Dreischor blijkt een veilig dorp Jaarlijkse tractordag zit vol verrassingen 16 Goes verdeelt woonruimte via een convenant Metropolis Festival brengt nieuwe lichting popmuziek Duidelijke afspraken nodig over brede landbouwvoertuigen Reimerswaal staat komst glastuinbouw in Bathpolders toe Gs willen 30 mille voor huisvesting Borselse bedrijven zeeland Vrouwen Advies Commissie ontdekt weinig enge plekken stappen in rotterdam lezers schrijven Bedrijven lozen vaak zonder vergunning WOENSDAG 28 JUNI 1995 van onze verslaggeefster DREISCHOR - Met de sociale veiligheid in Dreischor zit het wel goed. Dat constateert de Vrouwen Advies Commissie (VAC) die daarnaar een onder zoek heeft uitgevoerd. Eén van de conclusies in het rapport is verder dat Dreischor buitenge woon goed toegankelijk is voor mensen in een rolstoel. „Er zijn heel weinig stoepranden en drempels." Het onderzoek maakt onderdeel uit van een studie naar de onvei ligheid in de vier kernen van Brouwershaven. Dit gebeurt in opdracht van de gemeente. Be gin dit jaar werd het stadje Brou wershaven als eerste onder de loep genomen. Daar leverde het onderzoek een lange lijst op van donkere straathoeken en grieze lige bosjes. In Dreischor. dat als tweede aan de beurt is, lijkt het een stuk veiliger. „Maar daarbij moet je wel rekening houden met het feit dat Dreischor een piepklein dorpje is", vindt woordvoerster A. Berkulin van de VAC. Verlichting De dames hebben door het nachtelijke Dreischor gelopen om op die manier te ontdekken waar de knelpunten zitten. Zo bleek bijvoorbeeld dat de ach terpaden nogal donker zijn uit gevallen. Daarom adviseert de VAC de gemeente straatlan taarns te plaatsen in bijvoor beeld de Renkumstraat. Ook het speelterrein bij basisschool de Klimop kan volgens de VAC extra verlichting gebruiken, net als de omgeving van het land bouwmuseum en het achterpad van het dorpshuis. Verder vindt de adviescommissie dat de lan taarns bij bejaardenwoningen niet om 23.00 uur uit moeten gaan, maar de hele nacht moe ten blijven branden. Te hoge be groeiing is in Dreischor nauwe lijks aangetroffen. „Ik denk dan ook dat de meeste mensen zich best veilig voelen in Dreischor." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Toerisme Staatssecretaris Van Dok waar schuwt voor de terugloop aan bezoekers aan de Nederlandse kust (PZC 21 juni). Wat er vol gens mij aan schort is dat het toerisme, een industrie, mana gement van een goede kwaliteit eist. Dat is hier. in de gemeente Domburg, niet of nauwelijks aanwezig. Na de periode Paul Elout en Huib Kesteloo (tot 1940) heeft de verpaupering en verloedering, zeker- de laatste twintig jaar, in sneltreinvaart toegeslagen. Wil men de komen de jaren zich meer op deze tak van industrie gaan richten, dan zal er op zeer korte termijn een derde wethouder benoemd die nen te worden. Zijn takenpak ket: toerisme en recreatie. Sa men met vakbekwame onderne mers moet hij een goede infra structuur realiseren met meer winkels en horecagelegenheden die ook geopend zijn in de win termaanden, 's avonds en in het weekeinde. De dagtoerist zou een badkaart moeten kopen en voor het meegebrachte huisdier moet toeristenbelasting worden berekend. De vervuiler betaalt immers. Er zal dan ook een rond weg gerealiseerd moeten wor den voor de beide kernen om het verkeer van de huidige door gaande routes te weren. Dan kan de toerist lekker flaneren langs de winkels en de terrassen kun nen wat royaler worden uitgezet. Dat is kwaliteit verbeteren en dat is hard nodig. Het is niet de bedoeling van de gemeente Domburg een Las Vegas te ma ken, maar wel een badplaats met karakter en kwaliteit. Eén die terugkomt in de top-3 van Nederlandse badplaatsen. W. Passenier Schelpweg 20 Doviburg Walcherse puzzelrit fietsers VLISSINGEN - MAC De Zeeu wen heeft een Walcherse fiets- puzzelrit georganiseerd waarbij op iedere willekeurige dag tus sen 4 juni en 3 september kan worden gestart. De rit is 27 km lang en gaat door de westhoek van Walcheren. De startplaat sen zijn Domburg, Aagtekerke, Westkapelle en Zoutelande. Een routebeschrijving ligt klaar bij de VW-kantoren in genoemde plaatsen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse waterschappen hebben de laat ste jaren weinig vooruitgang geboekt met hel verstrekken van lozingsvergunningen aan bedrijven. De provincie consta teert dit tot haar leedwezen in het waterverslag 1994. Vooral op Schouwen-Duiveland en Walcheren lozen nog veel be drijven afvalwater in sloten en watergangen zonder dat ze aan een vergunning gebonden zijn, blijkt uit het provincie-water- verslag. Op Tholen is de situatie niet veel anders. De Bevelanden slaan een beter figuur. Op Walcheren beschikte eind 1994 nog niet één loon-, glastuin bouw- of melkveebedrijf over een lozingsvergunning. Het Schouwse waterschap is ietsje verder. Van de zeventig agrari sche ondernemingen hadden er daar zes een vergunning. Op Schouwen-Duiveland zouden ook dertig kampeerterreinen/ restaurants vergunningplichtig zijn. Die loosden allemaal nog zonder vergunning. Dat vergunningen niet zinloos zijn, is uit een onderzoek naar lo zingen bij landbouwmechanisa tie- en loonbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen gebleken. Het betrof het project olie-afscheiders. Bij veel loonbedrijven die lozen op sloten en watergangen, bleken ontoereikende voorzieningen aanwezig. Inmiddels hebben de water schappen beterschap beloofd, volgens de provincie. De meeste waterschappen hebben in hun waterbeheersplannen aangege ven dat ze extra personeel en fi nanciële middelen willen vrij maken voor de vergunningverle ning. Op z'n vroegst in 1996 zul len deze inspanningen ertoe lei den dat vergunningplichtige on dernemingen allemaal over een papiertje beschikken. van onze verslaggever KERKWERVE-Vraag C. Bij de Vaate niet watje kunt verwach ten op de jaarlijkse tractordag. ,,'t Is altijd weer een verrassing wat iedereen meebrengt", is het steevaste antwoord. Hij hoopt het aantal deelnemers van vo rig jaar, ongeveer tachtig, te van onze verslaggever GOES - De gemeente Goes, de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) en de Stichting tot behoud en on dersteuning Monumenten te Goes (SMG) zijn het eens over de wijze van woonruimteverde ling in de gemeente. Om dat te bezegelen tekenden de drie par tijen dinsdag in het stadhuis te Goes een overeenkomst. Burge meester drs D. J. van der Zaag deed dat voor Goes. J. de Pooler tekende als RWS-voorzitter en W. F. den Herder als voorzitter van de SMC, Indirect vloeit het convenant voort uit de huisvestingswet die in 1993 van kracht werd. Vrije vestiging is het uitgangspunt bij die wet, zij het dat daarbij wel in komensnormen gelden. Dat ge beurt om een huurbedrag te kunnen garanderen dat redelijk is in verhouding tot iemands in komen. De gemeente is in princi pe verantwoordelijk voor de ver deling van alle woonruimte. De gisteren officieel bekrachtigde afspraken met de corporaties zijn nodig omdat zij dat werk voor een belangrijk deel uitvoe ren. De Goese gemeenteraad stemde medio juni al in met de nieuwe huisvestingsverorde ning en de tekst van het conve nant. De afspraken met de corporaties garanderen onder meer huisves ting voor gehandicapten, alloch tonen. ouderen en minder daad- krachtigen. evenaren. Deze liefhebbers ne men oude landbouwwerktui gen, stationaire machines of- in de meeste gevallen - tractors mee. Zaterdag 1 juli is het weer zover. Vanaf een uur of elf zullen de his torische tractoren zich opstellen op de Bootsweg bij Moriaans- hoofd om te vertrekken voor de gebruikelijke rondrit over Schouwen-Duiveland. Dit aan- vangstijdstip kan wel eens een kwartiertje worden verschoven, meent organisator Bij de Vaate. „Het duurt wel even voordat sommige tractors op gang ko men." De rit - die via de Delings- dijk, de Zwaardweg en de In- laagweg loopt - eindigt weer op de Bootsweg waarna de voertui gen een plekje zoeken op het grasveld bij de woning van Bij de Vaate. De tractoren zullen hier de rest van de middag, evenals andere ouderwetse machines, te bekijken zijn. In de schuur is ge legenheid voor een hapje en een drankje. Ook worden hier minia tuur-tractoren verkocht. Voor de eerste keer in het zesja rig bestaan van de tractordag - een evenement van het Schou- wen-Duivelands project platte- landstoerisme - zullen ook échte werktuigen worden verkocht, vertelt Bij de Vaate. Verdere in formatie moet hij echter schul dig blijven. „We zien wel wat er van komt." De band 'Dag' vertolkt op het Metropolis Festival zwarte funkmuziek. van een medewerkster ROTTERDAM - Het achtste Metropolis Festival opent zijn poorten zaterdag 1 juli in het Zuiderpark te Rotter dam. Van 11.00 tot 22.00 uur probeert dit internationale popfestival een overzicht te geven van de nieuwste ont wikkelingen in de heden daagse popmuziek. Veertien bands uit Nederland, Enge land, Zweden en de Verenig de Staten presenteren kwali teit, afwisseling en avontuur. Naast het muziekprogramma zijn er mobiele theateracts, dichters, vj's en dj's. Op het festivalterrein bevindt zich de grote Wereld Festivalmarkt en een braderie. Ook is er de mogelijkheid tot het huren van kano's. Jonge bezoekers tot 12 jaar kunnen terecht bij KinderMetropolis. Na afloop van het festival is er een After Metropolis Party in De Vlerk. Het Metropolis Festival pre senteert de volgende bands: De Zweedse groep 'Eleven Pictures' met een zanger met een 'gouden strot'. Deze noor derlingen vormen een heftige en creatieve metalband en treden op vanaf 12.00 uur. Om 12.40 laat voormalig Fatal Flowers-zanger Richard Janssen van 'Shine' het verle den rusten en brengt een show met broeierig dansbare crosscover van dance en rock. Uit Engeland komt de ragga- groep 'Zion Train' met een op treden vanaf 13.25 uur. Daar na brengt de groep 'Bivouac' afwisselende, emotioneel ge laden pop en rock met een ziel. Vanaf 14.55 uur speelt de hip hop band 'Lordz of Brook lyn' een krachtig debuutop treden. De groep 'Mad Ball' uit Amerika brengt hardcore, difs hard, hard, hard. 'Doo Rag', eveneens uit Amerika, brengt vanaf 16.15 uur alter natieve Delta Blues. De drummer drumt op een em mer. een filmblik en een whis- key-doos en de slide-gitarist zingt door een stofzuigers lang. Jhelisa zingt, om 16.50 uur jazz-dance of soul in de breed ste zin van het woord, gevolgd door 'Mad Professor Guests' met Jungle. Het En gelse antwoord op de Ameri kaanse Punkroek-opleving is van 'Supergrass', met de char me van Bowie, de energie van The Undertones en de schoonheid van The Beatles. Om 19.20 speelt James Hall uit Nashville spannende, ge dreven alternatieve pop. De wereldband 'Dag' treedt al leen op voor Metropolis met zwarte funkmuziek die nog maar zelden wordt gemaakt. De laatste twee groepen van het programma komen uit Nederland. De 'Human Beings' bevestigt de goede naam van Nederland betref fende de dance. Geen beat met wat bliepjes, maar dans bare ambient-/technomuziek met een visie. De Rotterdam se bans 'Sensurreal' neemt het zonder pauze over van de 'Human Beings'. Vorig jaar telde de tractordag tachtig deelnemers, die hun voertuigen op een veld bij de familie Bij de VaateinKerkwerveparkeerden. foto Pieter Honhoff DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Woensdag 28 juni Plaswijckpark - 15.00 'Nieuw Verhaal' poppenkastvoorstel ling door Clarine Ballot voor kinderen van 3 tot 10 jaar. Parkhaven - vanaf 11.30 tot 16.30 'Varen op vleugels' met de draagvleugelboot The Flying Dutchman door de Rotterdam se havens. Tent Hotel New York -15.00 'De Geboorte van de Rivier' door Wijnand Stomp, voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar over Mennetje Kalebas en zijn span nende avonturen, in het kader van Wilhelmina's Zomer. Donderdag 29 juni Parkhaven - vanaf 11.30 tot 16.30 'Varen op Vleugels' (zie woensdag). Vrijdag 30 juni Langs de Waterweg - 13.00 tot 21.00 Havenmarkt. Leuvehoofd -19.30 tot 23.30 'Mu sic-Dinner Cruise', tocht door het havengebied met live mu ziek. Parkhaven - vanaf 11.30 tot 16.30 'Varen op Vleugels' woensdag). v Zaterdag 1 juli Langs de Waterweg - 10.00'to 18.00 Havenmarkt. Parkhaven - vanaf 13.30 'Valei op Vleugels' (zie woensdag):;' Zuiderpark - 11.00 tot 22.00" Metropolis Festival', muziekles tival met internationale^^ groepen, braderie, Wereld Festi val-markt, Kinder Me trqppjjsi èi mobiele theateracts. Zondag 2 juli Diverse locaties -10.00 tot- 'Dag van de Architectuur',hg zoek aan gebouwen met praêhti ge architectuur, architeéfoul wandelingen en stadsfohdrittei onder leiding van deskündrgi gidsen. A De Doelen, kleine zaal - 20.11 Metropolitan Symphony Stee Orchestra. -' Parkhaven - vanaf 11.30 fa 16.30 'Varen op Vleugèïs' ."{zij woensdag). W Schiedamsedijk -11.00 tot ïfe.Ol Zondagsmarkt met kunst;' an tiek, curiosa en boeken. van onze verslaggever GOES - Rijkswaterstaat, de provincie en de waterschappen moeten zo snel mogelijk een werkgroep samenstellen, die moet zorgen voor de randvoor waarden voor de deelname van brede landbouwvoertuigen aan het verkeer. De klankbordgroep landbouw- verkeer Zeeland - een adviesor gaan van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) - heeft dinsdag dit voor stel gedaan. Aan het voorstel heeft de klankbordgroep ook en kele adviezen gekoppeld, zoals het idee om ontheffingen voor brede landbouwvoertuigen voor meerdere jaren te verstrekken. Het vraagstuk van de deelname van brede landbouwvoertuigen aan het verkeer is actueel gewor den na een dodelijk ongeval eind 1993 bij de brug van Sluiskil. Sindsdien is er al ruim anderhalf jaar verstreken. Tot een oplos sing van het blijkbaar erg weer barstige probleem is het nog niet gekomen. Eén loket Volgens IJ. L. Boom, voorzitter van de klankbordgroep land- bouwverkeer Zeeland en secre taris van het Landbouwschap in Goes, is er in de tussentijd wel degelijk iets bereikt. „Landbou wers moesten vroeger een ont heffing voor hun brede land bouwvoertuigen aanvragen bi, de verschillende wegbeheerders Er komt nu één loket bij de pro' vincie. Dat is al heel wat.". Het is echter nog steeds ondüi delijk aan welke voorwaarden de brede landbouwvoertuigen zouden moeten voldoen eti op welke wegen zij mogen komen Directeur dr H. L. F. Saeijs Van Rijkswaterstaat bepleitte' 'in df laatste algemene vergadering van het ROVZ dat juist daaraan moet worden gewerkt. Boom erkende dat ook, maai dat werk kan naar zijn mening beter worden gedaan door een werkgroep met de verschillende belanghebbende overheden dan door de klankbordgroep land- bouwverkeer Zeeland. „Zij moe ten tenslotte met die randvoor waarden aan de slag kunnén." Veiligheid Als het aan de klankbordgroep landbouwverkeer Zeeland ligt, komt de breed samengëstelde werkgroep er zo snel mogelijk. „En wij hebben de wegbeheer ders gevraagd", aldus Boom, „de randvoorwaarden voor bre de landbouwvoertuigen zo te formuleren dat ze werkbaar zijn voor de landbouw en ook de ver keersveiligheid dienen. En de politie die controle moet uitoefe nen, moet ermee uit de voeten kunnen." KRUININGEN - Het ontwerp- bestemmingsplan dat ontwik keling van glastuinbouw in de Bathpolders mogelijk moet ma ken, werd dinsdagavond aan vaard door de raad Reimers waal. Zij het dat de PvdA slechts schoorvoetend akkoord ging. De sociaal-democraten hebben vooral bedenkingen te gen de voorgestelde ontsluiting van het gebied. Met de aanvaarding van het ont- werp-bestemmingsplan zijn ook de bezwaren verworpen van on der meer de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF). Reimerswaal is het niet eens met- de stelling van de milieufederatie dat' milieu, na tuur en landschap teveel hinder ondervinden van het beoogde glastuinbouwproject. C. J. Knuit (PvdA) echter kon gister avond wel wat meevoelen met de ZMF. Zo moet hij nog zien dat vogels geen rfinder zullen onder vinden en plaatst hij vraagte kens bij het te verwachten ge luidsniveau. Zijn belangrijkste bezwaar geldt echter de hoofd ontsluiting. Die zou direct al moeten worden aangelegd. De overige fracties vinden dat niét nodig. Het voorstel als geheel noemde Knuit slordig en rom melig. Burgemeester A. Verbree ant woordde dat het de bedoeling is te beginnen met een ontsluiting via de Bathpolder Dwarsweg. Maar dat de honderd hectare glastuinbouw waarover hét nii. gaat het begin is van een verdere ontwikkeling. Bij WD en Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR) wekte Knuit mét zijn be toog de suggestie dat de PvdA het gehele voorstel wilde afwij zen. „Ik begrijp dat u op de rem wil trappen", zeiI. Vogelaar (WD) die zich afvroeg of dé PvdA zich niet wil inzetten vöor onder meer werkgelegenheid én de kern Rilland. J. P. Kramer (BBR) onderschreef die woon den. Knuit antwoordde 'best mee te willen werken, hoewel zijn fractie het wat somber in ziet. De ontsluiting blijft een heet hangijzer voor de PvdA., van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Twee Borsel se bedrijfsverzamelgebouwen kunnen als het aan gedeputeer de staten ligt, rekenen op een provinciale subsidie van 30.000 gulden. Het dagelijks provin ciebestuur stelt de commissies economie en algemeen bestuur voor in te stemmen met deze bij drage. uit het sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds. Het gaat om twee bedrijfsverza melgebouwen op het bedrijfster rein 's-Gravenpolder tweede fa se. Eén van de gebouwen is bijna klaar en van het andere ging twee weken geleden de eerste paal de grond in. De Borselse ge meenteraad accepteerde in de cember een voorstel om de on dernemers die de panden gaan exploiteren, financieel te onder steunen. Ze hebben een lening onder gunstige voorwaarden plus een korting op de grond prijs gekregen. Borsele hoopt op deze manier de werkgelegenheid in de gemeente te stimuleren. Het college van gedeputeerde staten staat positief tegenover het door Borsele gevoerde be leid. 'Hierdoor wordt (döór)star- tende ondernemingen dè mogë' lijkheid van adequate hxiisyes- ting geboden', zo motivereh gs hun besluit. Het dagelijks pro vinciebestuur meent dat vooraf het midden- en kleinbedrijf baat heeft bij het bestaan van be drijfsverzamelgebouwen.-. En omdat gs deze tak van de ëcono- mie belangrijk vinden vöor de economische ontwikkeling van Zeeland, zijn ze bereid de ge meente Borsele voor 30.000 gul den tegemoet te komen, ih de kosten. De Vrouwen Advies Commissie heeft de gemeente geadviseerd meer straatlantaarns te plaatsen in de Renkumstraat. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24