Fusie tussen lokale omroepen Melkboer wagen In strijd tegen overlast busverkeer PZC Deel gemeenteraad neigt naar winkeltjes in hofje Schoolhoofd A. Pieters na 40 jaar onderwijs met de vut Duidelijke afspraken nodig over brede landbouwvoertuigen zeeland Middelburgse Radio Maximaal wellicht in zee met Stadsradio Vlissingen lezers schrijven Bedrijven lozen vaak zonder vergunning ft SLAGERIJ BLANKENBURGH Hamburgers WOENSDAG 28 JUNI 1995 w j g van onze verslaggever VLISSINGEN - De lokale om roep van Middelburg, Iladio Maximaal, fuseert op korte ter mijn met de lokale omroep van Vlissingen. Volgens Maximaal- voorzitter H. van der Boor is de zaak voor een groot deel in kan nen en kruiken. „Op dit moment is 85 proeent van wat moet ge beuren gebeurd." De tweede lo kale omroep die op Vlissingen aast. Radio Actief uit Valkenis- se, dreigt achter het net te vis sen. De Vlissingse lokale omroep ver keert al sinds zij in september 1992 met haar uitzendingen be gon in moeilijkheden. Voor naamste obstakels waren de in komsten. die sterk achterbleven bij de verwachtingen, en de pro grammaraad, die niet naar be horen functioneerde. Na het op stappen van enkele leden van de programmaraad riep het Com missariaat voor de Media de om roep ter verantwoording. Na die waarschuwing onderging de om roep op tal van punten wijzigin gen en kroop voorzichtig uit het dal. De programmaraad kreeg vers bloed en de uitzendnaam, voorheen Contrast Media, luidt nu Stadsradio Vlissingen. De perikelen rond de Vlissingse omroep hebben de interesse ge wekt van de twee andere omroe pen op Walcheren: Actief en Ma- ARNEMUIDEN Ringrijden - in de bui-ge- meester Hackstraat te Arnemui- den houdt de ringrijdersvereni- ging In Galop zaterdag 1 juli de jaarlijkse ringrijwedstrijden. Tussen 8.00 en 17.00 uur probe ren 28 deelnemers, onder wie gastrijders uit Nieuw en Sint Joosland, de kleinst mogelijk ring te steken. Om 17.00 uur wor den de bekers uitgereikt. OOSTKAPELLE Zomeravondconcert - De Brassband Crescendo geeft vrij dag 30 juni een zomeravondcon cert in de Zionskerk in Oostka- pelle. Het Nöord-Bevelands mannenkoor en het jeugdkorps van Crescendo verlenen hun me dewerking verlenen aan de uit voering. Het concert begint om 20.00 uur. ximaal. Nadat het overleg tus sen Actief en Stadsradio Vlissin gen over 'samenwerking' op niets waren uitgelopen, besloot het Actief-bestuur een tweede stichting in het leven te roepen: de Stichting Omroep Schelde- stad (SOS). Die heeft inmiddels een programmaraad met vijftien leden. SOS hoopt nu dat de ge meente Vlissingen de represen tativiteit van de programma raad van de huidige lokale om roep opnieuw toetst. Afspiegeling De gemeenteraad bepaalt of de programmaraad een afspiege ling is van de plaatselijke bevol king. Volgens R. Verhaagen, voorzitter van Actief en van SOS. is de programmaraad dus danig gewijzigd dat herkeuring noodzakelijk is. Mocht de ge meenteraad in dat geval nega tief oordelen, dan ligt volgens Verhaagen de weg open voor SOS. „Wij willen proberen onze kansen waar te nemen." Hij be nadrukt dat Actief en SOS 'los staande initiatieven' zijn. „SOS houdt op bij de grenzen van Vlis singen." K. Breed veld van het Commis sariaat voor de Media wijst erop dat de aanvraag van Verhaagen en de zijnen voorlopig niet aan de orde is. „De Vlissingse om roep voldoet nog steeds aan de voorwaarden." Mocht de ge meenteraad niettemin de pro grammaraad opnieuw willen toetsten en is dat oordeel nega tief. dan heeft de bestaande om roep toch nog een jaar de tijd om de zaak alsnog op orde te krij gen. Fusie „Het initiatief van Verhaagen is verloren energie", zegt voorzit ter Van der Boor van Radio Ma ximaal. „Ik geloof dat Actief het niet helemaal begrijpt. Je kunt niet nóg een keer een lokale om roep oprichten." Een fusie tus sen de omroepen van Vlissingen en Middelburg is - het Commis sariaat bevestigt dat-wel moge lijk. Van der Boor: „De relatie met Vlissingen is zeer goed. Er zijn inderdaad plannen en mis schien wel verder dan Actief denkt." Een nieuwe studioruim te is al gevonden: boven disco theek Frapo's op het Bellamy- park. Vlissingen blijft in de visie van Van der Boor na de fusie zelf standig, met aparte program ma's, opereren. Mede dankzij de zusteronderne ming Facilitaire Stichting Zee land (FSZ) krijgt Maximaal een steeds dikkere vinger in de Zeeuwse mediapap. FSZ be heert de kabelkranten op Wal cheren en in Zeeuws-Vlaanderen en is ook nauw betrokken bij an dere lokale omroepen, zoals Bor- sele. Lokale tv via het kanaal van de kabelkrant - daarover wordt onderhandeld met Om roep Zeeland - is eveneens in beeld. Van der Boor: „Ik ben geen Berlusconi, maar ik geloof gewoon niet in een kleinschalige lokale omroep. Binnenkort krij gen we een wijziging van de Me diawet en dan worden lokale ini- .Met een oude melkboerkar geflankeerd met protestbordei keer hem geeft. oert J. C. J. Heeren zijn eenmansactie tegen de overlast die het busver- foto Lex de Meester MIDDELBURG - „De gemeente belooft koeien met gouden hoorns. Er wordt van alles toegezegd, maar er gebeurt steeds niets." J. C. J. Heeren heeft weinig goede woorden over voor de gemeente Middelburg. En om het beleid van de busdiensten in zijn wijk aan de kaak te stellen, reed hij dinsdagmiddag met een oude melkboerwagen door de Stromenwijk. Daaraan hingen twee grote borden met de oproep: Stop! milieudelicten op het Banekertplein "Van Brummelenkar". E. M. J. van Brummelen is de wethouder voor verkeer. Heeren woont aan het Banekertplein in Middelburg en zegt over last te hebben van het grote aantal bussen dat langs zijn deur komt. „Geluidoverlast, trillingen in het huis en scheuren in de muren. Mijn garage staat op instorten. In plaats van minder, ko men er steeds meer en grotere bussen langs mijn huis. Twaalfdui zend voertuigen per dag inclusief 270 bussen." Heeren zegt zijn actie voort te zullen zetten. „Desnoods ga ik iedere dag met die kar rijden." van onze verslaggever MIDDELBURG - Kunnen de be woners blijven wonen in het Middelburgse hofje Onder den Toren of moeten ze tóch plaats maken voor winkeltjes? De fracties van CDA, D66 en SGP RPF/GPV neigen ernaar, nu een nipte meerderheid van de ge meenteraad maandag besloot de woninkjes op de rijksmonu mentenlijst te plaatsen, de woonfunctie van het hofje los te laten om het gebied bij dé Lange Jan een economische oppepper te geven. Dat kan zomaar niet, zegt J. P. Onderdijk, directeur van de Woningbouwvereniging Middelburg, de eigenaresse van het hofje. Als de gemeente win keltjes wil maken in het hofje, dan zal de politiek een flinke bruidsschat moeten betalen. Nog is het laatste woord niet ge schreven over het veelbespro ken hofje. Bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg loopt nog steeds de aanwijzingsproce dure, aangevraagd door de Stichting Vrienden van Middel burg. De dienst heeft daarvoor advies gevraagd aan zowel de gemeente als de provincie. Nu een raadsmeerderheid zich deze week uitsprak voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst moet het wel heel raar lopen, wil staatssecretaris A. Nuis weige ren het hofje een beschermde status te geven. Daarmee lijkt Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme Inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Toerisme Staatssecretaris Van Dok waar schuwt voor de terugloop aan bezoekers aan de Nederlandse kust (PZC 21 juni). Wat er vol gens mij aan schort is dat het toerisme, een industrie, mana gement van een goede kwaliteit eist. Dat is hier. in de gemeente Domburg, niet of nauwelijks aanwezig. Na de periode Paul El out en Huib Kesteloo (tot 1940) heeft de verpaupering en verloedering, zeker de laatste twintig jaar, in sneltreinvaart toegeslagen. Wil men de komen de jaren zich meer op deze tak van industrie gaan richten, dan zal er op zeer korte termijn een derde wethouder benoemd die nen te worden. Zijn takenpak ket; toerisme en recreatie. Sa men met vakbekwame onderne mers moet hij een goede infra structuur realiseren met meer winkels en horecagelegenheden die ook geopend zijn in de win termaanden, 's avonds en in het VLISSINGEN Geslaagd - Lydia Joziasse, afkomstig uit Vlissingen. is aan de Hogeschool Midden-Neder land in Amersfoort geslaagd voor het examen muziekthera pie. weekeinde. De dagtoerist zou een badkaart moeten kopen en voor het meegebrachte huisdier moet toeristenbelasting worden berekend. De vervuiler betaalt immers. Er zal dan ook een rond weg gerealiseerd moeten wor den voor de beide kernen om het verkeer van de huidige door gaande routes te weren. Dan kan de toerist lekker flaneren langs de winkels en de terrassen kun nen wat royaler worden uitgezet. Dat is kwaliteit verbeteren en dat is hard nodig. Het is niet de bedoeling van de gemeente Domburg een Las Vegas te ma ken, maar wel een badplaats met karakter en kwaliteit. Eén die terugkomt in de top-3 van Nederlandse badplaatsen. W. Passemer Schelpi.ueg 20 Domburg Walcherse puzzelrit fietsers VLISSINGEN - MAC De Zeeu wen heeft een Walcherse fiets- puzzelrit georganiseerd waarbij op iedere willekeurige dag tus sen 4 juni en 3 september kan worden gestart. De rit is 27 km lang en gaat door de westhoek van Walcheren. De startplaat sen zijn Domburg, Aagtekerke, Westkapelle en Zoutelande. Een routebeschrijving ligt klaar- bij de VW-kantoren in genoemde plaatsen. het plan van het gemeentebe stuur om de twee belangrijkste winkelstraten met elkaar te ver binden van de baan. Lijkt, want het CDA, D66 en SGP/RPF/ GPV streven ernaar tóch win keltjes te maken van het hofje. Functiewijziging Het simpele feit dat een pand een rijksmonument is, hoeft geen belemmering te vormen voor een andere functie, aldus de woordvoerster van de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Wel zal bij het verlenen van een vergunning tot veranderin gen aan het pand duidelijk mee wegen hoe de monumentale waarde van het gebouw be waard kan blijven. Belangrijk ste voorwaarde, aldus monu mentenzorg, is dat de eigenaar van het monument zijn mede werking verleent aan de functie wijziging. Heeft die geen zin, dan kunnen alle plannen in de prul- lebak. De bestemming dan toch wijzigen riekt naar onbehoorlijk bestuur, aldus de woordvoer ster. Directeur Onderdijk van de (WVM) blijft - ook bij eventuele - nieuwe plannen vasthouden aan drie uitgangspunten: het moet gunstig zijn voor de volkshuis vesting, het moet financieel aan trekkelijk zijn én de belangen van de huidige bewoners van het hofje mogen niet ondergeschikt worden aan nieuwe plannen. „Het volkshuisvestelijke belang weegt voor ons bijzonder zwaai en de financiële opbrengst moet de vermogenpositie van de WVM versterken om een gema tigd huurbeleid te kunnen voe ren. Bovendien hebben we uit voerig stilgestaan en zullen we stilstaan bij de emoties van de bewoners. Je moet, ook bij nieu we plannen, kijken of je de men sen kunt onderbrengen op goe de, andere locaties." Onderdijk beklemtoont dat met de gemeente nog hooit is gespro ken over vestiging van winkel tjes in het hofje. Hij tekent daar bij aan dat als de gemeente voor stander is van detailhandel in het hofje een 'flinke zak geld' moet worden meegenomen. „We moeten er wel beter van wor den." Bovendien, aldus Onder dijk, is de WVM ook heel goed in staat om de woninkjes zélf te verhuren. „We verhuren tenslot te ook kantoren." Binnenkort vindt op ambtelijk niveau over leg plaats tussen Onderdijk en Middelburg. „We zullen dan on ze uitgangspunten opnieuw af wegen." De WVM-directeur toont zich overigens een goed 'verliezer'. „De actiegroepen hebben goed werk gedaan. Dat is een felicitatie waard." Het scheidende hoofd van de Martinusschol A. Pieters.-.nooit een moment spijt gehad onderwijzer te zijn geworden... foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Veertig jaar heeft A. Pieters uit Oost- Souburg in dienst gestaan van het onderwijs, waarvan de afgelopen 32 jaar als hoofd van de Martinusschool in Oost-Souburg. Dat hij bij de oprichting van de Martinus school in 1963 als school hoofd in dienst trad en nu af scheid neemt als de school in september niet zelfstandig verder gaat, vindt de schei dende onderwijzer: „Een mooie afsluiting van mijn on derwijsloopbaan." Donderdag neemt de Marti nusschool afscheid van het schoolhoofd. Officieel gaat Pieters pas per 1 september met de vut. „Dan heb ik er veertig dienstjaren in het on derwijs op zitten. Maar het is gepaster om in de oude omge ving en met de collega's en leerlingen met wie ik de afge lopen jaren met veel plezier heb gewerkt, mijn afscheid te vieren." In augustus gaat Pie ters nog veertien dagen werken in de nieuwe school het Kompas, waarin de Marti nusschool, de Stemerding- school en de Schoonenburg opgaan. „Als medewerker", voegt hij er lachend aan toe. Geen spijt Geen moment heb ik er spijt van gehad dat ik onderwijzer ben geworden", zegt Pieters zonder enige twijfel. „Het is een bijzonder i?uk en interes sant vak en ik dar.', zonder een arrogante indruk te willen wekken, best zeggen dat ik in mijn vak aardig geslaagd ben. Dat ik altijd met veel plezier en enthousiasme in het onder wijs heb gewerkt, blijkt wel uit het feit dat mijn dochters ook voor dit vak hebben geko zen. Als mijn kinderen zagen dat het onderwijs me niet aan stond, hadden ze nooit de sti mulans gehad om voor het zelfde vak te kiezen." Pieters weet het nog al te goed hoe de eerste Katholieke lage re school in Oost-Souburg in september 1963 met 44 leerlin gen werd opgericht. De Marti nusschool begon met vier klassen, van een tot en met vier, in een timmërmansloods gelegen aan 't Ambachtsveld achter de huizen van 't. Koop mansvoetpad. De timmër mansloods had betontegels op de vloer en een zachtboard wand als afscheiding tussen de lokalen, één toilet en één oliekachel. „Om de kinderen in de winter in een wat be haaglijke temperatuur bin nen te laten, kon ik elke och tend om 6.00 uur een lange broek over mijn pyamabroek heen trekken en de kachels gaan aanzetten." Ondanks deze oncomfortabele situatie waren volgens Pieters lera ren, leerlingen en ouders heel blij met de school. In januari 1964 kreeg de Mar tinusschool een houten nood gebouw met twee Waslokalen in de Irenestraat. Ook hét ka tholieke kleuteronderwijs zet te voet aan de grond. In sep tember 1964 onstond de één- klassige kleuterschool de Kwikstaaart op de hoek Na- gelenburgsingel-Burgemees- ter van Stemerdingelaan. Het aantal leerlingen van de Mar tinusschool en de Kwikstaart groeide in de loop van de jaren zestig en beginjaren zeventig. Op verschillende locaties en scholen konden klaslokalen worden ingericht. In augustus 1967 kon het huidige gebouw feestelijk worden geopend. Verschillende aan- en verbou wingen aan het gebouw wer den verricht tot 1974. In 1976 had de Martinusschool 175 leerlingen en de Kwikstaart 75 kleuters: In zijn loopbaan als school hoofd heeft Pieters de geboor te, de bloei en de finale van zijn school meegemaakt. Hoe voelt het om nu in deze situa tie afscheid te nemen? „Het is een tijd van komen en een tijd van gaan. Natuurlijk had ik graag gezien dat alle basis scholen zelfstandig verder konden. Maai- het is noodza kelijk dat we met andere scholen fuseren om verder te kunnen. Ik ben blij dat ik de gene ben die het op deze wijze mag afsluiten", aldus de scheidende onderwijzer. tiatieven heel moeilijk. Dan gaan we toch naar kleinschalige regionale omroepen toe." Stadsradio Vlissingen zelf was niet bereikbaar voor commen taar. van onze verslaggever GOES - Rijkswaterstaat, de provincie en de waterschappen moeten zo snel mogelijk een, werkgroep samenstellen, die moet zorgen voor de randvoor waarden voor de deelname van brede landbouwvoertuigen aan het verkeer. De klankbordgroep landbouw- verkeer Zeeland - een adviesor gaan van het. Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) - heeft dinsdag dit voor stel gedaan. Aan het voorstel heeft de klankbordgroep ook en kele adviezen gekoppeld, zoals het idee om ontheffingen voor brede landbouwvoertuigen voor meerdere jaren te verstrekken. Het vraagstuk van de deelname van brede landbouwvoertuigen aan het verkeer is actueel gewor den na een dodelijk ongeval eind 1993 bij de brug van Sluiskil. Sindsdien is er al ruim anderhalf jaar verstreken. Tot een oplos sing van het blijkbaar erg weer barstige probleem is het nog niet gekomen. Eén loket Volgens IJ. L. Boom, voorzitter van de klankbordgroep land- bouwverkeer Zeeland en secre taris van het Landbouwschap in Goes, is er in de tussentijd wel degelijk iets bereikt. „Landbou wers moesten vroeger een ont heffing voor hun brede la bouwvoertuigen aanvragen de verschillende wegbeheerdi Er komt nu één loket bij de p vincie. Dat is al heel wat." Het is echter nog steeds one delijk aan welke voorwaart de brede landbouwvoertuig zouden moeten voldoen en welke wegen zij mogen kom Directeur dr H. L. F. Saeijs a Rijkswaterstaat bepleitte in laatste algemene vergader van het ROVZ dat juist daar? moét worden gewerkt. Boom erkende dat ook, m: dat werk kan naar zijn men beter worden gedaan door werkgroep met de verschiller belanghebbende overheden c door de klankbordgroep la bouwverkeer Zeeland. „Zij m ten tenslotte met die ranclvc waarden aan de slag kunnen. Veiligheid Als het aan de klankbordgrc landbouwverkeer Zeeland li komt de breed samengesté werkgroep er zo snel mogell „En wij hebben de wegbehe ders gewaagd", aldus Boe „de randvoorwaarden voor b de landbouwvoertuigen zo formuleren dat ze werkbaar i voor de landbouw en ook de v keersveiligheid dienen. En politie die controle moet ui tot nen, moet ermee uit de voel kunnen." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse waterschappen hebben de laat ste jaren weinig vooruitgang geboekt met het verstrekken van lozingsvergunningen aan bedrijven. De provincie consta teert dit tot haar leedwezen in het waterverslag 1994. Vooral op Schouwen-Duiveland en Walcheren lozen nog veel be drijven afvalwater in sloten en watergangen zonder dat ze aan een vergunning gebonden zijn, blijkt uit het provincie-water- verslag. Op Tholen is de situatie niet veel anders. De Bevelanden slaan een beter figuur. Op Walcheren beschikte eind 1994 nog niet één loon-, glastuin bouw- of melkveebedrijf over een lozingsvergunning. Het Schouwse waterschap is ietsje verder. Van de zeventig agrari sche ondernemingen hadden er daar zes een vergunning. Op Schouwen-Duiveland zouden ook dertig kampeerterreinen/ restaurants vergunningplichtig zijn. Die loosden allemaal nog zonder vergunning. Dat vergunningen niet zinloos zijn, is uit een onderzoek naar lo zingen bij landbouwmechanisa- Concert De Koninklijke Muziekvereniging 'Eendracht Maakt Macht' en de muziekver eniging 'Uit het volk voor het volk' geven maandag 3 juli een concert in de muziektent in Groede. Tevens zal gemusiceerd worden door het Engelse mu ziekgezelschap 'The Colne Val ley Band', bestaand uit zo'n veertig jongelui die muziek in de 'Glen Miller' stijl ten gehore zul len brengen. De aanvang is om 19.30 uur. tie- en loonbedrijven in Zeeui Vlaanderen gebleken. Het bet het project olie-afscheiders. veel loonbedrijven die lozen sloten en watergangen, blek ontoereikende voorziening aanwezig. Inmiddels hebben de wal schappen beterschap beloc volgens de provincie. De mee, waterschappen hebben in h waterbeheersplannen aange, ven dat ze extra personeel en nancièle middelen willen v maken voor de vergunningvei ning. Op z'n vroegst in 1996 z len deze inspanningen ertoe 1 den dat vergunningplichtige i dernemingen allemaal over e papiertje beschikken. Bodem centrum woonwagens in Goes volgend jaar gesaneerd GOES - De bodemsanering vi het woonwagencentrum aan i Klaphekkeweg te Goes begi volgend najaar. Dat liet het c gelijks provinciebestuur dir dag weten aan de gemeen Goes. Een werkgroep met daj in vertegenwoordigers vi woonwagenschap, provinc Zeeland en gemeente Goes ga de ontruiming en bodemsan ring begeleiden. Bedoeling is de grond in éi keer volledig te schonen. De b dem raakte flink vervuild omd: daarop gevestigde autosloopb drijven het niet zo nauw name met milieuvoorschriften. D operatie gaat zo'n drie miljoe gulden kosten. De provincie bi taalt het leeuwedeel. g Eerste kwaliteit Vers van het mes Altijd extra vooVdeel J Korte Noordstraat 49-51 Middelburg, tel. 12914 EXTRA VOORDELIG DEZE WEEK 1 kilo magere runderlappen 14,80 l 1 kilo magere hamlappen 10,80 1 1 kilo schouderlappen7,80 s 500 gram biefstuk 14,00 VOOR UW DIEPVRIEZER 5 kilo dikke riblappen 64,00 5 kilo ribkarbonade 59,00 1 5 kilo fijne riblappen 56,00 1 5 kilo verse worst 38,00 4 halen/ 3 betalen 0 150 gram snijworst1,98 g 100 gram cornedbeef1,30 100 gram grillworst 0,98 8 150 gram schouderham 2,30 Iedere woensdag en donderdag 1 kilo half-om-half gehakt8,00 Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging verpakt zoals u het wilt en thuisbezorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 16