Fpzc Nabestaandenwet vriendelijker Geen onderzoek naar fiscaal gedrag Wijers Zestienjarige patiënte zamelt 3,5 ton in voor ouderhuis Nieuwe wet strijd tegen beursfraude Vakbonden wijzen akkoord over cao rijksambtenaren af Student krijgt meer financiële zekerheid binnenland Regeringsfracties slijpen scherpe kantjes bezuinigingen weg Laagste punt ligt in Nieuwerkerk a/d IJssel Structureel wangedrag van blauwhelmen niet bewezen Festival met zeven stoomlocomotieven Straks kamperen? I\lu naar de ANWB ANWB Stormloop op wenend Mariabeeld Limburg VRIJDAG 30 JUNI 1995 t jjDEN HAAG (ANP) - De rege- j ringsfracties willen de door ^staatssecretaris Linschoten [(Sociale Zaken) voorgestelde bezuiniging op de nabestaan- denuitkeringen verzachten. Al- - Ie drie willen ze dat het uitke ringsrecht gaat gelden voor l(kinderloze) weduwen en we- duwnaars die 45 jaar of ouder tijzijn. Linschoten wil nabestaan- den zonder kinderen straks al leen nog een uitkering geven als ze 50 jaar of ouder zijn. PvdA en D66 stellen verder voor minder rekening te houden met het eigen inkomen van een nabe staande. De VVD wil dat ook sa menwonenden recht op een uit kering krijgen als hun partner overlijdt. Dat blijkt uit schriftelijke reac ties van de kamer op het wets voorstel. Ook het CDA heeft ste vige bedenkingen bij de plannen van Linschoten, maar komt niet met een uitgewerkt alternatief. In het regeerakkoord is afge sproken dat de Algemene Wedu wen- en Wezenwet per 1 januari 1996 wordt omgevormd tot een Algemene Nabestandenwet. Het uitkeringsrecht zal daarbij dras tisch beperkt worden. De opera tie moet deze kabinetsperiode een bezuiniging van ruim 1,2 miljard opleveren. Eigen inkomen [Kern van het voorstel is dat al leen nabestaanden die vóór 1 ja- 'nuari 1945 geboren zijn of kinde- Jren onder de 18 jaar hebben nog een uitkering krijgen. Die uitke ring wordt bovendien afhanke lijk van het eigen inkomen. Daarbij geldt een vrijstelling van 15 procent van het mini mumloon en eenderde van het meerdere. De coalitiefracties vinden dat het uitkeringsrecht moet blijven bestaan voor degenen die vóór 1 januari 1950 geboren zijn. Zij denken dat weduwen die ouder zijn dan 45 jaar weinig mogelijk heden hebben om nog zelf in hun inkomen te voorzien. PvdA en D66 willen verder een minder strenge inkomenstoets. Weduwen met een klein baantje worden dan ontzien. Beide frac ties pleiten voor een vrijstelling van 50 procent van het mini mumloon en een kwart van het meerdere. Ook halfwezen (kin deren van een nabestaande die hertrouwt) zouden een inkomen- sonafhankelijke uitkering moe ten krijgen tot ze 18 zijn. Voorstel D66 Om toch zo dicht mogelijk in de buurt van het benodigde bezui nigingsbedrag te komen wil D66 nabestaanden van wie de part ner geen inkomen had ook geen uitkering meer geven. Er vindt dan immers geen inkomensder ving plaats. D66 komt per saldo 150 tot 200 miljoen tekort in ver gelijking met het wetsvoorstel. De PvdA geeft geen dekking aan voor de door haar gewenste wij zigingen. waardoor ze ruim 300 miljoen tekort komt. PvdA-ka- merlid Kalsbeek wijst erop dat het wetsvoorstel volgens de So ciale Verzekeringsbank 400 mil joen meer oplevert dan Linscho- tens ambtenaren becijferd heb ben. Er is is dus financiële ruim te voor versoepelingen, stelt zij. Ook haar D66-collega Groen man vermoedt dat de berekenin gen van Sociale Zaken te som ber zijn. De WD wil samenwonenden ook recht geven op een uitkering als de partner overlijdt. In tegen stelling tot Linschoten willen de liberalen de uitkering stopzet ten als een weduwe of wedwu- naar gaat samenwonen. Dat le vert een bezuiniginsgbedrag op waarmee het uitkeringsrecht ook voor 45-plussers kan worden gegarandeerd. PvdA en D66 wil len de positie van samenwonen den bij een ander wetsvoorstel regelen. Ook het CDA verzet zich in zijn schriftelijke inbreng tegen de grote beperking van de groep nabestaanden die recht op een uitkering behoudt en tegen de scherpe inkomenstoets. Eerder had de Raad van State forse kri tiek. Het hoogste adviesorgaan van de regering wees er onder meer op dat het wetsvoorstel niet aansluit bij Europese ver plichtingen op het gebied van sociale zekerheid. Het vorige kabinet heeft al ge probeerd te bezuinigen op de na bestaandenwet. Die poging strandde echter in de Senaat. DEN HAAG (GPD) - Er komt een nieuwe wet voor de bestrij ding van de handel in aandelen met voorwetenschap. Dit heeft minister Zalm van financiën gisteren aangekondigd nadat de Hoge Raad dinsdag het von nis wegens beursfraude tegen oud-Begemann-topman Van den Nieuwenhuyzen op onder delen vernietigde. Volgens Zalm is door dit arrest de repu tatie van de beurs geschaad. „We moeten de wet aanpassen, anders worden we de risee van de internationale financiële we reld", aldus de minister. De Ho ge Raad heeft volgens Zalm een zeer enge interpretatie gegeven van het begrip 'misbruik van voorwetenschap'. Vaststaat dat Van den Nieuwenhuyzen de koersontwikkeling van het aan- deel-HCS door grootscheepse verkopen doelbewust heeft ge probeerd te manipuleren. Maar omdat hij persoonlijk niet van deze transacties profiteerde, is hij volgens de Hoge Raad niet Zalm vreest dat met dit arrest ook de overige zeven andere fraudezaken voor handel met voorkennis die nog onder de rechter zijn, op losse schroeven komen te staan. ;er Jorritsma bekijkt in Maassluis een waterpasinstrument nadat zij de vijfde nauwkeurigheidswaterpassing heeft verricht. Deze meting is een herijking van het Normaal Amsterdams Peil, het hoogte referentievlak voor Nederland. De minister maakte in Maassluis ook bekend dat het laagste punt van Nederland ligt in Nieuwerkerk aan den IJssel. foto ANP NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL (ANP) - De strijd om het laagste punt van Nederland is gestreden. Nieuwerkerk aan den IJssel mag zich winnaar noemen, want in deze gemeente ligt Nederlands dieptepunt: 6,74 meter beneden Normaal Amsterdams Peil (NAP). Dat heeft minis ter Jorritsma van verkeer en waterstaat donderdag bekendgemaakt in Maassluis. Via de media begonnen de gemeenten Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJs sel en de Rotterdamse deelgemeenten Prins Alexander en Kralingen/Crooswijk enkele maanden geleden een gevecht om de vraag wie het laagste punt heeft. Dat gebeurde nadat het Rotterdamse stads deel Prins Alexander opdracht gaf voor een kunstwerk voor het laagste punt van Nederland. Daarna bleken nog eens twee van de vier concurrenten zo'n monument te willen oprichten. Nieuwerkerk aan den IJssel ontpopte zich enkele maanden geleden onverwacht als belangrijkste kanshebber. Het maaiveld van de Zuidplaspolder in die gemeente lag in 1986 bij de laatste meting 6,74 meter be neden NAP. Nieuwerkerk was bij de me ting uitgegaan van het maaiveld. Rijks waterstaat gaat ook uit van het maaiveld en wel van het gemiddelde peil van één hectare. Andere kanshebbers, zoals de Alexander- polder. baseerden zich op het polderpeil of het laagste waterpeil. Kralingen/Croos wijk en Waddinxveen vielen daarmee meteen af, omdat hun definitie onjuist was. Jorritsma vertelde gisteren dat de strijd is beslecht in het voordeel van de Zuidplas polder in Nieuwerkerk aan den IJssel. Het laagste punt van Nederland ligt langs rijksweg A20 tussen Rotterdam en Gouda. DEN HAAG (GPD) - Het fiscale verleden van minister Wijers (economische zaken) wordt niet doorgelicht door een onafhan kelijke onderzoekcommissie. Een ruime kamermeerderheid nam gisteren genoegen met de verklaring van premier Kok dat Wijers niets te verwijten valt. Wel stelt Justitie een onderzoek in naar het lekken van Wijers' belastingpapieren naar het ac tualiteitenprogramma Nova. Het debat over de vermeende te kort schietende belastingmo- raal van Wijers liep met een sis ser af. Alleen de oppositiepartij en CDA, GroenLinks, SP, GPV en RPF drongen aan op een on derzoek. Volgens Kok is er geen enkele reden te twijfelen aan de geloofwaardigheid van Wijers: „Hij is nu nog net zo geschikt als minister als bij zijn aantreden". De premier was zeer geïrriteerd over de uitzending van Nova woensdagavond, waarin de be- lastingmoraal van Wijers in twij fel werd getrokken. Zo gaf hij vóór zijn aantreden als minister de waarde van zijn lease-wagen te laag op: een fiscaal voordeel van 3000 gulden over drie jaar. Wijers weet dit 'foutje' aan zijn belastingadviseur. Een aantal andere aantijgingen DEN HAAG (ANP) - Minister Voorhoeve blijft erbij dat er geen sprake is van structureel wangedrag onder Nederlandse VN-mili- (airen in Bosnië, ook nu twee ex-blauwhelmen de afgelopen dagen hebben gemeld dat de zelf gezien hebben dat hun collega's zich mis droegen. Het is grievend dat daardoor de vele Nederlandse militairen die in Bosnië goed werk doen in een kwaad daglicht gesteld worden, zei de minister donderdag in de Tweede Kamer. Dergelijke beschuldigin gen hebben een grote weerslag op de militairen zelf, maar ook op hun omgeving. Voorhoeve kon echter geen garantie geven dat in het ge heel geen sprake is van misdragingen door de in totaal 9000 militai ren die in Bosnië gediend hebben. Advertentie in Nova is niet hard gemaakt. Volgens D66-fractievoorzitter Wolffensperger (partijgenoot van Wijers), ging de uitzending gebukt onder een 'wanverhou ding' tussen presentatie en fei ten: een poging tot beschadiging van de minister. „De oorspron kelijk pretenties zakten als een plumpudding in elkaar". Kok benadrukte dat eerder on derzoek naar het belastingverle den van Wijers geen zaken aan het licht heeft bracht „anders dan gewone zakelijke geschillen, zoals die tussen iedere belas tingplichtige en zijn belastingin specteur voorkomen". Volgens de premier bevatte de Nova-uit zending enkel die oude koek: „Aantrekkelijk gepresenteerd, spekkie voor het bekkie, maar geen reden voor een nieuw on derzoek". Dat de oppositie daar toch op aandrong, zat hem dwars. „Wat mij zo verschrikkelijk somber maakt, is dat men een sluipend soort gif zaait dat vervolgens wordt verder gedragen". Vol gens Rosenmöller (GroenLinks) en Schutte (GPV) zou een onder zoek de positie van Wijers juist kunnen versterken. Dat daar mee suggestieve journalistiek wordt beloond, wezen beide ka merleden van de hand. HOORN - Een stoomlocomotief uit Haaksbergen wordt donderdag met een dieplader aange voerd op het spooremplacement van Hoorn. Daar wordt zaterdag en zondag het jaarlijkse Bello- festival gehouden. Zeven stoomlocomotieven zullen daar op die twee dagen passagierstreinen trekken. foto ANP 0e ANWB Campinggidsen. Uitgebreide informatie over 8500 campings in binnen- en buitenland. De Camping Card International. Uw'paspoort'voor op de camping, met vele kortingsmogelijkheden. Onmisbare kaarten en atlassen. Altijd de juiste weg naar de camping. De bekende Igloo koelbox. I Houdt uw drankjes en eten urenlang koel. Middelburg, Lange Geere 26. Terneuzen, Markt 11-13. TILBURG (GPD) - Ze was er wel. maar op een afstandje. Vanuit haar ziekenkamer op de eerste etage volgde de zestienjarige Wietske via een rechtstreekse televisie verbinding de verwezelijking van haar droom. Het Elisabethziekenhuis in Til burg heeft gistermiddag dank zij haar twee ton voor de bouw van een tweede ouderhuis gekregen. Het. is nog maar een week of zes geleden dat het ongeneeslijk zieke meisje uit het Westbrabantse dorp Hoeven haar mede leerlingen vertelde over haar wens. Ze wil iets tastbaars nalaten. En aangezien ze het zelf heel fijn vindt om haar ouders dicht in de buurt te hebben als ze in het Tilburgse ziekenhuis ligt. dacht ze aan de bouw van een tweede ouderhuis. De jeugd was dermate onder de indruk dat op school een stroom van spontane ac ties ontstond, in goede banen geleid door een groep docenten De brieven die mee naai- huis gingen, zorgden voor een sneeuwbaleffect in de regio. Via ouders, broers en zussen werd de actie bekend bij basisscholen, verenigingen, kerken en be drijven. De donaties stroomden binnen bij wat inmiddels het Steunfonds Ouderhuis Wietske heette. Stoeptegel De school van Wietske ging uit van een streefbedrag van vijftienduizend gulden. Het werd uiteindelijk meer dan het tien voudige. Gisteren overhandigde de schooUeiding aan Wietskes zus Karin een cheque ter waarde van 120.000 gulden. Brabantse Rabobanken deden er in de vorm van een ton een nog een flinke schep bovenop en alle verdere donaties van be drijven en particulieren brachten het voorlopige eindbedrag op 350.000 gulden. Twee ton verwisselde direct weer van ei genaar in de aula van het ziekenhuis, waar onder meer de familie van Wietske en haar klasgenoten aanwezig waren. De direc teur van het ziekenhuis, J. Jongerius, zei onder de indruk te zijn van een zestienja rige die erg ziek is en het moeilijk heeft met zichzelf, maar toch nog aan later kan denken: „Ze heeft iets voor elkaar gekre gen dat ziekenhuizen tegenwoordig zelf niet meer kunnen betalen." Karin gaf Jongerius een betonnen tegel met de handafdruk van haar zus. De tegel wordt verwerkt in de bouw. „Zodat Wiets ke in gedachten altijd aanwezig zal blij ven." Dat. was ze gistermiddag zeker, in de gedachten van alle aanwezigen. Want ook het volgende plan. de besteding van het resterende bedrag, komt niet alleen uit de koker van Wietske maar heeft ook weer al les te maken met kinderen in een zieken huis. Er wordt gedacht aan het laten her leven van een onderwijsvoorziening in het ziekenhuis. Gemeenten samen tegen HSL BREDA (ANP) - De burgemeesters E. Nijpels van Breda en C. de Vet van Prinsenbeek hebben donderdagmorgen een inten tieverklaring getekend om gezamenlijk te strijden tegen het tracé van de hoge-snelheidslijn (HSL) langs hun gemeenten. In het voorjaar van 1994 heeft, het kabinet de voorkeur uitgespro ken voor dit zogenoemde tracé F. Volgens beide burgemees ters is deze route slecht voor de ontwikkeling van het centraal stedelijk gebied van Breda en Prinsenbeek, voor het woon- en leefklimaat en voor de natuur, het landschap en het milieu. „Het voorkeurstracé schaadt de belangen en de kwaliteit van beide gemeenten, hun inwoners en de omgeving op onaan vaardbare wijze", aldus een woordvoerder van beide gemeen ten. Ambassadeur terug naar Nederland DEN HAAG (ANP) - De Turkse ambassadeur keert vrijdag te rug naar Den Haag. Dat heeft een woordvoerster van de Turkse ambassade donderdag bevestigd. Ambassadeur Cetikkol werd in april door Ankara uit Nederland teruggetrokken na de op richting van het Koerdisch parlement in ballingschap in Den Haag. Turkije had er grote bezwaren tegen dat daarbij verte genwoordigers van de door haar als terroristisch beschoüwde PKK. de Koerdische arbeiderspartij, aanwezig waren. Den Haag heeft steeds gezegd dat het volgens de Nederlandse wet niet. mogelijk was de oprichtingsvergadering van het Koer disch parlement te verbieden. Kettingbrief vermomd als thuiswerk TIEL (ANP) - De Tielse politie heeft de afgelopen dagen acht aangiftes gekregen van mensen, die zich benadeeld voelen door een anonieme thuiswerkorganisatie uit Tiel. In een aantal dagbladen zijn de laatste weken advertenties verschenen, waarin licht administratief thuiswerk wordt aangeboden. Mensen moeten daarvoor een envelop met 25 gulden sturen naar postbusnummers in Tiel. Vervolgens krijgen zij een brief terug met daarin het advies zelf ook zo'n brief te schrijven naar andere mensen, om zodoende de eigen 25 gulden terug te krij gen en mogelijk meer geld te ontvangen. Volgens de politie gaat het om een soort kettingbrief, wat niet. strafbaar is. Rugspier helpt zwak hart GRONINGEN (ANP) - Het Academisch Ziekenhuis Gronin gen (AZG) gaat deelnemen in een internationaal onderzoek naar het zogenaamde wikkelhart. Bij een wikkelhartoperatie omwikkelen de chirurgen een slecht functionerend hart met een rugspier, waarmee in feite een nieuwe pompspier of hart spier ontstaat. Vorige week is voor het eerst in het AZG een dergelijke operatie uitgevoerd. De ingreep is succesvol verlo pen. de patiënt maakt het goed. aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. gen, waar ook mogelijke actie- vormen aan de orde komen. De CFO-leden willen dat er in het cao-akkoord letterlijk komt te staan dat er geen gedwongen ontslagen plaatsvinden. Verder vrezen de zij verhoging van de werkdruk omdat de verkorting van de werkweek naar 36 uur op veel plaatsen niet met herbezet ting gepaard zal gaan. Bovendien willen ze volledige prijscompensatie en een herzie ning van de structurele loons verhoging als achteraf blijkt, dat de loonstijging in de markt ho ger was. Verder mag er geen ver andering komen in de diverse toeslagen. De leden van het AC zijn onte vreden over de naar hun mening minimale loonsverhoging die het akkoord biedt. De 36-urige werkweek geeft volgens hen nauwelijks zicht op herkenbare vrije tijd. maar brengt wel een hogere werkdruk met. zich mee. De verslechtering van de toesla gen voor onregelmatig werk brengt volgens hen een inko mensverlies met zich mee dat kan oplopen tot ongeveer 50 gul den per maand. NIJKERK (ANP) - De achterban van de christelijke ambtena renbond CFO heeft zich donder dag in Nijkerk unaniem uitge sproken tegen het akkoord voor een nieuwe cao voor de 112.000 rijksambtenaren. Ook de leden van het Ambtenarencentrum (AC) hebben do'nderdag het ak koord van de hand gewezen. De CFO-kaderleden hebben niet alleen op een groot aantal pun ten kritiek op het onderhande lingsakkoord. er heerst ook een algeheel gevoel van wantrouwen ten aanzien van het kabinet Vooral het regeringsvoornemen tot 1998 1.5 miljard pilden te be zuinigen op de arbeidsvoorwaar den bij de rijksambtenaren, heeft kwaad bloed gezet. De CFO en het AC zijn de eerste bonden die zich uitspreken over het bereikte akkoord. De andere vakorganisaties laten de leden de komende dagen beslissen. Een woordvoerder van de CFO vond het- 'uniek' dat zijn leden op een dergelijke unanieme wij ze een cao-akkoord van de hand wijzen. De komende tijd zal de CFO ledenvergaderingen beleg- DEN HAAG (GPD) - Studenten mogen niet meer tijdens hun studie gekort worden op de stu diebeurs. Ook de collegegelden mogen tijdens de studie niet meer verhoogd worden. Om de kwaliteit van het hoger onder wijs te verbeteren worden werkloze docenten met wacht geld ingezet. Minister Ritzen heeft dit afgesproken met de studentenorganisaties en de be sturen van hogescholen en uni versiteiten. Na maandenlange onderhande lingen is gisteren een akkoord bereikt over verbeteringen van de kwaliteit van het hoger on derwijs. Universiteiten en hoge scholen mogen een potje van 500 miljoen gulden gebruiken om met tal van activiteiten de oplei dingen te verbeteren. De afspraken, over de verbete ring van de 'studeerbaarheid' vloeit voort uit de bezuinigingen op het hoger onderwijs van 200 miljoen gulden waarover eind vorig jaar overeenstemming is bereikt. Studenten waren fel ge kant tegen de verhoging van het collegegeld met 500 gulden. In 'ruil' daarvoor werd een half mil jard beschikbaar gesteld voor de kwaliteitsverbeteringen van de studies, zodat studenten ook binnen een redelijke termijn kunnen afstuderen. Elke universiteit en hogeschool moet hiervoor nu concrete plan nen maken. Ook moet per stu dierichting een verslag worden gemaakt over het rendement van de studie, de uitvalpercen tages van studenten en de ge middelde studieduur, In een vanaf juli 1996 jaarlijks te ver schijnen 'almanak' komen deze gegevens beschikbaar voor aan staand studenten. In het 'stu dentenstatuut' komt te staan op welke voorzieningen een stu dent tijdens zijn studie recht heeft. BRUNSSUM (GPD) - In Brunssum is een ware stormloop ontstaan op het wenende Mariabeeldje. De belangstelling is zo groot, dat de eigenaars hebben besloten het beeldje te verhuizen naar een altaar op de stoep voor hun huis. Het eerste wonder is er ook al: een buurvrouw die het beeld aanraak te, is op slag haar reuma kwijt. „Maar ik juich nog niet, het kan ook suggestie zijn", zegt. ze er eerlijk bij. Getuigen zouden dinsdagavond hebben gezien hoe het Mariabeeld aan de muur in de woonkamer van Jan en Gerda Coumans bloed begon te huilen Sinsdien heeft de familie Coumans geen rustig mo ment meer gekend. Continu kwamen mensen een kijkje nemen, ca meraploegen «ook een Duitse) maakten er een heuse tv-drukte van. Gisteravond was zelfs sprake van een processie naar het beeld. Ondertussen blijft de vraag of dit een goedkope stunt is of een echt wonder onbeantwoord. Gaat de familie Coumans wellicht entree heffen'? „Laat het moeder niet horen", reageert dochter Jolanda: „Natuurlijk niet, dat komt helemaal niet bij ons op". Het bisdom Roermond reageert uiterst terughoudend. „We zien geen aanleiding nadere informatie in te winnen en raden gelovigen af naar Brunssum te gaan. Ze lopen het risico op een verkeerd spoor terecht te komen. Slechts bij grote uitzondering blijken verschijnselen als deze op iets bovennatuurlijks te berusten"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3