Hoera! Anderhalve maand Kinderen uit Tsjernobyl komen bij Provincie en Rijk tegen dekkingsplan Grevelingenschap Ook CDA wil naadje van de kous weten over basiliek Hulst Delta Expo onthaalt 3.333.333ste gast Provincie hoopt op combinatie werken aan Zandkreekdam zeeland VRIJDAG 30 JUNI 1995 van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - Opgelucht kwakt onderwijsgevend Zee land de deur van het klaslo kaal achter zich dicht. De laat ste dag van het schooljaar is voorbij. Hoera! Anderhalve maand vrij. Even tijd om op adem te komen. Ook de mees ters en juffen hebben er ver langend naar uitgezien. Want het is in het onderwijs al net als elders in de samenleving: presteren moet, steeds meer, steeds beter. En wie daarbij de zenuwen niet meer in be dwang heeft sneuvelt. Slopende fusiebesprekingen. Ondoorgrondelijke overheids maatregelen. Betweterige ou ders. Lastige kinderen. De maalstroom der vernieuwing. Het valt niet mee. „Omgaan met stress is heel belangrijk om te overleven in de jungle die het onderwijs kan zijn", meldt het 'onafhankelijk Zeeuws maga zine voor onderwijs en oplei ding van het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland'. Die wijsheid tekent de RPCZ- krant op uit de mond van Peter Fokkens. Onlangs verscheen een boek van hem: 'Niet meer bij de les'. Hij legt er in uit hoe je als onderwijsgevende de stress-duivel verjaagt. Kruidenthee Fokkens heeft makkelijk pra ten. De RPCZ-krant sprak met hem terwijl onderwijsgevend Nederland nog met de tong op de schoenen naar de eind streep van het schooljaar sjok te. Fokkens had van dat euvel geen last. Hij liet zich intervie wen in de museumhaven van Gouda 'op het dek van zijn fraaie tjalk, zittend in de zon. onder het genot van vele kop jes kruidenthee'. Een van de overlevingsmidde len die hij onder de aandacht brengt heet RET: Rationeel Emotieve Therapie. Geen smeerseltje uit de medicijn kast van de kwakzalverij. Nee, het betreft èen heuse training, al jaren achtereen in praktijk gebracht door het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Ieder jaar schrijft eêa twintigtal leerkrachten van Zeeuwse basisscholen er op in. Voor je het weet slaat de stress- duivel toe. „Jarenlang sta je met plezier voor de klas", be gint Fokkens' boek, „Totdat De laatste dag van het schooljaar. In Goes is de Noorderlicht-sfeer aan het groeien. een collega op een dag een min der tactische opmerking maakt, een leerling ineens dwars blijft liggen, en u de grip verliest." Stress-meter Zulks moet en kan dus worden voorkomen. Als je er maar tij dig bij bent. Daartoe drukt het magazine een door Fokkens sa mengestelde stress-meter af. „Stel met behulp van onder staande vragenlijst uw per soonlijke stressprofiel samen." Wie met zijn antwoorden niet goed scoort, zit in de gevaren zone. Diens 'reactiecurve' ver raadt een 'zorgelijk stresspro fiel'. De 'stressors' waardoor onder wijsgevenden worden belaagd, schuilen in vele hoeken. Een kleine greep uit de voorraad: door het werk komt de privé- tijd in het gedrang. Te veel ver schillende taken. De schoollei ding is rigide. Collega's gedra gen zich onprofessioneel. In grijpende ministeriële beleids wijzigingen. Pas genomen be slissingen worden terugge draaid. Bezuinigingen brengen banen in gevaar. Leerlingen ge dragen zich storend. Het lukt niet moeilijk lerende kinderen binnen de boot te houden. Ou ders bemoeien zich te weinig met de school. Ouders be moeien zich te veel met de school. „Ja, dat klinkt allemaal heel herkenbaar", knikt Peter van 't foto Willem Mieras Sant. directeur van de protes tants-christelijke basisschool Noorderlicht in de Goesepol- der. Zijn school heeft een 'zwaar jaar' achter de rug: fusie perikelen, twee verhuizingen, ruimtegebrek. Zijn schoolteam bleef dan ook niet ongeschon den. Af en toe viel er iemand uit, één zelfs voorgoed. „Een aantal teamleden loopt nu op de toppen van de tenen." Maar de Noorderlicht-direc- teur weet zijn zaakjes inmid dels behoorlijk op orde. De roosters voor het komend schooljaar liggen klaar. De achttien leerkrachten weten al waar ze dan aan toe zijn. De di recteur heeft zijn eigen tijd ook al ingedeeld. Eén van zijn acti viteiten: meedoen aan de RET- training stress-beheersing. Routine Een jaar geleden was hij nog schoolhoofd van de veel klei nere Prins Mauritsschool. Tot plotseling, bij het begin van de zomervakantie, duidelijk werd dat een fusie op handen was met de andere christelijke school in de wijk. Hij werd als directeur gevraagd Na een paar weken bedenktijd ging hij op de uitdaging in. „Het werk was routine voor me geworden. Ik wil niet zeggen dat het een sleur was. maar daar begon het wel op te lijken." Daar had Van 't Sant dit schooljaar niet onder te lijden. De fusie was nog maar net aan gekondigd, toen Noorderlicht de order kreeg binnen enkele maanden te verhuizen. Dankzij 'heel veel hulp van ouders' werd die klus geklaard. „Maar het kostte ons wel onze kerst vakantie." De fusie had meer voeten in de aarde dan ver wacht. Leermethodes waren niet op elkaar afgestemd. Ver ouderd lesmateriaal kon niet meteen worden vervangen. En het schoolgebouw bleek te klein. Overzicht „Daar is allemaal nog wel een mouw aan te passen", ontdek te Van 't Sant, „Moeilijker is het de teams van twee scholen tot een eenheid te smeden. In het begin zitje raar naar elkaar te kijken. Het was wel eens van wij tegen zij. Teamvergaderin gen liepen veel te lang uit. En wat ik als heel onbevredigend heb ervaren: ik was het over zicht kwijt. Ik wist niet meer wat er in sommige groepen ge beurde." Dankzij allerlei ingrepen, ont stond gaandeweg een betere werksfeer. „Er zijn nog wel knelpunten, maar ik heb het idee dat er een goede Noorder licht-sfeer groeit." Decorstukken van de musical die de Noorderlicht-leerlingen begin deze week uitvoerden lig gen ordeloos in het krap beme ten directielokaal. Een paar van die attributen werden door een reisbureau cadeau gedaan. Zoals een bord dat scheef tegen de muur leunt. Er staat een ju belkreet op: 'Zorgeloos op vakantie!' an onze erslaggeefster )UDDORP - Om het financiële ekort van 380.000 gulden te ekken, zal het Grevelingen- chap het voordelig rekenings- ldo van 1994 aan de begroting an 1996 toevoegen. Op die ma- ier wordt het tekort beperkt ot 210.000 gulden. Dit bedrag noet worden opgebracht door e deelnemers aan het schap: ien gemeenten, twee provin- ies en het Rijk. Komend najaar al worden besproken op welke ïanier het schap extra inkom- ten kan verwerven. Dit heeft e raad van bestuur donderdag esloten. Het Rijk en de provin- ie Zeeland gaan met deze gang an zaken niet akkoord. Dm het hoofd boven water te buden wil het schap het egali- latiefonds met 380.000 gulden per jaar extra aanvullen om zo jrote en onverwachte zaken te kunnen bekostigen. Dit leidt er toe dat het begrotingsplafond kordt- verhoogd van twee mil joen naar 2.380.000 gulden. Het ministerie van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij had het schap al per brief laten weten niet bereid te zijn meer geld te [eserveren. Om de exploitatie Ruitend te krijgen, zou het Gre- relingenschap de inkomsten moeten verhogen door middel tan privatisering en commercia- nsering. Ook zou er volgens het Rijk een forse economisering van taken moeten plaatsvinden. Onvoldoende Gedeputeerde J. G. van Zwieten meldde donderdag namens de provincie Zeeland evenmin met ie hogere bijdrage te kunnen in- temmen. Volgens hem was er Onvoldoende onderbouwing- voor de in de begroting vermelde „Er zitten teveel aan en veronderstellingen in", vond hij. Tevens zei hij het vermoeden te hebben dat de be groting teveel was toegeschre ven naar de komende uittreding van het Rijk. Door nu hogere posten op te voeren, zouden straks wellicht hogere bedragen kunnen worden geclaimd. „Dat de begroting door accountants is goedgekeurd, is voor mij niet doorslaggevend. Hun handteke ningen zijn niet heilig." Zijn collega-gedeputeerde J. Heijkoop van Zuid-Holland zei zich over deze houding te verba zen. „Ik vind het vreemd dat de ene provincie de onderbouwing- als voldoende ervaart en de an dere niet." Burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven, tevens lid van het dagelijks be stuur van het Grevelingen schap, zei met de 'impliciete be- schuldingen' van Van Zwieten grote moeite te hebben. „Ik voel me in mijn bestuurlijke eer aan getast. Om elke schijn van on juist handelen te voorkomen, hebben we juist bewust gekozen voor een accountant van buiten af." Bovendien is de financiële ingreep volgens hem noodzake lijk om de toekomst van het schap veilig te stellen. „We heb ben geleerd van de ellende van het Veerse Meer. Want waarom zouden we twee keer dezelfde fout maken in de provincie." Woningbrandje OOSTBURG - Een onopletten de bewoner van Pallas in Oost burg veroorzaakte donderdag een brandje in zijn woning. De man morste tijdens hobby werk zaamheden met spiritus. Het brandbare goedje vloog vrijwel direct in brand. Het vuur moest door de brandweer worden ge blust. De brand veroorzaakte weinig schade. Kinderen uit Tsjernobyl vermaken zich op manege Grol in Renesse. „Thuis mogen ze alleen binnen spelen. Want buiten is alles aangetast." foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster RENESSE - De paarden hebben grote aantrekkingskracht. De dieren in de stallen van manege Grol in Renesse worden onop houdelijk geaaid door de 51 kinderen uit de omgeving van Tsjernobyl, die op vakantie zijn in Ellemeet. Maar als ze vervol gens in het zadel worden gezet, slaat het enthousiasme van som migen om in angst. „Paardrijden is voor hen ook een vreemd fenomeen", verklaart begeleider Gert Meyer. „De meesten heb ben nog nooit in hun leven een paard aangeraakt." De kinderen zijn op uitnodiging van de gezamenlijke kerken uit Oberhausen in Zeeland. Deze organisatie bezit een vakantiehuis in Ellemeet waar de kinderen overnachten. Tijdens het drie we ken durende verblijf worden diverse activiteiten op touw gezet, zoals een boottocht, zwemmen in Port Zélande en een bezoek aan Delta Expo en de Efteling. Natuurlijk gaan de kinderen ook diverse keren naar het strand. „Een hoogtepunt tot nu", vindt een jongetje. „Alleen wel zout." De kinderen hebben in Zeeland de tijd van hun leven, zegt Meyer. „Thuis mógen ze alleen binnen spelen. Want buiten is alles aan getast." Ook is hun gezondheid door de straling in hun woonom geving. ernstig beschadigd. Maar juist daarom zijn deze reizen zo noodzakelijk, benadrukt de begeleider. „Hier kunnen ze gezond eten, buiten spelen en nieuwe energie op doen. Uit verhalen van vorige groepen weten we dat de kinderen zich zeker tot december heel erg goed voelen." fan onze verslaggever IULST/DEN HAAG - De basiliek van Hulst wint lan populariteit in de Tweede Kamer. Na D66 wil lu ook de CDA-fractie van staatssecretaris Nuis cultuur) weten wat er is gebeurd met en rond de 'estauratieplannen van het monumentale kerk- [ebouw in de Re.vnaertstad. De CDA-kamerleden Beinema en Mulder-van vrezen dat door het uitblijven van duidelijk over de verdeling van het geld voor het Strate gisch Plan voor de Monumentenzorg, het inmid dels ontvouwde particulier initiatief verloren dreigt te gaan. Ze willen van de staatssecretaris weten of hij die zorg deelt. In datzelfde kader zijn Beinema en Mulder-van Dam benieuwd hoe Nuis denkt te kunnen voorko men dat de particuliere inzet door huidige lijn van het kabinet wordt ondermijnd. „Het particulier initiatief op het terrein van de monumentenzorg levert een onmiskenbare bijdrage aan de instand houding van het monumentaal erfgoed in ons land", benadrukken de kamerleden in hun schrif telijke vragen aan de bewindsman. Naar mening van de christen-democraten is het onverteerbaar dat Nuis initiatiefnemers als de Hulster commissie voor de restauratie van de basi liek zo lang in onzekerheid laat zitten over de haal baarheid van het project. De tot nu toe uitgespro ken intenties hebben volgens het CDA alleen maar twijfel gezaaid over het feit of. wannneer en hoe veel middelen ter realisatie van het strategisch plan worden vrijgemaakt Ze vinden dat Nuis daar om zo snel mogelijk moet aangeven welke concrete bedragen het kabinet wenst in te zetten, 'zodat aan betrokken organisaties uitzicht kan worden gebo den op een oplossing'. Een spoedige restauratie van de basiliek staat op losse schroeven. Nuis maakte onlangs op een bij eenkomst in Den Haag bekend dat Hulst voorlopig moet wachten, omdat hij het geld uit de knelpun- tenpot voor monumenten eerst wil besteden aan het gemeentemuseum in de hofstad. Die medede ling ging recht in tegen alle gewekte verwachtin gen in Hulst. Kwallenplaag in Goese Meer GOES - Zwemmers krijgen van de gemeente Goes het dringen de advies het Goese Meer voorlopig te mijden. Kruiskwalletjes maken het water onveilig. Er is sprake van een kleine kwallen- explosie, vermoedelijk als gevolg van het warme weer. Bij aan raking van de beesten onstaat jeuk. prikkeling en een rode huid. Mensen die last hebben van overgevoeligheid kunnen heftigere huidreacties verwachten. De gemeente heeft waar schuwingsborden geplaatst. De kruiskwallen hebben zich in het Goese Meer flink vermenig vuldigd als gevolg van het warme weer en hun voorkeur voor brak water. Door de oostelijke wind drijven de kwallen mo menteel langs het strandje bij het Goese Meer. De gemeente adviseert bij eventuele klachten de huisarts te raadplegen. Vrouw rijdt motorinstructeur aan VLISSINGEN - Een 45-jarige vrouw uit Koudekerke heeft woensdag tijdens een motorrijles per ongeluk haar instructeur aangereden. De vrouw kreeg op een parkeerterrein in Vlissin- gen de opdracht met de motor achtjes te draaien. Daarbij raak te zij haar instructeur, een 60-jarige man uit Koudekerke. die aanwijzingen stond te geven. De man moest met heupletsel naar het ziekenhuis worden gebracht. Gewonden bij botsing in Sluis SLUIS/HULST - Drie personen raakten vrijdagochtend ge wond bij een ongeluk op de kruising van de Rondweg. Heille- weg en Nieuwstraat in Sluis. Een dertigjarige bestuurster van een bestelauto uit Eede reed over de Nieuwstraat en verleende op het kruispunt geen voor rang aan een 61-jarige vrouw uit het Franse Comines. Het ge volg was een aanrijding waarbij beide auto's zwaar beschadigd werden. De 30-jarige Eedese liep snijwonden in het gezicht op. Zij klaag de over nekpijn. De 61-jarige bestuurster van de personenauto kneusde haar borstkas. Een mannelijke inzittende had een ge broken rib. Bij een ongeval op de Zandstraat in Hulst raakte een 51-jarige fietster uit Sint Jansteen gewond aan de linker knie. onder been en hand. De vrouw reed rond half negen met een 24-jarige plaatsgenoot over de Zandstraat in Hulst toen zij aan de ach terzijde werden aangereden door een 47-jarige automobiliste uit Hulst. De heer Van Spaandonk (rechts) feliciteert de 3.333.333ste bezoeker van de Delta Expo, Anton Bennenbroek (linksonder). foto Pieter Honhoff van onze verslaggever NEELTJE-JANS - „Doe je pet er maar even voor af', zei Riet Bennenbroek tegen haar man. Echtgenoot Anton nam eerbie dig de cap van zijn hoofd en liet zich uitbundig feliciteren door Delta Expo-directeur F. van Spaandonk. „Geweldig", meen de Anton Bennenbroek uit Heeze ('Bij Eindhoven'). „Zoiets hebben we nog nooit meege maakt." Het echtpaar bracht donderdag met een bevriend stel een bezoekje aan Delta Ex po. Bij de ingang van het bezoe kerscentrum werd het viertal met een taart en bloemen 'over vallen' door Spaandonk omdat ze het 3.333.333ste entreekaartje kochten. De vier Brabanders waren de he le middag te gast bij Van Spaan donk. Ze kregen enkele kado's en brachten een uitgebreid be zoek aan Neeltje-Jans. Het was nota bene de eerste keer dat het echtpaar Bennebroek in Zee land was. „We hadden het hier nog nooit, gezien", legt mevrouw Bennenbroek uit. „Zij (wijzend op de kennissen, het echtpaar Van der Aa) hebben ons meege vraagd." „Zelf zijn we hier al eens eerder geweest", vertelt P. van der Aa. „Maar dit hebben we ook nog niet eerder beleefd." Uitbreiding Het tellen van de bezoekers is bijna tien jaar geleden begon nen. In de beginperiode van Del ta Expo werden ongeveer 200.000 belangstellenden per jaar verwacht, aldus Van Spaan donk. Dit aantal werd de eerste jaren echter ruimschoots ver dubbeld. De laatste tijd is het. weer wat minder. Vandaar de uitbreidingsplannen van Delta Expo, aldus Van Spaandonk. van onze verslaggever MIDDELBURG - De verkeerssi tuatie op de Zandkreekdam tus sen Zuid- en Noord-Beveland kan mogelijk tegelijkertijd met de bouw van een doorlaatmid- del in die dam worden aange pakt. De provincie is van plan daarover met Rijkswaterstaat overleg te voeren, als er geld is voor de doorlaat waarmee schoon Oosterscheldewater in het Veerse Meer kan worden ge bracht. De provinciale weg over de Zandkreekdam is een obstakel in de verbinding tussen Goes en Zierikzee. Vooral in het vakan tieseizoen staan er voor de brug over de dam vaak kilometers lange files. De pleziervaart tus sen de Oosterschelde en het Veerse Meer houdt het autover keer op. Geld voor een oplossing van dit knelpunt in het Zeeuwse wegen net heeft de provincie echter niet. De Zandkreekdam staat wel op het urgentieschema we gen, maar slechts als 'studie-ob ject'. Er zijn ook verschillende onder- zoekjes uitgevoerd. Daaruit is gebleken dat. de goedkoopste variant - een tweede brug over de Zandkreeksluis - op z'n minst tien miljoen gulden kost. „Een tunnel of een hoge brug zou na tuurlijk het allermooiste zijn", verklaart ir C. B. Landré van de provinciale directie milieu en waterstaat, „maar dan praat je al snel over een veel groter be drag." Omdat voor het doorlaatmiddel van Rijkswaterstaat de Zand kreekdam toch op de schop moet. ziet Landré wel iets in een gesprek met Rijkswaterstaat Zeeland. „We kunnen dan wel licht het één en ander combine ren. waardoor de werkzaamhe den misschien goedkoper wor den. Maar denk niet: dit is een gelopen race." De financiering van de doorlaat in de Zandkreekdam is overi gens ook nog een discussiepunt. De meerjarenbegroting van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat moet dit najaar uit komst bieden. Bij Rijkswater staat in Middelburg wordt er vanuit gegaan dat voor 1997 geld op tafel komt. Indianenverhalen Volstrekte zekerheid kan Rijks waterstaat nog niet geven, Be leidsmedewerker S. Vereeke houdt zich dan ook enigszins op de vlakte. „Het gaat de goede kant op, maar ik wil geen over spannen verwachtingen wek ken. In 1988 en 1990 is ook al eens in de pers gemeld dat er een doorlaatmiddel in de Zand kreekdam zou komen. Je moet daarmee oppassen, want anders krijg je al snel allerlei Indianen verhalen." Met de provincie is, volgens Ver eeke, nog niet gesproken over een oplossing voor het knelpunt m de wegverbinding Goes-Zie- rikzee. Zo'n gesprek kan naar zijn mening ook pas plaatsvin den als er duidelijkheid bestaat over de financiering van het doorlaatmiddel. Vervolgens moet het plan worden uitge werkt. Met de bouw van de door laat, die is bedoeld om de water kwaliteit van het Veerse Meer op te vijzelen, zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35