Roettest plaag voor buurt Het extraatje van Libresse. HEIP! BRUGMAN 5 JAAR IN G0E& Irritatie bij VVD over Koks 'ja' tegen akkoord Cannes Vuurtorens op weg naar Madurodam Brugman vanaf i 7.00 uur Criminelen gijzelen zeker 18 mensen in een Berlijnse bank 4 WEKEN Warmdraaien en vol gas geven bij APK-keuring moet buiten op straat Neejtje Jans wordt onteerd Sromfiets- examen voor instructeurs e moeilijk KEUKENS VOOR KOSTPRIJS m$MMM VOOR 14,25 JA, ik wil: Deze week alleen bij Albert Heijn. CU dow UNIEKE SHOWROOM Zaterdag 1 juli van 9.00 tot 16.00 uur houdt Polderdijk kunststof kozijnen "Open Huis" 138e jaargang no. 150 (IToensdag 28 juni 1995 osse nummers 1,50 Zonnig en zomers warm ff Vrij zonnig, af en toe shiierbexoolking. Matige, aan zee vrij krachtige oost tot noordoosten wind. Temperatxixir rond 28 graden, aan zee iets koeler. In de zon op bouwsteiger is gevaarlijk AMSTERDAM (ANP) - Bouwvakkers en andere mensen die beroepsma tig in de open lucht werken, hebben een gro tere kans op huidkan ker. De Nederlandse Kankerbestrijding start daarom vandaag in de bouw een proef met voorlichting over het gevaar van ultraviolet te straling tijdens het werk. In samenwerking met bouwbedrijf Wilma bekijkt de organisatie of bouwvakkers bereid zijn voorzorgsmaatrege len te nemen en in hoe verre die in deze sector uitvoerbaar zijn. Op projecten in Zoeter- meer en Roermond infor meert het bedrijf zijn werknemers over het ri sico van zon tijdens het werk. Bouwvakkers krij gen het advies zo moge lijk in de schaduw te werken, kleding aan te houden, een helm of pet metnekflap te dragen en lichaamsdelen die niet bedekt zijn in te smeren met crème met ten min ste beschermingsfactor 10. Op de actieplaatsen krijgen de werknemers zonnebrandcrème aan geboden en deelt de Kankerbestrijding t- shirts en petjes met nek- flap uit. In Nederland werken ruim een half miljoen mensèn voornamelijk buiten. In de bouw zijn dat er 150.000, in de land en tuinbouw 282.000, 65.000 in grond-, water en wegenbouwkundige bedrijven en 7500 in ho veniersbedrijven. DEN HAAG (GPD) - Mensen die in de buurt wonen van een van de negenduizend APK-stations, dreigen het slachtoffer te wor den van de verplichte roetme ting van dieselmotoren die ou der zijn dan drie jaar. De meting van de in totaal 950.000 dieselmotoren die vol gens Europese richtlijnen op 1 januari volgend jaar moet zijn ingevoerd, gaat gepaard met veel lawaai en stank van uitlaat gassen. Het ministerie van Vrom is 'op zoek naar een oplossing', aldus de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Nederland is verplicht de roet meting op te nemen in de Alge mene Periodieke Keuring voor auto's met dieselmotoren. De Bovag schat dat zeker tien pro cent, zo'n 100.000 stuks, zal wor den afgekeurd in het eerste jaar. De Rijksdienst voor het Wegver keer houdt het op 5 tot 10 pro cent afkeuringen door de roet meting en nog eens 5 tot 10 pro cent door mankementen aan het uitlaatsysteem, dat ook in de keuring wordt betrokken. Voor de roetmeting is het nood zakelijk de dieselmotoren warm te laten draaien en vervolgens tenminste drie maal enkele se conden vol gas te geven. Dat moet vanwege de uitlaatgassen in de open lucht gebeuren. Voor duizenden APK-stations in oude woonkernen komt dat er volgens de RDW op neer dat de tests op straat voor de garage zullen plaatsvinden. De keuring vereist dat de diesels stationair draaien tot de 'be- drijfstemperatuur' van tussen 60 en 80 graden Celsius is bereikt. Daarna volgt de feitelijke roet meting met gas-op-de-plank. Vooral voor diesels die niet vol gens het schema van de fabri kant zijn onderhouden, houdt de roetmeting een extra risico in. De motoren vertonen vaak spe ling in de v-snaar die de motor asynchroon laat draaien. In de praktijk blijkt de 'vrije accelera tietest' van drie keer vol gas de motoren soms onherstelbaar te vernielen doordat het kleppen- systeem wordt 'opgeblazen'. Aanvankelijk schatte de Bovag HEUWEGEIN (GPD) - Ze dach- en dat het een makkie zou wor den. Eénenzeventig erkende rij- instructeurs maakten eind vo- week als eersten het exa- le men om ook bromfietsrijlessen Ie mogen geven. De gisteren be kend geworden resultaten zijn belabberd: slechts één haalde bet papiertje, de overige zeven zijn in eerste instantie ge zakt. I iedereen die na 1 januari 1996 \t jestien jaar wordt, mag niet neer zomaar op een brommer stappen. Bij het Centraal Bu- Rijvaardigheidsbewijzen, iet CBR, dient eerst een theore- tische toets te worden afgelegd. longeren die dan al zestien jaar zijn en al een brommer berijden, kunnen het theoriecertificaat kopen zonder examen af te leg gen. Speciale bromfietsinstruc- ïeurs moeten de jongeren daar op voorbereiden. Dat zijn in alle gevallen erkende auto-, motor- oivrachtwageninstrufteurs. Omdat de berijder van een iï brommer een heel andere positie in het verkeer inneemt dan an der gemotoriseerd verkeer zoals auto's, vrachtwagens en moto ren, moeten toekomstige brom- c! fletsinstmcteurs een nieuwe op- el leiding volgen. Onderdelen die getoetst worden zijn onder meer ïetr en regelkennis, verkeers- Iheorie, veiligheid, de bromfiets inrelatie tot de overige verkeers deelnemers, milieu en brommer- lechniek en -onderhoud. Woordvoerder Spruijt van exa mencentrum denkt dat de slech- ie resultaten het gevolg zijn van onderschatting. „Te weinig geoefend en daardoor een ge brek aan kennis. Waarschijnlijk dacht een groot aantal dat doen se wel even". In augustus doet de volgende lichting examen. TERSCHELLING - Na het feestje rond de vierhonderdste ver: jaardag van vuurtoren Brandaris op Terschelling, vorig jaar, worden de schaalmodellen van Nederlandse vuurtorens naar Madurodam overgebracht. Tijdens de festiviteiten rond de Brandaris was op het eiland een fietsroute uitgezet waarlangs replica's van 25 Nederlandse en buitenlandse vuurtorens waren te zien. Een daarvan was die van Burgh-Haamstede die op de foto op z'n kant ligt tijdens het laden van de vuurtorens op een schip. De linker staande replica is de Brandaris. Afgelopen nacht is schip met lading van Terschelling naar Scheveningengevaren. foto Peter Wouda/ANP CANNES/DEN HAAG - In onge meen harde bewoordingen heeft de VVD-fractie in de Tweede Kamer gisteravond het moeizaam bereikte akkoord op de Europese top in Cannes ver oordeeld. Premier Kok heeft op nieuw bewezen dat Nederland zijn eigen belangen in de Unie niet goed behartigt, aldus de li beralen. Volgens kamerlid Weisglas had de minister-presi dent het voorstel om 9,4 miljard gulden uit te trekken voor hulp aan Noord-Afrika met een veto moeten treffen. „Ik ben er werkelijk geïrriteerd over dat Kok akkoord gaat met een voorstel dat hij zelf blijkbaar niet omarmt", aldus Weisglas. In Cannes liet Kok weten dat het besluit om 9.4 miljard gulden steun te verlenen aan Noord- Afrika (een wens van Frankrijk en Spanje) een zware wissel trekt op dit gebied, omdat er niet genoeg zinvolle program ma's voor de besteding van het geld zijn. Nederland draagt bo vendien een relatief groot deel bij aan de totale hulp aan mid den-Europa en Noord-Afrika: 1,34 miljard ofwel 120 miljoen méér dan de bedoeling was. „De Europese Unie begint steeds meer op een geldpomp te lijken. Als Nederland meer dan een evenredig deel aan deze fondsen bijdraagt, overweegt de WD sterk om tegen te stem men. Het is onaanvaardbaar dat zo lichtzinnig met het geld van belastingbetalers wordt omge sprongen". aldus Weisglas. Het was gisteravond nog ondui delijk of de VVD bij zijn verzet tegen het akkoord kan rekenen op een kamermeerderheid. CDA- kamerlid De Hoop Scheffer rea geerde eveneens afwijzend, maar wacht nog op de brief die het kabinet vandaag over de Eu rotop aan de Tweede Kamer stuurt. Het CDA heeft, gesteund door VVD, PvdA, D66 en Groen- Links, laten weten vanavond uitvoerig met de regering over de fop te willen praten. De an dere fracties willen pas een oor deel geven als het eindresultaat bekend is. In een demonstratieve poging de Britse premier John Major te helpen politiek te overleven, is de Europese Unie dinsdag diep door de knieën gegaan in de on derhandelingen over Europol. Het verdrag over de Europese politie-informatiedienst wordt naar Britse wens voorlopig vrij wel ontdaan van het door de an dere landen gewenste toezicht door het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. Het komend jaar zal worden geprobeerd deze kwestie alsnog te regelen, maar of dat lukt. is ongewis. Dat is de onverwachte uitkomst van de Eurotop, die maandag en dinsdag plaatsvond in het Fran se Cannes. Het juridisch crypti sche compromis zal naar ver wachting op flinke tegenstand stuiten in de Tweede Kamer en de Duitse Bondsdag, die het net als de parlementen van de an dere EU-landen moeten goed keuren. Ook het Europolverdrag wordt vandaag in de Tweede Kamer besproken. Volgens Kok was Cannes door Major een 'lastige top'. Het com promis trekt vcgens hem 'een wissel op de toekomst'. Hij was er slechts 'gepast tevreden' over en geloofde niet dat het in zijn huidige vorm door de Tweede Kamer komt. „Nederland zal pas ratificeren op het moment dat we weten welke rol het Hof krijgt", zei hij. lAdvertentie) het percentage motoren dat met schade uit de APK zou komen op 1 procent: ongeveer 10.000 au to's. Maar volgens after sales- medewerker B. Hamel is daar voor 'geen hard bewijs'. „Er zijn motoren die de geest geven, maar het is de vraag of dat niet de laatste adem van een toch al kapotte motor is". De APK-stations aanvaarden geen enkele aansprakelijkheid voor de gevolgen van de meting. Maar 'omdat dat niet is uit te leggen aan de klant' overweegt de Bovag de risico's voor de keu ring vooraf in een modelcontract te laten vastleggen. Garagehou ders zouden in geval van slecht onderhouden, riskante auto's vooraf een onderhoudscontrole kunnen eisen of de APK zelfs weigeren. Uitstel gevraagd De RDW heeft om uitstel ge vraagd van de invoering tot latei- in 1996. Volgens beleidsmede werker P. Hoekstra zijn de be schikbare roetmeters nog onvol doende betrouwbaar. De minis ters van verkeer en waterstaat en Vrom zoeken naar een oplos sing daarvoor en voor de geluids- en stankoverlast. Volgens Hoekstra zal de RDW waarschijnlijk van start gaan met een soepele norm en die ge leidelijk aan verscherpen tot de door de fabrikant bij de 'type keuring' opgegeven waarden. Die typekeuring van nieuwe mo dellen, bevat sinds 1976 al een roetmeting. De daarbij gevon den K-waarde (roetdichtheid) staat op het serienummer plaatje. „We willen geen heksen jacht", zegt Hoekstra. „Het mag van ons geleidelijk worden inge voerd. Als de ergste vervuilers met de grootste rookwolken er maar worden uitgehaald". Buigen of barsten in ruzie VS/Japan GENEVE (GPDi - Vandaag valt de beslissing: president Clinton begint een handelsoorlog tegen Japan, of het conflict is opgelost. Clinton's handelsgezant Kantor en de Japanse handelsminister Hashimoto waren het dinsdag avond laat in Genève nog niet eens over een formule. Doet Ja pan dat niet, dan legt Washing ton een strafheffing van 100 pro cent op importen van Japanse auto's. Hans Verkerk Keukens kan uw hulp gebruiken. Hans heeft in totaal 10.000 complete keu kens in Duitsland gereserveerd die hij voor een super scherpe prijs direct doorverkoopt. Dit zijn keukens van het bekende merk Caribbean in 4 prijsklas sen tientallen fronten en aller lei soorten opstellingen. Deze worden voor werkelijk onvoor stelbare prijzen doorverkocht! U kunt uw keuken natuurlijk in het najaar geleverd krijgen maar reserveren tot 1997 mag ook Mis deze kans niet en kom snel langs om uw slag te slaan GOES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 0! GR001SH «UHN [N MDIMISBPiCIAllST VAN tHIAND EN OMGEVING EXTRA KOOPAVONDEN (TOT 21.00 UUR) VAN DINSDAG 27 JUNI T/M VRIJDAG 30 JUNI B DAGELIJKS HAPJES EN DRANKJES KEUKENS Aanbieding geldl t/m I juli 1995 en uitsluitend ir Goes, J.A. van der Goeskade 101100 - 50255 sol Goes, lopende acties Votnen te vervollen Veilig idee om een extra pak Libresse-maandverband in voor- Het voormalige iverkeiland Neeltje Jans biedt een chaoti sche en onsamenhangende aaxi- blik. Door bezuinigingen is een iveloverwogen afiverking ach terwege gebleven. Het gebied dreigt onteerd te xvorden door roestige en gebutste elemen ten. In een samexi met Rijkswa terstaat opgesteld rapport advi seert het landschapsarchitec- tenbureau West 8 om zandde pots, kunstmatige duinen en dammen van bouxudokken of van voormalige xverk- havenszoveel mogelijk terug te geven aan de 1 Q zee. B O Joep krijgt gelijk in beursaffaire Joep van den Nieuioenhuyzen kraait victorie. Na de vernietiging van zijn veroordeling door de Hoge Raad is hij ervaxi overtuigd dat de beursfraudezaak in feite ten einde is. De kans dat het Haagse gerechtshof, dat de zaak nog eens over gaat doen, hem toch veroordeelt, schat de Begemann-'adviseur' O minimaal. O Droomtennis van EItingh Jacco EItingh zweefde gisteren anderhalf uur lang boven het heilige gras van het centre court van Wimbledon. De Heerdenaar speelde een berepartij tegen de als negende geplaatste Duitser MichaelStich en won in drie sets: 6-4 7-6 6-1. Vijf van de zes Nederlanders over leefden gisteren de eer- Q ste ronde. I w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Varia: 6; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19 van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - De Berlijnse politie on derhandelde dinsdagavond laat nog steeds met de drie of vier bankrovers die sinds dinsdag ochtend naar schatting 18 men sen in een bank in Berlijn in gij zeling houden. De bankrovers hebben 17 mil joen mark (ruim 18.5 miljoen gul den) losgeld, een vluchtauto en een helikopter geëist. Volgens de laatste, niet bevestigde be richten zou het losgeld reeds zijn overgedragen. De criminelen dreigden een sui kerzieke vrouw in haar been te schieten om hun eisen kracht bij te zetten. Maar volgens de poli tie, die spaarzaam is met haar in formatie. zouden de gijzelaars, personeel en klanten van de bank. nog allemaal jngedeerd zijn. Een eerste ultimatum zou zonder gevolgen voor de gijze laars zijn verstreken. De politie houdt er rekening mee dat het gijzeldrama een langdu rige affaire wordt. De bandieten zouden 'professionals' zijn. Vol gens een ooggetuige zijn ze ge wapend met. minstens drie ma chinepistolen. Ook zouden ze explosieven in hun bezit heb ben. De politie heeft 100 man van een speciale eenheid naar de plaats van het drama gedirigeerd en een geïmproviseerd veldhospi taal'ingericht. Het heeft er alle schijn van dat de gijzeling een wanhoopsactie is. De criminelen hadden waar schijnlijk alleen de bank, een in een herenhuis gevestigd filiaal van een Berlijnse bank in de wijk Zehlendorf, willen beroven. Toen zij daar mee bezig waren, lieten voorbijgangers de banden van hun auto leeglopen en blok keerden ze de straat met een vrachtwagen. Pas toen ze merk ten dat ontsnappen onmogelijk was. zouden de overvallers tot de gijzeling zijn overgegaan. (eenmalig binnen zes maanden! (Advertentie) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Plaats: Telefoon: raad te hebben. Neem er dus twéé. Bent u nog extra voordelig uit ook. En bovendien zit er een pak Libresse inlegkruisjes bij. Geen gek idee, vindt u niet? Libresse maandverband, diverse soorten, 2 pakken Libresse inlegkruisjes, Q QQ samen AA.ST O.t/O Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 juli a s. Zolang de voorraad strekt Vlissmgsestroot 1.4371 RA Koudekerke Telefoon: 01185-2010 Openingslijden showroom: ma. l/m vrij. von 8.00 lol 12.00 uur en von 13.00 lol 17.30 uur Zaterdag von 8 00 lol 12 00 uur Hét kunststof kozijn waar perspectief in zit! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 3214 000002 laat u uw ROZENTUIN Ontwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojektenb. 01100 15395 oók voor pamkulieren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1