Maximale eis tegen motorrijder En plotseling was 't hoogzomer Directeur weerspreekt kritiek op verzorging rusthuis Colijnsplaat Akkoord provincie en Rijk over bouw nieuwe dubbeldekker zeeuwse almanak Gezellig nog steeds niet kerk: WOV-plan weer naar kabinet Ombudsman: politie ïalatig bij burenruzie van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - De verzor ging in bejaardencentrum Rus toord te Colijnsplaat laat te wensen over. Het Noordbeve- landse raadslid A. C. G. Ouds hoorn van Kiesvereniging Noord-Beveland zegt veel klachten te krijgen van die strekking. Het bevreemdt hem ten zeerste dat familieleden van bewoners onlangs een schrifte lijk verzoek kregen zelf de ka mer eens een grote beurt te ge ven. In de brief staat dat dit noodzakelijk is omdat het te huis door personeelsgebrek niet meer toekomt aan de voorjaars beurt. Volgens directeur R. Oos- dijk van de Stichting Ouderen zorg Noord-Beveland mankeert er helemaal niets aan de verzor ging. Oudshoorn wil dat de gemeente lijke vertegenwoordiger in het stichtingsbestuur de zaak aan kaart bij Rustoord. Onder de stichting valt behalve het tehuis in Colijnsplaat ook bejaarden centrum Vredestein in Wissen- kerke. Volgens Oudshoorn trek ken zo'n vijftien bewoners en fa milieleden regelmatig bij hem aan de bel. Zij zouden klagen over bijvoorbeeld de huishou ding en de kwaliteit van het eten. Oudshoorn: ..Het sluimert al jaren, maar zo zachtjesaan is de maat vol voor de mensen. Neem nu zo'n brief, dat kan echt niet. Het zou betekenen dat een dochter van 72 de kamer moet gaan schoonmaken van haar moeder van 92. Bezuinigen is goed. maar niet op deze manier." Wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof die namens de gemeente Noord-Beveland in het stich tingsbestuur zit. is van de zaak niet op de hoogte. De wethouder weigert een oordeel uit te spre ken voordat zij precies weet wat er aan de hand is. Zij zal de kwes tie binnen het bestuur aan de or de stellen. Mocht er inderdaad sprake zijn van een verzoek om hulp bij de schoonmaak dan heeft zij daar persoonlijk moeite mee. ..Mensen moeten er al een behoorlijk bedrag voor neertel len om in een bejaardenhuis te komen." Verbaasd Directeur Oosdijk zegt dat hij geen weet heeft van een even tuele klachtenregen. „Mochten die klachten er zijn. laten men sen dan alsjeblieft naar mij toe komen. Mijn deur staat altijd open." De politieke opwinding over de brief aan familieleden verbaast hem. „De zaak is opge blazen. De veronderstelling dat we het werk niet meer aankun nen. is volstrekt onjuist. We poetsen geheel normaal, net als voorgaande jaren." Oosdijk weet dat het schriftelijke ver zoek de kamers eens grondig schoon te maken bij sommigen vragen heeft opgeroepen. „Maar dat is allang uitgepraat." De di recteur zegt dat aan familiele den van Rustoordbewoners slechts enige ondersteuning is gevraagd bij een voorjaarsbeurt. In Vredestein is dat al jaren ge bruik. „Ons leek het een goed idee daarmee ook te beginnen in Colijnsplaat. Het gaat vooral om de kasten. Uit privacy-overwe- gingen komen we daar zelf niet aan De familie kan helpen bij het verruilen van winter- voor zomerkleding en het merken van kleren." Inspecteur voor de Zeeuwse be jaardenoorden K. G. Tenwolde wil gezien zijn geheimhoudings plicht niet ingaan op de situatie bij Rustoord. „Over eventuele klachten kan ik niets zeggen." Dat familieleden het verzoek krijgen hand- en spandiensten te verlenen is volgens hem niet ongebruikelijk in bejaardencen tra. „Daar kan ik ook achter staan." Volgens hem is er in prin cipe wel voldoende personeel om het noodzakelijke huishou delijke werk te verrichten. van onze verslaggever MIDDELBURG/DEN HAAG - Zeeland kan een nieuwe dub beldeks veerboot laten bouwen. Het Rijk betaalt. De bootkaar tjes zullen door deze beslissing van de minister niet extra om hoog gaan. De provincie streeft ernaar dat de nieuwe boot in april 1997 in de vaart is. Een en ander is het resultaat van over leg dat gedeputeerde staten en minister Jorritsma donderdag in Den Haag voerden. De minister heeft verder toege zegd dat ze ook de al bestaande veerboten volledig zal blijven betalen. Rijk en provincie had den daar een contract over afge sloten dat dit jaar afliep. Het nieuwe contract loopt van 1996 tot 2002. het jaar waarin de WOV gereed zou moeten zijn. De rijks bijdrage wordt 45,85 miljoen gul den per jaar. Dat bedrag is voor 100 procent geïndexeerd. De minister gaat uit van een in vestering van 55 miljoen gulden in de nieuwe boot en een rest waarde bij verkoop van 15 mil joen gulden. Die bekendmaking van gedeputeerde Hennekeij. gisteren in de statencommissie Algemeen Bestuur, leverde enige hoon op. De statenleden vonden de investering voor de nieuwe veerboot wel erg aan de lage kant. Waarop Hennekeij aangaf dat de genoemde cijfers slechts als rekenmodel dienen en dat rekening moet worden ge houden met een afschrijving van 40 miljoen gulden. In ieder geval kost een hogere investering in het schip de provincie geen ex tra geld. De gedeputeerde voegde er aan toe dat aanvankelijk een ander akkoord met de minister over de bouw van een nieuwe veerboot gereed lag. Na de PZC-publika- tie over de Algemene Rekenka mer, die ontdekte dat het Rijk niet goed genoeg had opgelet bij de besteding van de rijksbij drage voor de bouw van de laat ste dubbeldekker Koningin Beatrix, bleek dat akkoord niet haalbaar. Hij maakte verder duidelijk dat de minister wat meer doordron gen is van het belang van goede veerverbindingen in Zeeland, nu het er naar uitziet dat het Rijk de voornaamste exploitant van de Westerscheldetunnel wordt. Slechte veerdiensten hebben een dalend verkeersaanbod tot gevolg en het zal moeite kosten om dat weer op peil te krijgen als de tunnel geopend wordt. Het is dus nu in het eigen belang van het Rijk dat Zeeland goede ve ren behoudt. Wijkagent haalt zwartzwemmers uit zwembad ZAAMSLAG - De wijkagent van de gemeente Terneuzen gaat strenger toezien op het illegaal zwemmen in het zwembad in Zaamslag. De wijkagent viste donderdagochtend rond half ne gen acht illegale zwemmers uit het water. Buurtbewoners ga ven aan dat jeugdige zwemmers wel vaker buiten openingstijden het zwembad binnengaan. De wijkagent houdt dit de komende tijd extra in dé gaten. Lennaert, Marcel en Robin komen - door omstandighe den - slechts af en toe bij hun vader in Terneuzen over de vloer. Maar het feest is er steevast niet minder om. Ze pikken samen een pizza, huren een filmpje, gaan een beetje zioemmen in het goedkope bad in een buurgemeente en komen zo het weekeinde best door. Laatst stelde pa vast dat je niet altijd pizza's, films en zwempartijtjes tot je kunt nemen. Angst voor sleur is de bebaarde veertiger al ja ren een gruwel. Dus stelde hij in een vlotte bui - zijn stem opvoerend tot hopman hoogte - eens iets geheel an ders voor. .Jongens", sprak hij vrolijk tot het driemanschap. ..zul len wij nu eens een lekkere wandeling langs de kreek gaan maken.?" Robin antivoordde namens allen met een wedervraag: ..Ja... en wat levert ons dat op?!" DEN HAAG - De regiopolitie, district Oosterscheldebekken, liad in april 1994 poolshoogte inoeten nemen bij een burenru zie. Tot die conclusie komt de Ombudsman in een dat hij heeft opgesteld verzoek van een inwoner van der.. man beklaagt zich er bij de over dat een poli vertrouwelijke informa doorspeelde aan zijn buurt Met diezelfde buurt bewoners lag de man dermate overhoop dat die zich in april 1994 rond zijn woning verzameld hadden, waardoor een voor de inwoner van 's-Gravenpolder bedreigende situatie ontstond. Niettemin zou de politie gewei gerd hebben om ter plekke poolshoogte te nemen. De poli tie kwam wel op een melding van mishandeling af waarbij de man uit 's-Gravenpolder de da der was. Hij werd opgepakt en een nacht vastgehouden. Zijn schriftelijke klachten over de politie stuurde hij naar de dis trictscommandant en het arron dissementsparket. Op geen van beide brieven zou geantwoord zijn. De Ombudsman meent dat de klacht ten aanzien van de dis trictscommandant terecht is. Hij had de brieven moeten beantwoorden. Ook had de poli tie in april '94 naar het huis van de man moeten komen nadat de ze diverse malen had laten blij ken zich bedreigd te voelen. /an onze verslaggever DEN HAAG/MIDDELBURG - De WOV-kogel is nog steeds niet de kerk. Minister Jorrits van Verkeer en Waterstaat nu de touwtjes in handen Zij zal het kabinet om als overheden en provincie) het project |e financieren en exploiteren. grootste rol is daarbij voor iet Rijk weggelegd. De minister ril ook dat er snel duidelijk- ïeid komt en streeft naar een kabinetsbeslissing voor de mi- ïisters op vakantie gaan. Teleurstelling bij enkele staten facties en een immer hoopvolle ;edeputeerde Hennekeij. Dat vas het resultaat van een be- donderdag tussen Jor- en een deputatie van ge- staten van Zeeland de Westerscheldetunnel en gekoppeld de veerdien- Verschillende gs- en sta- hadden gehoopt dat de beslissing eindelijk geval- en was, maai- in feite komt het er ip neer dat het WOV-project veer vertraagd is. De minister leeft weliswaar beloofd dat nu illes snel afgewikkeld zal wor- ien maar een definitief 'ja' van- ïit Den Haag is er nog steeds 4uto tegen boom: inwoner van Eindhoven )p slag dood KOEWACHT - De 32-jarige Sindhovenaar B.J.M. de Rech ter is donderdagochtend op slag jedood bij een eenzijdig onge val op de Emmabaan in Koe vacht. De man reed rond acht over de Emmabaan van richting Heikant, onbekende oorzaak ver oor hij de macht over het stuur reed met zijn auto tegen een langs de weg. kinderen die hij daarvoor had ingehaald, verklaarden dat de bestuurder ten met grote snelheid passeer- !e. ien getuige die in de buurt in ijn tuin werkte, was vrijwel di eet na de klap ter plaatse. Maar 'oordat hij de buiten kennis ijnde man kon helpen, vloog de in brand. Hij rende daarop huis binnen om twee brand- te halen. Toen hij deze leeggespoten. arriveerde de die het vuur verder Het slachtoffer bleek te overleden. Volgens de poli- ie was de man meteen dood. In het overleg tussen provincie en minister is afgesproken dat het bouwplan van de aannemer goed is. Het voorstel van de aan nemingscombinatie voor finan ciering en .exploitatie van de Westerschelde Oever Verbin ding .voldeed echter niet aan de verwachtingen die daarover be stonden. Ook niet nadat het re cent, half mei, nog eens was bij gewerkt. Wijkertunnel Dat heeft alles te maken met ge wijzigde inzichten in Den Haag over private financiering van grote projecten. Ervaringen met en kritiek op projecten als de Wijkertunnel en de tunnel onder De Noord zorgden voor een ver anderde opstelling. Rijksamb tenaren hebben voorgerekend dat private financiering uitein delijk lang niet de voordelen biedt die er van verwacht wer den. Daar komt bij dat er in het financieringsplan van de aanne mer van uitgegaan werd dat de overheid belangrijke risico's zou nemen. Dat leidde tot de conclu sie dat de overheid dan net zo goed de financiering en exploita tie voor eigen rekening kan ne men. Gedeputeerde ing J. I. Henne keij (WD. verkeer en water staat) bleef optimistisch ge stemd: „De minister had alle aanleiding om er op dit moment uit te stappen. Het convenant met het Rijk over de WOV loopt tot 1 juli en het plan voor private financiering bleek niet haalbaar. Als het Rijk geen perspectief zou zien, was er nu alle aanleiding om te zeggen: vergeet het maar. We hebben vanmorgen een zeer gemotiveerde minister gezien." Doodlopend Enkele statenfracties dachten er in een vergadering van de com missie Algemeen Bestuur, waar in de gedeputeerde verslag deed. anders over. J. P. E. Hageman (Zeeuwsvlaamse Volks Partij) en D. Holtkamp (PvdA) hadden het over een doodlopende weg. P. Roose (RPF/GPV) vroeg zich af of de minister dezelfde betrok kenheid tentoon zal spreiden als de provincie. Auto's gekraakt in parkeerkelder VLISSINGEN - In de parkeer garage aan het Scheldeplein in Vlissingen zijn woensdagnacht zes auto's opengebroken. De da ders namen onder meer audio- apparatuur, geluidsboxen, alarmsensoren, geld en een par- keervergunning mee. Vlissingen, badstrand. fotografie Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Als een don derslag bij heldere hemel sloeg hij toe: de zon. De druile rige lente was nog maar nau welijks voorbij of de zomer deed zijn intrede. En hoe. In een mum van tijd steeg het kwik zo'n tien graden en werd de zomerse waarde van dertig graden bereikt. Het is alle maal een kwestie van druk- verdeling, legt A. de Ruiter, meteoroloog bij het Hydro Meteo Centrum Zeeland in Middelburg, uit. Toen het ho- gedrukgebied ietsje naar het noorden verschool", draaide de luchtstroming van noord naar noordoost, van een zee wind naar een landwind. „En toen zaten we op rozen." Asfalteringswerkzaamheden in Nieuwdorp. fotografie Ruben Oreel In Oost-Europa was het name lijk al mooi weer. „Terwijl wij hier nog in de winterjas liepen, lagen ze in Moskou al op ape gapen". zegt De Ruiter. Met de landwind kwam het warme weer vanuit Oost-Europa onze kant op. Wat een kleine ver schuiving van een hogedruk- gebied al met vermag te doen. „Kleine veranderingen, grote gevolgen", beaamt De Ruiter. Gevolgen voor de mensen huid, want die kleurt flink bij onder de brandende zomer zon, maar gevolgen zeker ook voor de horecagroothandels. Zij moeten extra ritten maken om de drank-, ijs- en frietvoor- raden van de verschillende etablissementen aan te vullen. De routes gaan vooral richting- kust. „Sommige strandtenten waar we deze week al twee keer zijn geweest, staan mor- Vlissingen, boulevard. gen weer op het lijstje", vertelt Johan van Daele van dranken groothandel De Vlieger Ver donk in Middelburg. Bier blijft nummer één op de lijst van meestgevraagde dranken, gevolgd door cola. Bronwater zónder bubbeltjes is een snelle stijger. Onder de ijsjes verliest de Magnum wat terrein, maar doet de Soledo het weer erg goed. Het mister long-waterijsje is echter niet aan te slepen, zegt Edwin de Witte van Horeca Centrum Vlissingen. En hoe zit het met de Italiaanse ijssalon? „Ik heb nu echt geen tijd. Kunt u mor gen om tien uur niet terugbel len? Mijn ijscoupes staan te smelten." Zwembad Het Sportfondsenbad in Vlis singen heeft, vergeleken met vorige week, een goede dins dag en woensdag achter de rug, vertelt manager J. Key- mel. Dinsdag was het aantal bezoekers ongeveer gelijk, woensdag waren het er ruim driehonderd meer. Toch heeft Keymel uit exploitatie-oog- punt gezien liever een 'slechte zomer'. „Dan draaien we het best. Zwembaden zijn slecht- weerlocaties." Wat dat betreft hoeft hij zich nog geen zorgen te maken, want na het weekeinde zal het naar verwachting al weer min der worden. „De hogedruk neemt langzaam in betekenis af', zegt De Ruiter. „Tja, zo ge wonnen, zo geronnen." Vlissingen, badstrand. an een medewerkster 1IDDELBURG - Tegen de 34- arige Middelburger die op 30 ipril vorig jaar in Vlissingen de lood van de zevenjarige Laura tomens veroorzaakte toen hij >p zijn motor met hoge snelheid lit de bocht vloog, is donderdag oor de rechtbank in Middel- lurg de maximumstraf voor oekeloos rijgedrag geëist. Offï- ier van justitie mr M. van iooijen vroeg een jaar gevange- (levels beklad CERNEUZEN - Op een aantal landen in de Van Bovenstraat n Terneuzen werden donderdag chuttingwoorden op ramen, leuren en gevels geklad. De wo- lingbouwvereniging deed aan- ifte van de bekladdingen. De choonmaakkosten bedragen ingeveer 650 gulden. nisstraf, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en ver beurdverklaring van de motor. Het ongeluk deed zich voor op de Prins Hendrikweg, een twee- baansweg tussen het NS-station en de Vlissingse binnenstad. De man reed vanaf het station lich ting stad en ontwikkelde over een afstand van zo'n 400 meter een snelheid van ruim 150 km per uur. Bij een bocht naai- links zag hij dat het fout ging. Hij rem de, maar kon de motor niet on der controle houden. Hij reed het meisje op het fietspad aan, waar zij samen met haar moeder fietste. Het kind was op slag dood. Lekker gevoel „Ik heb stevig opgetrokken", gaf de Middelburger toe op de zit ting. In de tweede versnelling draaide de motor 7000 toeren, waarbij de snelheid al tot hon derd kilometer opliep. Twee ge tuigen zagen vlak bij het station dat bij het optrekken het voor wiel van de motor los van de grond kwam. Toen hij in de bocht ging remmen was het toe rental ruim 7000, terwijl hij in de vierde versnelling reed. „Het geeft- een lekker gevoel", ant woordde de Middelburger op de vraag waarom hij zo hard had gereden. Zijn raadsman mr E. G. M. Smit wees erop dat de brede Prins Hendrikweg de indruk maakt van een buiten de bebouwde kom gelegen weg, terwijl daar toch maar vijftig kilometer per uur gereden mag worden. De weg is zo breed omdat tot tien jaar terug het verkeer voor de boot naar Breskens er gebruik van maakte. Smit memoreerde dat zijn cliënt vijftien jaar een motor had bereden en in die pe riode nooit brokken had ge maakt. Hij liep in de loop der ja ren wel twee keer een boete voor een snelheidsovertreding op. Smit hekelde de manier waarop de media de Middelburger aan een 'psychische lynchpartij' hadden onderworpen. „Hij wordt afgeschilderd als een per tinente klootzak. Ik hoop dat u zich niet door al die publiciteit laat beïnvloeden", drukte hij de rechters op het hart. Hij be streed dat de man onder de bij naam 'Het Spook' door het leven ging, zoals de officier in haar re quisitoir meldde. De raadsman vond dat de Mid delburger lang op zijn proces had moeten wachten doordat de ouders eerst pogingen hadden gedaan om de man voor dood slag te vervolgen. Het Openbaar Ministerie hield vast aan vervol ging op grond van de Wegenver keerswet omdat die de mogelijk heid biedt om het rijbewijs af te nemen. Smit vroeg in plaats van gevangenisstraf de hoogst mo gelijke werkstraf van 240 uur op te leggen. Hij vond de geëiste maximumstraf voor een ver keersdelict niet op zijn plaats. „Is er niets ergers dan dit?", vroeg hij zich af. De reclassering rapporteerde dat het ongeval de Middelburger hevig heeft, aangegrepen en dat hij nooit ofte nimmer meer wil motorrijden. De man vroeg aan het begin van de zitting de ou ders zijn excuses te willen aan vaarden. In zijn laatste woord liet hij weten dat het laatste jaar een hel voor hem is geweest. De rechtbank (loet op 6 juli uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33