontstaan die bijvoorbeeld mest voor marihuanaplanten pro duceren. of speciale groeilam- pen. Deze bedrijven en winkels worden niet voor de rechter ge sleept, terwijl ze door de bank genomen meewerken aan uit lokking van een strafbaar* feit. Dit komt omdat de growshops zich niet afficheren als speciale marihuanakweek-winkels. In de advertenties of brochures komt vaak de naam marihuana niet eens voor. Uit alles blijkt overi gens dat het gebodene wel be doeld is voor de kweker die in zo'n growshop vaak ook wiet- stekken kan kopen. Dit wordt echter in de meeste gemeenten tot op zekere hoogte gedoogd. In growshops worden klanten vaak gewaarschuwd dat het kweken van marihuana straf baar is. Dat vermelden bijvoor beeld de etiketten van de zakjes marihuana-zaad van het zaden- imperium Sensi Seeds. Niemand overigens die zich wat aantrekt van de waarschuwingen. Neder wiet heeft inmiddels vijftig pro cent van de markt veroverd. Kweker G P Containers zou in deze op tiek de container kunnen aan bieden als een produktie-een- heid voor de kweker in de land en tuinbouw. Kassen zijn im mers ook niet verboden, terwijl iedereen weet dat vooral in kas sen marihuana wordt geteeld. Bovendien kunnen ze de afne mers - de belangstelling is groot, zeggen Gert en Peter - een con tract laten ondertekenen dat de verkopers niet aansprakelijk zijn voor datgene wat de koper van plan is met de container. En in deze overeenkomst kunnen ze de koper ook wijzen op de straf baarheid van het kweken van marihuana. Op deze wijze wordt het voor de officier van justitie wel heel erg lastig om uitlokking van een misdrijf ten laste te leggen. Het openbaar ministerie heeft ook een ander probleem. Uitlokking van een misdrijf kan pas ten las te worden gelegd als het straf bare feit daadwerkelijk is ge pleegd. En dat vergt tijdrovend en langdurig onderzoek, waar van de uitkomst zeer onzeker is. Wat de twee zakenlieden niet kunnen voorkomen is dat re chercheurs zich in de bosjes rond hun bedrijf nestelen en ijve rig de personalia van hun klan ten noteren. Maar daar zullen ze ook wel wat voor bedenken. De afvuurinrichting van het geleide wapensysteem Patriot tijdens een open dag in Stolzenau. Het 502 en 503 squadron geleide wapens zijn in 1991 tijdens de Golfoorlog ingezet in het oosten van Turkije. foto ANP door Cees van der Laan De meeste tuinkabouters en windmolens zijn al uit de keurig onderhouden tuin tjes in het Duitse Stolzenau verdwenen. Nieuwe ingezete nen - Volksduitsers uit de voormalige Sovjetunie - heb ben hier en daar de gezon- netjes omgeploegd en kweken tomaten en sla, net zoals ze dat in hun geboorteland de den. Het vertrek van de Vijfde Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht uit het Noordduitse Stolzenau slaat een bres in de gemeen schap van het dorp van nu nog maar 6500 zielen. De Vijfde Groep nam gisteren met een défilé van zestig voer tuigen afscheid van de bur gers. Van beide kanten met groot leedwezen, zeggen Ne derlandse militairen en inwo ners van het dorp die met en kele duizenden naar het schouwspel kwamen kijken. Ruim 34 jaar leefden ze een drachtig naast en met elkaar. De ruim 2500 militairen en hun gezinnen (van de in totaal 9000 bewoners) drukten op de lo kale economie en het vereni gingsleven een zware stempel. Vandaag vindt de officiële beëindiging van de Neder landse aanwezigheid in Stol zenau plaats. Daarbij zijn mi nister van defensie Voorhoeve en zijn Duitse collega Volker Rühe aanwezig. De Koninklij ke Luchtmacht besloot in 1991, in het kader van de her structurering van de krijgs macht, de squadrons geleide wapens bestaande uit Hawks, Patriots en Stingers, uit Duits land terug te trekken. Ze wer den samengevoegd tot één Groep Geleide Wapens, met als vestigingsplaats de lucht machtbasis De Peel. Offer Het besluit kwam hard aan in Stolzenau. „Het vertrek van de Nederlanders is een klap voor ons. Het is de prijs die wij moeten betalen voor de her eniging met de DDR De val van de Muur maakt dat offer echter dubbel en dwars waard", zegt burgemeester Klaus Dera. Het vertrek van de Nederland se militairen zal nog jarenlang worden gevoeld. Zo moet er een oplossing worden gevon den voor de'580 woningen die de goedbetaalde militairen achterlaten. Het verenigings leven moet een zware veer la ten en ook de middenstand ziet de 'kameraden' uit Neder land met lede ogen gaan. Burgemeester Dera is echter optimistisch over de toe komst. Met subsidies van on der meer de Europese Unie en diverse rijksoverheden, zal Stolzenau de komende twintig jaar het formidabele bedrag van ruim dertig miljoen DM investereren in de economie, scholen, infrastructuur en winkelbestand. „Waar we voor moeten zorgen is werkgele genheid. We moeten banen creëren, Wij willen een regio naal koopcentrum worden en bedrijven aantrekken", zegt hij. Inmiddels zijn er al bijna vierhonderd Volksduitsers uit de voormalige Sovjetunie in Stolzenau komen wonen. Het dorp is populair, omdat de hui zen soms de helft goedkoper zijn dan in de wijde omtrek. „Dat kan 150.000 DM sche len". schat Dera. En dat is een geluk bij een ongeluk. Terugtrekking Voor de Nederlanders kwam het besluit om de Vijfde Groep terug te trekken „ais een don derslag bij heldere hemel", zegt kolonel J.D. Tees, com mandant van de Vijfde Groep Geleide Wapens en vanaf za terdag met pensioen. De Ne derlanders introduceerden in Stolzenau allerlei tradities die de Duitsers niet kenden. Het carnaval wordt er pas gevierd sinds de luchtmacht in het dorp neerstreek. Ieder jaar werd er de avondvierdaagse gelopen, Sinterklaas kwam op 5 december langs en ook de ha- ringkar en snert waren niet meer weg te denken. Hoogte punt vormde de jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de militairen en bewoners uit het dorp. Voetbalvereniging Neer- landia. deed het goed in de competitie. De inbreng van de Nederlan ders bestond ook uit enkele moderne brandweerwagens en ambulances. Kolonel Tees had een zetel in een commissie van de gemeenteraad en voor bejaarden en gehandicapten werden regelmatig uitstapjes en bingo-avonden georgani seerd. „Het leven was hier nauw met elkaar verbonden", blikt Tees met spijt terug. De Duitsers danken onder meer een gemeenschapshuis en een lagere school aan de Nederlan ders. De meeste militairen zijn in middels met hun gezinnen naar Nederland verhuist. De Nederlandse wijk staat voor het grootste gedeelte leeg: hier en daar hebben nieuwe bewo ners er hun intrek genomen. Ongeveer tachtig Nederland se gezinnen blijven achter. Het gaat om militairen die veelal zijn getrouwd met een Duitse vrouw. Ze hebben besloten tot een 'weekendhuwelijk'. Door deweeks verblijven zij intern op de luchtmachtbasis De Peel en in het weekeinde rij den ze de 350 kilometer naar huis, naar Stolzenau. Sergeant-majoor Cees Steen- dijk woont al twintig jaar in Duitsland. „In de loop van de jaren wordt de sociale binding zo groot, dat je niet meer weg wilt. De meesten zien mij hier als een Duitser. Ik blijf". Korporaal R. Karssies heeft overplaatsing naar de vliegba sis Twenthe kunnen bewerk stelligen maar blijft ook in Stolzenau wonen. „Het bevalt me hier beter dan in Neder land. Ik woon al 25 jaar in Stol zenau". Secretaresse Gery Wilson en haar echtgenote zijn blij na elf jaar weer terug te kunnen naar Nederland. ..Stolzenau is zo klein. Er is weinig te beleven. Ik mis de terrassen en de gezel ligheid. Voor mij heeft het lang genoeg geduurd". Waar ze wel tegenaan hikt is dat de militai ren hun buitenlandtoelage, die kan oplopen van 1500 tot 2200 gulden extra per maand, en de belastingvoordelen kwijtraken. „Dat zal wennen worden. We moeten een stapje terug doen". Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij zonnig maar vrij dag in Schotland en Ierland en kele wolkenvelden en zaterdag vooral in Engeland. Droog. Vrij dag middagtemperatuur uiteen lopend van 14 graden in Schot land tot plaatselijk 26 in Ierland en Engeland. Zaterdag op de meeste plaatsen iets lagere ma xima. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en van het zuiden uit een toenemende kans op een enkele stevige regen- of onweersbui. In het noordwesten tot zaterdagavond waarschijn lijk droog. Langs de Kanaalkust maxima rond 21 graden, elders rond 28. Portugal: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of een bui, eerst met onweer. In het binnenland ook af en toe zon. Middagtempe ratuur uiteenlopend van plaat selijk 18 graden aan de Costa Verde tot 28 in het binnenland. Madeira: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Perioden met zon maar ook bewolking en enkele buien, vooral vrijdag met onweer. Mid dagtemperatuur aan de kusten variërend van 21 graden in het noordwesten tot 29 plaatselijk in het zuiden. In het binnenland op veel plaatsen maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig. In het noorden ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 26 graden. Tunesië: Perioden met zon en mogelijk een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon maar ook kans op een ste vige regen- en onweersbui, voor al zaterdag. Middagtempera tuur rond 29 graden, maar aan de Cöte d'Azur hier en daar iets lager. Mallorca en Ibiza: Vrijdag flinke perioden met zon. Zaterdag meer bewolking en kans op een stevige onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 30 gra den. Italië: Vrij zonnig. Vrijdag in het zuiden, en zaterdag juist in het noorden, kans op een onweers bui. Middagtemperatuur rond 29 graden, zaterdag in de omge ving van Bari plaatselijk hoger. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 29 graden. Malta: Vrijdag kans op een on weersbui. zaterdag vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur circa 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog maai* vrijdag in het noorden van Griekenland een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, maar in het noorden eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 gra den. Duitsland: Vrijdag vrij zonnig en droog. Zaterdag meer bewol king en vooral in het zuidwesten enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 19 graden in het uiter ste noorden tot 29 plaatselijk in het midden en zuiden. Zwitserland: Vrijdag eerst nog zon maai* van het zuidwesten uit een toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Ook zater dag enkele onweersbuien. Maxi mumtemperatuur circa 27 gra den. Oostenrijk: Vrijdag vrij zonnig en droog. Zaterdag meer bewol king en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur omstreeks 28 graden. Polen: Zonnig. Zaterdag in het noorden enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtem peratuur van 20 langs de Oost zee tot 27 in het zuiden. Weerrapporien 29 juni 20 uur: Amsterdam onbewolkt 22 Aberdeen zwaar bew. 13 Athene onbewolkt 26 Barcelona half bew. 24 Berlijn onbewolkt 25 Boedapest onbewolkt 25 Bordeaux licht bew. 27 Brussel onbewolkt' 28' Cyprus onbewolkt 25 Dublin onbewolkt 23 Frankfurt onbewolkt 29 Geneve licht bew. 26 Helsinki onbewolkt 13 Innsbruck licht bew 24 Istanbul licht bew. 21 Klagenfurt licht bew. 24 Kopenhagen onbewolkt 21 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon onbewolkt 23 Locarno zwaar bew. 28 Londen onbewolkt 26 Luxemburg onbewolkt 28 Madrid zwaar bew. 22 Malaga onbewolkt 24 Mallorca licht bew. 25 Malta onbewolkt 26 Moskou licht bew. 19 Miinchen onbewolkt 24 Nice licht bew 23 Oslo licht bew 20 Parijs onbewolkt 29 Praag onbewolkt 23 Rome licht bew 24 Split onbewolkt' 27 Stockholm licht bew. 18 Warschau licht bew. 24 Wenen onbewolkt 24 Zürich onbewolkt 25 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vïce versa Tevens snelheidscontroles bij wegwerkzaamheden zoals op de Al bij Eennnes, op de A27 bij Hilversum en op de A59 bij Drunen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4