Een kind kan je niet vervangen Uw betaalrekening gratis. BRUGMAN 5 JAAR IN GOES PZC achtergrond Behoudende katholieken zien de kloof met Acht Mei slinken Ander gebruik kerkgebouwen strekt exploitanten niet tot heil het weer in zeeland Instituut voor psychotrauma helpt ouders van zwart/witte tweeling en in europa (En u krijgt nog rente ook.) snelheidscontrole GRATIS AEG INDUCTIEKOOKPLAAT KEUKENS levensbeschouwing DINSDAG 27 JUNI 1995 door Johan Bosveld Als er iets met je kinderen gebeurt, is dat het ergste wat je in je leven kan overko men. Een ernstig ongeval, een geweldsmisdrijf, een brand; het zijn afschuwelijke gebeurtenis sen, maar ze wegen niet op te gen de pijn die kinderleed ver oorzaakt. „Kinderen zijn vaak de belangrijkste vervulling van je levenswensen. Mensen heb ben daar zeer hoge verwachtin gen van. Daarom zijn ouders ook zo kwetsbaar als er iets met hun kinderen mis gaat. Een partner is vervangbaar, er lo pen altijd wel potentiële kandi- Priester-kunsthistoricus Antoine Bodar heeft za terdag een pleidooi voor de progressieve Acht Mei Bewe ging (AMB) gehouden. Hij deed dit bij de jaarlijkse fa miliedag van het behouden de Contact Rooms-Katholie- ken (CRK) in Den Bosch tij dens een forum over de vraag of de polarisatie in de RK Kerk al voorbij is. Het is heel veel waard dat AMB-voorzitster Hedwig Wasser heeft gezegd dat de. basis niet zonder de hiërar chie kan. Daarmee aanvaard de de beweging het gezag van de bisschoppen. Met een ver wijzing naar oud-voorzitster Wies Stael-Merkx, die wel de confrontatie met de bisschop pen wil voortzetten, zei Bodar dat 'in de ideologie van Acht Mei de stalen hardheid plaats heeft gemaakt voor wassend water.' 'Ook Acht Mei'ers weten zich gelovigen. Velen zijn niet af gedwaald', zei Bodar onder applaus. Enige jaren geleden zagen zij zich nog als de dro mers in de kerkelijke voor hoede, maar op termijn zullen ze in het midden van de kerk blijken te staan. Niet alle aanwezigen deelden de verzoenende toon van Bo dar. De bisschoppen Van Luyn en Muskens. die in mei de AMB-manifestatie bij woonden, hadden daar het woord van Christus tot de zondaars, 'Zondigt niet meer'. daten rond. Maar een kind is van jezelf, is uniek en dus onver vangbaar". Psycholoog Carlo Mittendorff is directeur van het Instituut voor Psychotrauma in Utrecht. Het instituut heeft een landelijk net werk van psychotherapeuten die gespecialiseerd zijn in het helpen van mensen met trau ma's. Zo was Mittendorff onder meer betrokken bij de nazorg van overlevenden van de Bijl merramp, hield hij zich bezig met de mensen die betrokken waren bij de vliegramp in het Portugese Faro en begeleidde zijn instituut de Nederlandse passagiers die aan boord van het moeten spreken. 'Als ze dat niet doen, steunen ze de anti- Tien-Geboden-mentalieit van de Acht Mei Beweging', aldus een boze vragensteller. Muskens wilde daar geen commentaar op geven; 'het is al lastig genoeg.' De AMB is volgens CRK- voorzitter prof.dr. W.J. Witte- man minder provocerend ge worden. Vroeger was zij kriti scher tegenover de bisschop pen. Of de tijd rijp is voor één Nederlandse Katholiekendag in plaats van de Acht-Meima- nifestatie en de CRK-familie- dag noemde hij nog een moei lijke kwestie. Zo'n besluit van de bisschoppen is volgens hem 'ontzettend welkom'. Maai' het CRK doet alleen mee als zo'n bijeenkomst on der verantwoordelijkheid van de bisschoppen wordt gehou den. Waren er dit jaar op de tiende Acht-Meimanifestatie voor het eerst twee bisschoppen, de tiende CRK-dag werd tra ditiegetrouw door veel bis schoppen bezocht. Alleen Möller van Groningen en Wiertz van Roermond waren verhinderd. Kardinaal Simonis prees het CRK als een lekeninitiatief in de geest van het Tweede Vati caans Concilie. Het is er voor wie bewust en loyaal katho liek wil zijn, aldus de aartsbis schop van Utrecht, die om twaalf uur het angelusgebed uitsprak. Overigens was de Maria-devo- cruiseschip Achille Lauro waren toen dit na een brand verging. Mittendorffs instituut is echter ook betrokken bij de hulpverle ning aan Willem en Wilma Stuart, de ouders die anderhalf jaar geleden een tweeling kregen van wie er één blank is en de an dere zwart. Een Nijmeegse psychotherapeu te helpt het Bemmelse echtpaar deze schokkende ervaring te verwerken. Volgens Mittendorff begrijpen veel mensen niet hoe veel leed zo'n gebeurtenis kan veroorzaken. „Maar als je zoiets meemaakt sta je plotseling heel anders in het leven. Je verwacht het niet, en omdat j e het niet ver wacht is de klap ook zo groot." Fantasie „Een trauma heeft te maken met iets datje niet verwacht. Mensen leven vanuit een aantal zekerhe den. Ze denken dat hun leven voorspelbaar' is, dat ze oud wor den, dat ze niets ergs overkomt. Zo denken is niets anders dan het opbouwen van een bescher mende fantasie. Als je die niet hebt, zou je niet eens kunnen le ven. dan zou je bang zijn voor het leven". Maar als ouders dan wor den getroffen door een ongeluk met hun kind, dan wordt hun le vensverwachting ernstig door kruist. „De angst en het verdriet breiden zich als een olievlek uit, berichten in de krant komen tot leven". Mensen worden bang voor van alles en nog wat. „Een vrouw die het slachtoffer was ge weest van een bankoverval, kreeg daarna een enorme angst dat ze verkracht zou worden". „Daar komt bij dat je voor veel zaken in het leven vertrouwen in andere mensen nodig hebt, zoals in het geval van medische zorg. Een ongeluk verstoort dat ver trouwen in hoge mate". De ou ders van Koen en Teun hadden er het volste vertrouwen in dat er na de geslaagde reageerbuis bevruchting en de voorspoedige zwangerschap twee wolken van baby's zouden worden geboren. Het vertrouwen dat er niets meer kon misgaan, werd be schaamd, Willem en Wilma stapten na an derhalf jaar naar de krant om hun verhaal te vertellen. Ze de den dat - zoals ze zelf zeggen - om uit hun zelfgekozen isolement te treden. Maar door hun ervarin gen te vertellen zetten ze vol gens Mittendorff mogelijk ook een belangrijke stap op weg naar tie goed vertegenwoordigd bij de 70 organisaties en groepen op de informatiemarkt; onder meer het Marialegioen, de Maria Mater d-kringen en de Vriendenkring Medjugorje in Bosnië, waar Maria zou zijn verschenen. Een vasthouden de meyrouw leurde met een handtekeningenlijst om paus Johannes Paulus ertoe te be wegen de afkondiging van het dogma van Maria als Mede- verlosseres, Middelares en Voorspreekster toe te staan. Om niet de indruk te wekken dat de CRK-dag een seeta- risch gebeuren is, worden groeperingen die extreme de votie propageren of kerkelijk niet zijn goedgekeurd, ge weerd, aldus Witteman. Zo was de reactionaire groepe ring Una Voce, die ijvert voor de liturgie uit de tijd van voor het Tweede Vaticaans Conci lie, gedwongen haar folders te verspreiden onder de ruite- wissers op het parkeerterrein. De CRK-voorzitter consta teerde een gestage groei in de belangstelling voor de bijeen komsten van zijn beweging. Tijdens de eerste contactdag waren er 2000 aanwezigen, ditmaal, zo schatte hij, 6000. Veel gewone gelovigen willen niets te maken hebben met de polarisatie die zij als een zaak van intellectuelen beschou wen. „Zij gaan naar de kerk, hebben vertrouwen in de bis schoppen en dragen de paus een warm hart toe. Dat zit er diep in bij katholieken." de verwerking van de gebeurte nissen. „Een oude volkswijsheid zegt datje 'er over moet praten'. Mensen hebben van nature de neiging om bij vervelende ge beurtenissen weg te vluchten voor de realiteit. Maai' hoe meer je erover praat, des te eerder je iets naars hebt verwerkt. Ex-ge gijzelde VN-soldaten in Bosnië worden na hun vrijlating gehol pen om meteen te praten". Breekbaarheid Het verwerken van een trauma kan dus alleen als de ervaring niet wordt verzwegen. „Door er over te praten, verwerkje het. Je roept de emoties opnieuw op en daardoor slijten ze. De thera peut vertelt de mensen dat de psychische en lichamelijke Een oosterse bazar, een su permarkt, een disco of een bibliotheek. Of vestig er kanto ren of appartementen in. In theorie lijken de mogelijkheden om kerkgebouwen die leeg zijn komen te staan een nieuwe be stemming te geven, onuitputte lijk. De praktijk is anders. Slechts in een enkel geval komt de exploitant uit de kosten. Er is in het algemeen een grote maatschappelijke druk om een kerkgebouw in stand te houden, aldus Tessel Pollmann. Dat is meestal niet het goede uitgangs punt om te kijken of een plan economisch haalbaar is. Omdat er aan een kerkgebouw zoveel emotionele aspecten zitten, wordt de zaak vooraf zelden goed onderzocht, stelt zij vast. Pollmann heeft voor de Rijks dienst voor de Monumentenzorg aan de hand van een aantal voorbeelden een boek geschre ven over de herbestemming van kerken. Dat is vorige week ge presenteerd tijdens een bijeen komst in Utrecht. Veel kerkgebouwen met een nieuwe bestemming leiden een marginaal bestaan, aldus Poll man. Als voorbeeld noemt zij de monumentale Pieterskerk in Leiden die uit de vijftiende eeuw dateert. Rommelmarkt, Wereld- aidsdag, promotiediner, tenta mens, studentenfeest, orgelcon cert, zangmarathon, je kunt het allemaal meemaken in de Pie terskerk. Een sprekend voor klachten die ze hebben bij het trauma horen. Mensen beschou wen dat als een troost. Ze voelen zich niet meer alleen staan". Ouders die te maken krijgen met een ongeluk waarbij hun kinde ren betrokken zijn, worden daar mee door de hulverleners van het Instituut voor Psychotrau ma geconfronteerd. „Dan heb ben ze het heel zwaar maar dan is het 't snelst over". Mittendorff en zijn collega's hanteren - zoals de psycholoog het zelf zegt een no-nonsense aanpak. „We heb ben een beperkte doelstelling. We spreken met de mensen af dat we ze helpen met het verwer ken van de gebeurtenis. Wij ver anderen dus niets aan hun per soonlijkheid of hun karakter. Op het moment dat de verwerking beeld van multifunctioneel ge bruik van een kerkgebouw, waarvan vaak veel heil wordt verwacht. Toch leidt de Pieters kerk een precair bestaan. Kos ten en baten houden elkaar het ene jaar net wel en het andere jaar net niet in evenwicht. Sloop moeilijk De besturen van kerken zitten met een levensgroot probleem als zij een bedehuis moeten slui ten. Het liefst zouden zij het ge bouw goed verkopen, maai' het gemeentebestuur maakt dat vaak onmogelijk. Veelal gaat het om een monument en ook als dat niet het geval is, wordt sloop niet zo gauw toegestaan. Als het kerkbestuur zijn financiële eisen wat lager stelt, maakt dat de mo gelijkheden voor een rendabele herbestemming weer groter. Zo oefent de overheid, die zelf vaak niet om actiegroepen en andere voorstanders van behoud heen kan, druk uit op de besturen. Deskundigen zijn het erover eens dat de beste garantie voor het voortbestaan van kerkge bouwen is, dat zij (gedeeltelijk) voor de eredienst in gebruik blij ven. Mr J. Klok, voorzitter van de commissie kerkelijke gebou wen van het Interkerkelijk Con tact in Overheidszaken zei tij dens de presentatie van het boek dan ook dat verkoop aan andere geloogsgenootschappen ten behoeve van kerkelijk ge bruik de voorkeur heeft, op gang komt, eindigt in de meeste gevallen onze betrok kenheid". Het verwerken van een trauma betekent niet dat daarmee het leven weer volledig zijn oude gang herneemt. Mittendorff: „Verwerken is niet hetzelfde als vergeten. Je leert met je leed om te gaan, de emotionele reacties kunnen dan slijten. Maai' het beeld datje van je eigen leven en van je toekomst hebt, is ingrij pend veranderd. Voor mensen van wie een kind is overleden, wordt het leven nooit meer zoals het was. Ook niet als ze andere kinderen hebben. Ze zijn met de breekbaarheid van het leven ge confronteerd. Ze weten dat het leven van de een op de andere dag over kan zijn". Klok vindt dat de overheid nau welijks iets doet om de kerken te steunen bij hun pogingen een kerkgebouw zo lang mogelijk in stand te houden. Vaak is er wel ineens geld als een kerkgebouw een nieuwe bestemming krijgt in de niet-particuliere sfeer, stelt hij met spijt vast. Klok vroeg zich af of er, gevoed door al het politieke paars, geen sprake is van een ontluikend anti-kerke lijk klimaat. Overigens suggereert Tessel Pollmann volgens hem te ge makkelijk dat herbestemming van een christelijke kerk tot moskee een succes kan worden. Pollmann noemt de voormalige Gereformeerde Kerk aan de Rotterdamse Duyststraat. en de voormalige Hervormde Em- mauskerk in Utrecht juist als ge slaagde voorbeelden. De schrijf ster stelt wel vast dat het voor veel christenen moeilijk te ver kroppen is dat hun kerk moskee wordt. Daarbij speelt ook de angst mee dat de moskeeën centra van isla mitische politieke activiteiten worden. Anderzijds is de islami tische gemeenschap vaak in staat voldoende geld bijeen te brengen om een kerkgebouw te kunnen kopen, al ging de ver koop van de Amsterdamse Vin- centiuskerk niet door toen bleek dat het geld afkomstig was uit het Libië van Gaddafi. ANP Vandaag Al dagenlang wordt ons weer be paald door een krachtig hoge- dmkgebied. Het centrum van dit systeem ligt net noord van Schotland ter hoogte van de He- briden-eilanden. Met ingang van vandaag trekt het centrum- heel langzaam naar het westen om de komende dagen positie te kiezen net zuid van IJsland. Er blijft echter een uitloper boven de Noordzee aanwezig. Door de ze subtiele veranderingen draait de stroming wat meer naar het noordoosten. Hierdoor wordt de aanvoer vanaf de Noordzee afgesneden en dat is een gunstige ontwikkeling voor ons weer. Hardnekkige mistflar den en laaghangende bewolking kunnen ons dan niet meer pla gen en als ze er al zijn lossen ze veel vlugger op. Vandaag begin nen we met laaghangende be wolking die in de loop van de ochtend verdwijnt zodat de zon volop kans krijgt. Het kwik schiet dan ook snel naar de 25 graden. De wind is en blijft matig tot vrij krachtig. Nautisch bericht Wind: noordoostelijk 4-5 Beau fort; zicht: slecht, later matig tot goed; temperatuur kustwater: 16 graden; afwijking waterstan den: geringe verlagingen; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een halve meter. Vooruitzichten Voor woensdag: Een hogedru- kuitloper boven de Noordzee zorgt voor een noordoostelijke aanvoer van warme lucht. In de ochtend nevelig en boven zee Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met ivoensdag België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middagtemperatuur circa 27 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar woensdag van het zuiden uit enkele wolkenvelden en kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 27 graden, langs de westkust enkele graden lager. Portugal: Overwegend zonnig, maai- ook stapelwolken en en kele stevige onweersbuien. Woensdag neemt de buiigheid in het zuiden iets af. Middagtempe ratuur rond 24 graden. Madeira: Wolkenvelden afge wisseld door zon en nu en dan wat regen. Maximumtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar ook flinke wolkenvelden en regen- of onweersbuien. Dinsdag meeste buien in het zuiden en midden, woensdag vooral in het'midden en noorden. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig en meestentijds droog. In het noor den meer bewolking en kans op wat regen. Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en op de meeste plaatsen dróóg. Middagtemperatuur van 26 graden bij Tanger tot 33 in de buurt van Agadir. Tunesië: Zonnig en warm. Mid dagtemperatuur van 33 graden aan zee tot boven de 40 graden in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Dins dag vooral bij de Pyreneeën een lokale onweersbui. Woensdag breiden de buien zich naai' het noorden uit, Middagtempera tuur tussen 26 en 31 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig, maar ook een enkele on weersbui. Maximumtempera tuur ongeveer 28 graden. Italië: Overwegend zonnig, maai' woensdag in het noorden enkele onweersbuien. Middag temperatuur tussen 28 en 33 gra den. Corsica en Sardinië: Overwe gend zonnig, maai' woensdag ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 30 gra den. Malta: Zonnig. Middagtempera tuur circa 32 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar ook enkele stapelwolken. Droog. Middagtemperatuur tus sen 30 en 35 graden. Plaatselijk nog warmer. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar vooral woensdag ook wol kenvelden en een enkele on wat mist, snel overgaand in laaghangende bewolking en la ter zonnig en warm, Matige tot vrij krachtige noordoosten wind. Voor donderdag tot en met za- terdag: Aardig zomerweer met temperaturen tussen de 21 en 25 graden. ZON EN MAAN 28 juni N.M. 02.51 Zon op 05.22 onder 22.02 Maan op 06.05 onder 21.54 Hoog water uur cm Dinsdag 27 juni Vlissingen 02.36 198 Terneuzen 02,55 224 Bath 03.56 268 Roompot-buiten 02,45 148 Zierikzee 04.10 151 Yerseke 04.20 157 Philipsdam-West 04.30 158 Woensdag 28 juni NM 2.50 Vlissingen 03.11 208 Terneuzen 03.31 234 Bath 04.27 279 Roompot-buiten 03.15 156 Zierikzee 04.45 156 Yerseke 04.55 163 Philipsdam-West 05.05 165 Laag water uur cm uur cm: Dinsdag 27 juni Vlissingen 08.46 177 21.10 189' Terneuzen 09.09 187 21.35 198 Bath 10.16 211 22.38 220 Roompot-buiten 08.45 132 21.10 145' Zierikzee 10.00 132 22.30 145 Yerseke 10.00 137 22.25 150 Philipsdam-West 10.00 141 22.25 154 Woensdag 28 juni NM 2 50 Vlissingen 09.20 180 21.46 19? Terneuzen 09.45 189 22,12 206 Bath 10.50 212 23.15 228 Roompot-buiten 09.20 132 21.45 150 Zierikzee 10.35 131 23.05 150 Yerseke 10.35 137 23.05 157 Philipsdam-West 10.40 141 23,05 160 weersbui. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Duitsland: Overwegend zonnig, maar in het uiterste oosten en in het zuiden ook enkele stapelwol- ken. Droog. Middagtempera- 1 tuur omstreeks 28 graden. Zwitserland: Zonnig, maar woensdag in het zuiden meer be wolking en kans op een stevige onweersbui. Maximumtempera tuur circa 27 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Woensdag mogelijk in Ti- rol een enkele onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Polen: Perioden met zon en droog maai' in het zuiden eerst meer bewolking en vooral dins dag nog enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur rond 21 graden; dinsdag hier en daar boven 25. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag tamelijk bewolkt en enkele buien, soms met onweer; in Tsje chië van het westen uit opklarin gen. Woensdag in Slowakije nog steeds kans op (onweers-)buien; in Tsjechië flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur in Tsjechië ongeveer 25 gra den, in Slowakije iets koeler. Hongarije: Half tot zwaar be wolkt en enkele regen- en on weersbuien. Woensdag van het westen uit meer zon en droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 27 graden. Amsterdam onbewolkt 22] Aberdeen onbewolkt 13 Athene onbewolkt 301 Barcelona onbewolkt 23 Berlijn onbewolkt 23tj Boedapest regenbui 17 Bordeaux half bew. 30.Ï Brussel onbewolkt 26 Cyprus onbewolkt 26 Dublin onbewolkt 203 Frankfurt onbewolkt 26 Genève onbewolkt 25": Helsinki onbewolkt 21 Innsbruck half bew. 17 Istanbul onbewolkt 24 Klagenfurt onbewolkt 22 Kopenhagen onbewolkt 22 ij Las Palmas zwaar bew. 24 Lissabon half bew. 23 1 Locarno onbewolkt 28 Londen onbewolkt 25«:j Luxemburg onbewolkt 26 Madrid zwaar bew. 22 Malaga zwaar bew. 19] Mallorca zwaar bew. 24:;i Malta half bew. 25 Moskou licht bew. u Munchen half bew. 22 Nice onbewolkt 26, Oslo onbewolkt 273 Parijs onbewolkt 27 Praag regen 17 Rome onbewolkt 23. Split half bew.' 25' Stockholm onbewolkt 20 1 Warschau regenbui 19 18 Wenen zwaar-bew. Zürich onbewolkt 23 Vanaf 1 juli a.s. hoeft u als particulier geen u rente over het tegoed op uw betaal- kosten meer te betalen voor uw betaalre- fy rekening. Alleen bij de Rabobank: gratis kening bij de Rabobank. En tegelijk krijgt bankieren mèt rente. Rdbobsnk De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa Tevens snelheidscontroles bij wegwerkzaamheden zoals op de A67 tussen Venlo en Eindhoven (Advertentie) Extra koopavonden dinsdag 27 juni t/m vrijdag 30 juni Vanaf 1 7.00 uur hapjes en drankjes Leuke attentie bij iedere offerte Kookdemonstratie zaterdag Wie van dinsdag 27 juni t/m vrijdag 30 juni een complete keuken bestelt, krijgt GRATIS een AEG inductie kookplaat. Adviesprijs 3.395,-. Goes, J. A. van der Goeskade 101100 - 50255. De dood van een kind of het krijgen van een gehandicapt kind geldt als een van de meest ingrij pende dingen in iemands leven. Zo ingrijpend dat veel ouders daar een trauma aan overhouden. Professionele hulp moet er dan vaak voor zorgen dat het leven weer een beetje leefbaar wordt. Het Bemmelse echtpaar Willem en Wilma Stuart kioam onlangs in de publiciteit omdat er mei de tweeling die het anderhalf jaar geleden kreeg iets bijzonders aan de hand- was. Teun is blank en zoon van Willem en Wilma, maar Koen is zivart en heeft een andere biologische vader. Een 'foutje' bij de reageerbuisbevruchting. Het bleek zo'n schokkende ervaring, dat Willem en Wilma zich ojider behandeling van een psychotherapeute moesten stellen. Dat gebeurde via het Utrechtse Instituut voor Psychotrauma. Een gesprek met directeur Carlo Mittendorff van dat instituut over trauma's en kinderleed. Wie eenmaal traumatische schade heeft, krijgt vaak ook andere angsten. Doodgewone zaken, zoals bijvoorbeeld drukke winkelstraten worden dan plotseling bedreigend. foto Pieter Honhoff De Grote Kerk in Veere wordt sinds jaar en dag door Stichting Delta Cultureel gebruikt voor exposities en andere evenementen. De zondagse kerkdiensten worden in een kleine aangebouwde vleugel gehou den. f oto a rch i ef PZC uur cru 14.59 205' 15.20 231 16.17 275 15.05 151 16.30 153 16.35 158 16.40 16) 15.31 212 15.48 238 16.50 282 15.30 15" 17.00 15! 17 10 163 17.20 165

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4