Redwood geducht uitdager Major Kok kuiert door straten Cannes Gouden tientje PZC Nieuwe Duitse wet bindt abortus aan veel eisen Onderzoek naar sekte jaagt Japan op hoge kosten buitenland Vertegenwoordiger rechtse vleugel Conservatieven maakt Europa tot hoofdthema Advocaat Tadic vecht icvoegdheid aan van Joegoslavië-tribunaal Li Peng grijpt bezoek aan Moskou aan om Westen de les te lezen Chaos kenmerkt ook inhaalronde van verkiezingen Haïti DINSDAG 27 JUNI 1995 ,an onze correspondent tens Geleijnse 'ONDEN - De politieke overlevings- unsen van de Britse premier John Ma- 0r zijn flink gedaald nadat gisteren minister uit zijn eigen kabinet, John Redwood, zich in de strijd om het partijleiderschap wierp. Major zei in ;annes, waar hij de Europese top bij- soont. 'geïntrigreerd maar niet boos' [ezijn over de actie van Redwood. Die inmiddels afgetreden als minister [oor Wales. _Een minister die zo lang in het kabinet at, het mag toch wel verrassend wor sen genoemd als die plotseling een an jer politiek standpunt inneemt dan de van het kabinet", aldus Major, die juidelijk not amused was over Red woods stap. Volgens de premier zal hij al in de eerste verkiezingsronde, die op 4 juli plaatsvindt, de concurrentie ver slaan. Gelet ook op de boze reacties van an dere ministers op Redwoods besluit om uit het kabinet te stappen om Major uit te dagen, is dat allerminst zeker. Het heeft er alle schijn van dat de 44-jarige Redwood als enige kandidaat van de rechtse. anti-Europavleugel van de Conservatieve Partij zal optreden. Een tweede mogelijke uitdager van for maat, de voormalig minister van finan ciën, Norman Lamont, vergezelde Red wood maandag bij een persconferentie in Londen. Lamont zei dat hij Red woods campagne zal steunen. Red wood heeft hem al een ministerspost toegezegd indien die campagne, die uit eindelijk ook het premierschap zal op leveren, succesvol wordt afgesloten. Europa Redwood zei maandag dat hij Major vooral zal aanvallen op het gevoelige thema Europa. Zijn uitlatingen kwa men nog net niet neer op uittreding uit de Europese Unie. Volgens Redwood moet er niet alleen een eind komen aan overdracht van nationale bevoegdhe den aan Brussel, Engeland moet ook streven naar het terugkrijgen van eer der afgestane nationale zeggenschap. Redwood was dan ook tegen aanslui ting bij een Europese munt. „Conserva tieven moeten niet meewerken aan het verdwijnen van het pond. Ik zou als pre mier nooit met dergelijke voorstellen komen", aldus Redwood. Minister van financien Clarke riep maandag vinnig dat de Conservatieven met een dergelijk 'ultra-rechts' pro gramma in 'geen duizend jaar' verkie zingen zouden winnen. Ook minister van buitenlandse zaken Hurd - die vo rige week zijn ontslag heeft ingediend - zei dat de partij nu moest kiezen tussen een 'rechts-extremistisehe agenda of een solide centrum-politiek, zoals die door premier Major wordt voorgestaan. Verraad Andere ministers, zoals Howard van binnenlandse zaken, betichtten Red wood van verraad, omdat hij eerder zijn steun aan Major zou hebben uitgespro ken. Redwood ontkende dat maandag. Hij zou vorige week woensdag nog een lijstje met politieke adviezen om uit de crisis te komen naar Downingstreet hebben gestuurd. „Een dag later neemt Major zijn besluit, zonder het kabinet in te lichten. Ik voelde me totaal ontred derd. de partij werd plotseling stuur loos gemaakt", aldus Redwood. Aan de verontwaardiging van Red woods collega's over zijn stap moet ove rigens niet teveel waarde worden toege kend. Politieke zwaargewichten als mi nister van industrie Heseltine en minis ter van werkgelegenheid Portillo zien hun ambities om in een later stadium alsnog aan de strijd om het leiderschap deel te nemen, gedwarsboomd door een kandidaat die volgens velen de poten tie heeft om Major al in de eerste ronde uit te schakelen. DEN HAAG (GPD) - Het VN-tri- bunaal voor ex-Joegoslavië is niet bevoegd om de van oorlogs misdaden verdachte Bosnische Servier Dusan Tadic te berech- len. Tadic' advocaat, M. Wladi- miroff, stelt in een maandag openbaar gemaakte motie dat ;t tribunaal niet in overeen stemming met de wet is opge richt. 2 een tweede motie noemt Wla- Emiroff de aanklacht tegen Ta lc. die beschuldigd wordt van coord, marteling en verkrach- ag in het 'dodenkamp' Omars- 2 in het noordwesten van Bos te, vaag. Onder meer door het ïitbreken van exacte plaats- en Éjosaanduidingen van de ver- Kende misdrijven kan zijn 5ënt geen relevante getuigen inden of materiaal verzamelen, been derde motie stelt hij dat Duitsland, waar Tadic is gear- Esteerd en dat hem aan het tri- tonaal heeft uitgeleverd, de teeds tegen hem begonnen ge- schtelijke procedure niet heeft ilgesloten. In feite lopen er nu iïee zaken tegen hem. Dat is in strijd met de regel dat iemand een keer voor dezelfde aak kan worden berecht, ifladimiroff meent dat voor de pchting van het tribunaal aevereine staten een verdrag ladden moeten opstellen, of dat ie Algemene Vergadering van 'ordering in lesprekingen ussen Israël tn Palestijnen KRUZALEM (AP) - De Israëli- the media hebben maandag ericht dat PLO-leider Yasser trafat instemt met een gefa- ffirde terugtrekking van het Is- aèlische leger van de bezette lestoever, gevolgd door Pale- Sjnse verkiezingen. Indertussen breidde de honger- iaking onder de Palestijnse ge- etineerden in Israëlische ge- angenissen zich verder uit. Vol- cnsde Palestijnse mensenrech- ;nbeweging Mandela Instituut ieden maandag meer dan drie- mzend Palestijnen mee aan de ongerstaking. kwel de Israëlische krant Haar vals de legerradio meldde dat kafat bereid is een akkoord te toen over een gedeeltelijke ïugtrekking en het houden a verkiezingen. De krant laariv berichtte zelfs dat Israël de Palestijnen reeds bezig ijn de ondertekeningsceremo- voor te bereiden. Die zou in of in Washington plaats ibben. de VN tot de oprichting had moeten besluiten. De Veilig heidsraad was niet de bevoegd het tribunaal jurisdictie toe te kennen. Omdat de strijd tussen de moslims en Serviërs in Bos- nië-Hercegovina 'duidelijk geen internationale kwestie' is en ook de internationale vrede niet be dreigde, valt het tribunaal ook om die reden buiten de compe tentie van de Veiligheidsraad, aldus de advocaat. En als het geen internationaal gewapend conflict is, is volgens Wladimi- roff vervolging op basis van de Vierde Geneefse Conventie niet mogelijk. De jurisdictie van het tribunaal gaat boven nationale wetgeving. Volgens Wladimiroff is Justitie in Bosnië competent genoeg om mensenrechtenschendingen te vervolgen. Hij wijst erop dat daar processen bij verstek kun nen worden gevoerd. Het tribu naal heeft die mogelijkheid niet. Als het tribunaal vindt dat de strijd in Bosnië geen binnen landse aangelegenheid is, is vol gens Wladimiroff de consequen tie van die redenering dat de Bosnisch-Servische 'republiek' een staat is. Hij meent dat die 'republiek', in materiële zin en afgemeten aan het internatio naal recht, een onafhankelijke staat vormt- en dat die 'misda den op haar grondgebied be gaan, vervolgt'. John Redwood kondigt aan met John Major in het strijdperk te treden om het leiderschap van de Conservatieve Partij. door Aly Knol en Peter de Vries CANNES - Vrijwel onopge merkt wachtte hij achter de dranghekken keurig zijn beurt af. „Hé Wim, stuur een kaartje naar je vrouw", riep een Neder landse toerist hem toe. Acht mi nuten later, voor de zenuwach tige Franse protocollaire dienst een eeuwigheid, was Wim Kok aan de beurt om door de Franse president Chirac met een hand drukje begroet te worden bij het begin van de Europese top conferentie in Cannes. Voor zijn Duitse vriend Helmut had Jac ques even later een andere ont vangst in petto. Als echte sterren presenteerden ze zich aan het wachtende pu bliek, elkaar op de schouders kloppend en de handjes van de fans drukkend. Ovationeel ap plaus was hun deel, want de 'show was on'. Maar wat voor show is de Eurotop in de Franse badplaats Cannes? „Een B- film", luidde de zure recensie uit de mond van de Ierse minister van buitenlandse zaken Dick Spring. Lopend Een lange stoet peperdure Re- naults hadden de Fransen met hun bekende gevoel voor gran deur en stijl ingezet om de vijf tien regeringsleiders te vervoe ren van hun hotel naai' het hon derd meter verderop gelegen conferentie-complex. Onzin, oordeelde Wim Kok. Het zonne tje scheen, de boulevard met palmbomen lag er schitterend bij, waarom dan niet de benen wagen genomen? Anders dan zijn voorganger Ruud Lubbers, die zich altijd on beholpen door protocollaire plichtplegingen heenworstelde, presenteerde Kok zich met zijn middag-kuiertje authentiek als de 'gewone' man. Cannes is dezer dagen ook het toneel van een ander, minder wervend en druk bekeken op voering. Die heeft als thema de herwonnen eenheid der lage lan den en de wederopstanding van de Benelux. 'Reuze gezellig' zat Kok met de Belg Dehaene en de Luxemburger Juncker bij de lunch op een terrasje van het Hilton de toestand in Europa te bespreken. „Voor het eerst in elf jaar meldt Nederland niet alleen zijn standpunt, maar luistert het ook naai' de Belgen en Luxem burgers en houdt het rekening met hun standpunten", zei een deelnemer. Onder Lubbers werd er met de Belgen en de Luxemburgers niet lang geluncht, maar slechts kort ontbeten. Die Benelux-ontbij- ten verwerden echter tot drie 'monologues interieurs', waarna de Nederlander zich steevast voortijdig uit de voeten maakte Deze KlusCard van Gamma is goud waard. Daarmee krijgt u bij ons 10% korting als '100,- of meer in één keer besteedt*. De KlusCard is voor f10,- verkrijgbaar bij Gamma 1 is geldig van 12 juni t/m 2 september. Dus heeft u een klus: de tuin, de keuken, de °er, de gang, de trap, de etcetera, dan gauw naar Gamma. 'sKlusCard. 10% korting bij Gamma bij besteding van f100,- of meer. Zie de actievoorwaarden in de bouwmarkt. BONN (AP) - De Duitse coalitie en de opposi tie hebben maandag een compromis bereikt over een nieuwe abortuswet waarmee het moeilijker wordt een abortus te laten plegen. Nog deze week moet het afsluitende debat in de bondsdag gehouden worden. De Groenen waren niet bij het compromis betrokken. De christendemocraten. FDP en SPD werden het eens over een gezamenlijke verandering van drie wetsontwerpen over de kwestie die reeds zijn ingediend. Als de fracties met het com promis akkoord gaan zal de aanpassing don derdag of vrijdag behandeld worden. Met de nieuwe wet kan alleen nog tot abortus besloten worden indien een vrouw verkracht is of indien een arts zegt dat de vrouw het krijgen van een kind om lichamelijke of geestelijke re denen niet aan zal kunnen. In de wet staat dat het adviesgesprek dat een arts met een vrouw die een abortus wil voert, gericht moet zijn op bescherming van het ongeboren leven. Ook dient de arts de vrouw erop te wijzen dat leven met een kind wel degelijk zin heeft. Om te voorkomen dat vrouwen tot abortus ge dwongen worden door gebrek aan middelen, is een nieuw lid in de strafwet opgenomen (170b) waarin staat dat iemand vijf jaar cel kan krij gen indien hij een zwangere vrouw ondanks een onderhoudsverplichting geen geld geeft en zo een abortus veroorzaakt. Iemand dwingen tot abortus wordt ook met vijfjaar cel bestraft. Nederlander dood in Duitse cel ESSEN (AP) - Een 29-jarige Nederlandse drughandelaar heeft zich in een politiecel in Essen opgehangen, zo heeft de politie maandag bekendgemaakt. De man was vrijdag opgepakt en werd ervan verdacht aanzienlijke partijen drugs te hebben ver handeld. Enkele uren nadat hij was opgesloten hing de man zich aan zijn overhemd op. Weer staking bij Alitalia ROME (AP) - De Italiaanse staatsluchtvaartmaatschappij Alitalia is maandag voor de derde keer binnen tien dagen ge troffen door een staking. De helft van het aantal vluchten moest geannuleerd worden. Personeel van Alitalia voert al zes maanden strijd tegen bezuinigingsplannen en het inhuren van buitenlandse vliegtuigen plus bemanningen. Bremen krijgt SPD-CDU-regering BREMEN (DPA) - De Duitse sociaaldemocraten (SPD) en christendemocraten (CDUi in de deelstaat Bremen zijn het maandag eens geworden over de vorming van een coalitierege ring. Het is voor het eerst dat in Bremen een coalitie van SPD en CDU tot stand komt. Eerder gebeurde dat al in Baden-Würt- temberg, Berlijn, Thüringen en Mecklenburg-Vorpommern. De vorige deelstaat-regering van Bremen bestond uit een coa litie van SPD. Groenen en de liberale FDP. Bij de verkiezingen van 14 mei verdwenen de liberalen uit het parlement. De so ciaaldemocraten kregen 33,4 procent van de stemmen, het slechtste resultaat sinds de Tweede Wereldoorlog. van onze correspondent Judith Stalpers TOKYO - Japanse gemeenten hebben afgelopen week extra begrotingen ingediend om de kosten te dekken van het onder zoek naar de religieuze sekte Aum Shinrikyo. Leden van de sekte worden ervan verdacht achter de gifgasaanval in de me tro van Tokyo te zitten. De ge meente Tokyo vraagt om 70 mil joen gulden extra dit jaar. Daar van is zo'n 51 miljoen gulden no dig om het overwerk van po litieagenten te financieren. Het overige geld is uitgegeven aan de aankoop van gasmaskers en kogelvrije vesten en voor de huur van opslagruimte voor al het bewijsmateriaal. Ambtenaren van het dorp Ka- mikuishiki aan de voet van de berg Fuji, waar het complex van de sekte was gevestigd, hebben een extra begroting van 185.000 gulden opgesteld. Het door gaans rustige dorp dat slechts 1500 inwoners telt, moest vanaf maart - na de gifgasaanval in de metro van Tokyo - een vloed aan politie-inspecteurs en dagjes mensen verwerken. Publiek strekker was vooral het honder den hectaren metende terrein met gebouwen waai' Aum een van zijn belangrijkste centra had. De gebouwen dienden als religieuze trainingscentra en woonkwartieren voor volgelin gen. Ze bevatten echter ook che mische en biologische laborato ria. wapenfabrieken, een crema torium en opslag voor tonnen chemische middelen. Kamikuishiki heeft de helft van de 180.000 gulden uitgetrokken voor campagnes om de sekte uit het dorp te krijgen. De andere helft wordt gebruikt om de kos ten te dekken voor extra perso neel. reparatie van straten en verkeersborden, water. gas. en elektriciteit, zo lichtte een woordvoerder van de gemeente toe. Honderden inspecteurs uit Tokyo moesten dag en nacht in het gemeentehuis worden on dergebracht. Sekteleden met vx-gas gedood TOKYO (DPA) - Een lid van Aum heeft bekend dat deze Ja panse sekte tussen september en november 1994 verscheidene leden die de sekte de rug wilden toekeren, met vx-gas heeft ver moord. Dat is maandag uit poli tiekringen vernomen. De bekentenis zou afkomstig zijn van Tomomitsu Niimi, de 31- jarige zogeheten minister van binnenlandse zaken van Aum Shinrikyo. oftewel de Sekte van de Hoogste Waarheid. Vx-gas is gevaarlijker dan sarin, dat bij de aanslag op de metro van Tokyo werd gebruikt. Bij die aanslag op 20 maart werden twaalf men sen gedood en raakten er meer dan 5000 gewond. om nog even met Margaret Thatcher te conspireren. „Kok heeft er zin in", is inmid dels ook de Belgen opgevallen, en dat werkt kennelijk aanste kelijk: „Passenjulliemaarop als Jean-Luc enthousiast wordt. Want Dehaene heeft de neiging dan wel erg veel zelf te gaan doen". En er kan er maar één de hoofdrol spelen. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Rusland en China kunnen hun problemen zelf wel oplossen en hebben niemand nodig die hun vertelt hoe ze dat moeten doen. Dat was maandag in de Russische hoofdstad Mos kou de boodschap van de Chi nese minister-president Li Peng en zijn Russische collega Tsjer- nomyrdin. Li Peng is zondag aan een vierdaags bezoek aan Rusland begonnen, nadat hij eerder Wit-Rusland en Oe kraïne had bezocht. „Er is een machtig potentieel in Rusland en China en we moeten dat boven alles voor ons zelf ge bruiken. We zullen zelf beslissen hoe wij leven", zei Tsjernomyr- din maandag op een persconfe rentie. Li Peng deed er, overi gens zonder het Westen met na me te noemen, nog een schepje bovenop. „Rusland en China zijn twee grote landen en we zul len niemand toestaan ons te le ren hoe wij moeten leven en werken", aldus de Chinese lei der. Het bezoek van Li Peng aan Moskou komt op een moment dat de relaties tussen Peking en Washington minder florissant zijn. Het zit de Chinezen dwars dat de Amerikanen een particu lier bezoek van de president van Taiwan. Lee Tengh-hui, hebben toegestaan. Ook het aanbod van Taiwan om de VN een miljard dollar te betalen in ruil voor het lidmaatschap, heeft bij de Chi nezen voor irritatie gezorgd. Chi na beschouwt Taiwan nog altijd als een opstandige provincie. „De Russische regering heeft vandaag bevstigd dat er maar één China is en dat de regering van de Volksrepubliek China de enige legitieme regering voor heel China is", aldus Li Peng. Chirac schudt Kok de hand. De beide heren hebben nog niet echt een warme verhouding. Zo werden Kohl en Dehaene begroet met omhelzingen. foto EPA PORT-AU-PRINCE (ANP) - Ook de inhaalronde maandag van de verkiezingen in Haïti is chao tisch verlopen. De extra stem busgang was ingesteld omdat in zeven van de 133 gemeenten de eerste ronde zondag ongeldig was verklaard. Maar op een aantal plaatsen bleken maan dag opnieuw geen stembiljet ten aanwezig te zijn. Bovendien bleek dat verschillende stem bureaus gesloten waren. De kie zers die nu nog steeds niet heb ben gestemd moeten dat doen tijdens de tweede ronde op 23 juli. Het gaat om gemeentelijke, de partementale en parlementsver kiezingen. Het wanordelijke ver loop heeft zowel de regering van president Aristide als de inter nationale gemeenschap in verle genheid gebracht. Maar de be langrijkste steunpilaar van Aris tide, de Verenigde Staten, blij ven het electorale proces steu nen. President Aristide werd in 1991 bij een militaire staatsgreep af gezet en verdreven. De interna tionale gemeenschap heeft daar na een langzaam groeiende druk uitgeoefend op de junta om de macht terug te geven aan Aris tide. Dit gebeurde uiteindelijk dit jaar, mede door militair in grijpen van de Verenigde Sta ten. De delegatie van Amerikaanse regeringswaarnemers gaf maan dag een verklaring uit. Daarin staat dat „de Haitianen vrij en zonder angst hebben gestemd en dat brengt Haïti een grote stap dichterbij een functione rende volksvertegenwoordi ging". De delegatie vindt het veel te vroeg om consequenties te verbinden aan de chaotische eerste ronde Ze wijst erop dat het verkiezingsproces in Haïti nog maar net in gang is gezet. De tweede beslissende ronde is op 23 juli en in november worden presidentsverkiezingen gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5