Actie voor behoud zwemlessen Gouden tip over gebruik watertoren Axel blijft uit Jaarlijkse tractordag zit vol verrassingen PZC Schoolhoofd A. Pieters na 40 jaar onderwijs met de vut Goes verdeelt woonruimte via een convenant Verbinding centraal bij oefening korpsen België en Nederland zeeland Aardenburgs bad zou te weinig personeel hebben uit over de grens Bedrijven lozen vaak zonder vergunning m-m lezers schrijven WOENSDAG 28 JUNI 1995 B van een medewerker SLUIS-A ARDENBURG - In het zwembad van Aardenburg kun nen geen zwemlessen meer ge volgd worden. „Wegens bezui nigingen en te weinig perso neel", zegt men bij de gemeente Sluis-Aardenburg. Maar animo is er voldoende en daarom zijn enkele ouders een actie gestart. „Misschien levert het niets op, maar wij willen toch onze stem laten horen. Men moet niet gaan denken dat wij hier slapen en in de beslissing van de gemeente berusten", laat Dominique Buijsse namens meerdere ou ders weten. Het blijkt dat de ge meente de inwoners van Aar denburg en nabij gelegen ge meenten niet op de hoogte heeft gebracht van het besluit dat de lessen in het zwembad gestaakt worden. De Aardenburgse wilde niet bij de pakken gaan neerzitten en begon samen met een andere moeder een spontane handteke ningenactie. „Wij hebben de scholen benaderd en formulie ren bij winkels neergelegd. In middels wordt er goed gerea geerd en ik denk dat er begin vol gende week zo'n 250 handteke ningen binnen zijn van mensen die vinden dat er weer gewoon les in ons zwembad gegeven moet worden. Met die handteke ningen gaan wij naar de burge meester en wethouders." Volgens Harry Verstraete, per soneelsfunctionaris van de ge meente Sluis-Aardenburg is de kans klein dat de lessen worden hervat. „Wij moesten bezuinigen en kunnen nu niet garanderen dat er voldoende toezichthou dend personeel in het zwembad aanwezig is. Daarom is de veilig heid van de zwemmers niet te waarborgen als er ook les wordt gegeven." Op de vraag waarom de inwoners van Aardenburg niet van te voren zijn ingelicht, antwoordt hij: „Door de fusie van de gemeenten is dat in het water gevallen." Toch is het niet zo dat de kinde ren van Aardenburg nu hele maal geen zwemles kunnen vol gen. Verstraete: „Het is de be doeling dat de kinderen gaan schoolzwemmen in Oostburg, net als de scholieren uit Sluis. Nu de gemeenten gefuseerd zijn, hebben zij daar ook recht op." Dominique Buijsse vindt dat on voldoende. „Er wordt daar korte tijd gezwommen, maar de kinde ren zijn wel de hele middag van school." Het is de bedoeling dat het Aar denburgse zwembad wordt ver bouwd. Nog dit jaar zal de ge meenteraad daar een beslissing over nemen. Het bad is flink ver ouderd en voldoet niet aan de huidige eisen. Maar bij de ge meente laat men weten dat als het zwembad straks is ver bouwd, er niet vanzelfsprekend weer lessen worden gegeven. van onze verslaggever MIDDELBURG De Zeeuwse waterschappen hebben de laat ste jaren weinig vooruitgang geboekt met het verstrekken van lozingsvergunningen aan bedrijven. De provincie consta teert dit tot haar leedwezen in het waterverslag 1994. Vooral op Schouwen-Duiveland en Walcheren lozen nog veel be drijven afvalwater in sloten en watergangen zonder dat ze aan een vergunning gebonden zijn, blijkt uit het provincie-.water- verslag. Op Tholen is de situatie niet veel anders. De Bevelanden slaan een beter figuur. Op Walcheren beschikte eind 1994 nog niet één loon-, glastuin bouw- of melkveebedrijf over een lozingsvergunning. Het Schouwse waterschap is ietsje verder. Van de zeventig agrari sche ondernemingen hadden er daar zes een vergunning. Op Schouwen-Duiveland zouden ook dertig kampeerterreinen/ restaurants vergunningplichtig zijn. Die loosden allemaal nog zonder vergunning. Dat vergunningen niet zinloos zijn, is uit een onderzoek naar lo zingen bij landbouwmechanisa tie- en loonbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen gebleken. Het betrof het project olie-afscheiders. Bij veel loonbedrijven die lozen op sloten en watergangen, bleken ontoereikende voorzieningen aanwezig. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de technische mogelijkheden van de watertoren in Axel. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster AXEL - Een bouwkundige zal onderzoeken wat de techni sche mogelijkheden van de watertoren in Axel zijn. Dat moet eerst gebeuren, voordat verder wordt nagedacht over een bestemming van het beeldbepalende bouwwerk aan de Kinderdijk. „Het heeft geen zin om te filosoferen over een invulling, als je niet weet wat er mogelijk is en wat het gaat kosten", vindt voorlichtster H. van Espen van de gemeente Axel. De oproep van de gemeente Axel aan de inwoners vorige maand om ideeën aan te dra gen voor de toekomst van de watertoren, leverde slechts drie reacties op, vertelt Van Espen, Dat dit er zo weinig zijn, kan ze niet verklaren. „In de wandelgangen bleek dat de watertoren sterk leeft onder de bevolking. Je hoorde volop suggesties. Zou je niet zus en zou je niet zo? Maai- nu puntje bij paaltje komt, laten de men sen het afweten. Mogelijk dat we de periode waarbinnen zij kunnen reageren, verlengen." Veel wil Van Espen niet over de tips kwijt. „Er zit er één bij die zeer bruikbaar is. Als we daar nu al mee naai- buiten ko men, en later blijkt dat dit toch niet haalbaar is, dan is dat jammer." Tot de mogelijk heden behoren een panne- koekhuis, een milieu-educa tief centrum en een expositie ruimte voor beeldende kunst. „Maar in principe ligt nog alles open. We praten wel over ton nen en niet over enkele tien duizenden guldens. Daarom is het van belang dat we eerst weten hoeveel de raad ervoor over heeft." Aanpassingen De werkgroep watertoren, sa mengesteld uit leden van de werkgroep beeldende kunst en de commissie sociale za ken. kwam voor de eerste keer bijeen om de ideeën te bespre ken. Zonder al te diep in te gaan op de plannen, spraken de leden af dat een bouwkun dige het gebouw na de zomer vakantie zal bekijken hoe het zit met de brandveiligheid, of er etages kunnen worden aan gelegd en hoe het gebouw ook zonder een kapitale lift toe gankelijk kan worden ge maakt voor gehandicapten. Los van de vraag wat er met de watertoren moet gebeuren, wil de werkgroep in ieder geval dat de entree van het bouw werk en de bebossing aantrek kelijker worden gemaakt, de ramen bovenin de toren wor den hersteld en aan de buiten verlichting wordt gewerkt. „Met lichteffecten moet de wa tertoren van verre een herken baar punt worden", aldus de voorlichtster. Eind oktober vergadert de werkgroep opnieuw. van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Veertig jaar heeft A. Pieters uit Oost- Souburg in dienst gestaan van het onderwijs, waarvan de afgelopen 32 jaar als hoofd van de Martinusschool in Oost-Souburg. Dat hij bij de oprichting van de Martinus school in 1963 als school hoofd in dienst trad en nu af scheid neemt als de school in september niet zelfstandig verder gaat, vindt de schei dende onderwijzer: „Een mooie afsluiting van mijn on derwijsloopbaan." Donderdag neemt de Marti nusschool afscheid van het schoolhoofd. Officieel gaat Pieters pas per 1 september met de vut. „Dan heb ik er veertig dienstjaren in het on derwijs op zitten. Maar het is gepaster om in de oude omge ving en met de collega's en leerlingen met wie ik de afge lopen jaren met veel plezier heb gewerkt, mijn afscheid te vieren," In augustus gaat Pie ters nog veertien, dagen werken in de nieuwe school het Kompas, waarin de Marti nusschool, de Stemerding- school en de Schoonenburg opgaan. „Als medewerker", voegt hij er lachend aan toe. Geen spijt Geen moment heb ik er spijt van gehad dat ik onderwijzer beii geworden", zegt Pieters zonder enige twijfel. „Het is een bijzonder leuk en interes sant vak en ik durf, zonder een arrogante indruk te willen wekken, best zeggen dat ik in mijn vak aardig geslaagd ben. Dat ik altijd met veel plezier en enthousiasme in het onder wijs heb gewerkt, blijkt wel uit het feit dat mijn dochters ook voor dit vak hebben geko zen. Als mijn kinderen zagen dat het onderwijs me niet aan stond, hadden ze nooit de sti mulans gehad om voor het zelfde vak te kiezen." Pieters weet het nog al te goed hoe de eerste Katholieke lage re school in Oost-Souburg in september 1963 met 44 leerlin gen werd opgericht. De Marti nusschool begon met vier klassen, van een tot en met vier, in een timmermansloods gelegen aan 't Ambachtsveld achter de huizen van 't Koop mansvoetpad. De timmer mansloods had betontegels op de vloer en een zachtboard wand als afscheiding tussen de lokalen, één toilet en één oliekachel. „Om de kinderen in de winter in een wat be haaglijke temperatuur bin nen te laten, kon ik elke och tend om 6.00 uur een lange broek over mijn pyamabroek heen trekken en de kachels gaan aanzetten." Ondanks deze oncomfortabele situatie waren volgens Pieters lera ren, leerlingen en ouders heel blij met de school. In januari 1964 kreeg de Mar tinusschool een houten nood gebouw met twee klaslokalen in de Irenestraat. Oo£ het ka tholieke kleuteronderwijs zet te voet aan de grond. In sep tember 1964 onstond de één- klassige kleuterschool de Kwikstaaart op de hoek Na- gelenburgsingel-Burgemees- ter van Stemerdingelaan. Het aantal leerlingen van de Mar tinusschool en de Kwikstaart groeide in de loop van de j aren zestig en beginjaren zeventig. Op verschillende locaties en scholen konden klaslokalen worden ingericht. In augustus 1967 kon het huidige gebouw feestelijk worden geopend. Verschillende aan- en verbou wingen aan het gebouw wer den verricht tot 1974. In 1976 had de Martinusschool 175 leerlingen en de Kwikstaart 75 kleuters, In zijn loopbaan als school hoofd heeft Pieters de geboor te, de bloei en de finale van zijn school meegemaakt. Hoe voelt het om nu in deze situa tie afscheid te nemen? „Het is een tijd van komen en een tijd van gaan. Natuurlijk had ik graag gezien dat alle basis scholen zelfstandig verder konden. Maar het is noodza kelijk dat we met andere scholen fuseren om verder te kunnen. Ik ben blij dat ik de gene ben die het op deze wijze mag afsluiten", aldus de scheidende onderwijzer. Het scheidende hoofd van de Martinusschol A. Pieters...nooit een moment spijt gehad onderwijzer te zijn geworden... foto Ruben Oreel Vorig jaar telde de tractordag tachtig deelnemers, die hun voertuigen op een veld bij de familie Bij de Vaate in Kerkwerve parkeerden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever KERKWERVE - Vraag C. Bij de Vaate niet wat je kunt verwach ten op de jaarlijkse tractordag. ,,'t Is altijd weer een verrassing wat iedereen meebrengt", is het steevaste antwoord. Hij hoopt het aantal deelnemers van vo rig jaar, ongeveer tachtig, te evenaren. Deze liefhebbers ne men oude landbouwwerktui- .van onze verslaggever GOES - De gemeente Goes, de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) en de Stichting tot behoud en on dersteuning Monumenten te Goes (SMG) zijn het eens over de wijze van woonruimteverde ling in de gemeente. Om dat te bezegelen tekenden de drie par tijen dinsdag in het stadhuis te Goes een overeenkomst. Burge meester drs D. J. van der Zaag deed dat voor Goes. J. de Pooler tekende als RWS-voorzitter en W. F. den Herder als voorzitter van de SMG. Indirect vloeit het convenant voort uit de huisvestingswet die in 1993 van kracht werd. Vrije vestiging is het uitgangspunt bij die wet, zij het dat daarbij wel in-' komensnormen gelden. Dat ge beurt om een huurbedrag te kunnen garanderen dat redelijk is in verhouding tot iemands in komen. De gemeente is in princi pe verantwoordelijk voor de ver deling van alle woonruimte. De gisteren officieel bekrachtigde afspraken met de corporaties zijn nodig omdat zij dat werk voor een belangrijk deel uitvoe ren. De Goese gemeenteraad stemde medio juni al in met de nieuwe huisvestingsverorde ning en de tekst van het conve nant. De afspraken met de corporaties garanderen onder meer huisves ting voor gehandicapten, alloch tonen, ouderen en minder daad- krachtigen. Brugge Concerten Belfort - wo. 28 juni, za. 1, ma. 3 juli om 21 uur, zo. 2 juli om 14.15 uur: Beiaardconcert. Kon. Astridpark - wo. 28 juni van 12 tot 13 uur: Stewart Aca demy Band; do. 29 juni van 12 tot 13 uur: Olderbrook School Orchestra: ma. 3 juli van 12 tot 13 uur: Motherwel District Band. Burg - wo. 28 juni om 19.30 uur: Garnizoenconcert door de Mu ziekkapel van de Belgische Zee macht. Jazz-café De Versteende nacht - wo, 28 juni om 21 uur: Kurt van Herck (sax) Fredrik Desmyter (piano). Sint Salvatorskathedraal - vr. 30 juni om 20.30 uur: Collegium Instrumentale Brugense. Burg - za. 1 juli om 20 uur: Inter nationale Fedekam Taptoe met o.m. de Rijnmondband uit Schiedam. Brigade National band, Juliana Amersfoort, Ko perkwintet Da Capo. Café 't Gezelleke - za. 1 juli om 20.30 uur: Piekens Troef. Sint Gilliskerk - zo. 2 juli om 20.30 uur: Mozart Requiem door het Academia Musica Frederic Chopin. Hotel Die Swaene - zo. 2 juli om 21 uur: Sandrine Franlcois (fluit) en Emmanuelle Haignère (harp). Films Kennedycomplex (info.tel.: 00.32.50.33.20.70): Beyond Rangoon, dag. om 14.30 en 20 uur, vr. za. zo. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur; The Brady Bunch, dag. om 14.30 en 20 uur; Bad boys, wo. 5 juli om 14.30 en 20 uur; Frank en Frey, dag. om 14.30 uur; Mrs. Parker and the vicious circle, vr. za. zo. om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur; Priest, 16 jr. dag. om 20 uur, vr. za. zo. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur; Dumb and dumber, dag. om 14.30 en 20 uur, vi-. za. zo. ook om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Assenede Concert Strandpaal 28 - uur: Duo's. Knokke uur, vanaf vr. ook dag. om 22.; uur, vanaf za. ook dag. om 15 t 17.30 uur; Quick and the deat dag. om 20 uur, vanaf. vr. ot dag om 22.30 uur, vanaf za. oc dag. om 17.30 uur; The sWe princess, vanaf za. dag. om uur.( Bij mooi weer geen voa stelling om 15 en 17.30 uur) Gent Theater Kopergieterij - wo. 28, vr, 23, z 24 juni om 20 uur: De heuve van Blauw. Kon.Muziekconservatorium do. 29 juni om 19.30 uur: Boeinj Boeing. Concerten Duke - do. 29 juni om 22 uur: Lc Hermanos; vr. 30 juni om 22 uu Chama Chevere; za. 24 juni oi 22 uur: Sabor a Mango. Charlatan - wo. 28 juqi om 2 uur: Burma Shave; do. 29 jur om 22.30 uur: Sin Alley. Logos Tetraëder - vr. 30 juni or 20 uur: Pianorecital door Ar thony de Mare. Free rock café - vr. 30 juni om 2 uur: Covergroep Rosso Hill. Belfort - za. 1 juli om 21 uur: Ir. ternationaal Beiaardfestival. Kiosk Kouter - zo. 2 juli om 1 uur: Bigband van de Kunsthu maniora Muziek en Dans. Opera zo. 2 juli om 20 Films Beverly (info.tel.: 00.32.50.620.620): Batman forever, dag. om 20 uur, vanaf vr. ook dag. om 22.30 uur, vanaf za. ook dag. om 15 en 17.30 uur; Fox and the hound, vanaf za. dag. om 15 uiir; Rob Roy, dag. om 20 uur, vanaf za. ook dag. om 17.30 urn-; Malice, 16 jr. vanaf vr. dag. om 22.30 uur; Dumb and dumber, dag. om 20 De Vlaamse opera - do. 29 jun om 19.30 uur: Orlando van I Haendel door Patricia Bardon Lynne Dawson, Christophe Fe| Hilary Summers, Katheleer Brett en het orkest van di Vlaamse opera. Films Vooruit - Taxi Driver, wo. 28 ju ni om 22 uur; Suspicion, zo. on 22 uur. Decascoop (info.tel. 00.32.92.25.48.38): a.(lle)v.(oor- stellingen) 14.30, 17, 20 en 22.30 uur. The quick and the dead, a.v.; Batman 3, a.v.; Swan Princess, 14.30 en 17 uur; Dumb and Dumber, a.v.; Fox and the hound, 14.30 en 17 uur; Carring- ton, a.v.; The Brady Bunch mo vie, 14.30 en 17 uur; Rob roy, a.v.; Kiss of death, 16 jr. 20 en 22.30 uur; Malice, 16 jr. 20 en 22.30 uur; Heavenly creatures, 16 jr. 20 en 22.30 uur; The hunted, 16 jr. 14.30, 17 en 20 uur; Outbreak, a.v.; Legends of the fall, 14.30 en 20 uurf Richie rich, 14.30 en 11 uur; The shawshank redemtion, 20 en 22.30 uur; Pulp fiction, 15 jr. 22.30 uur; Forrest Gump, 11 en 22,30 uur. Studio skoop (info.tel.: 00.32.92.25.08.45): Ed Wood, 20 uur; The last seduc tion, 22.30 uur; Manneken pis, 22.30 uur; The wild bunch, 20 uur; Speaking parts, 20 uur; L'o- deur de la papaye verte, 20 uur; Cheyenne autumn, 22.30 uur; Barry Lyndon, 22.30 uur. gen, stationaire machines of- iii de meeste gevallen - tractors mee. Zaterdag 1 juli is het weer zover. Vanaf een uur of elf zullen de his torische tractoren zich opstellen op de Bootsweg bij Moriaans- hoofd om te vertrekken voor de gebruikelijke rondrit over Schouwen-Duiveland. Dit aan- vangstijdstip kan wel eens een kwartiertje worden verschoven, meent organisator Bij de Vaate. „Het duurt wel even voordat sommige tractors op gang ko men." De rit - die via de Delings- dijk, de Zwaardweg en de In- laagweg loopt - eindigt weer op de Bootsweg waarna de voertui gen een plekje zoeken op het grasveld bij de woning van Bij de Vaate. De tractoren zullen hiel de rest van de middag, evenals andere ouderwetse machines, te bekijken zijn. In de schuur is ge legenheid voor een hapje en een drankje, Ook worden hier minia tuur-tractoren verkocht. Voor de eerste keer in het zesja rig bestaan van de tractordag - een evenement van het Schou- wen-Duivelands project platte- landstoerisme - zullen ook échte werktuigen worden verkocht, vertelt Bij de Vaate. Verdere in formatie moet hij echter schul dig blijven. „We zien wel wat er van komt." SLUIS - Helemaal gezamenlijk was de grootscheepse oefening dinsdag nog niet, maar het was in ieder geval een aanzet tot. De brandweerkorpsen uit Sluis, Aardenburg, Knokke-Heist en Maldegem waren die avond in een oud fabriekspand in de bur gemeester Aernoudtsweg en een leegstaande boerderij in de Nieuwstraat in Sluis in de weer om twee branden te blussen, de hulpverlening bij een ongeval te regelen en de slachtoffers te verzorgen. Elk korps had een opdracht ge kregen. Zo moest het korps uit Knokke-Heist een brand in de compressorkamer van een hout handel blussen. Onderwijl was het korps Aardenburg bezig de bekneld geraakte slachtoffers van een verkeersongeval tussen twee frontaal gebotste perso nenauto's uit hun voertuigen te bevrijden. Door de vuurzee in het fabrieksgebouw had ook de nabijgelegen boerderij vlam ge vat Dit was een klus voor het korps van Maldegem. Aan het brandweerkorps van Sluis de' taak om om de slachtoffers te spelen. Het ging die avond nog niet zo zeer om het fysiek samenwerken aan één brand, dat komt een vol gende oefening aan bod, maai wel om het tot stand brengen van een communicatieverbin ding tussen de twee Belgische en twee Nederlandse korpsen. Een verbindingswagen uit Knokke was tijdelijk ingericht als meld kamer waar vanuit alle hulpver lening werd gecoördineerd. Dat verliep volgens brandweer commandant C. de Craene van Sluis perfect. Hij is zeer tevreden over het verloop van de oefening waaraan in totaal negentig per sonen deelnamen. „Voorheen oefende de brandweer uit Sluis een keer per jaar met het korps uit Knokke-Heist: Ook het Aar denburgse korps werkt al een aantal jaren samen met de colle ga's uit Maldegem. Het is voor het eerst dat we nu gezamenlijk een dergelijke oefening hou den." Problemen die vroeger de water winning nog weieens wilde g ven, bleven dit keer achterwege. De wagens van de korpsen zijn tegenwoordig standaard voor zien van verloopkop'pelingen waarmee het Belgische leiding net op het Nederlandse kan wor den aangesloten, vertelt De Craene. Toerisme Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren.-De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht vooi inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. winkels en horecagelegenheden die ook geopend zijn in de win termaanden, 's avonds en in het weekeinde. De dagtoerist een badkaart moeten kopen en voor het meegebrachte huisdier moet toeristenbelasting worden berekend. De vervuiler betaalt immers. Er zal dan ook een rond weg gerealiseerd moeten wor den voor de beide kernen om het verkeer van de huidige door gaande routes te weren. Dan kan de toerist lekker flaneren langs de winkels en de terrassen kun nen wat royaler worden uitgezet Dat is kwaliteit verbeteren en dat is hard nodig. Het is niet de bedoeling van de gemeente Domburg een Las Vegas te ma ken, maar wel een badplaats met karakter en kwaliteit. Eén die terugkomt in de top-3 van Nederlandse badplaatsen. W. Passenier Schelpzoeg 20 Domburg Staatssecretaris Van Dok waar schuwt voor de terugloop aan bezoekers aan de Nederlandse kust (PZC 21 juni). Wat er vol gens mij aan schort is dat het toerisme, een industrie, mana gement van een goede kwaliteit eist. Dat is hier, in de gemeente Domburg, niet of nauwelijks aanwezig. Na de periode Paul Elout en Huib Kesteloo (tot 1940) heeft de verpaupering 'en verloedering, zeker de laatste twintig jaar, in sneltreinvaart toegeslagen. Wil men de komen de jaren zich meer op deze tak van industrie gaan richten, dan zal er op zeer korte termijn een derde wethouder benoemd die nen te worden. Zijn takenpak ket: toerisme en recreatie. Sa men met vakbekwame onderne mers moet hij een goede infra structuur realiseren met meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 28