Total voert produktie fors op Middelburgs hofje gered Instanties sollen met probleemtiener Corrine Verdachte moord blijft ontkennen Drankrijder Facelift recreatiepark in Wachtebeke Open Leercentrum maakt kans op extra rijksgeld Middelburg bekijkt gokbeleid opnieuw Capaciteit voor ecodiesel verdrievoudigd Investering van 40 min zeeuwse almanak PZC zeeland DINSDAG 27 JUNI 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - Total Raffina derij Nederland in Vlissingen- Oost zal de capaciteit voor de produktie van laagzwavelige dieselolie, de zogenaamde eco diesel, fors vergroten. Het be drijf maakt op dit moment per maand 50 miljoen liter van deze brandstof; na de uitbreiding wordt dat 150 miljoen liter per maand. Met de uitvoering van deze plannen is een bedrag van ruim 40 miljoen gulden ge moeid. Met de verhoging van de pro- duktiecapaciteit haakt Total in op de ontwikkeling dat dieselo lie steeds minder zwavel bevat. Standaard dieselolie heeft een zwavëlgehalte van 0,2 procent. Voor Scandinavië en Zwitser land levert Total al dieselolie met 0,05 procent zwavel of nog lager. Duitsland schakelt eind dit jaar over op dit gehalte en in Nederland mag vanaf 1 oktober 1996 niets anders dan deze die selsoort worden gebruikt. Zwa- velarme dieselolie leidt tot min der zwaveldioxyde (een verzu rend gas) en roet in uitlaatgas sen. Voordeel van deze brand stof is verder dat auto's met een dieselmotor in de toekomst ook met een katalysator kunnen worden uitgerust. Kleine marges De uitbreiding van de produk- tiecapaciteit voor laagzwavelige dieselolie past in het streven van Total olieprodukten te vervaar digen met zoveel mogelijk toege voegde waarde. Technisch di recteur A. Roelse: „De marges bij olieraffinaderijen zijn mo menteel gering. Veel bedrijven zitten flink in de rode cijfers. Wij draaien hier in Zeeland onge veer neutraal: de ene maand een plusje: de andere maand een minnetje. Er is sprake van een overcapaciteit in Europa van 10 a 20 procent." De markt voor autobrandstoffen biedt volgens Roelse ook op de wat langere termijn niet veel uit zicht op verbeteringen. Auto's rijden steeds meer kilometers op een liter brandstof en de raffina- getechnologie maakt het moge lijk steeds meer brandstof uit een vat ruwe olie te halen. Veel raffinaderijen zijn dan ook bezig het accent te verschuiven van brandstoffen naar grondstoffen voor de chemische industrie. Roelse: „Er zit een koude sane ring aan te komen in de raffinage- industrie. Daar kun je op twee manieren het hoofd aan bieden: met zo laag mogelijke kosten werken en zoeken naar nieuwe produkten met een ruimere mar ge tussen kostprijs en op brengst." Total is naar de mening van Roelse in beide opzichten op de goede weg. Er wordt efficiënt ge werkt. er zijn voortdurend stu dies gaande naar nieuwe activi teiten en Total heeft in het verle den op het juiste moment inves teringen gepleegd, zoals de hy- drocracker in de jaren '80 en een benzeen- en xyleenfabriek vier jaar geleden. Roelse beschouwt de uitbreiding van de ontzwave lingscapaciteit ook als zo n juis te investering. Opslagtank De capaciteit van de bestaande fabriek voor de ontzwaveling van gasolie wordt vergroot en er komt een installatie bij die de zwavel verwerkt tot een grond stof. Het project voorziet ook in de bouw van een opslagtank met een inhoud van 35 miljoen liter ontzwavelde dieselolie. Tijdens de stop van de raffinaderij in maart volgend jaar moet de uit breiding gereed zijn. Nieuwe ba nen levert de investering niet op. Total kan de nieuwe installaties met de bestaande 350 werkne mers laten functioneren. Het be drijf streeft ernaar minstens de helft van de investering van 40 miljoen gulden in Zeeland te be steden. jvan onze verslaggever (ÏERNEUZEN - De 27-jarige IZelzatenaar, die vrijdag in een woning van een 29-jarige kom paan werd aangehouden op ver denking van de moord op A. el Baghdadi, anderhalve week ge leden in Terneuzen, is maandag voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Middelburg. De man ontkent nog steeds het slachtof fer - van Marokkaanse afkomst - een drugspand aan de Ter- neuzense Klaassenstraat te heb ben doodgeslagen. Ook over het motief heeft het dertig man sterke rechercheteam, dat voor alsnog intact blijft, geen duide lijkheid. Volgens politiewoordvoerder W. Eggermont is het team nog niet bij machte geweest om de be wijslast voor de moord sluitend te maken. „Wel zijn er voldoende aanwijzingen waardoor er een redelijk vermoeden van schuld kan worden aangetoond. Al thans voldoende om de voorge leiding te rechtvaardigen", al dus Eggermont. De politie heeft kunnen aanto nen dat de Zelzatenaar en de Westdorpenaar, die eveneens gisteren werd voorgeleid, een reeks inbraken op hun kerfstok hebben. Het gaat hierbij om meer dan tien inbraken die re centelijk werden gepleegd in wo ningen en winkels in Zeeuws- Vlaanderen en België. De twee maakten bij hun escapades uit eenlopende zaken buit. Het tweetal is volgens de politie woordvoerder gisteren ingeslo ten in het huis van bewaring in Middelburg. MIDDELBURG - Een nipte meerderheid in de gemeente raad van Middelburg is voor be houd van het veelbesproken hofje Onder den Toren. Veertien van de zevenentwintig raadsle den besloten maandagavond de met sloop bedreigde woninkjes op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De overige raadsleden stemden tegen, omdat zij vin den dat het hofje de beschermde status óf niet verdient of de eco nomische ontwikkeling van Middelburg in de weg staat, gemeenteraad van Middel- sprak zich maandag voor de tweede maal uit over het hof je, nadat wethouder J. C. van vijk-Sturm vorig jaar bekend maakte dat zich een projectont wikkelaar had gemeld voor de ontwikkeling van het gebied. Tegen de sloop van het hofje barstte direct een storm van pro test los. Dat mondde uit in een petitie met duizenden adhesie betuigingen. De Stichting Vrien den van Middelburg begon kort daarna een aanwijzingsproce dure bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om het hofje als monument te beschermen. Tijdens de raadsvergadering van vorige maand staakten de stemmen, omdat drie raadsle den afwezig waren. Zoals ver wacht leverde de stemverhou ding geen verrassingen op. Al leen het voltallige college van burgemeester en wethouders en de fracties van PvdA en de VVD stemden tegen plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Opval lend daarentegen was dat het CDA en D66 haar wethouders lieten vallen. Die fracties neigen ernaar, daarbij gesteund door SGP/RPF/GPV, winkeltjes te maken in het hofje. De aanwijzingsprocedure bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg loopt nog. Een woord voerster zei maandag dat pas in oktober een beslissing kan wor den verwacht. Wel heeft inmid dels de Rijkscommissie voor de Monumenten, een adviescom missie voor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, een posi tief advies gegeven voor be scherming van het hofje. Uitein delijk neemt staatssecretaris A. Nuis de finale beslissing. Het provinciaal domein Puyenbroeck in Wachtebeke. foto Peter Nicolai van onze verslaggever WACHTEBEKE - Het provin ciaal domein Puyenbroeck in Wachtebeke," de achtertuin van Zeeuws-Vlaanderen, on dergaat de komende jaren een facelift. Samen met particu liere investeerders probeert de provincie Oost-Vlaande- ren de belangstelling voor het domein van 400 hectare op te krikken. Maandagavond wer den de ambitieuze plannen gepresenteerd aan een om vangrijk gezelschap bestuur ders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Puyenbroeck biedt sinds jaar en dag tal van mogelijkheden op het gebied van zowel de ac tieve als de passieve recreatie. Er is een bloemenpark van 22 hectare, 20 hectare vis- en roei- vijvers, 10 hectare voor staca ravans, een ruime drie-sterren kampeerplaats met 382 stand plaatsen en het domein telt ook ruime sportterreinen met tennisvelden, minigolf, volley- balvelden, openlucht- en over dekte zwembaden, een sport hal, 20 hectare dierenpark en speeltuinen. En daarnaast is er. in het oude kasteel, een per manente tentoonstelling over molens in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. Mooi, maar niet aantrekkelijk ge noeg om de concurrentie met andere recreatie- en attractie parken aan te gaan, stelde gouverneur professor H. Bal thazar van Oost-Vlaanderen maandag bij de presentatie van 'het nieuwe Puyenbroeck' vast. „Het. was een domein ge worden dat - we moeten het toegeven - de laatste jaren wat uit de actualiteit was geraakt. Maar daarin komt verande ring. In het vernieuwde beleid naar dit domein toe gaan we er onder meer vanuit dat Puyen broeck in relatie moet gezien worden met de regio. Dit do mein mag geen eiland blij ven." Volgens Balthazar is een betere bereikbaarheid een eer ste vereiste. Bovendien moet worden bekeken of een be zoekje aan het historische Gent niet kan worden gecom bineerd met een middagje Puyenbroeck. Balthazar: „Het is onze doelstelling om het so ciaal toerisme te bevorderen, met extra aandacht voor het groen en voor het milieu." Drs P. H. Kei-sten van het advies bureau Planresultancy bv wees op de noodzaak om ex terne partners in te schakelen die het mogelijk maken de no dige vernieuwingen te finan cieren. „De markt voor recrea tie kent een duidelijke over gang van sociaal toerisme naar individueel toersime. Puyenbroeck was traditioneel een bestemming voor groe pen. We gaan nu bekijken op welke manieren we indivi duele bezoekers kunnen trek ken." Promotie Kersten kondigde een om vangrijk promotieprogramma aan. „Was vroeger enkel het aanbieden van een recreatie ruimte voldoende, nü ver wacht de bezoeker dat er ook tal van activiteiten plaatsvin den." Kwam de bezoeker vroe ger voor 'z'n rust' naar Puyen broeck. nu wil hij worden be ziggehouden. De genodigden maakten een rondrit door het park in een treintje en als startsein voor 'de renovatie' werd het vernieuwde restau rant heropend. onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - „Het is een drama", erkent Jeugdzorg-di recteur Eijlander volmondig. Ten drama? Het is véél meer dan dat, zegt Joke Jansen. „Wat bier gebeurt, is onmenselijk." He vreugdetranen kwamen te tioeg. 'Red Corrine', had Joke lansen (37) uit Goes met viltstift haar witte T-shirt geschre- fen. Maandagochtend rond ne- Sen uur bond zij zichzelf met een Bevig koord vast aan de voor deur van het kantoor van de stichting Jeugdzorg te Middel burg. Uit pure wanhoop. Want boe lang vecht zij al niet voor een featsje voor haar zwakbegaaf de dochter Corrine in een instel- ®g? Al heel lang. Zonder enig pütaat. &ar 'laatste wanhoopsactie' ®k succesvol. Ruim zes uur Bond Joke Jansen maandag fcstgeketend aan de voordeur *n Jeugdzorg. Halverwege de aiddag gaf ze haar actie op. Met tonen van blijdschap. Want had ^Jeugdzorg-directeur haar zo- Mist niet verzekerd dat er een fclinitieve oplossing was gevon den? Méér dan opgelucht ging naar huis. In de rotsvaste w-ertuiging dat aan alle ellende een eind was gekomen. Tot de telefoon rinkelde. Jeugdzorg aan de lijn. Duizendmaal excu ses. kinkje in de kabel gekomen en - helaas - het gaat allemaal niet door. Opnieuw kwamen de tranen. Dit keer van woede en verdriet. Joke Jansen strijdt al vele maanden voor opname van haar bijna zeventien-jarige dochter Corrine in een orthopedagogi sche instelling. Het meisje ver toont als gevolg van traumati sche jeugdervaringen ernstige gedragsstoornissen. Zij verblijft op dit moment in het Crisisop vanghuis voor Jongeren in Mid delburg. Ze hoort echter, daar over zijn alle hulpverleners het eens, thuis in Groot Emaus te Ermelo; slechts daar kan men haar die behandeling geven die zij behoeft. Daarbij is spoed ge boden. Indien passende hulp uitblijft, dreigt Corrine in een duister circuit te belanden. Maar Groot Emaus zit vol. De 'kwestie-Corrine' leidde onder meer tot vragen in de Tweede Kamer. Tot een bevredigende oplossing kwam het tot dusver niet; het meisje moet minstens tot december wachten alvorens zij kan worden geplaatst. Uit protest posteerde Corrines moeder zich gisterochtend op de stoep van Jeugdzorg aan de Mid delburgse Londensekaai. in ge zelschap van haar zoontje Don- ny (14) en de Mechelse herder Rayder. De actie deed Jeugd zorg-directeur J. F. Eijlander haastig naai- de telefoon grijpen om overleg te voeren met Justi tie en VWS. In de loop van de middag kon hij mevrouw Jansen geruststellen: het spoedoverleg met de betrokken ministeries had hem geleerd dat Corrine een voorrangsbehandeling krijgt: zij kan binnen twee of drie weken in Groot Emaus worden geplaatst. Eijlander voldaan. Joke Jansen méér dan gelukkig. Nog geen uur later moest de di recteur van Jeugdzorg Zeeland alles herroepen. Hij had nog even een belletje met Groot Emaus gepleegd. En daar kon men op geen enkele wijze garan deren dat Corrine op korte ter mijn kan worden geplaatst. Eij lander: „Ik ontplofte bijna toen ik dat hoorde. Het blijkt dat ik op een volstrekt verkeerd been ben gezet door het ministerie van Justitie. Het verhaal krijgt hiermee een zeer wrang einde. Dit is een drama. Dit is echt een drama. Ik kan op dit moment weinig anders doen dan alleen maar boos zijn." Eijlander woe- slot zie pagina 13 kolom 1 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Open Leer centrum van het ROC Wester- schelde maakt grote kans op ex tra rijksgeld. Onderwijs-minis- ter Ritzen zei dat maandagmid dag tijdens zijn werkbezoek aan dit Zeeuw-s-Vlaamse instituut. Als het geld afkomt dankt het ROC dit aan 'alle ervaringen die men er heeft opgedaan met on derwijsvernieuwing'. Het ROC Westerschelde (waarin Zeeuws-Vlaanderen het be roepsonderwijs. de volwassenen educatie en de basis-educatie heeft gebundeld) loopt landelijk voorop met de uitbouw van een Open Leercentrum: een voorzie ning waarin studenten, scholie ren en cursisten met behulp van computers zelfstandig lesstof tot zich kunnen nemen. Het cen trum biedt ook mogelijkheden voor afstandsonderwijs (thuis le ren via een computer-lijnverbin ding met het centrum». Ritzen maakt jaarlijks 100 mil joen gulden vrij voor onderwijs vernieuwing. Tijdens zijn be zoek aan de hoofdvestiging van het ROC Westerschelde in Ter- neuzen maakte hij duidelijk dat het gek moet lopen, wil het Zeeuws-Vlaams Open Leercen trum daar niet van meeprofite ren. Het ROC heeft, ook een streepje voor omdat het op tal van gebieden samenwerkt met onderwijsinstellingen in Vlaan deren. In ieder geval strijkt het ROC Westerschelde dit jaar een pre mie van 2,5 ton op. De minister beloont daarmee de inspannin gen om het ROC van de grond te krijgen. Soortgelijke instellin gen elders in het land krijgen eenzelfde bedrag. Maai- het ROC Westerschelde kan meer met dat geld doen dan de andere centra omdat het een van de kleinste is. Door die relatief beperkte om vang van het ROC Westerschel de is het voor het Zeeuws- Vlaams instituut van levensbe lang dat het Rijk zich nog een tijdje 'extra welwillend' toont, zo maakte onderwijs-gedeputeer- de L. Coppoolse de minister dui delijk. Het ROC herbergt onge veer 3500 leerlingen, maar die zijn verspreid over 180 verschil lende opleidingen en cursussen. Dat maakt het aantal leerlingen per opleiding 'bijzonder klein', rekende ROC-directeur G. Riet stra voor. Vorig jaar moest het provincie bestuur financieel bijspringen om de oprichting van het Open Leercentrum mogelijk te ma ken. Het ministerie gaf toen niet thuis. Inmiddels maken weke lijks zo'n 200 leerlingen intensief gebruik van het centrum. De meeste klanten komen uit het middelbaar beroepsonderwijs. De overige gebruikers komen grotendeels uit het leerlingwe zen. De apparatuur staat gratis tot hun beschikking. Men gaat nu ook mikken op deelnemers aan de volwassenen educatie. Probleem is dat nog maar mondjesmaat lesmate riaal beschikbaar komt voor stu deren per computer. Juist voor de aankoop en de ontwikkeling van dergelijke software is geld nodig. In overig Zeeland is nog geen ROC van de grond geko men. Het provinciebestuur maande de scholen die het aan gaat. waaronder het Zeeland College en het Delta College, on langs daar haast mee te maken. Bromfietser bij val gewond AXEL - Een 19-jarige bromfiet ser raakte maandagochtend licht gewond bij een eenzijdig verkeersongeval op de Zuidsin gel in zijn woonplaats. De jonge man reed over het fietspad naast de singel en werd afgeleid door een kraan die ter plaatse bij weg werkzaamheden werd ingezet. De man kwam ten val en liep verwondingen op aan zijn linker schouder en -arm. Zijn brommer werd licht beschadigd. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg, de plaat selijke horeca verenigd in de HAM, Horeca Nederland en de Vereniging van Automatenhan delaren gaan opnieuw praten over het gokkastenbeleid. Maandagavond besloot de ge meenteraad een initiatiefvoor stel van GroenLinks, D66, CDA en SGP/RPF/GPV aan te houden in afwachting van verdere ge sprekken. Met het initiatief voorstel wilden de fracties het aantal gokkasten verder terug dringen. Dankzij intensief lob bywerk van de HAM krijgt de al twee jaar durende samenwer kingsovereenkomst waar schijnlijk een vervolg. Twee jaar geleden sloot de ho reca in Middelburg met het ge meentebestuur een convenant. Dat kwam erop neer dat in cafés twee gokkasten, in snackbars één en in sportkantines geen au tomaten werden toegestaan. Uit een evaluatie bleek dat de ho reca zich goed had gehouden aan de voorwaarden in het con venant. Een meerderheid in de gemeenteraad had daar blijk baar geen boodschap aan. Vier fracties stelden het initiatief voorstel op dat een strenger gok beleid voorstond. Verzoek Eind vorige week plofte een ver zoek van de horeca en de speel- automatenhandelaren op de mat bij de raadsléden. Daarin verzochten zij het initiatiefvoor stel aan te houdeiyn afwachting van verder overleg. De horeca is niet gehoord over het initiatief voorstel. De gemeenteraad had, bleek tijdens eerdere behande lingen van het convenant in commissievergaderingen, voor al moeite met de manier waarop de controle op de naleving van het convenant was uitgevoerd. In twee jaar is slechts éénmaal gecontroleerd. Kort voor de behandeling van het initiatiefvoorstel vroeg bur gemeester mr C. Rutten de ge meenteraad het voorstel aan te houden. „De tussentijd kan be- j nut worden om het convenant te bespreken en om te kijken of het aangepast kan worden." Daarbij zal ook gekeken worden naar de bevindingen van de commissie- Nijpels. die in opdracht van het kabinet het gokken onder de loep heeft genomen. Rutten dacht verder aan een verscher ping van de controle. CDA-fractievoorzitter P. M. Bruinooge kon zich vinden in het voorstel van Rutten. Wel verbond hij daaraan de voor waarde dat uiterlijk oktober het gokbeleid opnieuw ter discussie staat. Rutten ging daarmee ak koord. SGP/RPF/GPV-ffactie- voorzitter L. A. Kodde morde nog wat na: „Het is spijtig dat het convenant niet zo ver gaat dat het gokken uitgebannen kan worden."' Motorrijder bij botsing gewond RETRANCHEMENT - Een 33- jarige motorrijder uit Sluis moest zondagavond met ver wondingen worden overge bracht naar het ziekenhuis in Oostburg. De man was aangere den door een 33-jarige automo bilist uit Sluis, die vanaf een uit rit de Kanaalweg was opgere den. De man had daarbij de mo torrijder over het hoofd gezien. Over de aard van de verwondin gen is verder niets bekend. Joke Jansen uit Goes bond zich gisteren met een stevig touw vast aan de deur van het kantoor van de Stichting Jeugdzorg in Middelburg om zo een plaatsje in een instelling te forceren voor haar zwakbe gaafde dochter Corrine. foto Ruben Schipper In zo'n donkerbruin etablis sement kwamen ivij te spre ken met een lokaal filosoof. Eerst over het u-eer. daarna over Nederlandstalige mu ziek en vervolgens over rij den onder invloed. „Ik rij in principe niet onder in vloed'stelde de man. „Vijf pinten neem ik, hooguit. Daar kun je wel mee in de auto. De meeste mensen denken er wel zo over: vijf pinten en meer niet. En tja. dan komt het weieens voor dat ik er vijftien op heb. Dan denk ik eigenlijk helemaal niet meer, zeker niet aan mijn principes." Somber be zag hij de bodem van zijn glas en besloot zijn bekente nis: „En dan stap ik dus iveer achter het stuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9