Kapelle verwerpt begroting GGD Molen weer bekapt PZC Nieuw huisje om bij te kletsen Gs willen 30 mille r Borselse bedrijven Goes verdeelt woonruimte via een convenant zeeland Gemeente vindt Borsele aan haar zijde Raad trekt morrend extra geld uit voor herstel dorpshuis Reimerswaal staat komst glastuinbouw in Bathpolders toe lezers schrijven Duidelijke afspraken nodig over brede landbouwvoertuigen Bedrijven lozen vaak zonder vergunning WOENSDAG 28 JUNI 1995 5 1 6 1S3 1 1W Tl van onze verslaggever KAPELLE - Unaniem heeft de Kapelse gemeenteraad dinsdag de begroting 1996 van de GGD- Zeeland en drie daarbij beho rende begrotingswijzigingen verworpen. De gemeentelijke bijdragen komen op ruim 160.000 gulden: bijna vijfdui zend gulden meer dan voor de begroting '95. Volgens Kapelle interpreteert de GGD de richt lijnen van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten zodanig dat wijzigingen in personeels kosten worden gepresenteerd als nieuw beleid. Er vielen harde woorden aan het adres van het GGD-bestuur. „De GGD-Zeeland is een log en eigenwijs lichaam. Het is lastig om daar als kleine gemeente te gen te vechten", zei bijvoorbeeld J. Herselman van de VVD. Hij vergeleek Kapelle met een roe pende in de woestijn. Al eerder heeft deze gemeente in haar een tje om soortgelijke redenen GGD-begrotingen afgekeurd. En I. Balkenende-Naumann vroeg zich af: „Wat heeft een VZG-richtlijn voor zin wanneer die vervolgens niet wordt nage leefd?". De richtlijn stelt dat de gemeen telijke bijdrage niet meer dan 1 procent mag stijgen ten opzich te van de bijdrage volgens een Bodem centrum woonwagens in Goes volgend jaar gesaneerd GOES - De bodemsanering van het woonwagencentrum aan de Klaphekkeweg te Goes begint volgend najaar. Dat liet het da gelijks provinciebestuur dins dag weten aan de gemeente Goes. Een werkgroep met daar in vertegenwoordigers van woonwagenschap, provincie Zeeland en gemeente Goes gaat de ontruiming en bodemsane ring begeleiden. Bedoeling is de grond in één keer volledig te schonen. De bo dem raakte flink vervuild omdat daarop gevestigde autosloopbe drijven het niet zo nauw namen met milieuvoorschriften. De operatie gaat zo'n drie miljoen gulden kosten. De provincie be taalt het leeuwedeel. voorgaande begroting. Verant woordelijk wethouder C. Kole wees erop dat nu ook Borsele de begroting afwijst. „We zullen sa men met die gemeente trachten een vuist te maken", aldus Kole. Bibliotheek De richtlijn van de VZG passeer de gisteren vaker de revue. Bij voorbeeld bij het voorstel van burgemeester en wethouders in te stemmen met de begroting '96 van de stichting Openbare Bi bliotheek Kapelle. De bijdrage in het exploitatietekort die de gemeente, met de 1-procents-re- geling meegerekend, moet beta len komt op ruim 4,5 ton. Dat is zo'n 4500 gulden meer dan over '95. De raad stemde hiermee in, al vroeg J. Roovers (PvdA) zich af of de richtlijn van 1 procent jaar in jaar uit zo strak gevolgd moet worden, terwijl voor in stanties de kosten almaar stij gen. In het geval van de bibliotheek komt daar nog eens bij dat het een Kapelse aangelegenheid is. Roovers: „We moeten in dit ge val het beleid binnen Kapelle op eigen wijze voeren." SGP'er H. Koster zag dat anders: „De richtlijn is hier terecht. Wil je daar vanaf, dan moet je een kern takendiscussie voeren." Sportcentrum Verder werd gisteren gesproken over voorstellen van b en w om slepende geldtekorten van sportcentrum Groene Woud het hoofd te bieden. Onder meer moeten de tarieven omhoog, schoolzwemmen kan worden af geschaft (behalve als na overleg met scholen anders zou worden besloten) en volgens b en W moet ervan worden uitgegaan dat ver mindering van personeel nodig is. Het overgrote deel van de raad kon zich zonder veel kritiek vinden in die voorstellen. Wel werd er bijvoorbeeld uitdrukke lijk op gehamerd dat met het personeel zeer secuur moet wor den omgesprongen. Gedwongen ontslagen zijn in ieder geval niet aan de orde- Eenzame en keiharde kritiek kwam van de fractie van Ge meentebelang. F, Theunissen van deze partij repte van een 'bureaucratische procedure' waar de mensen 'van de werk vloer' niet in betrokken zouden zijn geweest. „Ook", sprak hij richting college, „heeft u zonder overleg met de raad een bedrijfs leider aangesteld. U bent echt te ver gegaan. Het gaat om voort zetting van oud beleid in een iets ander jasje." Burgemeester G. de Groot toonde zich 'geschokt' door de toon van Theunissen. De raadsleden, evenals verantwoor delijk wethouder Kole, schaar den zich achter De Groot. De wethouder: „De werkvloer is vanaf het begin bij de procedure betrokken en in overleg met het personeel is de manager aange steld." Na de antwoorden op de kritiek besloot Gemeentebelang toch akkoord te gaan met de plannen. mÈBÊSMSM$jg& Het oude praathuisje te Flipland maakt binnenkort plaats voor eennieuw 'standaard-exemplaar'. foto Willem Mie SINT-PHILIPSLAND - Goed nieuws voor verstokte redenaars op Flipland: nog voor de winter zal op de Zuiddijk het vervallen oude praathuisje wijken voor een nieuw exemplaar. Iets min der goed nieuws wellicht: het gaat om een kleiner model, van 2.60 bij vier meter. „Het wordt een standaard-exemplaar, zoals 1 we ze in de gemeente Tholen maken. De oppervlakte is gerela teerd aan de grootte van de kern", meldt een gemeentewoord voerder. Of het in het geval-Flipland, waar het huisje van oudsher vrij intensief wordt bemand, niet mogelijk is van de standaard af te wijken? De gemeentewoordvoerder: „Dat zou kunnen, maar ge let op de centen is het niet te doen. Twee meter eraan plakken zou al snel tienduizend extra kosten." Omdat de technische staat van het oude huisje te wensen over laat, is vervanging noodzakelijk. Wat, het nieuwe onderkomen precies zal kosten is nog niet bekend. Duidelijk is al wel dat er aan alle kanten glas in komt. De woordvoerder onderkent het gevaar voor vernielingen met al dat glas, maar 'dat hou je altijd', zo meent hij. Bovendien: nu is het huisje nog dicht aan de achter kant, wat ook vandalisme in de hand werkt. „De jeugd zat daar achter nogal eens wat rotzooi te trappen. Sociale controle was niet mogelijk. Nu wel, met al dat glas." Een andere lichte verandering is dat het huisje een meter verder van de weg af komt te liggen, en daardoor dichter bij het water. Dat staat mooier en is veiliger dan zo dicht op het verkeer, rede neert de gemeente. van onze verslaggeefster KORTGENE - De gemeente raad van Noord-Beveland heeft dinsdagavond mopperend ex tra geld beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het dorpshuis in Wissenkerke. Nu de aanpassingen eenmaal in SCHORE Geslaagd - Jessica Burger uit Schore is geslaagd voor het examen sociaal-pedagogische hulpverlening. Zij volgde de stu die aan de faculteit sociaal-ago gische opleidingen in Amers foort, onderdeel van de Hoge school Utrecht. WOLPHAARTSDIJK Zomerwandeltocht - Het wandelcomité Kasporgo uit Goes houdt zaterdag 1 juli een zomerwandeltocht vanuit eafé Royal in Wolphaartsdijk. Vanaf 13.15 uur kan er gestart worden. Deelnemers kunnen kiezen tus sen afstanden van 5,10 of 15 kilo meter. volle gang zijn, blijkt dat nog eens bijna 17.000 gulden nodig is bovenop de 883.000 gulden die was geraamd. Alle oppositie partijen verweten het college dat de extra uitgave te voorzien was geweest. De 16.815 gulden is onder meer bestemd voor het dakbeschot dat aan vernieuwing toe blijkt te zijn. Ook het feit dat de riolering onder het dorpshuis niet goed in kaart was gebracht, heeft geleid tot hogere kosten. Er moeten daardoor bijvoorbeeld langere heipalen worden gebruikt dan was voorzien. Slechts een krappe meerderheid binnen de raadsvergadering van de voormalige gemeente Wis senkerke kon eind vorig jaar in stemmen met de verbouwplan nen voor het dorpshuis. SGP'er A. G. van der Maas refereerde daar aan toen hij dinsdag zei: „We waren destijds al tegen. Het plan was veel te riant en te luxe van opzet. Dit voorstel had er niet moeten liggen. Het is finan cieel gezien gewoon een lacher tje." Ook de fracties van Kies vereniging Noord-Beveland, PvdA en Gemeentebelangen van onze verslaggever KRUININGEN - Het ontwerp- bestemmingsplan dal ontwik keling van glastuinbouw in de Bathpolders mogelijk moet ma ken, werd dinsdagavond aan vaard door de raad Reimers waal. Zij het dat de PvdA slechts schoorvoetend akkoord ging. De sociaal-democraten hebben vooral bedenkingen te gen de voorgestelde ontsluiting van het gebied. Met de aanvaarding van het ont- werp-bestemmingsplan zijn ook de bezwaren verworpen van on der meer de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF). Reimerswaal is het niet eens met de stelling van de milieufederatie dat milieu, na tuur en landschap teveel hinder ondervinden van het beoogde glastuinbouwproject. C. J. Knuit (PvdA) echter kon gister avond wel wat meevoelen met de ZMF. Zo moet hij nog zien dat vogels geen hinder zullen onder vinden en plaatst hij vraagte kens bij het te verwachten ge luidsniveau. Zijn belangrijkste bezwaar geldt echter de hoofd ontsluiting. Die zou direct al moeten worden aangelegd. De overige fracties vinden dat niet nodig. Het voorstel als geheel noemde Knuit, slordig en rom melig. Rem Burgemeester A. Verbree ant woordde dat het de bedoeling is te beginnen met een ontsluiting via de Bathpolder Dwarsweg. Maar dat de honderd hectare glastuinbouw waarover het nu gaat het begin is van een verdere ontwikkeling. Bij VVD en Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR) wekte Knuit met zijn be toog de suggestie dat de PvdA het gehele voorstel wilde afwij zen. „Ik begrijp dat u op de rem wil trappen", zei I. Vogelaar (WD) die zich afvroeg of de PvdA zich niet wil inzetten voor onder meer werkgelegenheid en de kern Rilland. J. P. Kramer (BBR) onderschreef die woor den. Knuit antwoordde best mee te willen werken, hoewel zijn fractie het wat somber in ziet. De ontsluiting blijft een heet hangijzer voor de PvdA. vonden dat de extra uitgaven eerder te voorzien waren ge weest. Varend schip Wethouder C. J. van Damme (WD) antwoordde: „Sommige dingen zijn niet te voorzien. Je kunt moeilijk van tevoren gaten in het plafond gaan boren om te kijken of het dakbeschot nog in orde is. De zaken zijn nu gecon stateerd. Het schip vaart. We kunnen moeilijk stoppen of de verantwoordelijkheden elders leggen. Maar ik hoop dat u inziet dat wij met zo weinig mogelijk geld proberen uit te komen." D. L. de Pree van Kiesvereni ging Noord-Beveland bleef bij zijn standpunt: „Dergelijke za ken hadden vantevoren beke ken moeten worden. Het moet niet zo zijn dat men denkt 'Ach, de gemeente betaalt wel'." Niet temin ging zijn partij, evenals de andere akkoord met voorstel. Werkexpositie architecten in toren Terneuzen TERNEUZEN - De eerste en tweede verdieping van de Willï- brordustoren in Terneuzen zijn tijdens de Havenfeeslén zater dag en zondag ingericht als ex positieruimte. Zes architecten van de Bond van Nederlandse Architecten presenteren hun werk. Er zijn foto's van Huib de Jonge uit Terneuzen te zien. De tentoonstelling dat het the ma panorama en silhouet heeft meegekregen, wordt gehouden in het kader van de Dag van de Architectuur. Bezoekers kun nen onder begeleiding van leden van klimsportvereniging K2 Outdoor naai' de bovenste ver dieping om het panorama en sil houet van Terneuzen te bekij ken. Daarnaast bestaat de mo gelijkheid een poging te wagen om van de Willibrordustoren ab te seilen of te tokkelen. Walcherse puzzelrit voor fietsers VLISSINGEN - MAC De Zeeu wen heeft een Walcherse fiets- puzzelrit georganiseerd waarbij op iedere willekeurige dag tus sen 4 juni en 3 september kan worden gestart. De rit is 27 km lang en gaat door de westhoek van Walcheren. De startplaat sen zijn Domburg. Aagtekerke, Westkapelle en Zoutelande. Een routebeschrijving ligt klaar bij de VW-kantoren in genoemde plaatsen. Toerisme Deze rubriek Is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. verloedering, zeker de laatste twintig jaar, in sneltreinvaart toegeslagen. Wil men de komen de jaren zich meer op deze tak van industrie gaan richten, dan zal er op zeer korte termijn een derde wethouder benoemd die nen te worden. Zijn takenpak ket: toerisme en recreatie. Sa men met vakbekwame onderne mers moet hij een goede infra structuur realiseren met meer winkels en horecagelegenheden die ook geopend zijn in de win termaanden, 's avonds en in het Staatssecretaris Van Dok waar schuwt voor de terugloop aan bezoekers aan de Nederlandse kust (PZC 21 juni). Wat er vol gens mij aan schort is dat het toerisme, een industrie, mana gement van een goede kwaliteit eist. Dat is hier, in de gemeente Domburg, niet of nauwelijks aanwezig. Na de periode Paul Elout en Huib Kesteloo (tot 1941.heeft de verpaupering en weekeinde. De dagtoerist zou een badkaart moeten kopen en voor het meegebrachte huisdier moet toeristenbelasting worden berekend. De vervuiler betaalt immers. Er zal dan ook een rond weg gerealiseerd moeten wor den voor de beide kernen om het verkeer van de huidige door gaande routes te weren. Dan kan de toerist lekker flaneren langs de winkels en de terrassen kun nen wat royaler worden uitgezet. Dat is kwaliteit verbeteren en dat is hard nodig. Het is niet de bedoeling van de gemeente Domburg een Las Vegas te ma ken, maar wel een badplaats met karakter en kwaliteit. Eén die terugkomt in de top-3 van Nederlandse badplaatsen. W. Passenier Schelpweg 20 Domburg van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Twee Borsel se bedrijfsverzamelgebouwen kunnen als het aan gedeputeer de staten ligt, rekenen op een provinciale subsidie van 30.000 gulden. Het dagelijks provin ciebestuur stelt de commissies economie en algemeen bestuur voor in te stemmen met deze bij drage uit het sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds. Het gaat om twee bedrijfsverza melgebouwen op het bedrijfster rein 's-Gravenpolder tweede fa se. Eén van de gebouwen is bijna klaar en van het andere ging twee weken geleden de eerste paal de grond in. De Borselse ge meenteraad accepteerde in de cember een voorstel om de on dernemers die de panden gaan exploiteren, financieel te onder steunen. Ze hebben een lening onder gunstige voorwaardf plus een korting op de gron prijs gekregen. Borsele hóópt c deze manier de werkgelegenhe: in de gemeente te stimuleren. Het college van gedeputeerc staten staat positief tegenovi het door Borsele gevoerde b leid. 'Hierdoor wordt (door)sta tende ondernemingen de mog lijkheid van adequate huisve ting geboden', zo motiveren hun besluit. Het dagelijks pp vinciebestuur meent dat voor: het midden- en kleinbedrijf ba: heeft bij het bestaan van b drijfsverzamelgebouwen. E omdat gs deze tak van de econ mie belangrijk vinden voor c economische ontwikkeling ve Zeeland, zijn ze bereid de g meente Borsele voor 30.000 gi den tegemoet te komen in c kosten. van onze verslaggever GOES - De gemeente Goes, de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) en de Stichting tot behoud en on dersteuning Monumenten te Goes (SMG) zijn het eens over de wijze van woonruimteverde ling in de gemeente. Om dat te bezegelen tekenden de drie par tijen dinsdag in het stadhuis te Goes een overeenkomst. Burge meester drs D. J. van der Zaag deed dat voor Goes. J. de Pooler tekende als RWS-voorzitter en W. F. den Herder als voorzitter van de SMG Indirect vloeit het convenant voort uit de huisvestingswet die in 1993 van kracht werd. Vrije vestiging is het uitgangspunt bij die wet, zij het dat daarbij wel in komensnormen gelden. Dat ge beurt om een huurbedrag te kunnen garanderen dat redelijk is in verhouding tot iemands ir komen. De gemeente is in princ: pe verantwoordelijk voor de vei deling van alle woonruimte. D gisteren officieel bekrachtigd afspraken met de corporatie zijn nodig omdat zij dat wef voor een belangrijk deel uitvot ren. De Goese gemeenteraa stemde medio juni al in met d nieuwe huisvestingsverordt ning en de tekst van het convt nant. De afspraken met de corporatie garanderen onder meer huisves ting voor gehandicapten, alloch tonen, ouderen en minder daad krachtigen. Burgemeester vai der Zaag zei gisteren dat he convenant niet voortvloeit ut wantrouwen. „De mondelingi afspraken en de verhoudingei met de corporaties zijn uitste kend. Bij het convenant gaat he er meer om dat ook het nage slacht kan zien hoe de dingen ge lopen zijn." van onze verslaggever GOES - Rijkswaterstaat, de provincie en de waterschappen moeten zo snel mogelijk een werkgroep samenstellen, die moet zorgen voor de randvoor waarden voor de deelname van brede landbouwvoertuigen aan hel verkeer. De klankbordgroep landbouw- verkeer Zeeland - een adviesor gaan van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) - heeft dinsdag dit voor stel gedaan. Aan het voorstel heeft de klankbordgroep ook en kele adviezen gekoppeld, zoals het idee om ontheffingen voor brede landbouwvoertuigen voor meerdere jaren te verstrekken. Het vraagstuk van de deelname van brede landbouwvoertuigen aan het verkeer is actueel gewor den na een dodelijk ongeval eind 1993 bij de brug van Sluiskil. Sindsdien is er al ruim anderhalf jaar verstreken. Tot een oplos sing van het blijkbaar erg weer barstige probleem is het nog niet gekomen. Eén loket Volgens IJ. L. Boom, vodfzitter van de klankbordgroep land- bouwverkeer Zeeland en secre taris van het Landbouwschap in Goes, is er in de tussentijd wel degelijk iets bereikt. „Landbou wers moesten vroeger een ont heffing voor hun brede land bouwvoertuigen aanvragen bij de verschillende wegbeheerders Er komt nu één loket bij de pro vincie. Dat is al heel wat." Het is echter nog steeds ondui delijk aan welke voorwaarden de brede landbouwvoertuigen zouden moeten voldoen en op welke wegen zij mogen komen. Directeur dr H. L. F. Saeijs van Rijkswaterstaat bepleitte in de laatste algemene vergadering van het ROVZ dat juist daaraan moet worden gewerkt. Boom erkende dat ook, maar dat werk kan naar zijn mening beter worden gedaan door een werkgroep met de verschillende belanghebbende overheden dan door de klankbordgroep land- bouwverkeer Zeeland. „Zij moe ten tenslotte met die randvoor waarden aan de slag kunnen." Veiligheid Als het aan de klankbordgroep landbouwverkeer Zeeland ligt, komt de breed samengestelde werkgroep er zo snel mogelijk, „En wij hebben de wegbeheer ders gevraagd", aldus Boom, „de randvoorwaarden voor bre de landbouwvoertuigen zo te formuleren dat ze werkbaar zijn voor de landbouw en ook de ver keersveiligheid dienen. En de politie die controle moet uitoefe nen, moet ermee -uit de voeten kunnen." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse waterschappen hebben de laat ste jaren weinig vooruitgang geboekt met het verstrekken van lozingsvergunningen aan bedrijven. De provincie consta teert dit tot haar leedwezen in het waterverslag 1994. Vooral op Schouwen-Duiveland en Walcheren lozen nog veel be drijven afvalwater in sloten en watergangen zonder dat ze aan een vergunning gebonden zijn, blijkt uit het provincie-water- verslag. Op Tholen is de situatie niet veel anders. De Bevelanden slaan een beter figuur. Op Walcheren beschikte eind 1994 nog niet één loon-, glastuin bouw- of melkveebedrijf over een lozingsvergunning. Het Schouwse waterschap is ietsje verder. Van de zeventig agrari sche ondernemingen hadden er daar zes een vergunning. Op Schouwen-Duiveland zouden ook dertig kampeerterreinen/ restaurants vergunningplichtig zijn. Die loosden allemaal nog zonder vergunning. Dat vergunningen niet zinloos zijn, is uit een onderzoek naai'lo zingen bij landbouwmechanisa tie- en loonbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen gebleken. Hetbeti'oj het project olie-afscheiders, Bij veel loonbedrijven die lozen op sloten en watergangen, bleken ontoereikende voorzieningen aanwezig. Inmiddels hebben de water schappen beterschap beloofd, volgens de provincie. De meeste waterschappen hebben in hun waterbeheersplannen aangege ven dat ze extra personeel en fi nanciële middelen willen vrij maken voor de vergunningverle ning. Op z'n vróegst in 1996 zul len deze inspanningen ertoe lei den dat vergunningplichtige on dernemingen allemaal over een papiertje beschikken. Geslaagd - Lydia Joziasse, afkomstig uit Vlissingen. is aan de Hogeschool Midden-Neder; land in Amersfoort geslaagd voor het examen muziekthera pie. van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - Het is nog even wachten op de wieken, maar de gemeentelijke mo len te Colijnsplaat heeft in ie der geval weer een kap. Het bovenstuk werd dinsdagoch tend op de romp geplaatst. Overigens duurt het nog tot de jaarwisseling eer de res tauratie helemaal is afge rond. Met de klus is ruim zes ton gemoeid. Was alles geheel volgens plan verlopen, dan zou de molen nu al weer draaien. De op knapbeurt die mei vorig jaar begon, duurt echter langer omdat een aannemer failliet ging en er tijdens de werk zaamheden extra gebreken werden ontdekt. Zo bleken de draagbalken van de vloeren bij nadere inspectie verrot. Het bouwkundige deel van de opknapbeurt is wel afgerond. „Het metsel- en stucwerk is gereed en de molen staat weer mooi in de verf", aldus J. Ga- briëlse van de centrale dienst gemeentewerken. „Het echte molenaarswerk loopt echter nog een halfjaar door." Zo is het de bedoeling dat in sep tember nieuwe stalen roeden worden bevestigd. Daarna krijgen de wieken nieuw hout werk. Als de restauratie vrijwel is af gerond, resteert nog een be handeling van het hout tegen houtworm. Dan worden ook schijnwerpers geplaatst zo dat de molen goed te zien is in de omgeving. Behalve de ge meente Noord-Beveland be talen ook de Rijksoverheid en de provincie mee aan de res tauratie. l)e molen van Colijnsplaat heeft weer een nieuwe kap. Als de restauratie compleet is afgerond, plaatst de gemeen te Noord-Beveland hem in de schijnwerpers. foto Willem Mieras WÊSÈÉSÈm$

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22