Hardrijden zit in het bloed PZC Neeltje Jans verworden tot ruïne Voorwaardelijke mtzegging en boete ia dodelijk ongeluk Hontenisse blijft bij weigering extra geld voor studiecentrum Geen subsidie voor Sexual Health Clinic in Groede zeeland 13 Geld Juliana Fonds voor dorpshuizen en pand drugsproject WOENSDAG 28 JUNI 1995 door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - „Als het mijn dochter was geweest, had ik hem vermoord", zegt Sjaak van Zweeden, motorrijder en eigenaar van een motorspeciaal zaak in Middelburg. Hij heeft het over de 32-jarige motorrijder uit Vrouwenpolder die in mei 1994 de 7- jarige Laura Oomens uit Vlissingen schepte. Zelf rijdt hij alleen hard op de stukken waar het kan. „Nooit waar mensen rijden of lopen. Als ik uit de bocht vlieg heb ik er alleen mij zelf mee." Hardrijden zit hem in het bloed. Het is volgens hem een aangeboren afwij king. De magische grens van 250 kilo meter per uur overschrijden is een be leving waarover je alleen kunt praten als je het hebt meegemaakt. Op de openbare weg zondigt Van Zweeden nog maar zelden. Zich naar hartelust uitleven doet hij bij wedstrijden. In het kleine kringetje van snelheid- freaks dat bij Van Zweeden aan tafel zit is de motorrijder uit Vrouwenpol der geen onbekende. „We hebben hem vaker gezegd het rustiger aan te doen. Het moest een keer fout gaan", ver klaart een van hen. Morgen, donder dag, moet de man zich bij de recht bank in Middelburg verantwoorden voor het ongeluk met fatale afloop. Met honderdvijftig kilometer per uur binnen de bebouwde kom rijden is geen zeldzaamheid. Zodra het weer zonnig is, regent het bekeuringen en veroordelingen. Vorige week veroor deelde de kantonrechter vijf motor- duivels. De snelheden waarvoor zij te rechtstonden (160 kilometer per uur op de Polredijk in Veere en 173 kilo meter per uur op de Zeelandbrug) stel den nog niets voor vergeleken bij die van een van hun maten die dezelfde week werd gesnapt. Een motorrijder uit Sint Laurens die met 210 kilometer per uur over de provinciale weg in zijn woonplaats scheurde. En dan was er nog een man uit Borsele die 172 kilo meter per uur reed op de Noordzak- weg in 's-Heer Arendskerke. Verklaring „In ons wereldje wordt er over gespro ken", zegt ook H. Moorman uit Oost- Souburg. De vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging afdeling West heeft een verklaring voor het toenemend aantal snelheidsovertredingen. „De laatste jaren zijn er steeds meer moto ren op de weg gekomen. Het percen tage hardrijders is hetzelfde, maar het absolute aantal groter." Hard rijden is voor een aantal motor rijders een sport, legt Moorman uit. Motorrijders weten dat hun machine hard kan en wi Hen dat uitproberen ook. Een sport die overigens ook in de hand wordt gewerkt door de fabrikan ten, die steeds snellere en betere mo toren op de markt brengen. Een kennis van motorhandelaar Van Zweeden vertelt enthousiast over de kick van snelheid en het bochten werk. Dat is de top: hangen en gas ge ven. De problemen liggen volgens hem vooral bij jonge, roekeloze motor rijders die hun grenzen niet kennen. „Iedereen die achttien jaar is en 25.000 grilden heeft, kan een motor kopen die harder dan 300 kilometer per uur Van Zweeden merkt op dat dergelijke, gevaarlijke motoren van het kaliber 1100 cc, er op den duur toch uitgaan, omdat ze onhandelbaar zijn. De best verkochte motor is op dit moment de foto Ruben Oreel Suzuki GSX 600F met een topsnel heid van 220 kilometer per uur. „Ik heb niet het idee dat er onbesuisd wordt gereden. Niet meer dan vroe ger", stelt Rien Willem Sandee. voor zitter van Motorclub de Roadrunners in Goes. Zijn club besteedt zelfs extra aandacht aan de verkeersregels. Le den volgen trainingen en cursussen. Deelnemers aan toertochten lopen het risico te worden geroyeerd als ze niet aan alle regels en eisen voldoen. „Als club doen we alles om goed ge drag te stimuleren. Op het gedrag bui ten clubverband hebben we geen in vloed." Het toenemend aantal snelheidsdui vels baart de politie in Zeeuws-Vlaan deren zorgen. Naar schatting wordt acht procent van de snelheidsovertre dingen begaan door motorrijders. „Ze komen iedere keer voor bij de hoogste scores. Het is iets van de laatste tijd. En het wordt niet minder.", consta teert Han van Opdorp, coördinator van het Integraal Gericht Verkeers toezicht (IGVT) in Zeeuws-Vlaande- ren. Zijn collega op Walcheren, Adri Vreeke. spreekt over het 'Assen-syn droom'. Bij controles na afloop van de TT-races in Assen is het altijd raak. Tijdens de terugreis slaat het hoofd op hol. Bochtige dijkwegen hebben het zelfde effect. „Ze weten dat hun motor hard kan en dat willen ze testen." Op Walcheren zijn de notoire hardrij ders bekend bij de politie. Maar ze in de kraag vatten is volgens Vreeke nog altijd een probleem, ondanks de gea vanceerde apparatuur. Voor een over tuigend bewijs moeten individuele overtredingen worden vastgesteld. En voor steekproefsgewijze controle heeft het korps slechts een paar men sen. die beperkt kunnen waarnemen. De politie op de Bevelanden kent sinds kort problemen met motorrij ders die een oefencircuit rijden op de op- en afritten in 's-Heer Arendskerke. Naar aanleiding van klachten uit het dorp wordt regelmatig gecontroleerd. „Agenten in burger bekeuren tegen woordig op kenteken. Maai' het kost veel tijd. Je moet eerst constateren dat ze daadwerkelijk een circuit rij den", zegt Rinus de Klerk, coordina tor van het IGVT Oosterschelde-Zuid. Controles Zowel op Walcheren, als in Zeeuws- Vlaanderen denkt de politie na over gerichte acties in de nabije toekomst. H. Moorman van de KNMV vindt dat een goede zaak. „Dat er de laatste tijd meer wordt gecontroleerd op snelheid en geluidsoverlast van motorrijders is mijns inziens terecht. Ook de KNMV wil dat overtreders worden aange pakt. Wij vinden het jammer dat door een klein aantal overtreders de hele groep motorrijders negatief in de pu bliciteit komt." Alle motorrijders geven aan dat con troles en boetes alleen niet voldoende soelaas bieden. In het motorwereldje is het al een sport om zonder boetes te scheuren. Snelheidsbegrenzers zijn alleen voordelig voor de handel, stelt Van Zweeden. De oplossing is simpel. „Je moet ze de kans geven de moge lijkheden van hun motor te benutten. Maak een circuit. Daarom is het zo jammer dat de plannen in Krabben- dijke zijn afgeketst." een medewerkster 1DDELBURG - De 40-jarige uiskillenaar die 13 januari irig jaar in Terneuzen de 17-ja- ge krantenbezorger Jan Puis- r heeft aangereden, waardoor ize twee dagen later overleed, daarvoor in Middelburg in iger beroep tot 500 gulden lete en negen maanden voor- aardeli jke rijontzegging ver- irdeeld. In eerste aanleg legde kantonrechter in Terneuzen izelfde boete op, maar deze un de veroorzaker van het on- val het rijbewijs voor negen aanden af. De man ging in ap- :1 omdat hij als beroepschauf- ur zijn rijbewijs niet kan mis fit ongeval vond plaats op de uising van de Schuttershof- eg met de Stationsweg. De uiskillenaar, die 's morgens oeg in een busje op weg was aar zijn werk. sloeg linksaf de ationsweg in. Hij nam de bin- nbocht. waarbij hij een vluch- ieuvel aan de verkeerde kant asseerde en frontaal op de fiet- t botste. De jongen reed keurig chts, maar had geen licht aan. Stationsweg was bovendien minder goed verlicht dan de Schuttershofweg. Officier van justitie mr L. J. P. Lambooij betuigde op de zitting zijn medeleven met de in de zaal aanwezige ouders van het slachtoffer. Hij wees hen erop dat de veroorzaker van het onge val zijn hele leven de schuld er aan met zich meedraagt.. Hij concludeerde dat de man geen grove schuld kan worden verwe ten omdat uit niets blijkt dat hij te hard heeft gereden. Hij eiste evenals destijds voor de kanton rechter 500 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke rij ontzegging. Raadsman mr J. L. M. Burlet voerde aan dat zijn cliënt zonder meer werkloos wordt als hij zijn rijbewijs moet inleveren. De Sluiskillenaar gaat volgens hem ook diep gebukt onder het ge beurde. Alvorens haar vonnis uic te spreken bracht de appèl-rech ter mr A. M. Janssens-Van Kam pen de ouders onder het oog dat het strafrecht nooit het leed van de slachtoffers weg kan nemen. Zij stelde vast dat de Sluiskille naar niet extreem hard had gere den, maar dat een botsing bij veertig kilometer per uur toch heel hard aankomt. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Juliana Welzijn Fonds stelt 30.000 gul den beschikbaar aan de stichting Huiskamerproject voor Drugsgebruikers in Vlissingen. Het bedrag is bestemd voor de verbouw en de inrichting van het onderkomen van de stichting. Tevens schenkt het fonds 30.000 gulden aan de stichting Dorpshuis Aardenburg voor het nemen van ener giebesparende maatregelen. Ook het dorpshuis in Rilland- Bath krijgt een bijdrage van 30.000 gulden, bestemd voor de renovatie van het dak. De stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren ont vangt 4500 gulden van het fonds voor de warme-maaltijd- voorziening in Arnemuiden. Het Juliana Welzijn Fonds steunt groepen en organisaties in het hele land die zich inzetten voor het maatschappelijk wel zijn. Per jaar worden ongeveer 1100 a 1200 bijdragen toege kend voor een bedrag van in totaal ruim 22 miljoen gulden. Om.de leefbaarheid in de kleine kernen te behouden, is het fonds februari vorig jaar een speciale actie voor de Zeeuwse dorpshuizen begonnen. In totaal stelt de organisatie 990.000 gulden beschikbaar om het voortbestaan van de dorpshui zen veilig te stellen. van onze verslaggever NEELTJE JANS - Het voor malige werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde biedt een chao tisch en onsamenhangend beeld. Door bezuinigingen is een weloverwogen afwerking achterwege gebleven, waar door het eiland een uiterst grillige contour heeft. Vol gens het landschapsarchitec tenbureau West 8 is Neeltje Jans de ruïne van een con- structieplek, die bovendien onteerd dreigt te worden door roestige, in onbruik geraakte, hergebruikte, gedeukte en ge butste elementen. West 8 heeft samen met Rijks waterstaat in Zeeland een rap port samengesteld over de landschappelijke afwerking van de Oosterscheldekering. Een in het oog springende aan beveling is zanddepots. kunst matige duinen, dammen van bouwdokken of van voorma lige werkhavens zoveel moge lijk terug te geven aan de zee. Delen van Neeltje Jans die geen betekenis hebben als schakel in de zeewering zou den weer bij de Oosterschelde kunnen gaan horen. Het ei land wordt daardoor veel slan ker, waardoor meer nadruk komt te liggen op de belang rijkste functie van de Ooster scheldekering: een water staatkundig kunstwerk. Zo blijven alleen aan de uiteinden van het eiland - het Topshuis en de Delta Expo in het noor den en de Roompotsluis in het zuiden - verbredingen over. „Dat is natuurlijk niet zonder meer haalbaar", erkent M. Bakker, landschapsmede werkster van Rijkswaterstaat in Zeeland. „Zoiets kost mil joenen. Het is op dit moment maatschappelijk niet te ver kopen er zoveel geld voor uit te trekken." Dat wil niet zeggen dat het onderzoek naar moge lijkheden om de landschappe lijke aspecten van de Ooster scheldekering te versterken verspilde moeite is. Bakker: ..Je moet het rapport zien als een herbezinning. Waar zijn we mee bezig in de monding van de Oosterschelde? Toen het werk aan de stormvloed kering er op zat. bestond daar nog te weinig inzicht over." West 8 stelt in het rapport vast dat de Oosterscheldekering een mijlpaal is in de water staatkundige. geschiedenis van Nederland en bovenal een functionerend deel van de zee wering. Dat moet in het land schapsbeeld centraal staan. Bij het ontwerp van de kering is veel aandacht besteed aan uiterlijk en afwerking. Zo weerspiegelen de cilinders waarmee de schuiven op en neer worden bewogen, de diep te van de geulen. De ophang- constructie van de schuiven en het Topshuis zijn onder achitec tuur tot stand geko men. Slordige plaatsing van windmolens en wanordelijke transformatorhuisjes, paal tjes, slagbomen en steigers doen afbreuk aan het effect dat deze zorgvuldigheid ople vert. Het landschapsarchitecten bureau is ook niet bijster en thousiast over de staalkaart van milieutypen die op initia tief vap Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap is aangelegd. Het Deltagebied bevat een rijke schakering van milieusoorten. De op Neeltje Jans bijeengebrachte verza meling (natte duinvalleitjes, slufter, vogeleiland, inlaagpol der en kunstmatige duintjes) doet daarmee vergeleken kleinschalig en rommelig aan en gaat voorbij aan het werke lijke landschap van de Ooster schelde met zijn platen, geu len. schorren, slikken en in- Onder meer de slordige plaatsing van windmolens doet afbreuk aan de zorgvuldigheid waarmee bijvoorbeeld de Oosterscheldeke ring enhet Topshuis tot stand zijn gekomen. foto Pïeter Honhoff Bakker vindt het 'een beetje Hollands' dat geprobeerd is voor zoveel doeleinden een plaats te vinden op het eiland. Naar haar mening heeft de aanleg van het kunstmatige duinlandschap aan de oost kant van Neeltje Jans in elk geval wel de verdienste dat daarmee de regelmatig op klinkende roep om verblijfsre- creatie op het eiland toe te la ten, definitiefis gesmoord. Het bureau West 8 betrekt de stel ling dat de Oosterscheldeke ring aan haai- eigen succes ten onder gaat. De landschapsmedewerkster van Rijkswaterstaat geeft toe dat West 8 zijn opvattingen nogal scherp formuleert. Vol gens haar komt de mededeling evenwel duidelijk over: de Oosterscheldekering moet landschappelijk herkenbaar blijven als kering. Het direc tieteam van Rijkswaterstaat in Zeeland, het bestuurlijk overleg Neeltje Jans en het da gelijks bestuur van de stuur groep Oosterschelde delen de ze opvatting in grote trekken. Ze hebben besloten het rap port te gebruiken als leidraad voor de verdere afwerking van Neeltje Jans. Geld voor dialectenwoordenboek MIDDELBURG - Professor dr J. Taeldeman van de universi teit in Gent kan rekenen op financiële steun van de provincie Zeeland bij het maken van een Woordenboek van de Vlaamse dialecten. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn bereid om de professor en zijn team 25 mille aan subsidie te gunnen. Het geld wordt uitbetaald in twee gelijke delen. Voorwaarde is wel dat de taalwetenschapper de provincie regelmatig op de hoogte houdt van onderzoeksvorderingen, jaarlijks financieel verantwoording aflegt en de naam van de subsidiënt in publi- katies vermeld. Omdat de Vlaamse Gemeenschap Taelde- mans onderzoeksteam bekostigd willen gs ook van Taeldeman vernemen wat hij en zijn team zoal de komende jaren gaan doen en wat voor publikaties er de komende zes jaar te ver wachten zijn. Politie vindt handgranaten SAS VAN GENT - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft dins dag drie inwoners van Sas van Gent. van respectievelijk 23, 25 en 32 jaar oud, aangehouden. Het trio wordt ervan verdacht een reeks inbraken te hebben gepleegd. Ook hebben de drie de Wapenwet overtreden. De aanhoudingen volgden op huiszoekingen die medewerkers van de regiopolitie en het team grensoverschrijdende crimina liteit van de koninklijke marechaussee maandag verrichtten op twee adressen in Philippine en een in Sas van Gent, Bij de zoekacties werden diverse van diefstal afkomstige goederen aangetroffen, wat handgranaten, vier vuurwapens en een par tij munitie. Provinciesubsidie monumenten MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben eens op een rijtje gezet wat ze de afgelopen tijd aan restauratiesubsidies hebben uitgegeven. In 1994 is in totaal 1.147.501 gulden gesub sidieerd aan restauratiekosten van monumenten. In dat jaar is voor 9350 gulden subsidie voor monumenten ingetrokken. Ver- 1 der werd, eveneens in 1994, in totaal 243.099 gulden aan subsi die uitgekeerd ten behoeve van onderhoudskosten van kerken, kastelen, landhuizen en buitenplaatsen. Ook was er een be drag van 34.850 gulden aan uitbetaalde subsidies ten behoeve van onderhoudskosten van molens. Tevens keerde provincie 42.149 gulden uit aan draaipremie voor molens. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Honte nisse is volgens burgemeester T. Steenkamp solidair genoeg geweest ten opzichte van de an dere Zeeuws-Vlaamse gemeen ten in de kwestie Studiecen trum Zeeland. Het college blijft dan ook bij zijn standpunt om niet mee te doen aan een nieuwe schuldsanering van het Aarden- burgse instituut. Steenkamp gaf dinsdag in zijn antwoord op vragen van het raadslid M. Ie Roy (Progressief Hontenisse) aan weinig vertrou wen meer te hebben in de toe komst van het centrum. Om die reden zou het naai- mening van b en w dan ook onverstandig zijn voor nog eens 70.000 gulden (bo venop de huidige 80.000) een ga rantstelling te verlenen. „We zijn tot twee keer toe solidair ge weest. Op een gegeven moment is dat op", aldus de burgemees ter. Voorzitter M. Stoffels van het stichtingsbestuur en centrumdi recteur P. Tichelaar trachtten vorige week nog in Hulst de com missie financiën te overtuigen van het nut van een nieuwe schuldsanering. Hulst dreigt, net als Axel. in het kielzog van Hontenisse de steun op te zeg gen wanneer de gemeenten niet langer als één blok achter het initiatief staan. Geen voorstel In Hontenisse krijgen Stoffels en Tichelaar geen kans om de twij felaars te overreden. B en w ma ken van het verzoek tot een nieuwe contra-garantie geen voorstel waardoor er dus ook geen behandeling in de raad mo gelijk is. Om toch nog enige hel derheid te krijgen in het stand punt van het Hontenisser col lege, maakte het raadslid Le Roy gebruik van de rondvraag om aan de weet te komen welke argumenten aan het b en w-be- sluit ten grondslag liggen. Steenkamp riep de aarzeling van de raad in herinnering toen de gemeente twee jaar geleden met een soortgelijk verzoek werd benaderd. „De solidariteitsgedachte heeft destijds de doorslag gegeven. Vervolgens lees je in de krant alsmaar van problemen, een penningmeester die het niet meer ziet zitten, een bestuur dat opstapt. Toen eind vorig jaar de vraag kwam of we wilden mee werken aan een verlenging van de contra-garantie, wilden we ook dat nog wel doen. Maar staande die vergadering werden de gemeenten bovendien gecon fronteerd met het verzoek voor nog eens 475.000 gulden extra borg te staan. Dat bedrag zou in zevenen worden geknipt. Zeven tigduizend gulden is voor bij voorbeeld Oostburg, dat al acht ton moet ophoesten mocht het mis gaan, nog te overzien. Maar voor Hontenisse zou dat het hui dige aandeel bijna verdubbelen" Le Roy vindt het moeilijk ver teerbaar dat Hontenisse zo in Zeeuws-Vlaanderen de toon dreigt te zetten voor een moge lijk failliet van het studiecen trum. „Weinig solidariteit ten opzichte van de vijftig mensen die daar werken", gooide het raadslid de burgemeester voor de voeten. Haar pleidooi kreeg overigens geen bijval van de ove rige fracties. Steenkamp verwierp de sugges tie dat Hulst en Axel hun eind oordeel alleen van Hontenisse laten afhangen. „Van de laatste gegevens omtrent het studie centrum word je nu niet bepaald vrolijker. De andere gemeenten kennen die cijfers ook." Axel en Hulst beslissen naar verwach ting deze week over het lot van het Aardenburgs instituut. van onze verslaggever GROEDE/MIDDELBURG - De 'Sexual Health Clinic (SHC) Zeeland' In Groede zal op eigen kracht van de grond moeten zien te komen. Gedeputeerde staten hebben het verzoek om het initiatief voor een periode van drie jaar met bijna ander halve ton te subsidiëren van de hand gewezen. Het dagelijks provinciebestuur ziet het steu nen van de opzet van de kliniek eerder als taak van de gemeen ten. Het SHC-Zeeland is een samen werkingsverband van verschil lende hulpverlenende instan ties, de Stimezo-abortuskliniek in Groede en gynaecologen uit het ziekenhuis in Goes. De opzet is min of meer uit nood geboren. De initiatiefnemers constateren een toenemend aantal slachtof fers van seksueel geweld, terwijl anderzijds de individuele en groepsgewijze hulpverlening on toereikend is. Er bestaat volgens hen 'behoefte aan een brede benadering van het seksualiteitssvraagstuk' Dat betekent naast geslachtzie- kentenbestrijding en abortus (huidige taken van de Stimezo) ook het geven van voorlichting over sex. anticonceptie en psy- cho-sociale aspecten van rela ties. In het subsidieverzoek wordt ge wezen op de recentelijke ophef fing van het Rutgershuis en de NVSH in Zeeland. De bij de SHC aangesloten instanties als GGD, Riagg en maatschappelijk werk zijn onvoldoende toegerust om specifieke preventie- en opvang- taken op het gebied seksualiteit uit te voeren, zo wordt gesteld. De Sexual Health Clinic denkt dat gat te kunnen opvullen, me de door de inzet van een vrouwe lijke gynaecoloog (haar vakge noten in Zeeland zijn tot dusver allemaal mannen) voor medisch- seksuologisch onderzoek. Omdat alle inwoners van Zee land tot de mogelijke doelgroep horen (jong, oud, vrouw én man) doet het stichtingsbestuur een beroep op een startsubsidie uit de provinciale gezondheidspot. Aangezien preventie volgens de insteek van de SHC op termijn kostenbesparend werkt, zullen ook de ziektekostenverzeke raars nog een verzoek om een bijdrage kunnen verwachten, al dus voorzitter S. Verheij. Bij de gemeenten is die vraag niet neergelegd, omdat zij de GGD- Zeeland (mede-participant) jaarlijks al steunen met zo'n 23.000 gulden. Gedeputeerde staten tonen zich nauwelijks onder de indruk van het initiatief. In een briefje van krap negen regels maken ze dui delijk geen aanleiding te zien het verzoek voor te leggen aan pro vinciale staten, omdat preventie- activiteiten wettelijk niet tot het provinciale, maar het gemeente lijke takenpakket horen. Uit het pre-advies aan gs van de des kundig ambtenaar blijkt boven dien dat er binnen de provincie de nodige twijfels bestaan over de financiële haalbaarheid van het initiatief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13