Borst boos op fysiotherapeuten Onze Top 10 van deze week. 1.09 Nep-officieren winkelen naar hartelust in magazijnen leger Cfl Feest bij begin aanleg Maaskaden Jorritsma wil praten met PTT over gratis erotische nummers Bonden gekant tegen controles op gebruik alcohol en drugs Shell binnenland 'Misleidende acties jagen mensen onnodig op de kast' Extraatje van deze week: Beelden buitenplaats Huygens vernield DINSDAG 27 JUNI 1995 3 RIJSWIJK (ANP) - „De acties jvan fysiotherapeuten zijn onge nuanceerd en misleidend en ja gen chronisch zieken onnodig" de kast." Minister Borst van volksgezondheid is verbolgen en teleurgesteld in de fysiothe rapeuten. „Van zorgverleners had ik meer verantwoordelijk heid verwacht." Borst reageert op de brievenac- lie van de Vereniging van Vrijge vestigde Fysiotherapeuten iWF). Die is het niet eens met de ■angekondigde maatregel om aekenfondsverzekerden per in- iicatie nog slechts de eerste ne gen fysiotherapeutische behan delingen te vergoeden, chro- lisch zieken uitgezonderd. In een poging de bewindsvrouw ven gedachten te laten verande ren, vragen de aangesloten le den hun patiënten een voorge drukte protestbrief naar leden van de Tweede Kamer te sturen. De kamer bespreekt morogen het kabinetsvoorstel. Patiënten hebben massaal op de oproep gereageerd. De afgelo pen anderhalve week kwamen denduizenden brieven binnen, waardoor de dienst Postzaken van de Tweede Kamer vier uit zendkrachten moest inschake- ,en om alle brieven te verwer ken. Het is vooral de inhoud van de brief die de minister dwars zit. .Ze vertellen de halve waarheid. Met geen woord wordt in de brief gesproken over de uitzondering voor chronisch zieken en men sen die langdurig fysiotherapie nodig hebben. Juist die mensen zijn nu in paniek geraakt." Jn het weekeinde ben ik nog thuis gebeld door een oudere da me, die bang was de rugmassage Slangen nieuwe voorzitter KRO HILVERSUM (ANP) - De KRO heeft een nieuwe voorzitter. Het is de 52-jarige drs. F. Slangen, lie nu nog voorzitter is van het bestuurscollege van de Hoge- •cliool Katholieke Leergangen in Tilburg. Slangen treedt op 1 januari aan. Rij volgt oud-minister Braks op die op 1 mei de KRO verlaat. Braks, die de KRO sinds 1991 leidt, liet in maart van dit jaar veten dat hij een tweede termijn niet ambieert. Braks (62) gaat over drie jaar met pensioen. ROTTERDAM (ANP) - Shell wil zijn personeel gaan controleren op het gebruik van alcohol, drugs en medicijnen. De direc tie heeft de centrale onderne mingsraad (cor) verzocht ermee in te stemmen het bestaande al cohol- en drugsbeleid uit te breiden met een controlemoge lijkheid. De industriebonden van FNV en CNV zijn faliekant legen. Zij vinden de test een be dreiging voor de persoonlijke vrijheid van de werknemers. Volgens een woordvoerder van Shell gaat het om werknemers die in risicovolle functies werken. Set bedrijf wil de mogelijkheid hebben om, als daar aanleiding voor is, zoals bij een calamiteit of ten bijna ongeluk, betrokken werknemers aan een controle te onderwerpen. Op welke werkne mers de maatregel van toepas sing is, moet nog worden vastge steld. Esso Enkele jaren geleden ontstond commotie onder het personeel van concurrent Esso over een voorstel van de directie het per soneel op alcohol- en drugsge bruik te testen. Onder druk van de bonden werd hier toen vanaf sezien. Shell meent dat de tijd nu wel rijp is voor controle. Het bedrijf beroept zich op de adviezen die de Stichting van de Arbeid en de LEIDEN (GPD) - Met een win kelwagentje konden de ver dachte en zijn handlanger de uniformen en helmen uitzoe ken in de militaire magazijnen in Den Haag en Ossendrecht. In de Wilhelmina-kazerne in Ossendrecht kregen de 'hoge gasten' zelfs een rondleiding. En toen het allemaal wat veel was, leverde het leger de ge vraagde spullen met een vier- tonner af bij een van de afne mers: het Marechaussee-mu seum in Buren. De sleutel die de kazernepoorten open deed gaan: het kolonelsuniform van de een en het kapiteinspak van de ander. Operette in het Ne derlandse leger. Voor officier van justitie mr. J. van Ek was het gisteren dan ook niet alleen een 34-jarige Rotterdammer die terecht stond bij de Leidse politierech ter, maar ook de landmacht. „Er blijkt in dit land toch voor die ze al tien jaar krijgt kwijt te raken. Ik heb haar kunnen ge ruststellen; mensen zoals zij krij gen de behandeling gewoon ver goed." Borst vindt verder dat fy siotherapeuten te weinig erken nen dat het hen ook om hun in komen is te doen. De Vereniging van Vrijgevestig de Fysiotherapeuten bestrijdt dat patiënten slechts de helft van het verhaal te horen krijgen. Volgens een woordvoerster is in alle uitingen aandacht besteed aan de uitzondering voor chro nisch zieken. Zij is ook van me ning dat de brieven niet afkom stig zijn van mensen die noodza kelijk langdurig van therapie ge bruik maken. Volgens Borst is dat voor een belangrijk deel wel zo. De vereniging dreigt de contrac ten met ziekenfondsen te verbre ken als de Tweede Kamer in stemt met het voorstel van de bewindsvrouw. Borst vindt dat dan de oorlog uitbreekt en zal het zogenoemde restitutiebe- sluit toepassen. Daarmee mach tigt ze ziekenfondsen zonder contract rekeningen van patiën ten toch te vergoeden. De pa tiënt moet de kosten weliswaar eerst zelf aan de fysiotherapeut betalen, maar volgens de minis ter gaat het om overkomelijke bedragen. Keuzes De Ziekenfondsraad adviseerde minister Borst in december pa tiënten de helft van de eerste twaalf behandelingen zelf te la ten betalen. Liever nog zag de raad dat de bewindsvrouw een inhoudelijke keuze zou maken. Niet alle behandelingen zijn ef fectief en bij sommige aandoe ningen volstaat een kortere be handeling. Borst was het daar mee eens, maar omdat de bezuiniging al op 1 januari 1996 moet ingaan, heeft ze slechts een globale inhoude lijke keuze kunnen maken. Hoe dan ook moesten de chronisch zieken en mensen die langdurig fysiotherapie nodig hebben, bui ten schot blijven. „Bij de groep die overblijft, is nog verfijning mogelijk. Die wil ik graag aan brengen in overleg met de fysio therapeuten. Dat lukt niet voor komend jaar, maai- wel voor 1998." In het voorstel krijgen chronisch zieken alles vergoed. Anderen krijgen per indicatie negen ses sies van het ziekenfonds. Behan delingen in het ziekenhuis of an- Sociaal Economische Raad heb ben uitgebracht en die door het kabinet zijn overgenomen. Bedrijven zijn volgens de arbo- wet verplicht de risico's van ge bruik van alcohol, drugs en me dicijnen te bestrijden, zo stelde staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) begin dit jaar vast. Inmiddels speelt de problema tiek in de hele (chemische) in dustrie. Begeleiding Shell begon vier jaar geleden al met een preventie- en begelei- dingsbeleid. Dit maakt het mo gelijk om medewerkers die niet goed functioneren wegens een alcohol- of drugsprobleem door te sturen naar de bedrijfsgenees kundige dienst. Die kan met het personeelslid een behandelings overeenkomst afsluiten. Vertrouwen De bonden vinden dat deze aan pak voldoende mogelijkheden biedt om de problemen aan te pakken. Het invoeren van een bloed- of ademtest is niet bevor derlijk voor de vertrouwensrela tie tussen werknemer en werk gever. zo vinden zij. Bovendien vragen de bonden zich af, wat een test nog toevoegt aan een constatering dat een werknemer alcohol heeft genut tigd. Shell verwacht dat de nieuwe maatregel begin volgend jaar van kracht wordt. al te worden gekeken hoeveel sterren en balken iemand heeft. Wie een uniform aan heeft komt het terrein op, waar anderen niet komen. Vervol gens kan hij dan naar hartelust winkelen en krijgt zelfs een soort Makro-pasje voor het ma gazijn. Wie dat wil kan een klein leger van spullen voor zien. Zelfs de echte kapitein kwam in Ossendrecht niet op het idee een legitimatie te vra gen." De 34-jarige werkloze Rotter dammer zou door de overheer- dere instelling worden daarbij niet meegerekend. Voor oefen therapieën kan een langere be handeling nodig zijn. Na de fy siotherapie kunnen mensen daarom nog eens negen sessies oefentherapie vergoed krijgen. De Vereniging voor Vrijgevestig de Fysiotherapeuten wil niets sende invloed van een vriend uit diezelfde stad tot zijn daden zijn gekomen. Allebei waren ze gek op uniformen en 'militaria'. De Rotterdammer ging er daarbij zwaar gebukt onder dat hij nooit in dienst was ge weest. Op een beurs kwam het tweetal de directeur van het marechaussee-museum tegen, een generaal buiten dienst. Die snuffelde tussen de tweede hands spulletjes. „Want aan nieuwe materiaal kon hij zo moeilijk komen", sneerde Van Ek. van de maatregel weten, omdat die laagbetaalden op hoge kos ten zou jagen. De beroepsorgani satie pleit voor een consultmo del. De fysiotherapeut bekijkt in een uitgebreid eerste bezoek welk type behandeling en' hoe veel sessies nodig zijn en over legt daarover met de huisarts. Het tweetal wist daar wel wat op. Ze gaven zich uit voor luite nant-kolonel b.d. (de hoofdver dachte. 'verschil moest er zijn') en kapitein b.d. en klopten aan bij de kleedcentra van de Ale- xanderkazerne in Den Haag en in Ossendrecht. Daar kostte het ze weinig moeite spullen mee te krijgen. De controle bleef bij één telefoontje naar hogerhand. In eerste instantie gingen de spullen inderdaad naar het museum in Buren. Maar toen het meer werd ging het ook naar de eigen collecties en werden spullen verkocht. Chronisch zieken krijgen alles vergoed, anderen maximaal zes consulten. Het geringe aantal van zes ses sies maakt de noodzaak voor aanvullende verzekering groter, aldus de WF. Daardoor kan de premie voor het bijverzekeren beperkt blijven. Uiteindelijk werd voor tiendui zenden guldens materiaal mee genomen. Met name nieuwe ge- vechtstenu's waren in trek bij de verdachte, maar ook Navo- uniformen en blauwe helmen. Het Haagse kleedcentrum werd tussen november 1993 en oktober 1994 zeker vijftien keer bezocht. Ossendrecht vier keer. De Rotterdamse ver dachte haakte na een aantal maanden af. Hij kreeg het ge voel dat het toch niet goed zat. Begin dit jaar werd het tweetal opgepakt door de marechaus see. Minister Borst vindt het echter bezwaarlijk dat mensen dan ge noodzaakt zijn zich aanvullend te verzekeren. „Dat is pas echt nadelig voor de mensen met een laag inkomen. Het ziekenfonds pakket moet een redelijke hoe veelheid fysiotherapie aanbie den." Deel bezuiniging arbeidsbureaus paar jaar later DEN HAAG (ANP) - Het kabinet geeft de arbeidsvoorziening de komende jaren wat meer finan ciële armslag. De bezuinigingen die de arbeidsbureaus in het re geerakkoord zijn opgelegd, worden deels doorgeschoven naar later. Ook komt er extra ruimte doordat de subsidie voor het leerlingwezen wordt omgezet in een belastingaftrek voor ondernemers. Dat bleek maandag uit een brief van minister Melkert aan de tweede kamer. Hij verwacht als tegenprestatie dat het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) dit jaar 20 miljoen extra uittrekt voor basiseduca tie. De arbeidsvoorziening heeft een jaarbudget van 1,6 miljard. Volgens het regeerakkoord moe ten de arbeidsbureaus dit jaar 100 miljoen inleveren en van 1996 tot 1998 jaarlijks 500 mil joen. Het CBA zegt hierdoor vol gend jaar in de problemen te ko men. omdat het een groot deel van zijn budget kwijt is aan lo pende verplichtingen. De kamer drong er enkele weken geleden bij Melkert op aan de bezuinigin gen te verzachten. De minister heeft nu besloten een deel van de kortingen door te schuiven naar later. De ar beidsvoorziening krijgt dit jaar 20 miljoen extra. Daar staat te genover dat de bezuiniging in 1997 en 1998 wordt verhoogd tot 560 miljoen. Verder kunnen de arbeidsbureaus jaarlijks 150 mil joen op zak houden doordat ze geen subsidie meer hoeven te verstrekken voor het leerlingwe zen. Officier van Justitie Van Ek kondigde aan dat de aanpak van de twee nep-officieren nog maar het topje van een ijsberg is. Hij kondigde aan nog meer verdachten - met name helers - aan te pakken. Of daar ook de museumdirecteur uit Buren bijhoort wilde hij niet aange ven. De hoofdverdachte, de 'over ste' is eerder al tot een half jaar gevangenisstraf of 240 uur dienstverlening veroordeeld. De Rotterdammer die gisteren voorkwam kreeg uiteindelijk vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, eventueel om te zetten in 100 uur dienstverle ning. Met dat laatste kwam po litierechter S. Mellema tege moet aan de wens van de ver dachte die na jaren werkloos heid aan de slag lijkt te komen. „Dat kan ik wel vergeten als ik de gevangenis in moet." DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van verkeer en wa terstaat zal met PTT Telecom overleggen of het mogelijk is om bepaalde 06-nummers niet langer gratis te laten zijn. Ze zal bij de PTT niet aandringen op blokkeren van 06-nummers in telefooncellen. Dat antwoordt ze op vragen van SGP-zijde over het gebruik van gratis erotische 06-lijnen door basisscholieren. De SGP-kamerleden Van den Berg en Van der Vlies stelden vragen na een onderzoek van de Hengelose Hogeschool Edith Stein waaruit bleek dat bijna 80 procent van de ondervraagde scholieren in groep acht (11,12- jarigen) wel eens naar een gratis erotisch getinte 06-lijn belt. Jorritsma antwoordt mede na mens de staatssecretaris van on derwijs. de minister van volksge zondheid en de minister van jus titie, dat de bewindslieden geen concrete gevallen kennen van seksueel misbruik hierdoor. Uit het onderzoek zou blijken dat te lefonisch contact via een bab belbox wel tot seksueel mis bruik van minderjarigen leidt. De minister schrijft dat er na vraag is gedaan bij het openbaar ministerie, de stichting Korrela- tie, de Bureaus Vertrouwenarts en de Vereniging Tegen Kinder mishandeling. Dat leverde geen enkel geval op waaruit verband zou blijken tussen de 06-lijnen en seksueel misbruik. Verder stelt de minister dat voorzover misbruik tot stand zou komen via gratis 06-num mers. dit moeilijk is tegen te gaan. Dat komt vooral doordat geen onderscheid kan worden gemaakt tussen 'amusement' en 'serieuze' nummers. Ook stuit het blokkeren van 06-nummers in cellen op grond van de huidige nummertoedeling op technische bezwaren. Tenslotte wijst de minister erop dat ouders en verzorgers ook een belangrijke taak hebben. Ze kunnen telefoonabonnees 06- nummers gratis laten blokke ren. (Advertentie) O Bloemkool, i per stuk 1.69 ©Galia meloen, 1 nri per stuk l.y 3 ©Rundertartaar, lOOgram A75" yy O Cd Sinaasappelsap, pak l liter yy ©01 Brouwers bier, krat 24 flesjes 0.3 liter _1M9" y.yy Cd Perla Mild koffie, M snelfiltermaling n /in 3 pakken a 250 gram Ji5fr y/fy O Honig Momentsoep, champignon, kip, tomaat, Chinese kip of i Q Chinese tomaat, pak 4 zakjes _L95" 1/iy ©Remia vlees- en vissauzen, diverse smaken, pot 250 ml J=49" y y ©Peijnenburg Right, - QQ diverse smaken, pak 6 stuks Nü Löy zTj, Page Clean keukenrol, Oen W reuzenrol _29ff Z.DU Met gratis keukenrolhouder Cfl Volle melk pak 1 liter L36" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 juli a.s. 'Zolang de vooraad strekt Gratis bier voor de inwoners van Borgharen. BORGHAREN (GPD) - In Borgharen is gisteravond in een uitgelaten feeststem ming het startschot gegeven voor de aan leg van 140 kilometer kaden langs de Limburgse Maas tussen Eijsden en Mook. Minister Jorritsma van verkeer en water staat gaf, door het laten fluiten van een stoomketel, het sein voor een tien minu ten durend spektakelstuk aan de oever van de Maas. Daar kiepten vijfentwintig vrachtwagens tegelijkertijd tonnen grond op een akker waar de eerste stuk jes kaden zullen worden gebouwd. En terwijl de tapkranen in de feesttent on ophoudelijk liepen, speelden de voor deze gelegenheid samengevoegde fanfares van Borgharen en Itteren feestelijke 'overwin ningsmarsen'. De aanleg van brede dijklichamen of smalle kadenmuren kost minstens 155 miljoen en moet voor een groot deel nog dit jaar klaar zijn. Overstromingen zoals die van afgelopen jaar en het jaar daar voor kunnen na voltooiing van de kade- naanleg statistisch gezien nog maar één keer in de vijftig jaar voorkomen. Maar die kans wordt nog kleiner (een keer in de 250 jaar) als over enige tijd ook de Maas verder wordt verbreed en verdiept als het plan- Boertien II wordt uitgevoerd. Garanties geven de waterschappen niet. Veel waardering slachtofferhulp UTRECHT (ANP) - Slachtoffers van een misdrijf zijn zeer posi tief over slachtofferhulp. Dat geldt vooral voor slachtoffers van een geweldsmisdrijf of een zedendelict. Slachtoffers van een vermogensdelict, zoals diefstal, zijn relatief iets minder tevre den. Zij hebben vooral behoefte aan nog meer praktische hulp. Dat blijkt uit een onderzoek van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS). Voorzitter prof. M. Groenhuijsen heeft de resultaten van het onderzoek maandag aangeboden aan mi nister Sorgdrager van justitie. De slachtoffers waren vooral tevreden over de goede emotio nele begeleiding en de praktische steun. Ook vonden zij het positief dat intensief naar hen werd geluisterd. Inlichtingendienst 'boven de wet' RIJSWIJK (ANP) - Met de vernietiging van een groot deel van zijn archieven heeft de Inlichtingendienst Buitenland (IDB) zich boven de wet gesteld. Dit is de kern van een lange, zeer scherpe brief die staatssecretaris Nuis van Cultuur maandag heeft ontvangen van de Rijkscommissie voor de Archieven. Voorzitter prof. mr O. Moorman van Kappen schrijft daarin dat ex-premier Lubbers en zijn toenmalige topambtenaar secreta ris-generaal Hoekstra als hoogste bazen van de vorig jaar opge heven IDB de principes van de rechtsstaat nodeloos hebben veronachtzaamd en het vertrouwen van de burger in de over heid onnodig hebben geschaad. Aanhoudingen zaak kluisjeskraak AMSTERDAM (ANP) - Bij invallen in woningen in Amster dam. Arnhem en Den Haag heeft de politie maandag zes men sen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij roof uit safe-loketten van een Rabobank-filiaal in Amsterdam. Een ze vende persoon is aangehouden omdat de politie in zijn woning een doorgeladen vuurwapen aantrof. De kluisjeskraak in de bank aan de Jan Evertsenstraat in Am sterdam-West werd ontdekt op 6 maart. De daders hadden het vooral voorzien op geld. Sieraden en andere waardeartikelen liet ze liggen. De buit loopt in de miljoenen guldens. Op diverse adressen werden huiszoekingen verricht. De politie kon nog niet zeggen wat dat precies heeft opgeleverd. Kamer schrikt van corruptie politie DEN HAAG (ANP) - CDA en VVD zijn geschrokken van het grote aantal corruptiegevallen bij de politie. Minister Sorgdra ger van justitie zei maandag in de tweede kamer dat de rijksre cherche per jaar gemiddeld zeventig gevallen van verdacht po- litiegedrag onderzoekt. Hierbij zijn de onderzoeken binnen de politiekorpsen zelf nog niet meegeteld. Onduidelijk is nog in hoeveel gevallen het echt om corruptie ging. „Wij hebben geen inzicht in de omvang. Dat- is ook heel moeilijk te verkrijgen", aldus Sorgdragers collega Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Volgens het CD A-kamerlid Gabor lijkt het erop dat meer dan de helft van alle comiptiegevallen bij de overheid zich bij de politie voordoet. Sorgdrager stelde dat de Nederlandse over heidsdiensten in het algemeen kwetsbaar zijn door hun open karakter. VOORBURG (ANP) - De vier beelden die de toe- gangsbrug van het buitenhuis Hofwijck van Con- stantijn Huygens in Voorburg sierden, zijn in het weekeinde van hun voetstuk geslagen en in de gracht beland. De stenen jongetjes die de seizoenen verbeelden, zijn gisteren door duikers teruggevonden. Eén hoofdje ontbreekt nog. De drie nog complete beeldjes kunnen waarschijnlijk worden terugge plaatst. De beelden zijn niet uit de tijd van Constantijn Huygens (1596-1687). maai" werden tijdens een res tauratie van Hofwijck in de jaren vijftig geplaatst. Ze zijn in zeventiende-eeuwse stijl vervaardigd door Dirk Bus (1907-1978). Voor de vereniging die het huis van Huygens nu als museum Hofwijck beheert, is de vernieling een fik se klap. Aanstaande donderdag staat de herope ning van Hofwijck gepland. Het museum was twee maanden gesloten en werd voor 4,5 ton opgeknapt, vooral aan de buitenkant. Ook de beeldjes werden opgeknapt. Er zijn plannen de slaapkamer van Huygens in de originele staat terug te brengen. Er zijn overigens nog diverse eigendommen van de letterkundige .Constantijn en de wis- en natuur kundige Christiaan Huygens (1629-1695) in Hof wijck te zien. Constantijn, die ook secretaris was van de Prins van Oranje, liet Hofwijck in de 17e eeuw bouwen. Hij wilde een plekje hebben om de drukte van het hof te ontwijken, vandaar ook de naam. Museumconservator Marjolein de Boer, bekijkt een van de in de gracht gekieperde beelden. fotoEd Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3