Steun kan studiecentrum redden Fusiegolf slokt schoolnamen op PZC Heimachine boort zich in huis Actievoerders eisen aanpassing verkeerssituatie Thoolse scholenfusie dreigt uit te lopen op prestigekwestie zeeland collecte Directeur stichting gehandicaptenbeleid wil hulp gemeenten DINSDAG 27 JUNI 1995 13 De voorgevel van de woning wordt gestut, omdat er instortingsgevaar bestond door het gat dat de heistelling in de muur had geboord. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De vrouw des huizes dacht dat het huis in stortte, zo groot was de klap. Maandagmiddag om één uur reed een dieplader met een heistelling in de gevel van de woning op de hoek van de Schuttershof en de Dokstraat in Arnemuiden. De chauffeur van de diepladder, die onderweg was naar de voor malige Prins Willem Alexanderschool, wilde de scherpe bocht naar links maken en vergat daarbij de lengte van de heima chine. De heistelling boorde een fors gat in de muur op de eerste verdieping. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Persoonlijk ongelukken deden zich niet voor. Op het moment van de aanrijding bevond mevrouw M. Theune zich in de huiska mer. Het duurde zelfs enkele momenten voordat zij doorhad wat er was gebeurd. „Ik zag niets en rende naar buiten. Een buur vrouw vertelde mij dat er een heistelling in onze gevel zat", merk te zij op. Enkele uren na het ongeluk was ze nog niet bijgekomen van de schrik. Het kostte nog veel moeite om de stelling, die zich ongeveer tach tig centimeter diep in het huis had geboord, er weer uit te krijgen. Wegens instortingsgevaar moest de voorgevel van de woning worden gestut. Een karwei dat enkele uren duurde. De ravage in de slaapkamer van het echtpaar Theune was groot. Een deel van de gevel werd terug gevonden op het bed. Nooit eerder was een auto in het hoekhuis gereden. „Gisteren dacht ik nog aan wat er zou gebeuren als er een auto in ons huis zou rijden. Misschien is het toeval", verzuchtte L. Theune. Diefstal hydraulische schaar MIDDELBURG - Van een bedrijfsterrein aan het Kleverskerk se Jaagpad in Middelburg is het afgelopen weekeinde een kost bare hydraulische schaar en enkele honderden kilo's aan alu minium en roestvrij staal gestolen. De waarde van de buit be draagt 6500 gulden. De dieven vervoerden het gestolen goe< met een auto van het bedrijf die maandagochtend aan de zuid kant van Middelburg is teruggevonden. Colleges bij Europese Commissie BRUSSEL - De b en w's van Zeeuws-Vlaanderen hebbei maandag een informatief bezoek gebracht aan de Europesi Commissie in Brussel. Ze luisterden er naar inleidingen vai het hoofd voorlichting Georges Ingber en van Jack Engwegei van het directoraat-generaal Regionale Politiek. Tijdens een pittige discussie plaatsten de Zeeuws-Vlaamse be stuurders onder meer kritische kanttekeningen bij de verde ling van met name de subsidies uit de ontwikkelingsfondsei voor het platteland <5B). Volgens de gemeenten is er sprak< van scheefgroei, wanneer plattelandskernen als Zaamslag Westdorpe, Hoek, Philippine en Biervliet niet in aanmerkini komen voor extra steun bij bedrijfsvestigingen. Volgens be stuurlijk coördinator regionale samenwerking A. de Feijte bleek tijdens het overleg dat de gemeenten - in tegenstellinj tot 'die eeuwige verhalen over niet door één deur kunnen' - we degelijk bereid zijn gezamenlijk op te trekken. „Is er aanleiding toe dan is er wat dat betreft zelfs sprake van enthousiasme.' Ambtenaren achter reorganisatie MIDDELBURG - De ambtenaren van de provincie Zeelanc verenigd in het zogenaamd Georganiseerd Overleg zijn ak koord gegaan met de reorganisatieplannen voor het personeel Gedeputeerde staten met als eerstverantwoordelijk voor di onderwerp D. J. P. Bruinooge (PvdA) kunnen verder gaan me de uitwerking. Uiteindelijk moeten provinciale staten d< hoofdlijnen goedkeuren- De reorganisatie is vooral ingrijpend voor de leidinggevender onder de provinciale ambtenaren. Verschillende kaderfunctie: komen te vervallen. Onderdeel van de plannen is een wacht geld/vut-regeling voor medewerkers van 55 jaar en ouder. He1 georganiseerd overleg is tevreden over het rapport 'Visie Of management' en heeft aangedrongen op daadwerkelijke uit voering van de noodzakelijk geachte cultuuromslag. Minder tevreden is het georganiseerd overleg over het feit da gs nog geen definitieve beslissing hebben genomen over eer rapport dat gaat over bezwarende werkomstandigheden. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Het kan niet zo zijn dat een aantal directeuren de vorming van een federatie van openbare basis scholen op Tholen tegenhoudt, terwijl het overgrote deel der belanghebbenden daar voor is. Dit stelde wethouder ing J. Ver- sluijs (onderwijs) maandag tij dens een vergadering van de Thoolse gemeenteraad. Aanlei ding vormden kritische vragen uit de raad. P. van Belzen (RPF/ GPV) repte over een 'prestige kwestie' die voor het onderwijs niet goed is en J. van den Don ker (D66) onderstreepte de vele communicatiestoornissen en de verwarring over het proces. Desondanks zal de federatie per 1 augustus van dit jaar gewoon beginnen. Wel zal de aanstelling Brouwershaven stelt op proef dorpsraden in BROUWERSHAVEN - De ge meente Brouwershaven heeft maandagavond definitief beslo ten tot het instellen van dorps raden in de vier kernen. De or ganen worden tot 1 januari 1997 bij wijze van proef ingesteld. Doel ervan is de bevolking meer bij het gemeentebestuur te be trekken. Het streven is de leden te benoemen tijdens de raads vergadering van 30 oktober. Verder ging de raad maandag avond akkoord met de gemeen telijke voorjaarsnota. CDA en D66 waren tegen het voorstel van b en w om tweeduizend gul den beschikbaar te stellen voor vervoer tussen Den Osse en Brouwershaven tijdens markten en braderieën. Een dergelijke vervoersvoorziening moest vol gens beide fracties maar door de middenstand worden opge bracht. Premiekeuring warmbloedpaarden van een medewerker VROUWENPOLDER - De afde ling Zeeland van de Koninklij ke Vereniging Warmbloed Paar denstamboek Nederland (KWPN) houdt zaterdag 1 juli op de terreinen van Manege De Eendracht aan de Rijkebuurt weg in Vrouwenpolder de cen trale premiekeuring 1995. Er moeten ruim honderdzestig warmbloedigen in verschillen de rubrieken worden beoor deeld. Het ochtendprogramma begint om half tien met de keuring van jongere merrieveulens en de eer ste groep 4- tot en met 7-jarige stamboekmerries zonder veulen terwijl vanaf half twaalf de 8 jaar en oudere merries voor het ster predikaat worden beoordeeld. Het middagprogramma start al om kwart voor één met de tuig- paardveulens en tuigpaarden aan de hand voor een hoger pre dikaat. Later op de middag zijn de kampioenschappen in dé ver schillende rubrieken te zien. Om 16.45 uur wordt het evenement besloten met het kampioen schap jongere merries. De keu ringen zijn voor het publiek toe gankelijk. AVO (Integratie Gehandicap ten): Arnemuiden 1268,10; Nieuwerkerk 815,-; Oostburg 1989.90; Oost-Souburg ƒ5443.-; Ritthem ƒ371,-; Vrou wenpolder 661,-. van een algemeen directeur wel licht enkele maanden langer op zich laten wachten. Zoals gemeld zijn enkele van dt acht betrokken schooldirecteu ren tegen hun ontslag en daaruil voortvloeiende aanstelling al: 'locatie-leider' met de status var leraar. Zo zouden zij geen eiger beleid meer kunnen uitstippe len, vreest bijvoorbeeld J. Plek kenpol, directeur van De Luys ter op Flipland. De procedure is nodig om aan stelling van één algemeen direc teur mogelijk te maken. Direc teuren van basisscholen staar voor meer zogenoemde forma tie-rekeneenheden dan leraren Via de ontslagen en herbenoe mingen komen voldoende 'een heden' vrij om een algemeen di recteur te kunnen betalen. Eer woordvoerder van het ministe rie van onderwijs verklaarde on langs desgevraagd tegen de PZC niet blij te zijn met deze - in d€ woorden van de voorlichter - 'truc' van het Thoolse college Andere gemeenten zouden dit zo vreest het ministerie, na kun nen gaan doen. Het ministerie noemt de methode echter niet il legaal en bezint zich daarom op wijzigingen in het reken-eenhe densysteem. Van Belzen stelde gisteren ir zijn kritiek dat het plan was ge baseerd op vrijwilligheid. „Wal te doen nu blijkt dat die vrijwil ligheid ontbreekt?", vroeg hij zich af. Bovendien vindt hij dat het college het ministerie zwart- op-wit om goedkeuring moet vragen. Leidraad Versluijs antwoordde dat de di recteuren indertijd zelf om ver dergaande samenwerking heb ben gevraagd omdat onderwijs en managementstaken met el kaar in conflict kwamen. Boven dien zei de wethouder dat in eei andere Nederlandse gemeenti zo'n zelfde soort federatie is ge vormd. Dat model zou als lei draad zijn gebruikt. „Niet door zetten van de federatie is onver antwoord", zei Versluijs. „Bo vendien zijn de bonden akkoord evenals het onderwijsveld, he grootste deel van de medezeg genschapsraden en de helft vai de directeuren." 'Persoonlijke nadelen' moger dat proces in de ogen van de wet houder niet verstoren. Wel er kende hij dat er tijdnood is voo de benoeming van de algemeei directeur. Vandaar dat die mo gelijk enkele maanden late wordt benoemd dan per 1 augus tus. Biologisch museum houdt excursies OOSTKAPELLE - Het Zeeuw: Biologisch Museum heeft vooi woensdag 5 juli een rondleiding georganiseerd in het bos rond om het kasteel Westhove ir Oostkapelle. Het thema van d< wandeling luidt 'Verhalen var het bos'. Centraal staan de ge schiedenis en anekdotes, maai ook de natuur die z'n eigen ver halen vertelt, aldus het mu seum. De wandeling begint on 18.30 uur en duurt ongeveer an derhalf uur. Een week later, op woensdag 15 juli. kan worden meegedaan aar de rondleiding 'Van zoet naa; zout'. Deze leidt van het bos to' aan de zee en terug, begint even eens om 18.30 uur en duurt ooi ongeveer anderhalf uur. Gega digden voor de rondleidingei dienen zich vooraf aan te melder bij het Zeeuws Biologisch Mu seum. van onze verslaggever TERNEUZEN - Vrienden en fa milieleden van de 17-jarige Jan de Puister uit Terneuzen voer den maandagochtend actie op het kruispunt van de Schutters hof- met de Stationsweg. Met borden en teksten als 'spookrij ders zijn doodrijders' trachtten ze het passerende snelverkeer duidelijk te maken dat ze de af slag moeten nemen zoals die hoort: aan de rechterkant van de weg blijven. Jan de Puister werd januari vo rig jaar aangereden door een busje dat de bocht te ruim nam. De jongen overleed "enkele da gen na het ongeluk aan zijn ver wondingen. De kantonrechter veroordeelde de chauffeur een jaar nadien tot negen maanden onvoorwaardelijke rijontzeg ging, wegens 'roekeloos rijge drag en grove schuld' aan de dood van de fietser. Zowel de veroordeelde als de of ficier van justitie tekenden te gen de uitspraak bezwaar aan. Probleemtiener slot van pagina 9 dend en Joke Jansen wanhopi ger dan ooit: „Dit is onmense lijk." Eng Maandagavond, tegen de klok van elven, wederom verwarring. Via-via heeft Joke Jansen begre pen dat het ministerie van VWS ervan uitgaat dat haar Corrine tóch binnen een paar weken naar Groot Emaus kan. Een woordvoerder van VWS ver klaart dat naar zijn 'beste weten' Corrine op de lijst staat van pu pillen die binnenkort in Groot Emaus worden opgenomen. Dus alles een pijnlijk misver standje Hoe het nu alle maal werkelijk in elkaar steekt, valt zo laat niet meer te achter halen, zegt de VWS-voorlichter. Joke Jansen: „Ik snap hier werkelijk niks meer van. Ik vind het eng worden." Vrouw gewond bij ongeluk met brommer VLISSINGEN - Een 20-jarige Vlissingse is zondagavond rond acht uur ernstig verwond aan het gezicht bij een ongeluk op de President Rooseveltlaan in Vlissingen. De vrouw zat achterop de brom mer bij haar 24-jarige echtge noot. Tijdens een uitwijkma noeuvre verloor de bestuurder de macht over het stuur. De man moest uitwijken voor een auto mobiliste die linksaf de Schuit- vaartgracht indraaide. De vrouw, die reed in een rode auto, is na het ongeluk doorgereden. De politie is op zoek naai- getui gen van het ongeluk. Koorschool zingt toeristen toe van onze verslaggever GOES - De jongens van de Zeeuwse Koorschool geven in juli en augustus wekelijks gra tis te bezoeken toeristenconcer ten in Goes en Middelburg. In Goes gebeurt dat van 4 juli tot en met 8 augustus elke dinsdag in de Maria Magdalenakerk. In Middelburg is het koor van 6 ju li tot en met 3 augustus elke donderdag te zien in de Koor kerk onder de Lange Jan. De concerten duren steeds van 11.00 tot 12.00 uur. Het programma is gevarieerd. Gregoriaanse muziek, nummers üt de Middeleeuwen, barok, ro coco en romantiek worden afge- 'sisseld met muziek uit deze eeuw en 'folksongs' uit vele lan den. De concerten staan onder leiding van E. Heijblok, tevens organist van de Koorschool. Dat hoger beroep dient vandaag (dinsdag) voor de rechtbank in Middelburg. De protestactie op de vroege maandagochtend was opgezet om aan te tonen dat het te ruim nemen van de bocht naar de Sta tionsweg meer regel dan uitzon dering is. „Vooral de vrachtwa gens rijden strak tegen het gras aan. Voor de fietsers is er dan geen ruimte meer over. Je kunt het vege lijf dan alleen maar red den door het gras in te duiken", aldus de moeder van het slacht offer. Om aan deze situatie voor eens en altijd een einde te maken, hebben de nabestaanden van de Terneuzenaar burgemeester en wethouders verzocht van de Sta tionsweg een éénrichtingsstraat te maken. Een woordvoerder van de gemeente liet weten dat de mogelijkheid serieus wordt onderzocht. Gekeken wordt of de eenzijdige afsluiting geen an dere problemen met zich mee brengt. van onze verslaggever TERNEUZEN - De directeur van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG) heeft de gemeenteraden in Zeeuws-Vlaanderen verzocht medewerking te verlenen aan de schuldsanering van het Zee land Studiecentrum, omdat al leen op die manier het centrum voor de provincie behouden kan blijven. De ZSG is een regelmatig ge bruiker, dan wel afnemer van de diensten van het Zeeland Stu diecentrum. Een eventuele te loorgang van het centrum zou de stichting slecht uitkomen, om dat elders in het Zeeuwse geen instituut te vinden is dat de stichting kan bedienen met cur sussen op maat. Directeur P. Brakman maakt zich zorgen over de toekomst van het centrum nu een enkele gemeente (Hontenisse, mogelijk ook Axel en Hulst) kenbaar heeft gemaakt geen medewer king te zullen verlenen aan de sanering van de schuld van het Aardenburgse instituut. Inter gemeentelijk overleg met het be stuur van het studiecentrum leidde er toe dat de gemeenten afspraken om ieder een deel van de schuld van het centrum (bij na een half miljoen gulden) voor rekening te nemen. Bij het laat ste intergemeentelijk overleg, twee weken terug in Terneuzen, haakte Hontenisse echter af. Met de brandbrief aan colleges en raden hoopt Brakman te be reiken dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten zich alsnog bereid zullen tonen om de schuld van het centrum te saneren. Mede, zo stelt de briefschrijver, in het belang van Zeeuwen met een handicap. Nieuwe aanduiding moet dynamisch, eigentijds en vol nieuw elan zijn van onze verslaggever VLISSINGEN - Als na de zo mervakantie de bel weer klinkt zijn er in Zeeland op nieuw 44 schoolnamen van de gevels geschroefd. Het Rave lijn, de Bestevaer, het Janse- nius en de Bouwen Ewout- school - om er maar enkele te noemen - worden opgeslokt door de fusiegolf. Vorig jaar gingen op gelijke wijze al de Dominee Bernardus Smyte- geltschool, de Prins Maurits- school, het Petrus Hondius en nog dertien andere namen ten onder. Hetzelfde lot wacht nog zo'n twintig scholen in 1996. Het schaalvergrotingsspook houdt de laatste jaren de ge moederen op de scholen vaak meer bezig dan het onderwijs programma. Het ministerie vaardigt het ene decreet na het andere uit en per saldo komt het erop neer dat scholen be drijfsmatiger moeten gaan werken en maar moeten zien hoe ze met hun budgetten rondkomen. Zoetermeer let al leen nog maar op de kleintjes. Een school die de leerlingen norm niet haalt moet zich als de wiedeweerga op de huwe lijksmarkt begeven om slui ting te voorkomen. In som mige gevallen leidt dat tot een innige liefde; vaker komt er een mariage de raison uit voort. Gekweld door alle kopzorgen rond de aanstaande echtver bintenis kiest vrijwel elke fu- sieschool ervoor de speurtocht naar een nieuwe naam uit te besteden aan de leerlingen. Daarbij geldt eigenlijk maar één eis: de naam moet dyna misch en eigentijds aandoen, iets van het vurig verlangde nieuwe elan uitstralen. Verwij zingen naar het koningshuis, bijbelse figuren, helden uit de historie en lokale coryfeeën zijn taboe geworden en het achtervoegsel -school sterft uit. Enige uitzondering is het Calvijn College, dat zijn refor matorische karakter ook in de kersverse naam niet wil verloo chenen. Historie Vooral in de gemeente Vlissin gen verdwijnen veel namen die het historisch besef levendig hielden. Dat de herinnering aan Johan Hendrik van Dale (1828-1872) verloren gaat is nog te verteren, met de weten schap dat er in diens geboorte plaats Sluis nog een gelijkna mige school voortbestaat. H. K. van Duyvenvoorde moet zich voortaan tevreden stellen met een buurtvereniging en een sportzaal die zijn naam dragen. Ook de school waar Van Duyvenvoorde (1897-1957) jarenlang hoofd van was, de Pieter Louwerseschool (naar de kinderboekenschrijver), valt ten prooi aan het fusie monster. De aardige vondst Bestevaer, de bijnaam van Michiel de Ruijter, dient eveneens het veld te ruimen. Als troost moge dienen dat een Noordbeve- landse uitspanning zich die naam heeft aangemeten. Ver der moeten in de gemeente Vlissingen onder anderen de paus Martinus, burgemeester Stemerding. Marnix van Sint Aldegonde, admiraal Bouwen Ewoutsz en mensenredder Frans Naerebout het voortaan zonder school doen. In de nieuwe namen weerklinkt slechts nog een echo van het, vooral maritieme, verleden: Het Kompas. De Branding, Het Vlot en, in navolging van een Goese fusieschool. De Tweemaster. Een andere school zoekt het hogerop (De Vlieger) of benadrukt de rijk geschakeerde leerlingengroep (Het Mozaïek). Burch Daarmee volgen de scholen de trend onder de straatnaamge vers, die al jaren bezuinigen op dë breedte van de borden met ingevingen zoals Romp, Hom mel en Cirkel. Wie zijn weg zoekt in het Middelburgs open baar basisonderwijs verdwaalt al snel tussen de talloze -bur- chen, die in rap tempo fuseren tot nieuwe burchen: De Leeu- wenburch. De Vossenburch en De Uilenburch. Al langer be staat De Beverburch. die aan vankelijk tot De Adelaars- burch was gedoopt. Die naam werd. omdat zij bij de ouders nazistische associaties opriep, schielijk gewijzigd. Het bijzon der onderwijs in Middelburg kiest ook steeds meer één lijn met De Cypressenhof. De Ce derhof en De Wilgenhof. Op Zuid-Beveland wordt af scheid genomen van De Poel Cs-Heer Abtskerke). De Mei doom (Nisse). De Slotdreef (El- lewoutsdijk) en Andendiek ('s- Gravenpolder). De historisch- geografische namen krijgen daar een waardige opvolger met De Linden, naar de beken de Vier Linden. Ook in Nieuw en Sint Joosland is men in het archief gedoken en op De Lon- neboot gestuit. De naam ver wijst naar een huis dat ooit in het dorp heeft gestaan en waarin een schooltje was ge vestigd. Het eerbetoon aan mr F. S. K. J. graaf Van Rand- wijck (1905-1984), de laatste burgervader van Nieuw- en Sint Joosland, moet er echter aan worden opgeofferd. Overzichtelijker wordt het met het uitdunnende scholenbe stand in elk geval wel. Behalve in Hulst, waar men op het wei nig briljante idee kwam de middelbare scholen Jansenius. De Rietvliet en Het Ravelijn samen te voegen onder de noe mer Reynaert College. En ciat terwijl er in de Reynaertstad al een school De Reynaert be staat. Dan hadden ze zich be ter kunnen spiegelen aan Ter- neuzen. waar de scholen zich niet waagden aan een discus sie over een nieuwe school- naam Daar heten het Zelden- rustcollege en De Steelant vanaf 1 augustus gewoon het Zeldenrust-Steelantcollege. Ook de Pieter Louwerseschool in Oost-Souburg verliest in de fusiegolf haar naam van de bekende kinderboekenschrijver. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 21