PZC Strijd tegen kinderarbeid India fvv?ti Tot Bam Groot-Emaus in Ermelo is laatste kans voor jongeren achtergrond Keurmerk voor tapijten probeert schade door nieuws over slavernij te verminderen r% I het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole standplaats WOENSDAG 28 JUNI 1995 door John Verhoeven India heeft een offensief inge zet om kinderarbeid in de ta pijtindustrie uit te bannen. Om het geschonden imago van deze bedrijfstak weer een beetje op te vijzelen, moet een nieuw keurmerk de koper garanderen dat het kleed zonder kinderar beid is gemaakt. Het keurmerk, 'Kaleen' (wat eenvoudig 'tapijt' betekent), zal nog dit jaar zijn intrede doen. Het initiatief is af komstig van de Indiase tapijt- exporteurs, maar wordt ge steund en deels gefinancierd door de Indiase overheid. Volgens de Indiase minister voor de textielindustrie G. Ven- kat Swamy is het initiatief een reactie op de groeiende kritiek op kinderarbeid, waardoor de export van tapijten in gevaar dreigt te komen. De export van Indiase tapijten is volgens cijfers van de regering- de afgelopen vier jaar verdub beld. Daar dreigt nu de klad in te komen na groeiende kritiek in landen als Duitsland. Zweden, de Verenigde Staten en - in min dere mate - Nederland op de in zet van kinderen bij het knopen van tapijten. Dat heeft in Duits land al geleid tot een afvlakking van de importgroei. In Nederland is er volgens In diase autoriteiten van een terug val nog nauwelijks iets te mer ken. maar de ongerustheid over het aangetaste imago is groot. Minister Venkat Swamy. dit weekeinde even in Nederland, onderbrak zijn vakantie zelfs even om het nieuwe initiatief van de Indiase overheid toe te lichten. ..Het uiteindelijke doel van de overheid blijft de totale afschaffing van kinderarbeid", zei hij zaterdag in Amsterdam. „Dat is in het belang van India. Maar gezien de omvang van het probleem en de armoede in grote delen van het land is dat niet op korte termijn te realiseren. Bo vendien kan de overheid het nooit alleen. De steun van het bedrijfsleven en van hulporgani saties is cruciaal". Toezicht Om de invoering van het nieuwe keurmerk mogelijk te maken, zijn de landelijke overheid en de regering van de noordelijke deel staat Uttar Pradesh begonnen met een inventarisatie en toe zicht op de weverijen in deze 'ta- pijtengordel' waar ongeveer Kinderen in India protesteren tegen kinderarbeid die ze vervangen willen zien door arbeid door volwassenen. foto Reuters tachtig procent van de totale produktie vandaan komt. Alle bedrijfjes die hun produkten wil len (blijven) exporteren - ruim 95 procent gaat naar het buiten land-moeten een contract teke nen waarin ze beloven af te zien van kinderarbeid. Bovendien moeten de bedrijven opgeven waar hun weefgetou wen staan, wat er op gemaakt wordt en wie de opdrachtgever is. Die gegevens worden aan de hand van de exportorders ge controleerd door de douane. De exporteurs beloven bovendien een kwart procent van hun op brengsten te doneren aan een fonds waarmee sociale en onder wijsprojecten worden bekostigd voor kinderen die achter weefge touwen worden aangetroffen. Een commissie moet toezien op de naleving en kan onaangekon digde inspecties uitvoeren. Controle op deze commissie wordt uitgevoerd door een co mité waarin naast overheid en bedrijfsleven ook vertegenwoor digers van Indiase mensenrech- In Suriname spreekt men vele talen, waaronder een soort Nederlands. Dat gaat ongeveer zo: „Het was de batterij, toch. We mo.esten gaan stoten. Die man van naast kwam langsgefietst. Hij heeft me op de pakken drager thuisgezet". In ge woon Nederlands: Iemand zat met een kapotte accu en slaagde er niet in de auto aan te duwen, waarna de buurman hem achterop de fiets heeft thuisgebracht. Maai' het verhaal van de on fortuinlijke automobilist is nog niet ten einde. De buur man kreeg namelijk een flet- te tajer. Man, toen moest hij alsnog gaan voetéren. Hij moest zich haasten voor een verjaring. Daar is-ie tot bam gebleven. Vertaling: Ze moesten als gevolg van een lekke band toch gaan lopen. Hij kwam daardoor laat op een verjaardagsfeestje, waar hij tot het einde bleef han gen. Maar wie gaat voetéren, is niet van plan te gaan 'wan delen'. Daar kwam ik jaren geleden achter toen ik in de auto zat en ik iemand in een uithoek de weg vroeg. De motor ronkte en de vrouw, die de richting van een zand pad aangaf, stak belangstel lend haai' hoofd naar binnen. „Zo, bent u aan het wande len"? Nee. natuurlijk niet, ik zat in een auto. Dat zag zij ook. Maar was ik misschien met die auto aan het wande len? Ze had gelijk. Wandelen betekent 'een uitstapje ma ken*. Een telefoniste zal zeggen 'houdt u even aan' als ze u wil doorverbinden. Tien te gen één dat de gezochte per soon nergens te bekennen is. Hij is op zoek naar brood, benzine, of misschien al ver zonken in de middagslaap. Als-ie 'uitlandig' is, wordt het nog moeilijker. U zegt het later wederom te zullen proberen. ..Is goed dan", ant woordt de telefoniste. Dat klinkt heel vriendelijk en hoopgevend. Het verzacht de pijn dat u de persoon nim mer te spreken zult krijgen. Wie om een peer vraagt, krijgt geen peer - want onbe kend in Suriname - maar een gloeilamp. Vragen is trouwens overbodig. Liever gebruikt men de gebiedende wijs. Geef me broden! Zet pe per! (op, bij voorbeeld, een bord nasi).. Ook het werk woord 'gaan' biedt vele mo gelijkheden. 'Ik ga gaan'. En 'ik ben een pakje gaan ma ken'. Dat wil zeggen: in ben naar de kleermaker gestapt om me dat pakje te laten aanmeten. De keren dat inbrekers onge stoord in een winkel goede ren 'wegdragen' zijn van daag de dag niet te tellen. En het is niet 'verwachtbaar' dat zware drugscriminelen lang in de gevangenis blij ven. Ze kopen een cipier om en dokken (duiken onder). Toffe jongens zijn het (harde knapen). Voor de bestolen winkelier was het trouwens wel sneu. Hij had nog juist op de televisie geadverteerd: „Bij ons bent u terecht voor korte-mouwhemden. Ook pas ontpakt: okselmouw- hemden". En gelukkig 'in meerdere kleuren verkrijg baar'. Maar er is meer dan Neder lands alleen. Suriname kent ook het eigen Sranan Tongo, voor op straat. Het is de taal die de Afrikaanse slaven ont wikkelden. In het binnen land lukt weinig in het Ne derlands en soms ook niet in het Sranan Tongo. Daar spreken de bosneger- en In dianenstammen elk hun ei gen taal. Zo af en toe brandt in Suri name een discusie los over 'dat ding'. Centrale vraag: zullen we met z'n allen Spaans gaan praten? Ja, ge zellig. Behalve in Brazilië praten de meeste mensen in Zuid-Amerika Spaans. En daar wonen we, dus waarom niet? Engels dan? De discussies duren kort. Het plan blijkt te ingewik keld. Voorlopig blijft Neder lands de officiële taal. Want problemen hebben we al ge noeg in het land, toch? Is goed dan. tenorganisaties en Unicef zitting zullen hebben, zo kondigde mi nister G. Venkat Swamy aan. Groot verschil In Uttar Pradesh zouden vol gens officiële cijfers tot op heden bijna tienduizend weverijen geïnspecteerd zijn. In 122 geval len werd kinderarbeid geconsta teerd, waarbij het om 370 kinde ren onder de 14 jaar ging. Over enkele maanden zullen de inven tarisatie en toezicht in de deel staat voltooid zijn. In hoeverre het nieuwe keur merk haar pretenties ook daad werkelijk kan waarmaken, is vooralsnog niet duidelijk. Een zegsman van de Landelijke Werkgroep India reageerde met de constatering dat er in India 'soms een geweldig groot ver schil bestaat tussen wat de over heid zegt te zullen doen en wat er daadwerkelijk gebeurt". Daar staat tegenover dat het keur merk zal worden gecontroleerd door een internationaal comité waarin naast tapijtexporteurs en de Indiase overheid ook Uni cef, Indiase mensenrechtenor ganisaties en de Internationale Arbeidsorganisatie ILO verte genwoordigd zijn. De Utrechtse tapijtimporteur F. Janssen is positief. Hij is als enige Nederlandse tapijthande laar lid van de vorig jaar opge richte organisatie 'Care Fair'. Ook die club van - merendeels Duitse - importeurs maakt zich sterk voor het beëindigen van kinderarbeid in de Indiase weve rijen, en werkt daarbij al samen met de overheid en de bond van Indiase exporteurs. Voetsporen Het 'Kaleen'-keurmerk volgt in de voetsporen van een soortge lijk certificaat dat 'Rugmark' heet en hetzelfde doel nastreeft. 'Rugmark' is een Duits initiatief maar wordt inmiddels door een onafhankelijke organisatie van uit India uitgevoerd. De voor malige Indiase minister van mi lieu, Maneka Gandhi, is voorzit ter van die stichting. De vraag naar Rugmark-tapijten is vol gens deze stichting in korte tijd enorm gestegen, vooral in Duits land, Engeland, de VS, Zwitser land en de Scandinavische lan den. Volgens minister Venkat Swa my was het bestaan van Rug mark geen beletsel om met een 'eigen' keurmerk op de proppen te komen. „We zijn natuurlijk blij met die particuliere initiatie ven", zei hij zaterdag, „maar de Indiase overheid moet haar ei gen verantwoordelijkheid ne men". Arbeid door kinderen beneden de 14 jaar is in India formeel ver boden. voor bepaalde gevaarlij ke industriën geldt een leeftijd grens van 16 jaar. In het land zijn volgens officiële cijfers bijna twintig miljoen kinderen werk zaam. De niet-officiële aantallen liggen echter veel hoger. Het overgrote deel van de kinderen werkt in familieverband en ont vangt geen werkelijk salaris. Dat is ook de reden waarom de cijfers over kinderarbeid zo enorm uiteen lopen: onafhanke- De capaciteit om jongeren die drei gen te ontsporen te kunnen opvan gen, is volstrekt onvoldoende. De si tuatie is zó nijpend dat de Utrechtse rechtbank twee zusjes van 12 en 13 in een politiecel heeft moeten zetten. Ook de schrijnende problematiek rondom het zestien-jarige Goese meisje Corrine Jansen onderlijnen het gebrek aan opvangplaatsen voor probleemkinderen. Volgens het Er- mélose opvanginstituut Groot- Emaus is uitbreiding echter nooit een definitieve oplossing. „Er is sprake van een aanzuigende werking. Al zouden we de hele wachtlijst wegioer- ken, dan komt er snel een nieuwe voor terug. Net als het fileprobleem eigenlijk". door Arjen van Vliet Omdat jongeren die kans verdienen. Al bij het eerste bord op het terrein van Groot-Emaus staat de filosofie waarmee de instelling werkt kernachtig verwoord. Meer dan tweehonderd jongens en meisjes tussen de twaalf en achttien jaar wonen er, al dan niet in gesloten opvang. Jongeren die thuis niet meer te handhaven zijn, of dusda nig dreigen te ontsporen dat de criminali teit of jeugdprostitutie nog maar een kleine stap is. Een plek kortom, waar voorkomen zou kun nen worden dat de twee Utrechtse zusjes van twaalf en dertien de prostitutie ingaan, zoals hun moeder, de kinder- en zedenpolitie en de Utrechtse kinderrechter J. Nieuwen- huijsen vrezen. Op het opvanginstituut in de gemeente Er melo hebben ze dit voorjaar te maken gehad met een rechter die opname van een 16-ja- rige jongen verplicht wilde stellen. Die kwes tie leidde ertoe dat het ministerie van VWS, waar Groot-Emaus onder valt, razendsnel besloot tot uitbreiding van de capaciteit. Maar, stelt directie-secretaris H. Konijnen belt heel duidelijk: „In principe hebben wij géén boodschap aan een kinderrechter. Wij vallen immers niet onder justitie. De jonge ren hier zijn geen criminelen. Sommigen zit ten daar tegenaan, maar driekwart heeft problemen op een heel ander vlak". Weglopen Het complex Groot-Emaus oogt vriendelijk. Veel groen, de verblijven ademen een huise lijke sfeer uit en, opvallend genoeg, nergens hekwerk te bekennen. De huizen voor geslo ten opvang hebben weliswaar deuren die zonder sleutel niet opengaan en ramen die slechts een paar centimeter open kunnen, maar: „Wie echt weg wil lopen, die lukt het hier", geeft Konijnenbelt toe. „Wij proberen de jongeren echter te overtuigen dat weglo pen weinig zin heeft. Dat ze toch weer hier terugkomen en dat ze hier ook beter af zijn. Het kan een paar keer duren, maar dan is dat besef er ook". De twee Utrechtse meisjes hebben reeds la- Kinderen die nergens heen kunnen worden voor zwerven behoed door opvang in instellin gen als Groot-Emaus. Maar daar moet dan wel plaats zijn. foto GPD ten blijken dat ze niet gediend zijn van op vang. Ze liepen meteen weer weg. „Stel dat ze hier zouden komen, dan zou het waar schijnlijk al een stuk schelen als we ze uit elkaar halen", denkt Konijnenbelt. „Indivi dueel zijn ze makkelijker te beïnvloeden. Ik neem aan dat ze niet uit zichzelf de prostitu tie in willen, maai' dat dat door verkeerde vrienden gaat. Die zijn hier in ieder geval niet. Dan is het zaak hun gedragsalternatie ven aan te bieden. Laten zien dat je je met meer kunt vermaken dan met prostitutie. Dan nog blijft het de vraag of ze na een ver blijf hier niet alsnog dat gevreesde pad op gaan. Maai' ze maken die keus dan als bij na- volwassen mensen die weten dat het ook an ders kan, en niet als twee kinderen van twaalf en dertien". Goedkoper Het kost meer dan een ton per jaar om een jongere op Groot-Emaus te laten wonen. Een fors bedrag, geeft Konijnenbelt toe. „Maar je moet dat afzetten tegen justitiële opvang. Dat kost bijna driemaal zoveel. Groot-Emaus is voor veel jongeren een laat ste opvangmogelijkheid, voor ze in de maat schappij op een dood spoor belanden of de criminaliteit ingaan". Op Groot-Emaus wordt gewoond in groepen van zeven. Gezamenlijke huiskamer, keu ken, handvaardigheidsruimte, aparte slaap kamers. Wie door het lot bij elkaar komt te wonen, moet het soms jaren samen zien te rooien. Discipline is daarvoor een vereiste, maar dat is iets wat de jongeren min of meer op prijs stellen. Konijnenbelt: „Ze zijn vaak niet in staat zichzelf te vennaken. we moeten dat aange ven. Ze hebben structuur nodig, regelmaat. Ze beginnen niet aan dingen, waar ze.pas na bijvoorbeeld een jaar het resultaat van krij gen. Dan is het niet te overzien en haken ze af. Maar ze mogen hier eens falen. Bijvoor beeld bij het zoeken naar een werkplek. Om dat Groot-Emaus zo groot is, kunnen ze een paar maal opnieuw beginnen totdat ze hope lijk iets vinden wat bij hen past en waardoor ze het in de samenleving beter kunnen red den". Dat lukt in veel gevallen uiteindelijk niet. Konijnenbelt: „Wij onderzoeken uiteraard hoe het jongeren die hier gewoond hebben als volwassene vergaat. Met ongeveer de helft gaat het goed. de andere helft valt toch terug in het verkeerde patroon. En dan is er ook nog een groep, die niets van zich laat ho ren. Dan gaan we ervan uit dat het met die mensen ook niet goed is gelopen", zie ook pagina 15 Vandaag lijke organisaties noemen 400.000 tot 500.000 kinderen, de overheid houdt het op ongeveer een tiende daarvan. Traditie Vooral op het platteland is er een sterke, eeuwenoude traditie dat kinderen al jong een vak moeten leren van hun ouders oi oudere broer of zus. Dat 'leerpro ces' valt niet onder het verbod op kinderarbeid, al is het ver schil met werk soms miniem. Het verbod richt zich specifiek op kinderen onder de 14 jaar. die tegen - vaak zeer geringe - beta ling lange werkdagen moeten maken. Soms worden de kinderen jaren lang 'uitgeleend' aan schuldei sers van de familie. Ook hier komt traditie om de hoek kijken. In India gaan schulden over van ouders op kinderen. Volgens F. Janssen komt het wel voor dat families schulden aan het aflos sen zijn waarvan ze niet eens meer weten wanneer of hoe die ooit ontstaan zijn. Alleen de hoogte ervan, en het jaarlijks al te lossen bedrag is dan bekend. Voor die jaarlijkse 'aflossing' wordt dan vaak een kind uitge leend, dat door de 'baas' als een slaafje behandeld wordt en nau welijks iets verdient naast kost en inwoning. Het zijn vooral deze gevallen van slavernij geweest die onlangs voor opschudding hebben ge zorgd. Nog vorige week vrijdag werd de bevrijding bekend van een twaalftal Indiase kinderen die jarenlang aan weefgetouwen vastgeketend hadden gezeten. Kinderarbeid beperkt zich zekei niet tot de tapijtweverij. Andere sectoren zijn: de landbouw, luci fer- en vuurwerkfabrieken, glas- en armbandfabrieken, de dia mantindustrie, slotenmakerij en, steenbakkerijen, steengroe ven, de bouw en de confectie-in- dustrie. Naast India liggen ook landen als Bangladesh en Pakis tan onder vuur vanwege kinder arbeid. Complot De Indiase overheid ziet niette min een duidelijk complot in de negatieve publiciteit die nu ovei haar tapijtindustrie wordt uitge stort. „Uitgerekend in westerse landen waar India met haar pro dukten succes heeft, worden we geconfronteerd met pogingen om onze export een slag toe te brengen", klaagde minister Ven kat Swamy. „Dat kan geen toe val zijn". Hogedruk noord van Schotland heeft een uitloper richting Dene marken. Hierdoor is de stroming bij o?is wat geruimd naar meer oostelijke richting en wordt ivar- me en vooral droge lucht naar ons gevoerd. Door de hogedruk en droge lucht is de kans op be wolking kleinzodat de zon ma ximaal aanwezig zal zijn en het opnieuio een zomerse dag wordt in Zeeland. In de ochtend loopt de temperatuur weer vrij snel op van zo'n 15 graden naar 25 gra den, in de loop van de middag bereiken we clan de mximum- temperatuur van 28 graden. Aan de kust is het door de in vloed van het water dan iets koe ler. Komende nacht wordt op nieuw vrij helder en zachtde mi nimumtemperatuur ligt dan rond 15 graden. De komende da gen houdt het zonnige weer aan, al zal de temperatuur geleidelijk weer iets gaan zakken, langs de kust neemt dan de ka?is op zee- mist weer toe. Nautisch bericht loind: oost tot noordoost 3-4, aan de kust 4-5 Beaufort: zicht: ma tig, oplopend goed: temperatuur kustwater: 15-17 graden, aan het Veerse Meer 20 graden; af wijking waterstanden: geringe verlaging; maximum goldhoog- te monding Scheldes: rond drie kwart meter. Vooruitzichten Voor donderdag: Zonnig en warm, aan zee kans op zeemist. Maxima rond 25 graden, mi- Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnig, maar donder dag in het noorden van Schot land kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 25 graden, maai' in de kuststreken enkele graden la ger; donderdag in het noorden van Schotland bij wolkenvelden ongeveer 16 graden. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middagtemperatuur circa 27 graden, woensdag lo kaal mischien 30. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar donderdag in mid den-Frankrijk kans op wolken velden en op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 28 graden, langs de noordwestkust rond 22. Portugal: Overwegend zonnig, maar met name in het noorden ook stapelwolken en kans op en kele onweersbuien. Middagtem peratuur vlak aan zee van 21 gra den bij Porto tot 25 in de Algar- ve; landinwaarts maxima rond 29 graden. Madeira: Wolkenvelden afge wisseld door zon. Kleine kans op wat regen. Maximumtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vrij zonnig, in het noor den ook flinke wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur aan de cos- ta's van 25 graden aan de Costa Brava tot 30 in het zuiden, aan de noordwestkust rond 22 gra den; maxima landinwaarts rond 31 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig. In het noorden ook wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, soms ook wolkenvelden; op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvelden en op beide dagen kans op een paar stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden, maar aan de Cóte d'Ar- gent enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon, ook kans op enkele wolkenvelden en mogelijk een onweersbui. Maximumtempera tuur ongeveer 28 graden. Italië: Woensdag overwegend zonnig. Donderdag in het noor den en midden meer wolkenvel den en kans op enkele onweers buien, in het zuiden weinig ver- nima rond 14 graden. De ivind noord tot noordoost en zwak t matig. Voor vrijdag tot en met zonda Vrij zonnig en warm, maxiv rond 25 graden, minima rond graden. ZON EN MAAN 29 juni Zon op 05.23 onder 22. Maan op 07.03 onder 22. Hoog water Woensdag 28 juni NM 2.50 Vlissingen 03.11 208 Terneuzen 03.31 234 Bath 04.27 279 Roompot-buiten 03.15 156 Zierikzee 04.45 156 Yerseke 04.55 163 Philipsdam-West 05.05 165 Donderdag 29 juni Vlissingen 03.45 218 Terneuzen 04.06 244 Bath 05.02 291 Roompot-buiten 03.45 165 Zierikzee 05.25 162 Yerseke 05.35 169 Philipsdam-West 05.45 172 15.31 2 15.48 «j! 16.50 2 15.30 1 17.00 1 17 10 1 17.20 1 16.06 2 16.20 2 17.23 2 16.00 1 17.35 1 17.50 1 18.00 1 Woensdag 28 juni NM 2.50 Vlissingen 09.20 180 Terneuzen 09.45 189 Bath 10.50 212 Roompot-buiten 09.20 132 Zierikzee 10.35 131 Yerseke 10.35 137 Philipsdam-West 10.40 141 Donderdag 29 juni Vlissingen 09.55 182 Terneuzen 10.26 192 Bath 11.25 216 Roompot-buiten 09.55 131 Zierikzee 11.10 131 Yerseke 11.15 138 Philipsdam-West 11.20 142 23.15 2 21.45 1 23.05 1 23.05 1 23.05 1 22.25 2 22.56 2 23.56 2 22.25 1 23.45 1 23.45 1 23.45 1 andering. Middagtemperatui meest tussen 28 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Zonnif maar soms ook wolkenvelden e: kans op een regen- of onweer; bui. Maxima rond 29 graden. Malta: Woensdag kans op woi kenvelden, verder flink zonnif Middagtemperatuur circa 3 graden. Griekenland en Kreta: Veel zoi donderdag in het noorden va Griekenland ook kans op een 1< kale onweersbui. Middagtempf ratuur vlak aan zee rond 30 grt den, landinwaarts nog warmer. Zwitserland: Aanvankelijk vr zonnig, maar vooral donderda meer wolkenvelden en kans o enkele onweersbuien. Max mumtemperatuur circa 26 gn den. Oostenrijk: Vrij zonnig, in Tire mogelijk ook een enkele or weersbui. Middagtemperatuu ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Overwegen zonnig. Middagtemperatuu vlak aan zee rond 30 graden. Tsjechië en Slowakije: Woens dag in Slowakije wellicht eers nog wolkenvelden en een klein kans op een onweersbui. Verde droog en flink wat zon, Middag temperatuur oplopend tot rom 26 graden op donderdag. Hongarije: Geleidelijke ovei gang naar droger, zonniger ei warmer weer, met op donderda: maximumtemperaturen rond 2 graden. Weerrapporten 27 juni 20 uur: Amsterdam onbewolkt Aberdeen onbewolkt l Athene onbewolkt Barcelona licht bew. Berlijn onbewolkt Boedapest regenbui Bordeaux licht bew. Brussel onbewolkt Cyprus onbewolkt Dublin licht bew.' 2: Frankfurt onbewolkt Genève half bew. 2 Helsinki licht bew. 1 Innsbruck licht bew. Istanbul half bew. 2 Klagenfurt zwaar bew. 2 Kopenhagen onbewolkt Las Palmas zwaar bew. 2 Lissabon onbewolkt 2 Locarno licht bew. Londen onbewolkt 2 Luxemburg onbewolkt' 11 Madrid half bew 21 Malaga onbewolkt 2 Mallorca half bew. 2 Malta half bew. 2 Moskou half bew. 2 München onbewolkt 2 Nice licht bew. Oslo onbewolkt 2 Parijs licht bew. 2 Praag onbewolkt Rome onbewolkt 2 Split onbewolkt Stockholm onbewolkt 1 Warschau onbewolkt 2 Wenen half bew. 2 Zürich onbewolkt 2 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole: aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa Tevens snelheidscontroles bij wegwerkzaamheden zoals op de A2 tussen Vught - Eindhoven, op de Al t.h.v. Eemnes en op de A59 t.h.v. Drunen Paramaribo Wim Bunschoten E-5lÜ> bewolkt regen zonnig /k hagel c«S sneeuw ooKlanngon warrrlo'rcT wmcicrw-g lagoc'iuk ncgedr..k -1000-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4