ihell wil Duitser weer als klant (uanda-tribunaal onder een lak met Joegoslavië-rechters 'ZC Proeven Ford met auto die lucht zuivert Sjeik van Qatar door zoon afgezet [oskou verandert in jesting uit angst voor [sjetsjeense acties Turks strand met uitzicht op bosbrand öuitsers grootste Irankverbruikers Redwood en Major dingen met cadeaus naar gunst kiezers buitenland \liemaatschappij legt Brent Spar-zaak in advertentie nog maar eens uit Gezellig en gehoorzaam rankrijk onthaalt toerist esnoods met gemaakte lach WOENSDAG 28 JUNI 1995 [MBURG (DPA/AFP/ANP) - Ier de kop „Wil" werden uns lern" (We zullen veranderen) linsdag in een groot aantal itse kranten een paginagrote lertentie verschenen waar- Shell het vertrouwen van [Duitse bevolking wil her ten na de affaire met de it Spar. oogstte vooral in Duits- scherpe kritiek met zijn :en om de olie-installatie in lite dumpen. Politici van links li rechts namen het voortouw tot een boycot, die leidde tot een aanzienüjk omzetverlies voor veel Duitse Shell-pomphouders. De advertentie lijkt een poging die klandizie terug te krijgen. Topman Peter Duncan van Shell in Duitsland rept met geen woord over de boycot en verde digt de oorspronkelijke plannen. Hij schrijft dat het besluit (van de Britse Shell) strookte met in ternationale milieuakkoorden. Het bleek echter dat een „wettig besluit" niet genoeg was „omdat politiek en samenleving er niet achter stonden". „We hebben geleerd dat de pu blieke opinie onze argumenten niet kon begrijpen. Maai- niet al leen dat. We beseffen nu ook dat wij meer en beter naar u, onze klanten, moeten luisteren. Ook al doet het zeer. alleen hij die zijn lesje leert, heeft de toekomst. We willen bereiken dat u ons weer accepteert", aldus Duncan. In Denemarken hebben alle 250.000 klanten met een Shell- kredietkaart een brief thuis ge kregen waarin het concern nog eens uitweidt over de kwestie. Topman Mike Lux schrijft daar in dat de ook in Denemarken succesvolle klantenprotesten grote indruk hebben gemaakt. Bij Shell Nederland zijn geen plannen voor soortgelijke acties. De protesten tegen het afzinken van de Brent Spar beperkten zich in ons land tot het zetten van handtekeningen. Shell- pomphouders merkten niets van een teruglopende afzet, al dus een woordvoerder in Rotter dam. Hij herinnerde eraan dat Shell twee weken geleden nog in Ne derlandse kranten een pagina grote advertentie plaatste. Daarin nam het concern het nog hartstochtelijk op voor de dumpplannen. Shell dient vandaag een officieel verzoek in bij de Noorse regering om zijn olieplatform Brent Spar tijdelijk in de kustwateren van het Scandinavische land te mo gen parkeren. Het Brits/Neder landse olieconcern heeft drie of vier mogelijke plaatsen gevon den en zal zijn voorkeur bekend maken aan de Noorse minister van energiezaken. Jens Stolten- berg. Dat heeft de woordvoerder van Shell Noorwegen gisteren ver klaard. Volgens hem betreft het verzoek uitsluitend het tijdelijk neerzetten van het olieplatform en niet de sloop aan land. De Noorse regering zal na ont vangst van het verzoek de offi ciële procedures in werking stel len. Daarbij bekijkt zij de juridi sche aspecten. Ook worden de mogelijke gevolgen voor het mi lieu Onderzocht. Minister Wijers van economi sche zaken polste vorige week Noorwegen over de mogelijk heid dat dat land zich tijdelijk over het olieplatform zou ontfer men. Stoltenberg ontving de suggestie van de Nederlandse bewinsman positief. iSponze correspondent is Hoogendijk SKOU - Het Russische par- j) lentsgebouw dat wordt ont- ifBid na een valse bommel- het legendarische Witte 2(jis dat eveneens na een bom- 2Mding wordt geëvacueerd en 2-iconcerten die worden afge- j;d omdat er te weinig politie jj chikbaar is voor het handha- van de orde. Dat is Moskou e week. Na de gijzelingsactie ir Tsjetsjeense rebellen bij- twee- weken geleden in de drussïsche stad Boedjonn- k, zit de schrik er goed in bij regering heeft het toch al niet i aige politiekorps van de ifdstad uitgebreid met tussen 11.000 en 16.000 commando's ide strijdkrachten en OMON- lieden van het ministerie van nenlandse zaken. Alle invals- ;en naar de stad zijn afgezet. mmig kijkende commando's ;ogelvrij vest en met het ma- aegeweer voor de borst, hou- elke auto met een ander dan skous kenteken aan. Dag en ht zijn ze paraat om ook ar bij de geringste verden- g in actie te komen. ie stad zelf worden alle vitale Jouwen bewaakt. Pantserwa- voor de elektriciteitscen- de regeringsgebouwen, waterleiding en gewapende militairen bij de metro-stations, grote markten en stations. Volgens de Moskouse politie zijn 15 terroristische Tsjetsjeense groepen de stad binnengeslo pen. Vooral de mededeling van de Tsjetsjeense commandant Basajev, de man achter de gijze ling in Boedjonnovsk, dat hij ei genlijk in Moskou had willen toeslaan, maar te weinig geld had om alle Russische controle posten om te kopen, heeft de Moskovieten aan het denken ge zet. Ze wisten dat veel ordebe waarders corrupt zijn, maar dat het zo erg zou kunnen zijn. had den ze nooit gedacht. Kerncentrale Sommige politici wakkeren de paniek nog aan door lichtzin nige verklaringen. De voorzitter van de parlementseommisie die de oorzaken van de Tsjetsjeense oorlog onderzoekt, Stanislav Govoroekjin, verklaarde bij voorbeeld in een interview dat het een klein kunstje zou zijn voor de aanhangers van de Tsjetsjeense leider Doedajev om een kerncentrale aan te vallen. De woordvoerder van de Mos kouse politie, Vladimir Zoetkov, was minder pessimistisch, maar ook hij vreest nieuwe aanslagen. Dat de controles rigoureus wor den uitgevoerd, bleek begin deze week. Op één dag werden 12.000 mensen in voorlopige hechtenis genomen. Ruim 20 procent van hen was afkomstig uit de roerige Noord-Kaukasus. MARMARIS - Grote rookwolken rijzen uit boven de heuvels van de Turkse badplaats Marmaris, aan de Middellandse Zee, waar het strand uitzicht biedt op een bosbrand. Ongeveer vijfhonderd hectare bos in de regio is verwoest bij drie branden. De autoritei ten vermoeden dat ze zijn aangestoken omdat ooggetuigen mensen hebben zien wegrennen van de plaatsen waar het vuur ontstond. foto EPA .V HAAG (GPD) - De rechts- il van het VN-tribunaal voor aan het Haagse af archillplein is even het do- :n de elf rechters van het Het toekom- onderkomen van het tribu- il in Arusha in Tanzania is niet klaar. Daarom werden gisteren (dinsdag) in Den ag beëdigd en houden ze daar eerste plenaire zitting. te zijn beëdigd, kozen de hters uit hun midden de Se- lalees Laity Karna tot presi- it. De Russische rechter Ja- Ostrovski werd benoemd vice-president. De niet gerin- taak van de rechters, van wie ook bij het Joegoslavië-tri- ïaal zijn aangesteld, is recht spreken in de genocide die Hu tu's vorig jaar onder de Tutsi's en gematigde Hutu's in Ruanda en in buurlanden aanrichtten. Naar schatting een half tot een miljoen mensen werden, vaak op gruwelijke wijze, vermoord. Op een door de VN-opgestelde lijst prijken 400 namen van mensen die als hoofdschuldigen worden aangemerkt. Met het besluit om na ex-Joego slavië een tribunaal voor Ruan da in te stellen, heeft de VN-Vei- ligheidsraad 'zijn vastbesloten heid bevestigd om plegers van genocide en andere misdaden tegen de menselijkheid te be rechten en verdere gruweldaden te voorkomen', zei Hans Corell, onder-secretaris-generaal van de Verenigde Naties en juridisch MDEN (RTR/AFP) - Met 170 purper persoon per jaar zijn de itsers de grootste liefhebbers 2=i alcoholische dranken in 2(ropa. Op deze markt hebben 28 r en wijn steeds meer de 2S|orkeur boven sterke drank, blijkt uit gegevens die het ferzoeksbureau Euromoni- dinsdag bekendmaakte, dorst van de Duitsers is ech- volgens de nuchtere cijfers 201 afgenomen, want de con- 18 nptie bedroeg in 1990 nog 178 r. Maar zij verwezen de Ocs- irijkers, Denen, Belgen en Ie- gemakkelijk naar de tweede I1 ats. Die drinken meer dan 130 Er per persoon. omvangrijke consumptie is gevolg van de voorkeur bij oosterburen voor bier, „een Jnk met weinig alcohol, die in f, atief grote hoeveelheden kan (den gedronken", legde Euro monitor uit. Bier wordt trou wens in elf van de onderzochte zestien landen het meest ge dronken. Daarentegen heeft het gerstenat maai- een aandeel van 10,1 pro cent op de Franse markt, die wordt beheerst door wijn (80 pro cent). Maar bier is wel in opmars in Frankrijk. Het verbruik steeg tussen 1990 en 1994 met 20 pro cent. Wijn wordt steeds meer gedron ken in de kleinere Europese lan den, zoals in Ierland, Denemar ken en Noorwegen. Het verbruik van sterke drank neemt in heel Europa af, volgens Euromonitor omdat de mensen gezonder willen leven. Enige uit zondering zijn de Portugezen: hun zin in brandewijn of vodka deed het marktaandeel sinds 1990 met ruim 40 procent stij gen. adviseur van secretaris-gene raal Boutros Ghali, gisteren bij de beëdiging van de rechters. „Het is een krachtig signaal dat dit niet langer kan worden geto lereerd, en dat overal, in Cen- traal-Europa of Afrika, dezelfde wetten van toepassing zijn". Corell wees erop dat naast de medewerking" van de regering van Ruanda die van andere lan den nodig is. Hij doelt onder meer op landen als Kenya en Zaire, waarvan wordt vermoed of bekend is dat zich daar extre mistische Hutu-leiders en de ar- chitechten van de genocide op houden. Zonder te kunnen zeg gen waaruit die bestaan, zei hij dat de VN-Veiligheidsraad on willige landen eventueel dwin gende maatregelen kan opleg gen. Openbaar aanklager Richard Ooldstone van het Joegoslavie- tribunaal is tevens bij het Ruan- da-tribunaal aangesteld en de vijf rechters van het Hof van Ap pel van 'Joegoslavië' vervullen bij 'Ruanda' dezelfde functie. De rechters en aanklager baseren zich op de door het Joegoslavië- tribunaal gehanteerde procedu res. maar er is een aantal ver schillen. Corell zei dat de moge lijkheid bestaat dat gevangenis straffen in Ruanda zelf wórden- uitgezeten. Behalve de al genoemde 400 hoofdverdachten, zijn er tien duizenden verdachten die in Ruanda zelf vastzitten en even tueel zullen worden berecht. Mocht het tribunaal in zaken tot gratie of strafvermindering over gaan, dan moet het eerst de rege ring van Ruanda daarvan in kennis stellen. De Ruandese minister van justi tie. Alphonse Nkubito, zei dat er verschillende problemen zijn om verdachten aan Ruanda uit te leveren. Het justitieel apparaat is vrijwel vernietigd en er is maar een beperkt aantal uitleverings verdragen. Sommige landen wil len alleen verdachten uitleveren onder voorwaarde dat niet de in Ruanda bestaande doodstraf wordt toegepast. Of ze willen om geo-politieke redenen niet mee werken. Nkubito bevestigde desgevraagd dat Ruanda om de mogelijkheid van het uitspreken van de doodstraf door de rech ters van het tribunaal had ge vraagd. Dat is echter niet geho noreerd. Zij kunnen, net als de rechters van het Joegoslaviè-tri- bunaal, maximaal levenslange gevangenisstraf opleggen. Minister Sorgdrager van justitie toonde vertrouwen in het werk van het tribunaal. „Pessimisten kunnen zeggen dat een nieuw tribunaal ter berechting van oorlogsmisdaden een nutteloze ondernemening is. omaai dit soort instituten geen einde maakt aan geweld. Ik ben er als oud-officier van justitie echter sterk van overtuigd dat je met een dergelijk wettelijk kader bij draagt aan de kwaliteit van de samenleving, ook al ban je daar mee geweld niet uit. Hoe hoger de kwaliteit van de samenleving is, des te minder redenen voor mensen om naar geweld te grij pen", aldus Sorgdrager. PEKING - Een inwoner van Peking maakt dinsdag een och tendwandelingetje met zijn eend. Veel inwoners van de stad houden er huisdieren op na, maar eenden zijn toch een zeld zame verschijning op hel trottoir. De man zei desgevraagd voor de eend te hebben gekozen omdat die gehoorzaam is en gezellig. Hij noemde de vogel 'sprookjeseend van de onme telijke oceaan'. foto EPA HIJS (AP) - Frankrijk onthaalt zijn toeristen deze zomer met een h, die desnoods gedwongen mag zijn. t ministerie van toerisme startte dinsdag 'Project Bonjour', be- eld om onvriendelijke obers en kortaf winkelpersoneel te trainen beleefdheid. Ook bij de spoorwegen, luchtvaartmaatschappijen plaatselijke toeristische diensten moet er best eens een lach af- nnen. vindt minister Frangoise de Panafieu. Frankrijk verwel ft ieder jaar 60 miljoen toeristen en is daarmee koploper in de teld. De Panafieu wil voorkomen dat toeristen Frankrijk gaan iden omdat zij op onbeleefd personeel zijn gestuit, tsdag ging een karavaan van instructeurs, vergezeld van een hete- •htballon, op pad naar 26 steden. De campagne duurt tot 31 augus- PLYMOUTH (AP) - Autofa brikant Ford gaat proeven ne men met een nieuwe radia- teur met ingebouwde kataly sator die auto's tot smog-eten- de in plaats van smog-veroor- zakende voertuigen zou kun nen maken. De nieuwe radiateur is een uit vinding van Engelhard Corp.. een bedrijf dat het systeem aan Ford hoopt te verkopen. Als het. systeem werkt kan er een generatie auto's worden gemaakt die een alternatief is voor elektrisch aangedreven wagens, waarmee nu wordt geëxperimenteerd om milieu normen van de toekomst te kunnen halen. Een topman van Ford zei dat de anti-smog radiateur in 1998 op de markt kan zijn. Voor de proeven zijn negen maanden uitgetrokken. In de radiateur zit een speciale coating die platina bevat en die ozon in zuurstof, en kool- monoxyde in kooldioxyde om zet als de lucht van buiten er passeert om haar koelende werking op de motor te ver richten. Het systeem zou een aanvulling zijn op bestaande katalysatoren die veel vervui lende stoffen neutraliseert. Met een aantal verfijningen in de emissietechnologie zou het resultaat zijn dat er auto's en vrachtwagens komen die meer vuil uit de lucht halen dan zij er aan afgeven. Autorijden zou dan een natuurvriendelijke activiteit worden. „Auto's worden gezien als ver vuilers. Wij verwachten dat ze na verloop van tijd gezien zul len worden als vuil verwij de raars". aldus Louis Ross. hoofd van de technische afde ling van Ford. Tijdens de proeven moet dui delijk worden of de van de spe ciale coating voorziene radia- teurs opgewassen zijn tegen de harde omstandigheden van alledag: de regen, pekel, en in- sekten die op de weg door de radiateur van auto's razen. De raming is dat de nieuwe radia- teurs in kostprijs een stuk on der de 1000 dollar (1560 gul den) zullen blijven. Het nieuwe systeem is onder andere be doeld voor de Amerikaanse markt. De staten Massachu setts, New York en Californië zullen waarschijnlijk met in gang van 1998 eisen dat auto's geen vervuiling veroorzaken. De enige tot dusver ontwikkel de auto's die aan die eis vol doen zijn auto's die op accu's rijden. Amnesty International hekelt China DEN HAAG (ANP) - Veel vrouwen in China worden volgens Amnesty International onderdrukt, gevangen gezet, en mis handeld. Dit constateert de mensenrechtenorganisatie in een dinsdag uitgebracht rapport dat is gemaakt naar aanleiding van de internationale vrouwenconferentie die in september in dit land wordt gehouden. Talloze Chinese vrouwen zitten ge vangen vanwege hun politiek mening, geloof of etnische af komst. Velen werden na oneerlijke processen tot jarenlange gevangenisstraffen veroordeeld, Tijdens hun detentie zijn zij vaak het slachtoffer van martelingen en seksueel misbruik, al dus Amnesty. Hillary Clinton schrijft column WASHINGTON (RTR) - Hillary Clinton gaat wekelijks een krantecolumn schrijven. Dit heeft de First Lady maandag meegedeeld. „Deze krantecolumn biedt mij een unieke moge lijkheid mijn ervaringen in het Witte Huis en als landsvrouwe met het Amerikaanse volk te delen." zo zei ze in een toepsraak tot de News Women's Club. Dat is een organisatie van vrouwen die zich op leidinggevend niveau met nieuws bezighouden. De presidentsvrouw gaat schrijven over haar „waarnemingen van vrouwen, kinderen en families die ze alom in het land en overal ter wereld heeft ontmoet", verklaarde haar woordvoerster. Steeds meer gaten in langste hek SYDNEY (DPA) - De langste afrastering ter wereld, het. 5334 kilometer lange Dingo-hek in Australië, kan de schaaps- en rundveekuddes steeds minder tegen de inheemse wilde hon den beschermen. Het hek, 1,80 meter hoog en twee keer zo lang als de Chinese Muur, vertoont op steeds meer plaatsen gaten. Wilde dieren en het rauwe klimaat op het vijfde continent ver woesten de afrastering sneller dan de reparaties vorderen. Eén boerderij verloor alleen dit jaar al vijfhonderd schapen door de hongerige honden. Zware overstromingen in Nepal KATHMANDU (RTR) - Overstromingen en landverschuivin gen hebben in Nepal aan minstens 85 personen het leven ge kost, 41 personen worden vermist. Dat hebben de Nepalese au toriteiten dinsdag bekendgemaakt. Zware regenbuien teiste ren het koninkrijk in het Himalayagebergte sinds drie weken. Meer dan honderd gebouwen zijn door het water weggespoeld of grotendeels beschadigd. Hongarije betreurt 7 treindoden BOEDAPEST (AP) - Zes Hongaarse spoorwegarbeiders zijn om het leven gekomen en zes anderen zwaar gewond geraakt toen het busje waarin zij zaten op een spoorwegovergang bij Nyul. 80 kilometer ten oosten van Boedapest, werd gegrepen door een trein. De treinmachinist verklaarde dat het busje bij de overweg was gestopt, maar om onverklaarbare reden was opgetrokken net toen de trein aankwam, aldus het persbureau MTI. Bij Barcs. 180 kilometer ten zuiden van Boedapest nabij de grens met Kroatië, vielen ook een dode en een zwaargewonde toen een bestelauto waarschuwingslichten negeerde en op een overweg onder een trein kwam. Geen tweede motie tegen Jeltsin MOSKOU (AP) - Het Russische parlement zal niet opnieuw over een motie van wantrouwen tegen de regering van presi dent Boris Jeltsin stemmen. Jegor Gajdar, leider van de partij Ruslands Keuze, zei dinsdag dat de president en de fractieleiders in onderling overleg een compromis hebben gesloten. Nadat de eerste motie vorige week was ingediend en Jeltsin die naast zich neer had gelegd, had hij gedreigd bij de tweede keer het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het parlement komt zaterdag weer bijeen, maar zal dan niet over een motie stem men. zei voorzitter Ivan Roebkin. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Over de hoofden van de lagerhuisfractie heen beloof den de kemphanen om het lei derschap van de Britse Conser vatieve Partij, John Major en John Redwood, de Britse kie zers dinsdag onder meer belas tingverlaging en verscherping van de strijd tegen de misdaad. Ex-minister Redwood deed dat dinsdag in Londen tijdens de presentatie van zijn verkiezings manifest. John Major, aanwezig bij de Eurotop in Cannes, ont vouwde in een artikel in de Lon- dense Evening Standard zijn po litiek programma voor het par tijleiderschap. Volgende week dinsdag moeten de 329 Conservatieve lagerhuis leden hun voorkeur voor een van beide kandidaten uitspreken. Komende donderdag sluit de termijn waarop nieilwe kandida ten zich kunnen aanmelden. De kans wordt echter klein geacht dat politici van formaat zich als nog in de race zullen werpen. Redwood maakte belastingver laging en afwijzing van een Eu ropese munteenheid tot de hoofdpunten van zijn program ma. Major heeft bedongen dat- het Verenigd Koninkrijk even tueel niet meedoet aan de invoe ring van een Europese munt. De premier wil daarover echter nu nog geen principiële uitspraak doen en heeft gezegd dat er mo gelijk een referendum over de Euro-munt komt. Volgens John Redwood heeft Major zich niet gehouden aan beloften de belastingen nog tij dens deze kabinetsperiode te verlagen. Redwood wil dit berei ken door fors te bezuinigen - be dragen werden echter niet ge noemd - op de overheidsuitga ven. „De Conservatieve Partij is de partij van lage belastingen of de partij is helemaal niets", al dus Redwood. „Met die bood schap hebben we vier keer ach tereen verkiezingen gewonnen en dat verplicht", zo zei hij. DUBAI (RTR/AFP/DPA) - In de Golfstaat Qatar heeft zich dins dag een machtswisseling voor gedaan. Sjeik Khalifa bin Ha mad al-Thani is afgezet door Terugtrekking van Westoever bijna geregeld JERUZALEM (AP) - Israël en de Palestijnen zijn elkaar een be hoorlijk eind genaderd in de on derhandelingen over terugtrek king van het Israëlische leger van de Westoever. Alleen over een tijdschema waarbihnen dat proces moet worden afgewik keld zijn de meningen nog ver deeld. Dat hebben onderhande laars van beide partijen dins dag bekendgemaakt. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres zei dat enkele netelige kwesties tot het allerlaatst waren blijven liggen. Hij sprak echter de hoop uit dat een deelafspraak kan worden bereikt voor zaterdag, de datum van 1 juli waarop vol gens het Israëlisch-Palestijnse vredesakkkoord een uitgewerkt terugtrekkingsplan op tafel zou moeten liggen. zijn zoon, kroonprins Hamad bin Khalifa al-Thani. De sjeik zal zich niet bij de coup neerleg gen. De kroonprins zei in een verkla ring voor de televisie dat de machtswisseling in het belang van het land is. De nieuwe emir was feitelijk al uitvoerend re geerder van het olierijke emi raat. De staatsgreep volgt op een weken durende machts strijd binnen de regerende fami lie. De sjeik probeerde bevoegd heden terug te krijgen die hij de afgelopen drie jaar uit handen had gegeven. De nieuwe emir heeft twee mi nisters. onder wie zijn broer, naar Saudi-Arabië gestuurd met een boodschap voor koning Fahd. Saudi-Arabië is het enige buurland van het schiereiland Qatar. In Djedda is een ontmoe ting geregeld tussen de twee mi nisters en een afgezant van de af gezette emir. Die verklaarde dinsdag in Genève dat hij de enige legitieme heerser van Qa tar is en dat hij daarin wordt ge steund door de Golfstaten, waaronder Saudi-Arabië. In Qatar verliep de gedwongen opvolging van de emir zonder in cidenten. De regerende Al-Tha- ni familie zou de kroonprins als nieuwe emir steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5