Veckermann krijgt miljoenen Roep om harder optreden politie Vioolbouwer Johan Jacobs helpt muziekcultuur Mongolië op weg Zeelandkaart op proef beschikbaar Opvang randjongeren in tehuizen heeft langste tijd gehad veerkracht bekent ntucht met drie minderjarige meisjes Kamerleden D66 willen opheldering over basiliek Hulst zeeuwse almanak Oor herheden tasten diep in buidel om vlucht naar België te verijdelen PZC zeeland Er zijn twee varianten beschikbaar van de gloednieuwe Zeelandkaart: een van 25 en een van 50 gulden. foto Lex de Meester van onze verslaggever GOES - De Zeelandkaart is een feit. Op verschillende plaatsen is hij al op proef te koop om te kijken hoe de kaart het doet bij het publiek. Met de kaart kan vanaf 1 juli betaald worden in alle telefooncellen in Nederland en Duitsland. Er zijn twee versies beschikbaar; een van 25 en een van 50 gulden. Met de kaart kan ook afge rekend worden in de zomerbus die op Schouwen-Duivcland rijdt. Automobi listen en motorrijders die in Goes bij een automaat moeten betalen voor een par keerplaats kunnen daarvoor ook de kaart gebruiken. Om dat mogelijk te maken worden van daag (woensdag) de automaten in Goes aangepast. De mensen die gebruik maak ten van een oplaadbare parkeerkaart van de gemeente Goes kunnen het geld dat nog op die kaart staat tussen 1 juli en 1 september inwisselen bij de balie van het bureau voorlichting van de gemeente. Verder kan een parkeerplaats betaald worden bij de Delta Expo op Neeltje Jans. De Zeelandkaart kan nog maar op een be perkt aantal plaatsen, vooral in Goes en noord-Zeeland, gebruikt worden. Het is de bedoeling dat het aantal toepassingen wordt uitgebreid. Voor de toekomst wordt ook al gedacht aan betalingen van water recreanten op het Veerse Meer. van onze verslaggever MIDDELBURG Dure opvang van probleemjongeren in tehui zen moet de komende jaren in Zeeland zo veel mogelijk wor den vervangen door goedko pere zorg. Daarbij moet gedacht worden aan intensieve hulp overdag, pleegzorg, thuishulp en preventie-projecten. Het dagelijks provinciebestuur verordonneert dit in een nieuw Voorontwerp Plan Jeugdhulp verlening. Het ziet de omschake ling als de enige manier om het hoofd te bieden aan de 'absolute krapte' aan mogelijkheden tot jeugdhulp. Ondanks het gebrek aan opna me-plaatsen in tehuizen, en de groei van het aantal justitie- klanten, wil het provinciebe stuur hooguit nog maar één nieuw opvanghuis: een voorzie ning voor 8 jonge kinderen met een mix van medische, psychi sche en sociale problemen. Zee land heeft zich hiertoe verplicht in ruil voor extra jeugdhulp-geld uit Limburg. Maar hoewel de stichting Agogi sche Zorg Zeeland (AZZ) er in middels een plan voor heeft klaar liggen, is realisering van zo'n opvanghuis (kosten 6 ton per jaar) onzeker. Liever ziet het provinciebestuur een 'lichtere' oplossing, waarbij AZZ samen werkt met de instellingen die buiten de tehuizen hulp verle nen. Om de mogelijkheden daar toe te bekijken wordt een 'onaf hankelijk deskundige' geraad pleegd. Voor verbeteringen van de zorg in de tehuizen, is de hoop gericht op extra rijksgeld. Sukkelen Dankzij overheveling van jeugd hulp-geld uit Limburg (op jaar basis komt 2 miljoen gulden be schikbaar), konden nijpende problemen de afgelopen jaren hier en daar enigszins worden verzacht. Het blijft overigens sukkelen met die overheveling. Bijna 1 miljoen is nog steeds niet binnen. In het Voorontwerp Plan wordt voorgesteld alvast de helft van dit bedrag uit te ge ven voor verdere versterking van thuishulp en preventie, en voor het inlossen van eerder ge dane beloften aan tehuizen. De andere helft wordt achter de hand gehouden voor de mogelij ke realisering van het opvang huis voor jonge kinderen. Het extra geld voor thuishulp en preventie gaat voor het grootste deel naar de Stichting Jeugd zorg Zeeland: 1,3 ton voor het adviesbureau, onder meer om de 'hoge werkdruk' wat terug te dringen en de thuishulp wat te versterken; 1 ton voor verster king van de pleegzorg: 50 mille voor uitbreiding van de zelfstan dig wonen-begeleiding naar meerdere gemeenten: 45 mille voor de start van opvoedbu- reaus. mogelijk in Goes en Tho- len. Incest De stichting AZZ krijgt van de provincie de boodschap dat het voor een aantal gewenste voor zieningen in de tehuizen of dag opvangvoorzieningen zelf maar geld moet zien vrij te maken. Dat geldt ook voor de opvang van incest-slachtoffers door AZZ. Wel kan 25 mille tegemoet worden gezien voor deskundiger opvang van incest-slachtoffers. Verder draagt de provincie voor de laatste keer 25.000 gulden bij in de kosten van vervangende huisvesting voor het tehuis Boonenburg in Vlissingen. Dat gebeurt met een opgeheven vin gertje: „Er dient voor gewaakt te worden dat zorg niet voor 'ste nen' wordt ingeruild." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse politie ontkomt er niet aan het functioneren van het apparaat en het optreden van de indivi duele diender op essentiële punten drastisch bij te stellen. Als duizend geenquêteerden zich in een ondervraging over de taakopvatting van de politie ergens duidelijk over hebben uitgesproken, dan is het wel over het feit dat de dienders zich veel te soft opstellen. Weg met de geitewollensokkenmen- taliteit, zo valt tussen de regels door te lezen. De politie dient harder op te treden. Met gemengde gevoelens heeft de Politie Zeeland vastgesteld dat het melden of aangeven van een misdrijf - de belangrijkste reden van het contact tussen de burgers en de sterke arm - aan zienlijk is teruggelopen en zelfs sterker is gedaald dan wat lan delijk als gemiddelde geldt. Als redenen voor die ingezakte aangiftebereidheid v orden ge noemd de indruk bij burgers dat aangifte doen niet helpt, dat de politie er niets aan zal doen, dat men de spullen niet terugkrijgt of dat het teveel moeite kost om aangifte te doen. Die weten schap brengt beleidsmedewer ker C. Nieuwenhuyzen en voor lichter Henk Kramer tot de ver zuchting dat wijk- en buurtge richt werken en zo dicht moge lijk bij de mensen staan kenne lijk niet voldoende is in de ogen van het publiek. Tegelijkertijd toont- de enquête aan, dat men sen.oie daadwerkelijk aangifte doen uiterst content zijn over de inzet van de politie. Nadere ana lyse van de uitkomsten van de bevolkingsmonitor moet duide lijk maken wat de oorzaak is van die 'verschrikkelijke tweespalt', zoals Kramer de haaks op elkaar staande vaststellingen betitelt. „Maar omdat het hier veronder stellingen betreft zal het nog een hele toer zijn om daar een vinger achter te krijgen. Als je door krijgt dat de politie onvriende lijk is aan de balie of dat er aan de balie te lange wachttijden zijn, heb je iets concreets om aan te werken". Boeven vangen De ondervraging van het pu bliek heeft nog meer vraagte kens opgeroepen. Nieuwenhuy zen: „Hoe meer je leest, hoe meer je ontdekt". Zo rolt uit de beant woording het beeld dat de poli tiehouding niet deugt. Wat daar aan zou mankeren, wordt echter niet duidelijk. De gemiddelde wetsdienaar is niet onhebbelijk, niet onverschillig en discrimi neert al helemaal niet. Mis schien, zo veronderstellen Kra mer en Nieuwenhuyzen, vindt het publiek dat de politie teveel aan snelheidscontroles doet en zich beter met boeven vangen zou kunnen bezig houden. Nader zal worden uitgezocht hoe het komt dat de tevredenheid van de inwoners over het politie optreden bij het laatste contact aanzienlijk is teruggelopen. Ook landelijk gezien doet de regio Zeeland het op dit punt slecht. Nadat het huiswerk rond het in terpreteren van de gegevens uit de bevolkingsmonitor is afge rond, zal de korpsleiding in de nazomer beleidsaanbevelingen doen in de richting van het Re gionaal College van Zeeuwse burgemeesters. Het gehoor van de Beve- landse veertiger functio neerde de afgeloperi'dagen niet geheel naar wens. Het vervulde hem met grote zorg. Binnenkort reist hij naar Duitsland af om daar een concert van The RolliJig Stones bij te iconen en daar van wil hij geen decibelletje missen. Dus wendde hij zich begin deze week in alle vroegte tot de huisarts. De diagnose was snel gesteld: 's mans oren dienden hoog nodig te worden uitgespoten. De medicus verrichtte de handeling bekwaam en ten bewijze dat de ingreep suc cesvol was verlopen toonde hij een zilverkleurig schaal tje. waarin enige bruinige drab dreef. De patiënt draaide het hoofd walgend weg en sprak vol afschuw: ..Getver derrie. en dat zo vroeg op de morgen." De geneesheer keek hem glimlachend aan en ant woordde opgewekt: „Ach. da's nog niks vergeleken met de aambeien die ik eer der vanochtend heb mogen bekijken." n onze verslaggever NT JANSTEEN - Het nieuwe tributiecentrum van Nec- mann Nederland BV komt •h in Sint Jansteen. De drei- ide verhuizing van de nieuw- uw naar de Vlaamse gemeen- Maldegem is van de baan nu provincie en de gemeente 1st hebben toegezegd samen miljoen te zullen bijdragen ie investeringskosten. nieuwbouwplannen voor it Jansteen waren in gevaar :omen door een aanbod van Vlaams Gewest. Eind mei rd voor het Meetjesland de jsidieregeling van kracht vol- ïs welke bedrijven kunnen re ien op een bijdrage van 18 icent van de totale investe- gskosten, wanneer ze beslui- zich in de Vlaamse grens- eek te vestigen. Die bekend- iking was voor het Necker- inn hoofdkantoor in Sint Jan- en aanleiding zich nader te tinnen. anneer je een bedrag van 6.8 Ijoen krijgt aangeboden, kun daar niet zomaar omheen", igeerde directeur R. van der rg dinsdag op de verrassende (wikkeling. „Ook niet wan- :r het plan voor Sint Jansteen lelemaal rond is. Zoiets wordt (uurlijk gelijk meegenomen alle berekeningen." sgenbod directie informeerde burge- ;ster en wethouders van list begin deze maand over de doeling de koers te wijzigen, t college trok daarop aan de bij gedeputeerde D. Brui- oge, met het doel een finan- :el tegenbod te kunnen doen. nsdag werd bekend gemaakt Hulst en de provincie Nec- rmann g'ezamelijk 2,7 miljoen bben toegezegd. Van dat be- ag komt een miljoen voor re- jOing van de gemeente. Het irige deel moet worden opge- ;st door de provincie, het Re- inaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (scholing) en het Europese ESF-fonds. Zowel provinciale staten als de gemeenteraad moeten de onverwachte subsi die nog goedkeuren. Dat Neckermann de vier miljoen 'verlies' voor lief neemt, schuilt volgens Van der Berg in de nade len die een verhuizing van het distributiecentrum naar België met zich zou meebrengen. Niet alleen is de grondprijs en de ven nootschapsbelasting in Malde- gem hoger dan in Nederland, ook het vooruitzicht van gesplit ste vestigingen (Sint Jansteen, Terneuzen en Maldegem) heeft in het eindbesluit meegewogen. „Maar de 2,7 miljoen was voor ons minimaal. Als ze daar niet mee waren gekomen, hadden we het centrum overgebracht naar Maldegem. Het was echt kantje boord. De plannen waren zonder probleem te kopiëren geweest op een locatie daar", aldus Van der Berg. Hij spreekt tegen dat Neckermann het Vlaamse aan bod heeft gebruikt om alsnog Nederlands overheidsgeld in de wacht te slepen voor de nieuw bouw. Wijers De kwestie was voor Bruinooge aanleiding om zijn collega's in Noord-Brabant en Limburg te benaderen. Het drietal is van plan zo spoedig mogelijk af te reizen naar Den Haag. De gede puteerde hoopt, van minister Wijers (Economische Zaken) ge daan te krijgen dat hij voor de drie zuidelijke provincies een in vesteringspremie instelt, waar mee tegenwicht kan worden ge boden aan het Vlaams offensief. „Want anders zou dat aan dezé kant van de grens wel eens heel wat werkgelegenheid kunnen gaan kosten", waarschuwt Brui nooge. Niet onwaarschijnlijk is dat de actie precedenten schept en dat ook andere bedrijven (bijvoor- slot zie pagina 17 kolom 8 n onze verslaggever NT PHILIPSLAND - Een 29- ige leerkracht van een ristelijke basisschool in Sint ilipsland heeft bekend dat ontucht heeft gepleegd met ie meisjes uit Sint Philips- id in de leeftijd van dertien veertien jaar. Ouders deden ngifte waarna de politie de ui afgelopen maandag aan- :ld. De leerkracht, ook een in- iner van Sint Philipsland, nde de slachtoffers via hooi. Hij is in verzekering ge ld en wordt vandaag voorge- de rechter-commissa- in Middelburg. man had seksuele gemeen- lap met één of meer van de chtoffers. In ieder geval één de meisjes is een ex-leerlin- van de verdachte. De politie at ervan uit dat met de drie igiften alle gevallen bekend Wannéér de leerkracht zich de meisjes vergreep, wilde de politie dinsdagavond niet kwijt. Wel dat het recent gebeur de en dat het gaat om een lan gere periode. De politie toonde zich gisteravond terughoudend in het verstrekken van verdere informatie. „Zo'n zaak ligt ui terst gevoelig. Zeker in zo'n klein dorp." De leerkracht is de toegang tot- de school ontzegd. Bekeuring voor 221 hardrijders SINT LAURENS - Bij twee snelheidscontroles op Walche ren zijn dinsdag in totaal 221 be keuringen uitgedeeld. Op de Noordweg in Sint Laurens werd van 8.50 tot 16.55 uur gecontro leerd. Van de 3354 passerende voertuigen reden er 187 te hard. Op de Langeweg bij Nieuw- en Sint Joosland gingen tussen 14.50 en 16.35 uur 34 van de 354 voertuigen over de schreef. van onze verslaggever ö-j HULST/DEN HAAG - De D66-Tweede-Kamerleden Jorritsma-van den Oosten en Versnel-Schmitz willen van staatssecretaris A. Nuis (cultuur) weten of de Hul ster commissie voor de res tauratie van de basiliek en het gemeentebestuur van de Reynaertstad zich terecht bekocht voelen nu staatsse cretaris A. Nuis besloten heeft vooralsnog geen geld uit te trekken voor een op knapbeurt van het verpau perde monument. De kamerleden willen van de bewindsman vernemen of - zoals de Hulster instanties beweren - de Rijksoverheid bestuurlijk onzorgvuldig handelen verweten kan wor den. Zoals gemeld hebben de bij de restauratie van de kerk betrokken instanties hun handelwijze de voorbije ja ren volledig laten afhangen van de adviezen van mede werkers en de directeur van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. De D66-ka- merleden willen nu van Nuis vernemen of het daadwerke lijk zo is dat de directeur van de Rijksdienst een priori teitstelling bij de gemeente en de provipcie Zeeland be pleit heeft om het knelpunt, de basiliek, aan te pakken. Verder willen zij weten of door dit pleidooi de Hulster instanties het aanbeste dingsplan binnen een jaar gereed hebben gemaakt. Verder willen de kamerleden van Nuis tekst en uitleg over de procedures die de Hulster aanvragers doorlopen heb ben, het waarom van de af wijzing en de mogelijke fi nanciële consequenties van die afwijzing. Tot slot zijn de parlementariërs benieuwd naar mogelijke initiatieven die de regering denkt te kun nen ondernemen om de reeds gedane investeringen (restauratieplan en aanbe steding) niet verloren te la ten gaan. Vioolbouwer Johan Jacobs uit Middelburg: „Als je iets wil overdragen, moet het gewoon met veel enthousiasme gebeuren." foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Aan Mongo lië heeft hij nooit gedacht, niet als vakantieland en zeker niet voor zaken. Toch zei de Zeeuwse vioolbouwer Johan Jacobs uit Middelburg vol mondig ja op de vraag van de organisator Toon de Zoeten om deel te nemen aan een Ne derlandse delegatie topinu- sici en instrumentenmakers die een werkbezoek aan Mon golië brengt. Acht topmusici, onder wie een aantal voorma lige leden van het Koninklijk Concertgebouw Orkest, en twee instrumentenmakers vertrekken zondag 2 juli tien dagen naar het land van de Nomaden. Het doel van het bezoek is de verschraalde muziekcultuur van Mongolië te helpen verbe teren. De musici gaan er con certen, lessen en cursussen ge ven aan Mongoolse musici. Ja cobs en hobomaker R. van dei- Heide zullen alle versleten en kapotte instrumenten in bruikbare staat brengen. Het tiendaagse project wordt ge heel belangeloos door de mu sici en instrumentenmakers verzorgd en gesponsord door het Nederlandse bedrijfsleven en het ministerie van Buiten landse Zaken. Sinds het uiteenvallen van de Sovjet Unie liggen de bezoe ken van westerse musici aan Mongolië stil. Het land is hier door zeer geïsoleerd geraakt en van de westerse invloed op de Mongoolse muziekcultuur is weinig overgebleven. Pas sinds een paar dagen weet Jacobs dat hij zondag naar Mongolië gaat. Aanvankelijk zou een collega meegaan. Maar deze was ervan over tuigd dat Jacobs de geknipte persoon is om dit werkbezoek af te leggen. „Wellicht omdat ik zo enthousiast was over dit project en omdat ik er goed over heb nagedacht hoe de za ken aangepakt moet worden", zegt hij bescheiden. Lezen „Toen ik hoorde dat ik mee kon gaan, ben ik als een gek gaan lezen over het land en heb alle voorbereidingen ge troffen." Wat gereedschap, boeken, snaren en kammen heeft hij inmiddels voor Mon golië ingezameld. Ook de Ro tary Vlissingen. de provincie Zeeland en de Kamer van Koophandel werden door Ja cobs benaderd voor eventuele financiële steun aan het pro ject „Mongolië is een zeer arm land. De ontwikkeling van de muziekcultuur staat er zowat stil. Het land heeft alle hulp nodig die het kan krijgen", al dus de Middelburgse vakman. Werkplaats In die tien dagen wil de viool bouwer de vaardigheid in het repareren van strijkinstru menten overdragen. Dat bete kent: „Heel snel een werk plaats inrichten, iemand vin den die talent heeft, geïnteres seerd is in strijkinstrumenten en kan omgaan met gereed^ schap om eenvoudige repara ties. die vaak voorkomen bij deze instrumenten, te leren uitvoeren. Iemand viool leren bouwen heeft geen zin. Het land beschikt niet over de ken nis en voldoende materiaal", zegt Jacobs beslist. De vioolbouwer heeft er alle vertrouwen in dat hij een stuk je kennis kan achterlaten, on danks de korte tijd die er voor bestaat. „Ik ga er niet heen met het idee: wat een klus, want daarmee inspireer je de mensen niet. Als je iets wil overdragen moet het gewoon met veel enthousiasme gebeu ren, Gewoon vroeg naar bed, vroeg opstaan en doorwerken, dat levert de beste resultaten op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11