Vonnis beursfraude vernietigd PZC Pleegouders wachten vergeefs op vergoeding van provincies Mobiele blikversnipperaar Scheveningen de tuin 49.- Tweede Kamer eist strenger optreden tegen houseparty's Slordige vaccinaties binnenland Directie casino's ziet in zwangerschap een ziekte Van den Nieuwenhuyzen optimistisch over nieuwe rechtszaak voor Haagse hof Beatrix krijgt koninginneharing Van Dok zet het mes in rompslomp bedrijven Seizoensarbeid voor uitkeringsgerechtigde vier weken premievrij 5=intraluin WOENSDAG 28 JUNI 1995 DEN HAAG (ANP) - Als het ziekteverzuim (inclusief zwangerschapsverlof) bij de Holland Casino's aan het eind van dit jaar niet onder de 6 procent uitkomt, dan wil de werkgever in 1996 een systeem van beloningen en sancties in voeren om het verzuim te drukken. Dat blijkt uit het eindbod voor een nieuwe cao dat Holland Casino's. De FNV Dienstenbond gaat hiermee niet akkoord. Het ziekteverzuim bedraagt ruim 10 procent, zo stelt de bond. De kans dat het gewen ste niveau aan het eind van het jaar wordt gehaald, is dus ui termate gering. Volgens een woordvoerder van Holland Ca sino's staat echter in het jaar verslag 1994 dat het ziektever zuim vorig jaar niet hoger dan 6,6 procent was. Het stelsel van „prikkels" voor ziet in een bonus van 750 gul den voor werknemers die zich een jaar lang niet ziek melden. Degenen die een keer ziek thuis blijven, kunnen rekenen op de helft daarvan. De tweede ziek melding resulteert in het ver lies van een vakantiedag. In to taal kunnen er zo vijf vakantie dagen worden verspeeld. Opmerkelijk is dat ook zwan gerschapsverlof wordt gezien als ziekte en dat is voor de dien stenbonden niet acceptabel. „Wij hebben het gevoel dat Holland Casino's zo aan een soort geboortenbeperking wil doen", aldus een woordvoerder van de FNV Dienstenbond. 1 )EN HAAG (GPD) - Joep van len Nieuwenhuyzen moet op- lieuw voor de rechter verschij- ïen en is daar zeer optimistisch iver. De Hoge Raad heeft giste- en het vonnis wegens beurs- E raude van de teruggetreden Begemann-topman vernietigd, l'an den Nieuwenhuyzen en zijn i advocaten denken dat het ar- rest van de Hoge Raad het Haagse hof slechts ruimte laat .•oor vrijspraak. Volgens de hoogste rechter is on- oldoende aangetoond dat Van den Nieuwenhuyzen recht- treeks voordeel heeft verkregen uit de dumping in 1991 van 4,15 miljoen HCS-aandelen op de beurs. I Tevens is niet aangetoond welke .invloed het reddingsplan van het noodlijdende bedrijf op de 1 koers van het aandeel zou heb- 1 ben. Dit is volgens de Hoge Raad 'absoluut noodzakelijk voor een veroordeling wegens misbruik van voorkennis op de beurs. Veroordeeld Van den Nieuwenhuyzen, die door het gerechtshof was veroor deeld tot drie maanden cel (plus 'drie voorwaardelijk) en een ton i boete, hoopt later dit jaar voor 1 'net Haagse gerechtshof te ver- i schijnen. Zijn advocaat mr. (Spigt zal hiertoe alles in het ïerk stellen, maar „het zal heel werken worden". De advocaat-generaal van de Raad had in maart al ge concludeerd dat het arrest van het hof op een aantal punten mank ging. Van den Nieuwen huyzen was veroordeeld omdat hij in de zomer van 1991, samen met de miljonairs Albada Jel- gersma en Melchior, het failliete technologische bedrijf HCS Technology wilde redden. Daar voor moest het drietal nieuwe aandelen kopen en probeerde na grootschalige dumping van aandelen op de beurs, tegen een zacht prijsje. Voor de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) komt het ar rest van de Hoge Raad 'niet on verwacht'. Adjunct-directeur drs. P.P.F de Vries heeft er ech ter wel gemengde gevoelens bij. „Dit betekent toch dat dingen die wij liever niet zien gebeuren op de Amsterdamse effecten beurs niet strafbaar zijn. Wij vin den dat de beurs daartegen wat strenger zou moeten optreden". DEN HAAG - Stichting Kringloop Blik (SKB) demonstreerde dinsdag in Den Haag aan parlementariërs, waaronder het Zeeuwse VVD-tweede kamerlid Te Veldhuis (tweede van links) een mobiele versnipperingsinstallatie. Die maakt de via inzamelbakken verkregen blikjes geschikt voor de produktie van nieuw staal en aluminium. Momenteel wordt circa de helft van alle blikverpak kingen gerecycled. foto ANP DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet strenger optreedt tegen house party's, omdat zij het gevaar van xtc-gebruik met zich mee brengen. Dat bleek dinsdagmid- in de Kamer waar een meer derheid instemde met een motie van GPV-kamerlid Schutte. Al leen PvdA, D66 en GroenLinks steunden de motie niet. Schutte wijst minister Borst van volksgezondheid in de motie er op dat xtc een harddrug is en op lijst van verboden middelen van de Opiumwet voorkomt. Het middel levert gevaar voor de volksgezondheid op, maar wordt veel gebruikt op house party's en andere grootschalige manifestaties, stelt Schutte. De notitie waarin minister Borst op 26 april dit jaar handreikin gen deed voor een gemeentelijk beleid ten aanzien van house party's vindt de GPV'er onvol doende. De notitie gaat volgens hem teveel uit van het gedogen van xtc-gebruik. Schutte vraagt de regering in de motie een beleid te ontwikkelen waarbij prioriteit wordt gegeven aan opsporing van handel in xtc. Tevens moet het gebruik van de stof worden voorkomen en moet een strenger beleid ten aanzien van het toestaan van housepar ty's en vergelijkbare manifesta ties worden gevoerd. VVD-kamerlid Kamp verklaar de namens haar partij tegen het verbieden van houseparty's te zijn. „Maai- ik veroordeel het be leid ten aanzien van xtc. Het is immers aen verboden drug", al dus Kamp. Kamerlid Van Box tel (D66) leest in de motie dat Schutte wil dat het kabinet als „verlengde arm van het lokaal bestuur" gaat optreden. Daar is D66 tegen. Het toestaan van houseparty's vindt die partij een zaak van de gemeenten. G. J.Bréur, directeur van rederij Jaczon, reikte de vaatjes uit aan de koningin. fotoANP DEN HAAG (ANP) - De haring is op dit moment op z'n best, want koningin Beatrix heeft weer „koninginneharing" gekregen. Ze nam dinsdagochtend op paleis Huis ten Bosch twee vaatjes in ontvangst. De koninginneharing werd aangevoerd door schipper F. Kuyt, met de Wiron IV, eigendom van rederij Jaczon in Scheveningen. De haring is gevangen op de positie 56.40'NB-00.40 OL, onge veer zestig mijl ten noorden van de Doggersbank. Sorgdrager schaft erfrecht ouders op kinderlozen af DEN HAAG (ANP) - Ongehuw- den zonder kinderen hoeven in de toekomst bij het opmaken van hun testament geen reke ning meer te houden met de wettelijke aanpraak van hun ouders of grootouders op een deel van de nalatenschap. Minister Sorgdrager van justitie heeft dinsdag een voorstel naai de Tweede Kamer gestuurd, waarin de legitieme portie van bloedverwanten van de overle dene in de opgaande lijn (.ouders grootouders) wordt afge schaft. Op dit moment moeten bijvoor beeld samenlevenden zonder 'ónderen een testament maken om hun nalatenschap aan hun partner te laten vervallen bij overlijden. In dat testament moeten zij de ouders en grootou ders vragen van hun legitieme Portie af te zien. zodat de partner de erfenis krijgt. Omdat het ech ter een wettelijk recht is kunnen ouders of grootouders geen ge hoor geven aan de wilsbeschik- van hun kind of kleinkind on hun wettelijk erfdeel toch op eisen. Bij gehuwden erft de part ner de gehele erfenis van de over ledene. tenzij die dat in testa ment anders heeft bepaald. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Vereniging van Pleegou ders (NVP) is boos. De door het ministerie van VWS in januari vastgestelde verhoging van de vergoeding voor pleegouders wordt slechts in vijf provincies uitbetaald. De NVP eist dat de regeling vóór 1 september over al wordt ingevoerd. Zo niet, dan volgen juridische stappen, al dus de vereniging in een brief aan de staatssecretaris. In de vergoeding die pleegou ders ontvangen zijn kosten op genomen voor zaken als voe ding. kamerinrichting. verwar ming. verzekeringen, kleding, sport en hobby's. De vergoedin gen lopen uiteen van 584 gulden per maand voor kinderen tot acht jaar tot 854 gulden voor kin deren van 16 en 17 jaar. Uit een onderzoek van het Insti tuut voor Consumentenonder zoek in 1992, bleek dat pleegou ders gemiddeld 150 gulden per maand vat eigen zak moesten bijleggen. Twee jaar later be sloot de regering 14 miljoen ex tra uit te trekken voor de pleeg- vergoeding: per gezin een verho ging van 120 gulden per maand. De vergoedingen worden uitbe taald door de zogenaamde Voor zieningen voor Pleegzorg. In Drenthe. Flevoland, Gelder land, Noord-Brabant en Lim burg krijgen pleegouders inmid dels de verhoogde vergoeding. De Voorzieningen in de overige provincies betalen de verhoging gedeeltelijk of helemaal niet. „Het probleem is dat de Voorzie ningen in elke provincie zelf standig zijn en geen overkoepe lende organisatie vormen", legt DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Dok van economische za ken heeft dinsdag een pakket maatregelen aangekondigd, dat de administratieve rompslomp voor bedrijven met zo'n 10 procent moet terugbrengen. De maatregelen vloeien voort uit het regeerakkoord en varieren van stroomlijning van procedures, vermindering van enquêtes en af schaffing van allerlei verplichtingen om vergunningen te kunnen krijgen tot. versimpeling van verplichte rapportages. Het bedrijfsleven klaagt steen en been over de papierwinkel die vol gens een onderzoek liefst dertien miljard gulden per jaar kost. Van Dok kondigt aan dat de ondernemers minder lastig gevallen zullen worden met verplicht in te vullen enquêtes van het CBS. Wet ten rond arbeid en veiligheid worden gestroomlijnd zodat niet steeds dezelfde informatie ingevuld hoeft te worden. De Handelsregister wet wordt gewijzigd, zodat niet voor elk filiaal bij een Kamer van Koophandel ingeschreven hoeft te worden. Marielle Schmitz van de NVP uit. „We worden steeds van het kastje naar de muur gestuurd. Een duidelijk aanspreekpunt is er niet. Daarom moeten we ons wel rechtstreeks tot de beleids makers wenden'.' Volgens woordvoerder Van dei- Schaft van het het Interprovin ciaal Overleg (IPO) ligt de zaak nogal ingewikkeld. „Het Rijk stelt geld beschikbaar aan de provincies. Vervolgens stelt het IPO een verdelingsplan op en sluist het geld door naar de pleegzorgvoorzieningen. We zijn er hard mee bezig, maar er gaat nogal wat tijd inzitten." Dat sommige provincies de verho ging wel uitbetalen komt vol gens Van der Schaft, omdat die voorbetalingen hebben gedaan. „Die provincies gaan ervan uit dat er spoedig geld komt komt om de uitgaven in te halen." Van der Schaft verwacht dat de probemen ver voor de vervalda tum van 1 september verholpen zijn en dat. alle pleegouders in Nederland dan dezelfde bedra gen ontvangen. De Vries tekent daarbij aan dat de HCS-zaak afwijkt van de 'nor male' beursfraudes, waarbij vooral snelle winst wordt ge pakt. „Het was een grensgeval. Maar ook tegen de 'traditionele' misbruik van voorkennis mag wel wat strenger worden opge treden. Voor controle op transacties van bestuurders en mensen op hoge functies binnen bedrijven is te weinig aandacht". De Amsterdamse Effectenbeurs zegt het te betreuren dat er nog geen definitief uitsluitsel is in de HCS-zaak. „Het is nog steeds on duidelijk. Er is nu weer een lang durige rechtsgang nodig. Dat kan oeverloos lang duren", al dus jhr. H. de Ranitz. „Verder staan wij als beurs buiten deze zaak". Jurisprudentie Het Haagse gerechtshof kan. als de rechters dat zinvol vinden, de gehele zaak opnieuw beoorde len. De verwachting is echter dat het hof zich zal toespitsen op de punten waarop de Hoge Raad vond dat het gerechtshof in Am sterdam tekort heeft geschoten. Mocht het Haagse hof Van den Nieuwenhuyzen veroordelen dan kan deze nogmaals in cassa tie bij de Hoge Raad. Het arrest van de Hoge Raad is voor de Stichting Toezicht Ef fectenverkeer (STE) reden bin nenkort met het Openbaar Mi nisterie te gaan overleggen. De STE houdt namens de minister van financiën toezicht op de beurshandel. „Het creëert zon der twijfel belangrijke jurispru dentie". aldus de directeur-se cretaris van de STE, mr. E.E. Cannenman. „En ik ga ervan uit dat alle betrokkenen deze juri sprudentie zullen bestuderen en wellicht ook binnenkort de kop pen bij elkaar zullen steken om te bezien welke consequenties daaruit moeten worden getrok ken". Bolkestein nuanceert uitspraken over CPN DEN HAAG (ANP) - WD-leider Bolkestein heeft dinsdag voor RTL-televisie gezegd dat „ie dereen die in het verzet moedig is geweest, communist of niet- communist. lof verdient". Hij hield echter staande dat ex- communisten minder reken schap over hun dubieuze stand punten is gevraagd dan ex-NSB- ers. Die laatste uitspraken in het weekblad Nieuwe Revu zorgden maandag voor commotie. In een fractievergadering van de VVD dinsdagmorgen in de tweede ka mer werd uitvoerig gedelibe reerd over de zaak. Na een toe lichting van de WD-leider gun den de meeste fractieleden hem het recht zijn 'persoonlijke' op vattingen over ex-CPN-ers naar buiten te brengen. Slechts een enkeling was het hardnekkig on eens met Bolkestein. De fractievoorzitter van Groen Links in de Tweede Kamer. Ro- senmöller, stuurde dinsdag een brief aan alle VVD-kamerleden met het verzoek afstand te ne men van de uitspraken van hun fractievoorzitter. Die brief zal vandaag door Bolkestein zelf worden beantwoord. Volgens zijn woordvoerder neemt Bolke stein daarin niets terug van zijn uitspraken. Minister tempert onrust over te dure spoorlijnen DEN HAAG (ANP) - Er bestaan geen geheime afspraken tussen de rijksoverheid en de Neder landse Spoorwegen om flink te snoeien in onrendabele spoor lijnen in het oosten of noorden van het land. Evenmin staan het kabinet al verbindingen voor ogen die geschrapt kunnen of moeten worden. Dat zei mi nister Jorritsma (verkeer en waterstaat) dinsdag tijdens het wekelijke vragenuurtje in de Tweede Kamer. De minister was naar de kamer geroepen door het SP-kamerlid Poppe. Hij toonde zich ongerust over berichten in enkele media dat de spoorwegen na de verzelf standiging treinverbindingen die te weinig geld opleveren, wil len schrappen als de overheid niet met genoeg geld over de brug komt. Volgens Poppe zul len sommige gebieden daardoor in een „vervoers-isolement" ge raken. Volgens Jorritsma is alle com motie. ook onder regionale be stuurders. voorbarig en deels zelfs onnodig. Vandaag sluit zij een contract met de NS over de verzelfstandiging. Samenwonen taboe in VVierden WIERDEN (GPD) - Het bestuur van de protestant-christelijke basisschool De Morgenster uit Wierden (Twente) is teruggeko men van de aanstelling van een nieuwe onderwijzeres nadat was gebleken dat zij ongehuwd samenwoont. Het bestuur had de onderwijzeres mondeling een dienstverband aangeboden. Kort voor zij met haar werkzaamheden zou beginnen en de ar beidsovereenkomst zou tekenen kreeg de leerkracht echter de mededeling dat haar benoeming niet doorging omdat het be stuur had vernomen dat zij samenwoont. De onderwijzeres is van mening dat zij wordt gediscrimineerd, maar mag verder geen commentaar geven op de kwestie. Het schoolbestuur heeft haar een financiële regeling aangeboden. Brandstichting in Turkse winkel ROTTERDAM (ANP) - Een Turkse winkel aan de Dordtselaan in Rotterdam-zuid is dinsdagmorgen vroeg door brand ver nield. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken. De winkel heeft grote schade opgelopen. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar boven de winkel gele gen woningen. Tien bewoners werden geëvacueerd. Een be woonster is met ademhalingsmoeilijkheden in het ziekenhuis opgenomen De politie heeft sterke aanwijzingen dat er sprake is van brandstichting. Getuigen hoorden vlak voor het uitbre ken van de brand glasgerinkel. Pyromaan krijgt 30 maanden DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft dins dag een 21-jarige uit Vlijmen veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Er was 36 maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. De man sticht te vorig jaar zomer en begin dit jaar een reeks branden in zijn woonplaats en de omgeving. Een vriend van de veroordeelde die bij drie brandstichtingen betrokken was. kreeg 251 dagen celstraf, waarvan 150 voorwaardelijk. Hij moet een training volgen. Vlijmen werd in juli vorig jaar opgeschrikt door een serie branden waarvan het dramatische hoogtepunt een wo ningbrand was waarbij de slapende bewoners maar net aan het vuur ontkwamen. Benzine Shell twee cent goedkoper DEN HAAG (ANP) - Marktleider Shell verlaagt de benzineprij zen met twee cent per liter. De prijs van diesel blijft gelijk. De prijsverlaging - een gevolg van de ontwikkeling van de interna tionale produktnoteringen - gaat op donderdag in. Monument Vught heropgericht VUGHT (ANP) - Het oorlogsmonument in Vught. dat in mei door onbekenden met teer werd beklad, wordt opnieuw opge richt. Herstelpogingen van de in 1947 opgerichte kalkstenen platen met daarop 317 namen van gefusilleerde gevangenen uit het voormalige kamp Vught. is onmogelijk gebleken. De heroprichting wordt benut om fouten op het oorspronkelij ke monument, in bij voorbeeld spelling van namen en data. te verbeteren en twaalf nieuwe namen toe te voegen. Met de ver vanging is 270.000 gulden gemoeid. De bekladding van het mo nument. in de nacht van 6 op 7 mei. bracht grote verontwaardi ging teweeg. Het onderzoek naar de daders van de bekladding loopt nog. DEN HAAG (ANP) - Seizoensar beid door uitkeringsgerechtig den wordt vrijgesteld van so ciale premies (wvv, ziektewet en wao). De vrijstelling duurt ma ximaal vier weken per jaar en geldt voor zowel de uitkerings gerechtigde als de werkgever. Verder kunnen boeren en tuin ders voor sommige categorieën werknemers betaalde premies terugkrijgen. Het betreft stu denten. scholieren en huisvrou wen die maximaal vier weken in dienst zijn geweest. Dat blijkt uit het wetsvoorstel Premieregime bij marginale ar beid. Staatssecretaris Linscho- ten van sociale zaken heeft het wetsvoorstel dinsdag met een advies van de Raad van State naar de Tweede Kamer ge stuurd. Met het voorstel wil de staatsse cretaris de agrarische sector te gemoet komen. Deze heeft al ja ren problemen om in piekperio den voldoende tijdelijke ar beidskrachten te vinden. Het pakket van premievrijstelling en premieteruggave moet tijde lijk werk aantrekkelijker maken en het aanbod van werkwilligen vergroten. In zijn advies waarschuwt de Raad van State voor het gevaar van verdringing. Reguliere ar beidskrachten kunnen tijdens de oogst hun baan verliezen aan werknemers voor wie een pre mievrijstelling geldt. Deze zijn voor de boer of tuinder immers stukken goedkoper. Bovendien heeft de premievrijstelling tot gevolg dat gewone werknemers nog hogere sociale zekerheids premies moeten betalen. Dit leidt tot hogere loonkosten en dus tot verlies aan werkgelegen heid. Linschoten erkent dat. verdrin ging een probleem kan zijn. maar acht volledige verdringing niet waarschijnlijk. De land bouw ondervindt immers al ja ren problemen tijdens piekpe rioden. Per saldo verwacht de bewindsman dan ook een posi tief werkgelegenheidseffect. Ook het gevaar van hogere pre mies ziet Linschoten niet zitten. Meer seizoensarbeid leidt auto matisch tot minder uitkeringen en daarmee tot lagere premies. Overigens komt de teruggavere- geling aan huisvrouwen, studen ten en scholieren voor de land bouw grotendeels neer op een si gaar uit eigen doos. Met de te ruggave is naar schatting een bedrag gemoeid van jaarlijks 50 tot 75 miljoen gulden. Dit be drag moet uiteindelijk gefinan cierd worden uit een opslag op de wachtgeldpremie in de land bouwsector. Alleen gedurende de eerste drie jaar is er sprake van een (aflopende) bijdrage uit het Algemeen werkloosheids fonds. DEN HAAG (GPD) - Artsen moeten veel zorgvuldiger zijn met in jecties die zij jonge kinderen geven. Het aantal kinderen dat na de prik soms ernstig ziek wordt is de laatste tien jaar verdrievoudigd. Dit staat in het rapport 'Bijwerkingen vaccinaties' van de Gezond heidsraad. Dat leert dat er vooral problemen ontstaan als dktp-prik- ken gecombineerd worden met hib-prikken (griep). De raad heeft geen zekerheid over een verband tussen het overlijden van twee kin deren, van respectievelijk 8 jaar en vijf maanden, na een injectie. Bij de 8-jarige was het een bmr-prik, in het andere geval een dktp-injec- tie. Bij de achtjarige noemt de raad een verband 'onwaarschijnlijk'. In het tweede geval zegt men het verband 'niet te kunnen beoorde len'. Volgens de raad moeten de voorschriften en adviezen inzake de injecties in elk geval veel zorgvuldiger worden nageleefd. Zet uzelf in het zonnetje Met deze rotan Kurhausstoe zit u prima in de Ijin ei op het balkon, maar ooi gewoon in de karnei Van 69,- voo HET GROENE WARENHUI: KOUDEKERKE Galgeweg 5 tel. 01185-1623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3